63 officieren beëdigd* Jaarvergadering Groene Kruis. Bezoek uit Gent. S.E.C. verloor. Dodelijk ongeval. St. Jorisdag. HET OOG GERICHT OP FRANKRIJK. Mislukte diefstal. DINSDAG 2S APRIL 1961. 40e JAARGANG No. 31. OESTER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT BOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De vereniging „Het Groene Kruis" heeft vrijdagavond in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond de jaar vergadering gehouden onder voorzit terschap van de heer J, Kruyff, die een bijzonder woord van welkom richtte tot de verpleegster in algemene dienst van de provinciale vereniging, zuster C. M. Merck. De heer Kruyff deelde mee dat het jaar 1960 niet ongunstig was, maar geen prachtig jaar. De vereniging groeide tot bijna 500 leden, het aantal dat nagestreefd was om tot een sluitende exploitatie te ko men. De kosten gingen echter omhoog, zodat nog meer leden nodig zijn. Het bestuur heeft plannen die nog niet gerealiseerd konden worden door ge brek aan financiën. Het werk van de wijkverpleegsters en van de gezinsver zorgster is in niet onbelangrijke mate toegenomen. Het is moeilijk medewer kers te krijgen omdat andere betrekkin gen zeer aanlokkelijk zijn. Dank zij een verbetering in de finan ciële toestand behoefde de afdeling geen beroep te doen op de garantie van de provinciale vereniging. Een tegenvaller was de langdurige ziekte van de wijk verpleegster, zuster Boon, die vele maanden niet kon werken. Met moeite is een plaatsvervangster gevonden. Veel werk is verzet door mevr. Drijber als leidster van de gezinsverzorging. De voorzitter dankte haar, de secretaris, de heer Dobben en de penningmeester, de heer Reulen. Mevr. C. Felix-Schut heeft als bestuurs lid bedankt en tot haar opvolgster werd mevr. N. C. ten Feld-Kercher gekozen. Haar man is arts en hij heeft de toe zegging gedaan zonodig medische ad viezen te zullen geven. De heer H. M. Reulen werd opnieuw "tot-■penningmeester henoemd. De heer Dobben las het jaarverslag en hij bracht het aftreden van de heer Mulder als voorzitter in herinnering. Hij werd opgevolgd door de heer G. Kruyff. Het aantal leden steeg van 447 tot 495. Er werd een consultatiebureau in sa menwerking met de andere Soester kruisverenigingen gehouden en 33 ge zinnen kregen gezinshulp gedurende 335 dagen, terwijl een tweede kracht 1284 uur aan de gezinshulp besteedde. Er werden >137 artikelen uit het maga zijn geleend. Penningmeester H. M. Reulen toonde aan de hand van inkomsten en uit gaven aan dat de vereniging voor het eerst rondgekomen was en dat een klein batig saldo het resultaat hiervan was. Mevr. Van Veeren en de heer Wit wer den in de kascommissie gekozen. De voorzitter deelde mee dat in 1961 doorgegaan zal worden met cursussen in het verzorgen van zieken en kleu terzorg, omdat hiervoor veel belang stelling is. De heer O. C. Wit te De Bilt, die hoofd assistent van het pedagogisch instituut te Utrecht is, hield een causerie die tot titel had „Doe ik het eigenlijk wel goed Deze causerie behandelde de moeilijkheden bij de opvoeding. Jonge ouders zijn vaak erg onzeker in hun houding tegenover de kinderen omdat zij bang zijn voor de toekomst van die kinderen. Voor een groot deel komt dit door de toegenomen gecompli ceerdheid van de maatschappij. Alles is in beweging en onrustig. Ook speelt de bijzonder grote variatie in de opleidingsmogelijkheden een rol. Er zijn ontelbaar veel scholen. Dan heeft de toegenomen onduidelijkheid van de normen invloed, terwijl men kan spre ken van een krisis op religieus