DRUKWERK i DERDE BLAD J. v. d Klooster, 87 jarige amateurartiest. Firma G. van de Pol Loodgieters werkzaamheden. GARAGE „DE SOESTER" Voor hesere Baby-huidje BABYDERM Sue™ Zesde cursus Veilig verkeer. Dertig jaar ziekenhuis- N.V.E.V .-middag. Rit Bromfietsclub. gokken maakt brokken De Duinkikkers. Zomeravondvoetbal. Zilvervloot Dierenbescherming. Een snoes van een strandc ombinat ie Uw zaak in stijgende lijn? DRUKKERIJ SMIT vcrplegii.j.. mg Successen voor Tempo. Aanrijdingen. Instuif R.K. Jong Soest. Vreemd verhaal. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 26 MEI 1961. Niet alle Soester bejaarden kennen el kaar, maar de meeste kennen wel de heer J. v. d. Klooster, die op de Eikenhorstwëg tegen een lustoord aan- woont en als overburen de werkers van de Foxboro heeft. De heer v. d. Klooster is 87 jaar, want hij werd geboren op 6 maart 1874, Dat op zichzelf is al geen geringe pres tatie, wanf 87 jaar worden weinigen. Maar 87 jaar worden in de conditie waarover de heer v. d. Klooster be schikt is uniek. Door deze uitstekende lichamelijke maar vooral geestelijke conditie ken nen dan ook vele bejaarden hun me delid van de sociëteit, die zo'n voor treffelijk caudeur, voordrager, anec^ doten verteller en conferencier is, dat hij kans zag op een amateurparade de eerste prijs te winnen. De jongste deelnemer aan dit gebeuren was ruim 70 jaar jonger dan deze nestor, die het hoogste aantal punten van de jury kreeg. Dat optreden ging zo „Dames en he ren, toen ik twee jaar was, was ik een kleine schreeuwlelijk. Vijfentachtig jaar later ben ik alleen nog maar klein en lelijk, maar ik wil u toch vertel len van die twee mannen die gingen eten. Ze hadden goed verdiend en de één zei, ik neem kalftong. Ba, zei de ander, hoe kun je nu iets nemen wat een vreemde z'n leven lang in z'n mond gehad heeft. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Gerrit zat in de trein en Gerrit was dronken. Tegenover hem zat een oer lelijke dame en Gerrit zei, dag dame, wat ben jij lelijk. En jij bent een vie ze man, want jij bent dronken, ant woordde de dame. Best mogelijk, zei Gerrit, maar dat is morgen over. En dan die van Arie en z'n vtouw, zestig jaar getrouwd, altijd armoe en altijd zorg. Na de feestelijke dag met alle kinderen en kleinkinderen blijven Arie en Trijn alleen achter. Arie is sen timenteel door de slokkies die hij op heeft en hij zegt tegen Trijn dat hij voor geen miljoen een andere vrouw zou willen hebben. Trijn is mild ge_ stemd en zij antwoord dat ze voor geen miljoen een andere man zou willen. Dan kleden zij zich uit, staan in hun armzalige nachtkleding voor de bedstee en Arie zegt„Trijn kun jij je nou voorstellen dat hier voor twee mil joen staat". De jury was verrukt van de oude heer v. d. Klooster en terecht. De jury zou nog enthousiaster geweest zijn als zij geweten had dat deze bejaarde heer on danks grote tegenslagen, ziekten en sterfgevallen een opgewekt en dank baar mens gebleven is, die van de natuur, de mensen en een grapje houdt. Die zich niet liet vellen, on danks klappen, waarvan een ander niet meer herstelt. Op school bij „meester Pennewip", zo als Multatuli en de heer v. d. Klooster het noemen, en dit schoolgaan gedu rende weinige jaren bracht alleen wat lezen, schrijven, rekenen en godsdienst onderwijs mee. Op 15-jarige leeftijd, in in 1888, de wereld in en dat betekende werken als bakkersknechtje voor 1,50 tot 3,per week, plus de kost. heer v. d. Klooster en zijn tweede vrouw, want de eerste stierf in 1929. Dertig jaar geleden naar Soest, met de wetenschap dat 11 woningen in Utrecht 7000,per jaar zouden