SPITSBERGEN strategisch punt tussen Oost en West* Wee! U het niet? Horlogerie VAN WIEREN Firma VAN DE WUNGAART TWEEDE BLAD Firma G. van de Pol Loodgieters- werkzaamheden. Uurwerken Goud en Zilver Bioscoopprogramma. Veertig jaar in overheidsdienst. Koog boven in het noorden, onge veer halverwege tussen de noordelijk ste punt van Finland en de Noordpool, ligt een eilandengroep, die ongeveer zo groot is als Nederland en België sa men Spitsbergen. De hoofdstad draagt de naam van een Amerikaan, de eilan dengroep zelf behoort aan Noorwegen, dus een lid van de NAVO, maar bijna driekwart der mensen, die op Spits bergen wonen, zijn Russen, juister ge zegd, Sovjet-staatsburgers. Steenkool, zo leert elk schoolkind, ontstaat uit hout. Op Spitsbergen zijn geen wouden, ja zelfs geen enkele boom, en toch zijn kolenmijnen de rijkdom van de eilanden. De Vikingers, die het land in de 12e eeuw ontdekten, noemden het Sval- bard (land met de koude kust) en na enige tijd raakte het weer in de ver getelheid. De Hollander Willem Ba- rentz ontdekte het in 1596 opnieuw en gaf het de naam Spitsbergen - „we gens de vele zich daarop bevindende spitsen", zoals men uit aantekeningen uit die tijd in oude Haagse archieven kan lezen. Sedert 1925 luidt de offi ciële naam weer Svalbard. Sinds zijn herontdekking is Spitsber- De haven van Longyearbyen, de hoofdstad van het eilandengebiod. De Amerikaan Longyear vestigde de eerste moderne kolenmijn op Spitsbergen. In de Tweede Wereldoorlog kreeg de eilandengroep verstrekkende strate gische betekenis. Een Noors-Brits commando evacueerde alle burgers en nam het bestuur over. Svalbard werd een belangrijk steunpunt voor de con- vooien, die Amerikaans oorlogsmate riaal naar de Sovjet-Unie brachten. Reeds in 1944 liet Stalin de Noorse ballingenregering in Londen weten* dat ook de USSR op Svalbard steun- 559 meter hoog verheft zich de Skansberg aan de rand van het ijsfjord. Op de steile hellingen zijn de afkavelingen van het gesteente zichtbaar. gen altijd een twistappel tussen ver schillende naties geweest. In het be gin stuurden de Hollanders elk jaar enkele dozijnen oorlogsschepen naar de wateren rondom die eilanden. Die hadden opdracht om de Hollandse wal- visvloot tegen Engelse, Franse en Duitse concurrentie te beschermen. Toen daarna de walvis bijna uitge storven was, zodat het nauwelijks meer lonend was expedities uit te rusten, werd ook de belangstelling voor Spits bergen merkbaar minder. Alleen de Russen bleven jagers naar de eilanden sturen. Het was hun te doen om de kostbare pelzen van ijsberen en pool vossen. Overigens bekommerde nie mand zich om Svalbard. Dat veranderde, toen op Spitsbergen grote kolenlagen werden ontdekt. De eerste moderne mijn ontstond in 1905 aan de Adventfjord in het westen van het hoofdeiland. Ze werd door een Amerikaanse firma gedreven. De di recteur heette John F. Longyear. Naar hem is de eilandenhoofdstad Long- yearbyen genoemd. In de eerste We reldoorlog verloren de Amerikanen hun interesse in de Spitsbergse steen kool en verkochten hun belangen aan Noorwegen. Was Svalbard tot dat moment een „open" gebied geweest, nu deden meer dere landen, vooral Holland, Engeland, Noorwegen en Rusland souvereiniteits- aanspraken gelden. In het jaar 1920 viel door de Volkenbond de uiteinde lijke beslissing terigunste van Noor wegen. Het verdrag bevatte echter en kele beperkende bepalingen. De staatsburgers van de onderteke nende landen werden in enkeledezer clausules gelijkberechtigd bij de vis vangst, de handel en de ontginning der bodemschatten. Bovendien werd Noorwegen verboden ooit militaire installaties op Svalbard in te richten of aan anderen toe te staan. punten nodig had. De Noren wezen dit koel van de hand. Drie jaar later ondernam Molotov een nieuwe poging, maar ook die werd afgewezen. Intus sen konden de Noren de Sovjets niet verbieden hun kolenmijnen op Spits bergen weer in bedrijf te nemen en zich zo te verzekeren van een vaste voet op de eilanden. Inmiddels be draagt het aantal Sovjetburgers op Spitsbergen rond 2.700, de burgers van andere landen - overwegend Noren - Steenkool is de rijkdom van de eilan denarchipel. In het bezit der zwarte diamanten delen voornamelijk de No ren en Sovjets. naam berust op een vergissing. Heel lang geleden noemde de Russen Spits bergen met miskenning der feiten Gru- mant (in het Nederlands Groenland), omdat zij dachten, dat 't een deel van Groenland was. Elk der drie nederzettingen heeft 'n „Huis der Cultuur", versierd met de sovjetster en spreuken, waarmee de communistische partij in de Sovjet- Unie geprezen