I Tornado 2e Kamerlid de heer OORVER Soest voor 30 jaar. Brabantia FA. KERKHOF BINNEN DE GRENZEN. OVERHEMDEN WEEKENDERS EL-MIOR KING KENMORE' TERLENKA MATCH -TOWN Tricot - Nylon Keuze uit 1000 hemden, vanaf f 12.90. G. M. Duiser 25 jaar bij het paleis. DERDE BLAD Bromfiestdief in cel. Spel met strepen. Nasoetion kreeg geen steun. De Indonesische minister van defensie, generaal Nasoetion heeft bij zijn bezoek aan Australië, Nieuw-Zeeland en de Fillippijnen minder succes gehad dan president Soekarno bij zijn bezoek aan de Verenigde Staten. Nasoetion ging op reis om te trach ten begrip en medewerking te krijgen voor de Indonesische aanspraken op Ne derlands Nieuw-Guinea. Doch Australië blijft de Nederlandse souvereiniteit over dit gebied erkennen en weigert zijn standpunt te herzien, ondanks de nauw keurige uiteenzetting die Nasoetion heeft gegeven. De Australische regering maakte de In donesische minister wel duidelijk dat er geen militaire overeenkomst bestaat met Nederland en dat Australië neutraal blijft wanneer door rechtstreekse onder handelingen deze kwestie zou worden geregeld. Zoals gebruikelijk aan Indonesische zijde verklaarde Nasoetion ook deze keer, dat Nieuw-Guinea een „explosieve" kwestie is en dat de Nederlanders wan neer zij blijven vasthouden aan hun huidige politiek, gelikwideerd zullen worden en het risico lopen van de vij andschap van de grote meerderheid der Afro-Aziatische volken. Wel of geen recht op reclame? Rondom de nota van de regering over de plannen voor een tweede televisie programma, te verzorgen door een com merciële maatschappij, is een hevige pennenstrijd ontstaan. Daarom meende staatssecretaris mr Y. Scholten een en ander eens nader te moeten toelichten, „De tegenstanders van de door de re gering voorgestelde reclametelevisie lo pen met een flinke boog om de prin cipiële grondslag heen. Wanneer tij dens een debat de vraag wordt ontwe ken, op welke gronden de overheid het recht heeft een concessie voor reclame televisie te weigeren, dan is dat veel betekenend". Mr Scholten meende, dat indien er eens een nieuwe initiatief komt, waarbij niet eens aanspraak wordt gemaakt op de door de staat geheven retributies, de overheid niet kan zeggen, dat dit ini tiatief niet meer aan bod komt, omdat het hier een „closed shop" betreft, waar in geen plaats is voor nieuwelingen. Voorts zag de staatssecretaris juist een activerend element in de „competitie" tussen twee netten, waardoor beide ge noodzaakt zouden zijn de kwaliteit van hun programma's op een hoog peil te "houden. Veerdienst Noorwegen-Delfzijl In Mandal (zuid-Noorwegen) is een co mité gevormd, dat een veerdienst tot stand wil brengen tussen Delfzijl en deze havenplaats. Het ontwerp voor een veerboot ligt gereed. Het vaartuig zal 7000 bruto registerton meten en 1200 passagiers kunnen vervoeren. Van Weedestraat 80 Telefoon 2670 De overtocht kan in 18 uur worden ge maakt, Men kan al bij benadering de passageprijs noemen. Deze zou 50, per persoon enkele reis bedragen. De kosten voor een auto vervoeren, be dragen naar grootte van de wagen 50,— tot 75,—. Wanneer dit plan zou worden uitge voerd, betekent dit dat Delfzijl een be langrijke plaats zou gaan innemen in het verkeer met Scandinavië. R.T.C. begint 29 mei in Den Haag. De ronde-tafelconferentie over het sta tuut van het Koninkrijk begint 29 mei in Den Haag. Wel had de Nederlandse regering des tijds ingestemd met het voorstel van de Antilliaanse regering de eerste fase van de ronde-tafelconferentie in Paramaribo of in Willemstad te houden, maar Suri name had daartegen bezwaar. Het geeft er de voorkeur aan deze in Den Haag te houden. Om het begin van het ge sprek zoveel mogelijk te bevorderen, gaat de Antilliaanse regering akkoord met het verzoek van Suriname. Dit tailleur wordt hét succes.... Voor visite of bl] een bijzondere gelegenheid komt een exclusief tailleur goed van pas. U bent altijd goed gekleed met zo'n elegant mantelpakje. Gemaakt uit wollen kamgaren. van het Franse huis Facques. Zeer aparte zakgarnering. In de kleuren goud-bruin, grijs en petrol. Maten 42-46. HILVERSUM KERKBRINK 15-.'