Twintig jaar Fok- en Controle vereniging Soest. Toneel op Koninginnedag. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. HET OOG GERICHT OP EEN BEZOEK. VRJIDAG 28 APRIL 1961. 40e JAARGANG No. 32. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2568 GIRO 126156 In april 1941 werd de Rundveefok- en Controle vereniging Soest als controle vereniging opgericht en tot leden van het dagelijks bestuur werden de heren W. Wantenaar, voorzitter, K. Lam, se cretaris en P. J. van Wegen, penning meester gekozen. Later werd het be stuur uitgebreid met de heren P. J, v. d. Breemer en P. G. Kok. De bezetters hadden eigenlijk de hand in het ontstaan van de vereniging, want er kwam een verordening die voor schreef dat veehouders hun melk uit sluitend aan melkfabrieken mochten afleveren en niet meer aan melkhan delaren. Deze melkfabrieken bepaalden de prijs aan de hand van het vetgehalte van de melk en alle melk moest ge- standariseerd en gepasteuriseerd wor den. In de oorlog werd 2,5 °/o vetgehalte bij de standarisering aangehouden, thans 3 °/oOm dit percentage te kunnen be rekenen moest men gebruik maken van het gewicht van de melk, zodat niet meer van liters, maar van kilo's ge sproken werd. Controle op de melkgift van ieder koe was nu nodig en de jonge vereniging stelde een controleur aan. Dit was de heer v d. Heuvel, die na twee maanden werd opgevolgd door de heer J. Maat man, die aanvankelijk de controle van 350 koeien had, welke het eigendom waren van 30 leden. Thans zijn er 94 leden met 1400 koeien en de heer Maat man heeft als hoofdcontroleur zeven medewerkers, die eens in de drie we ken iedere boerderij bezoeken voor de controle van de melkgift van alle koeien. De heren Ir Rijsewijk, rijkszuivelcon- sulent, en Ir. Swierstra, rijksveeteeltcon- sulent, waren bij de oprichtingsverga dering aanwezig en zij wisten de vee houders enthousiast te maken voor de vereniging. Bij velen verdween dit en thousiasme al gauw omdat zij bang wa ren dat de bezetter gebruik zou maken van de gegeven, die de controleur had en dan kon het wel eens mislopen om dat er nu niet bepaald volledig volgens de letter van de wet gehandeld werd. Er werd wel een poging gedaan om deze gegevens in handen te krijgen maar dat is niet gelukt. De acht monsternemers zijn dagelijks op pad en iedere monsternemer neemt per week vijf boerderijen voor zijn rekening. Dat gebeurt bij het melken 's avonds en bij het melken 's morgens, en dat laatste betekent vroeg opstaan. De melkgift van een etmaal wordt op deze wijze gecon troleerd want er worden monsters ge nomen van de melkgift van alle koeien. Dat zijn er soms zes op een boerderij, maar ook wel eens 25. Van de 94 leden melken er 55 met een melkmachine. Dat gaat natuurlijk vlugger dan met de hand, maar gemiddeld is een monster nemer drie uur per boerderij kwijt. In het laboratorium, dat achter de wo ning van de heer Maatman staat, wor den de monsters op vetgehalte onder zocht en de gegevens komen in melk- boekjes en op staten. Die zijn niet al leen voor de leden, maar ook voor de Provinciale Melkcontroledienst, voor het Bureau voor de Statistiek en voor het Nederlands Rundvee Stamboek, waarbij de vereniging aangesloten is. In het jaar van de oprichting kregen de leden gemiddeld 2638 kilo per koe per jaar. Het vetgehalte was 3.29 »/o en de melkgift vond gemiddeld op 261 dagen plaats. Thans geeft iedere koe gemiddeld meer dan 4300 kilo, het vet gehalte is 3.75 °/o en het aantal dagen is 306. De controle vergt veel tijd, maar de ad ministratie van de- heer Maatman eist ook heel wat uren. Niet alleen van deze controle, maar ook het tweede deel van de naam der ver eniging vergt stapels papier. In 1944 werd de vereniging van controlevereni ging fok- en controlevereniging omdat erfelijkheid een grote rol speelt bij de melkgift en het vetgehalte. Van alle dieren worden dan ook uitgebreide ge gevens genoteerd, want slechts op deze wijze kan men de beste resultaten bij het fokken bereiken. In samenwerking met de vereniging voor kunstmatige in seminatie Eemlandia, waaronder Soest, Baarn, Eemnes, Bunschoten, Blaricum, Eemdijk en Laren ressorteren, worden dan ook uitstekende resultaten bereikt, want met de gegevens van de heer Maatman en de gegevens die men van H.M. de Koningin viert de vijf stieren in het K.I.