Huldiging van 70-jarige Rinke Tolman. Vijfde dodelijk ongeval te Soest. Ernstig ongeval. Vliegbasis Soesterberg wordt niet opgeheven. Bakkers Rayoneren. Klassementswedstrijcl Bioscoopprogramma. Advertenties voor ons blad Dat liep goed af. van Tempo. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. HET OOG GERICHT OP PROPAGANDA. VRIJDAG 26 MEI 1961. 40e JAARGANG no. 39. Verschijnt iedere dinsdag en vrqdag. Abonn. p. kwart 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De bekende publicist op natuurhisto risch gebied, Rinke Tolman, is gisteren 70 jaar geworden en een werkcomité, bestaande uit de heren Sebo Detmers, Jean Dulieu, Th. M. Peet, J. C. Rip en mr P. H. D. Schlecht heeft ervoor gezorgd dat deze feestdag voor de heer Tolman een zeer bijzondere dag ge worden is. Zij werden hierbij gesteund door een comité van aanbeveling, waar in onder anderen de burgemeester, mr S. P. Baron Bentinck, prof. L. F. de Beau fort, dr J. A. W. Berghauser Pont, drs Fop, I. Brouwer, jhr. mr C. Dedel, Prof. dr J. Heimans, dr A. C. Polak, dr P. H. Ritter jr., ds J. I. van Schaick, Jan P. Strijbos, Evert Zandstra en drs H. Wilhelm zitting hadden. Dit werk comité organiseerde een receptie, welke gistermiddag gehouden is. Velen heb- ben van deze gelegenheid gebruik ge maakt de heer Tolman geluk te wensen I en enige sprekers hebben gesproken1 over zijn verdiensten voor ons land en onze gemeente. De burgemeester noemde de heer Tol-1 man een zeer gewaardeerde inwoner van onze gemeente, die niet alleen j verdiensten verwierf op het terrein van planten en dieren, maar ook als lid van de gemeenteraad. Hij had een open oog voor de belangen van de gemeente in het algemeen, maar voor het behouden van het natuurschoon in het bijzonder. Hij streed voor dit na- tuurschoon een zware strijd in een tijd, waarin men nog bereid was voor geld natuurschoon op te offeren. Onversaagd j heeft hij steeds voor de natuur ge werkt omdat hij steeds van het na tuurschoon en het leven in de natuur i gehouden heeft. In Nederland is de heer Tolman bekend geworden door zijn publicaties en wie hem in Soest niet persoonlijk kent, weet dat zijn werk van grote betekenis is voor de natuurliefhebber. Hij doet dit werk nog steeds met jeug- I dig enthousiasme en de burgemeester sprak de wens uit dat hij dit nog lang temidden van de bewoners van Soest zal mogen doen op dezelfde prettige wijze, die niet van humor ontbloot is. Dit werk verricht hij in het belang van de natuur en ons allen. Rinke Tolman dankte de burgemeester die naar zijn mening wel wat teveel lof aan hem gewijd had. Wie schrijft omdat hij het niet kan laten ondergaat I het schrijven als een soort ademha- lingsfunctie en men mag iemand niet prijzen omdat hij ademhaalt, want hij doet dit nu eenmaal omdat hij niet anders kan. De heer Jan Strijbos bood de heer Tol man een album aan met de handteke ningen van allen die bijgedragen heb ben tot het verjaardagsgeschenk voor de heer Tolman, een bedrag van 2000 gulden. Hij noemde de jarige een no bel mens, die al zijn capaciteiten aan zijn werk gegeven heeft. De basis voor dit werk werd gelegd in Friesland waar hij als jongen al zijn vrije tijd in de natuur doorbracht. Het was de bedoeling dat hij onder wijzer zou worden, maar moeilijkheden op school deden hem kort voor het eindexamen de benen nemen en hij liep de 65 kilometer naar huis om daar te gaan vertellen dat hij niet meer naar school terug wilde. Deze wandeling is door velen gevolgd, omdat de heer Tol man wandelen de betrouwbaarste wijze van voortbeweging vindt. Door deze wandelingen behield hij het contact met de natuur en over deze natuur heeft hij enorm veel gepubliceerd. Daarom is het goed dat hem op zijn zeventigste verjaardag hulde gebracht