.,' Op maandagavond, 8 mei a.s., om 8 uur, zal ons in het Oranje-Hotel over enkele sociale vraag stukken spreken. Belangstellenden zijn welkom Vier studenten reden in een auto door Soesterberg. Bij Huis ten Halve passeerden zij een boerenwagen aan de rechterkant en dat was ook dertig jaar geleden ongebruikelijk. De auto raakte de kar en het paard ging direct aan de haal, De voerman viel van de wagen, kwam eronder en werd door het paard aan de leidsels meegesleurd. Tot zover lijkt het heel erg, maar de man mankeerde niets toen men het woeste paard tot staan gebracht had. Zijn broek was echter in weinige mi nuten totaal versleten. Er werd door enthousiaste jongeren een operette ingestudeerd. Die heette „Twaalf reizigers in de diligence of een oudejaarsavond in een dorpsherberg". Dat was dus niet mis. Het enthousiasme was echter zo groot, dat men ook nog de kleine operette „Mozes in de klem" erbij nam en tot slot „In de grot van Han of reisindrukken 1930". „We moeten Soest nog schoner en mooier maken dan het al is", schreef een meneer uit de Steenhoffstraat. „Dat wil zeggen, vrij van drank", schreef hij erbij en dat was bedoeld voor de mensen die dachten dat hij de gemeentereiniging op het oog had. Hij betreurde het ten zeerste dat onze gemeente niet beschikte over een loge van Tempelieren, die de strijd tegen Schiedam wilde opnemen. Daarvoor voelde blijkbaar niemand, want die loge is er nooit gekomen. Een liefhebber van statistieken re kende uit dat mannen het veel slechter hadden dan vrouwen, want er stier ven op de duizend Nederlanders jaar lijks 13 mannen tegen 11 vrouwen. Om de mannen te troosten schreef hij erbij dat in Engeland in het jaar 1930 63 mannen vermoord waren tegen 111 vrouwen. Er worden tegenwoordig nog wel biljartwedstrijden gespeeld, maar niet meer van die spannende, waarbij ieder een een keu ter hand kon nemen om te trachten een buffet te winnen. Dankbetuiging aan de N.V. Unie, agent de heer R. Geijtenbeek, Penstraat 13, Baarn, voor de vlugge uitbetaling van een deel der 25000,aan de Club", staat er in een krant van dertig jaar geleden. Wat de Unie is weet ik niet en wat „De Club" is ook niet, maar de leden van dit lichaam waren blijk baar niet slecht af. In hotel Bos en Duin werd een to neelavond gegeven en Het Hollandse Toneel uit Amsterdam kwam cultuur brengen met het stuk „Mottige Janus". Volgens de advertentie was het een prachtstuk met zang en dans in zes be drijven. De entree was vrij maar iedere bezoeker moest twee consumpties ne men d.ie samen twee kwartjes kostten. Volle melk kostte 30 jaar geleden 13 cent per liter, karnemelk 9 cent per fles en eieren 9'A cent per stuk deelde me neer J. van Duinkerken beleefd aanbe velend mee. Fietsen waren in die tijd nog belang rijker dan nu omdat auto's nog schaars waren. De nieuwe politieverordening die betrekking had op de rijwielen was dan ook belangrijk en de artikelen kwamen allemaal in de krant. Er stond onder meer in dat een rijwiel minstens één bel moest hebben, waarvan het geluid op een afstand van 50 meter hoorbaar moest zijn. De bestuurder van het rijwiel was verplicht met deze bel iedere keer dat de veiligheid van het verkeer dit eiste een signaal te geven. Het was echter verboden met deze bel rij- of trekdieren te laten schrikken. De bestuurder van de fiets moest lang zamer rijden of stoppen als de veilig heid van het verkeer dit eiste en hij mocht zich niet laten meetrekken door een rijtuig, tram, auto of enig ander voertuig. Bij Nieuwerhoek surveilleerde een agent. Hij zag een man die per fiets een paard begeleidde en dat mocht niet. De man maakte netjes zijn excuus toen de agent hem op zijn. overtreding wees en hij zei dat hij echt niet wist dat dit niet mocht. De agent was geen bruut en hij gaf de man een waarschuwing en geen bon. Ze waren net van plan als vrienden te scheiden toen een onbe kende naderde en de paardgeleider de raad gaf zich niets aan te trekken van die agent en rustig met zijn viervoeter verder te gaan, omdat hij niets te ma ken had met de praatjes van de ge zagsdrager. De agent bleef kalm en verzocht de man zich