FaStz Scouts de dupe van ergerlijk vandalisme. Aaiivullingsaeenda Raadsvergadering. Ned. Christen V rouwenbond. Verbouwing ambtswoning. Voorzieiiiugeii voor School Soest-Zuid. Ned. Vereniging van Huisvrouwen. Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting. Vleesverkoop. Goed werk van de Soester politie. Soester Boerendans- groep als gast in Duitsland. HET OOG GERICHT OP COEN BOT. K.P.S. won. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. DINSDAG 16 MEI 1961. 40e JAAEGANG No. 37. SOF STER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrfydag. Abonn. p. kwart 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 c? O Aan de agenda van de morgenavond te houden raadsvergadering werden nog de volgende punten toegevoegd 19. Voorstel tot aankoop van grond gelegen aan de Van Weedestraat, de F. C. Kuyperstraat en het Kerkpad N.Z. van de Coöp. Flatexploitatiever- eniging „Oranjeflat Soestdijk U.A.". 20. Voorstel tot verkoop van grond a. gelegen aan de Soesterbergsestraat aan J. C. Brouwer en A. P. C. Butze- laar. b. gelegen aan de Prof. Lorentzlaan, de Simon Stevinlaan en de Chr. Huy- genslaan aan Th. de Goede. De afdeling Soestdijk van de N.C.V.B. heeft haar laatste bijeenkomst in dit seizoen gehouden. Ds. Grolle uit Utrecht sprak over de „Staat Israël". In zijn causerie vertelde spreker uit voerig over land en volk, aardrijks kundige ligging, de middelen van be staan e.d. Ook zette hij uiteen het ont staan van de staat Israël en hij gaf een schets van de huidige maatschap pelijke omstandigheden, die veel ver schillen met die, welke wij uit de Bij bel kennen. Bij zijn bespreking van de godsdienstige opvatting legde hij de nadruk op de nog zeer levende ver wachting van de komst van de Messias. Hij stelde daartegenover de minder sterk levende verwachting van de we derkomst van Christus bij de christe nen in West-Europa. Na de lezing volgde nog een geani meerde discussie. In de raadsvergadering van 16 novem ber 1960 besloot de gemeenteraad een krediet van 8.000,beschikbaar te stellen voor het verbeteren van de ambtswoning van het hoofd der open bare lagere school te Soest. Er is een aanbesteding gehouden en de laagste inschrijver wil dit werk voor 8182,- uitvoeren. Met kosten van toezicht en omslag voor de dienst van gemeente werken is 9300,voor deze werk zaamheden nodig. Het college van B. en W. stelt de raad dan ook voor een aanvullend krediet van 1300,- te verlenen. Voorts is het gewenst de serre van deze woning te moderniseren, niet in het minst omdat de glaslijn veel te hoog is om zittende naar bui ten te kunnen kijken. Dit gaat 2800, kosten en het college van B. en W. vraagt ook hiervoor een krediet. Een onderzoek heeft uitgewezen dat de vierpersoons tafels in de openbare lagere school te Soest-Zuid ondoelma tig zijn. Er zijn leerlingen die met de rug naar het bord zitten. Tevens is het materiaal waarmee de tafels ge dekt zijn slecht, zodat vlekken niet of heel moeilijk verwijderd kunnen wor den. Het college van B. en W. stelt dan ook voor deze tafels te vervangen door 112 sets. De kosten hiervan zijn 7190 gulden. Voor dit bedrag kunnen tevens de stoelen vervangen worden die te klein zijn. De school heeft een laag hekwerk no dig, waarvan de kosten op 200, geraamd worden en de verwarming dient verbeterd te worden omdat de gewenste temperatuur de lokalen die het verst van de verwarmingsketel verwijderd zijn, te laat bereikt. Dit zal slechts 135,kosten. Voor 141 gulden kan de verlichting verbeterd worden, zodat het college van B. en W. de raad verzoekt een krediet van 7700,te verlenen. AANKOOP VAN GASGEISERS. Voor de aankoop en plaatsing van gas- geisers is in 1958 een krediet van f 103.000,verleend. Van dit krediet is nog 6400,over. In verband met de bouw van nieuwe woningen komen nog veel aanvragen voor het huren van gei sers binnen. De directeur van het gas bedrijf heeft dan ook om een krediet gevraagd en het college van B. en W. stelt de raad voor 40.000,te ver lenen. De leden van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen, afdeling Baarn- Soest, hebben tijdens een bijeenkomst kennis gemgaakt met het