WAfiuteelmt tifowt DRUKKERIJ SMIT Het verhaalsrecht. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. VOOR HET I&ZNIPSIEU SOEST V.V.Z. verloor van Bronswerk. Waterpoloprograiuma Duiukikkers. K.P.S. verloor. Duivensport. Robot-orkest. Vergadering Soester V ogelvrienden. Advertenties voor ons blad Dalco won. Geiteufokvereuiging. A.C.S.-rit wordt overgereden. Geslaagd. MODERN DRUKWERK LEVENSGEVAAR OP TWEE WIELEN SOESTERBERG. Spreekuur Burgemeester. Kastekort van f100,- Mooie opvoering door Utile Dulci. Per 1 maart is een wijziging in het ver haalsrecht van kracht geworden en daardoor hebben vele onderhoudsplich tigen van de gemeentelijke diensten van sociale zaken bericht ontvangen, dat van verder verhaal wordt afgezien. Zoals wellicht bekend, hangt het ver haalsrecht grotendeels af van inko men of vermogen. Veelal heeft geen verhaal meer plaats indien de onder houdsplichtige een inkomen heeft van minder dan 12.000,per jaar, of in dien het vermogen ligt beneden de grens van 50.000, Niet alle behoeftigen ontvangen echter een bijdrage van overheidswege, ook zijn er die dit ontvangen van kerke lijke of particuliere zijde en indien ouders bijstand ontvangen van deze kant, dan bestaat de mogelijkheid, dat de onderhoudsplichtige zal moeten blij ven doorbetalen. Niet zo vreemd als het lijkt. Begrijpelijk vinden velen dat vreemd, maar zij vergeten daarbij, dat de per 1 maart gewijzigde onderhoudsplicht voorshands alleen nog maar van kracht is op van overheidswege verleende on dersteuning. Hierbij is bepaald, dat er geen onderhoudsplicht meer bestaat, lussen grootouders en kleinkinderen en omgekeerd en voorts veelal niet indien het jaarinkomen of het vermogen on der gestelde grenzen liggen. Nu zijn er onderhoudsplichtigen die menen, dat zij van onderhoudsplicht af kunnen komen, door te bedanken voor de bijdrage van kerk of particu liere zijde, maar het is niet gezegd dat de overheidsinstantie met deze han delwijze accoord zal gaan. De armen wet dateert van 1912 en gaat uit van het standpunt, dat kerkelijken zich in eerste instantie moeten wenden tot hun kerk. Op grond van deze bepaling is het dus mogelijk dat de dienst van so ciale zaken niet kan ingaan op het ge dane verzoek en dit dus zal afwijzen, omdat van kerkelijke zijde een bijdra ge kan worden verkregen. Wij willen er echter direct op wijzen, dat er in de loop van jaren ten dien opzichte reeds veel veranderd is, voor al omdat er zoveel buitenkerkelijken zijn, maar formeel blijft de gemeente gerechtigd een behoeftige allereerst naar zijn kerk te verwijzen, als blijkt dat ondersteuning door de kerk moge lijk is. Onbillijk Natuurlijk bestaat er hoegenaamd geen bezwaar van overheidswege ondersteu ning toe te kennen, als de kerk eige ner beweging de oudersteuning stop zet, maar het feit, dat de diaconie of de r.k. armenzorg wel genegen is (en daarvan eventueel ook jaren reeds blijk heeft gegeven) ondersteuning te ver lenen, kan voor een behoeftige, die zonder meer afziet van ondersteuning van kerkelijke zijde, een reden zijn zijn hoofd te stoten bij de gemeente. In de vakpers heeft de moeilijkheid reeds aanleiding gegeven tot reacties. Velen vinden het onbillijk, dat het ver haalsrecht beperkt blijft tot openbare armenzorg. In gevallen waarin overheid en kerke lijke en particuliere instellingen ge zamenlijk financiële steun verlenen, kunnen deze laatste twee genoemde instellingen ook na de inwerkingtreding van de gewijzigde wet juridisch ge bruik maken van de verhaalsmogelijk- heid. Weinig vooruitzichten In de memorie van antwoord van de betrokken minister merkte de rege ring reeds op, dat dit