niet met de zaak te bemoeien en daarvoor kreeg hij meteen een draai om zijn oren. Toen kwam het boekje voor de dag, maar voor er geschreven werd moest de agent eerst een tweede oorvijg incasseren. Nu werd hij terecht ongemakkelijk en hij pakte de man beet. Deze verzette zich woest en het werd een complete knokppartij tot vier omstanders de agent te hulp schoten. Natuurlijk kon de woesteling niet tegen een kwintet op en al gauw zat hij in de boeien en werd naar het bureau ge sleept omdat hij niet wenste te lopen, 's Avonds kwam de vader van de gearresteerde om te vertellen dat zijn zoon uit een zenuwinrichting te Utrecht weggelopen was. Het spreekt vanzelf dat hij toen vlug pit de cel gehaald werd en naar Utrecht gebracht, terwijl er van 'n bekeuring wel niets gekomen zal zijn. De gemeente maakte bekend dat het aantal ingeschreven inwoners op 31 de cember 1930 13939 bedroeg. Het jaar daarvoor was dit aantal 13490, zodat Soest in 1930 met 449 inwoners voor uitgegaan was. Er waren 157 jongens geboren en 155 meisjes. Ieder ogenblik lopen er jongens weg uit het Rijksjeugdinternaat te Amers foort, maar dat was dertig jaar geleden ook al zo. Toen heette dit internaat echter Rijksopvoedingsgesticht. Nu wordt er geprotesteerd tegen het optreden van dieren in een cirkus, maar dat gebeurde dertig jaar geleden ook al en regelmatig kwamen stukjes in de krant over dieren die mishandeld zouden zijn, of het ook inderdaad waren, want niemand kon gaan kijken of een leeuw inderdaad met leen ijzeren staaf bewerkt was en ofl ruwe oppassers kleine leeuwinnetjes inderdaad in een hoek kwakten als ze in de weg liepen. Een juffrouw schreef dit namelijk. A.V.R.O.-leden hielden een protest- vergadering omdat zij van mening wa ren dat de N.C.R.V., de K.R.O. en de V.A.R.A. teveel zendtijd kregen. Alle „luistervinken" werden opgeroepen om te komen protesteren, maar ze liepen niet zo hard en de protesten haalden niets uit. Een scharenslijper bracht met zijn hondenkar de veiligheid van het ver- keer in gevaar. Dat kwam niet door de hond, maar door de vele jenever die zijn baas geconsumeerd had. Hij ont moette een groentehandelaar met een handkar en die was ook al dronken. Toen brachten ze samen het verkeer in gevaar en werden naar het politiebu reau gebracht. Hondenkar en hond wer den tijdelijk door de politie opgeborgen. De heer G. M. Duiser woont in Baarn. tegenover het paleis, maar velen ken nen hem in Soest als oud-voorzitter van K.P.S., lid van de duivensport- vereniging De Zwaluw, lid van het comité dat het jaarlijkse concours hip- pique organiseert en ook als ,,Johnny" Duiser, hoewel hij helemaal geen John- ny heet. De heer Duiser is door H.M. de Konin gin onderscheiden met de eremedaille in zilver, verbonden aan de huisorde van Oranje Nassau. Hij heeft deze on derscheiding ontvangen omdat hij op 1 mei 25 jaar in de stallen van het koninkliik paleis werkzaam is. Aanvankelijk als rijknecht, later als pikeur, eerste pikeur en waarnemend chef en hij was het die de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet het paard rijden leerde. Het is zijn taak paarden af te richten en op vele internationale concoursen, waar Z.K.H. Prins Bernhard als deelnemer was, was de heer Duiser aanwezig om voor de paarden te zorgen. In 1936 begon het en het was niet zo verwonderlijk dat de huidige jubilaris toen bij de koninklijke paarden terecht kwam, want zijn vader had hetzelfde beroep gekozen. Een jaar stalknecht op 't Loo, daarna in Den Haag als leerling-pikeur en ver volgens naar paleis Soestdijk waar Prin- sis Juliana en Prins Bernhard zich ge vestigd hadden. De oorlog kwam en de koninklijke fa milie verliet ons land. Dat betekende voor Duiser tijdelijk het dienst nemen als agent van politie. Lang ging dit niet goed, want hij gaf teveel blijk het niet eens te zijn met de praktijken van de bezetter en hij werd ontslagen. Hij kwam nu in De Steeg opnieuw tus sen de paarden, maar ook dit duurde niet lang. want het verzet had hem no dig en in Friesland verleende hij hulp aan Amerikaanse vliegers, die in ons land terecht gekomen waren. Dat werd zeer op prijs