wordt. De Russische consul resideert in een bijna luxueus huis in Barentzburg. Ofschoon hij de titel van consul draagt, komt zijn functie meer met die van een gouver neur overeen. Niet opvallen, dat schijnt het devies Zeehondenjacht was vroeger een der Spitsbergen. Tegenwoordig speelt het evenwel slechts 1.000. Was Moskou vroeger zelf in steun punten geïnteresseerd, thans is het dat blijkbaar niet meer. Daarentegen waakt het met Argusogen, dat Spits bergen „onaangetast" blijft. Het pro testeerde zelfs scherp, toen Oslo een burgerluchthaven op de eilanden wilde bouwen om het touristenverkeer aan te moedigen. Noorwegen gaf daar na het plan op. Een burgerluchthaven zal er voorlopig niet komen. Drie grote Russische nederzettingen zijn er op Spitsbergen Barenzburg, Pyramiden en Grumant. Van deze drie is Grumant de meest troosteloze. Haar belangrijkste inkomstenbronnen van nog slechts een ondergeschikte rol. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEB 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise oorlog heeft in dit deel van de wereld zijn eigen wetten. Het „land met de koude kust" ligt nog beduidend verder noordelijker dan de Eskimonederzetting van Groenland, die het dichts bij de Pool ligt. Bijna zes maanden per jaar hullen de eiland den zich in de duisternis van de pool- winter. De bodem is tot een diepte van 300 meter altijd bevroren. Alleen aan de westkust, waar de uitlopers van de Golfstroom voorbijgaan, is 'n smal le strook ijsvrij. En juist daar moet men gedurende de korte arctische zo mer verrast vaststellen, dat de voor stelling, die men zich maakt van Spits bergen als troosteloze verzameling van ijs, sneeuw en rotsen niet altijd hele maal juist is. Aan de westkust gedijen naast mossoorten wondermooie alpen- bloemen botanici hebben op Svalbard niet minder dan 300 verschillende plan tensoorten geconstateerd. Help Uzelf dn Uw tafelburen uit de (znnr)brand. Houd altijd Rennies bij de hand. Dan kan overtollig maagzuur niet deren. Eén of twee Rennies doven uw pijn als er iets verkeerd valt. Ze zijn gemakke lijk in te nemen - onopvallend - en één voor één hygiënisch verpakt. Nog lekker van smaak bovendien. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 16 JUNI 1961. In een kleine kliniek, ver van de be woonde wereld, neemt dokter Conway griezelige proeven die de mensen het eeuwige leven moeten bezorgen, maar zijn menselijke proefkonijnen worden door mislukking van de experimenten monsters. Er wordt in de hele film hard gewerkt aan de ondergang van de mis dadige arts, maar men heeft heel wat gegriezeld voor hij door een van zijn slachtoffers gedood is. In de donderdagcyclus „De Herberg van het zesde Geluk" met Ingrid Berman, Curt Jürgens en Robert Donat, de filmacteur die enige jaren geleden ge storven is kort na het voltooien var deze film. Ingrid Bergman is in deze film een zendelinge, die door de Japanse in vasie de zorg over 100 kinderen krijgt waarmee zij naar Siam moet. Het wordt een tocht vol ontberingen en verschrik kingen maar zij bereikt tenslotte het doel. Dan gaat zij terug naar China, ondanks de gevaren die haar van de kant der Japanners dreigen. Vele geleerden huldigen al sinds ge ruime tijd de mening, dat de Noord- pool niet altijd daar was, waar hij thans is, dat de huidige arctische ge-1 bieden eens minstens in de gematigde, misschien zelfs subtropische zone heb-1 ben gelegen. Bij het bewijsmateriaal, I waarmee zij hun theorie staven, neemt Spitsbergen een bijzondere plaats in, I want deze eilandengroep bevat de noordelijkste tot nu toe bekende ko-1 lenvoorraden. Sommige der lagen zijn tot 3 m. dik. Dat betekent, dat op de thans aan de rand van de pakijsgrens j liggende eilanden eens weelderige bos sen moeten zijn geweest. De laatste tijd worden op Spitsbergen zelfs olievoorraden vermoed. Het vo rig jaar hebben twee grote interna tionale concerns het zoeken naar het vloeibare goud aangepakt, tot op he den echter zonder succes. Deze zomer willen zij hun werk voortzetten. In een tijd, dat het tourisme reeds kruistochten in Antarctica en vakan ties in Eskimo-iglo's aanbiedt, zou Spitsbergen alle vooruitzichten hebben een attractie van de eerste rang te wor den. Inderdaad werd Svalbard tot aan de Tweede Wereldoorlog door vakan tieschepen aangedaan en zelfs de Rus sische nederzettingen stonden destijds op het programma, maar dat is reeds lang grondig veranderd. Noorwegen zou graag reislustigen uit de hele wereld naar Spitsbergen lok ken, maar dat zouden de Sovjets mis verstaan, dat zou tot dissonanten kun nen leiden, die ook Oslo niet