ETHIOPIË FUGERS RIJWIELEN 9 Land van de „Leeuw van Juda"* INVICTA-SPORT Een GAZELLE-product, Gewijzigd adres! J. LENSSEN Steenhoffstraat 67, Wilt 0 Sollicitj voordeler EEN GOEDE FIETS IS NIET DUUR. Makelaarskantoor is verplaatst naar Soest. Telefoonnummer blijft 2 16 9. SOEST Bioscoopprogramma. GARAGE ,JDE SOESTER" UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL SOESTERBERG. Firma G. van de Pol Loodgieters- werkzaamheden. a. 1 Ster b. 1 jonj c. enige krach ZATEï NIEUWE] Een heerser, die zijn voorouders tot aan Koning Salomon en de Koningin van Saba kan terugvinden, wiens woord ook thans nog wet is, die ech- ter ook begaafde jongemannen als stu denten de wereld instuurt - dat is Ethiopië. Een paleiswacht, die muitte en een leger, die de keizer trouw bleef, of schoon men juist het tegendeel had moeten verwachten - ook dat is Ethio pië. Een land met een drieduizend] arige geschiedenis, dat aansluiting aan de moderne tijd zoekt en zich daarbij te genover een veelvoud van gevaren ziet gesteld, omdat de tijd eerder zijn te genstander als zijn bondgenoot is - zelfs dat is Ethiopië. Vijf maanden zijn verlopen, sinds Haile Selassies troon begon te wankelen, sinds de Ethiopische „jonge Turken" probeerden de keizer ten val te bren gen. De opstand stortte zeer snel in een, maar de problemen, die hem op geroepen hebben, zijn gebleven. Haile Selassie I, de „Leeuw van Juda", de „Negus Negesti" - „Koning der Ko ningen" - was tot voor enkele jaren een onbeperkt heerser. Zijn woord gold als wet hij regeerde zonder parle ment, was niemand rekenschap ver schuldigd. Het leek, alsof in Ethiopië de klokken al een heel lange tijd ge leden waren stil blijven staan. De obelisk van Axum is met zijn 28 meter een van de hoogste ter wereld. rS\. En toch was de keizer degene, die als een der eersten erkende, dat zijn land aansluiting aan de moderne tijd moest zoeken, als het niet op een dag tot een revolutie zou komen. Haile Selassi heeft het niet gemakkelijk ge had de door hem noodzakelijk geachte hervormingen te beginnen. De in vloedrijke Amharen, die zich als „Herrenvolk" tegenover de 16 andere volken van Ethiopië voelen, vreesden van de hervormingsplannen van de keizer, nadelen voor zichzelf. De niet minder invloedrijke - koptische staatskerk gedroeg zich eveneens te rughoudend. De keizer zelf wist, dat hij behoed zaam verder moest gaan. Hij haalde buitenlandse adviseurs naar zijn land, waarbij hij erop lette, dat geen enkele natie het overwicht kreeg. Hij stuurde jongemannen als studenten de wereld in, hij riep een parlement in het le ven, waarvan hij de leden echter ten (Iele zelf benoemde en tenslotte wijdde hij zijn hele energie aan de stichting van nieuwe scholen. De studenten van heden moesten de elite van morgen vormen, maar juist Haille Selassi I, keizer van Ethiopië. Een vijfde deel der bewoners van Ethiopië zijn Moslems. De foto toont de moskee van Asmara, de hoofdstad van de provincie Erithrea. zij weren het, die een van de grootste problemen van Ethiopië opriepen. In het buitenland hebben zij deels de democratie, deels het Marxistische den ken in zich opgenomen. Na hun terug keer naar het vaderland vonden zij de bestaande toestanden niet zelden ach terlijk. Velen van hen stoort het, dat ook nu nog zelfs de hoogste staatsamb tenaren bij een audiëntie bij de kei zer driemaal het hoofd op de grond moeten buigen, voordat zij de troon mogen naderen, terwijl Haile Selassi van buitenlanders niet eist, dat zij zich aan het eeuwenoude ceremonieel on derwerpen. Haile Selassi zou -waarschijnlijk bij de opstand in december van het vorig jaar hebben moeten aftreden, als hij niet zo moedig geweest was. Toen hij het bericht van de opstand kreeg - hij bezocht destijds juist Zuid-Amerika - ging hij onmiddellijk op de terugreis, ofschoon het een reis in het onzekere was. Ethiopië's keizer heeft vroeger al meer malen zijn moed getoond. De macht is hem niet in de schoot gevallen. Hij heeft die eerst in bloedige stamoor- logen tegen zijn rivalen moeten ver overen, voordat hij zich in 1928 tot „Negus" en in 1930 tot „Negus Negesti" liet kronen. Toen hij in 1936 door de Volkenbond in de steek gelaten, na de invasie der Italianen, moest vluchten, brandmerkte hij van zijn Londense verbaningsoord uit de Volkenbond, die zijn principes verraden had en ook daartoe behoorde moed. Haile Selassi is een kleine man. Fas- Een