wordt, want hij deed veel voor het Ne derlandse volk. Hij schreef met artis tiek gevoel, maar ook met speels ver nuft en zin voor humor. Hij wekte met zijn schrijven belangstel ling voor de natuur en voor alles wat daarin te vinden is. Bloemen en plan ten, maar ook dieren, vlinders en in secten. Gaarne bood de heer Strijbos dan ook het geschenk aan dat niet al leen voor de jarige bestemd is, maar ook voor zijn vrouw, die hem een gro te steun bij zijn werk is. Dr. P. H. Ritter jr. sprak de jarige toe als vriend. Dit is hij al een halve eeuw en die vriendschap ontstond reeds toen Rinke Tolman nog werkzaam was bij het Utrechts Dagblad, waarvan de heer Ritter hoordredacteur was. De heer Tolman verzorgde de rubriek buitenland, maar tevens schreef hij na tuurschetsen. Door de jaren is zijn pro za gerijpt en hij is uitgegroeid tot een innerlijk bewogen kunstenaar, wiens kunstenaarschap in zijn ziel besloten ligt. Hij heeft het volk mede opgevoed in de kennis van planten, bloemen, dieren, vogels en insecten en doet dit nog. Vooral in deze tijd van levensont luistering is het bijzonder belangrijk dat de heer Tolman in edel proza en met vernuftig woordgebruik de men sen in werken, welke als boeiende ro mans zijn, oproept om aandacht te schenken aan de natuur. De heer Ritter noemde de jarige niet alleen een goed Nederlander, maar ook een goed Fries en hij sprak de wens uit dat hij een deel van zijn werk in het Fries zal vertalen. In zijn dankwoord antwoordde de heer Tolman dat hij onder meer bezig is met „De ballade van de hengelaar", die in het Fries geschreven is. Voordat de vele aanwezigen de heer Tolman geluk wensten vertelde ds Van Schaick enige anecdotes uit de tijd van omgang met Rinke Tolman en hij dankte hem voor zijn vriendschap. Na de heer Rauws, mej. Boersma, de heer Stalenhoef uit Amersfoort en de heer H. v. d. Heuvel is een Duitse jon geman als vijfde slachtoffer van het Soester verkeer in 1961 omgekomen. Op de eerste pinksterdag reed een Duit se personenauto van Amersfoort naar Soest. De wagen werd bestuurd door de 19-jarige K. P. H. uit Osnabrück, naast hem zat de 19-jarige K. M. en achterin diens 21-jarige broer H. M., beiden eveneens uit Osnabrück. Even voorbij het Witte Huis vloog de auto uit de bocht, vermoedelijk omdat de bestuurder te hard reed en kwam le gen een boom terecht. De bestuurder en K. M. bleven nagenoeg ongedeerd, maar H. M. kreeg een schedelbasisfrac- tuur en brak zijn linker bovenarm. Dokter Stroband verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer naar De Lichtenberg brengen per E.H.B.O.-zie- kenauto. Daar overleed hij enige uren later. Dinsdagmiddag stopte op de Van Wee- destraat een personenauto, bestuurd door de heer A. O. uit Heemstede. Naast hem zat J. F. W. F., die het portier opende zonder erop te letten dat de auto vlak naast het rijwielpad stond. Dit had tot gevolg dat de 71-jarige heer W. van Diermen met zijn brom fiets tegen het portier botste en een lelijke val maakte. Met een schedel- basisfractuur is hij per ziekenauto van de E.H.B.O. naar De Lichtenberg ge bracht. „Natoverplichtingen maken het onmo gelijk af te zien van het militair ge bruik van de vliegbasis Soesterberg, waar ook een Amerikaans straaljager- squadron gestationeerd is", aldus de minister van defensie, ir. S. H. Visser in een memorie van antwoord aan de eerste kamer, waarin tevens staat dat de vermindering van het aantal Star- fighters wordt gecompenseerd door het langer aanhouden van de Thun- derstreaks en de aankoop van meer geleide wapens van het type Hawk. Wat de melkhandelaren sanering noe men heet bij de bakkers rayonering en deze rayonering zal op 29 juni in Soest een feit zijn. Dit betekent dat vele Soester huisvrou wen een andere bakker