I tfW F0XB0R0 NEDERLAND N.V. DOOR DE BURGEMEESTER GEOPEND. Naar de Universiteit? HET OOG GERICHT OP RUIMTEVAART. Dodenherdenking. Rerkconcert Oude Kerk. VRIJDAG S MEI 1961. 49e JAARGANG No. 34. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2,10 - per post 2,25 ÜITGAVEDRUKKERIJ SMIT BOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De vraag rijst of de eisen, welke te genwoordig aan de studenten worden gesteld, niet een belemmering vormen voor hun gemeenschapsleven. Dezelfde hoogleraren, die klagen over gemis aan groepsvorming onder de aca demische bevolking, leggen soms maat staven aan bij de beoordeling van hun werk, waaraan bijna niet meer is te voldoen. Vooral de studie der exacte vakken is buitengemeen zwaar. De oorzaak van deze gestrengheid ligt voor de hand. Er is een onmiskenbare neiging bij de faculteiten om de toe loop tot de universiteit te doen vermin deren door de exameneisen te verho gen, Laat daarom alleen de allerintelli- gentsten toe tot de promotie, dan ver hogen wij het gehalte der studerenden. Zo is de logica der professoren, die op zichzelf aannemelijk schijnt. Toch heeft de universiteit in de loop der tijden verschillende bekwame, prak tisch bruikbare mensen opgeleverd, die voortkwamen uit de schare der lou ter „voldoenden". Velen van hun zul len op den duur worden uitgebannen. Waar ligt de oplossing De huidige opvoering der examenvoorwaarden kluistert de student aan de collegezaal en studietafel en maakt de geslaagden tot hoogstwetenschappelijke, uiterst nauwgezette werkers, maar die in het praktische leven met hun handen scheef staan. Wie waarborgt ons dat iemand die cum laude gepromveerd is in de lette ren, orde kan houden in de klas Of dat een jurist, die een bepaald pro bleem van het recht tot op de bodem heeft gepeild, een eenvoudige dag vaarding kan stellen Of dat een me dicus, die uitgebreide studies heeft ge maakt over speciale organen van het menselijk lichaam, de tact heeft met zijn patiënten om te gaan Nog eens waar ligt de oplossing Moeten de ouders, zelfs als zij een knappe jongen hebben, zich niet be raden, alvorens zij hem naar de uni versiteit zenden Even onmiskenbaar als het is, dat men aan de universiteit methodisch denken leert, even onmis kenbaar is het, dat de universitaire stu die generlei waarborg geeft, dat de afgestudeerde bruikbaar is voor de praktijk van het leven. Het intellectuele beroep is meestal karig bezoldigd. De intellectuelen zijn tegenwoordig meer dan ooit in de fiscale beklemming. Wij ontmoeten in onze dagen een drang naar abstracte kennis, maar wij mis sen bekwame vaklieden en bekwame za kenlieden. Er is een ij dele jacht naar titels, maar er lopen vele meesters in de rechten rond, die het recht niet meester zijn. En die toch dikwijls ener gieke jonge lieden zijn, die de zaak van vader zouden hebben vooruitgebracht. Men mag nooit vergeten, dat de doel stelling der universiteit pas op de twee de plaats de opleiding tot maatschappe lijke functies is, maar op de eerste plaats beoefening der wetenschap. Tegenwoordig lijkt het of de universi teit als de voorbereiding beschouwd wordt tot baantjesjagerij. Er zijn vele uitnemende vakscholen, die in korter tijd dan universiteit en hogeschool de leerlingen brengen tot hun maatschap pelijke bestemming. Het middelbaar technisch onderwijs geeft er het klas sieke voorbeeld van. En daar, in de ge richtheid op de praktijk ontmoeten de jonge mensen het onmiddellijke leven, waarvoor de universiteit de ontmoetin gen in de corpora zegt nodig te hebben. Nog