HEROPENING WINKEL FIRMA REEHORST. Dinsdag geen courant. SOEST Protest. Bejaarden een dag uit. Geitenfokvereniging niet opgeheven. POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 Zending in Afrika. Tentoonstelling huishoudsehool. 1 1 Cr Vereniging Veilig Verkeer. HET OOG GERICHT OP POLITIEK. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. VRIJDAG 19 MEI 1961. soester(Tc Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. 40e JAARGANG No. 38. Abonn. p. kwart 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT BOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDLTK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Vele bewoners van de Noorderweg heb ben met verontrusting gelezen dat de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij Bakhui zen N.V. 83 eengezinswoningen en ga rageboxen zal gaan bouwen in Colenso, het park dat nu nog een lustoord is, maar als deze huizen gebouwd zullen zijn dan is een mooi stukje Soest ver dwenen. Er ligt dan ook een protest van de bewoners van de Noorderweg bij het college van B. en W. en zij die op de oneven nummers van de Noor derweg tot de Ir Menkolaan wonen willen met dit protest aandacht schen ken aan de wijze waarop deze bebou wing zal plaats vinden, wanneer de plannen voor de bouw van deze 83 wo ningen met garages ongetwijfeld uitge voerd zullen worden. Soest heeft huizen nodig en de bewo ners van de Noorderweg zullen de laatste zijn om te denken dat Colen so een soort natuurreservaat kan blij ven ten behoeve van hen die nu een prachtig uitzicht hebben. Door verant woorde bouw zal het niet nodig zijn dat dit uitzicht totaal verdwijnt, maar als begonnen wordt aan de 83 wonin gen dan kan niet van verantwoorde bouw gesproken worden. Dan zullen zij, die nu het uitzicht op een heerlijk stukje Soest hebben het uitzicht krij gen op een muur, waarachter rijen garages en achter die muur zal het op vele uren van de dag een lawaai van jewelste zijn. Daartegen wordt geprotesteerd, omdat men de mening toegedaan is dat het heus wel anders kan. Het oorspronkelijk plan Colenso van 1953 zag er heel anders uit dan thans en door de vele wijzigingen is het er niet beter op geworden. Aanvankelijk kon geen der omwonenden redenen vinden om protest aan te tekenen te gen het plan, maar na vele wijzigingen die verslechteringen betekenen is dit wel het geval en daarom wordt ook geprotesteerd. Er komen woonblokken en een aantal woningen en niemand zou hier iets op tegen hebben, maar men heeft wel bezwaar tegen de muur, die van de achtertuinen van de Noor derweg een gevangenis maakt en van de hinder die straks zal ontstaan door de rij garages die zich achter deze muur zal bevinden. Het landelijke ka rakter van dit deel van Soest zal ge heel verloren gaan als deze muur van twee meter hoogte pal tegen de tuinen van de bewoners der huizen met on even nummers aan de Noorderweg zal komen en daarom is hiertegen bij het college van B. en W. geprotesteerd. De sociëteit voor bejaarden van Elthe- to maakte gisteren een tocht over de Veluwe. In het restaurant ,,De Juliana. toren" werd de koffie gebruikt. Nadat de oude luidjes zich hadden ver maakt in de bootjes en bij de lachspie gels werd de reis voortgezet langs het paleis „Het Loo" en het oude kasteel bannenberg" Weer terug in „Eltheto" stond alles ge- reeed voor een uitgebreide avondmaal tijd. De oudjes hadden zich uitstekend ver maakt. Woensdagavond werd in restaurant Zonneheuvel beslist over het al of niet voortbestaan van de Geitenfok- vereniging Soest, want er was een bij zondere vergadering belegd na het af treden van het bestuur, dat ophef fing van de vereniging om financiële redenen gewenst achtte. Op deze bijeenkomst waren slechts vijf van de veertig leden aanwezig, maar de vereniging zal blijven bestaan, want van deze vijf stelden zich drie beschikbaar voor een bestuursfunctie. De bijeenkomst werd bijgewoond door de rijksveeteeltconsulent Ir van Ooyen, die adviseur van de provinciale bond is en de heer J. Fopma, secretaris van de provinciale bond. Vice-voorzitter G. L. Zaadnoordijk was minder goed te spreken over de ver houding tussen de afdeling en de pro vinciale bond. Dit was de reden van aftreden van het oude bestuur. De af deling had uitbreiding van het gebied van de Soester vereniging gevraagd en de provinciale bond had gedaan alsof dit voorstel instemming vond, maar er was geen sprake geweest van uit breiding, wel van inkrimping van het gebied. Dit bracht nadelige fianciële gevolgen met zich mee. Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter, dokter A. J. W. Ha- gedoorn, waarna de uiteenzetting van de heer Zaadnoordijk volgde en het voorstel de vereniging op te heffen. Een tegenvoorstel opperde „Lijmen Jan", maar dat vond geen bijval. Beter werd het toen de heer G. J. Roozenboom zich als bestuurslid be schikbaar stelde en een contributie verhoging voorstelde om de financiële moeilijkheden te bestrijden. De heren H. Jaspers en H. van Woudenberg de den hetzelfde. De secretaris, de heer C. Schaatsber- gen noemde de provinciale bond dicta toriaal en de heer Zaadnoordijk viel hem hierin bij. Ir van Ooyen nam het een paar maal voor de provinciale bond op, maar de secretaris van deze bond ging maar weinig op de beschuldigingen in. De drie nieuwe bestuursleden namen de plaats van het oude bestuur in en de heer Roozeboom nam de voorzitters hamer ter hand. Hij dankte de aftre dende bestuursleden en vooral de voor zitter en hij stelde voor de contributie te verhogen van 2,50 tot 4, Wie hiermee geen genoegen kan nemen moet maar bedanken als lid, aldus de heer Roozeboom. Met een opwekking de herleefde ver eniging te steunen besloot de nieuwe voorzitter deze belangrijke vergadering. Mejuffrouw Annie v. d. Brand, die thans bij haar ouders op de Braamweg verblijft, is tweemaal gedurende vier jaar als zendelinge in Dahomey, West- Afrika, geweest en gisteren heeft zij in gebouw Eltheto verteld van haar werk. Het gebied waar zij het evangelie verkondigde was vroeger een Franse kolonie, maar nu een zelfstandige staat met een oppervlakte van 43784 vier-1 kante mijl. Er wonen 1,7 miljoen men- sen. Merkwaardig is dat vele mannen en jongens christenen zijn, terwijl vrouwen en meisjes heidenen blijven en de zendelingen krijgen dan het ver zoek van de bruidegom te trachten zijn bruid tot andere gedachten te brengen, hetgeen bijzonder moeilijk is. Over veertien dagen zal mej. v. d. Brand terug gaan naar dit gebied om er als lerares aan een huishoudschool- te gaan werken. Aan het einde van haar causerie werd zij toegesproken door ds Luteyn uit de Belgische ge meente Ichtegem, die met zijn vrouw aanwezig was. Hij gaf haar de verzeke ring dat ook in België velen, die be langstelling in het zendingswerk heb ben, met haar meeleven nu zij voor de derde maal vertrekt om te doen wat zij niet als een roeping maar als een bevel ziet, Ds. Luteyn bood zendelinge v. d. Brand namens de Belgische zendings vereniging een bedrag in enveloppe aan en hij wenste haar een goede reis en gezegende arbeid toe. Ds v. d. Loo, gereformeerd predikant in Soest-Zuid sloot deze bijeenkomst. Ieder jaaar houden de leerlingen van de Koningin Emma-huishoudsehool een tentoonstelling en een kledingshow en ieder jaar is deze anders. Ditmaal heb ben ouders en andere belangstellenden woensdag en donderdag kunnen zien met hoeveel zorg een expositie over Suriname samengesteld was. Hiervoor is de medewerking ingeroe pen en verkregen van een huishoud school in Suriname. Het tropisch mu seum te Amsterdam, de Evangelische Broedergemeenschap te Zeist, Simavi, een Surinaamse lerares, die hier op een huishoudschool werkt, een hollandse lerares die in Suriname geweest is, de heer Muyser van het Cantonpark, die hulp bood met tropische planten, de Prinses Beatrix-ulo te Hilversum en de rijksvoorlichtingsdienst van Su riname verleenden hun medewerking aan de meisjes, die deze prachtige ex positie