DRUKKERIJ SMIT TWEEDE BLAD Tien jaar werk voor de Soester jeugd. Ned. Vrouwen Electiciteits Vereniging. Ned. Vereniging van Huisvrouwen. Programma Zomeravond-voetbal. Boottocht Instuif. Politie-nieuws. Riolering Ferd. Huycklaan. Eervol ontslag. Honkbal fiasco. Olymp ia won weer. B.D.C. won. Ontheffing hinderwet. Vergoeding voor studiekosten. Sportvelden voor Soesterberg. KRABBELS VAN KNEUS. POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 BRANDWEER TELEF. 3333 MODERN DRUKWERK VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 13 JUNI 1961. Tien jaar geleden kwam de heer N. L. Pouw in Soest wonen omdat hij chef van de inmiddels opgeheven Coöpe ratie in de Molenstraat werd. Dat verhuizen van Bussum naar Soest was niets bijzonders, want zoveel men sen zijn de laatste jaren Soester inge zetene geworden. Spoedig bleek echter dat de komst van de heer Pouw een aanwinst voor on ze gemeente was, want evenals in an dere plaatsen is er in Soest gebrek aan mensen die leiding willen geven aan de jeugd, verenigd in sportverenigingen en andere clubs. De handbalvereniging B.D.C. legde als eerste beslag op hem, maar daarbij bleef het niet. Hij werd secretaris van de r.k. gymnastiekvereniging Crescen do, waarvan hij thans nog bestuurslid is, bestuurslid van de Soester Sport federatie, voorzitter van de Ballet vereniging Soest, die voortkwam uit de vereniging Crescendo, en tevens is hij nog jeugdleider van de Nederland se Heisvereniging. De handbalvereniging B.D.C. werd in 1950 opgericht en leider van de jonge vereniging was de heer J. Stevens, die direct een elftal in de competitie liet spelen. De vereniging had vrij spoedig al 70 leden, maar bij velen was het handbalvuur spoedig gedoofd en er bleven slechts dertig getrouwen over. De heer Stevens vertrok en de vereni ging had geen leider. Secretaresse Nel Kaats kwam echter op het goede idee de heer Pouw te verzoeken de lei ding van de vereniging op zich te nemen. Dat was heel goed gezien, want thans heeft hij deze leiding nog. Niet meer alleen, want sinds een half jaar wordt hij bijgestaan door bestuurs leden en dat mag ook wel voor een vereniging met 130 leden. Het ging goed met B.D.C. en in het seizoen 1956-1957 werd het tweede team kampioen. In 1958 werd een as pirantenteam kampioen, evenals in 1959 en in 1960 werd het eerste da mesteam kampioen. Daarnaast behaalde drie aspirantenteams het kampioen schap. In het seizoen 1958-1959 werden voor het eerst wedstrijden voor de zaal handbalcompetitie gespeeld. Drie teams namen deel en twee hiervan behaalden het kampioenschap. Het volgend jaar namen vijf teams deel en voor twee kon de kampioensvlag gehesen worden. Voor het eerst speelde een herenteam mee en een eervolle derde plaats was het resultaat. Het afgelopen seizoen speelden 8 teams in de competitie en 3 behaalden het kampioenschap. In de zaal kwam B.D.C. met 5 teams uit en 2 konden zich kampioen noemen. De heer Pouw is hierover lang niet ontevreden, maar nu reeds is hij be zig aan de plannen die het volgend seizoen 11 teams in de competitie moeten brengen. De heer Pouw werd geen lid van Cres cendo om bestuurslid te worden, maar om zelf aan gymnastiek te doen. Dat kon, maar bestuurslid werd hij ook. Bij de viering van het 25-jarig bestaan was hij nog secretaris, maar het werd echt te druk, vooral omdat het club orgaan van „Crescendo" heel wat werk bezorgde. Gymnastiek om de eigen boddy fit te houden, maar