Onweerswolken boven Zuid-Vietnam Van Essen voor brillen TWEEDE BLAD jaarvergadering COÖp. Boerenleenbank Bezoek van Kotto Missies. Annie van den Brand spreekt in Eltheto. Auto- en Scooterrijsehool Programma zomeravondcompetitie. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 16 MEI 1961. Onlangs gingen de kiezers van Zuid- Vietnam naar de stembus om hun nieu we president te kiezen. Zoals niet an ders verwacht, won Ngo Dinh Diem de wedloop. Hij zal dienovereenkomstig voor de volgende vier jaren het roer van het schip van staat in handen hou den, vooropgesteld, dat het in zijn land niet tot een revolutie komt. Zuid-Vietnams president is een van de meest kompromisloze anti-commu nisten van Zuid-oost-Azië. Hij bestrijdt de communisten met hun eigen wape nen, wat hem soms het verwijt brengt een dictator te zijn. Dinh Diem accep teert deze verwijten gelaten. Hij weet, dat bijzondere situaties bijzondere maatregelen vereisen en Zuid-Viet nams situatie laat zich met normale maatstaven niet meten. Een prachtige Boeddhistische tempel in de hoofdstad Saigon. Het is al bijna weer vergeten, de „smerige oorlog" in Indochina, die zijn tragisch hoogtepunt in de slag bij Dien Bien Phoe vond, de oorlog, die Frank rijk vijf miljoen dollar kostte en in 1954 met een in Genève gesloten wa penstilstandsovereenkomst eindigde. In Genève werd Indochina verdeeld. Laos en Cambodja gingen hun verdere weg als zelfstandige koninkrijken, Viet nam, tot dat tijdstip het derde deel van het Franse Indochina, werd op de 17e breedtegraad verdeeld. Het noorden noemde zich „Vrij Vietnam" en geraak te steeds meer in roodchinees vaarwa ter, het zuiden bleef pro-westers. Als eerste president trok Ngo Dinh Diem in het voormalige gouverneurs- paleis van Saigon. Bao Dai, de vroe gere keizer en minister-president met Frankrijks genade, werd naar het bui tenland verbannen. Destijds was nauwelijks één buiten landse diplomaat er van overtuigd, dat Dinh Diem grote kansen zou hebben. Zuid-Vietnam bezat geen industrie, had het rijstrijkste noorden verloren, was de speelplaats van oorlogszuchtige sec ten en generaals, die er privélegers op nahielden en het land leed boven dien onder een ondragelijke corruptie. Saigon gold destijds als de zondepoel van het Verre Oosten. Het onwaarschijnlijke gelukte. Dinh Diem speelde het klaar door te zetten en zijn tegenspeler schaakmat te zet ten. De op vele plaatsen verwachte chaos bleef uit, Zuid-Vietnam werd een stevig gefundeerde staat. Daar de pre sident weinig vertrouwen in de po litici van zijn land heeft, steunde hij meer en meer op zijn familie. Zowel zijn broers alsook hun vrouwen spelen in Zuid-Vietnam een doorslaggevende rol. De buitenlandse handel, de visserij en enige andere takken van het econo misch leven zijn bijna uitsluitend in handen der familie van de president. Dat dit soort nepotisme niet voorbe stemd is om voorliefde voor de presi dent te kweken, ligt voor de hand. Een georganiseerde oppositie is er in Met Amerikaanse hulp werd deze brug in de omgeving van de hoofdstad Saigon gebouwd. Zuid-Vietnam nauwelijks. Alle tegen standers van het regiem worden com munisten genoemd en dienovereen komstig behandeld. Meestal belanden zij in „politieke omscholingskampen", die sinds enige tijd overvol zijn. De bevolking, juister gezegd, de mas sa, ziet in, dat Zuid-Vietnam, zoals de zaken er nu voorstaan, autoritair ge regeerd moet worden, ze erkent ook de persoonlijke integriteit van de pre sident. Wat hem echter zeer verstoort, is het gebrek aan contact tussen Diem en zijn medewerkers en het volk. De staatsambtenaren zijn arrogant en ma ken misbruik van hun macht. De