Het gesprek te Wenen. UZIKALE HO BOTS. pant m eemland Vereniging van bijenhouders bestaat 40 jaar. Tweede rit Recordeompetitie. Luchtreis. Salarisverhoging gemeentepersoneel. EETZAAL voor HET OOG GERICHT OP SCHOOLJEUGD. Soester Bromfiets Club. VRIJDAG 9 JUNI 1961. 40e JAARGANG No. 43. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT BOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 256# GIRO 12615# De hotels te Wenen waren overvol tij dens de dagen dat Kennedy en Chroesj- tsjow er waren om met elkaar kennis te maken en wereldproblemen te be spreken. Er was al een muziekweek aan de gang, waarvoor gasten naar de Oostenrijkse hoofdstad waren ge komen, en bovendien had het topge- sprek meer dan duizend journalisten uit de gehele wereld naar Wenen doen stromen. Men zou dus menen, dat er heel wat belangrijks van te melden zou zijn, maar dat was toch nauwelijks te ver wachten. Dit was geen conferentie waar men tot besluiten wilde komen, noch aanwij zingen daartoe voor de toekomst zou laten doorschemeren. Het ging om de sfeer, de stemming waarin de ge sprekken tussen de beide machtheb bers zouden plaatsvinden. Daaruit kon geconcludeerd worden of er wederzijds een bereidheid zou blijken tot praten en onderhandelen of dat de spannin gen tussen de communistische en de vrije wereld zich misschien zouden toespitsen. Na afloop der besprekingen te Wenen kwamen zowel de Russische als de Amerikaanse perschef voor de jour nalisten te staan en dit gezamenlijk optreden van de beide zegslieden wees er al op, dat het onderhoud tussen Kennedy en Chroesjtsjow in een goe de sfeer had plaatsgevonden. Daarop duidde ook het feit, dat de laatste bespreking, op de Russische ambassade, drie kwartier langer heeft geduurd dan tevoren was bepaald en het vertrek van Kennedy naar Enge land daardoor ook zoveel later werd. Er mag worden aangenomen, dat het gesprek met wederzijds respect en be grip is verlopen. Men heeft eikaars standpunten gepeild en beide staats lieden zullen nu weten wat men zo on geveer aan de ander heeft. Dat is uiterst belangrijk, want dit per soonlijk kennen van de tegenstander kan van grote invloed zijn bij het ne men van besluiten en de wijze van onderhandelen. Hoewel er te Wenen dan geen be sluiten voor de toekomst van de wereld konden worden genomen, mag men uit de verstrekte communiqués en de ge houden persconferenties toch conclu deren, dat nadere onderhandelingen eerder in de verwachting liggen, dan een spoedige toespitsing der spannin gen. De standpunten zijn duidelijk uiteen gezet. De heren weten precies hoever zij kunnen gaan. Van een dreigende toeneming van spanningen zal er voor lopig althans nog geen sprake zijn. Hierop wijst ook het feit, dat de con ferentie te Genève over Laos weer op gang schijnt te komen, nu vertegen- woordigers der partijen uit dit land ook naar de conferentietafel zullen komen. Wanneer het te Wenen gehouden ge-' sprek inderdaad uitzicht gaat bieden op enige ontspanning tussen oost en west, dan zal dit de positie van Kenne. j dy in zijn land en in de wereld niet weinig versterken. Vermoedelijk zal dit1 ook wel gelden ten aanzien van Choesj- tsjow voor wat zijn machtsgebied en1 zijn land betreft. Het belangrijkste voor een eventuele ontspanning is het tot overeenstemming 1 komen over het definitief stoppen van de proeven met atoombommen en de j noodzakelijke controle daarop. Wan neer deze hindernis, waarover nu al bijna twee jaar wordt onderhandeld, mocht worden overwonnen, dan