HET KIND IN HET MODERNE VERKEER. Erkende Autorijschool „DE WITTE POMPEN" ytg GARAGE „DE SOESTER" VERF EN LAK Succesvoile concertreis van het Nederl. Motet- en Madrigaalkoor. 18-6-'36 18-6-'61 25-jarig bestaan van mijn schoenmakerij, J. MAN. „Rustenburg" vergaderde. DERDE BLAD UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL Daico-Daico (veteranen). POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 Verkeersopvoeding dient reeds bij de kleuters te beginnen. Bekijken wij de ongevallenstatistieken, dan zien we dat die na de laatste oor log een verschrikkelijk?; stijging te zien geven. Waren er in 1932 ruim 40.000 verkeersongevallen, waarvan ruim 10.000 met persoonlijke ongeluk ken, de laatste jaren waren het er omstreeks 130.000 met omstreeks 35.000 persoonlijke ongelukken, waarbij niet minder dan 2000 mensen de dood von den en niet minder dan 37.000 perso nen gewond werden, waarvan velen voor hun leven invalide bleven. Het aantal kinderen, dat hierbij be trokken was, bedroeg omstreeks 20 °/o van de slachtoffers, een belangrijk deel dus en 'extra droevig, omdat het hier kinderen betreft, die veelal on voldoende zijn opgevoed in het ver keer en speels van aard de dupe wor den van de verkeersmoloch. De dood loert langs de kant. Volgens deskundigen, die wij hierover om inlichtingen verzochten, is het juist het opkomende geslacht, dat in onze moderne tijd met zijn intensieve ver keer grote risico's loopt. Het kind toch moet zijn speelsheid kunnen uitleven, het heeft daartoe ruimte en terrein nodig en vooral in de grote steden vindt het dat op straat. Maar de straat is tevens een gevaar lijke plaats waar de dood loert. Op gaand in hun spel zien de kinderen niets meer. Zij wanen zich met hun vriendjes of vriendinnen alleen en heb ben dikwijls geen notie meer van het verschil tussen trottoir en rijweg, laat staan van aandachtig uitkijken bij het verlaten van het een en het betreden van de ander. Dit heeft tot gevolg, dat op deze manier veel minderjarigen het slachtoffer worden van het ver keer. De enorme veranderingen die in het verkeer hebben plaatsgevonden na de laatste oorlog, dragen hier toe veel bij, alsmede de veranderingen in het spel van de kinderen. Alle factoren werken ongunstig. Daar is ten eerste de ge weldige toeneming van het verkeer. Er zijn aanmerkelijk meer motorvoer tuigen dan voor de oorlog. Het aantal auto's nam met sprongen toe, doch we behoeven maar te denken aan de IV2 miljoen nieuwe telgen in het verkeer, de bromfietsen, om te be seffen hoeveel meer motorvoertuigen er op de weg zijn. In de centra der grote steden zijn de verkeerssituat;es er over het algemeen niet beter op ge worden. Smalle straten blijven smaHe straten, onoverzichtelijke hoeken blij ven dit, ook al wordt er zoveel moge lijk aan gedaan. De aanpassing kan geen gelijke tred houden met de ont wikkeling van het verkeer. Daar komen dan nog de veranderde spelgewoonten der kinderen bij. We be hoeven maar te denken aan kinderfiets jes, autopeds (steps), rolschaatsen en wat al niet meer, dingen die we voor de oorlog aanmerkelijk minder zagen dan nu. De kinderen maken meer gebruik van de weg dan vroeger. Deze beide factoren werken ongevallen waarbij kinderen betrokken zijn sterk in de hand. met noodlottig gevolg. Om een en ander in betere banen te leiden, bégon men reeds in de twin tiger jaren met verkeerslessen op en kele scholen, maar dat was alles vrij willig, het onderwijzend personeel kon hiertoe niet verplicht worden. --v Verkeersbrigadiertjes, de beschermers van de schoolgaande jeugd. Aanvankelijk was dit verkeersonderwijs op scholen een voorzichtig proberen, maar het wierp toch reeds resultaten af. Politie en het Verbond voor Veilig Verkeer deden hun uiterste best. Toen de ongevallencijfers van kinderen ho ger stegen, won het inzicht veld, dat er iets gedaan moest worden. Voor al uw auto-service, uitdeuken, spuiten, erkend L.P.G.