Gewestelijke Vrouwendag Humanistisch Verbond. Excursie K.N.M.T.P. De Springbok. Soest en Zweden. Rit van de bromfietsclub. Koop van grond. Ontspaningsmiddag bejaarden. Postagentschap Soest-Zuid. De Duinkikkers verloren. Monsterrit van Tempo-leden. HET OOG GERICHT OP DE LIEFDE. Onbewoonbaar. DINSDAG 13 JUNI 19S1. 40e JAARGANG Ne. 44. SOESTER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 25566 GIRO 126156 In het gebouw van de Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting aan de Burgemeester Grothestraat is een gewestelijke vrouwendag van het Humanistisch Verbond gehouden. Deze dag werd door de vrouwengroep van de gemeenschap Soest-Baarn op initiatief van de secretaresse van de gemeenschap, mevr. Kreger-Boensma georganiseerd en leden van andere vrouwengroepen in het gewest Utrecht waren hiervoor uitgenodigd. Het aardige modern-ingerichte zaaltje was goed gevuld en vanaf het begin heerste er een allerprettigste stemming. Mevr. Kreger sprak een openingswoord en vertelde in het kort de geschiede nis van het ontstaan van het gebouw waarin de bijeenkomst plaats vond. Onder leiding van mevr. Boswijk werd een quiz gehouden. Zij werd hierbij volgens de regelen der kunst bijge staan door een „Mieke". De vragen hadden natuurlijk betrek king op het Humanistisch Verbond in zijn verschillende aspecten. Mevr. P. M. v. d. Berg uit Amersfoort las een paar geestige verhaaltjes voor en als hoofdschotel kwam de lezing van mevr. mr H. Singer-Dekker over het onderwerp „Komt de mens tot zijn recht in onze samenleving". Mevr. Singer begon met een voorbeeld uit de praktijk, waarbij moeilijkheden ontstonden tussen een jonge werkkracht met goede vooropleiding en een oude werkkracht met veeljarige ervaring. Zij wees op het gebrek aan onderling begrip dat vaak te constateren is. Door dit onbegrip heerst er soms een sfeer die de productie ongunstig beïn vloedt. Deskundigen houden zich hiermee_l}e-_ zig maar zij moeten bedenken dat de kwestie van de menselijke verhou dingen nooit een zaak van deskundig heid alleen is. Een arbeider heeft in een bedrijf behoefte aan een zekere vrijheid en hij wenst verantwoordelijk heid te dragen. Dit wordt vaak verge ten en hierdoor hoort men dikwijls de verzuchting„We hebben alles, maar we blijven een nummer". Na de lezing werd langdurig en le vendig gediscussieerd. De tegenstel ling werkgever-werknemer werd van verschillende kanten bekeken. Er is gewandeld en er zijn contacten De Lockheed Electra II „Sirius" van de K.L.M. is even voor de landing op het vliegveld van Cairo tegen een heuvel gevlogen en neergestort. Bij dit derde ongeluk binnen een halve maand van de K.L.M. zijn waar schijnlijk 20 doden te betreuren. De bemanning bovenste rij, v.l.n.r., J. W. H. van Heuts, 2e piloot (omgeko men), J. C. de Gooyer, radiotelegrafist, J. Voogt, boordwerktuigk.; onderste rij, v.l.n.r., J. G. Peeters, stewardess, J. Schriel, steward (omgekomen), G. J. H. Thijs, purser (omgekomen); geheel links gezagvoerder K. J. Reynolds. gelegd, zodat alle aanwezige dames op In een schrijven van 1393 wordt het klooster genoemd als „het convent van St. Brigitten te Soest met haar gesel len", maar veel zal de Zweedse student over de Orde der Heilige Brigitte in ons land. niet kunnen vinden, omdat deze orde hier tot geringe bloei kwam. Drieentwintig leden van de afdeling Soest der K.N.M.T.P. hebben de kwe kerij van de heer Werkhoven aan de Eemweg bezocht. De aanwezigen kre gen menig belangwekkend kijkje op de moderne wijze van tomaten kweken. Begin april werden jonge plantjes van het ras Victoria uitgezet, die speciaal door de Utrechtse proeftuin in Vleuten waren opgekweekt. Dank zij de mo derne techniek is nu - nauwelijks 3 maanden later - de oogst reeds in vol- een geslaagde dag kunnen terugzien. In een slotwoord werd de wens uitge sproken dat