Koningin Elisabeth heeft nog vijf residenties* Firma VAN DE WIJNGAART TWEEDE BLAD Drommsn van lijders aan Brandend Maagzuur UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL 10 Jaar Amersfoortse Credietbank. KLEINE GUIT.. "to/ftDEV&ilgS De duiven vlogen vanaf Tergnier. hm» Waar woont Engeland's koningin In het Buckinghampaleis natuurlijk, zult U zeggen en daarmee hebt U na tuur gelijk. Maar het officiële adres van het hof is altijd nog Londen, St. James-Palace. Een diplomaat, die zijn land in Londen vertegenwoordigt, is evenals vroeger, „aan het hof van St. James geaccrediteerd", ofschoon het St. James-paleis al sedert geruime tijd niet meer tot de kastelen behoort, die door de koninklijke familie bewoond worden. „Merkwaardig" zult U zeggen, maar dat is slechts een kleine historische aangelegenheid. De geschiedenis van de koninklijke sloten en paleizen in En geland lijkt soms zo fantastisch, dat degene, die in oude kronieken bladert, behoefte gevoelt om zijn ogen uit te wrijven of zich in de arm te knijpen, opdat hij er zeker van is niet te dro men. Onlangs vernamen de Britse belas tingbetalers, dat zij in het begrotings jaar 1961-1962 voor het instandhou den van de koninklijke bezittingen in j afnemer trad dan meestal de regering totaal ruim 7 miljoen gulden moesten op Voor het Buckingham Palace, de tegenwoordige woonzetel der koningin, verzamelen zich dagelijks bezoekers uit de hele wereld om de aflossing van de wacht te zien. opbrengen. Weinig bekend is slot Sandringham, dat de koninklijke familie voor in tieme feesten en korte ontsnappings pauzes gebruikt. Sinds twee jaar bewoont de koninklijke familie nog slechts in totaal vijf grote bezittingen Buckingham Palace, Wind- sor Castle, Balmoral, Clarence House Minder bekend is slot Sandringham in de graafschap Norfolk. Het ligt on geveer 150 km ten noordoosten van Londen, niet ver van de Noordzeekust verwijderd. Toen de Prins van Wales, die later als Edward VII de trocn zou en Sandringham House. In 1959 zag bestijgen meerderjarig werd, kreeg hij Elizabeth II af van Slot Marlborough dit kasteel als geschenk, in Londen, omdat zij er de middelen Koningin Elisabeth trekt zich graag niet meer voor had en ook niet wist, in Sandringham terug, als zij een paar hoe zij 't personeel moest krijgen dat dagen ontspannig wil of als het erom nodig is om de 200 kamers van het gaat familiefeesten in intieme kring slot in orde te houden. j te vieren. Sindsdien worden er in Slot Marlbo-1 Het vijfde en laatste slot, dat tegen- rough, dat in eigendom van de rege- woordig nog door de koninklijke fami lie bewoond wordt, is Clarence House ring is overgegaan, de jaarlijkse Com- monwealth-conferenties gehouden. De vijf bezittingen die de konink- in Londen, dicht naast het St. James palace. Het is de residentie van Ko- na allemaal waar. langer voor hun oorspronkelijke doel worden gebruikt, openen hun poorten voor legers kijklustigen. Wie ze be zoekt hoort meestal verhalen, die hem de rillingen over de rug jagen, verha len van verbitterde rivaliteit, van Alleen al ongeveer 220.000 gulden ismoord°n en door geesten vermoorden, nodig voor de aansluiting van het slotBeha}ve_die spookverhalen, zijn ze bij Windsor aan de riolering van de nabu rige, gelijknamige stad. Windsor is een van de laatste vijf grote kastelen van Engeland, die nog door de koninklijke familie bewoond worden, bovendien ook het oudste koningsslot, waarin