op brengen. Ze brachten echter nauwelijks 2000,op omdat er in de jaren dertig net zoveel huizen over waren als nu tekort. Van die huur kwam dan ook niets terecht en van de huizen zelf heel weinig. Opgewekt begon het echtpaar v. d. Klooster aan een pension en het hou den van kippen. De eieren werden voor 1,per 40 verkocht en dan klaagden de afnemers nog dat ze zo klein waren. De oorlog kwam en het was tijdelijk gebeurd met de kippen. Het bedrijf werd echter in 1946 her vat en toen ging het een hele poos goed. De tweede mevrouw v. d. Klooster stierf echter ook en de jaren gingen tellen bij de heer v. d. Klooster. Lichamelijk tenminste, al is hij nog kwiek genoeg. Voor ai uw auto-service, uitdeuken, spuiten, erkend L.P.G.-inbouw- station. Verkoop van Benzine, Olie enz. Tevens erkende autorijschool. Smitsweg 19 Telefoon 3865 Geestelijk is echter alles nog prima in orde. Opgewekt, humor, dankbaarheid, maar vooral dankbaarheid, want de heer v. d. Klooster acht het een groot voorrecht kinderen te hebben die het heel gewoon vinden een oude vader een televisietoestel te geven. Zeven en tachtig jaar en nog heel goed bij de pinken, zodat het hem hele- maal geen moeite kost de anecdote te vertellen van de handige jordaan- jongen, die voor de meester een zin moest maken waarin de woorden ben- zine, carbid en acetyleen voorkwam. Triomfantelijk zei hij „M'n vader zei, I als jullie oom Ben ziene, vraag dan wat hij voor de kar biedt, maar assie teleen vraagt, nok dan maar af". Het is dan ook heel begrijpelijk, dat deze 87-jarige de jeugd de baas is bij een amateurparade. Bruinisse, Middelburg, Amerongen, Dordrecht - in een bakkerij die geves tigd was in de woning van raadspensio naris Slingerlandt en tenslotte Capelle aan de IJsel. Hier voor 9,in de week, maar daarvoor moest zo'n kleine 100 uur gewerkt worden en ditmaal was de kost er niet bij. Er werd een kosthuis gezocht voor 5,En ver volgens een tweede. In de eerste eeu wig karnemelksepap en gebakken aard appelen als middagmaal, in het tweede weinig zindelijkheid. Het was 1898 en de jonge bakkers knecht had 100,overgespaard. Zijn vrouw 80,en de baas leende 70, en daarmee werd een huishouden ge sticht. Vetpot was het niet, maar de verdiensten werden beter en de spaar centen begonnen in de duizenden gul dens te lopen. Een levensmiddelenbe- drijf In Capelle werd het begin van twee zaken in Rotterdam en toen mevr. v. d. Klooster in 1829 ziekelijk werd kon gedacht worden aan stilleven in Zeist of Soest. Soest werd gekozen, maar pas enige jaren later door de De zesde cursus Veilig Verkeer, gege ven door de heren F. Sonders en B. Snijders, is dinsdagavond afgesloten met de diploma-uitreiking door de heer Sonders, die met de heer Snijders de instructeur gedurende vijf cursussen was, maar bij de zesde verstek moest laten gaan wegens ziekte. De geslaagden zijn mevr. D. J. Han- sen-Zweekhorst, mevr. C. P. v. d. Borg- Schouten, D. v. d. Broek, mevr. H. G. v. d. Kamp-Kraaikamp, mevr. J. M. H. I Korte-Tieland, mevr. M. Littoy-Cornax, mevr. E. C. Karssen en de heren A. G. Kok, J. Hartman, P. A. Wantenaar, J. C, van Burgsteden, J. R. Kok, D. Huis man, G. A. Kok, C, van Daalen, J, C. i Korte en G. E. Karssen. 