dit experiment navolging zal vinden en dat de gewestelijke tentriller". Deze schut de meeldraden vrouwendag van het Humanistisch zo intens dat het stuifmeel rondvliegt. Ie gang. Om de bevruchting te bevor deren worden alle bloemen regelmatig behandeld met een „electrische toma- Verbond in Utrecht tot een traditie zal worden. Gezien het resultaat van deze eerste dag is er reden om aan te ne men dat deze wens vervuld zal worden. De tekenaar Jean Dulieu heeft een al leraardigste tekening gemaakt, die het nieuwe orgaan van De Soester Turn- club aantrekkelijk maakt. Het is een „Springbok". die op de om slag staat. De naam van het blad is eveneens „De Springbok" en het eer ste nummer doet vermoeden dat het Soester verenigingsleven er een prima orgaan bijgekregen heeft. In dit num mer is onder meer de „Soester Turn- mars" van de heer H. de Vries opge nomen. De 24-jarige Zweedse student Tory Nyberg is bezig aan een proefschrift over het ontstaan en de verspreiding van de Orde der Heilige Brigitta, een kloosterorde die in Zweden ontstond en zich over geheel Europa verbreidde. Er werden kloosters gesticht in Zwe den, Duitsland, Frankrijk, Italië, Bel gië en Nederland. Reeds tweemaal bezocht de jonge Zweed onze gemeente, want in Soest was een klooster van de Orde der Hei lige Brigitta. Het moet „Mariënburg" geheten hebben en was gelegen aan de Eemweg. Driehonderd jaar geleden be stond de kloosterkerk nog en de schilder Hobbema heeft deze kerk vereeuwigd op een schilderij dat zich thans in een Hamburgs museum bevindt. Honderd jaar later was deze kerk een ruïne en thans zijn er nog slechts res ten van muren te vinden. Hiermee had men twee jaar geleden heel wat te stellen toen er een gasleiding aange legd moest worden. Om de lucht zo droog mogelijk te hou den, met het oog op voorkoming van ziekten, wordt zelfs nu gestookt en te gelijk geventileerd. Om dezelfde reden worden de sproeibuizen, die eerst bo venin hingen, naar beneden verplaatst, zodat de planten alleen onderaan be vochtigd worden. Na afloop van de excursie dankte de voorzitter van de afdeling Soest der K.N.M.T.P., dr P. Felix voor de in teressante toelichting, terwijl hij mee deelde dat zich deze middag drie nieu we leden opgegeven hadden. Twintig fietskoppels en vijfentwintig brommers hebben gisteravond deelge nomen aan de rit van de Soester Brom fiets Club, waarvan het parcours uit gezet was door de heer R- Wehmann. De brommers reden 32 km met een ge middelde snelheid van 20 km per uur en de fietsers 17 km met een gemid delde snelheid van 12 km. Start en finish waren bij hotel Bos en Dik te Amstelveen. Het zijn perce len van 100 en 90 m2, respectievelijk gelegen aan de Lange Brinkweg en het Kerkpad N.Z. Deze grond heeft de gemeente nodig voon de verbreding van -de Lange Brinkweg cm het Kerkpad. De koopsom is 760,en voor de financiering is 850,nodig. Van P. R. van Rij te Oisterwijk wordt 65 m2, gelegen aan de Kerkstraat ge kocht. Deze grond heeft de gemeente nodig voor verbreding van de Kerk straat. De koopsom is slechts een kwartje, maar de gemeente moet een tegelpad aanleggen naar het perceel 111 en daardoor is met de financiering van deze koop 550,gemoeid. MEUBILAIR VOOR DE SAVORNIN LOHMANSCHOOL. Het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" heeft zich in een schrijven tot het gemeentebestuur gericht. In dit schrijven wordt mede werking verzocht voor de aanschaffing van 30 sets, 1 stel springstandaards en een turnmat ten behoeve van de Sa- vornin Lohmanschool aan de Driehoeks- weg. Het college merkt naar aanleiding van deze aanvraag op dat reeds eerder me dewerking door het gemeentebestuur verleend is voor de aankoop van 200 sets. Een aantal banken werd toen ge handhaafd en in de eerste klas ge plaatst. Verwacht mag worden dat de eerste klas bij de aanvang van het nieuwe