GROOTS DEFILé VOOR H.M. DE KONINGIN. Koiimginiiefeest iii Soest Geslaagd Concours Hippique. HET OOG GERICHT OP EEN DEFILÉ. DINSDAG 2 MEI 1961. 40e JAARGANG No. 33. OESTER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126158 Uit alle delen van ons land trokken meer dan tienduizend mannen, vrouwen en kinderen gistermorgen naar paleis Soestdijk om hulde te brengen aan on ze jarige vorstin, die om half elf, ver gezeld van Z.K.H. Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke, op het bordes verscheen om het fleurige voorbijtrekken der duizen den gade te slaan. Zij werd hierbij voorgelicht door de voorzitters van de Soester en Baarnse Oranjecomité's en verenigingen. Voor Soest waren dat de heren J. J. J. M. Festen en W. A. Veldhuizen. De onafzienbare stoet werd geopend door onze harmonie P.V.O. en een de putatie van Leidse studenten bood de oorkonde aan, die 30 estafettelopers in de nacht van zondag op maandag naar Soestdijk brachten. Drie grote groepen van het jubilerende Groene Kruis en deputaties uit de plaatsen rond de voormalige Zuiderzee vormden de hoogtepunten van deze grootse huldiging, waaraan dit jaar nog meer Nederlanders deelnamen dan in andere jaren. Groepen van wijk- en kraamverpleeg sters en kinderverzorgsters boden H.M. geschenken aan en na de voorbijmars stelden zij zich op voor het paleis en de vele tientallen groepen die volgden deden hetzelfde. Padvindsters, kabouters, welpen en verkenners waren ook dit jaar bij hon derden gekomen om Movavedo (moeder van vele dochters) eer te bewijzen. Gidsen zorgden er nu ook weer voor dat de tienduizenden bloemen tot een tapijt op de trap voor het bordes ge vormd werden. De christelijke lagere school uit de Biesbos was naar Soestdijk gekomen, maar ook het klaroenkorps uit Neder- weert en het schuttersgilde St. Lucie. Studenten, die voorgesteld werden door onze burgemeester, maar ook grote groepen particulieren uit alle plaatsen van ons land. De drumband St. Michael Het koninginnefeest in Soest begon al heel vroeg met het luiden van de kerkklokken en intussen maakten de leden van P. V. O., de drumbands van Olympia en Crescendo zich op om naar het raadhuis te marcheren. Dat deden ook honderden schoolkinderen, die on der leiding van de heer C. Lips een zanghulde brachten. Hierbij waren aan wezig de leden van het Soester Oranje- Comité en de wethouders dr. Oranje en De Haan. De kinderen werden toege sproken door de Burgemeester, die wees op het grote belang van deze koninginne dag. Aan de Koninginnelaan was inmiddels het concours hippique begonnen, maar alle aandacht was nu gericht op het paleis, waar duizenden de jarige konin gin gezien hebben tijdens het défilé. Het openluchttheater was gistermiddag tjokvol met kinderen, die genoten heb ben van de belevenissen van Monkel- moentje, de kleine deugniet, die altijd streken uithaalde, zelfs op de dag, die een dag van braafheid moest zijn. Mevr. Klark-Hoebee, mevr. Dijkstra en mevr. Den Ouden bezorgden inmiddels vele bejaarden in gebouw Credo een ge zellige middag en de Soester Bromfiets Club organiseerde wedstrijden voor brommers en fietskoppels. Bij de brom mers won C. Windey en bij de fietskop pels T. van Slooten en echtgenote. In gebouw St. Joseph kwamen velen om zeven uur bijeen op uitnodiging van de christelijke oranjevereniging Bea trix. De toneelgroep „Trouw aan Oran je" uit Bodegraven voerde het historisch spel „De vesting viel" van J. Sloot op. Het stuk speelt in de jaren 1813-1814, tijdens de bezetting van de stad Coe- vorden door de Fransen. Het openings woord op deze avond werd gesproken door de voorzitter de heer W. A. Veld huizen. Bij de jeugdherberg volksdansen, onder leiding van de heer L. Bongers, op het plein achter het V.V.V.