-station te Bunnik heeft kunnen de beste combina ties tot stand komen. De vereniging is in 1954 door het Ne derlands Rundveestamboek erkend en dit betekent dat ieder lid van de vereni ging, die lid wil worden van dit N.R.S. al zijn vee, waarvan de gegevens bij de vereniging teruggaan tot 1954 kan laten inschrijven. Onder deze gegevens treft men niet alleen de namen van moeder en vader aan, maar ook van grootmoeder en grootvader. De vereniging organiseerde in 1957 een grote fokveedag, met de bedoeling dit in 1962 te herhalen. Men is van dit besluit teruggekomen omdat er in het najaar van 1961 een jongveekeuring zal zijn. De fokveedag zal dan bij het 25-jarig bestaan in 1966 gehouden worden. De vereniging, die thans geleid wordt door de heren L. J. van Dooper, voor zitter, W. C. van Logtenstein, secreta ris, A. J. van Voorthuizen, penningmees ter, P. R. van Logtenstein en P. A. Wantenaar besteedt uiteraard aan dit 20-jarig bestaan niet zoveel aandacht, maar in 1966 zal bij het 25-jarig bestaan ongetwijfeld feest gevierd wor den. AUTO IN BRAND. Op de Burg. Grothestraat raakte de auto van de heer S. G. uit Hilversum in brand. De bestuurder stopte snel, rukte de motorkap open en constateerde dat een lap die op de motor lag in brand geraakt was. Met enkele scheppen zand werd het vuur gedoofd, zodat de brandweer, die uitgerukt was, niet be hoefde te blussen. PROPAGANDA-AVOND NIVON. Het Nederlands Instituut voor Volks ontwikkeling en Natuurvrienden heeft gisteravond in het gebouw van de Ne derlandse Protestantenbond, een pro- pagandabijeenkomst gehouden, die goed bezocht is. De heer J. Kreger sprak het welkomstwoord en hij wees erop dat de muziek, zang en bailet welke door een vijftigtal medewerkers en mede werksters gebracht zouden worden een facet van het NIVON-werk is. Een ander facet, het natuurvrienden- werk, zou belicht worden door de heer J. Harrebeek. Con Amore, het Amersfoorts mandoline orkest, speelde onder leiding van de heer L. Asperlag melodieën uit Italië, Spanje, Japan en Oostenrijk en bij het laatste nummer zongen mevr. Poort en de heer J. Hartings het duet „Schenkt man sich Rosen in Tirol". De balletgroep trad op onder leiding a.s. haar 52ste verjaardag. Foto Max Koot. van mevr. J. v. d. Ploeg-Zetten en in de pauze was er een foto-expositie. Na de pauze opnieuw optreden van Con Amore, de solisten en de balletgroep. De heer J. Harrebeek toonde dia's van natuurvriendentehuizen in binnen- en buitenland. Daaronder het tehuis „Ons Honk" in Lage Vuurse. Er zijn vijftien tehuizen in Nederland en leden van het NIVON kunnen hier terecht voor gemiddeld 1,50 per nacht. De contributie is per gezin 1,20 per maand. De Nederlandse leden, hebben in het buitenland de beschikking over 625 natuurvriendenhuizen in België, Frank rijk, Zwitserland, Oostenrijk en Duits land. Daaronder zeer primitieve voor de man die meer van de natuur dan van luxe houdt, maar er zijn ook zeer luxueuze tehuizen voor hen die op comfort gesteld zijn. Ook kampeerders kunnen terecht bij de NIVON, die hun belangen behartigt, ook in het buitenland. MET PENSIOEN. De hoofdagent A. W Voet zal op 1 juli met pensioen gaan, omdat hij dan 55 jaar is. De heer Voet, die een der op richters van de Soester Politie Sport vereniging is, was 34 jaar in overheids dienst. Hij zal een betrekking aanvaar den bij een Soester industrie. S.E.C.-HONKBAL. De honkballers van S.E.C. treffen za terdag en zondag de laatste voorberei dingen voor de competitie. Zaterdagmid dag om 3 uur speelt een S.E.C.-combina- tie tegen P. en S. uit Hilversum en zondagmorgen speelt een combinatie in het sportpark Hilversum tegen H.B.C. 2. S.V.V.