Engelse monarchen hun residentie hadden. Evenals bij het koninklijke jacht, waarvan het onderhoud ook bepaald niet goedkoop is, bemoeide het publiek zich met het thema. Enkele critici wa ren van mening, dat de overdaad bij de sloten en paleizen op kosten van de belastingbetalers overdreven was en niet meer in onze tijd paste. De over wegende meerderheid hield er echter een andere mening op na. Zij was aan de ene kant trots op die stenen getui gen uit het verleden, aan de andere kant zag zij in, dat van de koningin niet gevergd kon worden, dat zij de onderhoudskosten van deze „nationale gedenktekenen" zelf zou dragen. Er is nauwelijks één Engelsman, die het niet volkomen begrijpt, dat tegen woordig niemand meer zich veroorlo ven kan om een paleis te bewonen, waarvan de bouwers op 500 man be dienend personeel rekende, zoals dat bijvoorbeeld bij het Hampton Court in Londen het geval was. Traditiebewust, zoals de Britten nu eenmaal zijn, wensten zij echter ook niet, dat de „overcomplete" kastelen aan verval zouden worden prijsgege ven. Liever wilden zij als belastingbe talers hun deel aan de onderhouds kosten bijdragen. Engelands koningen hebben in de loop der eeuwen vele sloten en paleizen aan hun bezit toegevoegd als architect, koper, erfgenaam of door veroveringen. In de laatste tijd hebben zij echter ook voor een deel van deze zichtbare ge tuigen weer afstand moeten doen. Als lijke familie tot nu toe aanhoudt, zijn ningin-moeder Elisabeth en was de gewoonlijk niet voor het publiek toe-woonplaats van de huidige Britse ko- gankelijk. De vele andere - eens ko- ningin in de tijd tussen haar huwelijk ninklijke - sloten en paleizen, die nieten de kroning. Ruim een dozijn andere koninklijke kastelen en paleizen, die er in Groot- Brittanië zijn, dienen als musea of zijn door de regering als representatie- bouwwerken overgenomen, zoals bij voorbeeld het Westminster Palace in Londen, waarin het parlement zetelt. Ook het met geheimen omgeven Slot Clamis in Schotland, waarin Elisabeth Het slot Windsor, de oudste en eerbiedwaardigste der Britse koninklijke residenties, het grootste slot ter wereld. In het schilderachtige Schotse bergland ligt Balmoral Castle. Op die plaats stond vroeger eens een klein jachthuis, tot Koningin Victoria het stuk grond van de toenmalige eigenaar kocht. Het jachthuis werd afgebroken en de ko ningin hield zich samen met haar ge maal bezig een ontwerp voor een nieuw slot te maken. De architect kreeg nauw keurige richtlijnen voor het kasteel, dat hij bouwen moest. Koningin Victoria hield van Balmoral boven alles. Zodra de staatszaken het haar veroorloofden, trok zij met haar gezin in het onvergelijkelijk mooi ge legen Schotse slot terug. Elisabeth II schijnt de voorliefde voor Balmoral geërfd te hebben. Elk jaar brengt zij daar de zomervakantie met haar gemaal en kinderen door. De koninklijke familie met op de achtergrond het slot Balmoral, Koningin Elisabeth's meestgeliefde vakantieverblijf. II haar jeugdjaren doorbracht, behoort tot de koninklijke bezittingen, maar niet meer tot de koninklijke residen ties. Het is sinds enige tijd een muse um en daarmee voor het publiek toe gankelijk. Dertig kilometer ten westen van Londen, slechts een paar honderd me ter van de Theems verwijderd, ver bergt zich achter machtige muren Slot Windsor, de oudste residentie der Britse koningen. De stichter, zo wordt verteld, moet Willem de Veroveraar