WIJKCENTRUM WILHELMIMKERK. i. Coöperatieve Raiffeis- senbauk te Soest. Excursie van 't Nut. t i Ouderavond van der Huclitsehool. Stichting Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting. HET OOG GERICHT OP EEN OPINIE-ONDERZOEK. Sportuitwisseling. Gewestelijke vrouwendag. VRIJDAG 2 JUNI 1961. 40e JAARGANG No. 41. SOE STE R (ÏÏO U R AN T Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,2S UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN AD MI «STRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Gisteravond is in de Gouden Ploeg, tij dens de jaarvergadering van de Coö peratieve Boerenleenbank door de 40 aanwezige leden het besluit genomen de naam van de bank te wijzigen in „Coö peratieve Raiffeisenbank te Soest". Het vorig jaar werd besloten de naam te veranderen in „Coöperatieve Boe- renleenbank-Raiffeisenbank", maar de ze naam wekt nog teveel de indruk dat de bank uitsluitend de belangen behar tigd van hen die tot het agrarisch deel van de bevolking behoort. Bij de oprichting in 1905 was dit wel het geval omdat Soest toen een bevol king had, die bijna uitsluitend uit land bouwers en veehouders bestond, maar thans is de bevolking zeer gemengd en het agrarisch deel is een minderheid geworden. Friedrich Wilhelm Raiffeisen werd op 30 maart 1818 in het Duitse plaatsje Hamm a. d. Sieg geboren en hij over leed op 11 februari 1888. Hij was bur gemeester en als sociaal denkend mens begaan met het lot van de boeren. Hij trachtte hen te helpen door het oprichten van coöperatieve boerenleen banken en slaagde in deze opzet. In ons land werd de eerste boerenleen bank aan het eind van de vorige eeuw gesticht. Thans zijn er meer dan 1300 kantoren over het hele land verspreid. Reeds in 1898 kwam de Centrale Raif feisenbank te Utrecht tot stand. De vergadering, welke gisteravond ge houden werd, stond onder leiding van de voorzitter van het bestuur, de heer J. J. Koelman, die er in zijn openings woord op wees dat het afgelopen jaar niet alleen een uitstekend jaar voor de bank was maar ook gedenkwaardig. Men herdacht het feit dat de bank 55 jaar geleden opgericht werd en tevens werd tien jaar geleden het gebouw aan het Kerkplein betrokken. De groei van de omzet ging door. In het jaar 1955 werd voor 28 miljoen omgezet. In 1956 was het 31 miljoen, in 1957 37 miljoen, in 1958 38 mil joen, in 1959 42 miljoen en in het afgelopen jaar 54 miljoen. In 1955 legden 4026 spaarders 4 mil- joen in en in 1960 zorgden 5528 spaar ders ervoor dat het ingelegd bedrag 8.113.494,08 was. In vijf jaar is het ingelegd bedrag derhalve meer dan verdubbeld. Het totaal bedrag aan ver leende voorschotten bedroeg in 1960 1.472.315,—. Er traden in 1960 100 nieuwe leden toe en door overlijden en vertrek moes ten 16 leden afgevoerd worden. Het aantal leden op 31 december 1960 was 816. In 1960 werden 519 nieuwe spaarbank boekjes uitgegeven terwijl van 176 boekjes het totaal tegoed werd terug betaald. Op 31 december 1960 waren 4524 boekjes in omloop. De jeugdspaar- bank, die afzonderlijk geadministreerd wordt, had 731 boekjes in omloop. Het totaal aantal spaarders was 5528. Het totaal van de reserves is thans ruim 350.000,—. Namens de commissie die belast was met het nazien van de rekening bracht de heer H. v. d. Pol verslag uit. Hij zwaaide de kassier, de heer C. v. d. Bremer en zijn assistenten lof toe voor de wijze waarop zij hun werk verricht hebben en hij stelde de leden voor de balans en rekening van verlies en winst goed te keuren. Het