onderscheid is ingegeven door het streven in dit sta dium niet meer te wijzigen dan nodig is en iedere suggestie van een princi piële verandering van uitgangspunt te vermijden. Voor zichzelf doet de regering afstand van bepaalde vormen van uitoefening van het verhaalsrecht en zij verwacht van deze instellingen een samenspel in de geest van de nieuwe regeling, daar bij opmerkende dat zij niet ongevoelig is voor de argumenten welke van ver schillende zijden zijn aangevoerd, om het kerkelijk of particulier verhaal wel te beperken. Overleg met de kerkgenootschappen dienaangaande zal uitwijzen of hierin verandering zal kunnen worden ge bracht. VERANDERING VAN SPREEKUUR. De burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zijn gebruikelijk spreekuur is verplaatst van woensdag, 7 naar donderdag, 8 juni a.s. zelfde uur. VOORRANGSKRUISPUNT Burgemeester en wethouders van Soest gelet op het bepaalde in artikel 5, 6e lid, van het Wegenverkeersregle ment maken bekend, dat door het college is besloten het kruispunt Nieu- weweg/Bosstraat aan te wijzen als voor rangskruising, waarbij aan het ver keer op de Nieuweweg voorrang wordt verleend. Van dit besluit staat voor iedere be langhebbende beroep open tot het einde van een termijn van dertig da gen na .heden. Het adres van beroep wordt aan de Koningin gericht doch ingediend bij de commissaris der Ko- ningin in deze provincie, die een be- wijs van ontvangst afgeeft. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de desbetreffende hoofdingenieur- directeur van de Rijkswaterstaat, de Koninklijke Nederlandse Toeristen- bond A.N.W.B.. de Koninklijke Auto mobielclub, de Koninklijke Nederlandse Motorrijdersvereniging en aan Gedepu teerde Staten dezer provincie. Soest, 6 juni 1961. KAPSALON STIENHOFFSTR.53 TEL,Z8« - SOEST Het elftal van V.V.Z. heeft verloren Jvan het Bronswerkteam omdat de man nen van Zonnegloren het niet konden bolwerken tegen de Amersfoorters die beter combineerden. Vooral middenvoor j Westerlaak toonde zich een goede voet baller. i In de eerste helft van de wedstrijd |Was Bronswerk voortdurend in de aan- 1 val, maar er werd niet gescoord. V.V.Z. I kwam slechts sporadisch tot een uit- I val en deze offensieven op het doel I van Bronswerk waren geheel onge- I vaarlijk. Die van Bronswerk des te Imeer, maar keeper Van Kooij en de achterhoede van V.V.Z. hielden stand tot de rust. In de tweede helft werd al na twee j minuten door 'n V.V.Z.-verdediger te hard teruggespeeld op de keeper, zodat dit terugspelen een doelpunt opleverde. Kort hierna werden vele hoekschoppen 1 genomen op het doel van V.V.Z. en linksbinnen Achterberg zag kans het tweede doelpunt te scoren. ,In de 25ste minuut verkeek keeper Andriga van Bronswerk zich op een bal. Hij greep mis en de bal kwam I voor de voeten van middenvoor P. ,van Es, die niet aarzelde en scoorde. V.V.Z. kwam er nu wat beter in en deed alles om de gelijkmaker te sco- ren. Het doel van Bronswerk was voort durend in gevaar, maar Andringa wist een doelpunt te voorkomen en het bleef 2-1 voor Bronswerk. 1 Voor de teams van De Duinkikkers is het volgende programma in de water- polocompetitie vastgesteld j 6 juni. Meisjes A.Z. en P.C.-Duinkik- kers, Amersfoort. Dames D.W.K.-Duin- kikkers, Barneveld. HerenZeist 2- Duinkikkers 2, Zeist. 17 juni. Heren W.Z.C. 3-Duinkikkers 1, I Woerden. I Kort hierna werden vele hoekschoppen I 9 juni. Jongens Duinkikkers-Naarden, 1-Linge 1, Bosbad. Heren Duinkikkers j 2-De Fuut 2, Bosbad. 112 juni. HerenZwemlust 4-Duinkik- kers 1, Utrecht. 113 juni. Jongens Wilskracht-Duinkik- kers, Utrecht. 115 juni. MeisjesLaga-Duinkikkers, I Zeist. 