Technische School voor Soest en Baarn. Bevestiging en intrede kandidaat W. J. J. van der Waal. Sportfestijn J.B.T.B. en J.B.B. 25 jaar Borgstellings- fonds voor de Gelderse Vallei. Dat üep goed af. Dierenbescherming. HET OOG GERICHT OP EEN ONTMOETING. Sacramentsprocessie. DINSDAG 6 JXJNI 1961. 40e JAARGANG No. 42. SOESTER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT BOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 256# GIRO 12615# In deze tijd van hoog-conjunctuur is het voor jonge mensen heel gemakke lijk werk te krijgen en een behoorlijk weekgeld te verdienen. Het komt er daarbij niet zo heel veel opaan of men een vak kent en dat brengt velen ertoe het met de opleiding tot een beroep niet zo nauw te nemen. Helaas schijnen ook vele ouders de mening te zijn toegedaan, dat men ook als ongeschoolde van de wieg tot het graf verzorgd kan zijn, maar de jaren dertig hebben bewezen dat juist de ongeschoolden het meest van een cri sistijd te lijden hebben. Zij zijn vaak de eersten die op straat komen als er mensen onslagen moeten worden, want tenslotte moet het bedrijfsleven het nog altijd hebben van vaklui die meer kunnen dan het verlengstuk van een machine zijn. In Soest zijn veel jongelui tot voor enkele jaren op de nijverheidsavond school in de Molenstraat geweest, maar duidelijk was de tendens te merken dat zij het zonder vakopleiding ook wel zouden kunnen stellen en de avond school ging ter ziele. Goedwillenden konden voortaan terecht in Baarn, waar de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen sinds 1874 voor technisch onderricht aan een avondschool zorgt. Die avondschool deed het zo goed dat Baarn graag een technische dagschool wilde hebben. Soest wenste dit echter ook en op Soest viel de keuze omdat men bij het ministerie van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen voor con centratie is. Met weinig leerlingen kan men niet zo heel veel beginnen en als Soest en Baarn beide een technische school zouden hebben dan zouden zij beide weinig leerlingen hebben. Contact tussen Soest en Baarn leidde tot de definitieve plannen die onze ge meente over een jaar of twee aan een nieuwe technische school zullen helpen, maar reeds in september gaat men in de oude nijverheidsschool aan de Mo lenstraat starten met een cursus. Uit de „Vereniging tot Bevordering van het Nijverheidsonderwijs in Soest", die zorgde voor de avondcursussen en de „Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, Departement Baarn", die het zelfde in de gemeente Baarn deed, ont stond een lichaam dat nog geen defi nitieve naam heeft, maar dat de be langen van de technische school voor Soest en Baarn behartigen zal. Van dit lichaam maken mr S. P. baron Bentinck en de heren J. J. J. M. Fes ten, S. Besselsen en W. C. Priem uit Soest en W. C. Hulsbergen, mr. C. C. M. Collard en A. C. v. d. Mersch uit Baarn deel uit. Intussen is architect H. Bunders nage noeg klaar met de plannen voor de nieuwe school, die op de hoek van de Molenstraat en de Soester Engweg zal komen. Zeer veel belangstelling voor deze plannen heeft uiteraard de heer J. Koudijs, voormalig waarnemend di recteur van de Christelijke Technische School te Utrecht er thans directeur van de Technische School voor Soest en Baarn. Voorlopig is echter de aandacht van de heer Koudijs grotendeels gericht op de eerste cursus van deze school, welke in september begint in de oude Nijver heidsschool, die eerst wat opgeknapt zal worden. Thans hebben zich reeds een veertigtal leerlingen aangemeld en gedurende de maand juni kan men dit iedere dinsdagavond, van 7 tot 9 uur, bij de Nuts.avondschool in de Burge meester Penstraat te Baarn doen en op iedere vrijdagavond, van 7 tot 9 uur, op het gemeentehuis te Soest. In 1945 is men begonnen aan een on derwijsvernieuwing, nadat voor de oor log de cursussen van het technisch onderwijs uit zuinigheidsoverwegingen van 3 jaar tot 2 jaar teruggebracht waren. Nu is het weer drie jaar en soms vier jaar en de leerlingen van de cursus welke in september begint zul len eerst een voorbereidend jaar door lopen. In dat jaar kan de leerling zelf