SOESTERBERG HET OOG GERICHT OP DE SPOORWEGEN. Verslag van een monsterrit. Lóst**? ^«isp 'Êmm Rioolzuiverings installatie. ©penluchtsamenkoirist. Weekendwijding. Heropening slagerij. Succes voor Apollo. Concert van P.V.O. Aanvullingsagenda Raadsvergadering. Geslaagd. Fancy-Fair Laetitia. Dodenherdenking Geslaagd. Medische dienst. Korfbal-nieuws. Vijfkairip Kon. Luchtmacht. VRIJDAG 7 JULI 1961. 40e JAARGANG no. 51. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Ieder van de 25 Tempo-rijders die zater dag en zondag in de monsterrit Brus sel-Parijs-Brussel reden is een kei ge weest, want er heerste een tempera tuur om languit in het water te liggen, maar zij moesten fietsen; honderden kilometers en vele uren lang. Zij fiets ten om de grote beker van 85 cm hoog te, 210 kilo gewicht en een waarde van 450,Vijf van deze dapperen haalden het eindpunt niet. Daarmee viel 20 °/o van de Tempo-ploeg uit,, terwijl van alle deelnemers 50 °/o uit viel. De prestatie van Tempo was dan ook uniek en de burgemeester van Brussel zei dit duidelijk toen hij aan de voorzitter van onze wielervereni ging de begeerde beker overhandigde. A. Semper was bij de twintig die niet uitvielen en dat is eigenlijk heel ge woon, want hij is tourkampioen van Tempo 1959 en 1960, landelijk kampi oen 1959 en tweede in 1960. Daarvoor heeft hij vele duizenden kilometers moeten fietsen. Veel meer dus dan de 600 km van Brussel-Parijs-Brussel. Hij vertrok vrijdagmiddag met 24 mederijders, 18 supporters en 31 ver zorgers met een bus en 2 auto's naar Brussel. Daar arriveerde het gezel schap om 7 uur. Er werd een rond rit gemaakt, waarna men hotel Che- val Blanc opzocht. In dat witte paard was het spoedig bedtijd, want voor zitter Gerritse stond erop dat zijn man nen vroeg de horizontale houding aan namen om fit aan de start te ver schijnen. Zaterdag om half acht loste burge meester mr. Coremans het startschot en daar gingen 2185 rijders. Van Tem po waren dat: G. Bunschoten, J. Speets, A. Post (voor de vierde maal), A. Koenen, W. Koenen, G. Visser (42 jaar), A. ue Haas, R. de Haas, E. de Lange, E. van Ouwerkerk, G. Lege- maat, O. Ruttenberg, C. Roerse, G. Lekkerkerker, A. Leistra, P. v. d. Broek (derde maal), M. v. d. Broek (50 jaar), J. Reulen (tweede maal), J. Schaafsma, J. Oversteegen, A. Semper (derde maal), L. Hese, L. Kriek en A. Westerveld. Het was al vroeg heet en de eerste 60 kilometer naar Mons, bij de Fran se grens was de weg slecht; echte Belgische kinderhoofdjes. Grensforma- liteiten bestonden er niet, dus de ren ners waren in een ogenblik van Bel gische op Franse bodem. Tot de Fran se grens had de Belgische politie geës corteerd, maar in Frankrijk werden de rijders niet door de politie opgewacht. Het werd smoorheet en de eerste uit vallers meldden zich aan. Velen had den hun heil in water gezocht, waar bij ze vergaten dat het zoutverlies door transpireren goedgemaakt moest worden met het innemen van zout- tabletten, zoute worst, soep, gehakt of iets dergelijks. Ze hadden helemaal niet aan zout gedacht, maar uitslui tend aan water om de grote dorst te lessen. Verstandiger waren zij die melk dronken. Onder hen was Semper, die 8 liter naar binnen spoelde. In Laon, een oude vestingstad op een hoogte van 700 meter, legde het eer ste Tempo-lid het bijltje erbij neer. Op de 25 kilometer van Laon naar Soisson verloor Tempo opnieuw twee rijders, maar de slachting onder de andere groepen was veel ingrijpender, In Ville de Cotterets was het aantal Tempo-uitvallers tot vijf gestegen en met 20 rijders kwam Tempo in Parijs aan. Op het vliegveld Le Bourget was het een drukte van belang. Niet van vlieg tuigen, want het was al half elf in de avond, maar van vermoeide renners, die de gelegenheid kregen een uurtje te dutten of zich wat te verfrissen en wat te eten. De rit door de nacht was een ver ademing. Koel weer en