zullen krij gen en niet iedereen zal het hiermee eens zijn. De Soester bakkerspatroons zijn echter wel genoodzaakt tot deze rayonering over te gaan, wil een goe de broodbezorging ook in de toekomst gewaarborgd zijn. Steeds meer men sen verlangen hun brood in de mor genuren en door personeelschaarste komt deze bezorging steeds meer in het gedrang, terwijl het bakken van het brood zelf in belang bij het be zorgen ten achter dreigt te komen. Een commissie van vijf leden der ver eniging van Soester Bakkerspatroons en een adviseur hebben deze rayone ring meer dan een half jaar bekeken en voorbereid. Zij hebben contact op genomen met de 15 Soester verenigin gen van vrouwen en zij hebben ervaren dat de Soester huisvrouwen begrip heb ben voor de moeilijkheden van de bak kers. Er zijn 24 bakkers en 4 broodverko pers in Soest en van deze 28 broodle veranciers gaan 27 akkoord met deze regeling. Iedere bakker krijgt een ray on waarin hij het kwantum kan ver kopen dat hij thans door een groot deel van Soest verkoopt. Naast de gewone controle van de Keuringsdienst van Waren komt er een extra keuring van het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen, die niet verplicht is volgens de wet, maar waaraan de Soester bakkers zich graag onderwerpen om moeilijkheden bij de rayonering te voorkomen. Er komt een contactcommissie waarin consumenten zeggenschap hebben en aan deze commissie wordt na iedere controle rapport uitgebracht. Deze con trole zal op tijden plaats vinden, die aan de bakkers niet bekend zijn. Voor gegronde klachten kan men altijd bij deze commissie terecht en de con trole van het brood kan uitwijzen of deze klacht gegrond is. Soest heeft het voorbeeld gevolgd van Alblasserdam en Doetinchem, waar de rayonering al een feit is, terwijl men in Katwijk in hetzelfde stadium is als in onze gemeente. De bakkers hebben uit noodzaak dit besluit moeten nemen en zij stellen er prijs op te verklaren dat zij graag de dienaar van de klant blijven, ondanks deze rayonering, want ook voor de Soester bakkers is de klant koning. Door een gemakkelijker werkwijze zal de klant vlugger bediend kunnen wor den en nagenoeg iedereen zal zijn brood voor 1 uur in huis hebben. I De snellere werkwijze zal de bakkers in de gelegenheid stellen meer aan dacht aan het bakken te schenken. I Dit kan het brood slechts ten goede komen. „Zij begonnen zo jong" is de titel van de film die van heden tot en met zon dag - uitgezonderd zondagmiddag - in het City-theater draait. Robert Wag- ner en Natalie Wood hebben de hoofd rollen. Het is het verhaal van de hedendaagse jeugd. Jongens en meisjes die zich vaak gedragen als wilden en die grijpen naar datgene waar zij nog geen recht op hebben. Voor hen bestaan geen re gels en zij kennen geen grenzen. Zondagmiddag enige oude bekenden. Johnny Weismuller als Tarzan, Mau- reen O' Sullivan als Jane, John Shef- field als Boy en de Nederlander Frits van Dongen onder zijn Amerikaanse naam Philip Dorn. En natuurlijk ont breekt Cheeta de aap evenmin. Boy, het zoontje van Tarzan en Jane valt in handen van een wilde stam inboorlingen en het ziet ernaar uit dat hij het leven er bij zal inschieten, want zij verdenken hem ervan dat hij de verspreider van de pest is die on der deze stam heerst. Hij wordt gered door leden van een expeditie, die doen alsof zij zich aan wetenschappelijk werk wijden, maar in werkelijkheid zijn zij op zoek naar goud. Zij krijgen hier over ruzie met Tarzan, schieten hem neer en ontvoeren Jane en Boy. Tar zan is niet gedood en met behulp van een troep olifanten redt hij vrouw en zoon. De schurken ontgaan hun ver diende straf uiteraard niet. Van maandag tot en met woensdag de levensgeschiedenis van de tenor Enrico Caruso met Mario Lanza in de