deel van de uiterst kostbare kroonjuwelen, die in de schatkamer van het paleis Addis Abeba bewaard wordt. Terwijl de jeugd in de steden steeds meer aan westelijke kleding de voor keur geeft, blijven de ouderen de landsdracht trouw. cinerend zijn zijn ogen, die zelfs op de bezoekers, die vele staatshoofden hebben ontmoet, een bijna hypnotische invloed uitoefenen. Het was, zo zeg gen buitenlandse diplomaten, die de keizer kermen, geen toeval, dat de op standelingen eerst toesloegen, toen Haile Selassi op reis was, dat zij zich na zijn terugkeer, nadat hij hun in de ogen gekeken had, voor hem neer wierpen om vergeving smeekten. Er was eens - zo begint de geschie denis van Addis Abeba. Er was eens een koning, die Menelik heette. Op zekere dag - in maart 1878 - reed hij met zijn gemalin, Koningin Taitu, door een onbewoonde vlakte, die met wou den en weiden bedekt was. „Hier zou ik mijn huis willen laten bouwen", zei Taitu, „schenk mij daarvoor een stuk land". Menelik vervulde de wens van zijn knappe gemalin, wat hem niet moeilijk viel, want als koning .was hij onbeperkt eigenaar van de bodem. Taitu noemde haar bezitting Addis Abeba - Nieuwe Bloem. Twee jaar la ter liet Menelik zich door de stam vorsten, die hij onderworpen had, tot Negus Negisti, Koning der Koningen, tot heerser over Ethiopië uitroepen, Met zijn gevolg trok hij naar het stuk land dat hij zijn gemalin geschonken had. Daar bouwde hij zijn paleis. Het duurde niet lang, of de provinciale vorsten, die zich in het begin rondom zijn tent geschaard hadden, lieten zich eveneens paleizen bouwen. Op hen volg den de ambtenaren, de kooplieden en allen, die hun geluk in de schaduw van de troon dachten te maken. Uit de oorspronkelijke tentenstad, die zich om een paleis schaarde, ontstond een nederzetting met vaste huizen en ten slotte een wereldstad. De keizer van Ethiopië draagt onder vele andere titels die van de „Leeuw van Juda". De leeuw is het dier, dat in het wapen van het rijk voorkomt. Men ontmoet hem niet alleen op de nationale vlag, op de vliegtuigen van de staatsluchtvaartmaatschappij, maar ook - echter niet als symbool maar in hoogst eigen persoon in natura - in het keizerlijk paleis. Haile Selassi houdt meer dan twee dozijn leeuwen. Een bijzonder prachtig exemplaar ligt aan een ketting voor de hoofdingang van het paleis. Volgens de wetten van Ethiopië mag alleen de keizer levende leeuwen houden. j Addis Abeba is een internationale stad. In het zakenleven spelen de Grieken, 1 Armeniërs, Italianen en Arabieren een grote rol. Voor de staatsbank staan schildwachten met de bajonet op het geweer. Weliswaar ligt de stad in de omgeving van de evenaar, maar ze vanaf 149.50, compleet met lamp, slot en jasbeschermer. dus prima. KERKSTRAAT 3-5 TELEFOON 2030 heeft wegens haar hoge ligging (2.400 meter) een gematigd klimaat. Addis Abeba heeft wel 400.000 inwoners, maar doet wegens haar oppervlakte - ze is in oppervlakte zo groot als Pa rijs - eerder denken aan een verzame ling in elkaar overlopende kleine dor pen. Ethiopië heeft plannen om de hoofd stad te verleggen. Zuidelijk van het Tanameer moet Bahar Dar de nieuwe bestuursstad van het keizerrijk worden. Weliswaar heeft Haile Selassi niet het voornemen om ook de regeringszetel naar Bahar Dar te verleggen, tenminste voorlopig niet, maar ook voor het drie duizend jaar oude keizerrijk betekent de Nijl datgene, wat zijn naam in het Nederlands vertaald wil zeggen, name lijk leven. „Tussen Sex en Misdaad" heet de film die men van heden tot en met zondag - uitgezonderd zondagmiddag kan zien in het City-theater. Het is een ruige film van jongens met messen in hun zak en meisjes aan hun arm. Van jon gens die opgegroeid zijn in een atmos feer van misdaad. Miguel is de hoofdpersoon. Hij komt uit de gevangenis als de film begint en neemt zich vast voor een brave jongen te zijn, maar dat is heel moeilijk voor hem. In de onderwereld is hij een ge waardeerde figuur en in de onderwe reld is meer te verdienen dan in het baantje dat hij aannam. Het gaat derhalve weer mis met hem en als hij een bendelid doodt in een gevecht met messen dat hem opgedron gen is krijgt hij de politie achter zich aan. Tot overmaat van ramp wordt hij door zijn mede-bendeleden van verraad verdacht en dat betekent het gewelda- dige einde van Miguel. Voor al uw auto-service, uitdeuken, spuiten, erkend L.P.G.