1 De heer Sonders sprak zijn voldoening uit over het feit dat 150 cursisten aan de zes cursussen van het afgelopen jaar deelnamen. Vooral de laatste cursus is succesvol geweest, want alle deelne mers slaagden ^n ieder legde een be hoorlijk examen af. De heer Sonders wees nog eens op de hoofdregel in het verkeer, die te maken heeft met ver- keersfatsoen en verkeersbeschaving. I Men moet niet spreken van rechten maar van plichten in het verkeer en I zich gedragen naar de fatsoensnormen in het gewone dagelijkse leven. Hij sprak de .wens uit dat de geslaagden het i geleerde in praktijk zullen brengen, want dat is het doel van deze cursussen. De heer Snijders weer erop dat men nooit uitgeleerd raakt als het om het verkeer gaat en dat er dagelijks vele problemen op te lossen zijn. Het is dan ook zeer gewenst dat velen de cursus sen van het Verbond voor Veilig Ver keer volgen. Namens de cursisten werden de cursus leiders sigaren aangeboden, waarna de heer J. v. d. Scheer van de Bond voor Veilig Verkeer enige films draaide. behoorde bij de verstrekkingen van 't i ziekenfonds. De Stichting nam toen door middel van herverzekering het risico der ziekenhuisverpleging van het ziekenfonds over. Per 1 januari 1948 werd de „Aanvullende Verzekering" uitgebreid tot een onbeperkte verpleeg- duur in een ziekenhuis en bijbetaling op sanatoriumverpleging. In 1949 nam het ziekenfonds ook de verzekering van ziekenhuisverpleging gedurende de eer ste zes weken, zowel voor de vrijwil lige als voor de verplichte verzekering op zich. Door deze maatregel kreeg de Stichting minder emplooi, zodat beslo ten werd lid te worden van de Coöpe ratieve Vereniging Gezondheidszorg Centrum Nederland. In de loop der jaren werden de ver strekkingen uitgebreid tot bijdragen in de kosten van kinderuitzending, vergoe ding van reiskosten, verstrekkingen van hoorapparaten, bijdragen in de aan schaffing van ortopedisch schoeisel en bijdragen voor gebitregulatie. In 1954 werd het „Fonds Hulp in bijzondere gevallen" gesticht. Uit dit fonds wor den verstrekkingen gedaan in geval van sociale nood. Hieruit worden onder meer rolstoelen en invalidewagens bekostigd. De Stichting „Ziekenhuisverpleging" is uitgegroeid tot een lichaam van 115.000 verzekerden, die tevens lid van het zie kenfonds zijn en voor hen .werd in 1960 466.000,uitgegeven. Bij de Vereni ging Gezondheidszorg Centrum Neder land zijn 13.700 verzekerden aangeslo ten. In hoofdzaak zijn dit mensen, die door overschrijding van de loongrens geen lid van het ziekenfonds kunnen zijn. In het gerestaureerde gebouw van de Commissie voor Huishoudelijke en Ge zinsvoorlichting aan de Burgemeester Grothestraat zal mej. P. H. Hey van het Arnhemse bureau der landelijke commissie een lezing met dia's houden over het onderwerp „De schijnwerper op uw keuken". Deze lezing wordt gegeven voor de leden van de Nederlandse Vrouwen- Electriciteitsvereniging, district Eemland, op 26 mei. Op donderdag 8 juni houden de leden een excursie naar Arnhem. De Soester Bromfiets Club organiseert maandagavond een rit voor bromfiet sers en fietskoppels met start en fi nish bij hotel Bos en Duin. Men kan zich voor deze ri; laten inschrijven vanaf 19.30 uur. Voor de leden is het een rit die meetelt bij de wedstrijd om het clubkampioenschap. te passeren over en S. remde. Zijn auto gleed door tegen de twee stilstaande auto's die licht beschadigd werden. De bestuurders van de drie auto's zijn ver zekerd, zodat het regelen van de schade geen moeilijkheden opleverde. Tweede pinksterdag reed op de Kerk straat een file auto's. A. v. d. H. uit Baarn zat met zijn auto in deze file. Hij moest stoppen omdat zijn voorgan ger remde en werd van achteren aan gereden door de auto van H. K. uit Amsterdam die te laat remde. De auto van v. d. H. werd aan de achterzijde licht beschadigd. veilig uil veilig thuis Op de laatste algemene ledenvergade ring van De Duinkikkers vonden enige mutaties in de samenstelling van be stuur en commissies plaats, zodat aan de