De wereld kijkt naar Israëk FUGERS RIJWIELEN Berini Blijft de Beste Bromfiets. teren mm m - JjéTI WASSERIJ GELRIA EDE üy^üisi ■:2\ 'i GARAGE „DE SOESTER" Bioscoopprogramma. Programma 1 mei P.v.d.A. en N.V.V. Huidg enezii ig Contactavond Utrechtse Bosbraudweer. POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 Hoe gespannen kijkt de wereld deze weken naar Israël, waar Adolf Eich- mann zich verantwoorden moet voor zijn aandeel in wat eens cynisch als „oplossing van het jodenvraagstuk" werd aangemerkt, 't Proces, dat stond bij voorbaat vast, zou een van de vre selijkste hoofdstukken van de Duitse geschiedenis opslaan, maar ook een van de gruwelijkste in de geschiedenis van het Joodse volk. Sedert bijna 13 jaar is er weer een staat Israël. Een oude droom ging daar mee in vervulling. De Joden in de he le wereld hebben weer een land, dat als werkelijk vaderland niet alleen 'n visie, maar een realiteit is. Het jonge Israël heeft de laatste jaren bijna on waarschijnlijk aandoende vooruitgang geboekt, maar de gevaren zijn geble ven. „De vroomste kan niet in vrede le ven, als het de boze buurman niet be valt". Aan dit citaat wordt men steeds weer herinnerd, als het gesprek op Is raël komt. Op 29 november 1947 be sloot de Algemene Vergadering der Verenigde Naties tot de verdeling van Tel Aviv is de moderne en grootste stad van Israël. Ze werd als eerste Joodse kolonie in het toenmalige Palestina gesticht. het Britse mandaatgebied Palestina in een Joodse en Arabische staat. Reeds een dag later brak de oude vijand schap tussen Arabieren en Joden los. Het kwam tot een Arabisch-Israelische veldtocht, die met een wapenstilstand, maar niet met een vredesverdrag ein digde, het kwam in 1956 tot de Suez- crisis, waarbij Israël in de „Sinaï- veldtocht' bewees, dat Nasser welis waar een meester in de propaganda was maar dat zijn soldaten tegen de Israëlische strijdkrachten en vooral tegen hun strategen niet opgewassen waren. De meeste Arabische buurtstaten van Israël hebben openlijk toegegeven, dat deze staat een doorn in hun oog is, dat zij hem „wegvagen" willen. Israël's toonaangevende politiek zag geen andere mogelijkheid om het ge vaar te keren dan die van de bewape ning. Daarnaast werd de immigratie bevorderd. Aan de grenzen van het land ontstonden nieuwe nederzettingen. Gezicht op Jeruzalem, de in tweeën gedeelde hoofdstad. Op de achtergrond de kerk van het Heilige Graf. In Jeruzalem vindt proces Eichmann plaats. om zoetwater uit zoutwater te winnen. Zij hebben de laatste tijd suceesbelo- vende vooruitgang geboekt. Daar Israël noch over kolenlagen noch over oliebronnen de beschikking heeft, heeft het zich reeds jaren gele den aan de vraag gewijd, in hoeverre het gebruik van atoomkracht uitzich ten voor de energievoorziening belooft. Momenteel bouwt Israël een reactor, die een capaciteit van 24.000 kilowatt moet krijgen. Hij zal, zoals de rege ring verzekert, slechts vreedzame doeleinden dienen maar zal ook pluto nium leveren, een grondstof, die voor de vervaardigiging van atoomwapens gebruikt zal kunnen worden. Daarin is tot nu toen wel niet voorzien, maar het ligt binnen het bereik der moge lijkheden. Geen natie ter wereld, die de laatste twintig jaar het licht der wereldge schiedenis zag, moest met meer moei lijkheden vechten dan Israël. De dag, waarop alle belangrijke problemen op gelost zijn, is nog in de verre toe komst verborgen. De buitenlandse be zoeker, die naar Israël reist, blijft niets anders over dan de moed van het twee miljoenenvolk te bewonderen, dat zo vele offers brengt om te blijven leven en om de toekomst zeker te stellen. Aan de grenzen van Israël is het de laatste maanden, afgezien van enkele incidenten rustig gebleven. Aan 't wel belangrijkste „front" van 't land gaat de strijd echter onafgebroken voort. Dit „front" omvat de Negeb, die land streek, waarin sedert duizenden jaren VANAF 398,BETALING IN OVERLEG. KERKSTRAAT 3-5 TELEFOON 2030 lang overwonnen is. De uitvoer van geslepen diamanten uit Israël heeft zich de laatste tien jaren verzesvoudigd; een eind van deze hoogconjunctuur is tot nu toe nog niet te zien. Over een ander „exportartikel" wordt nog minder gesproken. De tegenstel ling tussen Oost en West heeft met zich meegebracht, dat vooral de VS in de inhoud van Sovjet-vakbladen ge ïnteresseerd zijn. Dat stiet geruime tijd op beduidende moeilijkheden, omdat ongeveer 95 °/o der Amerikaanse ge leerden het Russisch niet machtig is. In vakkringen in de V.S. begon men van een „taalmuur" te spreken. Toen evenwel kreeg Prof. Adashko van de „US National Science Foun dation", die speciaal gesticht was met het doel de doorbraak door deze muur te bevorderen, een tip. „Ga toch eens", zo adviseerde een kennis hem, „naar Israël. Daar zult U duizenden weten schapsmensen vinden, die de laatste jaren uit de Sovjet-Unie en andere Oostblokstaten zijn geëmigreerd, ex perts op hun terrein, die verschillende talen spreken". Professor Adashko volgde die raad op. Hij deed, goed voorzien van overeen komstige aanbevelingsbrieven, talrijke voor hem waardevolle kennismakingen op en hielp Israël aan een voor het Westen belangrijke „industrie", die zel den genoemd wordt, maar niettemin voor beide partners buitengewoon be langrijk is de „vertaal-industrie". verhuisde geen enkel overheidscen- trum naar die stad. De Zionistische Organisatie behandelde de opkomen de stad bijna vijandig, want haar doel was eigenlijk om de Joodse stedelin gen naar het platteland te doen ver huizen. Weliswaar is Jeruzalem sinds enke le jaren de hoofdstad van Israël, zetel van de regering en het parlement, maar de meeste ministers en parle mentariërs hebben hun woning in Tel- Aviv. HWUadWg Op de caféterrassen van Tel Aviv ontmoet jong en oud elkaar. „Derech Ha 'atzma' ut" heet de hoofd straat in het zuidelijk deel van Haifa. Hun bewoners - mannen zowel als vrouwen - moesten leren niet alleen de ploeg, maar ook het geweer te hanteren. Israëls leger is thans het mo dernste in het hele Nabije Oosten. Het moreel en de strijdbaarheid der Isra ëlische soldaten zijn zo groot, dat Nas ser eens, kort na de „Sinaï-veldtocht" in de kring van zijn naaste vrienden zei, dat hij liever half zoveel soldaten had maar daarentegen zulke als Israël. Het Israël van de Bijbel was een vruchtbaar land, in het Israël van thans bestaat een der belangrijkste opgaven uit het vruchtbaar maken van woestijngebieden. Als er niet de onenigheid met Jordanië was om het Jordaanwater, dan zou de jonge staat belangrijk minder zorgen kennen. Het is geen toeval, dat juist in Israël we tenschapsmensen koortsachtig op zoek zijn naar een economische methode het zand koning is. De bodem van de Negeb is op zich zelf vruchtbaar, ech ter alleen, als het gelukt er water heen te voeren. De laatste jaren zijn in de Negeb nieuwe nederzettingen ontstaan. De be woners zijn meest immigranten, die zichzelf tot opgaaf hebben gesteld de woestijn zijn schrik te ontnemen. Zij moeten hard werken en elke nieuwe boom, elk bevloeiingskanaal, elk nieuw graanveld, is een overwinning. Een van de belangrijkste, maar ook minst bekende Israëlische industrieën is de diamantslijperij. Met ongeveer °/o van de totale uitvoer vormen de diamanten de voornaamste post van de Israëlische export. In 1939 - destijds was het land nog een deel van het Britse mandaat Pale stina - werden de eerste diamantslij perijen in Tel Aviv gebouwd. De stich ters waren immigranten uit Nederland en België. In de Tweede Wereldoorlog vluchtten vele slijpers uit Amsterdam en Antwerpen naar Tel Aviv en Na- thania. In 1945 waren in het huidige Israël al 35 slijperijen met 5000 werk nemers. Vier jaar later kwam er een zware terugslag, die intussen reeds Het was op een voorjaarsdag en men schreef het jaar 1909. Destijds gingen 50 Joodse mannen en vrouwen uit Jaf- fa op weg naar het duinlandschap ten noorden van de stad. Daar, op de „Heuvel van de Lente" besloten zij tot de stichting van een zuiver Joodse woonwijk en dat was het geboorteuur van Tel Aviv. Ruim een halve eeuw is er sindsdien voorbijgegaan. Uit de oorspronkelijke nederzetting met haar 300 mensen is een stad met meer dan 400.000 inwo ners ontstaan. Elke tweede vrachtauto in het land van president Ben-Zwi is in Tel Aviv geregistreerd. Meer dan de helft van alle Israëlische industrie- en handelsondernemingen hebben zich in deze stad gevestigd en 40 °/o van de inkomstenbelasting van het hele land wordt bij de belastingdienst in Tel Aviv betaald. Maar weinig steden op aarde kun nen zich erop beroemen zo snel ge groeid te zijn als deze. Het verbazing- t wekkende daarbij is, dat Tel Aviv een berg van moeilijkheden moest over- I winnen en desniettegenstaande zo snel groeide. Het Britse mandaatsbestuur wilde van Tel Aviv niets weten. Ze zodat zij het vonnis kan ondergaan. McCord krijgt een baantje op de ranch van Anne's vader en hij ontvoert het meisje. Onderweg raakt Gil overtuigd van de onschuld van het meisje en hij brengt haar over de Mexicaanse grens. Een