HEBTU UW PORT RADIO AL? Oc/toema&er HIER ZIJN ER 4.. Zomer STADSCENTRA VERSTIKKEN. VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. Voor al uw W IJ N E N Wijnhandel BROUWER ZN. Nieuw protest tegen vliegbasis. VOOR AL "UW LIKEUREN Slijterij Brouwer Zn. TWEEDE BLAD Japonnen Jumpers Vesten Blouses Rokken U KUNT NIET ALLES WETEN. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL Van Weedestraat 72 Soestdijk - Telefoon 2792 Dorpsplein 10a Soesterberg - Telef. 587 De wegen vormen het grootste probleem voor het toekomstige verkeer. Etagebouw is misschien de oplossing. Nederland tobt met een probleem, dat ons aller aandacht vraagt om dat we er alle bij betrokken zijn van klein kind tot grijsaard en dat is het verkeersprobleem. Het aantal personenauto's neemt ge staag toe, dikwijls met twintig procent per jaar en het totaal aantal motor rijtuigen stijgt met miljoenen. De verkeersdicipline en kennis der voorschriften laten dikwijls veel te wensen over en voorts wordt ons we gennet te krap. Het is niet meer be rekend op het in intensiviteit toene mende verkeer, om dan nog maar over het parkeerprobleem in de grote ste den te zwijgen. Waar moet dat heen Er zal een op lossing moeten worden gevonden, want anders zal de mens ten gronde gaan aan het verkeer. Aan de toeneming van het verkeer kan men vrijwel niets doen. Deze eeuw van technische vooruitgang brengt dit euvel onherroepelijk met zich mee. In verschillende grote steden bemer ken de winkeliers in het centrum een teruggang van hun omzet, omdat het publiek de auto daar niet meer kan parkeren. In veel nauwe straten komt een parkeer- of stopverbod. Gevolg verplaatsing van inkopen naar de bui tenwijken, waar meneer of mevrouw met de wagen voor de winkeldeur kan stoppen. In de V.S. Vijftig jaar geleden reden op de Ame rikaanse wegen enkele duizenden au to's maar vijfendertig jaar geleden waren het er al twintig miljoen, twintig jaar geleden dertig miljoen. 1951 ongeveer 58 miljoen en men ver wacht in 1965 niet minder dan 81 mil joen auto's op de wegen van de Ver- Staten, waarbij men naar schatting nog aan de lage kant is. Zelfs het prachtig Amerikaanse sy steem zonder kruisingen met wegen van zes, acht en twaalf banen en gi gantische viaducten, blijkt niet meer Ideaaleen radio In ja» of la». Prachtige ontvang»! j leuke kleuren. Ingebouwde antenne, f 125.- Houdl u van frliie kleuren? Dezo portable (grote luldtprcker. drie goü- gobleden) Is verkrijgbaar In rood. geel of blauw, f 176.- ...maar u kunt nu nog kiezen uit een Philips collectie die u meer dan 20 verschillende uitvoeringen biedt. Ook voor is dus uw favoriet daarbij. Vraag ernaar wij hebben 'ml Bet snelverkeer in de V.S. wordt nu i door en uit de stad geleid. Zal het ook Wij mogen er zelfs blij om zijn, want het is een teken van vooruitgang en welvaart Wat de verkeersdicipline en kennis der voorschriften betreffen, wordt er momenteel aan gedokterd om hier in verbetering te brengen, zowel door voorlichting als door een onderzoek dat ingesteld werd om te komen tot vereenvoudiging van vele voorschrif ten, welk onderzoek overigens nog weinig voortgang maakt. De K.N.A.C., de A.N.W.B., alsmede de Bond voor LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Veilig Verkeer doen op dit gebied al les wat in hun vermogen ligt en ver moedelijk zal er in de toekomst een grondige verandering komen, want men is verkeerstechnisch op een dood spoor geraakt. Wat het wegennet betreft, staat men voor een geweldig probleem. Het blijkt dat zelfs de recent gebouwde wegen binnenkort niet meer zullen voldoen. Het grote verkeersplein bij Utrecht doet nu al onafzienbare opstoppingen ontstaan, in weerwil van de verkeers lichten die men hier heeft aangebracht. De stroom verkeer is dikwijls zo enorm, dat hij niet snel genoeg te verwerken is. Voor enige jaren is men bij verschil lende grote steden er toe overgegaan om zogenaamde rondwegen aan te leg gen, die het verkeer door de stad ont lasten en het om de binnenstad heen leiden. Doch de snelle uitbreiding van de grote steden heeft hier en daar een gevaarlijke situatie geschapen, doordat aan de buitenzijde van de rondweg hele wijken uit de grond verrezen, die met het oude deel verbonden wer den via drukke gelijkvloerse straten, die de rondweg kruisen. Al naar gelang de nieuwbouw zich uit breidt, neemt het verkeer op dergelijke kruispunten toe, waardoor verschrik