de wetenschap dat het grootste deel van de tocht al onder de wielen doorgegaan was, gaf de rijders nieuwe krachten. Muziek uit de begeleidende auto's zorgde voor wat afwisseling. Dat ging zo tot Laon. Toen was het half acht en de zon be- p'on weer te heersen. De hitte werd verschrikkelijk, vooral voor hen die nu eemaal niet tegen de warmte kun nen, maar Semper is zo gelukkig dat h:; zich weinig behoeft aan te trekken ,van grote hitte omdat hij er wel tegen kan. Sommige rijders raakten totaal leeg- gereden en velen hadden met zadelpijn te kampen. Daarnaast werden velen gekweld door brandblaren, veroor zaakt door de meedogenloze zon, die er zich niets van aantrok dat een sterk - :ï-: Voor de Scheveningse kust werd door de Marine en de Luchtmacht gisteren een imposante vlootschouw gehouden, die vanaf het strand en de nieuwe pier met grote aandacht door hoge autoriteiten en publiek werd gevolgd. gedund wielerleger zich naar de fi nish zwoegde. Tempo deed het nu goed en bleef het goed doen. Voor een groot deel is dit te danken geweest aan het werk van de Hilversumse rij wielhersteller G. D. de Weert, die de Soester karretjes in Parijs onder han den genomen had. Het werd steeds heter en er moest steeds meer water aangesleept worden om de renners te verfrissen. De Fran sen en later op de dag de Belgen deden dit graag en meermalen zag men oude vrouwtjes met zware emmers water slepen, die zij graag besteedden aan de jongens met het grote uithoudings vermogen. Eindelijk de finish en daar voor Tempo de triomf, want de eerste prijs, de beker, was gewonnen. Die staat nu bij voorzitter J. Gerritse in Baarn, maar het zal wel de bedoeling zijn dat deze prachtige trofee naar de zaal komt waar Tempo altijd vergadert. Dat is de zaal van Zonneheuvel, waar menigeen graag eens om de hoek zal kijken om te zien hoe een beker, die bijna een meter hoog is, eruit ziet. Nog tweemaal zo'n zege, dan kan Tem- üo zich eigenaar van de beker noe men. Op verscheidene plaatsen in onze ge meente is men bezig met de aanleg van riolering, een werk dat reeds voor de oorlog had moeten gebeuren, maar toen was er nooit geld, naar men be weerde. Nu zijn wij dus bezig met werkzaam heden welke men in andere gemeen ten reeds vergeten heeft, maar tevens met een werk waaraan men in andere plaatsen nog lang niet toe is; de riool waterzuiveringsinstallatie, welke dins dag geopend zal worden. Aan de Maatweg staan de complexen van het kompostbedrijf, dat een jaar geleden door Z.K.H. Prins Bernhard geopend werd. Daar vindt men ook de bouwwerken en installaties die nodig zijn om van het rioolwater uit de ge hele gemeente gezuiverd water te ma ken dat naar de Eem zal wegvloeien zonder de schade aan de visstand te vergroten. Zover is het echter nog niet geheel en al, want grote delen van Soest moeten nog huisaansluitingen hebben en ook is de afvoer naar de Eem nog niet berekend op het ver werken van al het rioolwater uit de gehele gemeente. Er zijn twee grote bezinkingstanks gebouwd, die wel wat van voetbalsta dions weg hebben. Zij ontvangen het rioolwater nadat het enige roosters gepasseerd heeft. Een snijrooster zorgt voor het fijn malen van de vaste stoffen en de vloeistof wordt opgepompt naar een zandvang, die eveneens voor zuivering zorgt. Dan naar de voorbezinkingstank, welke over twee gistingstanks beschikt waar in het rottingsproces plaats vindt. Schadelijke bacteriën worden gedood en het water is reeds veel zuiverder als het afgevoerd wordt naar een oxi- datiebed. Dit is een grote kuip, gevuld met lava-kies. Het rioolwater wordt door sproeiers op het kies gespoten en zakt er dooraeen, hetgeen even eens zuiverend werkt. Dan is de na- bezinkingstank aan de beurt. Daar wordt slik, dat .t^gh nog meegekomen is van het water gescheiden en op een droogbed gegooid, terwijl het water door een goot naar het Oude Grachtje