vaak krasse tegenstellingen tussen de officiële propaganda, die veel over democratie spreekt, en de werkelijk heid hebben er toe bijgedragen, dat de communistische agenten talrijke aan knopingspunten vonden. Sinds enkele maanden vergaat er in Zuid-Vietnam geen dag zonder overvallen en sabo tagedaden van communistische rebel len. Kort voor de verkiezingen nam de activiteit van de rode guerilla beden kelijke afmetingen aan. Nadat Cambodja practisch geneutra liseerd is en in Laos geen kans meer voor een pro-westelijke regering be staat, is te verwachten, dat Moskou en Peking spoedig het vuurtje in Zuid- Vietnam feller zullen opstoken. De re gering in Saigon gaat moeilijke tijden tegemoet. interesseerd was. Het aantal kroegen, waarin meer of minder officiéél - in elk geval oogluikend toegestaan door de politie - opium geschoven werd liep in de honderden. Dat alles is intussen verregaand ver anderd. Saigon heeft beslist meer mo raal gekregen, minstens naar buiten. Wat tegenover vfoeger nog bijzonder opvalt is het grolje aantal klaarblijke lijk zeer geëmancipeerde vrouwen, ge ëmancipeerd natuurlijk voor Indochi- nese begrippen. De Zuid-Vietnamese vrouwen hebben in Madame Nhu, de echtgenote van de invloedrijkste broer van de president, een strijdbare bond genote. Madame Nhu, wier eerzucht spreekwoordelijk is, heeft die wetten doorgezet, die de Indochinese gehuw de vrouwen rechten toekennen, waar van zij vroeger nauwelijks hadden dur ven dromen. En nog iets anders valt in Saigon op. Voor de wapenstilstand van het jaar 1954 gold het bij de „upper ten" in de hoofdstad als onwaardig Frans te spre ken of zich tot de Franse cultuur te richten. Nu daarentegen valt men in deze kringen onaangenaam op, als men het niet doet. Saigon heeft vele gezichten. Van de luxe winkels met neonverlichting tot de marktstalletjes, waarvan de eige naars het woord hygiëne nog nooit ge hoord hebben, is het slechts een paar schreden. Voor de deuren der elegante gelegenheden, waarin naast de laatste Zuidvietnamese vrouwen bij het weven van stromatten. Saigon - reeds de naam wekt exoti sche en romantische voorstellingen. De werkelijkheid is er niet ver van ver wijderd. Saigon heeft bijna twee mil joen inwoners. Het is de grootste ha ven- en handelsstad van, wat men geo grafisch als Indochina - met inbegrip van Laos en Cambodja - aanmerkt. Ongeveer een kwart van de bewoners van die grote stad zijn Chinezen, die een aantal jaren geleden gedwongen werden te naturaliseren, zonder overi gens hun traditionele levensgewoonten ontrouw te worden. Voor de buitenlandse bezoekers is Sai gon ook thans nog een begrip van wat men zich over het algemeen van het Verre Oosten voorstelt. Wie het even wel nog uit de tijd van Bao Dai kent, lijkt het rijkelijk nuchter. Tot het moment, dat Dinh Diem zijn ambt aanvaardde, was Hamburg St. Pauli bijvoorbeeld vergeleken bij het havenkwartier van Saigon een kinder tuin. Saigon beroemde er zich destijds op het grootste huis te bezitten, waar de liefde te koop was, waarbij het een publiek geheim was, dat de ex-keizer financiëel in de „onderneming" ge- mode geklede regeringsambtenaren met hun vrouwen dineren, staan bede laars uit het grote leger werklozen. In Saigons straten zijn Boeddhistische tempels buren van Katholieke kerken. In de werkkamer van Ngo Dinh Diem gaat het licht meestal zeer laat uit. De vertrouwelingen van de president spreken met eerbied over de arbeids prestaties van hun opperste chef, die aan enkele uren slaap genoeg heeft. Maar zelfs als de lichten in het presi dentspaleis reeds lang gedoofd zijn, klopt het leven nog in de straten van Saigon, want deze stad schijnt