HET OOG GEHECHT OP de kinderbijslagwet Promotie dr B. fViaarsmgtï. Veertig jaar in gemeentedienst. Zevende dode in het verkeer in 1961. Ernstig ongeval. Op 1 juli eerste weekendwijding. Vuurwerk op de vliegbasis. Ongeval in Soestduinen. C. Samsam schaakkampioen. Kringdag JesigdtiSTOers. De Soesterbergse ruïne. Autorit. Portemonnee gestolen. Kruimeldief. Bumkskkers verSoreiï en Benoemd. Hoog bezoek in Soest. VRIJDAG 30 JUNI 1961. 40e JAARGANG No. 49. SOESTER1 OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU V0OR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Gisteren promoveerde „an de Rijks universiteit te Utrecht de predikant der Hervormde Gemeente, wijk „Emma- kerk", Ds B. Maarsingh. Dr Maarsingh werd op 4 april 1916 te Stadskanaal geboren en bezocht van 1928-1933 de Chr. H.B.S. aldaar. Na aanvullende Staatsexamens Gym nasium B (1934) en A (1935) studeerde hij theologie aan de Universiteit te Utrecht tot 1939. Hij werkte vervolgens als hulpprediker te IJsselmonde en diende als predikant de gemeenten Wijnjeterp (1941-'44), Ternaard ('44-'47), Coevorden ('47-'52) en vanaf 1952 Soest. In oct. 1953 deed hij in Groningen het doctoraal examen theologie. Voor een beroep als predikant van de Herv. Ge meente te Groningen-stad bedankte hij enige jaren geleden. Dr Maarsingh promoveerde op een proefschrift, getiteld „Onderzoek naar de ethiek van de wetten van Deutero- nomium". Promotor was Prof. Dr Th. C. Vriezen. Als grondige kenner van het Hebreeuws is Dr Maarsingh leraar in deze taal aan het Corderius-lyceum te Amersfoort. Hij is ook reeds enige jaren praeses van de Class. Vergadering Amersfoort. In de Herv. Gemeente van Soest is Dr Maarsing zeer geliefd om zijn trouw in zijn werk, zijn heldere eenvoudige prediking en de blijmoedige, hartelijke omgang met zijn gemeenteleden. Wanneer men zegt dat mej. Cornelia Grift 40 jaar in dienst van de gemeen te Soest is en afscheid genomen heeft omdat zij de pensioengerechtigde leef tijd bereikt heeft, dan zullen velen zich afvragen wie die mej. Grift wel kan zijn. Zegt men echter dat Keetje wegging dan weet iedereen direct dat de werkster van het gemeentehuis af scheid genomen heeft. Mej. Grift werd als Cornelia bij de burgerlijke stand ingeschreven, maar ze werd Keetje genoemd en in de loop van een 65-jarig leven en 40 jaar als werkster op het gemeentehuis hebben tienduizenden haar als Keetje gekend, vaak zonder te weten dat zij Corne lia Grift heette. Toen zij kwam was burgemeester de Beaufort de eerste burger van Soest, bij haar afscheid is mr. S. P. baron Bentink dit, maar Keetje heeft nog vijf burgemeesters zien komen en gaan. Slechts twee gemeentesecretarissen, de heren Batenburg en Festen, maar vele honderden ambtenaren. Mej. Grift is geboren op de hoek van de Birkstraat en de Gallenkamp Pels- weg. Daar zag zij als heel klein Keet je zo'n zestig jaar geleden de eerste fietsen met enorme voorwielen en wat later de eerste auto. Nu razen langs dit punt duizenden auto's per dag. Haar vader was daggelder en om er wat bij te verdienen was hij in Soest-Zuid lantaarnopsteker. Iedere avond tegen zonsondergang ging hij met een kleine ladder op pad om de lantaarns van de Gouden Ploeg tot in de Birkt op te ste ken en Keetje ging vaak mee. Om elf uur 's avonds moest dezelfde tocht ge maakt worden, nu om de lichten te do ven. Keetje kwam in 1922 als 25-jarige in dienst van de gemeente. Zij begon ie dere dag om 6 uur en ging naar huis om half negen als de ambtenaren kwa men. Om 5 uur 's avonds was ze weer present om te werken tot half acht. Aanvankelijk ging zij overdag ook uit werken, maar de laatste tijd deed zij dit niet meer. Er was genoeg te doen in het gemeentehuis. Zelfs zoveel dat zij voor drie avonden