kelijk gevaarlijke situaties ontstaan. Het is slechts een kwestie van jaren of dergelijke kruisingen liggen als het ware midden in de stad. Men heeft natuurlijk een dergelijke snelle uit bouw der grote steden niet voorzien en tevens niet verwacht, dat de ver keersintensiteit zo zou toenemen. vijf banen onder en boven elkaar in, 'en toekomstbeeld voor Nederland zijn? te voldoen. De nieuwe plannen, waarmee niet minder dan 25.000.000.000 dollar ge moeid zijn voorzien in een net van hoofdverbindingen met hoge capaci teit, die 237 van de 290 Amerikaanse steden met meer dan 50.000 inwoners onderling zullen verbinden. De Amerikanen staan kennelijk voor niets, want reeds zijn er wegen aan gelegd bij de ingang van grote steden, waar vijf snelwegen elkaar in etages kruisen en men dus een gigantisch bouwwerk kan aanschouwen van via ducten, bruggen en tunnels boven el kaar. In sommige gevallen heeft men dit net van „expressways" verbonden met grote parkeerplaatsen om de ho ge gebouwen. Andere expressways ko men boven de spoorwegen de steden binnen en hebben hun parkeerplaat sen boven de stationsemplacementen. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Buurlanden gaan ons voor. België heeft dit inmiddels van de Amerikanen afgekeken en heeft daar van gebruik gemaakt om de toegangs wegen naar Brussel te moderniseren en aan stromen verkeer voor de Ex po aan te passen. Ook de vroegere Brusselse boulevards zijn veranderd en men heeft er onder en er boven nieuwe snelwegen aangelegd, die soms één groot viaduct vormen, vaak hoog op betonnen pilaren. Op die manier heeft het verkeer op deze weg geen last van zijwegen en wat dies meer zij. Vermoedelijk zal dus etagebouw en het leggen van snelwegen onder of over de stad inplaats van door de stad de oplossing moeten bieden. Dat ziet men in Nederland ook onder ogen. Maar daar zullen enorme bedragen mee ge moeid zijn en het is voor de verkeers veiligheid en ons volk te hopen, dat de ze ingrijpenden veranderingen zo snel mogelijk zouden kunnen worden door gevoerd, want anders komen we met het verkeersprobleem heel spoedig diep in de put te zitten. Het is trouwens ook bizonder moeilijk om een steeds groter wordende achterstand in te ha len. Op betrekkelijk korte termijn zal ons primaire wegennet grondige ver anderingen moeten ondergaan. Ge beurt dit niet, dan zal de narigheid niet te overzien zijn. De Provinciale Staten van Utrecht heb ben deze week zonder stemming het besluit genomen bij de Kroon bezwaren in te dienen tegen het besluit waardoor de vliegbasis Soesterberg gehandhaafd wordt als militaire .luchtvaartbasis. Hiermee sluiten de Provinciale Sta ten zich bij het oordeel van Gedepu teerde Staten aan. G.S. is onaangenaam verrast door het feit dat de staatssecretaris van Defen sie het besluit genomen heeft Soester berg als militaire vliegbasis te hand haven zonder overleg te plegen met het ministerie van Sociale Zaken, waar men heel veel weet over de grie ven van duizenden tegen het vliegveld. In de staatscourant is gepubliceerd dat de vliegvelden van Eindhoven en Soes terberg gehandhaafd zullen blijven, dus officiëler kan het moeilijk. Dit betekent het einde van de hoopvolle verwachting die duizenden omtrent de plannen van defensie koesteren. De Provinciale Sta ten, het gemeentebestuur van Zeist, de rijksinspectie voor de volksgezondheid, besturen van verpleeginrichtingen, die in de buurt van de vliegbasis liggen en vele particulieren hadden gepro testeerd bij een commissie, welke het ministerie van defensie moest advise ren. De staatssecretaris van defensie schijnt echter weinig aandacht geschon ken te hebben aan dit advies, ondanks de noodkreet van duizenden, die bij zonder veel hinder ondervinden van het lawaai dat de straaljagers produ ceren. Men mag aannemen dat de staatssecre taris nationale en internationale be langen zwaarder heeft laten wegen dan de protesten van hen die tevergeefs protesteerden. Dit protest gold het la waai en er zal onderzocht worden of EN STERKE DRANKEN. VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 hieraan iets gedaan kan worden. Het protest gold echter ook de gevaren, die omwonende bedreigen als er ooit een aanval met kernwapens op de vliegbasis gedaan wordt. In de Soester duinen bevindt zich de drinkwatervoorziening voor nagenoeg de gehele provincie Utrecht en de ramp zal niet te overzien zijn als er iets ge beurt