Zuidafrika werd republiek. eiSSEÏIES Firma VAN DE WIJNGAAR1 Achtste Volleybaldag van Soester Politie. Edeistaal Horlogerie VAN WIEREN KRABBELS VAN KNEUS. verlangt u iets persoonlijkst HILVERSUM, KERKSTRAAT 2G TEL. 16255 Soester vogelvrienden. BRANDWEER TELEF7T333 - 'v- - is beter, kost minder..en élke streek strak! Woensdag j.1. zag in Afrika 'n nieuwe re publiek het licht der geschiedenis. 4 De Zuidafrikaanse Unie, tot voor kort lid van de Britse Commonwealth, gaat nu haar eigen weg, de ,,weg naar een grote toekomst", zoals de regering in Kaapstad zegt, de weg naar een hope loos isolement zoals de oppositie be weert. Minister-president Dr. Verwoerd kan niet begrijpen, waar om vrijwel nie mand van de blanke premiers zijn standpunt met betrekking tot het ras senvraagstuk deelt. Die staatshoofden vragen zich daarentegen af, hoe men zo zeer de tekenen des tijds over het hoofd kan zien. Gezicht op Johannesburgop de ach tergrond de goudmijnen, waaraan de stad haar bestaan dankt. De feesten bij de uitroeping van de republiek in de Zuidafrikaanse Unie zijn door zware zorgen overschaduwd. Reeds weken geleden stond vast, dat de politie en het leger op de ,,Dag der Republiek" in staat van hoogste pa raatheid zouden zijn, want men reken de op relletjes. Nauwelijks is er een republiek onder ongunstiger omstandigheden de ge schiedenis ingegaan. Bij de stemming in oktober van het vorige jaar hadden 850.458 stemgerechtigden voor en 775.878 tegen de republiek beslist. Reeds dat resultaat toonde, dat de beslissing een dubbeltje op zijn kant was. De bijna 12 miljoen kleurlingen van het land waren helemaal niet stemgerechtigd. Nadat het besluit eenmaal gevallen was, kwam de vraag naar voren over het verdere verblijf van Zuid-Afrika in de Commonwealth, maar het bleek al spoedig, dat de gekleurde volken van deze gemeenschap er niets voor voelden. Om een uitsluiting voor te zijn, verklaarde Dr Verwoerd in maart j.1. zelf de - vrijwillige - uittrede van zijn land, Zuid-Afrika gelooft het isolement, dat een noodzakelijk gevolg van deze stap was, op de koop toe te kunnen nemen. Dr. Vervoerd beklemtoont steeds weer dat zijn land de geschiedkundige op gave toegevallen is een - en als het zijn moet, de laatste - blanke bastion in Afrika te zijn. Dr. Verwoerd gaat zelfs nog verder, omdat hij beweert, dat deze toestand Gods wil is. De politieke realiteiten in Afrika spre ken een andere taal. Engeland ont ruimt zijn posities, België heeft de zij ne, zij het ook ongelukkigerwijs over haast, opgegeven. Frankrijk is bezig Algeria als zijn laatste kolonie te verlaten en zelfs Portugees Afrika is de schemering van het koloniale tijdperk ingetreden. De dag komt steeds nader, waarop alleen nog in de Zuid afrikaanse Unie de heerschappij van de blanke zal bestaan. Die echter op lange termijn te behouden, lijkt on waarschijnlijk want tegenover de drie miljoen blanken staat een overweldi gende overmacht van zwarten, kleur lingen en Indiërs, die zich op een dag niet langer zullen neerleggen bij het feit de enige kleurlingen van Afrika te zijn, die over hun lot niet zelf mogen beslissen. ..De dag zal komen, waarop de hele wereld met beschuldigende vingers naar ons land zal wijzen", zeggen en kele oppositie-politici in Zuid-Afrika. en die dag is dichterbij dan de rege ring in Kaapstad denkt. Bij de Ver enigde Naties stemmen steeds meer naties - onlangs zelfs Engeland - te gen de Unie, als het over de apartheid gaat. Wat men ook over Dr Verwoerd en zijn rassenpolitiek denkt, „het geval Zuid-Afrika" is vol menselijke tragiek. Voor de drie miljoen blanken is het land hun vaderland. Zij hebben Zuid- Afrika in een rijk, bloeiend land ver anderd. Zij willen de vruchten oogsten die hun voorvaderen en zijzelf gezaaid hebben. Hoe meer ze zich vastbijten hun plaats te