DRUKWERK DE DUITSERS VIELEN RUSLAND DINNEN. lekker en gezond SOEST Krabbels van Knelis, Gaat U met vakantie? - - "V* TWEEDE BLAD PRINS BERNHARD-PENNING NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ, N.V. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooter rij schooi D. ENGEL Uitbetaling ©uclerdoms- eei weditwesipesssloenen. V.V.Z. won. Bioscoopprogramma. Jeugddienst. Stijl en Stram? Nu hier - d&n daar? Uw zaak in stijgende lijn DRUKKERIJ SMIT Geslaagd. 20 JAAR GELEDEN. BEGIN VAN HITLER'S ONDERGANG. Op zondag 22 juni 1941 rolden de Duit se tanks het vredige Russische platte land binnen, terwijl uit de grauwe re genwolken het onheilspellend geronk van vliegtuigen gromde. Enkele uren later ging het nieuws van de Duitse agressie als een tornado over de we reld. Voor de radio deed de opgewonden Göbbels nog dezelfde dag mededelingen over de successen van de Duitse troe pen om zijn volk, dat immers de ge schiedenis van Napoleon nog niet ver geten was, gerust te stellen. Heeft Göb bels, die met een kolossaal stemvolume de Duitse actie tegen de sowjet-unie moest rechtvaardigen, toen al voorvoeld dat Hitier dezelfde vergissing als Na poleon had begaan Met leugens werd actie „gerechtvaardigd". Op 22 juni 1941 overschreden de Duitse legers de Russische grenzen en rolden van 's morgens 3.30 tot het invallen van de duisternis zonder onderbreking de golven bommenwerpers over het Russische gebied. Vooral op de vlieg velden waren de aanvallen gericht. De startbanen werden omgeploegd en honderden vliegtuigen op de grond werden verrast door vallende bommen en mitrailleur vuur. krieg ook tegen Rusland tot een snel en beslissend resultaat kon leiden. Of hem daarbij wel duidelijk genoeg voor ogen heeft gestaan dat de Russische ruimte van 1812 in 1941 was uitgedijd tot aan de oevers van de IJszee en van de Stille Oceaan, mag worden be twijfeld. Zeker is het dat de aanvan kelijke Duitse successen Hitier in het begin in gelijk schenen te stellen, want reeds na ruim een maand was een gebied veroverd ter grootte van het Duitsland vóór 1938. Anders dan Napoleon, die op een smal front oprukte, liet Hitier zijn machtige legers wijds uit opereren tussen de oevers van de Oostzee en van de Zwarte Zee, waardoor over het gehele front druk op de Russen kon worden uitge oefend. Drie juli, enkele dagen na de Duitse inval, hield Stalin zijn historische rede, waarin hij de Russen aanspoorde tot de heilige strijd om de geboortegrond. In deze rede kwamen twee grondge dachten naar voren, die verder in de oorlog en in elk later konflikt zo'n enorme rol hebben gespeeld de theorie van de verschroeide aarde en die van de guerillastrijd door partisanen. De verschroeide aarde. De taktiek van de verschroeide aarde 19 cent per rol Het Duitse volk had overigens met de ze aanval nauwelijks rekening gehou den. Er was immers een Duits-Russisch verdrag, dat tot de verdeling van Po len leidde en door Rusland draaglijk was nagekomen. Daarom moesten leu gens worden verzonnen om de aanval op de sowjet-unie te rechtvaardigen. Hitier verklaarde dat de Russische troepenconcentraties aan de Duitse grens duidelijk wezen op een binnenkort te verwachten aanval, uit te voeren door meer dan 150 divisies. Vandaar dat het Duitse leger „van de noordelijke IJszee tot de Dardanellen" het gevaar voor Duitsland, ja voor geheel Europa, wilde bezweren. Finland, dat Hitler's troebele motieven niet doorzag en dat juist een aanval van Rusland had doorstaan, sloot zich bij de Duitse agressors aan, Hongarije en Roemenië moesten volgen Plan van 1940. Uit de documenten is inmiddels onom stotelijk vast komen te staan dat Hitier en niet Stalin de oorlog wenste. Rus- lands voornaamste belangstelling ging uit naar de Oostzee en tfe Zwarte Zee en Hitier dacht er niet over zijn eigen ambities betreffende de uitbreiding van „Lebensraum" prijs te geven door te gemoet te komen aan de toen toch vrij gematigde Russische verlangens. hield in, dat bij een terugtocht van de rode legers alle goederen van enig be