hoofd rol. Het is de romantische geschiedenis van een straatzanger die de grootste tenor van alle tijden werd. In de donderdagcyclus „De gouden re gen van het geluk", met Montgomery Clift en Elizabeth Taylor. Het is een stoutmoedig drama van liefde en strijd, spelend rond de Amerikaanse burger oorlog van 100 jaar geleden. HONKBAL. Zaterdag worden de volgende honk balwedstrijden gespeeld S.E.C. 2H.C.A.W. 3, 3.15 uur. H.C.A.W. 2—S.E.C. 1, 4 uur. worden tot maandagmiddag 5 uur aangenomen voor opname in de courant van dinsdag en tot don derdagmiddag 5 uur voor de cou rant van vrijdag. De negentienjarige militair J. v. d. V. reed met grote snelheid op zijn fiets de Dalweg af in de richting van de onbewaakte overweg. Hij zag te laat dat een trein naderde en kon niet tijdig remmen. Hij gooide het stuur van zijn fiets om en botste met de linkerschou der tegen de voorzijde van de trein. Door deze botsing werd hij weggeslin gerd, maar hij kwam goed terecht en mankeerde niets. De fiets en trein wer den beschadigd, terwijl de trein een kwartier vertraging had. Elf seniores en vier juniores hebben op het parcours van Tempo aan de Foekenlaan een klassementswedstrijd gehouden. De seniores reden 70 ronden en om de vijf ronden was er een klas sement. Van de 14 klassementen won Jaap v. d. Burgt er 13 en eenmaal werd hij tweede. Voor een eerste plaats werden 4 punten toegekend, voor een tweede 3, voor een derde 2 en voor 'n vierde 1. In de veertigste ronde namen v. d. Burgt, Ruttenberg, Bijl en Schaffer de benen. Otto de Weerd kon het tempo niet bijhouden en hij moest lossen. Hij zette dapper door, kreeg weer aanslui ting, maar de inspanning had teveel van zijn krachten gevergd en hij moest de vier vluchtelingen opnieuw laten gaan. De uitslag was 1. Jaap v. d. Burgt, 55 punten. 2. Gerrit Ruttenberg (34). 3. Eddy Bijl (13). 4. Wim Schaffer (12). 5. Otto de Weerd (4). De 42 km werden afgelegd in 1 uur, 6 minuten 20 seconden. Bij de juniores, die 18 km reden, kreeg Harry Visser in de tweede ronde een lekke band. De Zoet ging er alleen vandoor en hij won met 23 punten. Tweede werd Johnny Visser met 16 punten, derde J. Zwaan met 12 en vier de Harry Visser met 9 punten. De tijd over 18 km was 32 minuten en 30 seconden. ONDERWIJS. Burgemeester en wethouders van Soest; gelet op artikel 76 van de Lager-onder- wijswet 1920 brengen ter openbare kennis dat de raad dier gemeente in zijn vergadering van 17 mei j.1. a. medewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 heeft verleend aan het R.K. Schoolbe stuur te Soestdijk voor de verbetering van de acoustiek in de grote zaal van de St. Theresia-school voor g.l.o. aan meisjes b. medewerking als bedoeld in artikel 72 juncto art. 126, 3e lid van de Lager- onderwijswet 1920 heeft verleend aan het bestuur van de vereniging „Trein 8.28 H.Y.S.M." te Amsterdam voor de eerste inrichting van de school voor b.l.o. aan ziekelijke kinderen van het kindertehuis „Vosseveld" alhier. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeen te-secretarie van Soest ter inzage zijn gelegd verzoeken met bijlagen van a. Shell Nederland Verkoopmaatschap pij N.V., Wassenaarseweg 80, 's-Gra- venhage, om vergunning tot het uit breiden en wijzigen van een benzine installatie door het bijplaatsen van een ondergronds reservoir met een in houd van 6.000 liter voor het bewa ren van super-benzine en een elektri sche dubbelpomp aangedreven door 2 elektromotoren van 1h pk ter vervan ging van de enkele elektrische pomp, op het perceel Postweg 23, kadastraal bekend gemeent Soest, sectie E, nr. 2625. -b. Shell Nederland Verkoopmaatschap- pi] N.V., Wassenaarseweg 80, 's-Gra- venhage, om vergunning tot het oprich ten, in werking brengen en in werking houden van een Shell