cursusjaar meer dan 50 leerlingen zal tellen. Deze klas zal dan gesplitst moeten worden en een noodlokaal zal in gebruik genomen moeten worden. Evenals enige jaren geleden zal de kamer van het hoofd der school tot noodlokaal worden ingericht. Met sets kunnen meer kinderen in het noodlokaal ondergebracht worden dan met banken, zodat het college van B. en W. de raad adviseert medewer king te verlenen voor de aanschaffing van deze sets. De school heeft geen springstandaards en geen turnmat en B. en W. zijn van Duin waar na afloop van de rit door mening dat de normale eisen, die men voorzitter A. Luschen de prijzen uit gereikt werden. Hij deelde mee dat op 25 juni opnieuw ritten georganiseerd zullen worden. De uitslagen zijn Brommers 1. J. v. d. Bank, 9 strafpunten. 2. Mevr. E. v. d. Broek (10). 3. A. v. Slooten (20). 4. F. van Slooten (21). 5. J. Stam (21). Fietsen 1. C. de Bruin en G. van Essen (58). 2. C. van Duinen en C. Post (95). 3. G. H. v. d. Broek en echt genote (95). 4. H. Schut (98). In het belang van de volkshuisvesting, met bestemming van openbare weg en ter uitvoering van het uitbreidingsplan mag stellen voor het geven van lager onderwijs niet overschreden worden als medewerking verleend wordt bij de aanschaffing van deze mat en stand aards. De raad wordt derhalve verzocht een krediet van 2200,te verlenen ten behoeve van deze aanschaffingen. De U.V.V. afdeling Soest organiseert donderdagmiddag een ontspannings middag voor alle Soester bejaarden in gebouw Credo aan de Julianalaan. Onder meer worden vier films ver- zal de gemeente twee percelen grond toond „De zee was niet meer" van kopen. Het eerste van de heer C. J.Bert Haanstra, „De Hoop vaart", ,,'t Schot is te boord" en „Geniet van wat de zee u biedt". De eerste film behan delt inpolderingswerkzaamheden, de tweede het wel en wee aan boord van het hospitaal-kerkschip „De Hoop" en dan worden twee films over de visserij gedraaid. Deze ontspanningsmiddag begint om 2 uur. Het Postagentschap Soest-Zuid zal van 18 tot en met 28 juni a.s. wegens va kantie gesloten zijn. De A.O.W.- en andere rentetrekkers kunnen proberen a.s. donderdag, vrij dag en zaterdag a.s. hun rente, verval lende tijdens de vakantiedagen, af te halen. Indien de betaalstukken van de Rijks verzekeringsbank en R.v.A. aanwezig zijn, kan uitbetaling dan reeds plaats hebben. Indien niet mogelijk dient men zich op de vastgestelde datum op het hoofdpostkantoor te vervoegen. Ook kan men wachten tot na de vakantiede betaalstukken zijn dan weer op Soest- Zuid aanwezig. Alle postbetaalstukken, ook al staat er op vermeld „betaalbaar te Soest-Zuid", kunnen op b.g, dagen in het hoofd postkantoor aangeboden worden. De Duinkikkers hebben gisteravond met 4-2 verloren van Zwemlust 4. Het Soester team was gehandicapt door het meespelen van een aantal invallers, zodat de ploeg geheel gewijzigd was. Veteraan Doove was de keeper en kee per Tom Meijer lag op de twee-meter- lijn. Beiden hebben goed gespeeld. Het Duinkikkerteam begon goed met een doelpunt van Koos Iseger, maar Zwemlust bracht de stand op 2-1 en na de rust zelfs op 4-1. Tenslotte wist Rob Meijer na goed aangeven van v. d. Bor het tweede doelpunt van de Duin kikkers te scoren. Twintig leden van de ren- en touris- tenvereniging Tempo hebben deelge nomen aan een monsterrit Amsterdam- Maastricht-Amsterdam, een afstand van 525 km, nadat zij eerst 40 km van Nieuwerhoek naar Amsterdam ge reden waren om de startplaats te be reiken. Er reden 93 deelnemers uit Amsterdam weg en Tempo vormde de grootste groep. In ruim 12 uur werd Maastricht bereikt, maar de Tempo- groep was een half uur later dan de andere deelnemers omdat Fred de Haas in de buurt van Veghel bij een val partij betrokken was, waardoor zijn fiets opgeknapt moest worden. In Maastricht werd een uur gerust en toen werd de