Die éne dag voor Vader... Tips voor Vaderdag! „De Ooyden Snaar" VAN ESSEN - OPTIEK MICHEL ANGEL0 BI0NAR0TTI. VOOR ZOMERSE DAGEN. Overhemden vanaf 9,95 Weekenders vanaf 12,90 Sweaters vanaf 11,90 Terlenka Zelf binders v.a. 3,95 Ankiets, streteh v.a. 1,98 Manchetknopen v.a. 1,25 Zakdoeken v.a. 55 et. Plastic Jassen 5,90 - 7,90 Badjassen - Slips - Shorts etc. HERENMODES Forum bij Arjos. Noodgebouw naast gemeentehuis. Vergadering K.A.V. Koop van grond. Geef een plaat vanaf 3,40 een bon vanaf 3,60 een platenrek vanaf 3,45 een koffer vanaf 4,50 Handbal. Films voor bejaarden. Voor een veilige" Zonnebril Standen zomeravosidcompetitie. v.v.z. Geslaagd. BURSEM.SR01WESTP- 7a SOESTDyK-TEl.44.88 Mevr. S. M. Polet-Musler (P.v.d.A.), J. K. de Bruin (V.V.D.), A. P. Hilhorst (KV.P.) en L. J. Dijkstra (prot.chr.) vormden gisteravond in gebouw Elthe- to een forum dat op verzoek van de Anti-Revolutionaire Jongeren Studie club Soest en onder voorzitterschap van de heer C. Barnhoorn, voorzitter j van de Arjos-Soest, vragen beantwoord de welke gesteld werden door aanwe zigen in de zaal die belang stellen in de gemeentepolitiek. In zijn openingswoord sprak de heer Barnhoorn zijn vreugde uit over de goede opkomst, waaruit bleek dat het met de belangstelling voor de publieke zaak nog niet zo droevig gesteld is als men wel eens wil doen voorkomen. De politiek bemoeit zich met ieder individu, dus ieder individu moet zich met de politiek bemoeien. Er waren vele vragen op velerlei ge bied. Zo was een aanwezige van me ning dat een verhoging van de hon denbelasting met 50 °/o niet te rijmen is met het verlenen van een subsidie van 7000,voor de restauratie van een oud gebouw in de Kerkebuurt. De heer De Bruin was van mening dat het een niets met het ander te maken heeft, de heer Dijkstra vond dat dat tientje meer voor de doorsnee hondenbezitter geen ramp kon beteke nen gezien de totale kosten en de heer Hilhorst kreeg de indruk dat het voor vele hondenbezitters goed zou zijn als de belasting nog meer omhoog ging, gezien de wijze waarop zij met hun hond omspringen. Er werd gevraagd of het niet gewenst is de publieke tribune in de raadszaal te vergroten. Het antwoord hield in dat het soms wel eens gewenst is, maar dan alleen als er iets heel bijzonders be handeld wordt. Over het algemeen is de belangstelling voor gemeenteraads vergaderingen zeer gering. Overigens zou vergroting niet goed mogelijk zijn. De vraag of het niet billijk geweest zou zijn als de ambtenaren, betrokken bij de bouwaffaire op de Eng, zich hadden kunnen verdedigen, werd door mevr. Polet en de heer De Bruin niet beantwoord. Zij achten deze zaak dus danig volledig afgedaan, dat zij er niet meer over wensten te spreken. De heer Hilhorst antwoordde dat zij zich konden verdedigen tegenover de commissie van deskundigen, maar met tegenover de raadscommissie en de heer Dijkstra sprak zijn spijt uit over de wijze waarop de procedure in deze zaak gevoerd is. Lang werd gesproken over bejaarden- woningen en de vereniging „Rusten burg", die zo nauw bij het huisves tingsprobleem der bejaarden betrok ken is. Er heerste nogal enig meningsverschil over de positie van Rustenburg, maar dit werd opgelost en men kwam tot de slotsom dat de Soester bejaarden die een centrum wensen niet te onge duldig moeten zijn. De Soester Woningbouwverenigingen kwamen er niet zo best af en de forum leden lieten blijken dat zij de aktivi- teit van deze verenigingen te gering vinden. Er wordt blijkbaar geen enke le poging gedaan om bouwvolume te krijgen. Een vragensteller vond een miljoen voor de vernieuwing van het natuurbad wel wat veel en graag had een ander van dit bedrag een ton beschikbaar gesteld voor een sporthal, terwijl een derde aanwezige niets