iets. Het is een tegenwoordig veel voorkomend verschijnsel, dat mensen met praktische ervaring en bekwaam heid op oudere leeftijd nog gaan stu deren, om aan die ervaring een we tenschappelijke basis te geven. Dik wijls wordt die studie volbracht naast de beroepsarbeid. De resultaten zijn tref fend. In kort tijdsbestek presteren deze mensen aan de examentafel dikwijls meer dan de jonge studenten. Het is begrijpelijk. Bij hen wordt de we tenschappelijke methode geënt op een materiële ervaring. Neemt bijvoorbeeld de studie van de rechtswetenschap. Een zakenman, die dagelijks met juridische verhoudinggen en economische structu ren in aanraking komt, heeft meer ju ridisch substraat in zich dan een jong student, die moet beginnen met zich de rechtsmaterie voor te stellen. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard legden gisterei bij het Nationale Monument op de Dam te Amsterdam een krans bij .legenheid van de dodenherdenking. Academische studie eist grote offers van jonge mensen. Het huwelijk moet wor den uitgesteld in een levensperiode, waarin de natuur tot het huwelijk dringt. Er is alle aanleiding voor de aanbeve ling, alleen dan de academische loop baan voor zijn kinderen uit te kiezen, wanneer een bizondere intelligentie en een onbedwingbare geestdrift de jonge mens naar de academie dringt. Vele studerenden lijden aan een min- derwaarigheidsgevoel, terwijl zij aller minst minderwaardig zijn. Laat ons niet te schielijk zijn met de keuze der universiteit voor onze kin deren, die het middelbaar onderwijs hebben voltooid. Niet alleen de uni versiteit, maar wat nog meer zegtde jonge mens zal er wel bij varen. De opening van het nieuwe gebouw Groart en door inspecteur H. G. Scholt- van de Foxboro-Nederland N.V., wel ke dinsdagmiddag aan het einde van de Koninginnelaan plaats vond, was een geheel symbolische opening, want zij geschiedde door het hijsen van een vlag bij de ingang van het nieuwe gebouw. Een Nederlandse vlag, hoewel de Fox boro-Nederland N.V. in mr J. J. Bur- nett een Amerikaanse directeur heeft, terwijl zijn rechterhand, de plant-mana- ger mr W. B. Tinlin eveneens uit het land van de stars en stripes komt. In het jaar 1908 vestigde de gebroe ders Bristol de industrie, die in 1912 „The Foxboro Company" genoemd werd naar het plaatsje Foxboro in Massa- chussets, waar het bedrijf ontstond. Deze industrie voor meet- en regelappa- ratuur in de ruimste zin van het woord groeide uit tot een wereldconcern en de totale omzet is 60 miljoen dollar per jaar. In Amerika werken 3500 man, in Ca nada 300, in Engeland 900 en thans in Soest 90. Deze negentig zullen er in de loop van het jaar een twintigtal collega's bij- krijgen, maar de nieuwe enorme hal biedt plaats aan een honderdvijftigtal werknemers en wanneer men bedenkt dat er in de loop der jaren nog een vijftal van deze gebouwen op het gro te terrein aan het eind van de Konin ginnelaan geplaatst zal worden, dan is -het niet moeilijk om uit te rekenen dat honderden daar werk zullen vinden. De plechtigheid van de officiële inge bruikneming werd onder andere bijge woond door buitenlandse vertegenwoor digers van de Foxboro N.V. uit Italië, Duitsland en Denemarken, door mr L. S. Yoxall, directeur van de Engelse fa briek, door mr Frymoyer, vice-presi- dent van het wereldconcern, door wet houder W. G. van Zadelhoff, de com mandant van de brandweer, de heer W. meyer van de Soester politie. De burgemeester hees de vlag. Alle aanwezigen hebben het gebouw bezichtigd, zoals straks de afnemers van de Foxboro, de