lang moesten worden meegevoerd of vernietigd. Voorts werden door de Russen partisanenhenden gevormd, die de Duitsers in de rug aanvielen en die op grote schaal sabotage pleegden. Tenslotte werd de vroeg ingevallen zeer strenge Russische winter van 1941- 1942 de hoofdoorzaak van het Duitse echec. In zijn grenzeloze zelfoverschatting had Hitier gemeend Rusland vóór de win ter te kunnen neerslaan. Nu dit niet het geval was, kwam de enorme fout zich wreken dat er niet gerekend was op een goede winteruitrusting voor de troepen. De Russen wisten de Duitse vloedgolf te stuiten en te voorkomen, dat strategisch belangrijke steden als Leningrad, Stalingrad en Moskou in handen van de vijand vielen. Jarenlang is daarna nog gevochten in Rusland. Duizenden Duitse soldaten werden er opgeofferd aan de waan zinnige ideeën van een aantal erbar melijke creaturen, die hun misdadige politieke doeleinden ten koste van al les en iedereen poogden te verwezen lijken. Hitler's Russische avontuur is het be gin van het einde van het Derde Rijk geworden. Onbarmhartig heeft dit avon tuur aangetoond, dat de dictatuur de - t Na haar eerste verschijningen op de tennisbanen in Engeland is de Engelse sportpers het er unaniem over eens, dat het 18-jarige Austra lische meisje Miss Margaret Smith een tennisspeelster van wereld vermaardheid is en met spanning ziet men haar verrichtingen op op Wimbledon tegemoet VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 30 JUNI 1961. gouden gedenkpenning ter gelegenheid van de 50e verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard goudgehalte 900/1000 25 mm. 0, I I8,5mm.0, gewicht 7,776 gr. I gewicht 3,9 gr. Verkoopprijs f 55.- Verkoopprijs f 33.- Verkrijgbaar bij alle kantoren van de met 3-1 gewonnen van H.V.C. '55. Keeper Van Kooij ontbrak omdat hij in dienst is en T. van Es, de rechtsbuiten, stond onder de lat. Hij verdedigde zijn doel goed. Voor rust waren de ploegen aan elkaar gewaagd, maar in de tweede helft pakte V.V.Z. beter aan en al gauw was het 1-10 toen rechtsbuiten Klomp uit een voorzet van linksbuiten Huigen scoorde. Vijf minuten later bracht rechtbinnen Dirksen de bal goed op, hij speelde over naar Klomp en deze ging alleen op de keeper af. Met een onhoudbaar schot werd deze voor de tweede maal ge passeerd. Het derde doelpunt ontstond uit een schot van grote afstand, gelost door Dirksen. Na dit doelpunt geloofde V.V.Z. het wel en H.V.C. "55 kreeg nu enkele kansen. Middenvoor Kattenberg scoor de vijf minuten voor het einde het eni ge H.V.C.-doelpunt. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Reeds in december 1940 gaf Hitier een geheime instructie aan de Duitse op perbevelhebbers, welke de Duitse ge wapende macht erop voorbereidde dat nog vóór het einde van de oorlog tegen Engeland in een snelle campagne sow- jet-Rusland onderworpen moest wor den. Onverwachte ontwikkelingen {zo als de noodzakelijke hulp aan Italië tegen Griekenland) hadden de actie te gen Rusland echter uitgesteld. Noch tans hoopte Hitier in juni 1941, dat hij Rusland zou kunnen onderwerpen vóór dat de Amerikaanse hulp de Britten in het westen in staat zou stellen tot het offensief over te gaan. Door slechts voor korte tijd het risico van de oor log op twee fronten te aanvaarden, zou hij zich voor lange tijd vrijmaken om de volle Duitse militaire kracht op één enkel front tegen de Angelsaksers te richten. Een misrekening die Duits land duur te staan zou komen. Hitiers strategische blunder. De grote historische figuren Karei XII van Zweden en keizer Napoleon Bona parte hadden beiden de betekenis van de oneindigheid van de Russische ruimte aan den lijve gevoeld en zij waren er aan ten gronde gegaan. Hitier veronderstelde, dat de moderne snelle aanvalsmiddelen, zoals vliegtuigen en gepantserde en gemotoriseerde eenhe den, de betekenis van de ruimte zoda nig konden verminderen dat een Blitz- mens onherroepelijk naar de ondergang voert. In de dictatuur is de mens slechts een stuk materiaal in handen van de staatsalmacht. De dictator beveelt, de rest sterft Daarom is het dubbel tra gisch, dat sowjet-Rusland na de ver schrikkingen van deze oorlog zo weinig lering uit deze les heeft getrokken. De aanpassing van het P.T.T.