nooit te slapen. In de café's en bars zitten de gasten tot in de vroege ochtenduren. Hoe later het wordt, hoe meer draaien de gesprekken om de vraag, wat de toekomst brengen zal. En niemand weet het antwoord. Het was nacht toen de rebellen de dorpsbewoners bijeendreven. Toen de mannen, vrouwen en kinderen angstig op de markt zaten, brachten met ma chinegeweren bewapende opstandelin gen de staatsbelastingontvanger van de plaats op het plein. Wat daarna volgde doet slechts heel in de verte aan recht- De laatste jaren heeft de Zuid-vietamese regering enige dozijnen nieuwe dorpen - zgn. Agrovilles - gesticht, waarvan de bewoners niet alleen de modernste landbouwkundige methoden bij de cultivering van de grond toe passen, maar ook met de wapenen in de hand het land tegen de commu nistische rebellen moeten verdedigen. Aan een van de schoonzusters van de minister president hebben de jonge meisjes van Zuid-Vietnam het te dan ken, dat voor hen thans een academi sche loopbaan openstaat. Vreemd genoeg schijnt in Zuid-Viet nam de jarenlcnge vrijheidsstrijd te gen de Fransen alweer vergeten. Zelfs in Saigon spreekt men liever Frans dan Engels. Wie daar een taxibestuurder in het Engels uitlegt, waar hij heen wil, die kan het gebeuren, dat hij alleen langs duurdere omwegen het doel be reikt. Ofschoon juist de V.S. met financiële hulp voor Zuid-Vietnam niet gierig wa ren, zün de Amerikanen in het land weinig populair. De reden daarvoor zijn voor een groot deel irrationeel. Het jaar 1960 is voor de Coöperatieve Boerenleenbank te Soest een gedenk waardig jaar geweest. De bank be stond 55 jaar en gedurende 10 jaar was het gebouw aan het Kerkplein in gebruik. In de afgelopen vijf jaar is het bedrag dat spaarders inlegden verdubbeld. In 1955 was het ingelegd bedrag ruim 4 miljoen, thans ruim 8 miljoen. In 1955 waren er 4026 spaar ders en in 1960 5528. Het bedrag aan verleende voorschotten bedroeg over 1960 bijna IV2 miljoen. Het tegoed bij de Centrale Bank bedroeg op 31 de cember ruim 3 miljoen. De omzet was in 1955 28 miljoen, in 1956 31 miljoen, in 1957 37 miljoen, in 1958 38 miljoen, in 1956 42 miljoen en in 1960 54 miljoen. Uit de regel matige verhoging van de omzet blijkt dat de Boerenleenbank een steeds gro ter rol gaat spelen bij het plaatselijk betalingsverkeer. Het aantal dagboek- posten bedroeg in 1960 31.293, het aantal leden steeg tot 816. Er traden 100 nieuwe leden toe en door over lijden en vertrek moesten 16 leden af gevoerd worden. In 1960 werden 119 nieuwe spaarbank boekjes uitgegeven, terwijl van 176 boekjes het totaal tegoed werd te rugbetaald. Op 31 december 1960 wa ren 4524 boekjes in omloop. De jeugd- spaarbank wordt afzonderlijk geadmi nistreerd. Het aantal jeugdspaarbank- boekjes bedroeg 731. De leden van de Boerenleenbank zul len op 30 mei in De Gouden Ploeg de algemene vergadering houden. Zie de etalage voor de nieuwste modellen. Brillen met en zonder recept. Birkstraat splitsing Soesterbergsestraat Z.F. leverancier. spraak denken. De ambtenaar werd voor de voeten geworpen, dat hij belas tingen had afgeperst, hij was een vij and van de kleine boeren en een lakei van de regering in Saigon. Gelegen heid om zich te verdedigen werd de angstige „aangeklaagde" niet gegeven. De „aanklager" hield een vlammende propagandarede, daarna viel het vonnis. Enkele minuten later zakte de belas tingontvanger onder een machinege weersalvo in elkaar. De dorpsbewoners mochten weer naar huis gaan. Bijna elke dag spelen zich dergelijke scènes in Zuid-Vietnam af. Ze behoren tot de tactiek van de communisten. Het is hun doel om de bevolking in de dor pen duidelijk te maken, dat de regering in Saigon machteloos is, dat de boeren er beter aan doen om zich bij de rebel len aan te sluiten. Niet zelden heeft deze gruwelijke methode succes. Als de regeringstroepen naar zulk een „rechts handeling" in een dorp komen en aan wijzingen zoeken voor de indenteit der rebellen, dan stoten zij meestal op een zwijgen - een zwijgen dat door de angst voor het eigen leven gedicteerd is. Aan de andere kant hebben de Ameri kanen zich met het regiem van Dinh Diem al te zeer indentiek verklaard. Een groot deel van de V.S.