mm PRINS BERNHARO WORDT 50 JAAR. PIP0 WAS IN SOEST. SOEST Door de dood bedreigd. Nare schutter Laura-rit. Zakenieuws. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. Gemeentesecretarie en kantoren zaterdags gesloten. HET OOG GERICHT OP HET GIRONUMMER. DINSDAG 27 JUNI 1961. 40e JAARGANG No. 48. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Velen onzer zullen zich nog de gebril de, glimlachende, gebroken Hollands sprekende jongeman herinneren, die zo maar in een open auto met zijn verloofde, onze toekomstige koningin, het land kwam binnenrijden, dat zijn vaderland zou worden. Die ongedwongen, conventies en pro tocollen doorbrekende handelwijze was reeds het sjunbool van de wijze, waar op prins Bernhard zijn taak in ons land zou volvoeren. En de toen gewekte verwachtingen zijn niet beschaamd. Het lijdt geen twijfel prins Bern hard is populair. Dat is niet altijd door slaggevend. Het gaat er maar om hoe die populariteit verkregen is. Prins Bernhard heeft haar niet ca deau gekregen. Hij heeft haar ver diend. Er is een prins-gemaal geweest, Al- bert, de echtgenoot van koningin Vic toria van Engeland, die zeer grote verdiensten had en nooit populair is geworden. Het is de gelukkige vermenging van persoonlijkheid en prestatie geweest, die aan Prins Bernhard schonk wat aan prins Albert werd onthouden. Zeker niet te onderschatten is de in vloed van zijn opvoeding in een ge zin, dat wel zeer ver verwijderd was van de toen algemeen geldende Pruisi sche opvattingen. Hij is niet opgesloten geweest in het kleine vorstendom van Lippe, hij kwam reeds jong met bui tenlanders in aanraking, leerde al vroeg de wereld kennen, ging na zijn studie werken op het kantoor van de I.G. Farben te Parijs. Een jongeman, die, ook, zonder de voorrechten van geboorte en afkomst, zijn weg m de wereld wel vinden zou. Mede dank zij een juiste visie van vor stin en regering op de positie van de Prins der Nederlanden heeft zijn taak zich niet beperkt tot het leggen van eerste stenen en het doorknippen van linten. Prins Bernhard was niet slechts prins, hij was ook zakenman. En voor het zaken- en bedrijfsleven toonde hij een levendige en daadwerkelijke belang stelling. Als reizend ambassadeur leg de, vergemakkelijkte en verstevigde hij contacten. Zijn agenda is dichtbezet en niet alleen maar met officiële festivi teiten en de sportieve gebeurtenissen, waaraan hij zo graag als toeschouwer, maar liever nog actief deelneemt. Opmerkelijk is daarbij hoe weinig de prins in de openbaarheid treedt, dat wil zeggen officieel. Nochtans is ieder er van overtuigd dat hij het druk heeft en dat hij zijn tijd goed besteedt. Zo'n goede opinie verwerft men zich niet gemakkelijk bij ons Nederlandse volk, met z'n neiging een beetje de draak te steken met hen, die in hoog heid gezeten zijn en te vinden, dat zij i het „maar gemakkelijk verdienen". Zelfs in de kringen, waar de waarde- I ring voor het gezag niet bijster hoog is, zal men niet gauw een verkeerd woord I over Prins Bernhard horen. Dat dankt deze koninklijke hoogheid, 1 die hier als vreemdeling, nauwelijks onze taal sprekend, kwam, aan zijn wijs inzicht in de aard van het volk, 1 dat zijn volk worden zou. Hij won ge negenheid door respect. Respect, zo- 1 wel door wat hij deed, als door de ma nier waarop hij het deed. Hij is zo volkomen één onzer gewor- 1 den, dat zijn positie niets uitzonderlijks Hij heeft zijn weg in de wereld gevon den zijn weg, ook in het hart van onze vorstin en haar volk. Uit zijn keuze heeft hij de conse quenties tot het uiterste durven trek ken. Dat is wel gebleken in de jaren 1940-1945. Welke beslissing hij zou ne men, welke zijn houding zou zijn, bij kon er zeker van zijn, dat de critiek hem niet gespaard zou blijven. Maar bij hem geen hinken op twee gedach ten. Aan zijn beslist partijkiezen in deze dagen dankte hij later het grote ver trouwen, dat, op soms aandoenlijke wijze, bleek. Er is een tijd geweest, toen na de oorlog nog niet alles in kan nen en kruiken was, dat voor velen de laatste toevlucht was een brief aan prins Bernhard. Een ding wist men dan alvast met zekerheid antwoord zou er komen en waar mogelijk hulp. De populariteit van Prins Bernhard is stevig gegrondvest op waardering. FotoPaul Huf meer heeft. En hij is er zo jong bij gebleven, dat iedereen zegt Prins Bernhard vijftig. Is dat al weer zo lang geleden, dat hij met zijn prinses, in zijn Fordje Neder land binnenkwam Heel Nederland hoopt, dat het prins Bernhard, onze prins, nog lang zo mag behouden. Want het is waarheid geworden wat Boutens dichtte bij het huwelijk van dit vorstelijk paar Al wat