m BRGEtfE LUST. 1600 jeugdige turnsters en turners in Soest. Goede scbietresuütaten van Soester Politie. intrede ds FokKema. Geslaagd. TELEF. BRANDWEER 3333 DINSDAG 4 JULI 1961. 40e JAARGANG no. 50. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Een jaar lang hebben de tourrijders van Tempo tegen elkaar gezegd dat zij dit maal in de rit Brussel-Parijs-Brussel, een afstand van meer dan 600 kilo meter, de eerste prijs wilde winnen en dat is nu gebeurd. Zij zijn thuisge komen met een enorme beker, die 85 centimeter hoog is, 20 kilo weegt en 450,kost. Voorzitter J. Gerritse heeft de beker uit handen van de burgemeester van Brussel, mt Coremans in ontvangst ge nomen en op dat moment waren alle leden van Tempo, die een bijzonder vermoeide rit achter de rug hadden, vergeten hoe moe ze wel waren. Er startten 285 deelnemers aan de rit en van hen waren 25 lid van Tempo. Bijna de helft van de rijders viel uit door de enorme hitte en van Tempo konden vijf renners het niet bolwer ken. Van de andere verenigingen vielen echter veel meer rijders uit, zodat bur gemeester Coremans de prestatie van de Soester rijders uniek noemde. Ja, het is een vreselijke rit geworden, want het was smoorheet. Op sommige momenten was de temperatuur rond de 40 graden en dat is wel wat teveel van het goede. Vooral voor Nederlan ders, die het al warm krijgen als het kwik boven de 30 graden komt. Zaterdagmorgen, om zeven uur, viel het startschot en de zware tocht begon eerst naar de Franse grens waar de Franse politie het escorte van de Belgi sche collega's overnam. Het rijden ging op sommige gedeelten bijzonder zwaar omdat de smeltende teer de wielen van de fietsen vasthield. AI gauw gaven de rijders er bij tientallen de brui aan, of om het in wielerjargon te zeggen „Zij gaven de pijD aan Maarten". Het publiek langs de wegen gedroeg I zich bewonderenswaardig en vele Fran- êen sleepten mef emmers water om de J verhitte renners koelte te brengen. Er werd enorm veel gedronken en dit eiste ook slachtoffers. Om half elf reed men Parijs binnen en het restant der rijders mocht een uur rusten. Even slapen, maar dan weer terug. Gelukkig brengt de nacht enige verkoeling, maar in een nacht kan men geen 300 kilometer fietsen en tegen de morgen begint de hitte weer. Opnieuw vallen tientallen rijders uit. Als de stoet tegen half zes Brussel binnenrijdt moedigen duizenden Belgen de laasten der Mohikanen aan en zij kunnen deze aanmoediging best gebrui ken, want nagenoeg allen zijn aan het eind van hun krachten. Eindelijk wordt de finish bereikt en dan krijgt Tempo al gauw de verheu gende mededeling dat de enorme beker gewonnen is. Op dc terugreis naar huis wordt gedi neerd in Breda. Daar danken de deel nemers het bestuur van Tempo voor de goede verzorging en het bestuur dankt voor de geweldige prestaties. Er werd kranig gemarcheerd en gedefi leerd, ondanks de hitte en de ver moeidheid na de westrijden. In het openluchttheater verwelkomde de heer Kerkhoff de aanwezigen met een kort woord. Hij vond het prettig dat de kringdag geslaagd was en dat Olympia deze avond met demonstraties kon aanbieden De prijzen werden bekend gemaakt en De burgemeester onderscheidt mej. C. v. d. Grift met de eremedaille, welke haar door H.M. de Koningin verleend is bij baar pensionering, nadat ze bijna 40 jaar in Soester gemeentedienst werkzaam geweest is. De Stichting van de Arbeid heeft zich beraden over de komende huurmaat- regelen. Het bestuur is het eens ge worden met de regering en zal nu spoe dig advies uitbrengen over de nood zakelijke compensaties in verband met de huurverhoging. Het is natuurlijk nog niet zeker, welke voorstellen er uit de bus van de stich ting zullen komen. Maar één ding is wel zekertot nog toe