16 juni. Heren Duinkikkers 2-De Vuur- sche 1, Bosbad. 23 juni. Jongens Duinkikkers-AZ en PC, Bosbad. Meisjes Duinkikkers-Bran- denburg, Bosbad. Dames Duinkikkers- Zeist, Bosbad. HerenDuinkikkers- Zwemlust 4, Bosbad. 27 juni. Jongens Naarden-Duinkikkers, Naarden. DamesSteenvliet-Duinkik- kers, Geldermalsen. 30 juni. HerenDuinkikkers-Branden- burg 4, Bosbad. 3 juli. HerenFuut 3-Duinkikkers 2, Maarssen. 7 juli. Jongens Duinkikkers-Wilskracht, Bosbad. MeisjesDuinkikkers-AZ en PC, Bosbad. Dames Duinkikkers, Bran denburg, Bosbad. Heren Duinkikkers 2-Zeist 2, Bosbad. 12 juli. Heren De Linge 1Duinkik- j kers 1, Leerdam. 14 juli. Heren Duinkikkers 1-W.Z.C. 3, Bosbad. Dames Duinkikkers-D.W.K., Bosbad. 119 juli. Heren De Vuursche 1-De Duin- kikkers 2, Baarn. 25 juli. Dames Zeist-Duinkikkers, Zeist. K.P.S. speelde maandagavond tegen H.V.C. '55 (de oudjes van H.V.C.). Doordat enige spelers verstek lieten gaan wegens dienst enz. werd met 9 man begonnen, w.o. nog vier invallers. Na 10 minuten, toen JC.P.S. beslist de mindere niet was kwam middenvoor Hessels de ploeg versterken. Linksbinnen Konings was weer de beste man bij K.P.S. en hij probeerde enige keren het H.V.C. doel te vinden, hetgeen hem ditmaal niet gelukte. Het elftal van H.V.C. is ook lang niet meer het elftal van enige jaren terug en men kan zien dat de leeftijd een woordje gaat meespreken. Zowel H.V.C. als K.P.S. kreeg enige scorings kansen, maar deze bleven onbenut. Een minuut voor rust maakte rechts buiten v. Eek het eerste, enige H.V.C.- doelpunt. Hij zette hoog voor, waar bij keeper Leo Koedam misgreep en de bal over hem heen in het doel ver dween. H.V.C. had de leiding genomen. De tweede helft kenmerkte zich door slecht spel aan beide zijden. De buitenspelval deed goede diensten en beide voorhoedes liepen er steeds in. Over deze tweede helft is niets fraais te vertellen, het was 1-0 en het bleef 1-0 voor H.V.C. '55. De postduivenvereniging „De Zwaluw" hield zondag een wedvlucht vanaf Tergnier, afstand 313 km. In concours 258 duiven, die te 11 uur werden gelost met N. wind. Aankomst eerste duif 3.59.41. Snelheid 1043,44 meter per minuut. Aankomst laatste prijswinnende duif 1.32.48. V. Reijerse 1. Th. Wigtman 2 14. C. van Soest 3 11 19 23 24 26 31. J. Ot- ten 4. G. Visser 5. P. Duijst 6. Mevr. G. Brink-Zimmerman 7 15 32. J. Rauch 8 16 36. G. Rijksen 9 10 21 30 35 42 43 44 46 47 50. A. Leijssen 12 28. A. Snij ders 13 33. Joh. Duiser 17 49. J. Bok 18. J. v. d. Belt 20. E. de Goede 22. C. van Klingeren 25 34. Mevr. Coer- man 27. B. Roest 29 38. R. Voskuilen 37. C. Dijkman 39. P. de Bes 40. A. J. van Dorrestein 4. N. v. d. Veen 45. C. v. d. Lugt 48. C. v. d Hoek 51. H. Woudstra 52. „De Vriendschap" vloog met 161 duiven vanaf Tergnier. Aankomst eerste duif 16.8.47. Snelheid 1013,17 meter per minuut. Aankomst laatste prijswinnende duif 16.40.07. J. Wijnands 1 4 26 28. W. Nieuwen- huis 2 10 32. W. Roest 3. H. Verkerk 5 6 8 11 14 39 40. C. Jak 7, 13. M. Muis 9 17. W. Altenaar 12 34. J. A. B. van Klooster 15 23 37. Z.K.H. Prins Bern- hard 16 27 35. C. Kaats 18 19. E. Veer man 20 30. D. J. Bos 21 31. R, Koster 22. E. C. van Daatselaar 24 25 38. J. G. Kamerbeek 29 36. A. B. Grift 33. BLOEIENDE NACHTCACTUS. De grote witte bloemen van de nacht cactus zijn bijzonder mooi maar zij bloeien slechts een enkele nacht. Het is daarom geen wonder dat vele belang stellenden gisteravond bij kwekerij Van Oest, Eigendomweg 80, aanwezig waren om vier bloemen van deze cac tus in hun volle glorie te zien. Vier knoppen waren om 7 uur opengegaan en al spoedig prijkten de witte bloemen in volle glorie aan de