rót-"" LENTE Was moordenaar ook valse munter 2 DE WITTE POMPEN Zal Eichman spreken over Hitler's geheime wapen 1 FALCON REGENKLEDING VENEMA GW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL van de l^nte...! VüMCBW Drogisterij „DE PIL" Firma G. van de Pol Loodgieters- werkzaamheden. De Coöperatieve Landbouw vereniging tussen 2 jubilea. DERDE BLAD KRABBELS VAN KNEUS. BROMMERS R IJ W I E L E N SERVICE u c Met proces tegen Karl Adolf Eichmann is begonnen. De ten laste gelegde fei ten zijn van een dusdanige ernstige aard en omvang gebleken, dat de ver dachte zich ten opzichte van de op te leggen straf geen enkele illusie behoeft te maken. Het onderzoek in deze zaak - verricht door agenten van het bureau 06 van de Israëlische geheime dienst, de „Scherut Bitschon" - heeft verscheidene interres- sante feiten aan het licht gebracht. Zoals bekend werd Eichmann - die onder een valse naam leefde - op 11 mei 1960, te, op of omstreeks 20 uur, in San Martin - een voorstadje van Buenos Aires - door leden van de Is raëlische geheime dienst, tevens oud- verzetslieden van de Joodse verzetsbe weging „Haganah", aangehouden, over meesterd en daarna gevankelijk naar Israël overgebracht en ingesloten, in afwachting van zijn berechting. Russische en Amerikaanse gehei me diensten waren op de hoogte. Van zijn arrestatie waren - zoals eerst thans bekend werd de geheime dien sten van de Verenigde Staten en van Rusland (Majoor Max Tandler, destijds verblijvende in Wenen/Oostenrijk) op de hoogte. VOOR DAMES EN HEREN. In tweed - gabardine - egyptisch linnen. Nieuwe modellen. F. C. Kuyperstraat 10 - Tel. 2803 Dezer dagen vernamen wij, dat Eich man niet alleen zal worden ondervraagd pver de voornaamste aanklacht, betrek king hebbende op het ombrengen en vernietigen van Joodse mensen in zijn hoedanigheid van chef van het bureau Joodse zaken" van de Gestapo (geheime staatspolitie), doch ook als getuige zal worden gehoord over het nog steeds niet in zijn volle omvang tot klaarheid gebrachte geheime wapen van Hitier, de zogenaamde „valsgeld-centrale", welke in het jaar 1942 op persoonlijk bevel van Hitier door Heinrich Himmler, „Reichsführer S.S.", en door dr. Ernst Kaltenbrunner, een „S.S.-Brigadeführer und General der Polizei", in het voor malige concentratiekamp Oraniënburg werd gesticht. NÏEUWEWEG #7 TELEFOON 2543 Bij het opmaken van de dossiers is aan het licht gekomen, dat ook Adolf Eich mann, zij het dan misschien min of meer zijdelings, bij deze „valsgeld-centrale" betrokken was. Wat gebeurde er Teneinde de oorlog en de daaruit voort vloeiende kosten (mede) te bestrijden, besloten de machthebbers van het derde rijk een valse munterij van gigantische omvang in het leven te roepen. Met de organisatie werden Himmler en Kaltenbrunner belast. De centrale werd om verschillende redenen in het thans voormalige concentratiekamp Oraniën burg gevestigd. Uit allerlei gevangenis sen in Duitsland en de door dat land bezette gebieden werden knappe ver valser» bijeengezocht en naar het kamp Oraniënburg overgebracht. Deze crimi nele oogst aan niet-politieke verdachten, die allen reeds verscheidene veroorde lingen achter de rug hadden op het gebied van valsheid in geschrifte, na maken van zegels en merken of valse munterij, werden tezamen bc-last met het maken van in hoofdzaak Engels geld, bank- eti muntbiljetten en andere waar de papieren. De opzet van de Nazi's was, de econo mie en de financiën en de nationale betalingsbalans van dat land in wan orde te brengen. En passant