zijn de com pensaties altijd gezocht in loontoesla- gen van de werknemers in dienst op collectieve arbeidsovereenkomsten. De meeste werkgevers hebben ook het an dere personeel een toeslag verleend, maar veel verder is het met die com pensatie nooit gekomen. Als het met de volgende (zesde) ronde in de huurspiraal opnieuw zo gaat, worden alle reeds vijf maal vergeten groepen nu ten zesde male (en dan met voorberachte rade) vergeten. Dan zullen de gepensioneerden, de klei ne zelfstandigen, de rentetrekkers en alle sociaal weinig bedeelden weer in het hoekje zitten waar de slagen val len. Dan zullen de kleine winkeliers bijvoorbeeld wel hogere huur voor hun pand mogen neerleggen en wel de win kelbediende^) meer loon mogen uit tellen, maar zelf tweezijdig slachtoffer zijn. Neen, als er compensatie nodig is, stem men wij voor een belastingverminde ring. Het is het hoofd van het gezin dat hogere huur verschuldigd is. Wat is er eenvoudiger dan deze gezinshoof den extra aftrek te geven voor die verhoogde last Maar al te vaak zijn de lasten afgewenteld op de ruggen van de kleine man, die geen mond kon opendoen, en profiteerde de staat van verhoogde belastingopbrengsten door hogere loonbedragen. Het zou redelijk zijn, dat nu het rijk eens de last droeg en de vijf maal vergeten groepen eens gelijk geschakeld werden Het was zaterdag bijzonder warm, maar dat kon het enthousiasme van 1600 meisjes en jongens van gymnas tiekverenigingen, die behoren tot de kring Utrecht der Koninklijke Neder landse Christelijke Gymnastiekvereni ging niet doen smelten. Zij hebben van twee uur tot vijf uur met overgave gestreden in de wedstrij den met de volgende onderdelen: meis jes van 810 jaar: mat, laag brug en springkast; meisjes van 1113 jaar: vrije oefening, evenwichtslat, brug met ongelijke leggers; meisjes van 1416 jaar: vrije oefening, evenwichtsbalk, ringen; jongens van 1416 jaar: mat, laag brug, bok; jongens van 1113 jaar: mat, laag brug, laag rek; jongens van 1418 jaar: mat, laag brug, laag rek. De wedstrijden werden geopend door de hoofdwedstrijdleider, de heer J. van Nieuwkerk. Om vijf uur werd er een broodmaaltijd gebruikt en daarna maakten de hon derden meisjes en jongens zich klaar voor de mars door Soest-Zuid, met een défilé bij hotel v. d. Brink. Aan deze mars waren prijzen verbonden voor wandelgroepen en drumbands. Voorop marcheerde de drumband van Olympia, gevolgd door de vele leden der vereniging Olympia die aan deze wedstrijden deelgenomen hadden. Dan de verenigingen Irene uit Bilthoven, Flevo uit Naarden. de drumband van de vereniging De Glind uit Barneveld, de vereniging Mars uit Zeist, de ver eniging Kracht en Vlugheid uit Weesp, Dalto uit Driebergen, de drumband van Odilo uit Hilversum, leden van Odilo, de vereniging Wilhelmina uit Amersfoort, de drumband Hou Vast uit Woerden, leden van de vereniging Hou Vast, de vereniging Oranje uit Amersfoort, de drumband van Frater- nitas uit Utrecht en de leden van de vereniging Fraternitas. Er werd gedefileerd voor de burge meester, wethouder K. de Haan, de korpschef van politie, de heer C. van Es; het raadslid, de heer L. J. Dijkstra; de heer Th. Peet van het gemeente huis, voorzitter B. Kerkhoff van Olym pia en enige bestuursleden van de ver eniging, de heren Elderman, Schunse- I laar en Groenendijk van de Soester Sport Federatie, de heren Floor en 1 Houkes, bestuursleden van de Soester Turnclub; de hoofdleider, de heer J. I van Nieuwkerk; het erelid van de kring Utrecht, de heer J. van Ginkel; de voorzitter van de kring, de heer J. de Jager; de tweede voorzitter, de heer C. Vonk; mevr. Broekhuizen, se cretaresse van de kring en mej. v. d. Sluis, lid van de technische commissie. oo het terrein a;; d.e Birkstraat waren