familieleden van het personeel en ieder uit de Soester bevol king, die dit wenst, deze hypermoderne industriehal zullen bezichtigen. leggen van een enorme colovinylvloer, terwijl de muren grotendeels betegeld zijn. Enorme schappen bevatten de meet- en regelappaiatuur en de vele onderdelen die hiervoor nodig zijn. Thans heeft men bij de Foxboro-Neder land N.V. slechts te maken met de as semblage van de apparaturen die uit Amerika komen, maar in de toekomst gaat men zelf produceren. Dat zal echter nog wel even duren, want het is moei lijk in ons land vaklui te vinden die deze apparaten voor het meten en re gelen van druk, temperatuur, niveau en hoeveelheid door en door kennen. Daarom komt er een bediijfsschool on der leiding van de heer P. v. d. Harst, waar straks eigen personeel en perso neel van afnemers opgeleid worden. Het gebouw heeft uiteraard een ketel huis voor de verwarming. Dit is op zich zelf niets bijzonders en het is ook ge woon dat deze ruimte een grote kelder is. Merkwaardig is echter de enorme onderaardse tunnel, waardoor alle lei dingen onder het gebouw doorlopen, zo dat men haast geen bovengrondse lei dingen heeft. Expeditieruimten, fabriekskantoor, ad ministratie, kamers voor directie en hoofden van dienst, kleine en grote conferentiekamers, grote waslokalen, garderobes en zelfs een dokterskamer, want binnenkort zal er iedere dag een dokter voor enige uren aanwezig zijn. Dit komt de werknemers, maar ook het bedrijf ten goede, want regelmatige controle en onderzoek zal verzuimen tot een minimum kunnen terugbrengen. Met de huidige bezetting kan men bij Foxboro-Nederland N.V. thans tot een jaaromzet van ongeveer 4 miljoen dol lar komen, maar er is nu al ruimte ge noeg voor het verwerken van een om zet van 6 miljoen dollar. Straks zal dat natuurlijk veel meer worden, maar de uitbreiding zal slechts langzaam gaan. Ook al omdat de Amerikaanse directie uit ethische overwegingen weigert per soneel aan te trekken door absurd ho ge salarissen, zodat uitbreiding in rus tig tempo noodzakelijk is. Een tweetal jaren geleden ging men vanuit Amerika op zoek naar een plaats waar een dochteronderneming ge sticht kon worden. Eerst werd aan Frankrijk gedacht, maar het oog van de heer Burnett viel op Nederland en in het bijzonder op Soest, omdat de omgeving van onze gemeente sterk doet denken aan de omgeving van Foxboro, de plaats waar de moederon derneming gevestigd is. Hier zouden de Amerikanen, die dit be drijf op poten zetten zich beter thuis voelen dan waar ook in Nederland. De officiële opening is verricht en men zal ervaren dat de Foxboro-Nederland N.V. ongemerkt zal uitgroeien tot een zeer grote Soester onderneming. Dat dit zonder veel tam-tam zal gaan is dinsdag reeds bewezen. Het hijsen van een vlag, een rondlei ding, een kort gezellig samenzijn, ver- •31 w Het vloeroppervlak is 3600 m2 en 17 °/o van deze afmeting is besteed aan de ramen, terwijl 10 °/o de eis is. Daarnaast zorgt stripverlichting ervoor dat de werknemers nooit bij slecht licht behoeven te werken. Aan de hygiëne, is grote aandacht geschonken door het der niets. Geen ellenlange toespraken, geen fanfares, maar een korte onderbreking van de dagelijkse gang van zaken, die van Foxboro-Nederland N.V. een industrie moet maken, waar honderden Soester ingezetenen werk zullen vinden. Prof. dr v. d. Bergh mag dan beweren dat men de tocht van de Rus Gagardin door een deel van het heelal geen ruim tevaart kan noemen, maar je moet toch maar lef hebben om je zomaar weg te laten schieten met de wetenschap