leden een schrijven gericht is, waar uit iedereen kennis kan nemen van de huidige samenstelling. BestuurJ. C. de Vink, voorzitter J. Iseger, secretaris; D. J. Kat, pen ningmeester; J. Elderman, vice-voorzit ter; G. v. d. Gaast, tweede secretaris; A. Kraaikamp, commissaris van mate riaal; A. J. Brink, lid. Technische commissie A. J. Brink, voorzitter; G. v. d. Bor, secretaris; mevr. B. Ruitenbeek-Buket, lid. Jeugdcommissie S. Fraay, leider; mej. R. Stalenhoef en mej. Th. Smink. Kikkerraad A. J. Brink, voorzitter; A. Kraaikamp, lid. De teams worden getraind door mevr. Van As-Kerkmeester en de heer Van As uit Amersfoort en de vertegenwoor diger van de vereniging in Soesterberg is de heer W. A. Doove, Moerbessenweg 5, Soesterberg. Hedenavond wordt op het B.D.C.-terrein aan de Ferd. Huycklaan de belangrijke voetbalwedstrijd in de zomeravond competitie tussen V.V.Z. (Zonnegloren) en K.P.S. (Koninklijk Paleis) gespeeld. VERGADERING BOERENLEENBANK. Belanghebbenden herinneren wij aan de algemene ledenvergadering van de Coöp. Boerenleenbank, welke morgen avond, te 8 uur, in De Gouden Ploeg wordt gehouden. De derde Zilvervloot heeft een winst van ruim 2350,opgeleverd. De hoofdpremie van 50,is ten deel gevallen aan Jasper van der Lin den van de openbare ulo Kerkebuurt, terwijl de meisjes Ria Hubeele uit Soest, Irma Blom uit Bunnik en Han- nette Collard uit Utrecht, allen van de Van der Huchtschool, elk een troost prijs van tien gulden hebben ontvan gen. Het aantal volle kaarten bedroeg 68 stuks. Iedere zakenman zal dit zoveel moge tijk willen bevorderen. Laat hierbij uw een rol spelen. Goed drukwerk, met een apart cachet, zal bij uw klanten niet nalaten indruk te maken. Ga hiervoor naar Van Weedestraat 35 Telefoon 2566 In mei 1931 - dertig jaar geleden werd in Amersfoort de stichting „Zie kenhuisverpleging" opgericht en dit feit is op sobere wijze herdacht. Verzeker den, die tijdens de herdenking in het ziekenhuis lagen, werden met een bakje fruit verrast. Dat de stichting een be langrijke plaats in het leven van ve len inneemt blijkt wel uit het feit dat meer dan 500 bakjes fruit aan patiën ten uitgereikt werden. De stichting „Ziekenhuisverpleging" is in 1931 opgericht om iedereen de ge legenheid te bieden zich te verzekeren tegen de "kosten, verbonden aan de ver pleging in een ziekenhuis en specialis tische hulp. In die tijd zorgden de zie kenfondsen nog niet voor verzekering tegen ziekenhuiskosten. In 1941 werd de verplichte verzekering ingevoerd en de ziekenhuisverpleging KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Hedenavond zal de heer L. van Veld- huijsen, beheerder van de bekende Heidetuin te Driebergen, voor de le- j den van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Soest, in restaurant Zonneheuvel spre ken over Bos- en Heidetuinen. Met pinksteren hebben ploegen van de Tempo-tourafdeling twee eerste en een twee prijs behaald. In Friesland werd deelgenomen aan de elfstedentocht. U.T.S. uit Leeuwarden had met 35 deelnemers de grootste groep. De tweede plaats was voor Tem po met 17 rijders, de derde voor De Bataaf uit Halfweg met 10 en de vierde voor een schaatsclub uit Sneek die met 9 rijders deelnam. In Rotterdam behaalde Tempo een eer ste prijs door met 19 deelnemers 110 km uit te rijden. Op eerste pinksterdag werd een sterrit naar Nijmegen gemaakt. Deze rit was georganiseerd door de tourvereniging De Goffert. Tempo behaalde een eer ste prijs met 21 deelnemers. Onder hen de oudste rijder, de heer V. ten Haaf (71) en mej. T. van Rietschoten. Het Amsterdamse Olympia werd tweede met 13 rijders. Op de Beetzlaan reed de vrachtauto van S„ door hemzelf bestuurd. Langs de weg geparkeerd stond de auto van G. J. H., die naast zijn auto stond en aan de andere kant stopte de auto van M. v. K. uit Zeist, die aan de heer H. de weg .wilde vragen. Voor de vracht auto bleef-er niet genoeg ruimte om De heer N. L. Pouw heeft enige we ken geleden bedankt als voorzitter van de Instuif R.K. Jong Soest omdat hij van mening is dat een jonger lid deze functie op zich moet nemen. Waarne mend voorzitter is thans de heer G. v. 