de volgende resuïtaten behaald. Meisjes, Dalto, Driebergen: twee eerste en twee derde qrijzen. Jongens, Dalto, Driebergen: drie tweede en een derde prijs. Meisjes, D.E.V. Baarn: een eerste prijs en een derde prijs. Jongens D.E.V. Baarn: een derde prijs. Meisjes, Flevo Naarden: een tweede prijs. tweede en een derde prijs. Meisjes, Odilo, Hilversum: een eerste, twee tweede en zes derde prijzen. Jongens, Odilo, Hilversum: een derde prijs. Meisjes, Olympia, Soestdrie eerste, vier tweede en twee derde prijzen. Jongens, Olympia, Soest: een tweede en twee derde prijzen. Prijzen drumbands 1. Odilo, Hilversum 107V2 punt. 2. Olympia, Soest (99%)- 3. Hou Vast, Woerden (95V2). 4. De Glind, Barneveld (89%). 5. Fraternitas, Utrecht (88V2). Prijzen wandelgroepen 1. Odilo, Hil versum (86,2). 2. Fraternitas, Utrecht (85,8). 3. Mars, Zeist, meisjes, (80,9). 4. Mars, Zeist, jongens (78,4). Olympia behaalde buiten mededinging 83,5 p. In het openluchttheater werd gedemon streerd door drumbands, kring-selectie- ploegen van meisjes en jongens en di verse groepen van verenigingen. Adjudant Pasman, brigadier Fennema, hoofdagent Schipper en de agenten Van Galen en Van de Klashorst heb ben in Zeist deelgenomen aan schiet wedstrijden voor korpsen en individu- elen. Bij de korpsen werd het Soester team derde met 223 punten achter Amers foort (228) en Zeist (225). Een team van de Koninklijke Marechaussee Utrecht werd vierde met 222 punten en de Rijkspolitie Utrecht vijfde, eveneens met 222 punten. Hoofdagent Schipper werd derde bij de wedstrijd voor individuele schutters met 47 punten en brigadier Fennema vierde, eveneens met 47 punten. De heer Schipper verrichtte bij het schie ten der korpsen de beste prestatie met vier tienen en een negen en hij ontving hiervoor een medaille, beschikbaar ge steld door de B.B. te Zeist. Dominee Fokkema, emeritus-predikant te Ede en oud-lid van de Tweede Ka mer, heeft zondagmorgen in een bij zondere dienst zijn intrede gedaan als voorganger van de Herv. Ger. Evan gelisatievereniging. Voor zijn predikatie sprak ds Fokke ma de afgevaardigden van de Ned. Herv. Kerkeraad toe. Hij wees op de Iedere maandag leest men in de dag bladen de opsomming van de verkeers ongevallen, die in het voorafgaande weekend levens geëist hebben. Die lijst is soms lang, maar meestal kort in ver gelijking tot de lange lijst, waarin het aantal doden na een warm weekend opgesomd wordt. Gisteren kregen we zo'n lijst onder ogen en we moesten er helaas uit con cluderen dat ongeveer twintig mensen door verdrinking het leven verloren. Het komt voor dat verkeersslachtof fers door eigen schuld de dood vinden, maar heel vaak is dit niet het geval. Zij die verdrinken zijn meestal wel zelf schuldig, want het gebeurt maar hoogst zelden dat iemand door ver drinking om het leven komt als hij kan zwemmen en dan is 't gewoonlijk nog een gevolg van het feit dat hij ging zwemmen op een plaats waar dit gevaarlijk is. Bij kleine kinderen ligt dat natuurlijk anders. Iedereen heeft vorige week kunnen le zen dat twee paters verkoeling op het water zochten in een kano. Dit had de dood van een pater tengevolge. Hij kon niet zwemmen, de kano sloeg om en de ramp was een feit. Men had toch mogen aannemen dat de zwemmer te gen de niet-zwemmer gezegd had dat hij aan dit hachelijk avontuur niet moest beginnen, want een kanois een zeer rank vaartuig. Dagelijks worden er kinderen geboren en dagelijks laten jonge ouders tegen over elkaar hun fantasie de vrije loop. De baby weet nog van niets, maar pa en moe zijn al aan het uitstippelen wat hij worden moet. Geen tramconducteur geen havenarbeider, geen wielrenner, maar dokter, dominee, burgemeester, professen, televisiester of minister van financiën. Meestal