bestuurslid, de heer A. F. Kuyper, trad periodiek af en hij stelde zich herkiesbaar. Candidaten voor deze funk- tie waren de heren A. F. Kuyper, die 32 stemmen kreeg en P. R. v. Logten- steyn, die 6 stemmen kreeg. Van de raad van toezicht trad de heer P. H. Stalenhoef periodiek af. Bij de stem ming kreeg hij 27 stemmen en de heer Joh. v. d. Heuvel 10. De voorzitter wenste de heren Kuyper en Stalenhoef geluk met hun herbenoe ming en zij dankten de leden voor het vertrouwen dat opnieuw in hen ge steld werd. Met algemene stemmen werd hierna tot de naamsverandering besloten. De voor zitter gaf de verzekering dat deze ver andering niet betekende dat er een wijziging zou komen in het behartigen van de belangen der agrariërs, maar thans profiteren ook vele middenstan ders van de werkzaamheden der bank en de vorige naam wekte teveel de indruk dat slechts voor landbouwers en veehouders gewerkt werd. Er werden enige cijfers gegeven van de centrale bank. Deze heeft het be heer over 2V2 miljard gulden aan spaar gelden en in het afgelopen jaar is 3,5 miljoen winst gemaakt. De reserves zijn in totaal 22 miljoen. In zijn slotwoord dankte de heer Koel man de kassier en zijn medewerksters voor het werk dat zij in het 55-ste boekjaar voor de bank verricht hebben. 't Nut heeft een excursie gemaakt naar de Gelderse Achterhoek. Na een prach tige rit over de Veluwe, onder anderen langs het Uddelermeer, werd Zutphen bereikt. Hier reed men langs de voor naamste bezienswaardigheden om in Warnsveld de ochtendkoffie te gebrui ken. De tocht, die aangekondigd was als een Kris-Krastocht, begon hier zijn naam eer aan te doen. Door een even rustig als lieflijk landschap van bossen en akkers werd gereden over Vorden, Lo- chem, Barchem, Neede, Eibergen, Bor- culo - om maar eens een paar plaat sen te noemen - naar Ruurlo, waar aan gezellig gedekte lange tafels de lunch werd gebruikt. Jammer was het, dat vele kastelen zó verborgen liggen in hun parkachtige bossen, dat er van de rijweg af niel veel meer dan een glimp is van op te vangen, enkele uit zonderlingen daargelaten, zoals bij voorbeeld „De Wildenborch", waar on ze dichter Staring gewoond heeft. In Lievelde, bij Groenlo, werd een kijkje genomen bij de oeroude boerde rijen van boer Bernhard Weening, „De Erve Kots" geheten. Men noemt dit geheel wel eens e n folkloristische mu seum, maar het imeer de oude tijd lééft hier nog in deze oude behuizin gen. Het ene eer „los hoes", waarin mensen en vee .esamen woonden in één vertrek, de andere een boerderij, waarin de ruimte voor mensen al ge scheiden was van die voor het vee. Alles gemeubeld naar de eisen van de tijd, waarin ze bewoond werden. De I „directeur" is boer, historicus, archeo loog en accordeonnist. Deze oude baas, die de 80 al gepasseerd is, bleek een vlot verteller te zijn, evenals zijn zoon. Na de rondleiding vergastte de oude Weenink, gezeten naast een vlam mend houtvuur - zijn bezoekers op oude liedjes bij de harmonica. De rit werd voortgezet in de richting Montferland, waarna nog eens gepau- seerd werd in Hoog-Elten, met het prachtige ruime uitzicht. De weg huiswaarts voerde via Arnhem Dinsdagavond is voor het nieuwe wijk centrum van de Wilhelminakerk aan de Soesterbergsestraat de eerste steen ge legd door dominé C. M. v. d. Loo, Gereformeerd predikant in Soest-Zuid. De plechtigheid werd bijgewoond door de burgemeester. Vóór de steenlegging sprak de heer K. Stulp namens de bouwcommissies en hij uitte zijn vreugde over de grote belangstelling