De Randstad Holland. Winkeliers vergaderden. B.D.C. 35 jaar. HET OOG GERICHT OP EEN VONNIS. POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 Terreur. Toneel van Contact. Verzet tegen de politie. Honkbal. DINSDAG 9 MEI 1961. 40e JAARGANG No. 35. 50ESTER((TOURAN Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Gisteravond heeft de heer Ir P. Kluy- ver, directeur van de Planologische Dienst der provincie Utrecht, in ,,'t Zwaantje" te Soesterberg voor de le den van de Soester Zakenkring ge sproken over het onderwerp „De ruimtelijke ontwikkeling in de Rand stad Holland". De heer Kluyver werd ingeleid door de heer W. J. Groenen dijk. Het is de taak van de provinciale pla nologische diensten het bestuur van de provincies van advies te dienen inzake de ruimtelijke ordening en plannen te maken aan de hand van de uitbrei dingsplannen der gemeenten. Uiteraard moeten deze plannen rekening houden met het feit dat de bevolking van ons land bijzonder snel toeneemt, terwijl de landaanwinst gering is. In 1900 had Nederland een bevolking van 5 miljoen zielen, thans bijna 12 miljoen en men moet er rekening mee houden dat er iedere 8 jaar een miljoen bijkomt. Bijna de helft van de bevolking woont in de drie westerse provincies, waarbij men de kop van Noord-Holland als vrij dun bevolkt gebied kan uitschakelen. Vijf miljoen mensen wonen in de randstad Holland. Deze naam is het eerst gebruikt door dr. Plesman, de voormalige directeur van de K.L.M. In 1970 zullen deze 5 miljoen inwoners zijn uitgebreid tot bijna 6 miljoen en naast de bewoners van de randstad Holland moet bij het maken van plan nen rekening gehouden worden met de 6 miljoen Duitsers, die in het Ruhr- gebied wonen, en die zo gemakkelijk naar onze Noordzeekust rijden en met enige miljoenen Belgen. De problemen, die deze bevolkingcon centratie met zich meebrengt, zijn groot. Op sommige plaatsen is de grond vaak Bijzonder slecht, zodat bouwen moeilijk is en men zit met het probleem van het afvalwater dat men soms moeilijk kwijt kan. Ook de lucht verontreiniging speelt een grote rol, zodat het de wens van regering is van de randstad Holland geen tweede Londen te maken, maar op spreiding aan te dringen. Daarvoor zijn ontwik kelingskernen aangewezen in Drente en Friesland, maar de interesse hier voor is nog niet bijzonder groot. Ge lukkig heeft niet alleen de randstad Holland de beschikking over industrie ën, maar ook Noord-Brabant en Twen te tellen mee, zodat er al sprake is van spreiding. De uitbreiding van de randstad Hol land en van de ontwikkelingskernen eist goede wegen, maar anderzijds moet rekening gehouden worden met het feit dat er cultuurgrond moet over blijven om het agrarisch deel van de bevolking niet volledig te duperen. Op 1 hectare industrieterrein is 7 hectare woongelegenheid nodig, maar toch moet er grond overblijven voor recreatiedoeleinden, dus de problemen zijn niet gering. Ieder jaar krijgt een kleine 3000 hectare cultuur-, bos- of heidegrond een andere bestemming en in verhouding komt er te weinig grond bij door landaanwinst. In 1950 waren er in ons land 2 mil joen woningen en tot 1980 zullen er U/s miljoen woningen gebouwd moe ten worden ter vervanging van oude huizen en om de bevolkingsaanwas op te vangen. De inpoldering van het IJsselmeer biedt mogelijkheden tot het gedeelte lijk onderbrengen van het teveel aan bewoners der randstad Holland. Het ligt in de bedoeling dat Lelystad 100.000 inwoners zal krijgen. De uitvoering van de Deltawerken is verhaast door de rampzalige gevolgen van de overstro ming in 1953 en als deze werken vol tooid zullen zijn dan krijgt men in Zeeland woon- en recreatiegebieden die vanuit de randstad Holland ge makkelijk te bereiken zijn. Verwacht mag worden dat men ook zal beginnen met de inpoldering van de waddeneilanden, maar niet meer in deze eeuw. De provincie Utrecht heeft een taak ten aanzien van de randstad Holland, waar het recreatiegebied steeds meer in het gedrang komt. Met het plan Utrechtse heuvelrug is men riu zes jaar bezig en de voltooiing nadert. In grote trekken schetst het de ontwikkeling van