-inbouw- station. Verkoop van Benzine, Olie enz. Tevens erkende autorijschool. Smitsweg 19 Telefoon 3865 dit spel moet men deze film gaan zien. In de donderdagcyclus „The Horse Sol- diers" met John Wayne en William Holden, ook al twee bekenden van het witte doek. Zij spelen de hoofdrollen in deze spannende film over de Ameri kaanse burgeroorlog. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 MEDISCHE DIENST. Dokter A. Th. M. Splinter, Amersfoort- sestraat 3, Soesterberg, tel. 03463-432, neemt het a.s. weekeinde de artsendienst waar voor de artsen J. C. Lucas, Soes terberg, W. F. van den Helm, Huis ter Heide en D. J. R. Jellema te Den Dol- der. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tem pellaan 6, Soesterberg, tel. 03463-517, neemt de dienst waar voor dokter L. H. Brandt te Den Dolden. „CROSS KWARTET" ZINGT IN DE JEUGDDIENST. Zondagavond wordt in het Herv. Wijk- gebouw weer een jeugddienst gehouden, die geleid zal worden door de jonge Evangelist Nol Esmeijer uit Alphen a.d. Rijn. Aan deze jeugddienst werkt verder mee het bekende „Crocc-quartet". Dit kwartet dat reeds voor radio en te levisie optrad en waarvan ook enkele grammofoonplaten zijn gemaakt, zingt gospelsongs in een z.g. Close-harmony- stijl. Deze geestelijke liederen worden eerst in de originele versie en daarna in het Nederlands gezongen. Het quartet maakte reeds tourneé's door Spanje en Noorwegen. Zondagmiddag Joel McCrea en Barbara Stanwyck in „De Gevangene der Apa chen". Het zijn de gevaarlijke beleve nissen van ee.n jonge moeder met haar zoontje, die in deze film uitgesponnen worden en veel spanning met zich mee brengen. Blanke schurken bedreigen haar leven, maar ook woeste Apachen en het duurt heel lang voor alles in orde is. Bij de gebeurtenissen behoeft men zich echter niet te vervelen, want het gaat wild toe in deze film. Van maandag tot en met woensdag „Laaiende Haat" met de grote acteurs Spencer Tracy en Fredric March. Het gegeven is ontleend aan een proces dat 35 jaar geleden de gemoederen in Amerika verontrustte, omdat de vrij heid van meningsuiting op het spel stond. Hoofdpersoon is een onderwij zer, die voor het gerecht gedaagd wordt omdat hij meningen verkondigde die in strijd waren met christelijke opvattin gen. De verdiensten van deze film zijn gro tendeels terug te voeren tot het bril jante spal van Tracy en March als aan klager en verdediger en alleen al om Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw K.V.O.-NIEUWS. Te Zeist vond de wedstrijd R.D.Z. 1 K.V.O. 1 plaats. Al reeds na enkele mi nuten nam D.D.Z. de leiding door twee mooie doelpunten en zag het er naar uit dat K.V.O. deze wedstrijd zou ver liezen. Klaas Kwint en Riet van Alphen zorgden er echter voor dat de balans weer in evenwicht kwam. De rust ging in met 3-2. Na de rust gelukte het de Zeistenaren de stand op te voeren tot 5-2. R.D.Z. had echter geen rekening ge houden met de mentaal sterke ploeg uit Soesterberg. Bertha van Nues maak te er 5-3 van en door hard werken wist het 2de aanvalsvak de stand op 5-5 te brengen door twee doelpunten van Hen- ny Visser. Met deze stand eindigde de wedstrijd, welke voor K.V.O. de laatste van de competitie was. De juniores, die te Veenendaal tegen S.K.F. uitkwamen, brachten de verras sing om met een 5-2-zege naar huis terug te keren, door doelpunten van Fred Wijnbeek 2, Jenny de Wit 1 en Rinus Gaasbeek 2. Hiermee hebben de junioren zich iets gunstiger geplaatst op de ranglijst. De A-aspiranten, die vorige week hun kampioenschap behaalden, hebben aan hun verplichtingen voldaan door met 10-0 te winnen van Hilversum. K.V.O.-B is er in geslaagd de wed strijd tegen Doorn met 3-0 te winnen. Hun enthousiaste spel leverde 3 doel punten van Wil Stomp, Henk Elbertsea en Alie de Lange. Met deze overwinning maken zij een goede kans op het kam pioenschap. Zaterdag, 6 mei, spelen K.V.O. B D.O.S.C. A om 15 uur. KERKNIEUWS. Ds P. van Breugel, geboren in 1926 en sedert 2 juni 1957 predikant te Mildam. heeft het beroep aangenomen dat de Gereformeerde kerk van Soesterberg op hem uitgebracht. Voor spoed bij voor voor de o.a. i Ook zij, functies b I Sollicitatie! 1. 4-deurs (in één handgr anderen in 2-deu voor uw kindere 2. het laagste benz 1 op 17 3. „Aérostable" fu 4. ongekend zitcor 5. uiterst wendbaa lijk parkeren in hoge inruifwaari vanaf 5250.- inclusief verwarmi (af Amsterdam)

Soester Courant | 1961 | | pagina 6