-inbouw- station. Verkoop van Benzine, Olie enz. Tevens erkende autorijschool. Smitsweg 19 Telefoon 3865 loslaten, plegen een misdaad ten op zichte van hun eigen kinderen en ten opzichte van andere weggebruikers, want zijn moeten niet vergeten, dat het ook kan gebeuren, dat hun kind de dans ontspringt, maar dat anderen het slachtoffer worden van de onopgevoede gedragingen van het kind. Deskundigen zijn het er ook al over eens, dat wij niet mogen verwachten, dat overheid, onderwijzend personeel en politie alleen deze zware taak kunnen volbrengen. Op de ouders rust in eer ste instantie een zeer zware plicht, om juist de voor de eerstgenoemde instanties ongrijpbare kleuter de grond beginselen van het verkeer bij te bren gen. Wanneer de jeugd van het begin af zijn gedragingen in het verkeer leert beheersen, zullen er ongetwijfeld min der ongelukken gebeuren, terwijl deze gang van zaken tot gevolg zal hebben, dat wanneer dit systeem wordt voort gezet en de kleintjes eenmaal groot en ouder zijn geworden, verkeersongeluk- ken tot een minimum zullen zijn te- 1 ruggebracht, zeker wanneer van over- heidszijde steeds alles zal worden ge daan om de verkeersveiligheid in alle opzichten te dienen. is béifér, kost vminderi.r-'èn, élke streek strak! Cïtjf 'n Product van BRINK. Groot-Ammere LM. Verkeersbrigades. Het was Amsterdam, dat als eerste het Amerikaanse idee navolgde om verkeerspatrouilles van schoolkinderen in te stellen. Een aantal leerlingen van de zesde klassen werd door de politie opgeleid, om schoolkinderen te helpen bij het georganiseerd oversteken van drukke verkeerswegen. Dat waren de eerste verkeersbrigadiertjes. Er waren diverse stemmen, die meen den dat aan kinderen niet zo'n verant woordelijke taak mocht worden opge dragen, maar in de praktijk bleek het allemaal perfekt te gaan. Gesteund door de politie en onderwijzend personeel kweten de brigadiertjes zich voortref felijk van hun taak. Keurig geordend brachten zij hun tientallen schoolkame raadjes zonder moeilijkheden over de drukke wegen en het ongevallencijfer daalde. Nu zijn deze verkeersbrigadier tjes in vrijwel alle plaatsen van enig belang te vinden en men is er zeer tevreden over. Tegelijk hiermede werd het verkeers onderwijs op de scholen geïntensiveerd. Spelen op de openbare weg brengt ongelukken mee. De overheid en de scholen. De overheid heeft dit alles wel ge zien en begrepen, dat zij de jeugd nu eenmaal een plaats moet geven, waar zij ongestoord kan spelen. In ver schillende grote steden is het gemeente bestuur daarom overgegaan tot het in richten van speciale speelterreinen, ja, het heeft zelfs bepaalde wegen verbo den verklaard voor het verkeer en daar kunnen de kinderen naar hartelust hun spelletjes bedrijven, rolschaatsen enzo voort. Aan dit alles kleeft echter nog een moeilijkheid. Het zijn voor een groot deel oudere kinderen die deze speel- gelegenheden opzoeken, want velen moeten hiertoe hun buurt verlaten en de ouders durven de kleintjes daar niet heen te sturen. Zo blijven toch nog veel kinderen in de straat spelen met alle risico's van dien. Veel kinderen werden het slachtoffer van het verkeer op de weg van en naar school, vooral wanneer zij daar drukke verkeerswegen moeten overste ken. Dat oversteken