vestigen, des te meer bitterheid wekt dit aan de zijde van de kleurlingen, des te geringer zal de kans zijn, dat de zwarten, als zij een maal aan de macht zijn, de blanken nog zullen dulden. De Zuidafrikaanse premier en zijn vrienden geloven dat die dag nooit komen zal, maar met dat standpunt staan zij alleen. Op zelfgemaakte trommels wordt bij de dans in een Venda-kraal in Trans vaal het ritme geslagen. Een van de hoofdverkeersaderen van Kaapstad is de Adderley Street, die een bonte veelvoud van bouwstijlen presenteert. Apartheid wil in het Nederlands zo iets zeggen als scheiding. Wat de Zuid afrikaanse regering voor ogen zweeft, is een volkomen scheiding tussen zwart en blank. Daardoor moeten de wrij vingspunten verminderd worden. Zo'n gedachte mag duidelijk zijn, zijn kon- sekwente verwezenlijking schiep even wel nog meer spanningen. Enkele jaren geleden namen de Zuid- Afrikaanse regering het zgn. Bantoe- stan-project onder handen. Het voor zag om het land van de Unie tussen blank en zwart verdelen. De zwarten - zij behoren overwegend tot de Ban toestammen - moesten in reservaten ondergebracht wordenuit deze re servaten moesten na verloop van tijd ongeveer acht „landen" ontstaan, waar in de negers zich - onder oppertoe zicht van een blank bestuur - zelf re geerden. De negerslums in de grote steden zouden verdwijnen. Ongeveer 12 °/o van de totale oppervlakte van de Unie was voor Bantoestan bestemd. Bantoestan heeft intussen beduidende vooruitgang geboekt, maar de hoop van de plannenmakers zal het wel nooit vervullen. Sedert 1959 is er in het reservaat Pondoland een complete rebellie tegen de Bantoe-autoriteiten. In het gebied van Transkei, waar meer dan 1,2 miljoen zwarten leven, moest enkele maanden geleden zelfs militair geweld worden gebruikt, omdat de po litie de toestand niet meester was. Volgens officiële cijfers werden daar bijna 5000 zwarten gearresteerd. Het bestuur vreest niet geheel ten onrech te, dat de reservaten door nationalisti- j sche en communistische agitatoren be nut worden om van daaruit hun doel einden te verwezenlijken. Andere aspecten vallen nog meer op. In de verkeersmiddelen, de hotels en restaurants, de scholen en universi- teiten en niet in de laatste plaats in de ziekenhuizen is de rassenscheiding de laatste jaren tot in de perfectie opge voerd. Dat gaat zo ver, dat een blan- ke bij bloedtransfusie alleen bloed van een blanke donor mag hebben, zelfs als zijn leven er van afhangt dat hij binnen enkele minuten nieuw bloed krijgt. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise Voor de achtste maal heeft de Soester Politie Sportvereniging de jaarlijkse volleybaldag georganiseerd en ditmaal viel het weer niet mee. De deelnemers moesten nogal wat regen verwerken al waren het gelukkig geen stortbuien. Veertien teams uit Hilversum, Utrecht, Alphen aan de Rijn, Soest, Zwolle, Nij megen, Kampen, Bussum, Baarn, Zeist, Heemstede, Amsterdam, Amersfoort en Zandvoort zouden deelnemen en dit aantal klopte. In zijn openingswoord deelde de voorzitter van S.P.S.V., de heer De Raadt echter mee dat Zeist een dag voor het tournooi bericht van verhindering stuurde. Gelukkig was een team van de luchtmacht in Soes- terberg bereid gevonden de plaats van het Zeister team in te nemen, zodat het schema niet gewijzigd behoefde te worden. De heer De Raadt sprak de wens uit dat dit luchtvaartteam zich tussen de politieteams zou thuisvoe- len. Diamanten behoren tot de belangrijk ste exportgoederen van de Zuidafri kaanse Unie. Onze foto toont een dia mantslijper tijdens zijn werk. Wie het als blanke waagt zich door zwarte kennissen te laten uitnodigen, overtreedt de geldende wetten. Is hij buitenlander, dan wordt hij uitgewe zen, is hij Zuid-Afrikaan, dan wachten hem lijfstraffen en opsluiting in de ge