zijn keus maken. Houtbewerking, me taalbewerking, schilderen en diverse andere zaken die met het ambacht te maken hebben zullen ervoor zorgen dat hij vertrouwd raakt met datgene waarop straks zijn keus zal vallen. Vijf jaar geleden mochten 30 scholen in ons land zo'n voorbereidend jaar in voeren en thans heeft iedere school dit. De leerling kan zich in dit jaar oriën teren, maar de leraar ook en hij kan te weten komen wat voor vlees hij met iedere jongen in de kuip heeft. Er wordt begonnen met een afdeling houtbewerking en een afdeling metaal bewerking, waarin de jongens na het voorbereidend jaar terecht kunnen. Een derde afdeling zou die voor fijn metaal kunnen zijn, maar dan moet eerst blijken dat hiervoor voldoende belangstelling is. Later kan dan ge dacht worden aan autotechniek en elec- trotechniek. Schoolgeld is men niet verschuldigd en omdat het rijk bijdraagt in de kos ten voor boeken bedragen deze voor de ouders der leerlingen slechts een twintigtal guldens per jaar. Voor dit bedrag wordt heel veel geboden. Lijntekenen, algemeen vormend on derwijs, metaalbewerking, houtbewer king, schilderen, meetkunde, aardrijks kunde, geschiedenis, godsdienstonder wijs, wanneer men dit wenst, maat schappijleer, Engels, Nederlands, reke nen, algebra, biologie en zomogelijk gymnastiek. Ouders, die het goed met hun kin' deren voorhebben, krijgen nu pas goed de kans om hun jongens een gedegen vakopleiding te bezorgen, die maakt dat zij sterk staan als er straks een einde mocht komen aan de hoog-kon- junktuur, die het thans zo gemakke lijk maakt behoorlijk te verdienen ook als men ongeschoold is. Kandidaad W. J. J. v. d. Waal uit Soest, die sinds een jaar geestelijk verzorger van de strijdkrachten te Amersfoort is, zal zondagmiddag, 11 juni, te half drie, in de hervormde kerk van Hoog-Keppel zijn intrede doen als predikant van de hervormde gemeente te Oldenkeppel en Keppel Binnen. Vooraf zal hij in het ambt worden bevestigd door ds F. J. Dun uit Hummelo. Kandidaat Van der Waal werd op 4 juli 1931 te Soest geboren. Hij bezocht het Baarnse lyceum en studeerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In juni 1957 legde hij zijn kandidaatsexamen af en in januari 1959 het kerkelijk exa men. Van februari 1959 tot juli 1959 was hij in de gemeente van ds J. Hoo- genkamp te Leeuwarden werkzaam als leervicaris en in februari van het vo rig jaar werd hij toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlands Hervormde Kerk. Kandidaat Van der Waal diende de Hervormde Gemeente te Drempt bij Doetinchem enige maan den als vicaris, waarna hij in dienst ging en als legerpredikant bij de cava lerie te Amersfoort kwam. De J.B.T.B. Soest en de J.B.T.B. Her- veld hebben zondagmiddag op het B.D.C.-terrein in een. sportieve en aan trekkelijke strijd eikaars krachten ge meten op het gebied van de voetbal sport en de atletiek. Deze sportmiddag werd georganiseerd door de Soester J.B.T.B. en de alge hele leiding had de heer G. Schoonho ven, sportleider van de J.B.T.B. Soest. Zijn gymnasten gaven op het veld een demonstratie vrije oefeningen en zorg den later als de atleten van deze mid dag voor een Soester overwinning op Herveld met 142,5 tegen 102,5 punten. Leden van de Jonge Boerinnebond uit Hooglanderveen en Herveld hielden eveneens een wedstrijd. Herveld won met 80-69. Op het terrein was veel belangstelling van publiek en zondagavond was er veel belangstelling van de deelnemers voor de gezellige avond is het St. Jo- sephgebouw. Door de heer Schoonho ven werden de prijzen uitgereikt. Wisselbekers, een beker, beschikbaar gesteld door Hooglanderveen en lau werkransen. Het voetballen werd een overwinning voor Herveld, het handballen en tref- bal voor Hooglanderveen, terwijl Soest en Hooglanderveen zegevierden bij het touwtrekken. Bij het hoogspringen dames bereikten mej. Hoogveld van Herveld, mej. Veens van Herveld en mej. Brouwer van Hooglanderveen de beste prestaties door ieder 1.20 meter te springen. De overige uitslagen zijn 80 meter hardlopen dames: 1. Mieke Nu de eerste zomerse dagen hun warmte brengen, trekt jong en oud naar buiten. Het weer kan immers zo gauw weer veranderen. Hoogveld, Herveld. 