-VOLLE YB AL. Het volleybaltournooi dat de Soester Volleybalvereniging dit jaar voor de zevende maal in successie hoopt te or ganiseren, belooft een groots sportge beuren te worden. Een kleine vijfhon derd speelsters en spelers zullen zich op dat tournooi in hun sport kunnen uit leven, want niet minder dan 15 vereni gingen met in totaal 70 teams zullen die dag hun krachten meten. Door uitbreiding van het aantal klassen en een andere indeling van de velden streeft het bestuur ernaar zowel spelers als toeschouwers volledig aan hun trek te laten komen. Een nieuwe hoofdklasse, zowel voor dames als voor heren, is namelijk ingesteld. Hierin zijn vrijwel uitsluitend teams uit hoofd- en over gangsklasse ondergebracht. Naast de oude verenigingen B.G. en S.V., Giraffes, Olympia, Polonia, Slotermeer, S.V.V. Soest, V.I.O.S., W.O.V.O. en 't Zand is ditmaal ook ingeschreven Jour Huizen, Phylos, S.N.S., S.V.V. Utrecht, S.O.S. en U.S. Voor het eerst zal dus het publiek ook kennis kunnen nemen van top-volleybal, zoals dat in de westelijke hoofdklasse van de Nederlandse Volleybal Bond ge speeld wordt. Voor vele volwassenen is het hoogte punt van de komende koninginnedag het concours hippique maar de kinderen voelen uiteraard meer voor de opvoering van de jeugd-musical „Monkelmoentje's brave dag" in het opeluchttheater. De rollen worden vertolkt door Elkan Lens, Sjes van Leeuwen, Mieke van Lelyveld, Paul van Gorcum, Gelijn Mo- lier, Ab Bronkhorst en W. v. d. Spek. Een schoenmaker, een kleermaker, Mon- kelmoentje en Lieselotje zijn de hoofd personen, maar er komen ook straatmu zikanten en een ijscoman aan te pas. De schoenmaker en de kleermaker wo nen aan een gezellig dorpsplein met een pomp en de twee brave mannen werken hard. Toch hebben ze nog tijd om ruzie te maken om de pomp en naast alle gekrakeel zijn er de dwaze streken van Monkelmoentje die de rust verstoren. Hij wil wel anders, maar hij kan al leen maar gekke dingen doen. Op één dag van het jaar is hij echter een hele brave Hendrik, maar toevallig is deze brave dag ditmaal op 1 mei en natuur lijk houdt hij zich ditmaal niet aan de voorschriften voor die brave dag en haalt nog zottere streken uit dan an ders. Dat heeft een reden, want hij wil met Lieselotje, de dochter van de schoenmaker, ervoor zorgen dat de kleermaker en de schoenmaker weer goede vrienden worden. Dat lukt hem ook, maar voor het zover is, zijn er heel veel dwaze dingen gebeurd, waar om de kinderen vreselijk zullen lachen, en er zijn vele aardige liedjes gezongen. Daarvoor- is het trouwens een musical. NEDERLANDS BIJBELGENOOTSCHAP. De afdeling Soest van het Nederlands Bijbelgenootschap heeft besloten zich te splitsen in een afdeling Soestdijk en een afdeling Soest-Zuid, teneinde het werk intensiever te kunnen voortzetten. Het bestuur van de afdeling Soest-Zuid is samengesteld uit de heren A. Smit, voorzitter, mej. K. M. Brandsma, secre taresse en de heren C. Barnhoorn, S. Duyst, G. van Kooten en J. Vetkamp. Men hoopt in september te kunnen star ten met een actie die zal leiden tot een grotere bekendheid met het ze genrijke werk van 't Nederlands Bijbel genootschap en tot een grotere daad werkelijke steun bij dit werk. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 22 april 1961 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van B. Bruning, van beroep hotelhouder, wonende te Soest, om een tapvergunning in de beneden- voorlokaliteit en de benedenachterlo- kaliteit van het perceel, plaatselijk ge merkt nr. 47 en gelegen aan de Birk- straat aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Soest, 28 april 1961. NIEUWE SIRENES. De burgemeester van Soest brengt ter algemene kennis, dat in het begin van de maand mei a.s., in opdracht van het ministerie van binnenlandse zaken, zal worden overgegaan tot het verwisselen van de in deze gemeente opgestelde oude B.B. sirenes door nieuwe. Het is mogelijk dat daarbij door de monteurs gedurende korte tijd telkens één sirene wordt beproefd. SECRETARIE EN KANTOREN GESLOTEN. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat de ge meente-secretarie, het kantoor van de gemeente-ontvanger, de hulp-secretarie te Soesterberg en de kantoren van tak ken van dienst op maandag, 1 mei a.s. de gehele dag voor het publiek geslo ten zullen zijn. Niemand zal mevr. Van Diej en-Roemen uit Sittard de reis misgunnen, die zij naar Hongkong maakt om het graf van haar man te bezoeken. Weinig plezierig echter is het dat deze reis bekostigd wordt door de Japanse televisie, die mevrouw Van Diej en uit genodigd heeft in een uitzending haar mening te geven over de kampcomman dant Yamaci, die tijdens de bezetting de scepter zwaaide in een kamp op Celebes, waar vele vrouwen onderge bracht waren. Die meneer Yamaci moet niet zo'n beul geweest zijn als vele van zijn collega's en nu wil mevrouw Van Diej en aan miljoenen japanners vertellen dat die Yamaci zo'n beste broeder geweest is. Overigens waren de Amerikanen daar van in 1945 niet zo erg overtuigd en ze gaven hem zeven jaar gevangenisstraf. En dat waarschijnlijk echter niet omdat bij zo'n lieverdje geweest is. Enige maanden geleden kwam de Ja panse film „Blanke Huid en Gele Com mandant" uit. Die gele commandant was Yamaci, al speelde hij dan niet zelf die rol, en Nederlandse vrouwen stelden hun blanke huid beschikbaar om mede werking aan deze film te verlenen. Vele nabestaanden van Nederlanders die in Jappenkampen verhongerd, ont hoofd of misschien wel doodgeslagen zijn, zullen zich ongetwijfeld ergeren aan deze gang van zaken. Een handige ondervrager kan mevr. Van Diej en natuurlijk dingen laten zeg gen, die erop moeten wijzen dat het al lemaal zo erg niet was en de Japanse bevolking zal natuurlijk gaan generali seren en denken dat alle kampcomman danten zo waren als die beste brave Yamaci, die door zijn nobelheid zeven jaar de bak indraaide. Het zal heus niet moeilijk zijn Duitsers te vinden die zich netjes gedragen heb ben en die gevangenen het leven gered hebben, maar het is echt niet gewenst, dat Nederlanders dit in Duitsland voor de televisie gaan vertellen, want dan zal gauw het praatje de ronde doen dat het allemaal niet waar geweest is en dat ze zich in Israël moeten scha men omdat ze Eichman willen ophangen. KANTMAN. De ambtenaar van de burgerlijke stand zal van 8.309.00 uur voor gevallen, welke geen uitstel kunnen lijden, zitting houden (ingang aan de achterzijde van het gemeentehuis). Tevens wordt bekend gemaakt, dat op die dag geen as en vuilnis door de ge meentelijke reinigingsdienst zal worden opgehaald. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage zijn ge legd verzoeken met bijlagen van a. Shell Nederland Verkoopmaatschap pij N.V., Wassenaarseweg 80, 's Graven- hage, om vergunning tot het uitbreiden van een benzine-installatie door het bij plaatsen van een ondergronds reser voir met een inhoud van 500 liter voor het bewaren van mengsmering en een electrische pomp aangedreven door een elektromotor van Vz pk. in het per ceel Birkstraat, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie C, nr. 2879. b. T. van Strien, Luitenant-Kolonel der Genie, Morsweg 1, Leiden, om vergun ning tot het oprichten, in werking bren gen en in werking houden van een ben- zine-opslagplaats in 50 jerrycans met een gezamenlijke maximum Inhoud ben zine van 1.000 liter, geplaatst tussen gebouw 5 en 6 in het kamp Soestdui- nen, op het perceel de Beaufortlaan, ka dastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nr. 3073. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrif telijk bezwaren tegen het verlenen der vergunningen in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zullen op dinsdag, 16 mei a.s. des voormiddags, resp. te 11 en 11.30 uur, in het gemeentehuis open bare zittingen worden gehouden, al waar mondeling bezwaren tegen de in williging van deze verzoeken kunnen worden ingebracht. Soest, 28 april 1961. SOESTER Oü Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25

Soester Courant | 1961 | | pagina 1