gebouw dat de Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting aan de Burgemeester Grothestraat in gebruik genomen heeft. Deze voormalige naaldvakschool is bijzonder opgeknapt. De dames waren zeer verrast te worden ontvangen in een mooi, in lichte kleuren gehouden zaaltje met een keuken ernaast, waar in men met genoegen zal werken. Op deze bijeenkomst hield de heer W. Butselaar een causerie over het kap persvak in theorie en praktijk. Met enthousiasme vertelde hij over zijn mooi maar moeilijk vak. Van alle haarbewerkingen is de per manent wel de moeilijkste. Aanvanke lijk werkte men met 'n hete permanent van 100 graden, later kwam men via Cold Wave tot een middenpermanent van 60 a 70 graden, de zogenaamde Tiède, die nu door 80 °/o van de kap pers wordt gebruikt. Na een uiteenzetting van de basische werking in de permanentvloeistof, die het haar doet zwellen en zachter maakt, en de hardende werking van het zuur in de neutralisatievloeistof, besprak de heer Butzelaar verschillende oorzaken van het mislukken van een permanent. Het haar kan geen, teveel of te weinig zwavel bevatten, terwijl ook een tijdelijke te lage lichaamstem peratuur kan leiden tot mislukking van de permanent. Verstevigingslotion en haarlak kunnen bij verstandig gebruik geen kwaad, evenmin als het verven en spoelen. Het blonderen is echter zeer nadelig voor het haar door het gebruik van zeer sterke waterstof-peroxyde. Hoe flatteus en goed verzorgd en voor al een goed geknipt kapsel kan zijn, werd getoond door drie assistenten van de heer Butzelaar en een medelid- huisvrouyv, die hun tijd en hun haar hiervoor beschikbaar hadden gesteld. Een klein asymmetrisch avondkapsel, het lange model en de Ligne Audace deden het bijzonder goed. Tenslotte brak de heer Butzelaar een lans voor het goede inzicht van de kapper, wiens raad dikwijls meer waar de heeft dan alle goedgemeende, maar meestal zeer tegenstrijdige op- en aan merkingen van huisgenoten en kennis sen. Mevr. Reede dankte de heer Butzelaar namens alle aanwezigen voor zijn boeiende causerie. De eerstvolgende bijeenkomst vindt plaats op 25 mei in hotel De la Prome nade, waar een muziekmiddag door eigen krachten zal worden gehouden. Onder verwijzing naar de advertentie in dit blad van j.1. vrijdag maken wij de huisvrouwen er nogmaals op attent, dat het Bureau bevordering hygiënische ge woonten de „Onhygiënische keuken" zal tentoonstellen in de Naaldvakschool op woensdag 17 en donderdag 18 mei, 's middags van 2 tot 5 uur en 's avonds van 7.30 tot 9.30 uur. Aan deze ten toonstelling is een prijsvraag verbon den, waarbij opgegeven moet worden, welke fouten er in de keuken zijn. De toegang is gratis en er zijn aantrek kelijke prijzen beschikbaar. Verder zal er op dinsdag 27 juni in ae Naaldvak school een demonstratie worden gehou den van jambereiding. Voor de naaicursus en de bloemschik cursus is nog opgave mogelijk. Ze be ginnen resp. maandag 15 mei en don derdag 25 mei. Naaiadviezen worden elke dinsdagmor gen, van 10 tot 11 uur, in de Naald vakschool gegeven. Morgenmiddag, woensdag, te 2 uur, zal er aan het slachthuis verkoop van vlees plaatshebben. VERGOEDING BELASTINGSCHADE. In de raadsvergadering van 28 augus tus 1958 werd besloten met mevr. A. A. Schimmel-van de Hengel, W. C. van Logtensteijn en A. J. v. d. Hengel een overeenkomst tot pachtontbinding In onze editie van vrijdag berichtten wij dat onbekende vandalen voor on geveer 800,schade aanrichtten in de bossen aan de Den Blieklaan, waar zij het nieuwe troephuis van de Paltz Scouts toetakelden. Zij hadden de luiken geopend en een achttal ramen uit de scharnieren ge rukt, waarna ze deze geheel vernielden. Een deur werd ontzet, vensterbanken kapot geslagen en ook binnen werd op een minne manier huisgehouden. Met een grote balk werden gaten in de boardbekleding van de wanden ge stoten, een meter van de electriciteit werd afgerukt en wat er aan electrisch materiaal lag werd grondig vernield. Vrijdagmorgen namen de heren inspec teur Scholtmeyer en adjudant Pasman van de Soester politie, de heer Muur- ling van de Paltz Scouts en de pers de zaak in ogenschouw