inrichtten. Een bijzondere at tractie was de aanwezigheid van Su rinaamse meisjes. Zij openden de show, f Dat de ontwikkeling van onze gemeen te een dynamisch karakter heeft is al gemeen bekend. Van deze dynamiek is iets terug te vinden in de ontwikke ling van enige middenstandszaken en vooral bij de firma Reehorst in de To renstraat. Zes jaar geleden nog in een winkel gevestigd, die de naam winkel nauwelijks verdiende, verhuisde de fir ma in de bijzonder koude februari- maand van 1956 naar het gloed nieuwe pand aan de overkant van de Toren- straat, gebouwd door aannemersbedrijf De Vries, onder architectuur van de heren P. Beekman B.N.A. en H. Beek man. Vijf jaar later bleek het reeds nodig de winkel tijdig te sluiten voor een drastische modernisering en een gewo ne groente- en fruitzaak werd een be drijf met super-snelbediening van aardappelen, groenten, fruit, levens middelen, wijnen en delicatessen. Daarvoor onderging de winkel een grondige verandering, verricht door de heren Reesink, Pluim, Bosboom, Mul der en v. d. Craats. Er was grote belangstelling voor de heropening, welke woensdagmiddag plaats vond. Bezoek, bloemen en ge schenken, terwijl alle bezoekers enthou siast waren over de gedaanteverwisse ling die het bedrijf heeft ondergaan. Een gedaanteverwisseling die de fir ma Reehorst, maar in de eerste plaats, het publiek ten goede komt. Het bezoeken van een zaak met zo'n enorme sortering en keus op velerlei gebied, kan voor de huisvrouw slechts een genoegen zijn. 'n Toegewyde brigade vrywillige brandweermanne van die Hol landse dorp Soest, het onlangs die hele gemeenschap verstom toe hulle geweier het om vir hul werk vergoed te word, berig ons korrespondent. Dié brigade is die enigste oorbly- wende brandweer-vrywilligers wat bereid is om op hul rooi brandweermotor die dorp van brand te vrywaar sonder om selfs 'n koue bier as vergoeding te verwag. Die brandweer is so gesog dat mans lidmaatskapsfooie betaal vir die eer om daaraan te behoort. Een van hul verpligtinge is om koningin Juliana se paleis in Soestdijk gereeld te onderzoek. Hul leier is Willem Groart, 'n afgetreje fietsmaker. Dit lezen wij in het in Transvaal verschijnende blad ,,Dagbreek en Sondagnuus". die door de leerlingen van de huis houdschool onder leiding van mej. Wal lenberg verzorgd werd. Ook ditmaal een keur van zelfgemaakte kleding. Niet alleen door de leerlingen van de school, maar ook door de dames die de avondcursussen bezoeken. Suriname gerechten, vruchten, ge bruiksvoorwerpen, opgezette dieren, kostbare kunstvoorwerpen, maar ook wapens waren te zien. In het strijklokaal werk van de kleu terhulpen en in de keuken bijzonder heden over verantwoorde maaltijden van burgerpot tot zeer fijne keuken. In de gangen tekenwerk en in de diver se lokalen A.V.O.-werk van leerlingen der primaire afdeling, tweedejaarsaf deling en er was zelfs een hoekje ge wijd aan het muziekonderwijs. Daar kon men zelf-vervaardigd slagwerk bewonderen. Er was een stand van de Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorilich- ting en ter afwisseling lieten leerlin gen onder leiding van mevr. v. d. Hoed een balspel zien, er werd ge danst, en wie moe was van al het rond lopen en kijken, die kon rusten in het restaurant, want deze afdeling zal nooit vergeten worden ais de leerlin gen de voorbereidingen treffen voor de expositie en de show, die niet alleen voor de ouders en andere belangstel lenden aantrekkelijk is, maar ook voor de meisjes zelf, want het is prettig te kunnen tonen wat gepresteerd is. Dinsdag, 23 mei, 's avonds 8 uur, wordt in hotel de „Gouden Ploeg", een gra tis Veilig Verkeersavond gehouden. Er worden enige interessante verkeers- fiims vertoond. Op deze avond zal te vens de uitreiking plaats hebben van de diploma's aan de cursisten van de laatst gehouden verkeerscursus. Toon door uw aanwezigheid dat u be lang stelt in veilig verkeer. MEER DAN 1800,— VERLOREN. De heer V. uit Baarn kwam de Soester politie