betaalde Duitsland voor meer dan 75 °/o met het aldus vervaardigde geld allerlei spi- onage-werkzaamheden in de bezette ge bieden, in vijandelijk land en in neutra le staten. Ook kochten de leiders met dit geld kunstvoorwerpen en schilderijen op in het bevriende neutrale en of in het bezette buitenland. Met de directe leiding van deze vals geld-centrale werd belast de (Duitse) ingenieur Friedrich Schwendt, afkom stig uit Regensburg/Beieren en thans verblijvende in Callao in Peru. Kort voor de capitulatie van nazi-Duits- land, in mei 1945, werd de gehele val semunterij - Hitiers laatste geheime wapen - van het kamp Oraniënburg overgebracht naar Alt-Aussee in Oos tenrijk, met de opzet te woidoa ver stopt achter de nieuwe Duitse verdedi gingswerken in dat land, bekend ge worden onder de naam „Alpenfestung". Het geheel van plannen en operaties, betrekking hebbend op de verdediging van zuid-Duitsland en van het aangren zende Oostenrijk, noemde men „Unter- nehmen Bernhard". Van de laatste ver dediging dier bolwerken door de edel- germanen kwam gelukkig, dank zij het snelle en ononderbroken oprukken van Amerikaanse gemotiriseerde legereenhe den in de buurt van Salzburg, niets te recht. De restanten van de Duitse legers, ver sterkt door onderdelen der S.S. en nog vermeerderd met een aantal verbeten nazi-groten, waaronder Kaltenbrunner, Skorzeny en Eichmann, werden als het ware overlopen en volkomen verrast door de bliksemsnelle Amerikanen, die een plotseling einde maakten aan de „Blitzkrieg" der germanen. Bij verkenning vonden Amerikaanse stoottroepen in Redl-Zipf, in de omge ving van Salzburg, een Duitse militaire vrachtauto, die geladen was met vijf en twintig kisten, inhoudende plm. 25 miljoen pond sterling, in bankbiljetten van 5, 10 en 20 pond. Deze grote hoe veelheid aan Engels bankpapier werd in beslag genomen en pas op een later tijdstip bleek, dat deze biljetten vals of vervalst waren. In het Toplitzmeer. In de aanvang van 1945, kort voor de ineen storting van het „derde rijk", ontvingen enkele detachementen Duit se militairen, versterkt door manschap pen van de S.S., bijgestaan door enkele experts en allen behorende tot het „Unternehmen Bernhard", van een hooggeplaatst S.S.-officier (zoals later bleek de gestapochef dr. Kaltenbrun ner), het bevel om een groot aantal kisten inhoudende even zo grote hoe veelheden vals geld, in de „Toplitzsee", een bergmeer in de omgeving van Alt- Aussee en van Salzburg, tot zinken te brengen. Zij allen werden voor dit doel onder leiding gesteld van de S.S.-obersturm- bannführer Otto Skorzeny, die eens een belangrijke rol speelde bij de bevrijding van Mussolini en op het laatst van de tweede wereldoorlog werd belast met de beveiliging van de „Alpenfestung". Otto Skorzeny is thans ondermeer eige naar van een riant gelegen en geheel gemoderniseerd kasteel in Schotland en thans als adviseur van Nasser in Egypte werkzaam. De planken, waarvan de bedoelde kisten werden vervaardigd, bleken echter van een dusdanige slechte kwaliteit hout te zijn gemaakt, dat zij - na slechts enkele weken in het water en op de bodem van de „Toplitzsee" te hebben gelegen - los raakten, hetgeen tot ge volg had, dat de valse bankbiljetten bij grote aantallen tegelijk op het wa ter kwamen drijven en werden opge merkt door de bewoners van de streek, die de biljetten en andere bescheiden schielijk opvisten, waarna ze - hoe kon het anders - in de zwarte handel ver- Als een geschenk Zo elegant en exclusief is dit voorjaarsensemble, als was 