vangenis. Gemengde huwelijken tus- blanken en gekleurden vallen onder de misdaden. Elke zwarte moet steeds zijn paspoort bij zich hebben. Het bevat niet al leen zijn personalia maar ook gegevens over zijn werk. Deze en andere maatregelen vindt de Zuidafrikaanse regering onontkoom baar om het doel van de apartheid te verwezenlijken. Dat dit aan de zijde van de getroffenen ressentimenten op wekt, is vanzelfsprekend. De regering legt er de nadruk op, dat het hierbij uitsluitend om binnen landse politieke maatregelen gaat. Zij beklaagt zich vaak bitter, dat juist zul ke dingen het buitenland meer interes seren dan het opbouwende werk, dat verricht wordt. Daarmee heeft ze be slist gelijk, maar wie kan een land be reizen waarin zoveel kleurlingen wo nen, zonder de uitwerking der wet ten te zien, die tegen hen uitgevaardigd worden De Zuidafrikaanse regering argumen teert graag met de achterlijkheid van de zwarten, terwijl de oppositie juist de vertegenwoordigers van de inteili- gentielaag onder de inboorlingen op de voorgrond schuift, die overigens nog zeer dun is. Toch, er zijn in Zuid- Afrika donkerhuidige academici wier kennis en opleiding met die van de blanken kunnen concurreren, maar er zijn daar thans ook nog gebruiken, die aan oertijden herinneren, medicijnman nen, die met de primitiefste trucs wer ken, en zelfs rituele moorden. Zelfs in een zo goed geciviliseerde stad als Johannesburg zijn er nog winkels, waarin de gekleurde bevolking won- dermedicijnen, amuletten en middelen kunnen kopen, die hun vijanden schade moeten brengen. Aan dergelijke dingen geloven zelfs nog vele Zuidafrikaanse negers, die in de goud-, uranium- en diamantmijnen aan de modernste ma chines werken. Dat zal naar alle waar schijnlijkheid niet zo snel veranderen. Geloof aan geesten hoort tot het land, waarboven zich de onweerswolken van Afrika samenpakken. Laanstraat 77 Telefoon 4361 Enig depositair ter plaatse. Hoofdinspecteur C. van Es opende deze sportdag met een bijzonder welkomst woord tot de spelers die voor het eerst aan dit S.P.S.V.-tournooi deelnamen, tot de winnaar van vorig jaar, het team uit Nijmegen, en tot sergeant Stevens en zijn mannen van de lucht macht. Evenals de heer De Raadt sprak hij de wens uit dat het beste team zou mogen winnen. Hij rekende erop dat er sportief strijd geleverd zou worden en dat men zich zou neerleggen bij de be slissingen van de scheidsrechters. Alle spelers werd succes toegewenst en de heer Van Es hoopte dat allen prettige herinneringen aan Soest en deze acht ste volleybaldag zouden bewaren. S kaant nie opgaon mit alle aonraanders en moordenaors die rond- waant ze lope nogal us weg. Veur de aor- digheid - mooje aordigheid - hek veu- rige maond 'n bietje bie wille houwe waffer boeve veur anrande en moorde in de kraant komme. Dat binne d'r niet zo'n bietje. Een snotneus kreeg twintig jaor baojes omdattie 'n deeren- tje vermoordde. In Engelaand zouwwe ze die boef op- haange. Een dokter veur keinders ging 'n jaor de bak in omdatte zien tengels nie kon tuushouwe. Veur ming hadde ze die zwarrever wel levenslaang ken- ne geve, waant de belasting gaot toch nie naor beneje, dus 'n paor een te meer of minder doetter niks toe. Een vent die harstikke gek was sloeg zien dee- ren mit 'n haomer dood en 'n padvin der in Aomerikao wurregde twee dee- rentjes. Mooie padvinder. In Engelaand wiere 'n paor knaope oppehonge. Dat hellept niet zeige ze hier, maor ze vergeete dattie knaope teminste niks meer kenne doen. En das zogezeid vast meegenomme. Een jonge in Maostrich had genog van zien vaoder en moeder en daorom het- tie ze maor overhoop estooke en 'n aander prebeerde zien heule familie te vergasse. Dan waster nog 'n psieche- paot die 'n jochie wou wurrege en d'r was 'n proleet, die 'n keind van vier jaor anraande. Tis