-dienst- betoon met ingang van periodieke uit keringen ingevolge de sociale verze keringswetten - zoals ouderdoms- en weduwenpensioen (A.O.W. en A.W.W.), waarvan de betaaldag op een zaterdag valt, nader te regelen. In afwachting van een definitieve rege ling zullen deze uitkeringen op de aan de zaterdag voorafgaande vrijdag uit betaald worden. Deze voorlopige regeling gaat in op 1 juli a.s., hetgeen dus wil zeggen dat de op die dag betaalbaar gestelde uit keringen reeds op vrijdag 30 juni a.s. aan de postinrichtingen kunnen worden geïnd. V.V.Z. - het elftal van Zonnegloren - heeft zich na enige nederlagen in de zomeravondcompetitie goed hersteld en In het hart van Amerika vinden ont dekkingsreizigers torenhoge dinosau russen, afschuwelijke kannibalen, wurg planten en lava-reptielen, monsterlijke spinnen, vleesetende gewassen, bronto saurussen en één-ogige griezels. Dat krijgt men tenminste te zien in de film „De Verloren Wereld", die van he den tot en met zondag in het City- kanen, steile rotsen, maar door onder aardse gangen weten ze te ontsnap pen. Zondagmiddag Laurel en Hardy in de film „Grof Geschut". Het zijn de dwaze avonturen in het leger van deze twee koningen van de lach. „Vijf poorten naar de hel" heet de film die van maandag tot en met woensdag draait. Deze hel is het gebied in Viet nam, waar tien jaar geleden oorlog was. Op het witte doek opereert de woeste partisanenleider Chen Pamok, die er niet voor terugdeinst een non te laten kruisigen. Hij neemt twee artsen en zeven verpleegsters gevangen. De ontstellende belevenissen van deze vrouwen vormden het onderwerp van deze film. Zij leveren vuurgevechten met mannen om hun vrijheid te her winnen. Aan drie gelukt dit, maar de andere vier worden in het gevecht gedood. In de donderdagcyclus „Geen Uitweg" met Richard Widmark, Linda Darnell en Sidney Poitier. Een blanke sterft terwijl hij behandeld wordt door een negerarts. Tientallen blanken geven de neger de schuld van dit overlijden en zij vatten het plan op de negerwiik van de stad te be stormen om deze dood te wreken. Dan ziet men waartoe de dierlijke haat van „beschaafde" blanken kan leiden. Tot tevredenheid van allen is het niet de negerarts die het onderspit delft, maar de misdadige blanken trekken aan het kortste eind. Zondag, 2 juli, is er een jeugddienst in de Oude Kerk, waarin ds J. B. Os kamp zal spreken. Er is een geheel nieuwe orde van dienst en aangezien er enige nieuwe melodieën in voorko- tAs je 't ming vraogt, dan mok zeige dak netuurlek heul niks teuge boere heb, waant die motie d'r- veur zorrege dawwe ant eete blieve. Vreuger hajje nog wel us boere die d'r eige ut mikmak war- rekte en haost niks verdiende, maor das noeng wel zo'n bietje veurbie. Noeng binne d'r ok nog boere die d'r eige ut rambam warreke maor dat komp dan omdatte jonges en de deeres van noeng d'r meestal niks veur veule om op de boerderie te warreke. Altied maor achter die koeje anloope die d'r eige d'r niks van antrekke datter 'n vief- daogse warkweek is en die ok op zaoterdag en zondag staon te brulle dazze d'r mellek kwiet wille raoke. Dan kejje nie zeige jullie motte maor wachte to maondag, want dan komter gin spaon van terecht. Teuge de Fraanse boere hak netuurlek ok niks, maor noeng wel. Die wille wat edaon kriege van de regeering en das netuurlek best. Zullie zalle nog wel geliek hebbe ok mit wat ze wille. Dajje dan as boer zijnde gaot protes- teere is netuurlek best. Je ken gerust 'n bietje herrie maoke, maor wat ze daor in Fraankriek noeng ant doen binne het veul weg van revelusie. Daor komme netuurlek brokke van. Ze kwakke d'r karre maor hier en daor op de straote en od de spoorreels en maoke 'n bende van hek joe daor. D'r binne toeriste, die heule daoge wachte veurdat d'r 'n gaotje is waor 2e mitter auto kenne doorkruupe. Dat gaot harstikke mis, daor, mittie boere. Laote de manne van de rege ring nie kwaod worre, waant dan hejje de poppe ant daanse. Dan worre d'r soldaote mit schietgeweere opuut estuurd en dan valle d'r dooje. Gelukkeg hejje zukke gekke dinge nie bie ongs. Gin Gart, gin Riek, gin Kne lis en gin Aorie die bie ongs de woage veur de bus van Tense of veur 't spoortje kwakke om 'n barre groote bende te maoke omdazze d'r zin nie kriege. 