meedelen dat hij een portefeuil le met ruim 1800,verloren had toen hij van Baarn naar Soest reed. Dit geld had hij aan verzekeringspre mies geïnd. Toen de heer J. K. de Bruin van de raad klaar was met zijn laatste betoog tegen het beleid van het college van B. en W. en de gang van zaken bij ge meentewerken in het algemeen en de bouw van 72 woningen op de Eng in het bijzonder, vroeg wethouder Van Za- delhoff zich af of hij enige maanden geleden vragen over deze bouw aan het college gesteld had om een poli tiek spel te spelen of uit bewogenheid met het wel en wee van de gemeente. De heer De Bruin antwoordde dat hij heel goed weet dat politiek in een ge meente weinig te betekenen heeft. Dat klopt ongetwijfeld en zeker voor Soest. Politiek heeft te maken met de gang van zaken in de gemeente, maar uit niets blijkt dat de inwoners van Soest zich interesseren voor de poli tiek en voor deze gang van zaken. Bij gewone raadsvergaderingen, waar in men geen vuurwerk verwachten mag, zijn gewoonlijk een tweetal mensen aanwezig, die het publiek vormen en nu er wel vuurwerk verwacht mocht worden waren het er zes. Dat vuurwerk is niet gekomen en dat is maar goed ook. Het is heel gezond als er eens wat gekrakeeld wordt en in Soest kwam dat eigenlijk veel te weinig voor en iedereen zei altijd ja en amen, maar het is niet nodig te overdrijven. Raadszittingen kunnen toch nooit zo aantrekkelijk worden dat men in Soest belangstelling voor de gang van zaken in onze gemeente zal kunnen opbrengen. Enige jaren geleden stelde een raads lid voor de mensen die belangstelling tonen voor de vergaderingen van de gemeenteraad een kopje koffie aan te bieden en deze gastvrije houding is dan ook gebruik geworden. Misschien is het aanvankelijk bedoeld als een trekpleister, maar nu is het alleen nog maar een uiting van dankbaarheid, be stemd voor de zeer weinigen, die be langstelling tonen voor de publieke zaak. KANTMAN. Daar ons, als gevolg van Pinksteren, de tiid ontbreekt om ons blad van dinsdag tijdig gereed te hebben, zal dinsdag na Pinksteren de Soester Cou rant niet verschijnen. UITBREIDINGSPLAN EN BEBOU- WINGS VOORSCHRIFTEN. De burgemeester van Soest gelet op artikel 37 van de Woningwetbrengt ter algemene kennis dat vanaf 20 mei 1961 gedurende vier weken ter gemeen tesecretarie (afdeling 1) vooo een ie der ter inzage liggen a. een ontwerp partieel uitbreidings plan, regelende de bestemming van gronden, gelegen tussen de Kamp weg en de Generaal Winkelmanstraat te Soesterberg b. een ontwerp herziening van artikel 11 van de bebouwings voorschriften (overgangsbepaling) van het uitbrei dingsplan Soesterberg-dorp betrekking hebbende op het veranderen of ver nieuwen van gebouwen. Gedurende de termijn van vier weken kunnen belanghebbenden bezwaren in dienen bij de gemeenteraad. Soest 11 mei, 1961. KETTINGHONDEN. Burgemeester en wethouders van Soest delen mede, dat ingaande 20 mei 1961, gedurende drlie maanden, op werkdagen van 9.00-12.00 uur, ter ge meentesecretarie, kamer 1, voor een ieder ter inzage ligt de bij raadsbe sluit van 15 maart 1961 vastgestelde wijziging van de verordening op de openbare wegen, het openbaar water en de gemeentekade. Genoemde wijziging heeft betrekking op de voorschriften inzake het houden van kettinghonden. Soest, 19 mei 1961. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van H. Huisman, Rademakerstraat 2 te Soesterberg, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een eetsalon met bakgelegenheid in het perceel Radema kerstraat 4, kadastraal bekend gemeen te Soest, sectie E, nr. 1938. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrifte lijk bezwaren tegen het verlenen van deze vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag, 6 juni a.s. des voormiddags 11.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehouden, alweer mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Soest 19 mei 1961.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1