ook schermen, al was dit bij het vertrek uit Bussum afgelopen omdat hier geen schermers in een club verenigd zijn. En tafeltennis bij Philips, waar de heer Pouw thans werk zaam is. Het spreekt wel vanzelf, dat iemand die zich uitsloofde voor de sport in het bestuur van de Soester Sport Federatie terecht kwam. Nu heeft deze functie niet zoveel meer om het lijf omdat er een wijziging zal komen in de organi satie van het sportleven in onze ge meente. De heer Pouw hoopt dat dit snel gebeuren zal en dat een ambte naar voor de sport zijn schouders zal zetten onder de vele problemen die op te lossen zijn. Tijdelijk voorzitter van de Instuif R.K. Jong Soest, maar dat werd ook wat teveel van het goede en de heer Pouw bedankte voor deze functie om meer aandacht te kunnen besteden aan B.D.C.-handbal, de vereniging die niet alleen op een nieuw veld wacht, maar ook op een nieuw clubgebouw. Als voorzitter van de balletvereniging Soest streefde de heer Pouw er met Mieke v. d. Hoogte en thans met Ga- brielle Destree naar de lichaamsbouw en het lopen van jonge meisjes te ver beteren en het „hobbezakkerige" te doen verdwijnen. Deze vereniging kwam in 1959 tot stand en thans zijn er 70 leden. Als jeugdleider van de Nederlandse Reisvereniging trekt de heer Pouw er ieder jaar met jongelui op uit. Dit jaar gaat hij 14 dagen met een 15-tal jon geren al trekkend langs de Rijn en met 30 watersportliefhebbers gaat hij zeilen in Sneek. Vijftig jaar is de heer Pouw thans en hij is nog kwiek genoeg om iedere week gedurende de competitie als scheidsrechter wedstrijden te leiden. Vijfentwintig jaar getrouwd zal hij bin nenkort zijn, maar misschien zal zijn vrouw wel eens gezegd hebben dat hij 15 jaar met haar getrouwd is en 10 jaar met B.D.C.-handbal. En daar zit nog wat in ook. 50 leden van de afdeling Eemland van de N.V.E.V. brachten een bezoek aan het vernieuwde en uitgebreide voor lichtingsgebouw van de Ned. Vrouwen Electriciteits Ver. gelegen op de K.E.- M.A.-terreinen in een 32 ha groot fraai park, voormalig bezit van de fam. Pal- landt te Arnhem. De directrice, mej. v. d. Broek, net terug van haar verblijf van een week in Meridon bij Parijs, waar ook ver scheidene dames van de afd. Eemland" een gezellige vacantie onder leiding van mevr. Dwars hadden doorgebracht, heet te de dames hartelijk welkom in de mooie, lichte, ruime ontvangzaal en gaf een duidelijke uiteenzetting over werk en streven van KEMA en V.E.E.N. Zij wees er op o.m. bij aankoop van electrische apparaten vooral te letten op de KEMA-keur of altijd een apparaat van een gerenommeerde fabriek te be trekken. Daarna volgde een film over „Het Licht", van gloeilamp tot TL-buis en een rond leiding. 3 leraressen begeleidden de da mes door de keurig verzorgde lesloka len, was- en strijklokalen, keukens met de nieuwste fornuizen, huishoudmachi- nes, koelkasten, afwasmachines enz. Na een woord van dank door de pre sidente voor de hartelijke ontvangst re den de dames naar het openluchtmu seum, waar ze van de 20e in de 17e en 18e eeuw werden geplaatst. Hier kreeg men ruimschoots tijd alles rus tig te bezichtigen. De terugrit ging via Rhenen, de Koer- heuvel, Doorn en Soesterberg. GESLAAGD. Voor de hoofdakte kleuteronderwijs slaagde mej. C. L. Gorlee alhier. De afdeling Baarn-Soest van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen heeft voor de zomermaanden de vol gende plannen 13 juni Bezoek aan het kasteel Sype- steyn in Nieuw Loosdrecht. 