plant. Enkele uren later nam deze glorie ech ter reeds af en vanmorgen waren de bloemen geheel ineengeschrompeld. Vanavond omstreeks zeven uur komen echter weer enige nieuwe knoppen uit. Restaurant Eemland heeft 3 robots die het huisorkest vormen en voor deze mannen, die echte mannen bijzonder goed kunnen imiteren, is bijzonder veel belangstelling. Acht technici hebben in België een klein half jaar gewerkt aan deze imi tatiemannen en nu is het dan zover en kan men een drummer, een saxo fonist en een akkordeonist zien en ho ren die wel veel gekost hebben, maar die voortaan niet iedere week of iede re maand klaar staan om hun salaris te innen. Vele tienduizenden guldens zijn gemoeid met de aanschaf van deze robots, maar in de praktijk zullen zij goedkoper blijken dan musici van vlees en bloed. Het drietal heet „The Robot Musicals" en alle drie doen zij heel veel dingen die echte musici ook doen. Hun hoof den bewegen, zij buigen na een solo nummer en zij tikken met hun voeten de maat. De heer H. R. Kreekel, eigenaar van restaurant Eemland, heeft met de aan koop van deze robots voor een lande lijk primeur gezorgd. De Soester Vogelvrienden vergaderden gisteravond in restaurant Zonneheuvel onder voorzitterschap van de heer D. J. Kuiper, die nogmaals wees op de nieuwe vogelwet welke op stapel staat. Het is de bedoeling dat door deze wet het houden van wildzang volledig ver boden wordt, terwijl de invoer van tro pische vogels drastisch beperkt zal worden. De heer Kuiper en met hem vele vogelliefhebbers, is van mening dat hiertegen krachtig geprotesteerd moet worden. In de tentoonstellingscommissie werden de heren H. Bosman, A. C. H. Stolk en J, v. d. Berg benoemd. Deze tentoonstelling zal in het najaar gehouden worden. De heer R. Delstra uit Groningen zal de keurmeester voor de kanaries zijn en de heren F. K. Nie- wold uit Leeuwarden en N. G. Tij mans uit Amsterdam voor de tropische vo- gels. Wegens drukke werkzaamheden heeft de heer Bantjes moeten bedanken als secretaris. De heer J. Stigter zal voor- lopig zijn functie waarnemen tot er een nieuwe secretaris benoemd is. Uit het verslag van de algemene ver gadering bleek dat de landelijke bond thans bijna 20.000 leden heeft. Op 17 juni wordt een bustocht gemaakt naar Wassenaar, Rotterdam, Tilburg en Den Bosch en hiervoor gaven zich 35 leden op. De heer K. G. Wijnhof hield een praat je over de kweek van kleurkanaries en het bestuur deelde mee dat aan twee firma's verzocht was een spreker te sturen om in een vergadering een on derwerp te behandelen. worden tot maandagmiddag 5 uur aangenomen voor opname in de courant van dinsdag en tot don derdagmiddag 5 uur voor de cou rant van vrijdag. Het elftal van DALCO heeft in Leusden tegen R.A.L. gespeeld en met 2-0 ge wonnen. DALCO trapte af met de wind tegen en werd al spoedig in de verdedi ging gedrongen, maar de rechtsback Frans Hilhorst onderschepte elke I R.A.L.-aanval. Kort voor het einde van de eerste helft scoorde Van Campen i twee maal. Na de rust kon geen der beide par tijen tot scoren komen, mede door het snelle ingrijpen van de DALCO-keeper, zodat deze harde maar sportieve wed- 1 strijd met 2-0 door DALCO gewonnen werd. Vrijdagavond hield de geitenfokvereni- ging Soest opnieuw een bijzondere ver gadering om te komen tot samenstel ling van een bestuur, nadat het voor malige bestuur afgetreden was en er enige weken geleden een bijeenkomst gehouden is, waarin ter sprake kwam of het geen aanbeveling verdiende de vereniging op te heffen. Men besloot toen dit niet te doen en er stelden zich enige leden beschikbaar om een nieuw bestuur te vormen. De tweede