-huis een con cert van P.V.O. en tegen negen uur de lampionoptocht naar het terrein aan de Biltseweg, waar een vuurwerk het slot vormde van een mooie feestdag, die slechts een kwartier door regen ver stoord werd. Vele bloemen en geschenken werden H.M. de Koningin gisteren aangeboden bij de viering van haar 52ste verjaardag tijdens het défilé in de paleistuin. uit Maastricht, met miniatuur-tambour- maitres, maar ook vrouwen uit Sche- veningen, uiteraard in klederdracht. Leden van gymnastiekvereniging Juliana uit Schiedam, maar ook groepen Am bonezen en vrolijke inwoners van Mij drecht, die met een groot bord „Hulde uit Mijdrecht" brachten. Het muziekcorps Margaretha St. Clair uit Den Burg, Texel, met een enorme drumband, gevolgd door de grote groe pen van bewoners uit plaatsen rond het IJsselmeer. Medemblik was verte genwoordigd, maar ook Andijk, Enk huizen, Opperdoes, Bovenkarspel, Vo- lendam en Edam. Zij boden geschenken aan en natuurlijk hadden de Edammers kaasjes meegebracht. Huizen met spe culaaspoppen, Naarden, Lemmer en tenslotte een complete boot, die in de stoet meereed. In Duitsland wonen ruim 100.000 Ne derlanders en zij zonden groepen ver tegenwoordigers om de koningin van het land te huldigen, dat zij niet ver geten kunnen. Er kwam geen einde aan de lange stoet en terwijl de duizenden bleven voorbijtrekken werden er op het gazon voor het paleis volksdansen uitgevoerd door groepen vrouwen en mannen in klederdracht. Een wandelvereniging uit Dordrecht, een vereniging uit Alblasserdam en Ze venhuizen, groepen schoolkinderen uit vele plaatsen, kleuters in klederdracht, de jeugdband uit Wijhe, maar ook schoolkinderen uit Soesterberg en kin deren uit het tehuis Trein 8.28. De schutterij St. Anthonius uit Didam, de wandelsportvereniging IJsselmonde, de jeugdclub De Poort uit Rotterdam, een deputatie van Argentijnse studenten, jeugdige fietsacrobaten op fietsjes die slechts uit een enkel wiel bestonden en tenslotte de Harmonie Crescendo uit Baarn. Toen de duizenden stonden opgesteld voor het paleis, kwam de koninklijke familie van het bordes en juichend werd een laatste hulde gebracht, waar na deze spontane huldiging besloten werd met het zingen van het volks lied. Het was een mooie dag, zoals ieder jaar en opnieuw is door duizenden ge toond dat de band tussen Nederland en Oranje een bijzonder hechte band is. Opnieuw is het concours hippique, ge organiseerd door de heren W. Th. Schun- selaar, luitenant-kolonel A. F. L. Maris, H. A. Butzelaar, G. M. Duiser en A. A. van Zijtveld, een succes geworden en de deelname was nog groter dan het vorig jaar. Vrijdag dreigde dit paardefestijn in het water te vallen, maar zaterdag was het gelukkig droog en de modder, die hier en daar wat hinderlijk was, vormde toch geen beletsel voor de paarden, amazones en ruiters om goede prestaties te le veren. Er is veel strijd geleverd om de geld prijzen, maar ook de ereprijzen lokten velen aan de uiterste best te doen. Er was een zilveren medaille van H. M. de Koningin, een wisselbeker van de Coöperatieve Boerenleenbank, een wis selbeker van de Coöperatieve Landbouw- vereniging, bekers van de firma's Heins. Van Hengstum, Metzukat, Weilink, Van Zadelhoff, Tensen, Valkenet, Groart, luxe prijzen van het comité