28 juni Koffieochtend in De Roskam aan de Hilversumsestraatweg, met aan sluitend pannekoeken eten. 1 juli Tocht naar Schoonhoven en Kinderdijk. 19 juliKoffieochtend in de Pekingtuin te Baarn. 9 augustus Koffieochtend in het ge bouw van de Commissie voor Huishou delijke en gezinsvoorlichting aan de Burg. Grothestraat. 13 juni C.S.M.—CIHA. 14 juni DALCORoda. 15 Juni A.B.F.—K-P.S. 2. 16 juniFoxboroF.S.V. HONKBAL BIJ S.E.C. Aan de leden van de S.E.C.-honkbal- afdeling is het volgende schrijven ge richt „Hoewel de vorderingen van de S.E.C.-honkballers, technisch zowel als tactisch, zienderogen vooruitgaan, be staat toch wel het gevaar dat wij in bepaalde elementaire fouten zullen vol harden, uitsluitend en alleen omdat geen enkele deskundige ons erop at tent maakt. Omdat het aanleren en aanwennen van bepaalde foutieve handelingen en opvattingen juist in de beginperiode een groot gevaar voor de toekomst inhouden, doet het ons een bijzonder groot genoegen U te kunnen medede len dat wij de heer R. van 't Hoff bereid gevonden hebben enige trai ningen bij ons te leiden. De heer Van 't Hoff, die zijn sporen in de honkbalhoofdklasse ruimschoots heeft verdiend, heeft thans onder meer de jeugd van Ajax onder zijn hoede. Allen, die in de gelegenheid zijn de training op woensdagavond bij te wo nen, worden verzocht 14 juni, om half zeven, aanwezig te zijn. Zelfs in dien U door blessure verhinderd bent actief aan de training deel te nemen zal het toch nuttig zijn deze vanaf de kant te volgen." De gezamenlijke Instuiven van Amers foort en Soest houden op 25 juni een boottocht op het IJsselmeer. Het wordt een tocht met een dubbeldeks plezier jacht, waarop 600 mensen een plaats kunnen vinden, maar slechts 350 in- stuivers zullen met deze tocht mee kunnen, want er moet ruimte over blijven om te dansen. Het jacht is geheel overdekt dus het weer is altijd goed genoeg. Instuivers uit Baarn, Laren en Hilver sum zijn eveneens welkom en leden van katholieke verenigingen kunnen ook passage boeken. De kosten zijn ƒ4,50. De Corona's en de Blue Boys zullen de muziek in de bar verzorgen en de scheepskapel zal onafgebroken in de danszaal spelen. Op 18 juni zal een tuinfeest gehouden worden, zoals ieder jaar. The Sky Blazers zullen deze avond in hotel „Duinhof" muzikaal verzorgen. De Amerikaan J. R. O. reed op de Eemweg en hij dacht dat hij ach ter het stuur van zijn auto wel een sigaret kon rollen. Daarvan kwam echter niets terecht. De sigaret leek nergens op en de auto moest door een vrachtauto uit een sloot gelrokken worden. H. v. d. B. kwam op het bureau vertellen dat hij zou blijven drinken, hoewel hij op de zwarte lijst staat en dit werd voor kennisgeving aangeno men. Vrijdagavond om zes uur brak er brand uit in een zandgat terzijde van de Molenstraat en dit werd pas om 9 uur aan de politie gemeld. Toen was het snel geblust. Een onbekende heeft de auto van de heer K., die op 't Hart stond, openge broken en er reclamepapieren uitge haald. Een portierkruk sneuvelde on der het geweld van de inbraak. De zelfde onverlaat brak de auto van de heer G. op de Birkstraat open. Dit kon de politie opmaken uit het feit dat zich bij de auto dezelfde voetspo ren bevonden. CONCERT OUDE KERK. Op vrijdag 16 juni wordt er in de Oude Kerk een concert gegeven, waar aan Maarten Kooy, orgel en Nelly Brandenburg, blokfluit, deelnemen. Er worden werken uitgevoerd van Te- leman, Handel en