horend l ffiurin WAffufzelmt UT DE LUISTERBIJDRAGE GAAT OMHOOG! iPèrvliet 4- MARCHAL HAARMODE Soest voor dertig jaar. Totl ntVtlfS ZOMER DE WITTE POMPEN HEUGAFELT TWEEDE BLAD VOOR AL UW LIKEUREN Slijt* terij Brouwer Zn. Voor al uw WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. VENEMA Palthe-agentschap. UW SUCCES LS ONZE RECLAME. \uto- en Seooterrijsehool D. ENGEL VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. c'HgelooflUtt Veertig jaar Baarnse markt BROMMERS R IJ W I E L E N SERVICE Kinderen vertrapten roggeveld. Veredeld vilt-tapijt. 't Binnenhuis Gevonden voorwerpen. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 7 JULI 1961. „Te eniger tijd", aldus de staatssecre taris, „moet de luisterbijdrage om hoog". Sedert 1942 is het bedrag van 12,— onveranderd gebleven, met andere woorden het wordt langzamerhand „de hoogste tijd". In feite is de luisterbijdrage reeds sedert bijna een jaar met 12, verhoogd, immers in 1960 is de bepa ling afgekomen, dat bij inlevering van de volgeplakte zegelkaart met maand- zegels van ƒ1,bovendien nog een radiozegel van 12,moet worden bijgeplakt, zijnde de prijs van het luis tergeld voor een geheel jaar vooruit. Hoeveel moeilijkheden dit in vele ge zinnen heeft gegeven, kunnen wij moei lijk schatten, doch afgaande op de tien tallen mopperaars en vele boze brie ven, moet het aantal wel hoog liggen. EN STERKE DRANKEN. VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Dubbele koek raakt op Gerekend over 12 maanden radioluis terbijdragen heeft het rijk een dub bele portie ter verdeling ontvangen, maar dit lekkers raakt op, zodat naar iets anders moest worden omgezien. Zo schreven wij bijna een jaar gele den, dat na afloop van deze dubbele betaling de verhoging wel zou komen en we hebben helaas gelijk gekregen Hoe groot de verhoging zal worden, weten we (nog) niet; we houden het op 6,per jaar, zodat de belasting tat 18,(ineens) zal stijgen. De invoering van deze verhoging is vrij gemakkelijk, want we krijgen een voudig een girobiljet thuis gezonden met het bedrag er op gedrukt, dat betaald moet worden! 17 °/o incassokosten Alle luisteraars brachten in 1957 met elkaar (ongeacht geloofsovertuiging) ruim 30 miljoen guldentjes op; het rijk besteedde hiervan echter 5 mil joen aan inningskosten. Als een parti culier er zoveel voor moest betalen om rekeningen te doen incasseren, regen de het faillisementen! De nieuwe methode van inning kost bijna 2 miljoen minder; en deze komen dus al te goed aan de omroepvereni gingen. Voeg hierbij de 6 miljoen die nu uit de opbrengst betaald wordt voor „Wereldomroep", dan staan we al op rond 8 miljoen. Eerlijk is eerlijk, het tweede toestel is nu vrij (de autoradio niet), dat kost natuudlijk geld. De lagere opbrengst wordt geschat op een bedrag van pl.m. een half miljoen gulden. In 1960 was er een begrotingstekort bij de Nederlandse Radio Unie en de om roepverenigingen van ruim 600.000,- (zes ton). Als we nu ook dit tekort dekken, kunnen we 't zo stellen, dat er rond 8 miljoen meer in 't potje komt. Hier gaat af de mindere ont vangst wegens vrijstelling - twee toe stel, blijft over pl.m. 71/* miljoen. 237a miljoen meer Door de getroffen nieuwe maatregelen Het kan ook minder Overigens, die omroepen besteden veel geld aan heel andere zaken dan de radioprogramma's. Zeer hoge bedragen worden er in uitzicht gesteld voor het aanbrengen van abonnees en kun nen er gewonnen worden met spelle tjes enz. Omdat alles te kunnen beta len is geld nodig, maar dat geld is er, anders konden de verenigingen im mers hun beloften niet nakomen! Bovendien: waarom is het nodig zulke mooie bladen te laten drukken? Een eenvoudige wegwijzer is voldoende, die dingen worden immers toch na een week weggegooid. Veel belang rijker is, dat de vijf omroepen ontzag lijk veel geld zouden kunnen besparen als zij er toe, wilden besluiten geza- melijk één gids uit te geven met alle programma's, waarin elke vereniging dan enkele tekstpagina's kan verzor gen voor de eigen leden b.v. uit te voeren als wisselpagina's zodat iedere abonnee toch alleen zijn eigen ver enigingsorgaan ontvangt. Voor de radioprogramma's is geld ge noeg. De meeste uitzendingen zijn bo vendien toch niet van een gehalte om over naar huis te schrijven, zelfs al rekenen we de reclame-uitzendingen voor 't aanwerven van abonnees niet mee. Helaas hebben de leden vrijwel geen invloed op de besteding