2. Dini Busman, Herveld. 3. Truus Huurdeman, Hoog landerveen. Verspringen dames1. Mieke Hoog veld. 2. Dini Busman, Herveld. 3. An- nie van Wee, Hooglanderveen. 100 meter heren 1. W. Hilhorst, Soest. 2. G. v. d. Linden, Herveld. 3. W. Zoe telief, Soest. Polsstokverspringen, heren 1. J. Hil horst, Soest. 2. N. Bouwhuis, Soest. 3. J. v. d. Breemer, Soest. 1500 meter, heren 1. P. v. d. Hengel, Soest. 2. J. Hofslot, Soest. 3. L. Hoog veld, Herveld. Kogelstoten, heren1. W. van Roo- men, Soest. 2. J. Wittenberg, Herveld. 3. G. v. d. Linden, Herveld. Hoogspringen, heren1. W. Hilhorst, Soest. 2. J. Hilhorst, Soest. 3. J. Eltink, Herveld. Verspringen, heren 1. W. Hilhorst, Soest. 2. L. Hendriks, Herveld. 3. G. v. d. Linden, Herveld. De Stichting Borgstellingsfonds voor de Gelderse Vallei, die als arbeidsveld de gemeente Amerongen, Amersfoort, Baarn, Barneveld, Bunschoten, Doorn, Driebergen-Rijsenburg, Eemnes, Erme- lo, Harderwijk, Hoevelaken, Hoogland, Leersum, Langbroek, Leusden, Maarn, Nijkerk, Putten, Renswoude, Rhenen, Scherpenzeel, Soest, Stoutenburg, Vee- nendaal en Woudenberg heeft, bestaat op 14 juni 25 jaar. Velen werden in de loop van een kwart eeuw door deze stichting uit de nood geholpen. Het waren middenstanders die in moeilijkheden gekomen waren en die door de stichting geholpen zijn met voorlichting maar ook met geld. Geld was vaak van veel belang, maar voorlichting in de bedrijfsvoering even zeer, want een gewijzigde bedrijfsvoe ring voorkwam vaak dat een midden stander opnieuw in moeilijkheden kwam. In de afgelopen 25 jaar werden 3213 aanvragen om financiële steun behan deld. In 1936 was het maximum-krediet dat verleend kon worden 500, thans 5000, In de afgelopen kwart eeuw is voor bijna twee miljoen gulden aan kre diet verleend. Het spreekt echter wel vanzelf dat niet iedereen die een krediet vroeg dit ook werkelijk kreeg, want het was zaak het verliespercen tage zo laag mogelijk te houden. Dit is gelukt, want slechts 9500,een half procent, ging verloren. Meer dan de helft van dit verlies werd door het rijk gedragen. De stichting kwam tot stand op initia tief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort. Aanvankelijk werden de werkzaamheden geheel be langeloos door het personeel van de Kamer van Koophandel verricht, maar in 1938 moest een gesalarieerde kracht aangetrokken worden. Twintig jaar werd de administratie gevoerd door de heer J. J. M. Hovius en sinds 1958 door de heer A. Th. M. Hovius. Het zilveren jubileum zal op bescheiden wijze gevierd worden met een recep tie in het gebouw van de Kamer van Koophandel te Amersfoort, welke op 14 juni gehouden zal worden. De achtjarige R. B. kwam op zijn fietsje van de Prins Bernhardlaan naar beneden in de richting van de Van Weedestraat. Achterop zat de zevenja rige E. v. d. B. De jongens hadden te veel vaart en de jeugdige bestuurder van de fiets zag geen kans de bocht te nemen om op het fietspad van de Van Weede- straat te komen. Hij reed recht door de weg op en ongelukkigerwijs naderde op dit moment de personenauto van de rij-instructeur J. G A. B. Deze remde krachtig en trachtte een aanrijding te voorkomen, maar dit luk- j te niet. De twee jongens werden ge grepen en tegen het wegdek geworpen. Ze kregen builen en schrammen en werden per ziekenauto van de E.H.B.O. naar het ziekenhuis te Baarn gebracht. Na onderzoek mocht het jongetje E. v. d. B. naar huis, maar R. B., die de fiets bestuurd had, moest blijven. De gang van zaken bij de afdeling Soest van de Dierenbescherming en in het asiel hebben in de afgelopen maanden reden tot tevredenheid gegeven. Het is verheugend dat de kettinghond meer beschermd wordt dan voorheen. De nieuwe verordening geeft over de behandeling van kettinghonden nauw keurige aanwijzingen. De inspecteur heeft de handen nog steeds vol aan zijn werkzaamheden. I In het asiel deed de heer De Vries zijn intrede. Op zijn advies werden enige nieuwe maatregelen genomen en voor-, zieningen getroffen. Een probleem vormt het grote aantal honden dat als zwervers of honden waarvan men af