gebied. Ook de omgang tussen de sexen is ver anderd en bij de jeugd is een grote drang naar vrijheid te constateren. De verregaande emancipatie van de vrouw is er de oorzaak van dat zij vaak niet berekend is op huishoudelijk werk en de opvoeding van kleine kinderen. Hierdoor is de rol van de man onze ker geworden en dit heeft zijn terugslag op de kinderen. De heer Wit achtte de popularisering van de wetenschap geen voordeel. Te veel worden in week- en dagbladen alle mogelijke onderwerpen behandeld die in de spreekkamer van dokter, psycho loog of pedagoog thuishoren. Men denkt wel eens dat het tegendeel het geval is, maar het kind blijft in deze tijd langer kinderlijk dan vroeger omdat het langer op school is en later met de volwassenheid en het zorgen voor een inkomen geconfronteerd wordt. Vroeger was dat inkomen veelal ver bonden aan het kiezen van het beroep dat de vader had, want het kind kende dit beroep. Nu is vader op kantoor of in de fabriek en de kinderen weten nauwelijks wat hij doet. Er worden tegenwoordig hoge eisen ge steld aan het gezinsleven. Vroeger was het gezin een werkgemeenschap, want ieder lid van het gezin heeft andere be langen. In de eeuw van het kind neemt de zorg voor het kind steeds meer toe. Men heeft de neiging het kind alle leed en zorg te besparen en van alle kanten krijgen de ouders voorlichting. En dit maakt velen onzeker, terwijl een kind zich juist veilig en geborgen moet voe len in het gezin door de zekerheid van de ouders. Kinderen verlangen niet naar volmaakte ouders, maar zij willen wel dat hun ouders ruimte voor hen schep pen, dat zij willen luisteren, geduld hebben en voor vaste regels en regel maat in het gezin zorgen. Het kind is niet afkerig van soberheid, want daar door weet het waar het aan toen is. Vele ouders zijn bang voor de kinde ren en zij durven geen besluit te nemen. Zij praten teveel en de kinderen wil len juist graag ouders die flink tegen ze optreden. De heer Wit raadde de ouders aan het gezonde verstand te gebruiken en zich niet te laten beïnvloeden door alle mo gelijke literatuur, die vaak voor onrust zorgt. Men moet zich niet door boekjes van de wijs laten brengen. Men moet ook niet te teerhartig zijn, niet onzeker en niet te somber. De opvoeding moet geen onmogelijke taak zijn maar een liefhebberij. Men moet doen wat het meest voor de hand ligt en geen onnodige problemen schep pen. Gewoon doen zonder zwaarwichtig heid is het beste. Tenslotte wees de heer Wit erop dat vele ouders van een pedagogisch bureau een zaligmakend antwoord op hun vragen verwachten, maar dit ant woord is niet te geven. Mevr. Montes- sori heeft gezegd dat de vader het kind van de zoon is en de moeder van de dochter en zij bedoelde hiermee dat de zoon de beste leidsman voor de vader is en de dbchter voor de moeder. Het St. Ludgardiskoor uit Gent, dat 45 leden telt, zal een bezoek brengen aan het Nederlands Motet- en Madrigaal koor in Soest. Het koor arriveert zaterdagmiddag, om 4 uur, bij het St. Ludgardisgebouw en dan gaan de leden naar de gastadressen. Om 7 uur gaat het gezelschap met een bus naar de K.R.O.