de komende 25 jaar. Het streekplan voor 't Gooi is van grote invloed voor Soest en Baarn Baarn heeft weinig mogelijkheden tot het onderbrengen van meer inwoners De traditionele bevrijdingsmarkt op het Amstelveld te Amsterdam heeft weer vele standwerkers naar deze markt gelokt om te strijden om de hoogste standwerkerseer en de prijs. De Rotterdamse standwerker, de heer Koning, in actie met zijn dochter die verbaasd ziet hoe haar vader de te verkopen horloges uit zijn hoed tovert. en het vestigen van industrieën, maar Soest wel. Daardoor kan een deel van de overloop van 't Gooi opgevangen worden, zodat Soest ten dele 't Gooi uit de moeilijk heden kan helpen. Het is echter de be doeling dat er recreatiegebieden in on ze gemeente overblijven, terwijl het niet gewenst is de industrialisatie in dit stadium sterk aan te moedigen, om dat er gebrek aan werkkrachten is en de bestaande industrieën gedupeerd worden bij vestiging van nieuwe indu strieën. Na de pauze werd gediscussieerd aan de hand van gestelde vragen. De winkeliersvereniging Soest gisteravond een vergadering gehouden in De Gouden Ploeg, welke geleid werd door voorzitter D. Waal, die in zijn openingswoord een terugblik op het afgelopen jaar gaf. De bestuurscrisis is in 1960 opgelost en het nieuwe bestuur is full speed aan het werk gegaan. Aan de vele her openingen van zaken is te merken ge weest dat ook de middenstand profiteert van de hoogconjunctuur, maar de strijd tegen het grootwinkelbedrijf wordt steeds moeilijker. Men zal in deze strijd vaak meer hebben aan koopman schap dan aan vakmanschap. Het afgelopen jaar stemt tot tevreden heid en de traditionele bonnenactie krijgt steeds meer belangstelling. Het feest voor de leden slaagde. De tweede secretaris, de heer M. J. Janssen, bracht verslag uit over 1960 en hij noemde de jaarlijkse St. Nico- laasintocht bijzonder geslaagd. De ver eniging heeft thans 205 leden. De penningmeester, de heer A. Hil- horst, deelde mee dat de kaspositie verbeterd is. Er is 800,geschonken aan drie verenigingen die de belangen van het zwakke kind behartigen. Tij dens de St. Nicolaasactie zijn 528.000 bonnen uitgegeven. De heren E, J. Mareé en J. Verlin den werden als bestuurslid herkozen. Bij de rondvraag werd geadviseerd meer propaganda te maken voor de Soester middenstand en te overwegen of het aanbevelenswaardig is de slag zin „Koopt in Soest" te vervangen door een andere slagzin. Een lid vroeg of het bestuur bij de gemeente wil aan dringen op een snelle verbetering van de Kerkstraat met aanleg van voet en fietspaden. De vrijdagavond als eventuele koop avond kwam ter sprake, maar omdat de heer J. Koster uit Hilversum ge komen was om voor de leden van de vereniging een causerie te houden, werd besloten dit onderwerp te laten rusten tot een volgende vergadering en de regelingen van hogerhand af te wachten. Tenslotte vroeg een lid of het niet mogelijk is dat alle Soester textielza ken gelijktijdig de vrije morgen of vrije middag hebben. Dit is reeds op genomen met de Kamer van Koophan del. De heer J. Koster uit Hilversum sprak hierna over fiscale- en verervings moeilijkheden rondom de opvolging in het middenstandsbedrijf. Hierbij kwa- heeft men de verkoop van bedrijven, de overdracht van vader op zoon en di verse vennootschappen ter sprake. Zondagavond waren de leden van B.D.C. in het restaurant van het Soester natuurbad bijeen om het 35-jarig bestaan te vieren en na het openings woord van de voorzitter H. A. Butzelaar verzorgde het gezelschap Henk Bukman met de Wico's, Fred en Rob, muzikale clowns en de akrobate Paoline de avond. Erevoorzitter J. H. Hom vertelde iets uit het verleden van de vereniging. Vijfendertig jaar geleden staken Arie van Hofslot, Henk Fugers, Wim But zelaar en C. Volman de koppen bij el kaar om een voetbalclub op te richten en op 9 mei 1926 richtten zij de r.k. voetbalvereniging De Ploeg op. Geestelijk adviseur werd kapelaan Schaepman, die niet zo heel veel van voetballen afwist. Zijn opvolger kape laan Van Wijk des te meer en toen hij geestelijk adviseur werd nam hij de heer J. H. Hom in de arm. Deze