welke voor deze plech tigheid bestond. Hij verwelkomde in het bijzonder de burgemeester, de af gevaardigden van de Hervormde ke:k Soest en de Gereformeerde kerk Soest- dijk en de architect, de heer Egberts. Er is een lange voorgeschiedenis aan de bouw van dit centrum verbonden en ieder die ermee te maken had was blij toen hij hoorde dat de zaak financieel rond was en dat gebouwd kon .worden. Aan ds C. M. v. d. Loo was gevraagd of hij de gedenksteen wilde plaatsen en zijn antwoord was geweest„Graag". Ds v. d. Loo legde de eerste steen en daarna sprak hij zijn vreugde uit over de resultaten die tot nu toe bereikt zijn. meester voor zijn komst en sprak ten slotte de wens uit dat God het werk zal zegenen en doen gelukken, zodat er over enkele maanden een gebouw zal staan waardoor het werk van de Gereformeerde gemeente, maar ook van de gehele gemeente Soest gediend zal zijn en dat zal meewerken tot de opbouw van Chris ius' werk in Soest. De burgemeester 4,'enste allen die bij de bouw betrokken zijn geluk met de mijlpaal die met het aanbrengen van de gedenksteen bereikt is. Voor het zo ver was heeft men jaren moeten ijveren om de zaak financieel voor elkaar te krijgen. Dat is geen wonder, want bou wen is in deze tijd een dure aangele genheid. De Gereformeerde gemeente van Soest-Zuid heeft echter de moed en het geloof gehad om aan deze bouw te beginnen en het leggen van de eer ste steen is dan ook een compliment en een felicitatie waard. De burgemeester zei ervan overtuigd te zijn dat er een veelvuldig en goed gebruik van het gebouw gemaakt zal worden als het klaar is. Niet alleen De aannemer, de heer E. Kareisen, wil niet zeggen wanneer het gebouw pre cies klaar zal zijn, maar men mag goe de hoop hebben dat in september de opening zal plaats vinden. Dan zal er een gebouw staan waarmee niet alleen de Gereformeerde gemeente van Soest gediend is maar geheel Soest. In de eerste plaats zal het bestemd zijn voor kerkwerk en jeugdwerk in kerkelijk verband, maar ook anderen zijn wel kom mits het doel waarvoor zij het gebouw willen gebruiken niet in strijd is met de stijl van het kerkwerk. Er zijn vele financiële moeilijkheden geweest en het leek een groot bezwaar dat er per jaar 6000,meer opge bracht zal moeten worden om dit ge bouw te exploiteren. De Gereformeerde gemeente Soest-Zuid telt ruim 800 zie len en deze 800 zullen ervoor zorgen dat dit geld er komt. Dominé v. d. Loo dankte de burge- door de Gereformeerde gemeente van Soest-Zuid maar ook door anderen. Hij wenste allen, die deze bouw mogelijk gemaakt hebben toe dat het een voor spoedige bouw zal zijn. De heer W. A. Veldhuizen sprak na mens de Gereformeerde gemeente van Soestdijk. Hij wenste de Gereformeerde gemeente van Soest-Zuid geluk met deze steenlegging en sprak de hoop uit dat God het werk zal willen zegenen. De heer A. v. d. Hulst wenste geluk namens het bestuur van de Hervorm de kerk te Soest en ook hij sprak de hoop uit dat de bouw voorspoedig zal zijn. De architect, de heer Egberts, vond het verheugend dat zoveel jonge mensen bij deze plechtigheid aanwezig waren. Ook zij zullen straks profiteren van dit gebouw en het doet goed dat zij nu reeds belangstelling tonen. Hij dank te de leden van de bouwcommissie, waarmee prettig samengewerkt wordt en allen die bij de bouw betrokken zijn en hij gaf de verzekering dat het een goed gebouw zal worden. Tot slot sprak ds v. d. Loo een dank woord. In aansluiting op de druk bezochte tentoonstelling „Gadattissien", waar te