in de week hulp moest hebben. De velen die Keetje kennen en mis schien niet weten dat zij mej. C. Grift heet, zullen er ook van opkijken dat zij reeds 65 jaar is. Ze lijkt veel jon ger, maar de burgelij ke stand liegt niet en een ambtenaar of ambtenares van 65 jaar moet verdwijnen. Ook Keetje, die 40 jaar lang dag in dag uit het raadhuis schoonmaakte en die heel erg gemist zal worden omdat het raad huis en Keetje bij elkaar hoorden. Wie echter zolang gewerkt heeft die verdient de rust dubbel en dwars. Zondagmiddag reed de 22-jarige Soes- terbergse ingezetene P. J. S. per brom fiets op het rijwielpad van de Rade- makerstraat. Hij kwam uit de rich ting Amersfoort. De automobilist Joh. van G. uit Rotterdam stak de weg over om de Kampweg in te rijden. Hij ver leende geen voorrang aan de brom fietser. Deze botste tegen de linker voorzijde van de auto en viel. Hij brak het rechterbeen, kreeg een lichte her senschudding en is op last van dokter Splinter naar de Lichtenberg gebracht. Gisteren is hij overleden. Aan het eind van de Koninginnelaan reed een personenauto plotseling de Biltseweg op toen mr. M. uit Baarn per auto uit de richting Bilthoven na derde. Hij voorkwam een botsing door uit te wijken, botste tegen een boom, schoof naar de andere kant van dê weg en daar bleef de auto staan met de voorzijde in de richting Bilthoven. De heer M. werd ernstig aan het hoofd gewond. Na behandeling door dokter Schutte is hij naar het ziekenhuis te Baam gebracht. Van 1 juni tot en met 3 september zul len ook dit jaar op iedere zaterdag avond, van 8 tot half 9, de bekende weekendwij dingen in de Julianakerk te Soestdijk gehouden worden. Het pro gramma van morgen wordt verzorgd door Alida Leinweber, zang, met een aria uit Stabat Mater van Pergolese, „Sieht die bittere Pein ihn leiden" van dezelfde componist, en Pie Jesu van Gabriel Fauré, voordracht van Anne Holtrop, die Afscheid" van Jacqueline v. d. Waals declameert, orgelspel van de heer G. den Broeder, die werken van Buxtehude en Feike Asma uit voert en ds G. Meynen van Utrecht die een korte toespraak houdt over het onderwerp „Een slapeloze nacht". In 1955 is men op initiatief van de heer G. den Broeder met deze weekendwij dingen begonnen. Hij werd bijgestaan door de dames mevr. M. Maatman- Kamphuis en mej. I. Jongsma en de heren A. Holtrop, J. Schippers en W. Veldhuizen. Het kerkgebouw is steeds gratis door het bestuur van de Gereformeerde kerk in de Julianalaan voor deze wijdings avonden ter beschikking gesteld en zoveel mogelijk werd getracht gratis medewerking te verkrijgen, omdat men zich ten doel stelde dat iedereen vrije toegang tot deze avonden moest heb ben. Zij dienen niet om te evangeliseren maar om de mensen een moment van rust te geven aan de vooravond van de zondag. Steeds is getracht deze korte wijdingsavond op hoog peil te houden en men is hierin volkomen geslaagd. Mevr. I. Reimerink-Jongsma en de heer W. Veldhuizen hebben zich in 1956 te ruggetrokken als comité-leden. Mevr. Reimerink heeft aan enige van deze avonden als organiste medewerking verleend, maar meestal verzorgde de heer Den Broeder het orgelspel. Ook de heren G. Muts, M. Kooij, W. Deelen en G. v. d. Schepop bespeelden od deze wijdingsavonden het orgel van de Julianakerk. De solozang werd verzorgd door mej. A. Leinweber, mej. S. de Vlugt en mej. C. Houtman en de declamatie door Ma ria Maatman, Mirja Muurling, Mary Michon en Anne Holtrop. Een enkele maal speelde de heer M. de Wolf viool en het Juliana-kerkkoor heeft, onder leiding van de heer G. den Broeder, ge zongen. Er vormde zich een vaste kern van een zeventigtal bezoekers, die er zich on getwijfeld over zullen verheugen dat morgen weer met deze stijlvolle bijeen komsten