had als bestuurslid van E.M.M. heel wat jaren met het voetbalbijltje gehakt en toen hij in Soest kwam wonen was hij al gauw bestuurslid van De Ploeg. Twintig jaar lang heeft hij een bestuurs functie vervuld. Eerst als penningmees ter en secretaris en later als voorzitter. In 1946 werd hij erevoorzitter bij de fusie van D.I.O.S. met Be Quick, de naam die De Ploeg na enige jaren kreeg. Er hadden enige ruige mannen in de Ploeg gespeeld die liever de man dan de bal schopten en daardoor was die naam wat in diskrediet geraakt en koos men Be Quick. Het eerste terrein, dat door de jubi lerende voetbalvereniging gebruikt werd, lag aan de Lange Brinkweg. Zo'n slor dige vijftig weken per jaar stond dit veld onder water, dus er moest omge keken worden naar een beter terrein. Dat werd gevonden op de Eng, achter de Mendelssohnlaan, maar lang is dit veld niet bespeeld. Men verhuisde naar de Birkstraat waar op het terrein achter De Schouw gespeeld werd en daarna een nieuwe verhuizing naar de Ferd. Huyck- laan. Men mag aannemen dat B.D.C. dit jaar opnieuw verhuist, nu naar de nieuwe terreinen aan het einde van de In 1932 werd in Soestdijk de vereniging D.I.O.S. opgericht. „Door inspanning ontspanning, Soestdijk" speelde op de Kostverlorenweg dicht bij het kerkhof en aanvankelijk was de verhouding tus sen de leden van Be Quick en Dios niet zo best omdat men het in Soest niet juist achtte dat in Soestdijk een tweede katholieke vereniging opgericht werd. D.I.O.S. werd geleid door de heer De Winter, die voorzitter was tot de fusie tussen Be Quick en D.I.O.S. in 1946. waarna hij tijdelijk voorzitter van B.D.C. was. Hij werd in deze functie opgevolgd door de heren Hilhorst, Kaats, De Jong en Butzelaar. Be Quick werd in 1941 kampioen van de tweede klas en wat later werd op nieuw het kampioenschap behaald. Na tuurlijk had dit een feest tot gevolg, maar dat is wat voorbarig geweest, want men had vergeten dat er nog een pro test van de vereniging Bilthoven liep. De protestcommissie stelde Bilthoven in het gelijk en Be Quick moest tegen deze vereniging een beslissingswedstrijd spelen. Als die verloren werd dan was Bilthoven kampioen. En die werd ver loren waardoor Be Quick kampioen af was. Maar wel werd gepromoveerd naar de eerste klasse. Na de oorlog kwam de vereniging onder de nieuwe naam B.D.C. zelfs in de vierde klasse, maar tweemaal degraderen bracht de jubilaresse terug naar de tweede klasse van de onderafdeling. Het vorig jaar was een vreugdevol jaar. want het kampioenschap werd behaald na een spannende wedstrijd in Voort huizen. Groot feest en enige weken later zou er opnieuw feest zijn, want Scher- penzeel was in eigen huis geklopt dus hier zou het eveneens een nederlaag worden en dan promoveerde B.D.C. Dat dachten de optimisten tenminste, maar er was nog een wedstrijd voor nodig eer B.D.C. zich opnieuw eerste klasser kon noemen. Velen hebben in De Ploeg, Be Quick en B.D.C. gespeeld. Gebroeders Huurdeman, Kamerbeek, Egbertsen, Stalenhoef en v. d. Berg, terwijl de spelers Dorre- stein en Gros nu naar hun zoons kunnen gaan kijken als B.D.C. speelt, want zij volgden het voorbeeld van hun vader. B.D.C. heeft dit jaar goed gespeeld, maar de mannen van de Ferd. Huyck- laan konden het toch niet verder bren gen dan de derde plaats. Misschien lukt het straks op het nieuwe terrein beter misschien komt B.D.C. in de vierde In december van het vorig jaar kwam een arts met zijn verloofde uit een Haagse nachtclub. Kort daarvoor had de portier van deze nachtclub aan twee lieden de toegang ontzegd. Dat waren een 23-jarige lom penhandelaar en zijn 24-jarige broer, een bankwerker. Misschien was de por tier teveel een bokserstype naar het oordeel van deze schooiers, zodat zij hun woede over deze weigering niet op hem koelden maar op de dokter, die ze tegen de grond sloegen en hem zo vreselijk schopten dat hij drie maanden in het gips gelegen heeft, nog niet her steld is en waarschijnlijk invalide zal blijven. Dit alles onder de ogen van het meisje. Iedere agent met enig verantwoorde lijkheidsgevoel zou deze dolle honden neergeschoten hebben als hij dit gezien had, maar dan had hij natuurlijk bijzon der veel last gekregen, want nu blijkt dat de rechter deze daad helemaal niet zo erg vindt. Hij heeft de twee schurken tot elf maanden gevangenisstraf veroor deeld, waarvan vijf maanden voorwaar delijk. Tevens moeten deze imitatie- W.A.