zal de wereld een zucht van verlichting kunnen slaken. Want dat betekent niet alleen het bezweren van de gevaren voor de gezondheid van de mensheid aan atoomontploffingen verbonden, maar schept ook de mogelijkheid om het gesprek over ontwapening weer op gang te brengen en misschien ook daarover successen te boeken. Wanneer het Weense gesprek ertoe mocht hebben geleid, dat de beide staatslieden nu weten wat ze aan el kaar hebben en het wantrouwen erdoor verminderd is, dan kan dit leiden tot een verder vruchtbaar overleg. En dat woord vruchtbaar liet de Russische perschef zich na de eerste bespreking der staatslieden al ontvallen. Al werd het later gewijzigd in „nuttig", het wijst er toch op, dat er een mogelijk heid tot vruchtafwerpende besprekin gen bestaat. Weliswaar kan door andere stromin gen roet in het eten worden gegooid, maar voorlopig schijnt toch de moge lijkheid tot verdere besprekingen niet uitgesloten. En zo lang men maar wil praten, wil men nog niet vechten. In de kapsalon van de heer Wiersma - niet ver van de Oude Kerk - werd 40 jaar geleden heel wat afgepraat over het wel en wee van bijenhou- den en er werd besloten een adver tentie in de Soester Courant te zetten van de volgende inhoud„Bijenhou ders te Soest en omstreken. Teneinde te komen tot oprichting van een zelf standige afdeling van de vereniging tot bevordering der bijenteelt in Ne derland wordt op 2 juni 1921 een ver gadering gehouden in De Gouden Ploeg." Elf mensen kwamen en zij richtten de afdeling op die deze maand 40 jaar be staat. De heer Van Stempvoort leidde drietal volken. Dat is driemaal 20.000 bijen in het voorjaar en driemaal 50.000 bijen in de volle zomer, wanneer ze zwermrijp zijn en op pad gaan voor het winnen van de nectar, die deels tot honing en deels tot was wordt. Wie wat aan zijn bijen verdienen wil heeft minstens 15 volken nodig en de be roepsimker zo'n slordige honderd, het geen in volle zomer een aantal van 5 miljoen bijen betekent. Met de verkoop van honing, het vlech ten van korven en het verkopen van was aan de industrie die waskaarsen maakt, kan de beroepsimker in zijn onderhoud voorzien, mits hij in de buurt van de drachtvelden woont. Met de verkoop van korven gaat het in de laatste jaren echter niet zo best, want steeds meer worden kasten gebruikt. Met een kast kan men bewust imkeren, want men kan zijn bijen controleren, wat met een korf niet het geval is. De afdeling heeft thans 38 leden en het bestuur bestaat uit de heren G. H. Grijzen, voorzitter, A. J. v. Breu- de bijeenkomst en LpP^ wïerïm'a'"hadkelen- secretariS' J' van Breuketen. het hoogste woord. Hij liet zich echter niet strikken voor een bestuursfunctie Roos. Het veertigjarig bestaan van de want daarvoor had hij het te druk. Deveremgmg wordt met m de jubzleum- heer Veenstra - nog in leven - werd nd gevierd, want thans zijn de voorzitter, de heer Van Stempvoort leden te druk met hun bijen, die uit- penningmeester, de heer Van Tuil se cretaris en de heren Van Houtum en v. d. Molen commissaris. In 1924 waren er reeds 42 leden en de afdeling was zeer actief. In 1927 zwermen om voor honing en was te zorgen. Er is dan ook besloten in ok tober feest te vieren. Dan heeft men niet zoveel omkijken naar zijn bijen, die echt niet zo stekerig zijn als le ken wel eens denken. Zij hebben echter werd de heer E. J. ten Raa voorzitter I en hij bleef dit tot zijn overlijden in een hekel aan haren, waarin ze snel 1943. In datzelfde jaar kwam de heer I verward raken en