komt van deze fan tasieën niets terecht omdat de onder wijzer op school al spoedig constateert dat men over de hersens van de jeug dige scholier niet bepaald kan juichen. Dat is helemaal niet erg, want een professor kan geen schip lossen, een burgemeester kan geen tram besturen en de dominee stelt in de Tour de France niets voor. Ook kan 't gebeuren dat van de plan nen niets terecht komt omdat de jon gen of het meisje al verdronken is voor de kans er is een poging te doen de grootse plannen van pa en moe ten uitvoer te brengen. Als jonge ouders voortaan eerst eens besluiten het kind zwemmen te laten leren zodra dit kan, dan zal de lange lijst een kleine lijst kunnen worden. KANTMAN Elf commissarissen der Koningin vergaderden vorige week in Soest. JVIen ziet op de foto het vertrek der hoge autoriteiten naar Paleis Soestdijk, waar zij Z.K.H. Prins Bernhard met zijn verjaardag gelukwensten. Meisjes, Fraternitas, Utrechteen eerste, negen tweede en negen derde prijzen. Jongens, Fraternitas, Utrecht'n eerste, zes tweede en twee derde prijzen. Meisjes, Hou Vast, Woerden een eerste, drie tweede en twee derde prijzen. Jongens Hou Vast, Woerden: een eer- ste en een tweede prijs. Meisjes, prijzen. Jongens. prijzen. Meisjes, Irene, Bilthoven: vier derde Irene, Bilthovendrie derde Kracht en Vlugheid, Weesp: twee eerste, twee tweede en drie der de prijzen. Jongens, Kracht en Vlugheid, Weesp: vier tweede prijzen. 1 Meisjes, Mars, Zeist: twee eerste, een I tweede en twee derde prijzen. I Jongens, Mars, Zeist: een eerste, een droeve omstandigheid dat er sprake is van een scheiding, die velen en hijzelf ook niet wensen en hij sprak als zijn overtuiging uit dat de leden van de Ned. Herv. Evangelisatievereniging in de Herv. Kerk thuis horen. Ds Fokkema gaf de verzekering dat het slechts zijn wens is over Christus, het Lam te pre diken naar de Heilige Schrift en de Belijdenis. Daarnaast wenst hij te strij den voor terugkeer naar de Ned. Herv. Kerk. Ds Fokkema sprak er zijn erkente lijkheid over uit dat de burgemeester deze dienst bijwoonde en hij wenste de plaatselijke overheid Gods zegen toe. Hij sprak de wens uit dat het ge meentebestuur de gemeente regeert naar het Woord Gods. Tenslotte gaf de nieuwe predikant de leden van de Herv. Ger. Evangelisatie- vereniging de verzekering dat het zijn voornemen is zich geheel in te zetten voor de dienst des Heren, waarbij in het middelpunt zal staan de prediking van Christus als het Lam dat geslacht is tot verzoening van de zonden. Ds Fokkema sprak de wens uit, dat er sprake zal zijn van een goede samen werking in de Herv. Ger. Evangelisa tievereniging en dat de leden elkaar in hun gebeden zullen gedenken. De tekst van de prediking was uit Openbaringen 5, het zesde vers, waar bij ds Fokkema de nadruk legde op de woorden „Een Lam, staande als ge slacht", maar tevens aandacht vroeg voor de woorden „De leeuw uit de stam van Juda", welke enige verzen eerder genoemd worden. Na de prediking sprak de heer Kok namens het bestuur van de vereniging ds Fokkema toe. Allen zijn dankbaar omdat hij gekomen is om zich te wijden aan de geestelijke verzorging van de leden. Hij bad hem Gods zegen toe en sprak de wens uit dat de gemeenteleden hem in hun ge beden zullen gedenken, trouw de kerk zullen bezoeken en dat er uit de kring der Herv. Ger. Evangelisatievereniging nog velen zullen worden gebracht tot de gemeente die zalig wordt. Tenslotte werd ds Fokkema de zege bede uit psalm 134 toegezongen. Onze plaatsgenote, mej. W. J. v. Breu- kelen slaagde aan de universiteit te Utrecht voor het doctoraal examen in de biologie. Mej. B. J. M. Willemsen is geslaagd voor de hoofdakte kleuteronderwijs.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1