't een geschenk van de lente zelf. Fijn linnen jasje, - geheel ge voerd - dat licht en losjes glijdt over Uw schouders, en een juweeltje van 'n japon in stralend royal bleu. Het korte mouwtje en de witte halsgarnering maken deze lieflijke creatie tot een toonbeeld van lentegratie-'611 Moot 38-46 F. 79.50 £8 7* HILVERSUM - KERKBRINK 15 17 en met de minste moeite schildert U met vsrf Van Wiainlfcis Breda v.h. WIERSMA Koninginnelaan 44 Telefoon 2969 Soestdijk voorziet U gaarne van '«n goed* „verf-raadt dwenen. Een en ander veroorzaakte een enorme financiële schade voor En geland, zo ernstig dat de Bank van Engeland zich ten slotte genoodzaakt zag, om alle bankbiljetten van 5 tot en met 50 pond sterling uit het nor male geldverkeer te nemen. Een cadeau bij het afscheid. In Alt-Aussee verbleven in die tijd, dus kort voor de ineenstorting van na- zi-Duitsland, de gestapochef dr. Ernst Kaltenbrunner, Otto Skorzeny, de be vrijder van Mussolini en ook Adolf Eichmann, de massamoordenaar. Deze laatste dook daar onder en niemand kon hem vinden, ook de Amerikaanse gehei me dienst niet. Zo naderde de 7de mei 1945 en op die dag nam Kaltenbrunner afscheid van zijn vrienden, waartoe Eichmann behoorde. Ter gelegenheid van dit afscheid, een afscheid voor eeuwig tevens, ontving elk der prominente nazi's uit handen van de gestapochef een casette, inhou dende 15.000 gouden munten, echt en onvervalst, benevens een drietal kisten met valse Engelse ponden. Ook Eich mann ontving zijn deel. Een kist, inhou dende aantekeningen, matrijzen en kleinere werktuigen en instrumenten, benodigd voor het vervaardigen, sa menstellen en of vervalsen van munt en bankbiljetten en van muntspecie, werd in opdracht van Kaltenbrunner in de rotsachtige bodem bij Alt-Aussee begraven. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Na de Duitse capitulatie togen schat gravers naar de „Toplitzsee" om te zien of er ook voor hen nog wat van hun gading te vinden was. Onder hen bevond zich een tweetal Oostenrijkse ingenieurs, afkomstig uit Linz, oud experts van „Unternehmen Bernhard". Ook zij zochten, doch niet zo zeer naar de valse of vervalste munt- en bankbil jetten, doch naar het kistje inhoudende de tekeningen, de matrijzen en andere bescheiden, dat zij op last van Kalten brunner zelf bij het bergmeer hadden begraven. Zij keerden van hun tocht niet meer terug en op een goede dag in maart 1946, bij het vallen van de avond, vonden boswachters op een patrouille de verminkte stoffelijke res ten van de beide ondernemende ingeni eurs Richter en Mayer. Weet Eichmann er meer van De autoriteiten stelden vast, dat de beide heren op een gewelddadige wijze van het leven werden beroofd. Van de dader(s) ontbrak elk spoor. Aan het licht kwam wel, dat Richter en Mayer destijds in de rang van officier der voor malige Duitse wehrmacht werden inge deeld bij de operatie „Unternehmen Bernhard" en eveneens betrokken waren bij het tot zinken brengen van de kis ten met vals geld in het bergmeer van Alt-Aussee. Vastgesteld is inmiddels, dat juist in die tijd - maart 1946 - Eichmann met vrouw en kinderen onder een valse naam in de directe omgeving woonde van de plek, waar de boswachters de lijken vonden van de beide ingenieurs. Eichmann zal over deze vreemde zaak zeker worden ondervraagd en het ver moeden is gerechtvaardigd, dat de massa-moordenaar méér weet van de vreemde en plotselinge dood van de twee kerngezonde schatgravers. Ook zal hij wel weten, waar 't kistje met matrijzen en wat dies meer zij, moet