'k Schat datte Soesder boere meer her- ses hebbe as de Fraanse boere. Heem Kruschen en Uw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatische pijnen krijgt ons wisselvallig klimaat de schuld. Maar vaak is de oorzaak on zuiver bloed. Menigeen die een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, ondervindt al na korte tijd de weldadige gevolgen daar van. Naarmate Kruschen de wat traag geworden bloedzuiverende organen weer op normale kracht brengt, gaat het bloed sneller stromen. Onzuiver heden daarin krijgen geen kans meer, want ze worden langs natuurlijke weg afgevoerd. En daarmede ook de oor zaak van uw rheumatische pijn. theater draait. Deze monsterlijke zakenmen, zal deze liturgie twintig minuten ■ra Iedere zakenman zal dit zoveel moge lijk willen bevorderen. Laat hierbij uw een rol spelen. Goed drukwerk, met een apart cachet, zal bij uw klanten niet nalaten indruk te maken. Ga hiervoor naar Van Weedestraat 35 Telefoon 2566 worden ontdekt in Matto Grosso, de groene hel van Brazilië, waar nog nooit een mens een voet gezet heeft, tenzij daarin mensen wonen, waarvan wij niets weten. Per vliegtuig en helicopter komen le den van de expeditie in dit vreselijke gebied aan. Voorwereldlijke monsters vernielen de helicopter. Nog erger is het dat zij door kannibalen gevangen genomen worden. Gelukkig wordt een kannibalenmeisje verliefd op een lid van de expeditie, zodat ze niet direct opgepeuzeld worden en zelfs kunnen vluchten. Daarmee beginnen de geva ren echter pas goed en zij komen van alle kanten op hen aan. Monsters, vul- vóór de dienst met de gemeente gezon gen worden. Een groep van de Jonge Kerk uit Utrecht zal in deze dienst zingen on der leiding van Freek Houtkoop. Onze plaatsgenoot, de heer P. Ruite- rink, slaagde voor het eindexamen van de Middelbare Handelsschool te Utrecht, Miel Splinter voor het eindexamen gymnasium A aan het Constatijn Col lege te Amersfoort en mej. J. Eernst voor de akte van bekwaamheid als hoofdleidster aan de Christelijke Vorm school te Amersfoort. Uw sieraden, geld en waardevolle ar tikelen kunt u beter niet in het onbe woonde huis achterlaten, breng ze dus veilig onder dak bij familie of bank. Sluit de overgordijnen niet tijdens uw afwezigheid. U voorkomt er mede, dat men uw huis voor onbewoond aanziet. Vergeet vooral niet de hoofdkraan van het gas dicht te draaien. De hoofdschakelaar van het licht draait u om en ook de stoppen draait u los dat voorkomt kortsluiting. Spanjoletten draait u stevig dicht, alle deuren sluit u met zorg en natuurlijk vergeet u de kelder- en w.c.-raampjes niet. Het valraam in uw keuken moet ook gesloten worden. Sluit de hoofdkraan van uw waterlei ding goed af, maar leg een briefje op 'n goed zichtbare plaats in uw huis, waarop vermeld staat waar zich de hoofdkraan bevindt. Denkt u er aan, alle etensresten zorg vuldig te verwijderen, want muizen en ratten zijn liefhebbers, ze weten de weg om hun voedsel te vinden door alles stuk te knagen indien zij ruiken dat er iets van hun gading aanwezig is. Vergeet niet uw passen, kaartjes enz. mede te nemen. Breng uw huissleutel bij de buren of bij de politie. Woont u op kamers, dan hebt u recht op vakantiekorting in uw pension, als u langer dan 5 dagen wegblijft (aan eengesloten), maar u moet dan tijdig tevoren melden, wanneer u weg zult zijn Voor uw huisdieren bestaan dierenpen- sions. Laat ze dus niet alleen achter in een onbewoond huis. Neemt u een hond mee op reis naar het buitenland, dan moet u in het bezit zijn van een verkla ring, dat het dier is ingeënt.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5