DE AZOREN E Negen eilanden tussen Amerika en Europa* MARCHAL HAARMODE WASSERIJ GELRIA EDE BAARN, TEL. 2783 Firma G. van de Pol Loodgieters- werkzaamheden. Vergadering Waterschap f ROUW- en TROUWkleding Ritten van Tempo. Firma VAN DE WIJNGAART Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEQ 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Bioscoopprogramma. GARAGE „DE SOESTER" te zwaar valt kan deelnemen aan een sterrit van 60 km naar Alphen aan de Rijn o£ een tourtocht van 100 km, georganiseerd door de Utrechtse Poli tie Sportvereniging. Op 18 juni wordt de Ronde van Mid den Nederland gehouden over een af stand van 185 km en op 24 en 25 juni is er een nachtrit van 200 km, geor ganiseerd door de tourclub Rotterdam. Op 24 juni is er tevens een Anjer tourtocht van 60 km, georganiseerd door de Tourclub Klaaswaal. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Op 1 en 2 juli wordt de rit Brussel- Parijs-Brussel, een afstand van 600 km, gereden en wie dit te ver vindt die kan deelnemen aan een sterrit van 60 km naar Den Haag. Van 11 tot en met 14 juni wordt de bekende Lau- ra-vierdaagse verreden en vele ver enigingen organiseren in de maanden juli, augustus, september en oktober ritten. Daaronder de bekende Naalden- rit, de Molentocht en nationale slui- tingsritten. Een half jaar geleden werden de water schappen Isselt en Middelwijk samenge voegd en dinsdagavond hebben de inge landen van het waterschap IsselLMid- Uw eufre* «tor het haren ran r\r OOK CB1IZE BOELEN EN VESTEN Men zegt, dat reeds de Carthagers ze gekend hebben, maar dat is tot nu toe niet bewezen. Men zegt, dat de Romeinen er van geweten hebben en dat mag waar zijn, zeker is tot nog toe slechts, dat de Arabische geograaf Edrisi in de 12e eeuw voor de eerste keer over negen eilanden in de grote zee schreef, die wij thans Atlantische Oceaan noemen, over die negen eilan den, die wij als de Azoren kennen. De Canarische eilenden, Madeira, de Kaapverdische eilanden, ja zelfs de Bermuda's behoren tot de bevoorrech te vakantiedoelen van diegenen, die hun verlof op een eiland willen door brengen. De Azoren daarentegen staan tot op heden nauwelijks op het pro gramma van de grote reisbureaus. „Er was eens" zo zou deze geschie denis kunnen beginnen, er was eens 'n koning en die heette Henrique. Hij had van enige eilanden gehoord, die zijn belangstelling hadden opgewekt. Een van de mooiste kratermeren van de hele Azoren-archipel is de Lagoa de Fogo op het eiland Furnas. Daar hij zelf te druk met staatszaken was, gaf hij een van zijn vertrouwelin gen opdracht zich met die eilanden bezig te houden. Die waren weliswaar reeds - juist door genoemde Edrisi - beschreven, maar officieel nog niet ontdekt. Om dat verzuim goed te maken, koos in 1432 de Portugese edelman kapitein en ontdekker, Concalo Velho, zee en zette koers naar het westen, want daar moesten de eilanden liggen. Hij voerde zijn opdracht uit en ontdek te de Azoren. juister gezegd, eerst het zuidelijkste ervan. Ter ere van de Moeder Gods. die hem ongetwijfeld naar het doel gevoerd had noemde hij zijn ontdekking Santa Maria. Daarmee begon de latere geschiedenis van de Azoren, een eilandengroep, waarop zich geen inboorlingen bevonden die men tot de vrede moest brengen. Reeds door hun geografische ligging kwam aan de Azoren in de loop van de tijden een grote betekenis toe. Ze vond haar hoogtepunt, toen de eerste transatlantische kabel gelegd werd. In Horta op Fayal, het bekendste der ei landen, ontstond destijds een verster kerstation, zonder welke het volgens de toenmalige stand der techniek niet mogelijk geweest was gesprekken tus sen de Oude en Nieuwe Wereld te voe ren. Sinds 1956 verbindt een veel krachtiger kabel Europa en Noord- Amerika en zelfs daarop zou men in noodgeval niet meer aangewezen be hoeven te zijn, omdat intussen de draadloze telefonie geweldig vooruit gegaan is. Nietemin speelt in het nor male transatlantische verkeer het sta- Het St