van U is, lijven w'in met U, bij Hollands huisgezin Dat in ons goede vaderland, en in onze eigen gemeente, hele gekke dingen mogelijk zijn is het afgelopen week-end weer eens bewezen. De Soesterbergse ingezetene F. F. M. gaf zijn vrouw enige malen de verze kering dat hij haar zou wurgen. Later veranderde hij van gedachte en bedreigde haar met een dolkmes. Zij vluchtte met haar zevenjarig doch tertje uit Soesterberg weg en ging naar kennissen in Bunnik. Daar liet de man haar niet met rust en hij zette er de boel zo op stelten dat de politie zich ermee bemoeide en proces-verbaal op maakte. De vrouw ging terug naar onze gemeen te en kwam met haar dochtertje op het politiebureau om te vragen wat zij nu moest doen. Zij kreeg het advies niet naar huis te gaan, maar onder te duiken op een adres dat haar man niet kent en dat is gebeurd. Een jongen was in de Veenzoom bezig met het schieten op vogeltjes. Hij ge bruikte hiervoor een buks. De inspecteur van de dierenbescher ming kende zijn taak uitstekend en hij pakte de buks af. Hij bracht hem naar het politiebureau en ging daarna aan de vader van de schutter vertellen waar hij de buks kon terughalen. De heren G. v. d. Weerd, R. ten Hove, P. Bergman en T. van Galen - leden van de Soester Politie Sportvereniging - zullen van 11 tot en met 14 juli deel nemen aan de jaarlijkse Laura-rit voor wielrijders, waarvan de start en finish in Alphen aan de Rijn zijn. Zij rijden respectievelijk voor'de twaalfde, vierde, negende en tweede maal aan deze rit mee. De heer Joh. Pieneman nam in 1952 de sigarenzaak van de heer Hoogenboom op de Van Weedestraat over, nadat deze vele Soester ingezetenen 22 jaar lang van rookartikelen voorzien had. Na bijna dertig jaar zijn de eisen die men aan een sigarenzaak mag stel len zoveel gewijzigd, dat modernisering gewenst was. Niet in het minst omdat aan dé overkant van deze zaak enige zeer moderne panden komen. De heren L. Rademaker, winkelbetim mering Nieuwenhuis, electricien v. d. Wal, stoffeerder en Donker, schilder hebben in zeer snel tempo van de oude winkel een bijzonder moderne en lichte winkel gemaakt, met meer ruimte om dat de etalage kleiner werd, terwijl de nieuwe toonbank ook minder ruimte nodig heeft. De grote sortering en voorraad komen nu beter tot hun recht dan voorheen en men heeft nog meer keus omdat er ruimte vrij kwam om de voorraad uit te breiden. Opnieuw heeft een Soester winkelier begrepen dat de tijden veranderen en dat de winkel hierbij aangepast moet worden. En zijn afnemers en leveran ciers hebben met bloemen en bezoek getoond dat een heropening na zo'n grondige verandering belangstelling verdiend. Die was er dan ook genoeg. niet meer op woensdag en zaterdag zal geschieden maar op dinsdag en vrijdag. De bewoners van de ,,Wabo"-flatwonin- gen wordt verzocht de vuilnisbakken reeds 's morgens pl.m. 9 uur buiten te zetten. Tenslotte wordt ter kennis gebracht dat de gemeente-ontvanger voortaan ook op maandagmorgen voor het pu bliek geopend zal zijn. Soest, 27 juni 1961. WEDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan W. van Breukelen, Korte Hart- weg 29, Soest, op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlenen voor het bou wen van een dubbel landhuis met 2 garages op het perceel, gelegen aan de Heideweg-hoek Duinweg, kadastraal I bekend gemeente Soest, sectie D, num mer 3022, zulks in afwijking van het uitbreidingsplan Soest-Zuid. In verband daarmede stellen zij be langhebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendma king hun eventuele bezwaren schrif telijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvraag betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter in zage. Soest, 27 juni 1961. ONDERWIJS. Burgemeester en wethouders van Soest gelet op artikel 76 der Lageronderwijs- wet 1920brengen ter algemene ken nis dat door de raad dezer gemeente op 21 juni 1961 medewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lageronderwijswet 1920 is verleend aan het bestuur van de vereniging ,,De School met den Bijbel" voor de aanschaffing van enig meubilair ten behoeven van de on der dat bestuur staande Savornin Loh- mansehool voor g.l.o. te Soest-Zuid. Soest, 27 juni 1961. KEURING STIEREN. De burgemeester der gemeente Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op verzoek van het college van gedeputeerde staten der provincie BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt wer den aangevoerd 235 biggen in prijzen van 58,tot 72,en 10 vette var kens van 380,tot 530, Op de eiermarkt werden aangevoerd 225.000 stuks. Hoendereieren van 12,50 tot 13,25. Middenprijs 12,80. Prijs per k.g. 2.10 (basis 61 gram). Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat, als gevolg van de invoering van de vijf daagse werkweek voor het gemeente- personeel, behoudens onderstaande uit zonderingen, met ingang van 1 juli 1961 op zaterdag alle gemeentelijke kantoren gesloten zullen zijn en dat door de bedrijven geen dienstverlenin gen meer zullen worden verricht. Uitzonderingen. De ambtenaar van de Burgerlijke Stand zal van .9.00 uur tot 10.00 uur voor ge vallen, welke geen uitstel kunnen lij den zitting houden (ingang aan de ach terzijde van het gemeentehuis). Uitsluitend voor storingen betreffende de gasvoorziening blijft het Gasbedrijf op zaterdag morgen geopend Tevens wordt bekend gemaakt dat te Soesterberg met ingang van 1 juli 1961 het ophalen van as en vuilnis Ik ben echt niet zo weggeverig, want nog altijd heb ik de indruk dat het spreekwoord, dat geven beter dan ont vangen noemt, niet juist is. Toch heb ik ditmaal met veel genoegen een tientje weggegeven en ik hoop dat heel veel mensen hetzelfde zullen doen, want zelden zullen zij nog in de ge legenheid komen een tientje zo goed te besteden. Ik heb dit geld overgemaakt op gironummer 86362 van de Amers- foortsche Courant, die dit geld graag wil afdragen aan een zwaargetroffen vrouw met vier kinderen, die vorige week haar man verloor door de misda digheid van een jongeman die aan de staat drie tot vier ton gaat kosten als hij levenslang krijgt en nog een vijftig tal jaren leeft. Een fractie van dit bedrag zal de staat aan deze vrouw uitkeren en het is daarom goed dat met een actie be gonnen is. Die zal geen drie of vier ton opbrengen en ook niet zoveel dat deze arme weduwe met haar vier kin deren uit de brand is tot deze halfwe- zen voor zichzelf kunnen zorgen, maar tijdelijk zal misschien voorkomen wor den dat naast het verdriet om het ver lies van man en vader de zorg om de financiën de beroerdigheid nog groter maakt. De collega's van de vermoorde hebben niet stilgezeten, maar taxi-chauffeurs zijn over het algemeen geen mensen waarvoor de inspecteur van de belas tingen enorm veel respect heeft omdat ze zoveel geld naar de schatkist bren gen. Ze hebben niet gegeven van hun weelde en ik geef ook graag wat van mijn armoe omdat het zo heel nodig is. In de hoop dat velen zullen denken aan gironummer 86362, Amersfoortse Cou rant, Amersfoort. En ook een biljet Izullen invullen met de vermelding „Voor de Amersfoortse familie". KANTMAN. Utrecht van 12 juni 1961, afdeling 2B, nr. 1200 1101, ter gemeente-secretarie (le afdeling) ter inzage ligt een lijst, vermeldende de keuringsresultaten van de stieren, waarvan de eigenaren in deze gemeente wonen en welke keu ring heeft plaats gevonden op 20 maart 1961. Pipo de Clown was zaterdagmiddag in Soest en 1200 kinderen hebben genoten van een voorstelling welke door de Soester Courant georganiseerd was. Het openluchttheater was dan ook goed bezet. Pipo, die toch eigenlijk in een cirkus thuishoort, was zaterdag in dienst van een professor, die heel knap was. De goede man kon goud maken en daar was hij op het toneel mee bezig. Hij joeg Pipo weg omdat hij niets goed deed, maar deze zei zeer terecht dat hij niets goed kon doen als hij honger had en hij had honger. Om zich te verzadigen at hij het brood van de professor op terwijl deze de krant las, hij dronk zijn limonade en pikte zijn appel. De professor en de huisknecht namen dit niet en er ont stond en wilde jacht op Pipo. De professor ging naar de burgemees ter om hem het goud aan te bieden en Pipo moest oppassen dat de spulle tjes, waarmee dit goud gemaakt werd, niet gestolen zouden worden. De dom me clown viel in slaap, 'n boef ver scheen en hij nam alles mee, behalve de formules die hij nodig had om goud te kunnen maken. Later kwam hij terug om die te stelen maar toen werd hij ingerekend. Tussen de bedrijven door was er een wedstrijd in het dirigeren van een koor dat uit de vele honderden bezoekers bestond. Pipo en de professor hadden genoeg van het goud maken, zij besloten in een cirkus te gaan en lieten zien wat voor kunsten ze allemaal konden uithalen. De capriolen werden besloten met een waterballet, waarvan Pipo natuurlijk de dupe werd. Dat vonden de kinderen prachtig, even als het feit dat hij zijn voetbalbroek scheurde. Hij was in deze broek opge komen omdat hij vroeger in het Ne derlands elftal gespeeld had, maar nie mand wou dat natuurlijk geloven. Het was en leuke middag met ideaal weer en er is heel wat gelachen door de kinderen van de lezers van de Soes ter Courant.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1