dat het helemaal niet vaststaat of je ooit terugkeert. Dezelfde lef moet overste Shepard heb ben. Hij zal vandaag of in het begin van de volgende week het heelal ingeslin- gerd worden. Wel niet zo ver als Gaga- rin, maar het doet er weinig toe of je enige honderden kilometers door het luchtledige suist of duizenden kilome ters. Wanneer de zaak misgaat dan is de klap waarmee je terecht komt net zo hard. De moed van Gagarin was niet gering, maar de moed van Shepard moet veel groter zijn, omdat men nu al een week- lang met dit Amerikaanse proefkonijn door de pers rondleurt. Gagarin werd de lucht ingeschoten en slechts de inge wijden waren op de hoogte. Met Shepard zal hetzelfde gebeuren en misschien is het al gebeurd, en jan en alleman be moeit zich met deze affaire, die daar door alleen maar gevaarlijker kan wor den, want de verantwoordelijke personen, die dit schot in de ruimte tot een succes moeten maken, zullen er heus niet rustiger op worden, naarmate meer mensen de aandacht op Cape Canaveral vestigen. Die aandacht schijnt zelfs zo'n beetje omgeven te zijn door een lunaparksfeer en mensen, die wat vroe ger met vakantie gegaan zijn, zitten met verrekijkers naar de startplaats van de raket te turen. En het praatjepot rond de eerste Amerikaanse ruimtevaar der neemt steeds toe. Het is te hopen dat al die nieuwsgierig gapende mensen straks niet zullen zien hoe deze eerste poging mislukt, want dan lacht de Rus zich slap. KANTMAN. Gistermiddag is de voormalig korpschef van de Soester politie, inspecteur A. F. Schreuder, tijdens een korte en sobere plechtigheid in de hal van het politie bureau herdacht. De heer Schreuder is in het kamp Neuengamme omgekomen. De korpschef, hoofdinspecteur C. van Es, sprak tot de zoon van de overle dene, de heer F. Schreuder, die hoofd inspecteur in Renkum is, tot diens echt genote en de leden van het politiekorps en hechtte een krans onder de plaquette die zich in de hal van het bureau be vindt. Mevr. Schreuder legde bloemen neer. Gisteravond vertrokken van het Kerk plein, de Beetzlaan en de Julianalaan de deelnemers aan de drie stille tochten naar Braamhage, waar de doden her dacht werden bij het monument. De burgemeester legde een krans na mens de gemeente, de heren K. de Haan en J. v. d. Wal namens de oud illegalen, de heer J. J. J. M. Festen na mens het Oorlogsgravencomité en het Oranjecomité en de heren W. J. Groe nendijk en W. Schunselaar namens de S.S.F. Padvinders droegen deze kran sen naar het monument. Het mannenkoor Apollo zong onder lei ding van de heer L. J. Meijer „Ecce quomode Moritur" en het Wilhelmus, waarna velen bloemen legden aan de voet van het monument. Op maandag 8 mei a.s., 's avonds 8.15 uur, zal hef Hervormd Kerkkoor in de Oude Kerk een concert geven, dat ge lijk zal zijn aan het in Monheim (Duits land) te geven concert, waar dit kerk koor dit weekeinde de gast zal zijn van de Evangelische gemeente aldaar. Uitgevoerd worden werken van Schütz, Telemann, Pepping, Freek Houtkoop en Buxtehude. Het kerkkoor zingt met so listische medewerking van Maria van der Slikke (sopraan), Ine Kooy (alt), Gert Hendrikse (bas), Kees Verhoeven (fluit) en Gert Muts (orgel). In enkele 5-stemmige koren werkt het kinderkoor mede. Het geheel staat on der leiding van Maarten Kooy. TONEEL VAN CONTACT. De RIK. Gemengde Toneelgroep Con tact zal zondagavond in het St. Joseph- gebouw het vrolijk blijspel in 3 bedrijven „Betty weet 't beter" opvoeren. De re gie heeft de heer J. V. Bosch.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1