tegen het mil joen had, mits het bad gedeeltelijk overdekt geworden was. De heren Dijkstra en Hilhorst gaven als hun mening dat de kosten van de vernieuwing niet het belangrijkste zijn, maar de uitkomst van de exploitatie rekening. Het bad zal de gemeenschap 30.000,per jaar kosten en de heer Dijkstra achtte dit voor Soest niet te hoog. Mevrouw Polet gaf als haar me ning dat een plaats minstens 100.000 inwoners moet hebben om met succes een overdekt bad te kunnen exploite ren, de heer Hilhorst pleitte voor het vreemdelingenverkeer, dat voordeel van het bad heeft en de heer De Bruin was van mening dat de schade, welke ontstaat door het gesloten blijven van het bad in het seizoen 1961 nog wel zal meevallen, omdat men nu ook niets te maken heeft met een tekort op de exploitatierekening. Vragenstellers en forumleden waren het er unaniem over eens dat onze ge meente een schromelijk gebrek aan gymnastiek- en sportzalen heeft, maar hieraan is niets te doen zolang het rijk de gymnastiek en de sport als stief kind blijft behandelen. Enige vragen moesten blijven liggen omdat het beantwoorden van vooraf gaande vragen en discussies hierover te veel tijd gevergd hadden en de heer Barnhoorn sprak een dankwoord tot de forumleden. Hij bood bloemen en sigaren aan en schonk ieder forum lid een geestige affiche, welke even tueel gebruikt zou kunnen worden bij de komende verkiezingen. De voorzitter van de A.R.-kiesvereni ging, de heer Walraven, sloot de avond. In de raadsvergadering van 21 sep tember 1960 is het besluit genomen naast het gemeentehuis een noodge bouw te laten plaatsen en hiervoor werd een krediet van 120.000,be schikbaar gesteld. Voor het plaatsen van dit noodgebouw, dat achter de garage van het gemeente huis zal komen, moet de schuur van de ambtswoning van de congierge-bode afgebroken worden. Vóór het noodge bouw zal parkeerruimte aangelegd wor den, terwijl de garage en de fietsenstal ling naast het gemeentehuis afgebroken moeten worden. Er wordt een nieuwe garage gebouwd en er komt eveneens een nieuwe fietsenstalling. Ook wordt een bergruimte gebouwd, terwijl ter- reinschade en beplanting het met de overige voorzieningen nodig maken dat een aanvullend krediet van 7000, wordt verleend. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht dit krediet te verstrekken. De afdeling Soest van de K.A.V. houdt maandagavond een bijeenkomst in het St. Josephgebouw. Pater Bergman van het retraitehuis te Amersfoort zal spreken over het onderwerp ,,De jeugd en de puberteit". De gemeente zal van W. Starink c.s. 51 m2 grond kopen, gelegen aan de Burg. Grothestraat voor 150,Voor financiering van deze aankoop is 225 gulden nodig. 1001 mogelijkheden bij Steenhoffstraat 15 - Telef. 2132 Na 6 uur 4413 De K.R.O. zond voor de televisie het kijkspel „Een mooie zondag in sep tember" uit, een stuk van Ugo Detti. De bewerking was van Cas Baas. Jules Rooyaard als Michel en Nelleke Knegtmans als Lia Norburi. Zondag om 12 uur begint de juniores- wedstrijd B.D.C.Fidelitas op het ter rein aan de Waldeck Pyrmontlaan en om 2 uur de belangrijke wedstrijd tus sen B.D.C. 1 en B.S.V. 1 uit Blaricum in de halve finale om het kampioen schap van Utrecht. Aan de avondvierdaagse te A'foort heb ben 34 leden van B.D.C. deelgenomen. Vele bejaarden waren gistermiddag in gebouw Credo, waar zij verwel komd werden door de presidente van de Soester U.V.V., mevr. Van Ginkel, daar de U.V.V. deze ontspanningsmid- „DE SPECIAALZAAK" VOOR BRILLEN ZONNEBRILLEN in diverse kleuren op de sterkte van uw eigen bril. „Ook kleuren van bestaande glazen". BIRKSTRAAT 2 SOEST-ZUID dag belegd had. Er werden vier films gedraaid over de inpoldering, de vis serij en het hospitaal-kerkschip De Hoop. Kunstenaar, die de groten durfde