Kuckuck en Maarten Kooy speelt orgelwerken van Sweelinck, Pachelbel, Walther en Micheelsen. BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt van vrijdag j.1. werden aangevoerd 252 big gen in prijzen van 58,tot 75, en 10 drachtige zeugen van 375, tot ƒ560,—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 230.000 stuks Hoendereieren van 12,75 tot 13,60. Middenprijs 13,20. Prijs per kg. 2,16. Er is door de directeur van gemeente werken een plan ingezonden betreffen de de aanleg van riolering tussen de Lange Brinkweg en de Ferdinand Huycklaan. Het wordt een moerriool en de kosten zullen 145.000,bedra gen. Het college van B. en W. stelt de raad voor een krediet van 145.000, beschikbaar te stellen voor de uitvoe ring van dit werk, waardoor het mo gelijk zal worden Soest-Zuid aan te sluiten op de rioolwaterzuiveringsin stallatie aan de Maatweg. De heer B. Meerding, onderwijzer aan de openbare lagere school te Soester berg, heeft eervol ontslag gevraagd in verband met zijn benoeming aan een openbare school in Amersfoort. Het college van B. en W. stelt de raad voor dit ontslag te verlenen. Het is goed dat het bestuur van de honkbalafdeling van S.E.C. de hoofd klasse-speler R. van 't Hoff, die trai ner van de Ajax-jeugd is, bereid ge vonden heeft de S.E.C.-honkballers te trainen, want het afgelopen week einde is opnieuw gebleken dat Soest op honkbalgebied nog een lange weg af te leggen heeft,. De wedstrijd S.E.C. 1 tegen The Spar- rows ging niet door wegens de re gen, maar S.E.C. 2 verloor kansloos met 0-40 van het Hilversumse H.B.C. 1. De werpers De Bruin en Luschen hadden niets in te brengen tegen de slagploeg van de Hilversummers. De wedstrijd duurde 7 innings. Alle begin is moeilijk, doch door de training van de heer Van 't Hoff zal het ongetwijfeld spoedig beter gaan. De juniores van Olympia onder lei ding van de heer W. A. Suman en de seniores onder leiding van mej. W. A. Suman zijn zaterdagmiddag in Amers foort ongetwijfeld de schrik van allen geweest die deelgenomen hebben aan de 23ste Standaardmars, want natuur lijk staken zij weer met kop en schou ders boven alle deelnemers uit. De 39 junioren liepen 12 km en zij wonnen de eerste prijs, de seniores lie pen 19 km en werden eveneens eerste. Slechts tien dames vormden zondagmid dag het B.D.C.-team dat in Utrecht tegen Spirit in de kwart-finale om het kampioenschap van Utrecht moesten spelen. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat het een fikse nederlaag zou worden, want met de rust stond B.D.C. met 1-4 achter. De Soester dames her stelden zich echter uitstekend en zij wormen met 5-4. In de halve finale moet tegen B.S.V. 1 gespeeld worden. De wedstrijden van juniores en aspiran ten gingen niet door omdat het re gende. Het college van B. en W. stelt de raad der gemeente voor ontheffing van de verbodsbepaling in de hinderwet te ver lenen voor de uitbreiding van een ben- zine-installatie aan de Postweg 23 te Soesterberg. Het verzoek is ingediend door Shell Ne derland N.V. te Den Haag. De comman dant van de vrijwillige brandweer te Soesterberg en de directeur van ge meentewerken Soest hebben geadviseerd de gevraagde ontheffing te verlenen. Ambtenaren krijgen op het ogenblik een vergoeding voor studiekosten. Voor gehuwden en kostwinners is dit 75 °/o van het gehele bedrag en voor niet- kostwinners 50 °/o. Het college van B. en W. acht het on juist dat er onderscheid gemaakt wordt