vergadering werd weder om in restaurant Zonneheuvel gehou den. De waarnemend voorzitter, de heer J. Roozenboom verwelkomde in het bijzonder de secretaris van het pro vinciaal bestuur, de heer L. Fopma. In zijn openingswoord betreurde de heer Roozenboom de slechte opkomst van de leden, maar hij meende uit de geringe belangstelling de conclusie te mogen trekken dat men het eens is met de maatregelen en de plannen van het nieuwe bestuur om de vereniging te redden. Bij akklamatie werd de waarnemend- voorzitter tot voorzitter gekozen. De andere bestuursleden zijn de heren H. Jasperse, J. Mosterd en W. van Wou denberg. De heer Roozenboom dankte het voor malige bestuur voor het vele werk dat in het belang van de vereniging ver richt is. Hij trok in twijfel of het mo gelijk zal zijn ooit nog zo'n uitstekend bestuur te krijgen als het vorige ge weest is. Er werd voorgesteld de contributie van 2,50 op 4,te brengen en hiermee ging men akkoo.rd. Contributieverho ging is nodig om de vereniging uit de financiële moeilijkheden te halen. Er zal op 26 augustus een keuring van geiten en bokken gehouden worden en dit kan slechts als er voldoende geld in kas is. Er werd dan ook besloten voor elk dier dat gekeurd wordt 1, te eisen, daar de keuring anders niet zal kunnen doorgaan. Door een fout in het stencil dat het parcours aangaf van de oriënterings- rit, welke de Automobielclub Soest gis teren organiseerde, kwamen de deel nemers niet goed uit en de rit werd geannuleerd. Zondag zal opnieuw ge reden worden en weer zijn start en finish bij hotel De Soester Duinen. Van het Baarns Lyceum te Baarn slaagden voor het eindexamen Gymna sium, afdeling alpha, onze plaatsgeno ten de heren P. Boon en P. Slagter. Voor de afdeling bèta, de heer F. W. van Krugten. Van het Incrementum slaagden voor het eindexamen Gymnasium, afd. alpha, de dames Ch. C. V. Bentinck en Mar griet F. van Oranje. Voor de afdeling bèta de heren H. J. Blomberg en R. Helder. ONGELUKKEN MET ALS OORZAAK HET NIET_RICHTINGAANGEVEN EXCL FIETSERSIn van het totaal aantal ongelukken naar cate_ gone) door verandering van richting ft Bromfietsers, motor en scooterri;ders Personenauto' Vrachtauto De burgemeester van Soest is verhin derd om op woensdag 7 juni a.s. zijn spreekuur op Soesterberg te houden. Dit is thans gesteld op donderdag, 8 juni a.s., van 15 tot 16 uur. Op maandag 29 mei j.1. was er in de kas van het hulppostkantoor in Soes terberg een tekort van honderd gulden. Zoals een ieder wellicht zal weten, moet een kastekort door de dienstdoen de ambtenaar word^i gedekt. Er wordt daarom een beroep gedaan op het pu bliek dat op bovengenoemde datum aan het geldloket moest wezen, om eens na te kijken of men soms bij uit betaling of teruggeven van geld 100 gulden teveel ontvangen heeft, ofwel bij storting 100 gulden te weinig af gedragen heeft. Onder de bekwame regie van Wout Bakkenes heeft de r.k. vereniging „Utile Dulci" zaterdagavond in Huis ten Halve het seizoen besloten met een pakkende opvoering van ,,'s Avonds kwart over elf". Uit liefde voor zijn dochter schiet een vader een slechte, misdadige man neer, met wie zij op het punt staat het le ven in te gaan. Om deze handeling speelt het stuk zich verder af en komt het verrassende einde door het feit dat het politioneel onderzoek op een dwaal spoor is gekomen, dat dood loopt om dat de gewaande daderes zelfmoord pleegde. De zaak wordt hiermede ge sloten verklaard, zodat de vader niet voor ontdekking hoeft te vrezen. Het publiek gaf na afloop door aan- i houdend applaus uiting aan zijn gro- I te waardering voor het goede spel.

Soester Courant | 1961 | | pagina 2