worden gezocht. In hoeverre Eich mann mede aansprakelijk gesteld kan worden voor de geweldadige dood van deze twee oud-medewerkers van „Un ternehmen Bernhard", zal zeker ter zitting van de strafsenaat van het Israëlische gerechtshof in Jerusalem ter sprake komen. In 1956 vierde de Coöperatieve Land- bouwvereniging Soest op grootse wijze het veertigjarig bestaan en in 1966 zal het feest bij het 50-jarig bestaan onge twijfeld nog indrukwekkender zijn, maar aan het 45-jarig bestaan, op woensdag 26 april, zal wel niet zoveel aandacht geschonken worden omdat men niet van een werkelijk jubileum kan spreken. Het veertig jarig bestaan viel samen met het afscheid van de heer W. P. Hil- horst als directeur en de komst van de nieuwe directeur, de heer P. v. d. Breemer. Het bestuur, bestaande uit de heren J. J. Brouwer, P. G. Kok, P. A. Hilhorst, W. Roest, J. van Roomen, P, van Roomen, G. Gieskense en T. Dorre- stein, de oude directeur en de nieuwe directeur recipieerden toen in Eemland en de belangstelling was enorm. Afgevaardigden van vele coöperaties uit de provincie, maar ook daarbuiten, wa ren gekomen om geluk te wensen. P.V.O. bracht een muzikale hulde en die gold voor een groot deel de heer W. P Hilhorst, die 38 jaar aan de coöperatie verbonden was. Na afloop van het officiële deel was er een feestavond voor de leden van de coöperatie en het personeel. Op 26 april 1916 werd de Coöperatieve Landbouwvereniging opgericht in het belang van de agrariërs, die zich bij deze vereniging aansloten. De oprich ters* waren de heren D. Lam, W. van Hofslot, H. v. d. Bor, T. Hilhorst en R. Stalenhoef. Zij stelden een daad, waaraan risico's verbonden waren, maar al spoedig bleek dat hun initiatief uit stekend geweest was. De vereniging groeide en deze groei komt thans onder meer tot uitdrukking in de bedrijvigheid rond en in het ge bouw aan de Torenstraat, waar het hart van de vereniging klopt. Daar kunnen de leden terecht met hun wensen en daar wordt hard gewerkt om die wen sen zo goed mogelijk te vervullen. En voor iedereen gelijk, want de Coöperatie kent slechts leden en geen grote of kleine afnemers, die een gevarieerde be handeling krijgen naarmate ze meer of minder afnemen. Zolders als voetbalvelden heeft het gebouw enkele jaren geleden gekregen en op deze zolders en in andere ruim ten worden miljoenen kilo's veevoeder per jaar bewerkt en klaar gemaakt voor de verkoop. Een groot deel van deze veevoederproducten bestaat uit meng voeder en de granen hiervoor wor den in een enorme put voor het gebouw gelost. Transportleidingen van vele tientallen meters lengte zorgen ervoor dat de gra nen naar de silo's in het gebouw ko men. Deze silo's zijn ieder acht meter diep en zij kunnen elk 15 tot 20 ton graan bevatten. Het transport gaat vol komen mechanisch en men moet slechts de helpende hand bieden als het om producten in zakken gaat, die gedeelte lijk mechanisch vervoerd worden. Het mengbedrijf zorgt ervoor dat rogge meel, havermeel, maismeel of gerstmeel met vismeel, diermeel, haringmeel of welk ander voedingsmiddel gemengd wordt op de wijze die voorgeschreven I is. Hierop wordt in elk bedrijf strenge controle uitgeoefend in het belang van de landbouwers en veehouders. Dat de producten van de Soester Coöperatie I een goede naam hebben, blijkt wel uit VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 21 APRIL 1961. As je 't ming vraogt, dan mok zeige dak blie bin datte raods- leeje ezeid hebbe dak me huus mag opvar- reve net ak eiges wil. Wit of zwart of