en op bijgaande foto is een deel van de vernielingen te zien. Inspecteur Scholtmeyer en hoofdagent De Bruin gingen op onderzoek uit en men kan ervan overtuigd zijn dat zij dit in grimmige stemming deden. De gemeente heeft de Paltz Scouts een renteloze lening van 4000,gegeven voor dit troephuis, dat bijna klaar was en door domme vernielzucht zou een schade van 800,door goede gevers vergoed moeten worden, tenzij de da ders gevonden werden. En die zijn gevonden, nog wel dezelfde t dag. Al spoedig wist de politie van omwonenden dat bij deze vernielers 'n jongen was die Peter heette en dat bleek Peter V. te zijn. Hij bekende dat hij deze heldendaad met de 18-jarige P. P. uit Laren verricht had en dat twee meisjes van 16 jaar bij het ver richten van de vernielingen aanwezig j waren. Deze meisjes wonen in Hilver sum en Loosdrecht. Het spreekt vanzelf dat de ouders van de jongens, of deze fraaie heren zelf de schade moeten betalen en het is te wensen dat de rechter deze knapen met een fikse straf beloond voor hun laffe daad, die een aanslag betekent op het werk dat voor de Soester jeugd verricht wordt. aan te gaan betreffende enige percelen grond, gelegen op de Soester Eng tus sen de Talmalaan en de Dalweg, on der verplichting dat aan de pachters een schadevergoeding van respectie velijk f 5170,—, 5095,— en 8226,— betaald zou worden. Ook zou de ge meente de belastingschade betalen, die uit deze overeenkomst voortvloeit. Uit een verklaring van de inspecteur der belastingen te Baarn blijkt dat deze schade 1098,is en het college stelt voor een krediet te verlenen. Op Hemelvaartsdag hebben de leden van de Soester Boerendansgroep een bezoek gebracht aan Hamm in Duits land, dat 170 km van Elten ligt. Zij waren uitgenodigd om de J.B.T.B. te vertegenwoordigen op de landdag van katholieke jonge boerinnen en boeren van het bisdom Münster, welke ter gelegenheid van de grote land bouwwerktuigenshow was georgani seerd. Deze show duurde een week. De vertegenwoordigers van de Neder landse J.B.T.B. werden begroet door de secretaresse van de Duitse Boerin- nebond, mej. A. Smittmanns, waarna in aanwezigheid van duizenden bezoe kers de landdag geopend werd. Autoriteiten en buitenlandse gasten werden welkom geheten en na het zingen van enkele liederen was de Soester Boerendansgroep de eerste van de buitenlandse groepen die mocht demonstreren. Mijn moeder heeft vlas gekocht, Scheepje zeilen, De Plankedrager, Het marktgaan, kortom een keur van Soes ter dansen in de fraaie costuums van onze voorouders werden prima uitge voerd en uit het enthousiast applaus bleek de uitvoerenden duidelijk dat deze oude Soester dansen bijzonder op prijs gesteld werden. Belgische vendelzwaaiers goochelden met hun vlaggen, Oostenrijkers voer den een komische dans uit op een klomp en een schoen, Frankrijk was vertegenwoordigd door een groep uit de Elzas, die met begeleiding van eigen muziek enkele walsjes uitvoerde. Een groep uit Denemarken was wel verwacht, maar niet gekomen. Ook voor deze groepen was het applaus opvallend hartelijk. De maaltijd werd in de stad gebruikt, waarna de Soester gasten hun handtekening moesten plaatsen in het gastenboek, naast de namen van populaire Duitse en bui tenlandse personen. Op de grote tentoonstelling trokken de Soesters veel bekijks en er zijn heel wat foto's gemaakt. De witte klompen werden bekeken alsof het wonderschoenen waren. In de stand van de Katholische Land- jugend Bewegung kregen de meisjes en jongens uit Soest de gelegenheid kennis te maken met verscheidene mensen uit Duitse J.B.T.B.-kringen en van gedachten te wisselen, voorzover dit, wat de taal betreft, mogelijk was. De terugtocht naar huis was een heer lijke tocht, want het was bijzonder mooi weer en ieder dacht nog met vol doening aan deze prettige trip en de hartelijke ontvangst. HINDERWET. Door N. V. 