toch bar. Strakkies mojje de wiegies van de kleine be neje 'n jaor mit kippegaos afdekke om die zwarrevers te beletten zich te vergriepe an dat grut. Ook waster 'n vent die de moeder van 'n keind anviel waor dat keind bie was. En dat ken allegaor bie ongs. In de tweede kaomer zitte ze te klas- sineere over wel laoger belasting of niet laoger belasting, maor zullie moste zeige datte belasting omhoog mot om- dawwe 'n eiland motte klaormaoke veur alle meurdenaors, steekers, wurre- gers en anranders. Daor mottet heule zaokie dan maor heen. Dat zal zoveul nie koste, waant van gekkugheid gaon zullie mekaor wel wurrege, overhoopsteeke of weet ik veul. We binne ut d'r allegaor mee eens datter wat beure mot. Dat from- mes dat laost naor de menister gong ok. Ze zee dat teuge die eksellensie. Jao, jao, zee die en messchien zee die d r ok wel achter 't blieft maor koud hé En d'r beurde weer niks. Kijk cfèn eens bij Greeve's speciale afdeling Greeve Select. Een keurcollectie meubelen van. internationale allure. Klassiek èn modern geselecteerd op kwaliteit en vormgeving. KOMT If ZICH VRIJBLIJVEND ORIËNTEREN - PERMANENTE EXPOSITIE De heer P. Bergman, wedstrijdsecreta ris verwelkomde de heren De Vries, volleybal-gedelegeerde, en H. G. Scholt- meijer, voorzitter van het district west van de Nederlandse Politie Sport Bond. Hij deelde mee dat het team van de I luchtmacht de wisselbeker niet zou I ontvangen als deze extra gasten de I eerste plaats zouden bezetten, omdat deze beker uitsluitend door politie teams gewonnen kan worden. In geval van een luchtmachtoverwinning zou het team dat de tweede plaats bezette de beker krijgen. De heer Bergman sprak Het Opperheimer Ziekenhuis in Welkom is een van de modernste ziekenhuizen van Zuid-Afrika. sum (9). 6. Nijmegen (8). 7. Hilversum (7). 8. Zwolle (7). 9. Marechaussee Am sterdam (5). 10. Rijkspolitie Utrecht (4). 11. Amersfoort (4). 12. Kampen (4). 13. Zandvoort (1). 14. Heemstede (1). Voor de prijsuitreiking door de burge meester dankte de heer A. de Raadt de heren P. J. Bergman en W. v. d. Brink voor hun organisatorisch werk, de dames en heren scheidsrechters, die als aandenken een lepeltje ontvingen, het bestuur van S.E.C. en de directie van hotel Bos en Duin. De heer De Raadt sprak zijn vreugde uit over de wens uit dat niet geprotesteerd zou worden tegen beslissingen van scheids rechters. Hij verbond hieraan de op merking dat dit toch geen enkele zin zou hebben, want protesten zouden niet in behandeling genomen worden. Hierna begonnen de 14 teams aan de ruim 90 wedstrijden die van 10 uur tot 5 uur gespeeld moesten worden. Het volleybalteam van de Soester poli tie behaalde volgende resultaten Soest-Amersfoort 15-4. Nijmegen-Soest 15-13. Soest-Rijkspolitie Utrecht 15-11. Soest-Alphen aan de Rijn 11-15. Soest- Heemstede 15-4. S.V.K.M.A. (mare chaussee Amsterdam)-Soest 3-15. Zand- voort-Soest 1-15. Bussum-Soest 20-22. i Zwolle-Soest 3-15. Soest-Baarn 16-14. Soest-Luchtmacht 13-15. Soest-Kampen 15-6. Hilversum-Soest 15-12. De einduitslag werd 1. Alphen aan de Rijn, 13 punten. 2. Baarn (10). 3. Luchtmacht (9). 4. Soest (9). 5. Bus-i het welslagen van dit achtste volley- baltournooi van S.P.S.V. De burgemeester reikte de prijzen uit. Hij sprak de wens uit dat alle deel nemers een prettige dag met sportieve genoegens in Soest hadden. Ongetwij feld zijn vriendschapsbanden aange knoopt of versterkt, want ook voor de politie geldt dat sport verbroedert. Tenslotte wenste de heer P. J. Berg man alle deelnemers een wel thuis toe. cr De vereniging van vogelliefhebbers, De Soester Vogelvrienden, houdt maan dag, 5 juni, een ledenvergadering ia restaurant Zonneheuvel. Er zal een tentoonstellingscommissie benoemd worden en er wordt een praatje over kanaries gehouden.

Soester Courant | 1961 | | pagina 6