stroomt en vervolgens naar de Eem. Bij dit gehele proces wordt de grootste strijd tegen de bacteriën in het oxyda- tiebad gevoerd. Het water wordt daar dusdanig gezuiverd dat men het zon der bezwaar voor de gezondheid zou kunnen drinken, maar, wie de her komst kent zal dit wel laten. Na Soesterberg heeft nu ook Soest een rioolwaterzuiveringsinstallatie. Donderdagavond, 8 uur, houdt het Interkerkelijk Evangelisatie comité zijn 2e openluchtsamenkomst op het terrein naast Eltheto aan het Driftje. In deze samenkomst zal spreken ds. G. v. Bruggen, Vrij. Evang. Pred. te Utrecht. Medewerking van het muziek korps van het Leger der Heils uit Utrecht en het kwartet Van de Vel den uit Hilversum. Bij ongunstig weer wordt de samen komst in Eitheto gehouden. In de Julianakerk wordt morgenavond een weekendwijding gehouden waar aan meewerken Maria v. d. Slikke, sopraan; Maarten Kooy, orgel; Ds Luchtigheid uit Maarn met een korte toespraak en Anne Holtrop, voor dracht. Het programma luidt alsvolgt Orgel: Preludium en Fuga in e klein. Voordracht; a. De eenzame, b. Kin derloos. Zang I know that my redeemer liveth. Toespraak: Gekroond de hemel in. Zang: Evangeliemuziek. Orgel: a. Toccata, b. Nun bitten wir den Heiligen Geist. De heer W. Smeeing heeft de slagerij van de heer P. Schuurs in de Van Weedestraat overgenomen en deze na een snelle, maar grondige modernise ring heropend. Een nieuwe gekoelde toonbank, nieuw hangwerk, maar voor de vele huisvrouwen was uiteraard bij de opening en daarna de grote sorte ring van het grootste belang. Er was veel belangstelling en met bloemen en bloemstukken kreeg deze opening een feestelijk aanzien. Vele dames verlieten de winkel na een ge slaagde koop, maar wie om paarde- vlees kwam moest teleurgesteld wor den, want de heer Smeeing kan wel alles op het gebied van rund-, var kens- en kalfsvlees leveren, maar hij volgt niet het voorbeeld van zijn voor ganger, die paardevlees verkocht. Deze gemoderniseerde zaak is een aan winst voor de Van Weedestraat, waar binnenkort nog enige nieuwe grote winkelpanden geopend zullen worden. Wederom heeft 't mannenkoor „Apol lo" deelgenomen aan een concours te Elburg, georganiseerd door het dames- zangkoor D.I.O. Apollo kwam uit in de eerste afde ling mannenkoren en behaalde een eerste prijs met 315 punten. Deze prijs werd behaald onder de uitnemende lei ding van de dirigent, de heer G. v. d. Schepop, hetgeen voor hem een per soonlijk succes betekent. Een tweede succes behaalde hij met het chr. gem. zangkoor „De Lofstem" uit Den Dolder, dat onder zijn leiding een eerste prijs behaalde in de afde ling uitmuntendheid met 319 punten. P.V.O. geeft woensdagavond, 12 juli een concert te Soestduinen tegenover hotel De Soester Duinen aan de Soes- terbergsestraat. Dirigent is de heer M Larsen. Aan de in het 3e blad van dit num mer opgenomen raadsagenda werden door B. en W. de navolgende punten toegevoegd: 24. Voorstel tot voorlopige goedkeu ring van een plan tot onteigening van grond, gelegen aan de Noorderweg. 25. Voorstel tot aankoop van een per ceel grond, gelegen aan de Dorrestein- weg van T. Kroon. De heer G. J. A. v. d. Brink slaagde in Rotterdam voor het examen carros seriebouwer. De r.k. sport- en jeugdvereniging „Laetitia" organiseert op 7, 8 en 9 juli a.s. een grote fancy-fair op het schoolplein van de Carolusschool aan de Fokkerstraat te Soesterberg. Tijdens de fancy-fair gymnastiekde- monstraties en shows van de drum band. Iedere dag wordt er gratis een prach tige prijs verloot. De trekking ge schiedt des avonds tussen negen en tien uur door de politie. Maandagmorgen werd op de vlieg basis Soesterberg de jaarlijkse herden king gehouden van de gevallenen van de Koninklijke Luchtmacht. Bij deze plechtigheid legde de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal H. Schaper, een krans aan de voet van het monument. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het artsenexamen de heer J. J. Vial. Voor het mulo B-examen zijn ge slaagd de heren W. A. Albers en H. van der Horst. Veertig jaar geleden kwam Mussolini aan de macht in Italië en vele Neder landers die Italië bezocht hadden voor en na de machtsovername, waren verrukt over de Duce, want hij had kans gezien ervoor te zorgen dat de treinen op tijd liepen en dat was voor heen nooit voorgekomen. De beambten van het Italiaanse spoor tje geloofden het wel en je moest de treinenloop maar nemen zoals die viel. Soms was er wel eens een trein op tijd, maar dan berustte dat op een ver gissing. De Duce ging de lijdensweg die hij waarschijnlijk dubbel en dwars ver diende en dat is al weer 16 jaar ge leden. Het is best mogelijk dat de treinen in Italië het nu weer niet zo nauw met de tijd nemen, maar dat is niets bij zonders, want in ons land schijnt de chaos bij het spoortje steeds groter te worden. Een wij kunnen niet ver wachten dat er een dictator komt die de zaak radicaal recht zet. Het heeft er veel van weg dat een andere dictator de zaak juist in de soep gedraaid heeft. Misschien is dat wel zo'n soort flinkerd die eens even zou laten zien wat hij kon zonder re kening te houden met het feit dat de mensen elkaar niet op de hakken staan te trappen om bij de Spoorwegen te komen werken, want daar smijten ze nu ook niet bepaald met geld als het om salarissen gaat van de mannen die de treinen moeten laten rijden. Met de lieden die bij vele honderden het enorme gebow van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht bevolken gaat het op salarisgebied misschien nog wel, maar zij kunnen er niet voor zog gen dat 't spoorboekje wordt nageleefd. Elders in deze krant kunt u lezen dat ook de lijn Utrecht-Baarn de huidige misère bij N.S. met ingang van van daag aan den lijve gaat ondervinden. Dat gaat dus wel de goede kant op. Misschien wil het bestuur van N.S. een mannetje volmacht geven de oude dienstregeling ongedaan te maken en een nieuwe in elkaar te draaien waar mee de treinen wel op tijd lopen. Dan is de zaak gered, al is het dan door een soort dictator gedaan. KANTMAN. Dokter D. J. R. Jellema, Paltzerweg 299, Den Dolder, tel. 03402-4555, neemt het a.s. weekeinde de artsendienst waar voor de artsen A. Th. N. Splin ter en J. C. Lucas, Soesterberg en W. F. van den Helm te Huis ter Heide. Dokter L. H. Brandt, Dolderscheweg 59, Den Dolder, tel. 03022696 neemt de dienst waar voor dokter A. J. W. Hagedoorn te Soesterberg. Aan de G.U.K.B.-Volksspelmiddag in het Bisonpark te Zeist werd door K.V.O. deelgenomen met twee acht tallen van 13 tot 14 jaar en één van 11 tot 12 jaar. De drie K.V.O.-ploegen wisten allen een groepsprijs te behalen, terwijl Han van Dijk en Eddy Stomp voor hun persoonlijke prestaties een prijs veroverden. In het kader van de internationale vijf kamp van de lucht-, land- en zee macht is dinsdag te Soesterberg een deel van de nationale Koninklijke Luchtmacht vijfkamp begonnen, waar aan door tientallen militairen van de vliegbasis Soesterberg wordt deelge nomen. De organisatie van de selectiewedstrij den berust bij de sportcommissie van de Kon. Luchtmacht, in 't bijzonder bij kapitein G. A. de Bie. De vijfkamp bestaat uit de onderde len 100 meter zwemmen tegen het uur werk, schieten, basketbal, degenscher- men en de z.g. escape. Dit laatste geeft een suggestieve voorstelling van een vliegtuigongeval. In het bosbad te Amersfoort werden de zwemwedstrijden gehouden. Win naar werd de internationale kampioen, sergeant L. A. Gravemaker. Hij finiste in 1.12.3 minuut. 2. Luitenant W. Heyns. 3. Sergeant P. A. de Zeeuw. Bij de schietwedstrijden luidde de uit slag 1. Sergeant H. Zeben, twintig tref fers, 165 punten. 2. Sergeant W. Boo gaard. 3. Luitenant C. Meyerink.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1