-mannen ieder gedurende twee jaar een tientje per week betalen aan de arts, die nu al een half jaar niet heeft kunnen werken. Dat is 2000,en ik meen te weten dat artsen wel wat meer verdienen dan 2000,per half jaar. Waarbij nog komt dat hij voorlo pig nog niet aan het werk zal kunnen. Dat schoelje kan zich in de handen wrijven, want de zes maanden zijn om en ze zullen misschien al vrij zijn. Voor die paar maandjes cel kunnen ze een volgende keer best een andere slachtoffer invalide trappen, want een half jaar is zo om en het lucht zo lekker op als je iemand zo lang en zo hard schopt dat hij invalide blijft. Een belachelijk vonnis. KANTMAN. hun jongste dochter, Frans Roest als architect Paul de Waard, Tonny Huigen als de maatschappelijk leidster Ida Wag- ner, Han v. d. Grift als Dick Rijke, als Mieneke, Piet van Teunis en Gerda van romantische Petronella dit blijspel op vlotte klasse en mogelijk nog hoger. Soest kan wat vooruitgang in het voetbal best ge bruiken. Een mevrouw in Soest-Zuid heeft een stuk land, waarop bewoners van het woonwagenkamp voetballen. Zij vind dit niet goed en wil het land laten om ploegen, maar de woonwagen bewoners hebben haar aangezegd dat zij bij haar thuis de boel kort en klein komen slaan als zij haar voornemen ten uitvoer brengt. De politie zal een oogje in het zeil houden om te voorkomen dat de voetballers hun dreigement ten uit- voer brengen. Soms zag het er naar uit dat Betty in het toneelstuk „Betty weet het beter dat de vereniging „Contactzondag avond in het St. Josephgebouw opvoerde het in werkelijkheid niet beter wist, maar tenslotte trouwde ze met Dick Rijke (Han v. d. Grift) na een komisch vrijerijtje met Teunis Bruggendijk (Piet v. Schalkwijk), die zij van het dienst meisje Mieneke (Truus van Sijl) „over nam". Er werd nog meer getrouwd in dit gezellige stuk van J. C. Pieters, dat onder regie van de heer J. V. Bosch ge bracht werd, nadat de heer G. Vos het openingswoord gesproken had. Gerard van Klaren als makelaar Kees Hofman, Alie van Klaren, als zijn vrouw Marianne, Bep Haagen, als Lucie hun oudste dochter, Rietje Kok als Betty, Truus van Sijl Schalkwijk als Fulpen als de Smit brachten wijze. Een jongeman had erg veel haast en hij begaf zich maar vast met zijn fiets op de spoorbaan van de overweg Steenhoff- straat voordat de bomen geheel open waren en een agent wilde hem hier over onderhouden. De jongen voelde hiervoor niets en hij negeerde het stop teken. Veel hielp dit niet, want de agent pakte hem beet en vroeg zijn naam. Die had hij niet, beweerde de jongeling. Geen voornaam en geen achternaam be zat hij. De agent nam hiermee geen genoegen en de jongen moest naar het bureau. Dat ging niet zo gemakkelijk, want aan vankelijk weigerde hij binnen te gaan. Een tweede agent moest eraan te pas komen om de weerspannige het bureau in te krijgen. Daar bleek al gauw dat hij wel een naam had en met een pro ces-verbaal moest hij boeten voor zijn recalcitrante houding. Thuis kreeg hij een fikse les in ontvangst te nemen en daarna moest hij op het bureau zijn ex cuses aanbieden. Het tweede honkbalteam van S.E.C. heeft de eerste competitiewedstrijd ge speeld en een grote nederlaag geleden tegen U.V.V. 4. S.E.C. had jonge onervaren spelers en U.V.V. geroutineerde honkballers, zodat het niet onbegrijpelijk was dat de Utrechtse ploeg met 36-0 kon winnen. S.E.C. had geen schijn van kans en speelde bovendien ver beneden zijn kun nen. De Soester spelers waren kennelijk geïmponeerd door het goede veld- en slagwerk van de U.V.V.-ers. Slechts Luschen presteerde het op de honken te komen. De S.E.C.-verdediging was volslagen machteloos tegen U.V.V. en deze wed strijd heeft bewezen dat de Soester honkballers in een zware afdeling zijn ondergebracht.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1