rood en dak nie eerst naor 't raodhuus hoef om te vraoge, hebbe jul lie bie geval wat teu- ge paors, of ist bie geval mischien zo eleege dat geel mit 'n bruune raand nie goed is Mit 'n stadhuuswoord mojje eigelek estetisch zeige, maor ikke bin bar blie dazze nie bie ongs kenne komme met ter nie estetisch. Waor zou 't end weeze, 't Zou kenne beure dazze ming wief opt raodhuus liete komme en dazze zeeje, dat hoofd van die kérel van joe is nie estetisch, daor mojje maor wat an doen. Of as je mit 'n bar lillik wief over straot liep, dan zou ut kenne beure dat 'n pelisieman naor je toekwam om je de komplementen van 't raodhuus te bren- ge mit de boodschap, dajje nie langer mit dat bar lillike wief mag Ioope. Want denkterom datter veul meer lillik, ke minse as lillikke huuze binne en lillikke beeste zie je haost heul nie. Maor goed, wullie kenne net zo hard ankwaste as we eiges wille. Maor zon dag nie, waant dan ister bruuloft in Soesdiek. Dan trouwe Knelis en Ger- ritje. Ikke nie, maor 'n aandere Knelis, waant ikke zit alllang in de boot. Dat trouwe is netuurlek nie echt, want da ken nie op zondag, maor de leeje van de Instuuf speule dat zogezeid. De jonges motte mit klompe en klep broek komme en de deerens mit muts en kraplap. Reken derop dattie schik maoke en denkterom dak d'r bie zal weeze. Mit m'n klepbroek an op mien klumpkes. Dan kenk teminste meer schik hebbe as woensdag bie 't voeballe. Om te grie- ne. Nee, dan gaok veul liever feeste op de brulleft van Knelis en Gerritje. Voeballe leere ze bie ongs toch nooit. DUS R A P S O L E X P H STEENHOFFSTRAAT 25 - TEL. 2185 het feit dat al verscheidene jaren het predikaat „uitmuntend" verstrekt werd. Dit gold de kwaliteit van de producten maar ook de gang van zaken in het bedrijf. Dat is geen kleinigheid want de controleurs zijn mensen die weinig oi niets door de vingers zien. Het mengen van granen met andere be standdelen gaat in snel tempo, waarna het nieuwe product in zakken afgetapt wordt. Dit proces neemt een tiental minuten in beslag en dan staan de zak ken reeds klaar met kaartjes eraan, waarop staat, wat er in zin. De leden van de Coöperatie zorgen er dan we] voor dat deze zakken hun weg naar het vee vinden. Mengvoer voor grootvee, maar ook voor kippen, rundveekoeken, kunstmest, ruw voeder, maar ook brandstoffen worden geleverd en de afnemers-leden varen ook hier we] bij, want de opzet van deze Coöperatieve Landbouwvereniging is niet het maken van zoveel mogelijk winst, maar het leveren voor een zo laag mogelijke prijs aan alle leden, ter wijl de winst deze leden tengoede komt. Bij de oprichting was dit de bedoeling en thans is dat nog zo. Geen kortingen omdat men een grotere afnemer dan een ander is, want dat zou het coöpera tieve principe aantasten. Het wordt er niet gemakkelijker op dit principe te handhaven, maar men kan genoeg ver trouwen in bestuur en directie hebben om te verwachten dat de Coöperatieve Landbouwvereniging in 1966 het gouden jubileum zal vieren als een echte on vervalste coöperatie. BIJZONDERE EVANGELISATIEDIENSTEN. Zaterdagavand zingt het groot Inter kerkelijk jeugdkoor uit Watergraafsmeer, onder leiding van Peter Dogger, in de Oude Kerk. Aanvang 8 uur. Spreker is ds Wildschud, Geref. Pred. uit Amsterdam. Onderwerp „Het uit zicht van de toren". Zondagavond, 7 uur, is er een Open- deursdienst in de Oude Kerk, waarin ds D. M. Jalink zal voorgaan. Het Evangelisatiezangkoor „Sursum Cor- da" zal in deze dienst enkele liederen zingen.

Soester Courant | 1961 | | pagina 9