GEN U A ZOMER ..LA SUPERBA". Tom pcvpves DE WITTE POMPEN BAARN, TEL, 2783 DERDE BLAD Wandeling ROUW- 'en TROUWkleding SOEST Jeugdvolleybaltournooi. 5 BROMMERS s RIJWIELEN b SERVICE c Autobotsingen. Firma VAN DE WIJNGAART Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEfl 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Pw Art is dag Blik vanaf Castelletto op de haven van Genna, een der belangrijkste haveis van Italië. overheersend is, de zogenaamde Com- pagina del Lavorno. Alleen degene, die lid is, kan op een arbeidsplaats in de haven rekenen. Die arbeidsplaatsen erven in de regel de zoons van hun va der. Buitenstaanders hebben daarbij nauwelijks enige kans. Wie niet tot de Compagnia de Lavorno hoort, die moet zijn bijdragen nauw gezet leveren. Doet hij het niet, dan verliest hij zijn lidmaatschap en dat betekent met bijna 100 °/o zekerheid het verlies van zijn werk. Maar dat weet de vreemdeling alle maal niet. Hij gebruikt zijn meestal korte oponthoud in de stad voor een korte wandeling, die hem avontuurlijk voorkomt, zij het ook, dat hij in de winkelétalages der havenkroegen als bijzondere delicatesse inksvissen ziet liggen. Genua heeft vele gezichten. Het ver eert Columbus als een van zijn groot ste zonen, maar ook de vioolkunste naar Niccole Paganini werd daar ge boren. Het beroemt zich op zijn nieuwe bouwwerken, maar de toonaangevende mannen, die achter de coulissen aan de touwtjes trekken, vermijden het om in het licht der publiciteit te treden. Genua is sinds lang een draaipunt van het Italiaanse vreemdelingenver keer geworden en er zijn in de oude door de Romeinen gestichte stad, nog vele mannen, die het lot danken, dat hun stad voor het tourisme alleen een draaischijf, maar geen centrum is. „Hoe zouden wij een buitenlander de rol van Genua in Italië moeten verklaren, dat hij het werkelijk zou begrijpen vragen zij en die vraag is begrijpelijk, want Genua is een stad, waarin men jaren gewoond moet heb ben, als men meer van haar weten wil dan de tourist, die haar op zijn reis programma heeft gezet. VAN DE SOESTEE COURANT VAN VRIJDAG 23 JUNI 1961. van deze poules en de best geklasseerde tweede van één der poules. De eerste prijs is een wisselbeker, welke vorig jaar gewonnen werd door S.V.V., Soest. De jongens spelen in twee groepen tot en met 15 jaar en tot en met 17 jaar. In de eerste groep zijn twee poules en in de tweede groep drie. Vu> adrea eoot- hmt huraa n OOI GRUZE BOEDEN EN VESTEN Onder auspiciën van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie, dat in 1960 ontstaan is uit de Bond van Na tuurvrienden, de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Vereniging, de Natuurstudieclubs van de Katholie ke Jeugdbeweging, het Nederlands In stituut voor Volksontwikkeling en Na tuurvrienden werk en de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie. De eerste wandelingen werden begin mei gehouden en in Soest trok men onder leiding van de heer Rinke Tol man de Eempolder in. Het Instituut voor Natuurbeschermings educatie wil met deze wandelingen het publiek overtuigen van de noodzaak een verantwoord gebruik te maken van de natuur. Instanties als de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, de Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming, het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Schattingen en huizen, die reeds lang een nieuwe bepleistering nodig heb ben, dat is het oude Genua. De belangrijkste stad van Italië - Wie deze vraagt stelt, ziet zich aldra in een heftige discussie gesteld. Ja, de Romeinen zijn er vast van overtuigd, dat er slechts één antwoord op past; Rome. De Milanezen daarentegen me nen, dat Rome alleen over wat meer luxe beschikt, wat het werkzame en rijke Milaan zich niet kan veroorloven. Een derde stad neemt vrijwel niet deel aan die strijd om de zegepalm, en dat, ofschoon of juist omdat ze dikwijls „La Superba" genoemd wordt, wat men het beste in ,,De Trotse" kan ver talen. Het is Genua, de oude, eeuwig jonge hoofdstad van Ligurië. Genua is de belangrijkste haven van Italië. In het stadsgebied ontstond ge durende de laatste jaren de modernste staalfabriek van het land ten zuiden van de Brenner. Van Genua