omdat juist voor de lagere ambtenaren die geen kostwinner zijn de studiekos ten een zware last betekenen. Het col lege van B. en W. heeft de raad dan ook voorgesteld 75 °/o van de studie kosten te vergoeden ondanks het feit of de betrokken ambtenaar ge huwd, kostwinner of geen kostwinner is. In de raadsvergadering van 19 april 1961 werd besloten van de Staat der Nederlanden een perceel grond te ko pen op Zeister grondgebied voor een bedrag van 11.215,Aan de Neder- landsche Heidemaatschappij is gevraagd wat de kosten van het opmaken van een plan voor de aanleg van sportvelden op deze grond bedragen. Deze kosten zijn 800,en het college van B. en W. verzoekt de raad hiervoor een krediet te verlenen. NIEUW BEDRIJF TE SOESTERBERG. De voormalige christelijke school aan de Postweg heeft een nieuwe bestem ming gekregen. In dit gebouw zullen nijvere handen, geholpen door moder ne apparatuur, diverse artikelen ver pakken. Het steeds groter wordende gebrek aan personeel verplicht ver schillende bedrijven hun verpakkings werkzaamheden uit te besteden aan firma's die zich op dit gebied spe cialiseren. Sanjo, Aerosals-vulbedrijf, gaat zich naast de vervaardiging van Aerosols (ook wel sprays of spuitbussen ge naamd) met dit loonverpakken bezig houden. HINDERWET. Door de Benzine- en Petroleum Han- delmij N.V., Frederiksplein 42, Amster- 'l dam, is een verzoek ingediend om ont heffing van de verbodsbepaling, ver vat in de hinderwet voor het oprichten en in werking houden van een ben zinepompinstallatie aan het Dorpsplein te Soesterberg. Daar de grond, waarop deze installaties zouden komen, voor woningbouw bestemd is, maakt het college van B. en W. ernstig bezwaar tegen het verlenen van ontheffing en de raad wordt dan ook geadviseerd deze ontheffing te weigeren. TWEE AANRIJDINGEN. J. de B. kwam per bestelauto uit Soesterberg en op de Soesterbergsestraat ging hij onverwachts linksaf. Op dat moment werd hij ingehaald en aange reden door de auto van de Soester B. P. T. De schade was slechts gering. Op de hoek van de Ferd. Huyck laan en de Peter v. d. Breemerweg kwa men de bromfietser Th. K. uit Soest en de automobilist A. R. P. uit Amers foort in botsing. De bromfietser had de bocht verkeerd genomen. Ook hier geringe schade. ZOMERAVONDVOETBAL. K.P.S. heeft in de zomeravondcompe titie met 4-3 gewonnen van W. P. H.- Boys en V.V.Z. verloor met 0-3 van Polynorm. Deze wedstrijden werden gisteravond gespeeld. K.P.S. nam reeds na een halve minuut de leiding door middenvoor Konings, maar daarna was het kruit van de paleisvoetballers volledig verschoten. Middenvoor Peters van W.P.H.-Boys zag drie minuten later kans de bal over de ver uitgelopen keeper Koedam te plaatsen en het was 1-1. W.P.H. bleef nu de toon aangeven en K.P.S. kwam nauwelijks over de middenlijn. Bij een slechte uittrap van Koedam kreeg de As je 't ming vraogt dan mok zeige dak nie ken snappe dattet meugelek is dat in Soest keinders mit- ter vaoder en d'r moe der in 'n varkeskot motte slaope en in 'n steene hok onder de kap van 'n hooibarg motte woone. Lekke as de pest netuurluk en alsmaor nat waant teugeswoordeg regent ut vief- tug weeke in 'n jaar en de andere twee giet ut. Ik ken zogezeid ok niet snappe datter huuze onbewoonbaor kenne worre as ter veuls te weinig huuze binne. Man- ne die d'r bar veul verstaand van heb- be die gaon naor zo'n huus toe, trekke barre geleerde gezichte en zeige, jao, daor kenne de minse