andere flinkerd arresteert haar ech ter weer en het begint erop te lijken dat zij terechtgesteld zal worden, maar na een dolle rit komt Gil nog net op tijd om haar het leven te redden en ten huwelijk te vragen. Van maandag tot en met woensdag „De Maffia slaat toe", een film waarin het aan spanning niet ontbreekt. Het is het verhaal van Augie Martello, de meest beruchte gangster van New York, die in een kapperszaak vermoord werd en men maakt grondig kennis met d» Amerikaanse onderwereld. VA/V LflBNSTR.77-TEL:4361 - SOESTOUK Veel stenen zijn erBelangrijkste op gaaf van het jonge Israël is de winning van nieuw land. Voor al uw auto-service, uitdeuken, spuiten, erkend L.P.G.-inbouw- station. Verkoop van Benzine, Olie enz. Tevens erkende autorijschool. Smitsweg 19 Telefoon 3865 Van heden tot en met zondag draait in het City-theater de sterke oorlogs film „De Held van Pork Chop Hill", ge regisseerd door Lewis Milestone, die der tig jaar geleden de oorlogsfilm „Van het Westelijk Front geen Nieuws" ver vaardigde. De hoofdrol wordt gespeeld door Grego- ry Peck als luitenant Clemons, die op dracht krijgt de Pork Chop Heuvel op de Chinezen te veroveren tijdens de Ko reaanse oorlog. De aanval moet uitgevoerd worden door drie peletons. De verovering lijkt een onmogelijkheid en de strijd om de heu vel is een van de bloedigste gevechten in de Koreaanse oorlog. Men ziet op het doek dan ook bijzon der opwindende gebeurtenissen, die op waarheid berusten, want Pork Chop Hill is een tiental jaren geleden inder daad door enkele honderden Amerikanen op Chinese vrijwilligers veroverd. Dit jaar zullen de afdeling Soest vaa de P.v.d.A. en de Soester leden van het N.V.V. de eerste mei in Amersfoort vieren, samen met de leden van de af deling Amersfoort. Om half negen vindt er op de begraaf plaats „Rusthof" een herdenking der doden plaats. Om 10 uur is er in „Amershof", aan de Snouckaertlaan een bezinningsbij een- komst, waarop Fedde Schurer, lid van de tweede kamer zal spreken. „De Stem des Volks" zingt. Na de toespraak van de heer Schurer is er een gezellig samenzijn in „Amershof" met muziek van het korps „H. J. Hege- raath". Om half drie zijn er kinderspelen met attracties en prijzen op het sportterrein van K.V.V.A. aan de Dollardstraat. Om half acht is er een samenkomst in de markthal. De heer Hofstra, oud-mi nister van financiën zal spreken, „H. J. Hegeraath" speelt, De Stem des Volks zingt en er is een programma met dans muziek en zang, waaraan Sera Anstadt, Donald Jones, Cor Lemaire en de dans groep Zajednica medewerking verlenen. Huidzuiverhe d - Huidgezonc heid Puistjes verdrogen door Purol-poeder De Utrechtse Bosbrandweer-vereniging heeft dinsdagavond in de zaal van Eem- land een contactavond gehouden, die geopend werd door de algemeen tech- nisch leider van de bosbrandweer, ir. Overbeek, die in het bijzonder de korps- chefs van de Soester en Baarnse politie. H. Zondagmiddag komen de cowboys met hun snelle paarden en gevaarlijke schiet- ijzers en de hoofdrol is in handen van cowgirl Anne Francis, die ter dood ver oordeeld wordt wegens een moord die zij niet begaan heeft. Zij ontsnapt en keert terug naar de ranch van haar vader. De werkelijke moordenaar huurt de be ruchte revolverheld Gil McCord, die opdracht krijgt het meisje op te halen, z^mssm Het onderzoekcentrum op de Mount Carmel bij Haifa in vogelvlucht. Het cen trum omvat 12 instituten, waaronder een voor atoomonderzoek. Geleerden van naam zijn hier aan het werk. de commandant van de Soester brand weer en de heer Wilhelm, rentmeester van Pijnenburg, verwelkomde. De heer Overbeek deelde mee dat er in 1960 390 bosbranden geweest zijn in de provincie Utrecht. Er ging 900 hectare bos en heide verloren en de schade bedroeg 130.000, Er werden enkele films gedraaid, waar onder „Strijd zonder einde", die de be strijding van insecten behandelt, een kolderfilm van Bud Abbot en Lou Costello en enkele tekenfilms. De he ren E. Post en J. de Boer behaalden het hoogst aantal punten bij de quiz met vragen op het terrein van de bosbrand- weer. ONFATSOENLIJK. Een motorrijder uit Hilversum toonde zich al een heel onfatsoenlijke wegge bruiker toen hij geen acht sloeg op het teken van een meisje dat als verkeers- brigadiertje bij de school in de Steen- hoffstraat dienst deed. Hij reed haar bijna onderste boven en zal van de Hilversumse politie wel het een en an der te horen gekregen hebben, want zijn nummer kon opgenomen worden.

Soester Courant | 1961 | | pagina 6