uit zul len de tot nu toe geplande langste oliepijpleidingen van Europa het vloei bare goud naar Zwitserland, naar Frankrijk en naar Zuid-Duitsland transporteren. In Genua ontstaat mo menteel de grootste mistvrije luchtha ven van Noord-Italië. De stad zelf groeit van het ene jaar naar het an dere in een adembenemend tempo. Het geloof aan zijn toekomst verzet in de waarste zin van het woord bergen. Om de bouw van de luchthaven mo gelijk te maken, werd een hele berg afgegraven. Het op deze wijze gewon nen gesteente stortte men bij Sestri in de zee. Zo ontstonden de startbanen voor de Columbusluchthaven, die eens in het internationale straalvlieg- tuigverkeer een belangrijk woord zal meespreken. Genua is een stad tussen gisteren en morgen, tussen traditie en vooruitgang, maar in tegenstelling tot vele andere grote steden op aarde, waarvoor het zelfde geldt, komt men noch aan het een noch aan het andere tekort. Wie door de oude straatjes in de havenwijk wandelt, die ontmoet het onvervalste verleden. Wie langs de brede boule vards der nieuwe wijken rijdt, heeft het gevoel in een stad van morgen te zijn, die beton, glas en neonlampen Voor het populaire boccia-spe! is niemand te oud. co, gesproken wordt. De stichter van het Monegaskische vorstenhuis was een Grimaldi, maar de Genuese Gri- maldis voelen zich boven Rainier ver heven. De eigenaars van enkele der groot ste en invloedrijkste Italiaanse dag bladen zijn afkomstig uit Genua. Kar dinaal Siri, die men een grote invloed in het "Vaticaan toeschrijCt, is eveneens een Genuees. Er zijn nog talrijke ande re voorbeelden te geven. In de stad, die zich graag „La Su- perba" noemt, overweegt niettegen staande het geloof in de vooruitgang het streng conservatieve element. Het kan gebeuren, dat men er zelfs ver wijten tegen Columbus hoort. Niet omdat hij Amerika ontdekt heeft, maar omdat hij het onder de vlag van Span je deed. Er zijn echter in Genua ook een aantal mensen, die juist dat voor beeld als bewijs aanvoeren, dat het de Genuezen aan moed ontbreekt, dat zij geen enkel risico durven nemen en Columbus destijds niet gesteund heb ben, omdat zij voor hun geld bang waren. Het oude stadsgedeelte van Genua is een belevenis. De straten, die er door heenleiden, zijn meestal zo nauw, dat de was tussen de huizen wordt opge hangen. Onder de hemden, de theedoe- ven van Genua vaak een stuk Oriënt in Europa, avontuurlijker dan de an dere Middellandsezee-havens, waarvan zij gehoord hebben. In zekere zin heeft men daar gelijk aan, want Marseille, het eens zo beruchte, is tegenwoordig verhoudingsgewijs solide, Tanger heeft zijn rol als zondenpoel uitgespeeld en men moet al naar Beiroet reizen, als men „iets beleven wil". Genua neemt daarbij een bijzondere plaats in. Soms herinneren bepaalde wijken van zijn haven aan Hamburgs St. Pauli, zoals het vroeger was. Maar ook hier blijkt, dat Italië's grootste haven slechts moeilijk vergelijkbaar is met alle andere havensteden. De Ge- maar kijkt men even een andere richting uit, dan openbaart zich het nieuwe Genua met moderne hoogbouw en eerste klas zaken. nuezen horen niet graag, dat beweerd wordt, dat hun haven weliswaar zeer modern, maar toch achterlijk is. Dat staat in verband met het feit, dat in de haven van de stad van Co lumbus een aan middeleeuwse tijden herinnerende arbeidsorganisatie sterk Een jaar geleden organiseerde de afde ling volleybal van de chr. gymnastiek vereniging Olympia het eerste jeugd volleybaltournooi in Soest en deze wed strijden slaagden zo goed dat al spoe dig besloten werd te trachten van dit tournooi een traditie te maken. Zaterdagmiddag wordt op het terrein aan de Birkstraat begonnen met het spelen van 101 wedstrijden, die nodig zijn om uit te maken welke van de 43 teams de sterkste zijn. Er doen 258 speelsters en spelers van 21 verenigin gen mee. I O B X H STEENHOFFSTRAAT 25 - TEL. 2185 De centrale wedstrijdleiding is in han den der heren D. A. Kamerbeek, H. Frankena en W. J. J. Paans. Zij zullen worden bijgestaan door de dames D. Ka merbeek, L. de Bruin, J. Snijders en de heren R. de Bruin, G. v. d. Ley, H. Frankena, H. Gerth en A. van Brum- melen. De deelnemende verenigingen zijn Armada, Amsterdam