krijgen wel steek- H. Roos in het bestuur en thans is hij neigingen als zij het heerlijke parfum nog bestuurslid. Ook de heer W. A. v. ™lken dat vrouw voor mannen- - noii7on oonTrPkl/nlnlr rlhot öOlirPTl AT Elmpt aanvaardde een bestuursfunctie en ook hij maakt thans nog deel van het bestuur uit. neuzen aantrekkelijk doet geuren en als ze de lucht van jenever in hun De heer Ten Raa werd als voorzitter opgevolgd door de heer Holkes, daar na kwam de heer J. van Reijen, ge volgd door de heer W. A. van Elmpt en thans is de heer G. H. Grijze voor zitter. Aanvankelijk verliepen de vergaderin gen nogal rumoerig, want er komt heel wat kijken voor een jonge vereniging in goede banen geleid is. De afdeling groeide en in de oorlog s':e rlt- waren er meer dan 100 leden. Onder hen vele zogenaamde „tabaksimkers", die belangstelling voor bijen veinsden omdat imkers een extra tabakstoewij zing kregen en omdat zij vrijgesteld werden van de arbeidsinzet. Na de bevrijding bleven alleen de echte liefhebbers van' het bijen hou den over en dat waren er heel wat min der dan 100. Het aantal liep zelfs bij zonder hard terug toen grote schade geleden werd door het spuiten van fruitbomen. Het ongedierte, waartegen de spuit gericht was werd gedood, maar de bijen ook en velen ging de liefhebberij voor het houden van bijen dezelfde weg op als de bijen zelf, die sneuvelden onder het vergif van de spuiters. Het bestuur van de afdeling ging niet bij de pakken neerzitten, maar tracht te door het houden van cursussen be langstelling te wekken voor het hou den van bijen. Ook werd gedokterd aan de prijs van de bijensuiker, want de imker met enige volken heeft heel wat suiker in een winter nodig, wan neer men bedenkt dat de hoeveelheid per volk ruim 20 pond is. En dat gaat in de papieren lopen als de suiker duur is. De afdeling geeft voorlichting, houdt cursussen voor beginners, heeft een de- kleine bijenneuzen krijgen. Het is maar een meet. Voor de tweede rit van de recordcom petitie, welke in de Hooglandse polder door Tempo-leden gereden is, bestond minder belangstelling dan voor de eer- Het weer was ideaal en er werden uit stekende tijden gemaakt. Bijna alle renners reden sneller dan de eerste maal. De eerste tien kilometer werden door Ruttenberg, Jaap v. d. Burgt en Adri Doekemeijer binnen de 16 min. gereden terwijl er nog vijf renners bin nen de 17 minuten bleven. Het ver schil tussen Ruttenberg en v. d. Burgt was 14 sec. Na 20 seconden was dit verschil toegenomen tot 20 sec. Boven de 20 kilometer werden de onderlinge verschillen groter. Harry Visser, de junior, reed de 20 km in een betere tijd dan zijn vader, veteraan G. Visser, die er 1 minuut en 8 seconden langer over deed. Johnny Visser had voor deze afstand 2 secon den meer dan zijn vader nodig. De uitslagen zijn Seniores 1. Gerrit Ruttenberg, 40 km in 1 uur 57 secon den. 2. Jaap v. d. Burgt (1.01.54). 3. Adri Doekemeijer (1.04.05). 4. Aad Post (1.05.55). 5. Otto de Weerd (1.06.50). 6. Rob de Haas (1.07.07). 7. Wim Schaef- fer (1.07.32). 8. Theo Zeedijk (1.12.09). Juniores 1. Harry Visser, 20 km in 36.38 min. 2. Johnny Visser (37.38). 