geschiedt dikwijls ongeorganiseerd en hier en daar schiet dan zo'n kind naar de overkant, soms Met ingang van 1 januari 1959 werd het zelfs verplicht gesteld door de over heid en wij mogen van al deze inspan ningen redelijke resultaten verwachten. Een moeilijk punt blijft echter het klei- ne kind, dat de lagere school nog niet j bezoekt, de zogenaamde kleuter. Dit j kind is aangewezen op de wijze lessen van de ouders, voor zover die zich van hun taak kwijten. Daarom zijn er al plannen om ook op de kleuterscholen het verkeersonderwijs in te voeren, al zal dit op een geheel andere manier moeten gebeuren dan op de lagere scholen. Verkeersopvoeding. Wanneer wij de gedragingen van het verkeer gadeslaan en de ongevallencij fers bestuderen, komen we tot de con clusie, dat de verkeersopvoeding eigen lijk al in de wieg moet beginnen. Zo gauw de kleuter zich op de openbare weg gaat begevenmoet hem op een of andere manier de grondbeginselen van het verkeer worden bijgebracht, wil het kind zich tegen de dreigende gevaren kunnen beschermen. Ouders die hun kinderen zonder enige verkeersopvoeding op de openbare" weg Voor het Nederlands Motet- en Madri gaalkoor was Zaterdagmorgen j.1. het tweede gedeelte aangebroken van de concert-uitwisseling, die het koor heeft gehad met het Sint. Ludgardiskoor te Gent in België. Het bekende koor uit België kwam op |29 April naar Soest en heeft toen een prachtige opname voor de K.R.O.-microfoon verzorgd welke waarschijnlijk over enkele weken zal worden uitgezonden. Op zondag 30 April waren beide ko ren bijeen in het restaurant van het Soester Natuurbad voor een bijzonder geslaagde feestavond. Zaterdagmorgen j.1.., te ongeveer 9 uur, begon de reis voor het tegenbezoek aan het Sint Ludgardiskoor te Gent. Na een prachtige reis met veel zonne schijn kwamen de Soester zangeressen en zangers te ongeveer 2 uur te Gent aan, waar de voorzitter van het Gentse koor, Dr. Martens, in het verenigings lokaal van het Sint Ludgardiskoor het Soester koor verwelkomde. Hierna volgde een rondgang door de Gentse „kuip", het stadscentrum, dat door de gehele wereld bekend is om zijn vele middeleeuwse monumenten, gebouwen en kerken, waaraan een historie van meer dan 600 jaren ten grondslag ligt. Het meest imponeerde wel de grote Sint Baafs-kathedraal en het stadhuis van Gent. Dit laatste bouwwerk is in de middeleeuwen in drie phasen ge bouwd. Drie verschillende bouwstijlen uit die tijd zijn duidelijk te herkennen in dit stadhuis, hetwelk de aanblik van het centrum beheerst. Te ongeveer 5 uur arriveerde het Soester koor in het stadhuis, voor een ontvangst door het Gentse Gemeentebestuur. Bij deze ontvangst werd het woord gevoerd door de heer Verhaest, schepen voor de feestelijkheden. De heer Verhaest zei verheugd te zijn over deze concert-uit wisseling, temeer daar dit geschiedt in samenwerking met het Sint Ludgardis koor, een Gents koor, dat steeds volop deelneemt aan-het Gentse culturele le ven en regelmatig bij officiële gelegen heden een concert verzorgt. Door de heer L. J. Rademaker, voorzit ter van het Nederlands Motet- en Ma drigaalkoor, werd een dankwoord uit gesproken. Aan het bordes van het stadhuis werden de bezoekers nu afge haald door hun gentse gastheren, en -vrouwen, die hun gasten voor het verdere gedeelte van de avond thuis zouden bezighouden. In het kader van de Hollandse cultuur- dagen, die ieder jaar door het Eras- mus-g'enootschap worden gehouden, werd zondagmorgen een artiestenmis gehouden in de parochiekerk van St. Martens Lathem een plaatsje in de di recte omgeving van Gent. De benaming „Artiestenmis" is wel verklaarbaar, als men weet, dat in dit dorpje vele kunstschilders, beeldhou wers enz. leven en werken. Tijdens deze mis werd door het Neder lands Motet- en Madrigaalkoor de vier stemmige „Missa Sine Nomine" van L. da Viadana uitgevoerd. In aansluiting hierop volgde 's middags het concert waaraan naast het Soester koor, onder leiding van Lex Karse- meijer, ook deelnamen het Meisjeskoor het „Lijsternestje" uit Eeklo en het Sint Ludgardiskoor uit Gent onder lei ding van Fernand Timmermans. Het programma van het Nederlands Motet en Madrigaalkoor vermeldde o.a. het „Ave Maria" van Josq. des Pres en en kele Nederlandse Volksliederen, welke op verzoek van het Comité van het Erasmusgenootschap speciaal in het programma waren opgenomen. De feestavond op zondagavond werd een grandioos sluitstuk van de^e koor uitwisseling. Het bestuur van het Gent se koor had zich beijverd eenzelfde ge zellige sfeer te scheppen als in Soest. Men danste op de muziek van de band van Jean Rudy, die speciaal voor deze gelegenheid van Ostende, waar zij da gelijks optreedt in een van de vele hotels, naar Gent gekomen. Tijdens deze feestavond werd door een achttal leden van het Soester koor een demon- Ter gelegenheid van het betuig ik mijn hartelijke dank aan al mijn klanten voor wie ik gedurende deze 25 jaar of korter heb mogen werken. Aagje Dekenlaan 35, tel. 3579. stratie gegeven van oude Soester dan sen, allen uiteraard gekleed in het ori ginele Soester boerencostuum. Maandagmorgen ging het Soester koor opweg naar Brugge, eveneens een stad van grote historische waarde. Bij een rondwandeling en een rond vaart door deze prachtige stad was ook de heer Martens, voorzitter van het Sint Ludgardiskoor, weer aanwezig, die de bezoekers veel vertelde over de oude tijd en de functies die de ver schillende oude gebouwen in de mid deleeuwen hadden. Na het bezoek aan de stad Brugge vertrok het Soester koor weer naar Nederland, waar hen op Hollandse bo dem nog een gezellig diner wachtte. Het was laat en het regende pijpe- stelen toen het koor weer in Soest ar riveerde. Het zag er allemaal zo rooskleurig uit, een paar maanden geleden, toen de voorzitter van de belangenvereniging „Rustenburg" tot vele leden, die op een vergadering in De Gouden Ploeg bijeen waren, zei, dat de bouw van het bejaardencentrum „Rustenburg" het stadium van plannen maken en bespre kingen houden gepasseerd was en dat er grond beschikbaar zou zijn zodra er bouwvolume beschikbaar was. Korte tijd later werd er door de wet houder van sociale zaken, de heer K. de Haan, een persbijeenkomst belegd en de plannen kwamen op tafel. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 16 JUNI 1961. Theorie gratis. ƒ6,— PER UUR. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 bouwvolume duurde velen te lang en het bestuur kreeg ten onrechte verwij ten te horen. De heer Nielsen bracht het overlij den van enige leden in herinnering en hun nagedachtenis werd geëerd met een minuut stilte. In zijn jaarverslag wees de secretaris, de heer B. H. v. d. Brandt op het do delijke ongeval, waarvan het bestuurs lid, de heer H. Rauws het slachtoffer werd. Een ander bestuurslid, de heer B. v. d. Feyst heeft Soest verlaten om elders in een bejaardencentrum te gaan wonen. Het bestuur heeft vele vergaderingen belegd om te trachten de bouw van het bejaardencentrum te bespoedigen, maar de resultaten waren niet bemoedigend. Er werd een schrijven gericht aan pro vinciale Staten met het verzoek om een onderhoud in verband met het benodigde bouwvolume. In een ant- woordschrijven werd