met de installaties die onze pro vincie van water moeten voorzien. De gemeente Soest heeft niet gepro testeerd. omdat men in onze gemeen te minder last heeft van het straalja- gerlawaai dan in andere plaatsen. Vooral Den Dolder heeft het zwaar te verduren als Hunters en Delta Daggers goed laten horen hoeveel lawaai ze kunnen maken. Op enkele plaatsen in Soesterberg is het dan ook niet mis met het lawaai, maar dit is slechts n gering deel van de gemeente. In 1924 werd op Soesterberg gestart met een kleine landingsbaan, maar deze werd steeds langer om de steeds snellere vliegtuigen gelegenheid te ge ven op te stijgen en te landen. Einde lijk nog niet lang genoeg, want vaak moeten remparachutes en remkabels de vliegtuigen beletten het bos in te rijden. Op sommige plaatsen is dit smalle bos een deel van de achtertui nen van huizen, zodat bewoners, die aan de meest nare zijde van het vlieg veld - De Dolderseweg - wonen, zo af en toe wel eens een vliegtuig in hun tuin krijgen. In een jaar tijd zijn een tiental straaljagers op deze manier bezoekers geweest van mensen die he lemaal niet op dit bezoek gesteld wa ren. Enige bewoners van de Dolder- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 23 JUNI 1961. gereageerd en het vliegveld blijft. Misschien zal het over een tiental ja ren niet meer als vliegbasis gebruikt worden omdat men dan geen bemande vliegtuigen meer nodig heeft, maar dan zullen vermoedelijk raketten de plaatsen van straaljagers innemen en mogelijk zijn de dertigduizend dan nog verder van huis. Voor Uw SteHeilwerk naar Schou tenk.weg 15, Tel: 4298 Van Weedestraat 80 Telefoon 2670 seweg hebben hun woning aan de luchtmacht verkocht en zij zijn naar elders vertrokken omdat zij genoeg hebben van het lawaai en het gevaar. De huizen staan leeg, want niemand schijnt er veel voor te voelen een vroeg tijdige dood te sterven als slachtoffer van een straaljager die van het goede pad afraakt. Denkbeeldig is dit niet, want het dak van een der huizen is beschadigd door vliegtuigen die te laag vlogen. Soesterberg houdt de militaire vliegba sis en dat was eigenlijk wel te ver wachten, ondanks de protesten van duizenden die het werk van het actie comité „Bestrijding hinder en gevaar van straaljagers" steunden. In dit co mité heeft de mening dat de staatsse cretaris minder over het wel en wee van de vliegbasis te vertellen heeft dan de heren van de Nato en dat is niet onwaarschijnlijk. De actie van dit comité werd gesteund door 30.000 hand tekeningen, welke naar het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid gezonden zijn. Op het zenden van deze tienduizenden namen is echter niet Rubbertegels mogen niet worden ge schrobd, maar moeten worden gedweild met een sopje van goede huishoudzeep. Het regelmatig onderhoud moet plaats hebben met speciale hiervoor in de han del zijnde emulsievloerwas. Plasticlij mvlekken kunnen worden be handeld met aceton. Dit middel mag niet worden gebruikt op acetaatzijde. Vet geworden aanslag op bekleding van een fauteuil kan worden verwijderd met een mengsel van tetra en magne siumpoeder. Laat dit papje er een nacht opzitten, waarna u 't kunt verwijderen met een zachte borstel. Gelakte eiken meubels worden behan deld met satijnwas (wit en vloeibaar). Voor niet gelakte eikenhouten meubels neemt u witte niet vloeibare was. Indien u vitragegordijnen kiest van kunstvezels, neemt u dan de crème kleurige met het oog op de lichte ver kleuring welke meestal bij witte gor dijnen optreedt, als deze veel in de zon hangen. Blauwe ballpointkrassen op terlenka kleding kunnen worden verwijderd met tetra. Blijven wrijven tot de vloeistof droog is. N1EUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Als uw rozen bloeien, moet u telkens de uitgebloeide bloemen verwijderen, dat geeft de plant nieuwe kracht om weer andere knoppen te vormen. Het zelfde geldt voor vele andere bloemen. Als u ergens in dienst treedt en er bestaat geen model arbeidsovereen- komts, laat dan schriftelijk vastleggen wat uw rechten en verplichtingen zijn, ook wat betreft lengte van uw va kantie en evt. vakantiegeld, dan kan er later geen twist of teleurstelling ontstaan. Prachtig® Philip» portablo radio mét FM-band. Verkrijgbaar tn grlj». groen o» oranje. I 250 - Phlllpj portablo mot drje gollgebledon. Ingebouwde antenne. Uilent laag batterij-vorbrulk. I 190-

Soester Courant | 1961 | | pagina 5