3. Wim v. d. Linden. Veteranen 1. G. Visser, 30 km in 56.54 min. De militair B. de B., woonachtig te Amsterdam en gelegerd in Amersfoort, maakte woensdagmiddag een complete luchtreis toen hij op zijn motor op de Kerkstraat tegen de auto van H. v. d. L. uit Zeist reed, die op de weg aan het draaien was. De bestuurder van de motor werd over de motorkap geslin gerd, vloog rakelings langs een boom en bleef op een stuk land tegen over kapsalon Rademaker liggen. Met een beenbreuk is hij naar het militair hos pitaal in Utrecht gebracht. Er komt een geringe wijziging in de salarissen voor de lagere en middelbare ambtenaren, variërend van 1,per maand bij een salaris van 283,tot 10,bij een salaris van 618 per In Chicago liep een vijfjarig meisje op privé-grond en een agent verzocht haar zich te verwijderen. Het meisje weigerde, haalde een scheermes te voorschijn en gaf de politieman een paar japen over zijn gezicht. Dat zal in Soest niet gebeuren. De agent was niet erg gesteld op de ze behandeling en hij wilde het meis je meenemen naar het bureau, maar ze verzette zich als een wilde boskat en het werd een woest gevecht. Niet alleen tussen de agent en het meis je, want de arme politieman moest het tegen een hele schoolklas opnemen. Meer dan dertig kinderen stortten zich op hem en takelden hem toe. De agent verweerde zich als een dap per man, kreeg het meisje toch te pakken en trok haar mee, een café binnen. Hij deed de deur op slot, bel de om assistentie, maar voor er hulp kwam opdagen hadden de scholieren de deur ingetrapt en opnieuw gingen ze de agent te lijf. Ze takelden hem zo hevig toe dat hij naar een zieken huis moest en namen toen de benen. Ook dat zal in Soest niet gebeuren, want onze schoolkinderen zullen wel zo verstandig zijn een klasgenootje een scheermesje te ontfutselen als ze daarmee op een agent wil inkerven. Het is te hopen dat zeer straf tegen deze kinderen in Chicago opgetreden zal worden, maar het is eveneens te hopen dat zeer straf tegen Soester kinderen opgetreden wordt die het presteerden een trein tot stoppen te dwingen door domweg op de rails te gaan lopen. Dat gebeurde omstreeks half elf, dus ongetwijfeld tijdens een pauze tussen twee lessen. Misschien komt het hoofd van de school op het idee deze pauze voor een maand je of wat af te schaffen om deze no zemstreken uit de lieve leerlingen te krijgen, die aan deze nare streek deel genomen hebben. KANTMAN. Soest heeft bijna 30.000 inwoners en wachtend op het volgende kwartje, als er een paar mensen bijkomen dan De heer H. R. Kreekel, eigenaar van is dat geen opzienbarende gebeurte-Eemland, heeft een tiental jaren ge- nis. De komst van drie nieuwe bewo- leden in het buitenland enige robots pot van imkersartikelen en organi-ners die deze week in restaurant aan het werk gezien, die veel klei- seert het reizen van de bijen. Naar de Betuwe, naar Flevoland, maar ook wel naar het „Honinggat" bij Stroe op de Veluwe en het noorden van Friesland, terwijl de Wieringermeer jaren ge leden als doel gekozen werd. De bijen reizen naar het koolzaad, de klaver, de linde, heide en zeeaster, maar ook naar de soms veel gevreesde fruitbloesems, want deze hebben de dood van heel veel bijen op hun geweten. In 1960 was er bijzonder veel spuitschade. Beroepsimkers zijn er in Soest niet. Daarvoor moet men in Drente, Overijs sel of de Veluwe zijn. De bijen hebben in die streken de drachtvelden vlak in de buurt, hetgeen hier niet het geval is. Zij moeten te ver reizen om de honing te verzamelen en daardoor is het niet lonend volledig imker te zijn. Wel heb ben enige Soester ingezetenen het hou den van bijen als nevenberoep. Gemiddeld heeft een Soester imker een Eemland arriveerden was dit echter ner waren dan deze nieuwe inwoners wel, want het ging om bomen vanvan Soest, die de indruk wekken van kerels, die blijk geven bijzonder