ken- en handenarbeidwerk tentoonge steld werd en op de openbare lessen, waar door de kinderen een demon stratie werd gegeven van scheurwerk, applicatiewerk, pentekenen, krastech- niek en boetseren, volgde de ouder avond. Het onderwerp „De betekenis van handenarbeid en tekenen" werd door het hoofd der school, de heer J. F. Sprink, in korte trekken geschetst, ter wijl aan de hand van dia's één en an der werd verduidelijkt. Eerst werd gesproken over het grote verschil in handenarbeid en tekenen tussen vroeger en nu. Vroeger werd al les nauwkeurig gecopieëerd en de be oordeling van het gemaakte werk was dan pas gunstig wanneer het oorspron kelijke en het nagebootste werk gelijk of bijna gelijk waren. Maar men had buiten de waard, i.c. het kind gerekend. Het jonge kind wil zelf iets scheppen met zand, met kleur, met klei enz. en wij moeten te gemoet komen aan die drang. Wan neer de kleuters de kleuterschool bin nenkomen en later de lagere school be zoeken, dan moeten wij die expressie- of scheppingsdrang beslist niet afrem- I men, maar eraan tegemoet komen door het kind materiaal te verschaffen waarmee het bezig kan zijn, zoals verf, krijt, vetkrijt enz. Wij moeten het tech nieken leren, zodat het niet alleen op school, ma ar ook thuis, en hopelijk ook later, bezig kan zijngelukkig bezig zijn. Daarom ligt er voor de school een belangrijke taak medewerken aan het levensgeluk van de kinderen in deze naar vervolmaking strevende maat schappij, met in de toekomst waar schijnlijk twee vrije dagen per week. Na de inleiding en de koffie mochten de ouders hun kunnen tonen op het gebied van de vrije expressie. Het was een lust te zien hoe de heren druk aan het aardappel-stempelen waren en de dames aan het schilderen of pop pen maken van kranten en crèpe-pa- pier. Aan het eind van de avond namen zij - evenals hun kinderen dat doen - vol trots de gemaakte werkstukken mee naar huis. Dinsdag was het een zeer belangrijke morgen voor de comm. van huish. en gezinsvoorlichting. Na 5 jaren van in tensieve arbeid onder de voortvarende leiding van de dames Krul, Knol en Den Ouden werd de commissie ten over staan van de notarissen S. van 't Eind en M. van Veeren namelijk omgezet in een Stichting. De heer H. J. van Hal van Sociale za ken, het dagelijks bestuur en vertegen woordigers van alle vrouwenorganisaties van Soest waren op dit gewichtige mo ment aanwezig om als leden van de stichting de stichtingsacte te onderteke nen. Het geheel had een feestelijk ka rakter en vond plaats in het met bloe men versierde nieuwe gebouw van de voorlichting, aan de Burgemeester Gro- thestraat. Het stichtingsbestuur bestaat uitde heer H. J. van Hal en de dames C. J. Knol-de Jager, A. A. den Ouden, A. M. Pouw-van Egmond, J. van Vliet-Wesse- lo, H. J. van Veeren-van Lohuizen, K. I. de Baat, A. M. E. Jirris, M. C. Kruik- de Man, J. M. van Ginkel-Mohrmann, A. C. Krul-Bulsing, M. P. Kreger- Boensma, P. J. Oranje-Entink, E. A. M. Berkelbach van der Öprerikel-Cromme- lin; R. Slagter-Tabak, J. L. Holdtgrefe- Krabbenbos, A. van Riemsdijk-Kersber gen, S. M. Polet-Musler, A. J. Lenters- Vink. Vanaf eind april is het reeds een komen en gaan van huisvrouwen, die de diverse cursussen zoals bloemenschikken, naaien, hoedenmaken, naaiadviezen, gymnastiek, demonstraties, lezingen enz. bezoeken. Begin september hoopt de stichting met een geheel nieuw programma te be- Opinie-onderzoeken hebben niet zo erg veel waarde en het best is dit een tiental jaren geleden gebleken. Meneer