Andreas-Lyceum in Ponta Delgada is een van de mooiste voor beelden van Portugese architectuur op de eilanden. Vissers op het eiland Flores bij het binnenhalen van hun netten. Volgens oude sagen zijn de Azoren de resten van een verzonken continent ja, er zijn zelfs fantasierijke geleerden, die de mening verkondigen, dat in de omgeving der negen eilanden Atlantis heeft gelegen. Bewijzen daarvoor zijn er evenwel niet. Niettemin schijnt het niet uitgesloten, dat de archipel eens uit meerdere eilanden heeft bestaan. Enkele jaren geleden werden de be woners van Fayal door een griezelig lawaai gewekt. In hevige schrik zagen zij, hoe voor de kust de zee begon te koken, hoe een vulkaan uit de zee naar boven kwam. Hij bereikte een hoogte van meer dan 700 meter. Uit zijn kra ter schoten gelijk raketten tot 50 kg zware gloeiende stenen de lucht in. Vele ervan belandden op Fayal. Met uitzondering van Santa Maria ziet men op alle Azoren eilanden kra termeren, zgn. „caldeiras". Sommige ervan hebben een doorsnee van ette lijke km. Een van de vreemdste kra termeren op de Azoren ligt op het slechts 17 vierkante kilometer grote eiland Corvo, het noordelijkste ei land van de archipel. Uit het meer verheffen zich zeven kleine eilandjes. Corvo heeft slechts één enkele neder zetting. Ze heet Villa do Rosario. Haar bewoners hebben voor de voor uitgang niets over. De sociale orde van het dorp is patriarchaal. In Villa do Rosario is er sinds mensenheugenis geen misdaad, zelfs geen diefstal ge weest. Niemand zou daar op de ge dachte komen sloten op de deuren te maken er zijn geen rechters er is geen gevangenis en er zijn geen politie agenten. De enige verbinding van het eiland met de rest van de wereld is een schip, dat zesmaal per jaar Corvo aandoet. Strandpromenade van Ponta Delgada, de grootste stad op het „ananaseiland" San Miguel. Gezicht op Villa Franca op het Azoreneiland San Miguel. Het stadje bleef tot nu toe door het vreemdelingenverkeer onontdekt. tion van Horta nog een grote rol. Gedurende de Tweede Wereldoorlog zagen de geallieerden in de Azoren 'n „vloot van niet tot zinken te brengen vliegkampschepen". Het neutrale Por tugal kende de Amerikanen en Brit ten het recht toe op de eilanden vlieg velden en marinehavens te bouwen. Het er bij behorende verdrag werd na de wapenstilstand vernieuwd. Na het begin van de koude oorlog waren de Verenigde Staten meer dan ooit in de Azoren geïnteresseerd. De regeringen in Washington en Lissabon werden 't opnieuw eens over de V.S.-bases op de eilanden, die zelfs nu nog in het tijd perk van raketten, slechts weinig aan waarde hebben ingeboet, want de strategische conceptie van het Penta gon gaat weer van de mogelijkheid van beperkte, niet-atomaire conflicten uit en die kunnen nauwelijks binnen enkele dagen beslist worden. Dien overeenkomstig nemen bij zulke plan ningen aanvoervragen een belangrijke plaats in. De negen eilanden, die 1500 km ten westen van Portugal liggen, hebben daarin hun vaste plaats. In Moskou zou men maar al te graag iets tegen deze bastions ondernemen, maar zij biedt de communistische pro paganda geen aanknopingspunten op de Azoren zijn geen „onderdrukte" volkeren. In vele encyclodaedieën leest men bij het woord Azoren, dat het een ei landengroep van vulkanische oorsprong is, maar dat klopt niet helemaal. Het als eerste ontdekte Azoreneiland - San ta Maria - dankt in tegenstelling tot de anderen zijn bestaan niet aan de werkzaamheid van onderzeese vulka nen. Als enig eiland van de archipel heeft Santa Maria een kalkachtige bodem. De bewoners behoeven er niet in voortdurende angst voor aardbevin gen en vulkanische uitbarstingen te leven. Overal in de dorpen dragen de vrou wen nog hun oude klederdracht. „Bijna alle in Europa geconsumeerde ananas was afkomstig uit San Miguel", heette het nog ruim tien jaar gele den. Dat is intussen wezenlijk ver anderd, gebleven is echter het feit, dat deze vrucht ook thans nog het voornaamste