gesteld en de heer Duiser is hiervoor onderscheiden, maar de Duitsers waren niet zo gesteld op deze aktiviteiten. Steenhoffstraat 63 Tel. 2432 In 1944 werd hij gegrepen en het zag er niet zo best uit Oranje Hotel in Scheveningen, Vught, Oraniënburg en Sachsenhausen waren de kampen waar in hij verbleef, maar de vlucht redde hem het leven en kort na de bevrijding kwam hij weer in dienst van het paleis. Aanvankelijk als chauffeur, omdat er nog geen paarden waren, maar dat duurde niet lang en hij nam zijn oude beroep weer op. H.M. de Koningin heeft de heer Duiser op het paleis ontboden voor het in ont vangst nemen van de onderscheiding en tevens ontving hij als geschenk een ca mera en de gebruikelijke enveloppe met een geldsbedrag. Luitenant-kolonel W. H. K. Bisschoff van Heemskerck, eerste stalmeester, schetste de grote verdiensten van de jubilaris, die als jongen bij de konink lijke stallen kwam. Zijn werk was steeds voortreffelijk geweest. Niet alleen wat de verzorging van de paarden betrof, maar ook de rijlessen die hij aan de prinsessen gaf. Ook memoreerde over ste Bisschoff van Heemskerck de ver diensten van de heer Duiser tijdens het verzet tegen de Duitsers. Hij schonk hem een paar gouden manchetknopen. Ook de chef van de garage, de heer A. Hulleman kent de jubilaris al vele jaren en ook hij schetste zijn verdien sten. Er waren geschenken van het perso neel een tuinstoel, boeken, bloemen. Hoofdcommissaris C. Sesink van de pa leisrecherche, overste Geertsema, mej. Gillisse, secretaresse van de prins, mr VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 5 MEI 1961. L v. d. Hoeven, secretaris van de ko ningin en een deputatie van het stal departement gaven eveneens blijk van hun belangstelling voor dit jubileum, dat met een receptie ten huize van de heer Duiser en een familiefeestje be sloten werd. Bij een café op de Laanstraat werd een bromfiets gestolen en de Soester re cherche kwam tot de conclusie dat de dader een jongeman uit Laren moest zijn. Hij werd van zijn bed gelicht en kwam in een Soester cel terecht. Hij is inderdaad de dader. Hij sloopte vele onderdelen van de brommer en gooide het restant in het water bij Anna's- hoeve. In weerwil van alle veranderingen die we zo rondom ons zien plaatsvinden en waaraan ook de mode niet ontkomt, zien we dat naast de meest progressieve dessinontwerpen de oude bekende streep nog altijd meedoet. De streep in smal en breed in afwisse lende breedten en kleuren, steeds weer doet ze mee en dat is ook begrijpelijk, want er is met de streep als dessin zo bizonder veel te bereiken. We kunnen er echt alle kanten mee uit. Ons model van een schattig echt zomer jurkje bewijst dit weer eens. Het is vervaardigd van een veredeld katoenen stof in streepdessin. Zoals we zien, gaat het hier om brede banden, aan beide zijden door een smalle zwarte streep begrensd. Ze liggen op enige afstand van elkaar. Daartussen vinden we aanmer kelijk dunnere, onderbroken en onregel matig lopende streepjes. En dat alles in leuke frisse zomerse kleuren. Het model is helemaal op die strepen en wel in hoofdzaak op de brede door zwart begrensde banden gebaseerd. We zien hoe leuk de wijde rok is ge sneden. Zij is aangerimpeld aan een strak lijfje dat door twee zwarte band jes wordt opgehouden. De stof is zo ge knipt, dat de brede streep op het lijfje precies aan de bovenkant markeert. To zover is alles nog heel gewoon. Maar uit de resterende stof werd apart zo'n brede band streep gekipt, die zo op het model werd geplaatst dat hij ver ticaal loopt van boven aan het lijfje tot de eerste horizontale baan van de rok. Let u eens op hoe leuk die streep aan sluit op de andere. Aan de ene kant loopt de zwarte streep door en aan de andere kant niet. Door schuin knip pen en keurig afwerken kan dit effect bereikt worden. Enkele zwarte knoopjes op de verticale streep breken het vlak. Dit is eens een aardig voorbeeld van dat wat met strepen mogelijk is en zo zou den er nog vele variaties mogelijk zijn. De strepen doen het nog steeds goed en zullen het in de toekomst ook blij ven doen

Soester Courant | 1961 | | pagina 9