Quick Service bedrijf, op het perceel gelegen aan de Soesterbergsestraat, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nr. 2669. c. B. en W., gericht aan gedeputeer- Men mag aannemen dat de Russen en hun vrienden per jaar miljarden gul dens uitgeven aan propaganda, die er op gericht is de mensen uit de vrije wereld en de bewoners van de delen waar de chaos heerst ervan te over tuigen dat slechts Lenin de man is die voor het heil van alle mensen kan zorgen. Zij doen dit op velerlei manieren. In het positieve door Gagarin de ruimte in te sturen, in het negatieve door de uitzendingen te storen waarin Ameri kaanse successen op het gebied van de ruimtevaart bekend gemaakt wor den. Die propaganda kost de heren van het Kremlin handen vol geld en meest al zal niet bereikt worden wat men op het oog had. Het is daarom gelukkig voor de Russen en hun vrienden dat zij bondgenoten hebben in de strijd om de verovering van de wereld. Die maken gratis pro paganda. In Amerika zijn dat de volmaakt ver dwaasde blanken, die graag alle ne gers over de kling zouden jagen en daarmee negers in andere delen van de wereld duidelijk tonen dat het heil voor allen die niet blank zijn in ieder geval niet van de Verenigde Staten moet komen, al doet president Kenne- dy nog zo zijn best en al verzekert hij nog zo grondig dat Amerika wil strij den voor de vrijheid van allen. Ter wijl hij dit zegt trappen blanken negers over de straat en een deel van de politie loopt een straatje om. Dit is voor de Russen gratis propagan da, die veel meer waard is dan de meeting in het openluchttheater in onze gemeente ten gunste van de beu len van Hongarije. Daarvan komt men buiten ons land weinig te weten, maar propaganda blijft het en het is te betreuren, dat men deze propaganda in Soest toelaat. KANTMAN. de staten der provincie Utrecht, om vergunning tot het oprichten, in wer king brengen en in werking houden van een autoreparatiebedrijf en gara ge, benzine-installatie, alsmede een tim merbedrijf en houtzagerij (tezamen vormende de zgn. werf gemeentewer ken), op het perceel gelegen aan de Lange Brinkweg 49c, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A, nr. 3328. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrifte lijk bezwaren tegen het verlenen dezer vergunningen in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zullen op dinsdag 13 juni a.s., des voormiddags, resp. te 11.00, 11.30 en 12.00 uur, in het gemeentehuis openbare zittingen worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van deze verzoeken kunnen worden ingebracht. Soest, 26 mei 1961. INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING. Op 30 en 31 mei a.s. worden de inen tingen tegen kinderverlamming te Soest en Soesterberg voortgezet. Alle kinderen geboren in 1961 hebben inmiddels een oproep ontvangen voor hun 3e injectie. De oudere kinderen, die dit jaar eerst een aanvang hebben gemaakt met de inentingen en inmid dels twee prikjes hebben gehad, krijgen hun derde injectie in het najaar van 1961. BEBOUWINGSVOORSCHRIFTEN. De burgemeester van Soestgelet op artikel 37, lid 3 der Woningwetbrengt ter openbare kennis dat vanaf 27 mei 1961 gedurende 14 dagen ter gemeen tesecretarie voor een ieder ter inzage ligt de door de raad in zijn vergadering van 17 mei 1961 vastgestelde wijziging van de bebouwingsvoorschriften, be horende bij de volgende partiële uit breidingsplannen Rijksweg Soest, La- zarusberg, Soest-Zuid, Kampweg en Amersfoortsestraat. Gedurende zes weken na afloop van die termijn kunnen de belanghebben den, die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend bij gedeputeerde staten bezwaren tegen deze plannen indienen. Soest, 26 mei 1961.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1