zijn geweest. Windsor Castle, dat wat oppervlakte betreft op een dorp lijkt, is het be roemdste slot van Engeland en het grootste nog bewoonde in de hele we reld. Langer dan 850 jaar was het de residentie der gekroonde hoofden van Engeland. Als zijn muren spreken konden dan zouden zij geschiedenissen vertellen, die de fantasie der roman schrijvers ver in de schaduw zouden stellen. In de tijd van Koning Hendrik V was een prins gevangene op Windsor. Van het venster van zijn cel uit zag hij op zekere dag de knappe Lady Jane Beaufort in de tuin wandelen. Hij werd verliefd op haar. Later be steeg hij als James I de Schotse troon. Lady Beaufort werd zijn gemalin. Niet alle geschiedenissen rondom Windsor Castle eindigden zo gelukkig. Een van de beruchtste heren van het slot was Hendrik VIII. Hij speelde het klaar om zielsrustig in de slotkapel naar de mis te luisteren, terwijl zijn gemalin Catharina op zijn bevel om gebracht werd. Het lot van de onge lukkige vrouw deed hem niets. Hij dacht reeds aan het geweldige feest dat hij Anna Boleyn zou geven. En Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 SOEST TELEFOON 2064 VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 26 MEI 1961. KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise Anna Boleyn had nog geen vermoeden dat de koning ook haar zou laten te rechtstellen. Was Windsor vroeger de hoofdresi dentie der Britse monarchen, sedert Koningin Victoria is het Buckingham Palace dit. Het werd daar gebouwd, waar op bevel van Koning James I een tuin met moerbeibomen werd aan gelegd. James had een zwak voor zij den kousen en wilde niet van de zijde- invoer afhankelijk zijn. Een van die oude moerbeibomen staan nog altijd in de paleistuin. Buckingham House, de kiem van het huidige paleis, werd in de tweede helft van de 17e eeuw gebouwd. Koning George IV, die een halve eeuw later leefde, beviel het huis helemaal niet en liet het tot een paleis ombouwen. Zowel hij als zijn architect stierven, voordat het werd voltooid was. Zijn opvolger, Willem IV, had weer iets tegen het Buckinghampaleis en wei gerde tijdens zijn leven daar le wonen. Koningin Victoria toonde een andere smaak. Haar beviel het paleis zo goed, dat zij het tot blijvende residentie uit- verkoorde; en dat is sedertdien zo voor alle Britse koningen en koninginnen, zijn lijders-ai van de ene minnet op de andere. Dat doen dan zo'n paar Rennies. Bij de eerste aanwijzing van overtollig maag zuur - en dat stijgt dan snerpend op, soms tot hoog in de keel - een of twee Rennies laten smelten op de tong. En dat is dan alles Weg zuurbrand - weg pijn - weg zorgen van een verstoord maal of angst voor 'n nieuwe aanval, 'n Wonder wat Rennies voor U doen. het aantal kredieten beneden de 300,- per kredietin 1960 daarentegen lag maar 1/4 van het aantal beneden dat bedrag. Ondanks de belangrijk gestegen kosten van het apparaat zijn de thans in ge bruik zijnde tarieven lager dan bij de start in 1951. In het verslagjaar was ruim 51 °/o van het totaal bedrag bestemd voor de aankoop van woninginrichting, bed- degoed en kleding, ruim I8V2 °/o voor electrische apparaten, I2V2 voor transportmiddelen en het overige deel voor haarden, kinderwagens, muziek instrumenten, kleine restauraties of verbouwingen aan eigen woningen, schuldsaneringen en vele andere zaken. Een bedrag van 1.708.897,49 werd in 1960 terugontvangen door middel van 72.142 aflossingen. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 die haar opvolgden, gebleven. Elke dag verzamelen zich duizenden mensen voor het Buckingham Palace om het traditionele schouwspel van de wachtaflossing te zien. Als zij geluk hebben zijn zij getuige van het ope nen der smeedijzeren hekken om of- ciële gasten der koningin binnen te la ten. Voor de Britten is het Buckingham paleis het symbool voor de monarchie en niet alleen voor hen, maar voor de hele Common wealth. Afgezien daar van behoort het paleis tot die onder de koninklijke kastelen, welke slechts weinig drama's binnen hun muren be leefd hebben. KAPSALON VOORTDURENDE GROEI VAN BELANGRIJKE INSTELLING. Dezer dagen verscheen het jaarver slag over 1960 van de Amersfoortse Credietbank en aangezien het afge lopen jaar tevens het 10e jaar was, waarin die bank werkzaam was, werd het verslag rijkelijk voorzien van ge gevens en cijfers welke een beeld ga ven van de gestadige en snelle ont wikkeling in deze eerste 10-jarige pe riode. Werden in 1951 een aantal van 1654 kredieten verleend tot een totaalbedrag van 1.865.010,De gemiddeldekre dietgrootte steeg dan ook in die pe riode van 237,naar 515, In 1951 lag het bedrag van 3/4 van PAARD VOORUIT JANTJE RUDT 'T GOED VERSLIJT KREUKELBRQEK VOUW IS ZOEK FLUAEN PLEASE9 e—aM«*iii iim SOEST: Dep. Merelweg 10. teL 3258. Dep.: *0* Weedestr. 5e. tel. 2504 (de Ster) met HL In: Hil versum. Leren, Baern, Hulzen, Bussum, NederHorrt d. Berg. De Soester duiven van de leden der verenigingen „De Zwaluw" en „De Vriendschap" vlogen 313 km vanaf Tergnier. Zij werden om 7.30 uur gelost met n.o.wind. De Zwaluw In concours 293 duiven; aankomst eerste duif 12.30.55; snelheid 1041,45 meter per minuut aankomst laatste prijswinnende duif 12.56.04. Uitslag G. Rijksen 1 7 12 13 16 19 20 22 27 29 32 34 45 48 49 51 57 59. A. J. van Dorrestein 2 3 47. H. Gorissen 4 8 17 42. J. Ottens 5. C. van Soest 6 10 24 36 37 39 46 56 58. V. Reijerse 9 28. G. M. Duiser 11 18 30 38 40. E. de Goede 14. Th. Wigman 15. Mevr. G. Brink-Zimmermann 21 25. A. Leijssen 23 54. R. Voskuilen 26. J. Rauch 31. J. Bos 33. J. van Herwaarden 35 44. C. van Klingeren 41. C. Dijkman 43. H. Woudstra 50. J. Blijleven 52. M. v. d. Wielen 53. A. Snijders 55. De Vriendschap In concours 207 dui ven; aankomst eerste duif 12.34.37; snelheid 1043,45 meter per minuut; aankomst laatste prijswinnende duif 12.56.58. Uitslag: C. Jak 1 16 25 26 38. Z.K.H. Prins Bernhard 2 3 11 15 18 20 21 22 23 27 31 33 37 39 41 43 49 51. D. J. Bos 4 14 35 40 47. J. Wijnands 5 17. W. Nieuwenhuis 6 9 12 19 28 30 34 44 50. G. van Klooster 7. J. G. Kamerbeek 8 36 42. E. C. van Daatselaar 10. H. Ver kerk 13 24 29 46. E. Veerman 32. W. Altenaar 45. G. Sukel 48 52. Slot Glamis in Schotland, door roman tiek omweven, waarin Koningin Eli sabeth II haar jeugd doorbracht, is thans een museum. De kredietnemers voldeden in het alge meen aan hun verplichtingen. Een vrij groot deel wenste meer af te lossen dan verplicht was, waardoor alleen al in 1960 een bedrag van 8327,90 van de berekende rente werd terugbetaald aan de leners. Vermeldenswaard is zeker wel, dat van de meer dan 11 miljoen gulden welke in die tien jaar werd uitgeleend, slechts 0,0278 °/o als voorlopig onin baar moest worden aangemerkt, ter wijl zelfs 1/4 gedeelte van dit percen tage nog betrekking heeft op door de bank vrijwillig afgeschreven posten.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5