Athlon, Utrecht A.V.C. Sportief, Amsterdam B.G. en S.V. Baarn Cito, ZeistD.S.O., UtrechtGevu, UtrechtHuizen Jeugdsport, HilversumPolonia, UtrechtKeizer Otto, BussumR.K. L.V.V., Hilversum Spirit, Amersfoort Sportcentrum, HilversumS.V.V., SoestVeenendaalV.H.H., Amster dam Vios, Amersfoort't Zand, U- trechtWilhelmina, Amersfoort en Olympia, Soest De deelnemende meisjes spelen in 3 poules. Finalisten zijn de winnaars Op de Steenhoffstraat vonden twee autobotsingen plaats, die bijzonder veel op elkaar leken. De heer J. D. B. uit Soest reed in de richting Amersfoort. Hij moest plotse ling remmen en de heer A. R., even eens uit Soest, was hierop niet bedacht. Hij reed met zijn auto achter de heer B., remde te laat en botste tegen de achterzijde van de auto van B. De schade was slechts gering. Voor de spoorbomen op de Steenhoff straat ontstond een file toen deze ge sloten waren. De heer J. W. van D. uit Amsterdam, sloot zich met zijn auto hierbij aan en L. B. M., eveneens uit Amsterdam, wilde hetzelfde doen. Zijn voet gleed echter van de rem en hij botste tegen de auto van v. D. Ook hier slechts lichte schade. Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise ken en de beddelakens stromen in de stegen hele scharen stadsbewoners en vreemdelingen. 'Uit kleine kroegjes klinken Italiaanse wijsjes, de laatste grammofoonplatensongs van het sei zoen en de niet zo melodieuze gesprek- ken van de kellners met het keuken- personeel. Hoe dichter men de haven nadert, des te luider het wordt. In de haven kroegen, die eerst 's morgens vroeg sluiten, maken matrozen en toeristeh uit vele landen het zich gemakkelijk, waarbij de matrozen het voordeel heb ben, dat zij de prijzen kennen, terwijl de toeristen vaak niet weten, dat zij voor een geschenk uit de hemel wor den aangezien. Voor de vreemdelingen lijkt de ha- Brede wegen leiden van de haven naar de hoger gelegen delen van de stad. net ter verwezenlijking van eerzuch tige dromen inzet, maar ze ook tot symbolen verheven heeft. De families, die in Genua toonaan gevend zijn, huldigen evenals vroeger de grondregel „meer zijn dan schijnen", die overal elders reeds in vergetelheid is geraakt. De families van de oude Genuese adel houden helemaal niet van publiciteit, ja, dat woord jaagt hen rillingen over de rug. Niettegenstaande dat, hebben zij nau welijks iets van hun invloed inge boet. Daar is de familie Costa, die zich eigenaresse van verschillende sche pen thans ook van raffinaderijen kan noemen. Ze speelt in het Italiaanse economische leven een doorslaggeven de rol. Daar zijn de Dorias, een van de meest aanzienlijke Italiaanse adellijke geslachten, of de Grimaldis, die hoog stens toegevend glimlachen, als bijna nooit over hen, maar des te meer over Prins Rainier II, de heerser van Mona- Genua's beroemde Campo Santo. Al leen de donkere cypressen geven dit kerkhof een tikje melancholie. Wetenschappen en Staatsbosbeheer doen heel veel om de laatste stukken natuur in Nederland voor ondergang te behoeden en het Instituut voor Na- tuurbeschermingseducatie wil de ak- tiviteiten van deze instanties onder steunen door zoveel mogelijk Neder landers in contact te brengen met de natuur en hen hierdoor begrip bij te brengen voor de natuurbescherming in het algemeen. Morgenmiddag (zaterdag) wordt door de Natuurbeschermingswacht Eemland de tweede wandeltocht georganiseerd. Het vertrek is vastgesteld op 2 uur van af hotel De Bosvijver. Deze wandeling gaat door de bossen en langs de zand verstuivingen in Soest-Zuid. De heer L. Vermey uit Amersfoort heeft de al gehele leiding en hij wordt hierin bij gestaan door leden van de Natuurbe schermingswacht Eemland. Er wordt gelopen in groepjes van ongeveer 12 personen. Als het zaterdagmiddag regent dan wordt de wandeling zondagmiddag ge houden. De duur van de tocht is onge veer 2'/s uur. Op 7 oktober zal de derde en laatste tocht van dit jaar gehouden worden. VEEL GELACH APEN KOOI JASJE NTOO' GRIJPARM RUK JASJE STUK I MAAKT PRECIES SOEST: Dop- Merelweg 10, tol. 3258, Dep.: van Weedestr. 5a. tol. 2504 (do Stor) mot lil. In: Hil versum. loron, Baarn, Hulzen, Bujtum. Nederhortt f wwy?f?ftffyyyyyt

Soester Courant | 1961 | | pagina 9