-studio voor het ma ken van een opname. Zondagmorgen wordt een meerstemmige mis van Palestrina in de r.k. kerk te Soestdijk gezongen tijdens de hoogmis, 's middags wordt een rondrit door het Gooi gemaakt en om acht uur is er in Vrijdagmiddag hebben 63 reserveoffi cieren van de Koninklijke Luchtmacht op de vliegbasis Soesterberg de eed van trouw aan de koningin, gehoorzaamheid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht afgelegd in handen van de commandant commando luchtverde diging commodore A. B. Wolff, in aan wezigheid van de commandant van de vliegbasis Soesterberg, kolonel G. v. d. Wolff. Onder de beëdigde officieren bevond zich de Soester ingezetene A. L. P. Rietberg. De plechtigheid begon met het opstel len van de grondtroepen en de kapel van de luchtmacht onder leiding van kapitein H. v. Diepenbeek. Bij de troe pen bevond zich een Amerikaans on derdeel. Paradecommandant majoor W. H. de Geus meldde de aangetreden troepen bij commodore Wolff, die in spectie hield. zweert of belooft dat men vorstin en land onder alle omstandigheden zal die nen en verdedigen |net voorbijzien van elk persoonlijk beljmg. Niet alleen in dienst maar ook Jin de burgermaat schappij, want een officier is ten allen tijde een vertegenwoordiger van de overheid en vorstin en overheid mogen verwachten dat de officier steeds zal handelen in hun geest en zal inspireren tot werkzaamheid en waakzaamheid in het belang van land en volk. Commodore Wolff verzocht de onderof ficieren, korporaals en manschappen de jonge officieren bij te staan in hun taak en de officieren verzocht hij de zo juist bevorderden kameraadschappelijk op te nemen in het officierscorps. Ouders, echtgenoten en verloofdes van de jonge officieren wenste hij geluk. Zij mogen trots zijn op het feit dat hun kinderen, echtgenoten en verloofdes als officier mogen dienen bij de luchtmacht in het Na het openen van de ban werd het koninklijk besluit voorgelezen waarna iedere reserve-officier de eedsformule of de belofte uitsprak. De Commodore hield na de beëdiging een toespraak tot de jonge officieren, de aangetreden troepenonderdelen en de familieleden van de officieren die de eed afgelegd hadden. Hij wees erop dat de beëdiging een erkenning inhield van de bekwaamheid om verantwoordelijk heid te dragen na de afsluiting van een opleidings- en proefperiode. Het is ech ter niet alleen een certificaat van vak bekwaamheid, maar het afleggen van de eed of het doen van de belofte brengt tevens morele verplichtingen van ver strekkende betekenis met zich mee. De eedsformule heeft dan ook voor een groot deel betrekking op zaken die de geest en het hart betreffen. In haar een voud is de formule of de belofte niet voor twee uitleggingen vatbaar. Men belang van koningin en vaderland. Na het spelen van het Wilhelmus en het aanbieden van gelukwensen vond een lucht- en grond-parade plaats. Vier entwintig Hunters van Leeuwarden en Soesterberg onder leiding van de ma joors H. J. Folmer en G. J. Drost vlo gen over, evenals twaalf nacht jagers onder leiding van kapitein W. v. d. Goot. Het stuntteam van Soesterberg, onder leiding van eerste luitenant G. W. Rijn- ders liet boven de vliegbasis verbluf fende staaltjes van vliegkunnen zien, waarna Commodore Wolff de parade van de grondtroepen afnam. De lucht machtkapel speelde hierbij en ditmaal werden niet uitsluitend marsen ten ge hore gebracht, maar er werd gemar cheerd op jazzmuziek, waarvan The St. Louis Blues en When de Saints go mar- ching in de bekendste nummers waren. het restaurant van het Soester Natuur bad een gezellig samenzijn van de leden der beide koren. Maandagmorgen om 10 uur gaan de gasten naar Gent terug. De voorlaatste wedstrijd, die S.E.C. in de competitie gespeeld heeft, is een bij zonder slechte wedstrijd geworden met als resultaat een 1-4 nederlaag in Utrecht tegen Ultrajectum. S.E.C. speelde zonder overtuiging en werd reeds in het eerste kwartier ver slagen door drie doelpunten die niet