't Klooster, secretaresse mej. R. v. d. Mast en penningmeesteresse mej. A Fugers. Kapalaan Spit is geestelijk ad viseur en beste ursieden zijn de beren J. v. d. Breemer, B. Batenburg, gebr. Prinsen, K. Schlösser, P. Hilhorts en W. Zeggelaar. Zondag 28 mei is er in het St. Joseph- gebouw een avond met The Niglitbrea- kers en dan zal spoedig de slotavond van het seizoen met medewerking van de AD-RI-JO'S gehouden worden. Het tuinfeest zal dit jaar een evenement worden, mits het weer meewerkt. Daar mankeerde vorig jaar nogal het een en ander aan. Een caféhouder op de Birkstraat kreeg bezoek van een Amersfoorts gezin. Pa, moe en kinderen arriveerden per auto, gebruikten een consumptie en reden naar Amersfoort. Pa kwam enige tijd later terug om te vertellen dat zijn vrouw een mandje in de zaak had laten staan, waarin onder meer een portemonnee zat met ruim 25 gulden. De eigenaar van het café verklaarde dat hij geen mandje gevonden had en de politie werd in de zaak gemengd. De agent n vonden evenmin een mandje en dat kon ook moeilijk, want de Amers- foorter kwam later zijn excuus aanbie den. Toen ze thuis aangekomen waren had een dochter het mandje uit de auto genomen en op een slaapkamer neer gezet. Daar was het gevonden. Het goede seizoen is weer in aan tocht Het zal niet lang meer duren of de meeste van ons gaan zich klaar maken voor de vakantie of gaan zo bij tijd en wijle eens naar het strand. Al is ons klimaat niet zo bijzonder standvastig, toch willen we er uit en als het even mogelijk is, dan doen we dat ook. Velen bezoeken dan onze stranden om daar heerlijk te baden in het frisse zeewater en eens lot te komen van alle zorgen en beslommeringen van alle dag. Het strand verlangt echter andere kle ding dan die wij normaal dragen. Om te beginnen onze badpakken en de kleding die wij zo in die heerlijke vrijheid dragen, zoals bloeses, short, rokjes, truien en wat al niet meer. Bij dat laatste behoort onder andere ook de badmantel. Nu is een badman tel een leuk kledingstuk dat zich heel goed leent voor modieuze grapjes. Van deze mogelijkheid wordt door de ontwerpers dankbaar gebruik gemaakt en vele dames die zelf iets maken, zul len ze daarin gaarne volgen. Onze illustratie geeft hiervan een leuk voorbeeld. Een pracht van een badmantel, vervaardigd van de be kende badstof met in dit geval een streepdessin, namelijk wit met donker blauw. De mantel heeft heerlijke wijde mouwen en kan geheel om het li chaam geslagen worden. Zo'n streep doet het altijd goed en doordat ze hier verticaal lopen, geven ze de draagster wat meer lengte, iets dat verschillende dames heel goed kunnen gebruiken. Het bizondere is hier wel het hoofd deksel, vervaardigd van dezelfde stof. Een stevig kapje werd met de stof bekleed, terwijl de rand ruim geplooid werd aangezet. Hierdoor ontstond dit fraaie hoofddeksel, dat zeer charmant staat en schitterend gecombineerd kan worden met de badmantel. Het geheel is zeer modieus. Met zo'n snoes van een strandcombinatie kan men zich zeker vertonen en zal men veel bewondering oogsten.

Soester Courant | 1961 | | pagina 9