begonnen wordt. En zij zullen er prijs op stellen zoveel mogelijk va kantiegangers, die in Soest verblijven, mee te nemen. Deze zomer zullen Maria Maatman. Mirja Muurling, Mary Michon, Anne Holtrop en de organisten G. den Broe der, M. Kooij en G. Muts tot de vaste medewerkers aan de programma's be horen. Tevens is er iedere zaterdag avond een bekende spreker. Morgen ds Meyen en later in het sei zoen onder anderen ds Lugtigheid, ds v. d. Loo, Goos Kamphorst en Johan Bodegraven. Deze avonden vei dienen de aandacht van zeer velen, want het zijn bijzonder mooie avonden. Indien de weersgesteldheid dit toelaat zal op dinsdag 4 juli a.s., te circa 21.30 uur, voor het personeel op de vliegba sis een vuurwerlj, worden afgestoken, dit ter gelegenheid van de Amerikaan se Nationale Onafhankelijkheidsdag. Zowel van het Soester Hoogt als langs de afrastering van het terrein aan de Soesterbergse zijde zal dit vuurwerk goed te zien zijn. De heer W. C. uit Soest-Z^id liep op de Beaufortlaan. Hij werd gepasseerd door een militaire vrachtwagen, be stuurd door de Baarnse burger-chauf feur Z. v. d. S. De auto was geladen met lege kisten en van een der kisten was de deksel verschoven. Deze stak een meter buiten de laadbak aan de kant waar de heer C. liep. Hij werd aan het achterhocfd geraakt, viel en bleef bewusteloos liggen. Toen hij weer bij kennis gekomen was liep hij het kantoer van de Dalco bin nen waar hij werkzaam is. Een onbe kend gebleven art:, die de eerste hulp verleende, constateerde dat hij een lich te hersenschudding had. Met een mi litaire auto is h'i naar huis gebracht. De chauffe'üf van 'ae vrachtauto had niets van het ongeluk gemerkt. Hij vernam pas wat er gebeurd was toen hij in het militaire kamp aan het eind van de Beaufortlaan was. De heer C. Samsom is ook dit jaar weer clubkampioen van de Soester Schaakclub geworden. .Hij eindigde ge lijk met de heer A. van Dijk en een beslissingswedstrijd moest uitmaken wie kampioen werd. De heer Samsom won deze wedstrijd, en hierdoor kwam de heer Van Dijk op de tweede plaats. De uitslag was 1. C. Samsom 5'/2 uit 7. 2. A. van Dijk 5'/2 uit 7. 3. L. de Regt 4 uit 7. 4. J. K. Zijtveld 3 uit 7. 5. G. van Munster 2'/2 uit 7. 6. H. Schreu- der 2'/2 uit 7. 7. J. Thomasze 2Vs uit 7. 8. B. Geerlings 2V2 uit 7. De heren H. de Leeuw en G. W. Geij- tenbeek vielen in deze competitie tus sentijds uit. Voor de schakende jeugd van Soest zal de heer Samsom op vrijdag 7 juli een simultaanseance houden in het Oranje Hotel, die om half acht begint. Ook jeugdige niet-leden zijn van harte welkom en aan de deelname zijn geen kosten verbonden. Voor de eventuele overwinnaars van de heer Samsom stelt de Soester Schaakclub een schaak boekje beschikbaar. Aanvankelijk heeft het bestuur van de chr. gymnastiekvereniging „Olympia" gerekend op cirka 1500 jeugdturners, die morgen naar Soest zouden komen om deel te nemen aan de kringdag, waarvan Olympia de organisatie in handen heeft. Men verwacht echter dat er minstens 1600 meisjes en jongens komen. Dat brengt heel wa: werk mee en hiervoor is ondermeer de hulp van de gemeente ingeroepen, welke graag gegeven wordt. Er moeten toestellen naar het B.D.C.-terrein aan de Ferd. Huycklaan gebracht worden* en avonds worden deze toestellen :n net openluchttheater gebruikt. Meisjes en jongens houden van 2 uur tot half zes wedstrijden op het ter rein aan de Ferd. Huycklaan. Er zijn aspiranten in de leeftijd van 8 tot 16 jaar. Om half zes vertrekken deze honderden gymnasten voor een mars door Soest-Zuid en om half acht zullen zij in het openluchttheater ar riveren voor het geven va.i demon straties. Omstreeks 6 uur zal bij hotel v. d. Brink op de Soesterbergsestraat gedefileerd worden voor de buigemees- ter en andere autoriteiten. Het programma van de avonddemon stratie luidt als volgt1. Opening. 