wenst. Mondesleden zijn nog altijd het belangrijkste middel van verkeer Aan het bewogen verleden van Spits bergen herinnert dit kruis. Meer dan 100 jaar geleden werd het door Noorse walvisvaarders opgericht. der Russen op Spitsbergen te zijn. De Noorse gouverneur van de eilanden, waaraan rechtsgeldig ook de Sovjets ondergeschikt zijn, kan zich niet her inneren ooit naar. Barentzburg geroe pen te zijn om daar zijn functie als hoogste gezagsdrager te laten gelden. Maatschappelijk contact tussen Noren en Russen is op Spitsbergen uitzon dering. Een hoogst enkele keer wordt een party georganiseerd, dan proost men elkaar met dranken van een hoog alcoholpercentage toe, wisselt een paar onbelangrijke woorden en gaat uitein delijk weer zijns weegs. De koude Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Geef vader met vaderdag (18 juni) een juweliersgeschenk van blij vende waarde. Wij hebben een pracht collectie HORLOGES HORLOGEBANDEN WEKKERS RINGEN BORRELGLAASJES BIERGLAZEN I op zilveren WIJNGLAZEN I voet COGNACGLAZEN BAROMETERS VERZILVERDE ASBAKKEN SIGARETTENDOVERS LAANSTRAAT 77 - SOESTDIJK TELEFOON 4361 Van heden tot en met Zondag - uitge zonderd zondagmiddag - kan men in het City-theater de film „En zij schaam den zich niet" zien. Het is de geschiedenis van twee piep jonge mensen die graag willen trou wen en daarom maar vertellen dat er een baby op komst is. Hij is 18 en zit voor zijn eindexamen van de mid delbare school, zij is 17 en apothekers assistente. Hij is niet al te ijverig en verlaat kort voor het eindexamen de school. Daarover maakt zijn stiefvader zich zo kwaad dat hij de toelage van het jonge paar inhoudt. Hij trekt zich hiervan weinig aan, gaat van zijn laatste spaarcenten met zijn vrouw op reis en als zij terug zijn brengt hij het huwelijk door zijn weinig aktieve hou ding in gevaar. Zijn vrouw krijgt in teresse voor haar „stief-schoonvader", die de kans loopt doodgeschoten te worden door zijn stiefzoon. Het wordt dan zeer spannend en dramatisch, maar tenslotte komt alles in orde. Zondagmiddag „Tante zet 'n kraak" met Erika Remberg, Rudolf Prack en Mady Rahl. De titel van deze film geeft reeds aan dat het om een klucht gaat. Het zijn de vrolijke avonturen van een verliefd meisje, nog vrolijker gemaakt door de capriolen van een tante die op roof uit is. Van maandag tot en met woensdag „Dokter of misdadiger Het is een film voor mensen met sterke zenuwen, want er gebeuren nog al wat griezeli ge dingen. De heer S. van Gorkum, meteropnemer en kwitantieloper van het gasbedrijf, is door de directeur van het gasbe drijf, de heer N. H. Breedeveld gehul digd, omdat hij 40 jaar in overheids dienst was. Dat had eigenlijk al in augustus 1960 moeten gebeuren, want in 1920 kwam de heer Van Gorkum in dienst van de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden. Als zestienjarige werd hij daar leer ling-fitter. In 1925 kwam hij bij het gasbedrijf te Doetinchem waar hij een jaar werkte en een jaar later solliciteerde hij met een honderdtal anderen naar Soest, waar nog geen gas was, maar waar een gashouder in aanbouw het nodig maak te dat er alvast gasverbruikers ge worven werden. Daarmee werd de heer Van Gorkum belast. Hij wierf de men sen die gas wilden hebben bij honder den aan. Dat was een heel werk, maar de meeste mensen hadden genoeg van de walm en de stank die oliestellen veroorzaakten en zij waren blij op gas te kunnen overgaan Anderen waren bang of bijgelovig en zij hielden zich voorlopig nog maar aan de olie. Voor Uw steke'ilwerli naar Schoutenk.weg 15, Tel: 4298 In 1927 beschikte Soest over gas en een jaar later kreeg de heer Van Gorkum zijn vaste aanstelling bij het gasbedrijf. Aanvankelijk kon men slechts gas krij gen door het werpen van munten in 'n meter en deze munten kon men bij de heer Van Gorkum in de Korte Kerk straat krijgen. De munten werden ver vangen door dubbeltjes, maar ook dit systeem behoort tot het verleden en thans bestaat de taak van de heer Van Gorkum uit het opnemen van de me terstand en het innen van de bedragen die men aan het gasbedrijf schuldig is. Niet alleen het gas heeft de belang stelling van de heer Van Gorkum maar ook de evangelisatie in haar verschil lende vormen. Hij is dan ook voor zitter van het Interkerkelijke Evan gelisatie Comité, voorzitter van het Evangelisatie-zangkoor Sursum Corda en voorzitter van de Hervormde Eyan- gelisatievereniging. Uit handen van de directeur van het gasbedrijf ontving de jubilaris een be drag in enveloppe en van zijn collega's een grote bak met bloemen.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5