trotseren. Op 17 februari 1564 overleed, negentig jaar oud, Michel Angelo Buonarotti, de grote, forse, onverwoestbare schepper van kunstwerken van grootse allure. vaardigde hij een uit marmer gehakte cupido. Met dit beeld had de kunste naar een speciale bedoeling. Een tijd lang begroef hij het onder de aarde, waarna Welk een voorrecht' was het voor het hij het als antiek beeld verkocht aan Italië der vijftiende eeuw om zulk een de kardinaal Rafaël Riario. De kardi- Eerste klasse. Tweede klasse A. Polynorm 5-12 Hakaspa 4-8 H.V.C. 55 6-7 V.V.L. 5-8 W.P.H.-Boys 6-7 D.V.A. 4-6 5-7 Hapam 4-4 K.P.S. 6-6 170 T.D. 2 5-4 170 T.D. 5-1 Nefkens 6-4 Centurion 6-0 V.V.Z. 2 6-3 Z. en O. 4-1 Derde klasse A Derde klasse B. Centurion 2 5-9 v.v. De Graaf 5-9 Wolos 5-8 W.P.H.-Boys 2 5-7 Spoorvogels 5-5 DALCO 5-7 A.B.F. 5-4 R.A.L. 5-6 C.H.A. 5-4 G.T.D. 6-4 K.P.S. 2 6-4 Electrofact 5-3 C.S.M. 5-2 RODA 5-0. Derde klasse C. v.v. C.B. 6-10 V.V.A. 6-8 G.W.K. 5-6 Foxboro 5-6 F.S.V. 6-2 T.O.C. 6-2 Onze plaatsgenoot, de heer G. W. Hil horst slaagde dezer dagen voor het diploma „Handel in Hengelsportartike len". Het examen werd te Den Haag afgenomen. zoon te bezitten Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat een groot deel van de werken van Michel Angelo voor ons bewaard is ge bleven, zodat wij, kinderen der twintig ste eeuw, ons kunnen verlustigen aan de juwelen van beeldhouwkunst, olieverf en fresco's, die deze meester ons heeft nagelaten. De stijl van Michel Angelo is groots en verheven. Zijn neiging tot het buiten gewone en zijn grondige kennis van de anatomie brachten hem tot het ontwer pen van reusachtige taferelen. Hij bleek een meester in uitbeelding van het naakt en waar hij tot bekleding der figuren overging, nam hij de grootste eenvou digheid in acht. Zijn tekening is bewonderenswaardig, het koloriet beschouwde hij als van on dergeschikt belang, hetgeen echter niet wegneemt, dat bijvoorbeeld zijn vlees- kleur treffend juist genoemd mag wor den. In zijn schilderijen is het te zien, dat hij oorspronkelijk beeldhouwer was. Het blijkt uit het opmerkelijke per spectief en de juistheid van de ver korting, waarin hij een der eerste was. Men vertelt, dat hij, alvorens zijn figu ren op het doek te brengen, ze dik wijls eerst in was modelleerde om een studie te maken van vorm en lichtval, een omslach+ige wijze van werken, die hem echter tot schepping van grootse kunstwerken in staat stelde. Zijn leven. Hoe heet eigenlijk deze geweldenaar in de kunst Velen kennen zijn fa milienaam niet, aangezien de gr0^e kunstenaar meestal slechts bij zijn twee voornamen genoemd wordt. Michel Angelo Buonarotti werd als telg uit het geslacht der graven van Canoz- za in 1474 te Stettignano geboren. Reeds op zeer jeugdige leeftijd gaf hij blijk van grote kunstzinnigheid en zijn ontwikkeling werd daarom ook in deze banen geleid. Hij werd een leerling van de beroemde Ghirlandajo en overtrof weldra zijn meester. Hij volgde, dank zij de bemoeiingen van hertog Lorenzo de Medici de academie voor schone kun sten, waar hij zich bekwaamde in de beeldhouwkunst. Nadien bekwaamde hij zich in een klooster in de anatomie. Daarna begon een lang leven boorde vol werk, want gewerkt heeft Michel Angelo zonder twijfel. Het één was nog niet klaar of hij nam reeds het vol gende kunstwerk onderhanden. Dit leid de er dikwijls toe, dat een bepaald werk niet door hem werd voltooid, hetgeen te betreuren is. Nagemaakt antiek. Eenmaal in zijn jonge jaren ging Michel Angelo buiten zijn boekje. In 1496 ver naai ontdekte echter de misleiding en zond de kunstenaar het beeld terug met de uitnodiging erbij naar Rome te komen. Toch heeft deze affaire nog een goede zijde gehad, want tijdens zijn verblijf te Rome schiep Michel