nie meer in woone. Waor motte zullie dan wel woone. Ze ker in 'n varkeskot, zoals die man en dat wief en die keinders. Die knappe marine zeige d'r ok nog bie dattet huus in zo'n barre slechte staot is, dattet nie meer oppeknapt ken worre. Das netuurlek flauwekul. As ikke mit m'n ouwe fietsie 'n lekke baand krieg dan kendie altied oppelapt worre, ak maor niet 'n hallef uur op die lekke baand rieje blief, waant dan istie an flarde. Mit dat huus dat vollegende week onbe woonbaor gaot worre is dat net zo en mit al die huuze waorvan ze in de ge- meenteraod ezeid hebbe dazze onbe woonbaor binne. Noeng ister netuurlek niks meer an te doen, maor de huusbaoze hadde d'r vief jaor eleje wat an motte doen. Toeng gong ut nog. Die huusbaoze hebbe ne tuurlek ezeid, je ken me rug op en die deeje niks en noeng woone de minse in de prut. Maor nong die man, dat wief en die keinders in dat varkeskot. Die man is bouwvakker dus die ken bouwe. Astie pennelikker was en ze zee je bie de gemeente, wullie hebbe gin huus vor joe, dan waster niks an te doen, waant pennelikkers kenne nie bouwe. Die man ken wel bouwe en hie gong bouwe. Afbreeke zeeje ze bie de gemeente, want ji mag nie bouwe. Toeng kroop die man mit zien wief en zien keinders in 'n huus dat leeg sting. Zogezeid al onbewoon baor, maor niet zo bar as dat varkes kot waor die uutkwam. Dat mog ok al niet en noeng zittie weer mit wief en keinders in dat kot. Astie man wat steene en hout heb en 'n paor panne dan hettie in ,n paor maonde de zaok veur mekaor, maor dat ken niet. Je ken wel in de prut woone en je kein ders rimmetiek laote kriege. Dat ken allegaor wel. En dan kejje ok nog als maor klassineere over de barre hoop huuze die wullie motte gaon bouwe. Veur ming part kenne ze wat mit die smoessies. Lao wullie d'r liever veur zorrege datte minse die noeng in Soest woone behoorlek woone kenne en laote ze veur ming part al die minse die van aandere plaotse zo broodnodig hier motte komme woone maor in Baorn neerzette of in Eemnes. rechtsbinnen Sybrandy van W.P.H.- boys de bal en hij schoot direct. Koe dam was nog niet in zijn doel terugge keerd en W.P.H.-boys leidde met 2-1. Tien minuten voor de rust werd de stand door "de Amersfoorters op 3-1 gebracht en nu zag het er slecht uit voor K.P.S. In de tweede helft speelden de paleis voetballers feller en na 8 minuten bracht Konings vanaf de linksbuiten plaats de stand op 2-3. K.P.S. werd steeds sterker en na een kwartier bracht Joop Groart de partijen op ge lijke voet (3-3). Vijf minuten later plaatste Konings de bal hoog voor het doel en linksbuiten Gaastra maakte met een kopbal het vierde doelpunt van K.P.S. Alle pogingen van W.P.H.-boys de ge lijkmaker te scoren liepen dood op de goede verdediging van K.P.S. V.V.Z. deed het heel wat slechter te gen het elftal van Polynorm. In de eerste helft was de strijd gelijkopgaand. V.V.Z. kreeg een scoringskans maar middenvoor Van Es miste voor open doel. Polynorm nam na een kwartier de leiding uit een strafschop, toege kend wegens hands. In de tweede helft viel V.V.Z. flink aan, maar Polynorm nam het initiatief over en de linksbuiten scoorde van dichtbij het tweede doelpunt. Kort voor het einde mocht Polynorm weer een strafschop nemen, nu wegens on geoorloofd aanvallen, en het derde doelpunt werd gescoord. Dat was wel wat veel van het goede, maar Poly norm verdiende de overwinning.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5