nodig geweest waren als er geen grove fouten gemaakt waren. De nederlaag is des te sprekender als men bedenkt dat Ultrajectum 5 inval lers had, onder wie vier juniores. Ultrajectum had in de eerste minuut al succes. Rechtsbinnen v. d. Linden schoot op doel en keeper Adams nam niet de moeite de bal te vangen maar schopte ernaar. Het werd een doelpunt, dat vijf minuten later door een tweede gevolgd werd toen Adams bij een houd baar schot van middenvoor v. d. Horst geen vinger uitstak (2-0). In de twaalfde minuut raakte Ruttenberg de bal maar half. Linksbuiten Nagtegaal kreeg hier door een prachtige kans die hij graag benutte (3-0). S.E.C. kwam er nu beter in, maar de voorhoede bracht er weinig van tereent en alleen v. d. Valk speelde een be hoorlijke wedstrijd. Hij maakte hei kee per Scheur nog wel eens lastig, maar het enige tegendoelpunt van S E.C. werd in de 34ste minuut door Burgman ge scoord, die ver naar voren gegaan was. Na rust was S.E.C. veel in de aanval maar onmachtig tot scoren en bij een uitval van Ultrajectum onstond het vier de doelpunt. S.E.C. trachr.e nog wat te redden door wijzigingen in het elftal, maar ook die haalde niets uit. Het tweede dodelijke ongeval in 1961 heeft vrijdagmiddag het leven gekost aan de 78-jarige mejuffrouw T. Boers- ma uit de Hartmanlaan. Mej. Boersma had boodschappen gedaan bij de fir ma Dorrestein op de Birkstraat en zij wilde bij garage Tensen de weg over steken. Zij liet een personenauto pas seren die uit de richting Soestdijk kwam, stak achter deze auto de weg over en werd gegrepen door de vracht auto van W. C. P. uit Bussum, die uit de richting Amersfoort kwam. Het slachtoffer werd op* het fietspad voor garage Tensen geslingerd en bleef zwaar gewond liggen. Dokter Stroband ver leende de eerste hulp en hij liet mej. Boersma per E.H.B.O.-ziekenauto naar De Lichtenberg brengen omdat zij een schedelbasisfractuur had. Kort na aan komst is zij overleden. Padvinders, verkenners, welpen en ka bouters van de Don Boscogroep, de An- dré de Thayegroep, de Paltz Scouts en de Hopman Masselmangroep hebben zaterdag St. Jorisdag gevierd, zoals alle leden van padvindersgroepen in het gehele land. Zaterdagmorgen, om 7 uur, was er achter het V.V.V.-huis een vlaggenpa- rade, nadat de katholieke verkenners een mis bijgewoond hadden. De St. Jorisboodschap werd voorgele zen en de St. Jorisbloemen werden uit gereikt. Zaterdagmiddag organiseerde het dis trict Amersfoort een wandelmars door de bossen van Soestduinen, waaraan door 600 padvindsters, verkenners, wel pen en kabouters deelgenomen werd. Ook enige Soester groepen namen hier aan deel. Welpen en kabouters liepen zeven kilometer, de andere deelnemers tien kilometer. De groep „Nimmerdor" uit Amersfoort won de eerste prijs bij de 10 km en de Amersfoortse groep „Flehite" bij de 7 km. „Nimmerdor" veroverde het wissel- schild. Na de uitreiking in het troephuis van de Hopman Masselmangroep werd een maaltijd gebruikt. De katholieke padvinders woonden 's avonds een mis bij voordat zij zich rond het kampvuur in de Paltz schaar den en de leden van de Nederlandse Padvindersvereniging kwamen samen in het openluchttheater, waar districts commissaris J. J. Herks spiak. Hij reikte de gouden jacobsstaf uit aan aKe- la Arendse en hopman Valentin wegens De geschiedenisboekjes zeggen dat de Fransen onder Napoleon beste soldaten zijn geweest, maar al die goede militai ren zijn blijkbaar gesneuveld zonder kinderen met soldatenbloed na te laten, want na 1815 is het niet veel zaaks meer geweest met de