2. Optreden van de Olympia-drumband. 3. Vrije oefeningen door de meisjes van Olympia. 4. Kastspringen door de jongens van de vereniging Irene uit Bilthoven. 5. Optreden van de drum band van Fraternitas uit Utrecht. 6. Hoog- en laagbrug van de kring-selec- tieploeg aspirant-heren. 7. cvenwichts- balk van de kring-selectieplotg aspi rant-dames. 8. Optreden van de drum band van de Glind-Achteveid. 9. Ring- oefening van de kringselectieploeg as pirant-dames. 12. Optreden van de drumband van ODILA, Hilversum. 13 Lange mat door de kringselectieploeg aspirant heren. 14. Massale vrije oefe ning van alle wedstrijdgroepen. 15. Sluiting. Door het gemeentebestuur, de V.V.V., de vereniging Olympia en de wandel sportafdeling van Olympia zijn prij zen beschikbaar gesteld voor de beste prestaties. Precies 62 maanden na het ernstig on geluk dat op 28 april 1956 van twee Soesterbergse zakenpanden een ruïne maakte, heeft de civiele kamer van het gerechtshof te Amsterdam in de appèl zaak over de schuldvraag het besluit genomen nog geen uitspraak te doen. Het hof zal de behandeling op 12 sep tember voortzetten. Eerst zal de chauffeur van de vracht auto, die twee zaken tot puinhopen maakte gehoord worden. Tevens wenst het hof zich door deskundigen te laten voorlichten over de vraag of het aan nemelijk is dat de vrachtauto met aan hangwagen door de aanrijding met een andere auto niet meer te remmen was. Ook wil men weten of de chauffeur misschien harder gereden heeft dan op de rijksweg in Soesterberg toege staan is. Blijkbaar heeft nog niemand na 5 jaar de moeite genomen dit te onderzoeken en over 272 maand begint men opnieuw te praten. Het duurt wel heel lang. De automobielclub Soest organiseert op woensdagavond 5 juli een oriënterings- rit voor auto's en motoren met start en finish bij restaurant „Zonneheuvel" in de Torenstraat. Deze avondrit zal een lengte van onge veer 50 km hebben. Er wordt vanaf half acht gestart. Mevr. V. deelde de politie mede dat een portemonnee uit haar winkel ge stolen was, welke ongeveer 10 gulden bevatte. De zaak was wegens vakantie gesloten, maar de deur was open om dat er enige vertegenwoordigers ver wacht werden. Een viertal mensen be zocht de winkel en daarna was de por temonnee, die op de toonbank gele gen had, verdwenen. Mevr. J. A. V.-v. d. N. constateerde dinsdag dat uit een theemeubel 150,- verdwenen was. Het geld zat in een loonzakje en een spaarbusje. Twee dagen eerder had zij gezien dat het geld er nog was. Zij deed aangifte bii de politie, die geen sporen heeft kunnen vinden. Men neemt aan dat een insluiper door een laag zolderluik naar binnen ge komen is en het geld weggenomen heeft. WGBiBien. Het eerste herenteam van de Duinkik kers heeft opnieuw een overwinning behaald en nu werd Brandenburg het slachtoffer van de zegehonger der Soes ter polospelers. Er werd hard gespeeld en het werd een wat vreemde wedstrijd door merk waardige beslissingen van de scheids rechter. De spelers uit Bilthoven scoor den het eerste doelpunt hoewel de Duin kikkers meer in de aanval waren en het doel van Brandenburg onder zwa re druk zetten. Bij harde worsteling in het doel gebied van Bilthoven werd Coos Ise- ger binnen de 4-meterlijn teruggehou den en terwijl iedereen verwachtte dat een strafworp zou worden toege kend gaf de scheidsrechter slechts een vrije worp. Nog voor rust bracht Gerard v. d. Bor de partijen op gelijke voet. In de tweede helft vielen de Duinkik kers opnieuw fel aan en met een prach tig doelpunt bezorgde Rob de Vink zijn team een 2-1-voorsprong. Hij scoorde uit een mooie voorzet van Van Brummelen. Brandenburg kreeg de kans gelijk te