erop gewezen dat slechts het Soester gemeentebestuur voor bouwvolume kan zorgen en Pro vinciale Staten kunnen slechts voor een aanvullende toewijzing zorgen als de gemeente dit bouwvolume- gelijk staand aan een woningcontingent van 25 woningen - verstrekt heeft. De heer v. d. Brandt deelde mee dat enige bejaarden woningen op de Eng konden betrekken. De heer A. Struyk, penningmeester van de vereniging, gaf het financieel over zicht, waaruit bleek dat er een batig saldo van een kleine 2000 gulden is. De heer Nielsen sprak over de on derhandelingen die met verschillende instanties gevoerd zijn. Hij was de me ning toegedaan dat de bejaarden over al met een kluitje in het riet gestuurd worden omdat men geen begrip heeft voor hun moeilijke positie, vooral in Soest, waar 3300 bejaarden wonen. Er kan slechts reden tot pessimisme zijn en men mag zich afvragen of het zin heeft de vereniging in stand te houden. Een der leden kreeg de indruk dat de Soester bejaarden door het gemeente bestuur als kwajongens behandeld wor den en een ander stelde voor een raads man in de arm te nemen die zich niet met een kluitje in het riet laat sturen. Een derde lid stelde voor een rekest aan H.M. de Koningin te sturen en hier toe werd besloten. Van het voornemen om in optocht met spandoeken te de monstreren zag men af. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2=43 KAPSALON Met de mededeling dat ze niet een- twee-drie uitgevoerd zouden worden, maar dat de zaak er evenmin hopeloos voorstond. Vele bejaarden waren hierdoor zo op timistisch geworden dat zij extra be langstelling voor de vereniging „Rus tenburg" aan de dag legden, maar van deze belangstelling was dinsdagmiddag in De Gouden Ploeg niet zo heel veel te merken, want er waren slechts 30 van de 144 leden aanwezig en de voor zitter, de heer J. Nielsen betreurde dit in zijn openingswoord en hij sprak er zelfs met enige verontwaardiging over. Het jaar 1960 heeft niet gebracht wat zo vurig gewenst was. De tekeningen kwamen klaar, de grond kon toegewe- j zen worden, maar het wachten op het Het bestuur bestond uit 7 leden en raen wilde het uitbreiden tot 9 leden. Voor de heer Rauws, overleden, v. d. Feyst, uit Soest vertrokken en Struik, niet herkiesbaar, werden nieuwe bestuurs leden gekozen, maar door een abuis kwam het aantal op 8 en niet op 9. Thans wordt het bestuur gevormd door de heer J Nielsen, voorzitter, B. H. v. d. Brandt, secretaris, K. H. Kretz, penningmeester, A. van Beerschoten, F. Colenbrander, G. Dop, mevr, I. Spies, en de heer F. Colenbrander. De voorzitter verwelkomde de nieuwe bestuursleden en dankte de heer Struik voor het werk dat hij als penningmees ter verricht had. Tenslotte werd besloten te trachten een oovolger te vinden voor de heer v. d. Feyst als lid van de commissie die het beheer over het bejaardencen trum „Rustenburg" zal hebben: Het veteranen-elftal van DALCO heeft de strijd opgenomen tegen de jonge generatie en een 5-1-nederlaag gele den. De „oudjes" deden het echter nog best, want na de eerste helft had de jeugd slechts een benauwde 2-1- voorsprong. Vooral Coolenbrander, ve teraan-back, was moeilijk te passeren en Middenvoor Manschot maakte het de Dalco-jeugd vaak bijzonder moei lijk. Na de rust ging het uithoudingsver mogen een woordje meespreken en al gaven de veteranen goed partij, toch konden zij niet voorkomen dat hun doelman nog driemaal moest zwichten. Dit sportieve evenement, dat plaats vond op het veld van O.D.I. in Amers foort werd besloten met een gezellig samenzijn in hotel d'Oranjeboom.

Soester Courant | 1961 | | pagina 9