van advies, bestaande uit de heren J. J. Brouwer, W. C. Logtenstein, A. v. d. Hengel en J. Kok, van Bazar de Luxe en zadel makerij A. Lomans, terwijl de Algemene Onderlinge Maatschappij tot verzeke ring van paarden en rundvee een zilve ren medaille beschikbaar stelde. Naast tientallen amazones en ruiters verleenden de drumbands van Crescendo en Olympia en de gymnastiekvereniging S.T.C., Crescendo en Olympia op zater dag en maandag met een show mede werking aan dit concours. Het eerste nummer op zaterdagmorgen werd een succes voor de dames. De eerste ruiter, die op de uitslagenlijst voorkwam was de heer C. Siem, die bij deze dressuurwedstrijd vijfde werd. Mevr. Benedictus Lieftinck won op Lor- bas, de tweede plaats was voor mevr. I. Siem-Roderweld op Barcelona, de derde voor mej. E. Pierson op Palma en de vierde voor mej. M. C. M. Schrö- der op Wartburg. De prijzen bestonden respectievelijk uit bedragen van 70, ƒ60,—, ƒ40,—, ƒ30,— en ƒ20,—. Het springconcours L, met een eerste prijs van 120,werd een overwin ning voor D. v. d. Wetering op Astrid II. Hij had 0 strafpunten en reed het parcours in 77.2 sec. Tweede werd Yvon- ne Wellink op Aida. Zij had eveneens 0 strafpunten en haar tijd was 78 sec. Mady Koster werd op X-Bascon derde. Ook zij maakte geen enkele fout en haar tijd was 82,6 sec. Deze drie cracks lieten amazones en ruiters met bekende namen achter zich. Onder hen Willemien Lans, Ma- rianne Eichholz, Elske Mouw en mej. O. Verrijn Stuart en de ruiters luitenant kolonel W. F. K. Bisschoff van Heems- kerck, J. van Thiel, mr. F. Albers Pi- storius en J. A. Wouters v. d. Oude- weijer. De jeugd leverde strijd om de zilveren legpenning, beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Soest, Winnaar werd F. van Heyst op Bambino, tweede was Lance Huet op Free Lance, derde W. de Geus op Burrinto, vierde mej. E. Jurgens op Joris en vijfde C. Schmal op Zwartrossel. In deze rubriek reden Proetzke en Pia Artz. Pia had weinig succes, want haar paard had geen zin de hindernissen te nemen. S. van Spaendonck won op Prins Ajax de zilveren medaille van H.M. de Ko ningin en 140,De tweede plaats bij dit M.A.-springconcours was voor J. G. M. Maathuis op Tuscora, T. R. Veldstra op Charmante werd derde, R. Dutten op Byskin vierde en J. G. M. Maathuis op Krongravin Anna vijfde. 1 Het laatste nummer van zaterdag was het aflossingsspringconcours voor equi pes van twee ruiters. Maathuis met Kroongravin Anna en Brugman met Swingley wonnen de eerste prijs. De tweede plaats was voor Ebben en Veld stra, respectievelijk op Easter Parade en Charmante. Van Spaendonck met Prins Ajax en Kouwenberg met Oriëntale wonnen de derde prijs. Maandag kwamen de vele amazones en ruiters van de landelijke rijverenigingen in de ring. Zij kwamen uit Baarn, Ede, Nijkerk, Amersfoort, Woudenberg, Lun- teren, Halfweg, Essen, Montfoort, Utrecht, Bernmel, Laren, Groenlo, Nw.- Vennep, Eist, Diemen, Hoofddorp en vele andere plaatsen waar de ruitersport beoefend wordt. Zij namen deel aan de dressuur- en springwedstrijden, maar ook aan de massale parade onder lei ding van de heer H. Bouwman. De plaatselijke gymnastiekverenigingen traden opnieuw met hun drumbands op en Soester deelnemers kwamen uit bij de wedstrijden tussen eenspan- en twee- span-landbouwtuigpaarden. De uitslagen van de wedstrijden welke Wie zich de moeite geeft het wereld gebeuren zo goed mogelijk te volgen, die kan zich niet aan de indruk ont trekken dat de chaos steeds groter wordt en dat de