mu- Mars te komen. Hij heeft contact op_ zikaal te zijn. Ook zijn ze heel wel- genomen met een firma in Antwerpen, willend, want je hoeft maar een kwart- die echt niet gebrand was op het ma- je in een gleuf te gooien en een Saxa- ken van deze muzikale maanmannen fonist, een akkordeonist en een drum- omdat het een werk is dat heel veel tijd mer beginnen te spelen. kost en heel wat mensen bezig houdt. Het is een prachtig gezicht, deze ro- Maandenlang is er aan gewerkt en met bots van bijna twee meter aan het de leveringsdatum was men meer dan werk te zien. Zij zitten bewegingloos twee maanden over tijd. Maar nu zijn tot een kwartje hen in actie brengt, ze er dan, als enige robot-muzikanten De saxofonist staat op en blaast op in ons land. Hun repertoir omvat een bijzonder enthousiaste wijze zijn partij, veertigtal nummers. Dat is dan ruim Zijn wangen bollen daarbij, zijn oren 1000 gulden per nummer, want deze zijn ook actief en met zijn voeten tikt drie reuzen van bijna twee meter hij de maat, evenals de akkordeonist kosten een lieve cent. Ze zijn het ech- en de drummer. De man van het slag- ter waard en ze doen hun best wat van werk is uiteraard de meest beweeglij- de aanschaffingsprijs terug te verdie- ke van het drietal, maar de saxofonist nen door voor een kwartje per schla- is de meest beleefde. Staande dankt hij ger te musiceren. En voor dit kwartje met een hoofse buiging voor de be- krijgt de bezoeker iets heel bijzonders langstelling wanneer het nummer ten te zien en te horen, einde is en dan gaat hij weer zitten, I maand en dan weer afdalend tot 2, a 3,per maand bij een salaris van 971,en meer. De maximum com pensatie A.O.W.-A.W.W. wordt ver hoogd van 34.77 tot 38,50 per maand. De ambtenaren-werklieden zul len een verhoging van ruim 4 gulden per week krijgen. Deze wijzigingen gaan in op 1 juli en voor de maanden april tot en met juni zal een bedrag in eens gegeven worden. De Soester Bromfiets Club organiseert op maandag 12 juni een puzzelrit voor brommers en fietsen. Start en finish zijn bij hotel Bos en Duin aan de Bos straat. Er wordt om 19.30 uur ge start. Op 25 juni zal opnieuw een rit georga niseerd worden. Enthousiaste puzze laars kunnen op 17 juni in Amersfoort terecht, op 21 juni in Hilversum, op 28 juni opnieuw in Amersfoort en op 1 juli in Zeist. Deze laatste rit gaat om het kampioen schap van Midden-Nederland. Het is een nachtrit. DALCO WON. Het elftal van Dalco heeft tegen G.T.D. in Amersfoort gespeeld. De wedstrijd was nauwelijks tien minuten aan de gang toen de rechtsbinnen van G.T.D. door een fout in de Dalco-achterhoede onhoudbaar langs de keeper schoot, waardoor het 1-0 voor G.T.D. was. Aangevuurd door vele supporters ging Dalco tot de aanval over en er kwamen enige kansen, welke echter niet benut werden. Een schot van Vlag ging ra kelings naast en rechtsbinnen Kas schoot in de armen van de G.T.D.- keeper. Toch kon een doepunt niet uitblijven en Vlag scoorde de gelijk maker in de rechterhoek van het G.T.D.-doel. Na dertig minuten spelen maakte Van Campen uit een voorzet van Vlag het tweede Dalco-doelpunt. Na de rust lag het tempo aanzienlijk lager en de wedstrijd had nog maar weinig hoogtepunten. G.T.D. was nu gevaarlijk, maar de achterhoede met stopper-spil Wim de Vries bracht steeds redding. In het laatste kwartier was G.T.D. voortdurend in de aanval, maar het einde van de wedstrijd bracht een benauwde 2-1-overwinning van Dalco.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1