vechtcapaciteiten van het Franse volk. In 1870 door Duitsland onder de voet gelopen, in 1914 bijna van hetzelfde la ken een pak, al is een ramp voorkomen door het ingrijpen van Frankrijks bond genoten en in 1940 ging het al heel gemakkelijk. Duitsland had slechts ruim een maand nodig om Frankrijk te ver pletteren. Nu is het helemaal geen verdienste als een land uitstekende soldaten heeft, maar het kan wel eens nodig zijn over een leger van formaat te beschikken, dat is maar al te vaak gebleken. In Frankrijk schijnt men dit echter te vergeten en de heren generaals maken oproer, terwijl de Fransen er liever aan moesten denken een wat steviger scha kel in de verdedigingsketen van de vrije wereld te worden. Driemaal hebben Franse soldaten bewe zen dat ze weinig of niets van vechten weten en nu scheelt het niet veel of ze beginnen een onderlinge oorlog met gevolgen die niet te overzien zijn. Daarmee bewijzen ze de Russen een uit stekende dienst, maar zij doen de lan den die zich met Frankrijk verbonden weten een modderfiguur slaan tegen over de landen, die hun heil in sikkel en hamer zoeken. Het is moeilijk uit te maken of deze generaals misschien een schijntje van recht hebben om zo te handelen en het is eveneens moeilijk een oordeel te vel len over president De Gaulle, die waarschijnlijk meer van een dictator weg heeft dan wenselijk is. Zo'n dic tator zou het in Duitsland misschien heel goed doen, maar blijkbaar in Frankrijk niet. In ieder geval kan de Rus weer in zijn handen wrijven en de vele niet-blanken kunnen zich opnieuw verwonderen over de vreemde aard van de blanken, die elkaar om de zoveel jaar in wereldoor logen uitroeien en die dat maar in binnenlandse oorlogen doen als er toe vallig net geen wereldoorlog aan de gang is. Gelukkig is het in Frankrijk nog niet zo ver, maar het wordt wel akelig spannend. KANTMAN. hun verdiensten voor de padvinderij. Tijdens het kampvuur werd het spel „St. Joris en de Draak" opgevoerd. Na afloop van het spel en sluiting van de St. Jorisdag wierpen alle aanwezigen de St. Jorisbloem in de vlammen van het kampvuur. De heer B. in Soesterberg werd in de nacht van zondag op maandag wakker door het blaffen van zijn hond. Hij vermoedde onraad, ging op onderzoek uit en constateerde dat een aantal jon gens probeerden zijn auto te stelen. Zij hadden de wagen al gedeeltelijk uit de garage toen ze gestoord werden door de eigenaar. Zij namen de benen, werden achter volgd door een agent op een bromfiets en werden ingerekend. Zij waren weg gelopen uit een rijksobservatie-tehuis in Zeist. Ze zijn opgesloten in een cel van de Dumoulinkazerne en later naar Soest overgebracht. FEESTAVOND ARCO. De personeelsleden van Arco hebben vrijdag in gebouw Credo het vijfjarig bestaan van de personeelsvereniging ge vierd en het is een bijzonder geslaagde avond geworden. De voorzitter van de personeelsvereni ging, de heer E. ten Harkei, sprak een welkomstwoord en dit gold in het bij zonder de directie, de introducé's en afgevaardigden van zusterverenigingen. Hij dankte de feestcommissie en de le den die voor prijzen gezorgd hadden. De band van Jan van Loo speelde prettige muziek en een conferencier xon louter artisten met klinkende namen aankondigen. De Wama's deden zo dwaas als men van hen verwachten mag en Willeke Alberti zong bijzonder aardig. Joop de Leur was de man achter de piano en een personeelslid speelde ak- kordeon. Na het goede en vlotte programma was men nog lang bijeen voor een gezellige dans.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1