Het is verheugend dat sinds de tweede wereldoorlog het aantal mensen dat in behoeftige omstandigheden verkeert steeds afgenomen is. Het is prettig dat er nog nauwelijks mensen zijn die on derbetaald worden, dat werknemers aan alle kanten beschermd zijn, al is het dan misschien niet volledig van de wieg tot het graf, dat aan bejaarden, wedu wen en wezen gedacht wordt en dat wij daarmee steeds meer de ideaal staat benaderen. Het kan met al deze dingen echter ook wat te ver gaan en daarmee zijn we aardig op weg. Honderd jaar geleden werkten vele mensen 100 uur per week voor mis schien een dubbeltje per uur. Dat was een schandaal. Nu is er niemand die nog 50 uur werkt als hij in loondienst is en over een jaar of wat zullen onge twijfeld besprekingen beginnen waar mee men tot de vierdaagse werkweek wil komen. Dat is natuurlijk dwaasheid. Zo vinden velen het dwaasheid dat er zoveel drukte gemaakt wordt over het kinderbezit dat zo nodig over de gehele linie gehonoreerd moet worden. En dat zijn meestal mensen met heel gezond verstand, die het bijvoorbeeld geen dwaasheid vinden dat betaald moet worden voor bejaarden, terwijl men zelf nog lang niet bejaard is. Maar iedereen hoopt dit te worden. Met de kinderbijslag is dat anders. Mensen die nooit kinderen zullen heb ben moeten betalen voor anderen die rijk met kroost gezegend zijn. Dat is op zichzelf niet zo'n ramp, want tegen gemeenschapszin mag men geen be zwaar hebben. Wel is het erg als mensen met een enorm inkomen ieder jaar flinke bedra gen krijgen die ,ze helemaal niet nodig hebben. Er is een inkomengrens voor ziekte wet en ziekenfonds en het zou aan te bevelen zijn wanneer die er ook kwam voor de kinderbijslagwet. Gezinnen met kleine inkomens hebben financiële hulp in de vorm van kin derbijslag nodig. Dat geldt niet al leen voor hen die in loondienst zijn, maar ook voor de zelfstandigen, dus daarover hoeft niet gestreden te wor den. Wel is het gewenst dat mensen met grote inkomens deze kinderbijslag niet krijgen. KANTMAN. maken toen de scheidsrechter en straf worp toekende, maar deze kans werd niet benut. In het doel van de Duinkikkers was Ton Meijer weer bijzonder goed op dreef en hij stopte zelfs een bal die van 3 meter afstand ingeschoten werd met het hoofd. Het tweede herenteam stelde teleur. Vrijdag werd met 7-1 van Naarden 2 gewonnen, maar de volgende wedstrijd tegen deze ploeg werd met 3-6 ver loren. Met de dames ging het nog niet best en zij verloren met 1-6. Loes de Vink redde in de tweede helft de eer. Deze nederlaag was te verwachten, want de Duinkikkers speelden met di verse invalsters en enkele dames hadden nog nooit een polowedstrijd gespeeld. De keepster, die voor de rust het doel verdedigde, had weinig geluk en er werd viermaal gescoord. De keepster van de tweede helft deed het wat beter, maar toch werd door de meisjes van Steenvliet nog tweemaal gedoelpunt. Mej. C. Floor, alhier, is benoemd tot agente bij de gemeentepolitie te Den Haag. Gistermiddag hebben de elf commissa rissen der koningin van 2 tot 4 uur vergaderd in de raadszaal van het ge meentehuis, waarna zij naar het paleis gegaan zijn om Z.K.H. Prins Bernhard geluk te wensen. Aanwezig waren de heren mr. J. Cramer van Drenthe, mr. H. Q. Linthorst Homan van Friesland, mr. H. Bloemers van Gelderland, mr. W. A. Offerhaus van Groningen, dr. F. J. M. A. Houben van Limburg, mr. dr. C. N. M. Kortman van Noord-Bra bant, dr M. J. Prinsen van Noord-Hol land, ir. J. B. G. ridder van der Schueren van Overijsel, mr. C. Th. E. Graaf van Lijnden van Sandenburg van Utrecht, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembrood van Zeeland en mr. J. Klaa- sesz van Zuid-Holland.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1