moeilijkheden in vele landen zich ophopen. Niet alleen in landen ver van ons van daan, maar ook in onze naaste omge ving. België heeft de laatste maanden met vele problemen te kampen gehad en het heeft maar weinig gescheeld of in Frankrijk waren de Pierres, de Jeans en de Maurices elkaar in de haren gevlogen. Is Rusland lijkt alles koek en ei en vele miljoenen hebben op de televisie kunnen zien dat Moskou feest vierde omdat Gagarin als eerste mens de ruimte ingegaan is en ook weer terug keerde. De huldiging die hem ten deel viel deed ook hun sympathiek aan die heel weinig van Rusland moeten hebben, maar dit feest ademde toch enigszins een sfeer van leedvermaak omdat de Amerikanen in ruimtevaart-prestaties bij de Russen ten achter blijven en er was ook iets in van ,,we zullen jullie wel krijgen". Hoe anders was de huldiging, die ruim tienduizend Nederlanders H.M. de Ko ningin bereid hebben. Geen leedver maak, geen dreiging, maar spontaniteit en vreugde. Geen grimmige soldaten voor de afzet ting, maar gemoedelijke marechaussees. Geen militair machtsvertoon maar feest- mutsen en vele juichende kinderen, die onbewust beseffen, wat wij volwasse nen heel goed moeten weten; dat wij in een oase wonen en dat wij alle re den hebben om eens per jaar onze Ko ningin te huldigen. De dag van Haar verjaardag is bij uitstek de dag van de democratie en de vrijheid. KANTMAN. maandag gehouden werden zijn Dressuur achttallen 1 Heuvelruiters, Doorn 2. Kapitein v. d. Wal, Hoofd dorp 3. Vermeperruiters, Nw.-Vennep. Dressuur viertallen1. Delflandruiters, Wateringen 2. Vestingruiters, Groenlo 3. Lunaruiters, Lunteren. Dressuur, individueel: Ring 3: 1. Mej. M. Kruizinga op Mirzam 2. M. Roe- lofsen op Syrus. Ring 4 1. C. Pluim op Bento2. M. Woestenek op Johan. Ring 5 1. H. de Haan op Heino 2. E. van Veldhuizen op Rewalda. Ring 6 1. Mej. A. Stuart op Wervel wind 2. M. J. Willemse op Onnie. Ring 7 1. J. de Haan op Zodiac 2. J. C. Petrie op De King. Ring 8 1. H. Huurman op Piet2. Mej. F. van Beem op Torika. Springconcours L 1. C. van Zadelhoff van de Venneperruiters op Majesteit, 3 strafpunten2. H. Huurman van de Velpse rijvereniging op Piet (4). 3. G. de Greef van de West-Stichtse ruiters op Rietanka. Concours eenspan-landbouwtuigpaarden met deelnemers uit Soest1. UUie van A. A. van Zijtveld, gereden door A. v. d. Hengel 2. Ugana van A. A. van Zijt veld, gereden door de eigenaar3. Urama van B. van Dijk, gereden door de eigenaar. Concours eenspan-landbouwtuigpaarden open klasse 1. Roland van C. Hoogen- doorn te Utrecht, gereden door A. W. Hamoen 2. Bobby van C. Hoogendoorn te Utrecht, gereden door H. Nederhof 3. Lord van Wed. De Lange te IJssel- stein, gereden door W. van Dijk. Het dagkampioenschap van de eenspan- landbouwtuigpaarden werd gewonnen door Bobby van C. Hoogendoorn, gere den door H. Nederhof, terwijl Ullie van A. A. van Zijtveld, gereden door A. v. d. Hengel de tweede plaats bezette. Individueel springconcours M 1. H. Frulink van de St. Steffenruiters op Othella2. E. Klomphaar van de St. Steffenruiters op Todura3. G. van Binsbergen van de St. Steffenruiters op Keppelin. De St. Steffenruiters kwamen uit Laren (Gld). Concours tweespan-landbouwtuigpaar- den 1. Unifer en Walsae van H. Bouw man, Nijkerk 2. Ralona en Zirena van P. Avezaath, De Bilt3. Taviena en Gonnie van C. Blankenstijn, gereden door J. Blankestijn, die de beker van de Coöperatieve Landbouwvereniging Soest won. (Vervolg pagina 2, kolom 1.)

Soester Courant | 1961 | | pagina 1