exportartikel van dat Azoreneiland vormt. Daarbij komen nog suiker, thee, alcohol, tabak en visconserven. San Miguel is niet alleen het grootste maar ook het vruchtbaar ste eiland van de archipel. Ongeveer 45 km van Ponta Delgada verwijderd ligt Furnas met zijn hete mineraal- en zwavelbronnen. De ge neeskracht van het water is volgens de mening van vele geleerden buitenge woon groot en toch is er in Furnas tot nu toe geen kuur-bedrijf. De reden daarvan is eenvoudig gelegen in de omstandigheid, dat het aan geld voor het scheppen van de nodige installa ties ontbreekt en voor investeringen op de Azoren heeft de regering in Lis sabon niet de nodige middelen. Eens zullen de Azoren een toeristen dorado zijn, maar nog is het niet zo ver. De meeste bewoners staan met zeer gemengde gevoelens tegenover die dag der „ontdekking", want die zou onweerstaanbaar het einde van hun paradijsachtige vrede brengen. Een Spanjaard zou slechts verachte lijk zijn neus optrekken, als hij getuige zou zijn van een „Corrida de Corda" op Terceira, want wat hij daar te zien zou krijgen heeft met een klassiek stierengevecht niet te maken. De be woners van het eiland hebben evenwel hun plezier in de zaak. Bij de Corrida de Corda wordt de stier aan een 200 tot 300 meter lange lijn op het dorp, waarin het „gevecht" plaatsvindt, losgelaten. Een matador is er niet. Iedereen, die genoeg moed heeft, kan meespelen. Overwinnaar is hij, die het dier vangt. „Arena" is het dorp. Tegen het eind van de Corrida maakt de stier meestal een rijkelijk verstoorde indruk, want de toeschou wers hebben er plezier in hem te sar ren en rond te jagen. Iets anders ge beurt hem niet. Het 406 km2 grote Terceira heeft nog enkele andere bezienswaardigheden, zoals de vesting op de de Monte Brasil, die nog uit de tijd van de Spaanse heerschappij stamt. In deze vesting bracht Alphonso VI vele jaren van zijn verbanning door, nadat hij in 1656 door zijn broer Pedro II onttroond was. In de kathedraal van Angra do He- roismo, de hoofdstad van het eiland, ligt Paulo de Gama. de broer van de grote Portugese ontdekker Vasco da Dit schijnhuwelijk heeft dramatische gevolgen, die de film tot een bijzon der aantrekkelijke rolprent maken. Zondagmiddag „De Geheime Brigade", een verhaal dat zich afspeelt tijdens de oorlog tussen Fransen en Indianen enerzijds en Engelsen anderzijds. Deze oorlog werd tweehonderd jaar geleden in Noord-Amerika gevoerd. Het is 'n spannende geschiedenis van drie ver metele mannen en een moedig meisje die een geheime opdracht moeten uit voeren en vele avonturen beleven voor zij hun taak volbracht hebben. Van maandag tot en met woensdag „Europa bij nacht". Een keur van gro te artiesten treedt in deze film op en zij bieden anderhalf uur top-amuse- ment. Men ziet en hoort onder anderen Henri Salvador en Modugno. In de donderdag-cyclus „Hiroshima, mon amour", het verhaal van een grote liefde met het drama van Hiroshima als achtergrond. terschap Middelwijk en daarna gaf hij financiële bijzonderheden van Isselt. Het waterschap Middelwijk had een batig saldo van 734,29. Omdat de heer Kok wegens drukke werkzaamheden bedankt had als se cretaris-penningmeester moest er een opvolger gekozen worden. De heer J. G. Hilhorst kreeg 45 stemmen, de heer C. L. Wintjes 13 en er waren 3 blanco stemmen. De heer Brouwer dankte de afgetre den secretaris-penningmeester, die zijn werk gedurende acht jaar tot volle tevredenheid van het bestuur en de in gelanden verricht heeft. Men heeft op aangename en zakelijke wijze met hem samengewerkt en op voortreffelijke wij ze heeft hij de besprekingen met Ge deputeerde Staten gevoerd, die geleid hebben tot het samengaan van de wa terschappen Isselt en Middelwijk. Er moesten 2 nieuwe heemraden ge kozen worden als gevolg van de SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 Zo spoedig mogelijk zullen de wedstrij den om het kampioenschap korte- en lange afstand van Tempo gehouden worden welke enige weken