-gelden werd door de regering zo gebruikt, dat het volk er slechts weinig van profiteerde en ook dat droeg er bepaald niet toe bij, dat de Vietnamezen de Amerikanen leerde waarderen. Zoaols gebruikelijk wordt tegen het eind van het schooljaar in de Koningin Emma Huishoudschool, Talmalaan 42 te Soest, een openbare les, show van zelf gemaakte kledingstukken en een ten toonstelling gehouden. Voor wat dit laatste betreft willen directrice en leer krachten van genoemde school dit jaar speciaal de aandacht richten op een van onze rijksdelen overzee. Met grote zorg en spontane medewer king van vele kanten is in het theorie lokaal van de school een bijzondere ex positie tot stand gebracht. Leerlingen en bezoekers zullen hier een zo getrouw mogelijk beeld ont vangen van een voor Nederlanders on bekend deel van ons Koninkrijk n.1. Suriname. Suriname door allerlei gebruiksvoor werpen, sieraden, kleding, planten, vruchten, gerechten enz. De opening van deze tentoonstelling zal woensdagavond, om 7.30 uur, in aan wezigheid van enkele Kotto-Missies plaats vinden. De tentoonstelling is geopend op woens dagavond van 7.30-9.30 uur en op don derdag van 2.30-4.30 en 7.30-9.30 uur. Het Museum van Saigon bevat kost baarheden uit vele eeuwen. Hoe ernstig de situatie voor Ameri kanen in Zuid-Vietnam is, vertelt een firmant van een Duitse firma in Sai gon, die tot taak heeft zaken in ver schillende steden in het land te bezoe ken. „Nog voor ruim een jaar", zei hij „kon men als Europeaan zonder moei lijkheden 's nachts over de wegen van het land rijden, maar thans is dat niet meer aanbevelenswaardig. Zelfs overdag moet men op de wegen er op rekenen, dat men door rebellen aangehouden wordt. Spreekt men Frans of kan men zich als niet-Amerikaans legitimeren, dan mag men doorrijden. Voor een Amerikaan eindigt een dergelijk avon tuur meestal met de dood. Zelfs als men Duitser, Engelsman of Italiaan is en men beheerst als enige internationale taal het Engels, dan doet men beter er in zulke gevallen geen gebruik van te maken, want de rebel len zouden op de gedachte kunnen ko men, dat men een Amerikaan is en die gelden voor de communisten als hun doodsvijanden." Mej. Annie van den Brand, Braamweg 106, Soest-Zuid, zal aan 't eind van deze maand voor de derde maal naar haar zendingsterrein in Afrika vertrek ken. Het is pioniersarbeid, die onze plaats- genote daar verricht onder primitieve omstandigheden. Zendelinge Van den Brand werkt on der de Bauba's en Yoruba's in de repu bliek van Dahomey. een vroegere fran se kolonie, waar de inboorlingen onbe kend zijn met het evangelie. Donderdagavond a.s. zal zij in een bij eenkomst, die voor ieder toegankelijk is, met behulp van lichtbeelden haar boei end verhaal vertellen. Men zie de advertentie in dit blad. GedipL A.B.A.N.-ïnstrueteur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald eu gebracht. 15 mei170 T.D.-K.P.S., K.P.S.-terrein. V.V.Z. 2-Nefkens, B.D.C.-terrein. C.S.M.-Spoorvogels, Hees-terrein. 17 meiDalco-R.A.L., Hees-terrein. 18 mei W.P.H.-BoysV.V.Z. 1, terrein Sova, Bokkeduinen.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5