lange thuisreis aanvaard. Nu werd ruim 16 uur gereden over de afstand. Dat kwam door de vermoeid- De getrouwde man kan zijn liefde voor zijn vrouw op heel veel manie ren tonen, maar er zijn bepaalde nor men, waaraan iedereen zich houden moet om te voorkomen dat het de schijn heeft alsof de liefde in haat ver anderde. In Soestdijk woont echter een jonge man die lak heeft aan alle normen en die daarmee alle 'degelijke en fatsoen lijke mannen maar een heel stuk voor uit is. Als die degelijke en fatsoenlijke man nen eens zouden vergeten dat zij de gelijk en fatsoenlijk zijn en ze zouden als zatladders thuiskomen met de me- deling dat ze hun vrouw eens even een dreun zouden verkopen dan zou den deze echtvriendinnen dit beslist niet als een bewijs van liefde opvatten en de hulp van de politie, de brand weer, de B.B. en de E.H.B.O. inroepen. De agressieve fatsoenlijke man zou dan rap in de cel belanden. Zo niet de woeste jongeman in Soest dijk. Die kan rustig met de bijl op ta fel slaan of zijn vrouw een optater ver kopen. Verontruste buren waarschuwen dan de politie, maar als de heren van het gezag komen dan vraagt ze zelf of ze maar willen opkrassen, omdat er niets aan de hand is. Het afgelopen week-end was het weer bal. De jongeman gaf het voornemen te kennen zijn vrouw overhoop te steken en terecht werd de politie gewaar schuwd, want deze jonge Viking is tot veel in staat. Natuurlijk ging de politie auto direct op stap en niet zonder re denen, want men vond de jonge vrouw „in elkaar getrapt" op straat liggen, om het met de woorden uit het poli tierapport te zeggen. De agenten wa ren natuurlijk gaarne bereid de onver laat-echtgenoot met hun gummistok ken lens te slaan, maar de vrouw wens te dit helemaal niet en ze verklaar de nadrukkelijk dat haar lieve echtge noot niet opgesloten mocht worden, om dat ze zo zielsveel van hem houdt. Moet u nog peultjes Als wij, hoogst fatsoenlijke mannen onze echtvrien dinnen een speels duwtje geven komen we al in de cel terecht. De politie keek uit naar de agressieve echtgenoot en trof hem tenslotte op straat aan. Hij bevond zich in liefderijk omstrengelde staat met zijn bescha digde echtgenoot en de twee gelieven groetten de agenten vriendelijk. Die waren perplex en schreven in het rap port dat de liefde maar een heel vreemd ding is. Overigens is het wel te wensen dat een agent deze woesteling bij een volgende gelegenheid het ziekenhuis inslaat. Met of zonder wil van zijn vrouw. KANTMAN. heid die een woordje ging meespreken, maar ook door de regen, die van Roermond tot Amsterdam de rijders doorweekte. Vier van hen gaven op, maar alle 20 Temporijders zetten moe dig door. Onder hen waren drie deel nemers van rond de vijftig, de heren H. v. d. Broek, Visser en Schaafsma. Door de R.T.C. Olympia, die deze rit organiseerde, werd voor iedere deel nemer die de rit uitreed een zuiltje met de wapens van Amsterdam en Maastricht beschikbaar gesteld, maar er was geen groepsprijs. Vanaf Amsterdam hebben de Tempo deelnemers zich naar huis laten rijden door auto's en dat is heel begrijpelijk, want zij hadden bijna 600 km afge legd en Amsterdam was het eindpunt van de monstertocht, dus er was geen enkele reden om nog flinker te zijn dan ze al geweest waren en nog eens 40 km naar huis te fietsen. Op 1 en 2 juli zullen Tempo-rijders deelnemen aan de rit Brussel-Parijs- Brussel, een afstand van 600 km. De directie van de Volkshuisvesting in de provincie Utrecht acht de woning Korte Brinkweg 63 ongeschikt voor be woning, terwijl men van mening is dat dit huis door het aanbrengen van ver beteringen niet meer in bewoonbare staat te brengen is. Het college van B. en W. stelt de raad voor dit huis onbe woonbaar te verklaren en de termijn van ontruiming op zes maanden te stel len.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1