van het luis tergeld. Zij kunnen maar één ding doen: protesteren bij de regering, dus bij het ministerie van O. K. en W., Nieuwe Uitweg 1 te 's-Gravenhage en bij onze volksvertegenwoordiging, met name de Tweede Kamer der Staten- Generaal, adres Binnenhof te 's-Gra venhage. <"-53r Een volkomen nieuw boortoestel van ADITONE, dat geheel on zichtbaar achter het oor gedragen kan worden, met luisterspoel voor telefoneren, radio en televisie. Vraagt een brochure van deze ADITONE type 615. Gratis twee weken op proefl Ook de oorhan gers van Audium, Philips, Siemens en Willco voorradig. De grootste keuze en de beste service vindt U bij: C het kleine wonder! KEIZERSGRACHT 411 TEL 37728 JAN EVERTSENSTRAAT 38 TEL 106537 AMSTERDAM horen *len SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Hofleverancier van Z.K.H. de Prins der Nederlanden Dames- en Herenmaatkïeding. Verander- en Reparatie-atelier. Vermaken, repareren en bewaren van bontmantels. Overhemdenreparatie. Rokken verkorten. F. C. Kuyperstraat 28 - Tel. 2803 blijft er dus een slorige 71/2 miljoen gerevalueerde guldens meer over om te verdelen. I Als de prijs nu verhoogd wordt met 6,per jaar, wordt het luistergeld van 317a miljoen (gemakshal ve bedrag over 1957 maar aange houden) nog eens 15,75 miljoen ver hoogd of wel er valt behalve de 7V2 miljoen nog eens een kleine 16 miljoen gulden meer te verdelen, dat is bijna 2372 miljoen. En hebben de omroepverenigingen het wel zo moeilijk? We geloven er niet veel meer van als we lezen dat de ba ten over 1959 van de radioprogramma bladen 12,25 miljoen in de laadjes van de vijf omroepen terecht deden komen. Dertig jaar geleden waren de men sen blijkbaar wat kinderachtiger dan tegenwoordig, want een AVRO-lid werd luistervink genoemd en in een Soester Courant van juli 1931 staat dat de AVRO een wapenschouw over haar luistervinken zou houden en dat ver zocht werd de AVRO-vlag van alle huizen der luistervinken te laten wap peren. Zo gek zou je de mensen nu niet meer krijgen. VARA-merels, AVRO- luistervinken, NCRV-lijsters, VPRO- roodborstjes en KRO-nachtegalen, zijn er niet meer. Drie mannen kwamen opgewekt uit Baarn per fiets en 2 uur later zwalkte dit trio van links naar rechts over de straat, omdat ze wat teveel gedronken hadden. Tot het politiebureau ging dit zwalken goed, maar toen kwamen ze in de cel terecht. Dat gaf nog heel wat voeten in de aarde, want ze voel den er niet zoveel voor. Een Soester beschonkene werd vriendelijker be handeld en de politie bracht hem naar huis. Hulpvaardige huisgenoten stop ten hem in bed en na enige uren werd hij wakker. Hij ging naar het politie bureau en verzocht in arrest te wor den gesteld. Hij kreeg ten antwoord dat dit niet ging, waarop hij als een wildeman tekeer ging. Schelden, razen, tieren en dat had al gauw een oploop ten gevolg. Toen werd hij toch in de cel gestopt, dus hij had zijn zin. Tus sen de vier muren kreeg hij het echter nog erger op zijn heupen. Hij ging als een bezetene tekeer omdat hij er weer uit wilde. Daar ging de politie niet op in en toen hij moe geraasd was viel hij in slaap. Melk kostte dertig jaar geleden 12 cent per liter, karnemelk 9 cent, gorte pap 14 cent, volvette kaas 60 cent per pond en eieren 4Va cent. Sommige mensen beweren altijd dat de kinderen vroeger beter waren dan nu, maar dat klopt in ieder geval niet voor een achttal diefjes van 10 tot 13 jaar. Deze knaapjes gapten alles wat niet spijkervast was en ze lebberden de hele dag ijsjes van de opbrengst der rooftochten. Andere jongens haalden vogelnestjes uit en de toekomstige vo gelmoeder schoten zij met een buks op het nest dood. Een familie op Nieuwerhoek had een hond. Zo'n echte lieve herder, die geen vlieg kwaad deed. Tot hij een meisje aanviel en haar heel erg toe takelde. Hij beet haar zelfs een oor af. Jac. Willig in de Steenhoffstraat verkocht benzine voor 7 cent per liter. De raad kwam weer eens bijeen en het was weer heel gezellig. Er was geknoeid bij de aanleg van wegen en 'MEL'WEWEG 97 TELEFOON 2543 men was niet kinderachtig met het noemen van namen. Twee gemeente raadsleden waren hierbij betrokken en vóór de behandeling van dit punt na men ze de benen. Met ingezonden stukken trachtten zij de Soester inwo ners ervan te overtuigen dat ze beste brave broeders waren. Dames, juffers en mevrouwen, hebt u even tijd misschien? kom dan naar ons schoon landouwen, want daar is