't Sticht te Soesterberg is ontheffing van de verbodsbepalingen in de Hinderwet gevraagd voor het uitbreiden van een pottenbakkerij in het perceel Postweg 41 te Soesterberg, waardoor het gezamenlijke vermogen van de electromotoren 4,5 pk zal be dragen. De Shell Nederland N.V. vraagt ont heffing van de verbodsbepalingen voor het uitbreiden van een benzine-instal- latie op de Birkstraat. De uitbreiding zal bestaan uit het bijplaatsen van een ondergrondse tank voor 500 liter ben zine. Dorus Rijkers was de held van onze jeugd en met schrik hebben wij alle maal wel eens gelezen dat deze red der van mensen zijn laatste levens jaren moest rondtobben met een vor stelijk pensioen, bestaande uit een knaak in de week. Dat was een slech te beloning voor de man die met zijn reddingsboot honderden slachtoffers van schipbreuk voor een vroegtijdige dood door verdrinking behoedde. In 1933 ging Rijkers met pensioen en vijf jaar lang leidde hij een kommer vol bestaan omdat niemand het blijk baar nodig vond heldendom te be lonen. Coenraad Bot volgde Dorus Rijkers op en gedurende bijna 25 jaar is hij commandant geweest van de reddings boot Dorus Rijkers", nadat hij voor dien als bemanningslid deelgenomen had aan vele reddingstochten. Op 66 van de ruim 150 tochten die hij maakte, was het werkelijk nodig tot redding over te gaan en hij bood met zijn mannen aan 653 schipbreuke lingen de helpende hand die hen van de verdrinkingsdood redde. Hij kreeg veertien onderscheidingen uit verschillende landen en bij zijn pensionering heeft men niet onder stoelen of banken gestoken dat hij bijzonder belangrijk wérk verricht heeft. Coen Bot heeft 15 jaar van zijn pen sioen geleefd en dat zal heus wel meer geweest zijn dan een rijksdaalder in de week, maar toch kan rnen zich niet aan de indruk ontrekken, dat men in ons land nog steeds weinig be grip heeft voor dit soort heldendom. De dood - van Bot viel samen met het afscheid van de heer Aler als presi dent-directeur van de K.L.M. Ellenlange verhalen over dit afscheid en enkele regels over het grote af scheid van Coen Bot, door wiens toe doen meer dan 650 mensen het leven behielden. KANTMAN. Nadat K.P.S. de zomeravondcompetitie slecht begonnen was met twee neder lagen - beide 1-5 - is gisteravond met 5-1 gewonnen van 170-TD. Het was een verdiende overwinning, behaald door een goed-spelend K.P.S.- elftal, dat versterkt was door het deelnemen van marechaussees aan deze wedstrijd. Direct na de aftrap begon K.P.S. het offensief en het doel van 170-TD kwam vaak in gevaar, niet in het minst door enige corners die geno men mochten worden. Met kunst en vliegwerk hield de Amersfoortse ver dediging het enige tijd uit, maar dat was slechts uitstel van executie en uit een corner van links, genomen door Konings, scoorde rechtsbinnen Groart door de bal hard en dicht langs de rechter paal te schieten. Direct daarna had Konings met een schuiver succes (2-0) en nu kwamen de Amersfoorters even aan bod. De K.P.S.-defensie bleek echter te sterk voor de spelers van 170-TD en vooral keeper Koedam stond zijn mannetje. Middenvoor Hessels toonde zich bij K.P.S. een uiterst bekwaam schutter en met twee sublieme doelpunten bracht hij de stand op 4-0. Na rust deed K.P.S. het wat kalmer aan en 170-TD kon wat meer in de aanval komen. Er viel echter een doel punt aan de andere kant, waar rechts buiten Rakers met een fraai schot de stand op 5-0 bracht. Tien minuten voor het laatste fluitsignaal kreeg de Amersfoortse rechtsbinnen de kans de eer voor 170-TD te redden. WEDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voorne mens zijn om aan N.V. Bouw- en Ex ploitatie Mij. Bakhuizen, op haar daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te ver lenen voor het bouwen van 83 eenge zinswoningen en garageboxen, op het perceel, gelegen nabij Vredehofstraat- Noorderweg, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie A, nummers 3403, 2771, 3390, 3044, 2936, 2938, 2939, 2801, 3517, 3519, 2803 (allen ged.), zulks in afwijking van het uitbreidings plan in hoofdzaak. In verband daarmee stellen zij be langhebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendma king hun eventuele bezwaren schrif telijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvraag betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecreta rie ter inzage. Soest, 16 mei 1961.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1