Gallup, een Amerikaans ex pert op het gebied van de enquêtes hoefde niet te wachten op de uitslag van de verkiezingswedloop tussen Tru- man en Dewey, want zijn gegevens hadden reeds uitgewezen dat Dewey met gering verschil zou winnen. Hij maakte dit bekend hoewel hem waarschijnlijk niets gevraagd werd en de volgende dag zal hij zich naar een onbewoond eiland gewenst hebben toen bleek dat Truman gewonnen had. Men houdt opinie-onderzoeken onder huisvrouwen, maar die zullen wel niet zoveel om het lijf hebben als een vraag van de enquête het huishoudgeld be treft. Tien tegen één zullen de dames een hoger bedrag opgeven, zoals tien tegen één de mannen de indruk wil len wekken dat zij zulke grove ver dieners zijn, dat de minister van finan ciën hen in de arm neemt als de be groting een tekort aanwijst van heel veel cijfers. In Duitsland is een opinie-onderzoek gehouden en aan vele duizenden is de vraag gesteld wat er met Eichmann moet gebeuren als inderdaad vastge steld wordt dat hij verantwoordelijk is voor de dood van miljoenen joden. Iets meer dan een derde van het aantal ondervraagden achtte het wel gewenst dat deze super-bandiet uit de wereld geholpen wordt, maar de rest vond blijkbaar dat je niet al te straf moest optreden tegen dergelijke heren. Iets minder dan een derde vond de dood straf te zwaar of was er om princi piële redenen tegen en wenste levens lang voor dit sujet. Twintig procent had geen mening, het geen begrijpelijk is voor mensen die meer dan tien jaar onder een regiem leefden dat iemand om een mening uit de weg ruimde en 15 vond straf fen van vijf tot twintig jaar ruim vol doende. Het zou beter geweest zijn als 50 °/o de doodstraf geëist had en 50 °/o om principiële redenen levenslang, maar dat kan men moeilijk verwachten van mensen, die een drietal jaren in de schaduw van de glorie der wereld heerschappij leefden. En iets van die glorie straalt nog af van Eichmann, die zo graag meester over leven en dood was, terwijl miljoenen van zijn landgenoten bewezen hebben dat zij tenminste dolgraag heer en meester over levenden zijn. Want zij zongen allemaal - op een paar na - „Heute gehort uns Deutsch- land, morgen die ganze Welt". KANTMAN. ginnen, waarvan de aankondigingen door middel van folders en advertenties de huisvrouwen in Soest bekend zal worden gemaakt Het ligt in de bedoeling, nu de inrich ting van het gebouw geheel klaar is gekomen en waaraan de dames Knol en Den Ouden een enorm werk hebben verzet, thans ook de conciërgewoning en tuin onder handen te nemen, zodat waaschijnlijk de officiële opening van het gebouw in september a.s. zal plaats hebben. De Jonge Boeren- en Tuindersbond Soest en de Jonge Boerinnenbond Hooglanderveen zullen zondagmiddag leden van de J.B.T.B. en de J.B.B. uit Herveld op het sportterrein ont moeten. Er wordt gevoetbald, gehand bald, er is een gymnastiekdemonstra- tie en er zijn atletiekwedstrijden. De ze sportuitwisseling vindt plaats op het B.D.C.-terrein en de wedstrijden begin nen om 1 uur. Om half acht vindt de prijsuitreiking in het St. Josephge- bouw plaats. De vrouwengroep van de gemeenschap Soest-Baarn van het Humanistisch Ver bond organiseert dinsdag een geweste lijke vrouwendag welke gehouden zal worden in het gebouw van de Commis sie voor Huishoudelijke- en Gezins voorlichting aan de Burgemeester Gro- thestraat. Onder meer zal mevr. mr. H. Singer-Dekker spreken over het onder werp „Komt de mens tot zijn recht in onze samenleving".

Soester Courant | 1961 | | pagina 1