geleden niet konden doorgaan omdat Jaap v. d. Burgt geblesseerd was. Op 14, 21 en 28 juni en op 26 juli, 23 augustus en 30 augustus worden er ritten gehouden op het parcours Foe- kenlaan. Achtereenvolgens zullen dit zijn een tijdrit over 7 ronden, een rit over 100 ronden, een klassementsrit over 50 ronden, een sprintrit, een rit over on bepaalde afstand en een tijdrit over zeven ronden. Op 12 juli wordt de der de recordrit in de Hooglandse polder gereden en op 16 augustus de vierde recordrit, eveneens in de Hooglandse polder. Het programma dat voor de tourrijders ter beschikking is stelt hen in staat in de komende maanden honderden kilometers te rijden. Zaterdag wordt de zware rit Amster dam-Maastricht-Amsterdam, een af stand van 525 km gereden. Wie dit fusie tussen Isselt en Middelwijk. Het bestuur droeg de heer P v. d. Breemer voor en de heren W. Logten- stein en A. v. d. Breemer werden aan bevolen voor deze functie. De heer P. v. d. Breemer kreeg 66 stemmen, de heer W. Logtenstein 41 en de heer A. v. d. Breemer 25, zodat de heren P. v. d. Breemer en W. Logtenstein ge kozen werden. De heer Brouwer wenste de nieuwe heemraden geluk met hun benoeming. Hij dankte de heer Wijntjes, die aftrad als heemraad voor het vele werk dat hij als heemraad voor het waterschap Isselt, en gedurende een half jaar voor het waterschap Isselt-Middelwijk ver richt had. Aan het eind van de vergadering dank te de heer Kok het bestuur, en in het bijzonder de voorzitter, die het hem mogelijk gemaakt hebben gedurende acht jaar op prettige wijze als secre taris-penningmeester werkzaam te zijn. De heer Brouwer bracht de heer Kok dank omdat hij toegezegd heeft zijn opvolger geheel te zullen inwer ken. Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise Gama, begraven. Nu nog vragen enkele geschiedkundigen zich af, waarom Vasco zijn broer, die hem vergezelde en tijdens de reis ziek werd, op Ter ceira achterliet. Terceira werd eerst, zoals de naam aangeeft, als derde Azoreneiland ont dekt en omstreeks het jaar 1450 geko loniseerd. Niettemin ontwikkelde het zich sneller dan de andere eilanden van de groep. Binnen een eeuw werd de stad Angra do Heroismo bisschops zetel en hoofdkwartier van de hoogste havenautoriteiten van de hele archipel. Angra beroemd zich er bovendien op de mooiste stad van de Azoren te zijn. De weinige touristen, die naar Angra komen, zijn enthousiast. Voor hen is deze stad een oase van rust en vrede. De vrouwen onder hen krijgen schit terende ogen, als zij in de winkels de inheemse pumps zien. Terceira-pumps zijn het belangrijkste met de hand be werkte uitvoerprodukten van 't eiland. „Om zonden huilt men later" heet de film, die van heden tot en met zondag - uitgezonderd zondagmiddag - in het City-theaer- draait. Sabina Bethmann, Sabine Sesselman en Rudolf Forster vervullen de hoofdrollen. Heinz Horbach wordt het slachtoffer van een aanrijding en als hij tot bewustzijn komt bevindt hij zich in een vreemde woning. De man die hem aanreed heeft hem daarheen ge bracht omdat hij de politie buiten het ongeluk wil houden. Hij is getrouwd, maar zat in de auto met een meisje waarmee hij een verhouding heeft en publiciteit over deze affaire kan hem schaden. Bovendien verwacht het meis je een kind van hem en als hij ver neemt dat Heinz Horbach geen werk heeft, stelt hij hem voor het meisje te trouwen. Uiteraard tegen een vergoe ding en met het vooruitzicht dat hij de schoonzoon van een rijke industrieel wordt. delwijk in De Gouden Ploeg een ver gadering gehouden onder voorzitter schap van de heer J. Brouwer. Nadat de secretaris-penningmeester, de heer A. G. Kok, de notulen van de vorige vergadering gelezen had, legde hij rekening en verantwoording af van de inkomsten en uitgaven van het wa- Voor al uw auto-service, uitdeuken, spuiten, erkend L.P.G.-inbouw- station. Verkoop van Benzine, Olie enz. Tevens erkende autorijschool. Smitsweg 19 Telefoon 3865

Soester Courant | 1961 | | pagina 6