stand doet in het asiel terecht komt. Er zijn op het ogenblik 22 honden die een goed tehuis nodig hebben. Het kat tenprobleem blijft bestaan. Slechts af en toe kan men voor een kat een nieuw tehuis vinden. Natuurlijk wordt erop gelet dat dieren niet in handen van handelaren vallen die ze voor vivisec tie verkopen. Aan de vogels is de laatste weken veel zorg besteed. Er werden 45 vogels binnengebracht. Zij waren heel jong Het is natuurlijk prettig dat premier Chroestsjev en president Kennedy zo vriendelijk met elkaar gepraat hebben en dat de halve wereld op de televisie heeft kunnen zien hoe genoeglijk het allemaal was. Dat verzoent de zuinigen met de gedachte dat dit gesprek van een slordige tien uur een slordige l'/t miljoen heeft gekost. De Russische premier moet zich merk waardig rustig gedragen hebben en niets wijst erop dat hij tijdens de be sprekingen met de Amerikaanse pre sident zijn schoen uitgetrokken heeft om ermee op tafel te roffelen. Waar schijnlijk heeft hij dit niet aangedurfd uit angst voor de minachting die Ken nedy getoond zou hebben bij een her haling van de dwaze demonstratie waarmee Chroestsjew het vorig jaar voor veel hoongelach zorgde. Alles is dus in de beste harmonie ver lopen, maar dat zegt natuurlijk niets en men moet helemaal niet gek opkij ken als de Russische leider tijdens zijn eerstvolgende redevoering tot zijn bra ve partijgenoten als een wildeman te gen Amerika tekeer zal gaan. Dat is ook gebeurd na zo'n heel hartelijk en heel prettig onderhoud met president Eisenhower. Veel zullen we niet te weten komen van de besprekingen die de leiders van de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie gevoerd hebben, maar de eer- se indruk is voor de kleine man, die geen enkele invloed op de politiek kan uitoefenen, niet ongunstig. Het vorig jaar sprak Chroestsjew met president Eisenhower, een oude man, die rust nodig had. Nu heeft hij ge sproken met een jonge energieke man, die waarschijnlijk direct uitgevallen zou zijn als de Russische leider het op zijn heupen gekregen had. Misschien is dit wel de oorzaak van de rustige wijze waarop Chroestsjew onderhan delde. Chroestsjew stond waarschijnlijk tegen over Eisenhower, zoals ruim twintig jaar geleden Hitier tegenover de goede oude Chamberlain stond. Als Hitier toen Eden tegenover zich gevonden had, dan zou hij waarschijnlijk heel anders opgetreden zijn. Bruut geweld kan slechts bestreden worden door een houding waaruit on verzettelijkheid blijkt en we kunnen genoeg vertrouwen hebben in de Ame rikaanse president om te geloven dat hij Croestsjew getoond heeft onverzet telijk te zijn als het gaat om de vrijheid van miljoenen. Er is de laaste 25 jaar al veel te veel toegegeven aan dictators. KANTMAN. of gewond. Het is jammer dat men vaak te lang met jonge vogels rondloopt, waardoor een groot aantal niet gered kan worden. Op het ogenblik zijn er 11 vogels in verzorging. De derde lepelactie is een groot suc ces geworden. De actie bracht 2300 gulden op en het bestuur is allen dank baar die hiervoor zorgden. De jaarlijkse sacramentsprocessie in het park van Nieuw-Mariënburg is zondagmiddag gehouden. Nadat er in de r.k. kerk te Soestdijk de openings plechtigheid plaats vond, formeerde zich de stoet die door het park trok. Het allerheiligste werd gedragen door pastoor R. Lommerse en aan de pro cessie namen vele zusters deel, zeven tig bruidjes, afgevaardigden van ver enigingen met vaandels en vlaggen, de drumband van Crescendo, pastoor Kaarsgaren van Baarn en de kapelaans Hermans en De Lange. Bij het rustaltaar hield pater Duymel van Baarn een predicatie over de betekenis van de heilige eucharistie. Na de processie woonde de deelnemers aan deze jaarlijkse tocht door het park van Nieuw-Marianburg een kort lof bij. BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt van vrijdag j.1. Werden aangevoerd 188 biggen in prijzen van 60,tot 75, en 12 drachtige zeugen van 380,tot 610,—. Óp de eiermarkt werden aangevoerd 225000 stuks. Hoendereieren van 13, tot 13,75. Middenprijs 13,40. Prijs per kg. 2.20.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1