Angelo de beroemde „Bacchus" en de „Piéta" in de Sint Pie terskerk. Enige tijd later kreeg hij op dracht het gewelf van de Sixtijnse kapel in het Vaticaan van fresco's te voorzien. Hoe hoog Michel Angelo het fresco ook achtte en hoe gaarne hij het deed, toch aanvaardde hij deze opdracht met grote tegenzin. Op verschillende manieren helpen. Al werkende bemerkte de gro te kunstenaar hoe zijn helpers bepaalde kunstgrepen toepasten en het kostte hem weinig moeite zich hierin te be kwamen. Hij zond de anderen naar huis en volbracht de gehele gigantische taak liggende op een grote steiger, al leen in 22 maanden. De wandschildering. Deze schepping van de grote meester is één der beroemste. In de Sixtijnse kapel schiep de meester nog een aan tal andere werken, namelijk de enorme wandschilderingen, welke hij in 1545 voltooide. Wij vinden er nu verschillende voorstellingen die tezamen een ontzet tend drama vormen, te weten de schep ping, de val der eerste mensen, de zond vloed, de redding van het uitverkoren volk, de naderende komst van de Hei land, en het laatste oordeel. De serieuze bestudering van dit prach tige werk eist van de beschouwer enorm veel tijd, want het is niet te overzien. Een veelheid van figuren in de meest uiteenlopende houdingen gaven de mees ter de gelegenheid de volheid van zijn kunnen te demonstreren. Steeds ontdekt men weer iets nieuws en men krijgt de indruk nooit uitgekeken te raken. Bijna een eeuw. Nooit is de meester gehuwd geweest, zijn gehele leven schonk hij aan de kunst, en kunst die hij in vele vormen diende, want buiten beeldhouwer en schilder was hij ook een groot bouw meester en dichter. Zijn sonetten vol humor behoren tot de grote Italiaanse literatuur en zijn verschillende malen uitgegeven. Een leven van negentig jaar, een kleine eeuw, gewijd aan de kunst, bood hem de kans een ontzagwekkend oeuvre te scheppen, waardoor zijn naam onster felijkheid verwierf. Niettegenstaande het dat hij wereldlijke en geestlijke probeerde hij van het werk af te ko men, maar niets baatte. Teneinde raad I feit, ontbood hij enige goede kunstenaars overheden steeds trotseerden en steeds uit Florence om hem bij het werk tezijn eigen wegen volgde. Het is een feit, dat veel vrouwen en jonge meisjes over het algemeen geen hoed dragen. Dat zit in het feit, dat zij de indruk hebben, dat een hoed stijf jes maakt. Een hoed behoort immers bii een elegant geklede dame en aan gezien wij van ons zelf de indruk heb ben, dat we er toch de meeste dagen nu niet bepaald uitgesproken elegant bijlopen - dat komt bij de meeste van ons slechts bij bepaalde gebeurtenissen voor - voelen velen weinig voor een hoed. Daar komt dan nog bij, dat een groot deel van de dames en zeker de jongeren zich liever wat sportief kle den en daarbij passen slechts weinig hoeden. Tot die weinige hoeden die ons wel kunnen bekoren, behoort zeker die leuke zonnehoed op onze illustratie. Zo'n hoed van stro, heel fijn stro, artis tiek gevlochten en leuk van model is toch wel iets dat je vooral in de zomer kunt dragen bij sportieve kleding, ze ker met vakantie, aan het strand of waar ook. Zo'n hoed maakt niet stijfjes, die is vlot en staat leuk Anderzijds is het ook wel eens leuk om een hoed te dragen, al is het maar voor de verandering. Je ziet er dan weer eens anders uit dan anders en dat heeft toch wel zijn aantrekkelijke kanten. Laten we eerlijk zijn, in ons hart zoe ken we steeds naar iets aparts, naar iets leuks en het lijkt toch wel of zo'n strooien dak dat heeft. Zo'n Italiaanse hoed staat werkelijk ge zellig leuk. Deze zuiderlingen verstaan de kunst om met eenvoudige grond stoffen iets te maken, dat artistiek ver antwoord is. Zet ook eens een hoed op

Soester Courant | 1961 | | pagina 2