iets moois te zien. Dit dichtte een meneer, die 't blijkbaar heel goed met Soest meende. Minder gunstig was de houding van 'n Amers- foorter, die met zijn auto naar Soest kwam om een vriend rijden te leren. De auto stond voor de gesloten spoor bomen in Soestduinen en de amateur moest wegrijden toen deze opengingen. Daarvan kwam niet veel terecht, want het werd een sprong. Een zestienjarig meisje werd hiervan het slachtoffer. Zij stond met haar fiets voor de spoor bomen, werd omver gereden en kreeg twee wielen over haar rechterbeen. Zij lelijke verwondingen en haar fiets kon naar de sloperij. De domme chauffeur was zo geschrokken dat hij met de LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 trein naar huis ging. Een gemaskerde man opereerde in de bossen rond Soest, Baarn en Zeist, Op verschillende plaatsen werd hij ge zien, maar erger was het als hij niet gezien werd, want dan roofde hij alles wat los en vast was. Hij gedroeg zich brutaler dan de beulen, belde aan bij alleenstaande villa's. Dat deed hij ook bij twee bejaarde dames. De oudste JA! Naast de Super-reiniging Populair chemisch reinigen iumner Vele Soester inwoners in hoofdzaak huisvrouwen zijn geïnteresseerd bij de Baarnse markt, die nu al 40 jaar, vanaf de zomer 1921, wekelijks gehou den wordt. Voor vele dames zal het dan ook de moeite waard zijn te weten dat het 40- jarig jubileum op 25 juli groots ge vierd zal worden. Wie zich het feest herinnert, dat 5 jaar geleden door de Baarnse markt kooplieden gegeven werd, zal bij voor baat weten dat het inderdaad een feest van belang zal worden. Niet alleen voor Baarnse ingezetenen maar voor velen uit wijde omtrek die geregeld de markt bezoeken of op deze feest- dinsdag naar Baarn willen komen om deze jubileumviering mee te maken. Een commissie, bestaande uit de heren A. Peereboom, D. W. van Loenen en F. M. Morees. zal het feest organiseren in samenwerking met de heer M. Jet ten, de marktmeester, van wie de markthandelaren altijd veel medewer king ondervinden. En ongetwijfeld zul len ook de heren E. v. d. Pol sr. en jr. de helpende hand bieden. De heer „Concordia" aan om met muziek 't feest luister bij te zetten en een mars door Baarn te maken. Op de markt vindt dan een standwerkersconcours plaats van prominenten die iemand een was machine kunnen verkopen als hij er al één thuis heeft en eigenlijk op pad is om een fiets te kopen. Reeds 25 deelnemers hebben zich opgegeven, maar er kunnen slechts zes; mensen meedoen en dat zullen dan ook de al lerbeste standwerkers zijn. Om half acht worden pakjes sigaret ten uitgedeeld en de dames krijgen chocola of een souvenir. Van half acht tot negen uur kan het gebeuren dat iemand iets gekocht heeft en door een filantroop aangehouden wordt die hem of haar het bestede bedrag terugbe taalt. Tot 9 uur zullen er twee van deze filantropen rondlopen. Om 9 uur zal de feestdag eindigen en dan kan men later nog eens her innerd worden aan deze dag wanneer men gelukkig geweest is en een prijs gewonnen heeft op een of meer loten die bij duizenden uitgereikt worden aan koopsters en kopers. Voor iedere twee kwartjes die men besteed krijgt men een lot. De prijzen van deze lo terij zullen uitgestald worden bij café Onder de Linden. Dat zal het feest zijn van de 40-jarige markt, die door de heren Reiss en Vreeland, beiden overleden, op initia tief van de heer J. v. d. Brink opge richt werd. Aanvankelijk ging het niet zo best, me! en zonder z)on PIGMA-DERM Tube 2.95 - Flacon .7.50 en 2.95 bij Uw drogist pantalon blouse (wol) Uilgeionderd veilen, toppen SOEST: Dep. Merelweg 10, tel. 3258, Dep.: ven Weedestr. 5e, tel. 2504 (de Ster) met fll. In: Hil versum. Leren, Bearn, Hulzen, Bussum, Nedq*horst d. Berg. schrok zich wild toen ze de boef voor de deur zag staan en gooide die me teen dicht. De onverlaat schoot op het deurraampje, maar er werd geen kogel gevonden, dus hij was zo fat soenlijk geweest met een losse flodder te schieten. „In de nacht van zaterdag op zon dag heeft de S.D.A.P. op verscheidene plaatsen aan de Beetzlaan en de Ko- ninginnelaan verkiezingsreclame op de straat geschilderd. Een zeker W. was hiermee net bezig toen hij door de po litie betrapt werd. Hij kreeg 'n proces verbaal". Ook dit stond in de courant. De Algemene Soester Turn- en Athletiekvereniging A.D.O. is nu ter ziele, maar de leden waren 30 jaar ge leden zeer actief. Een turner had een dichtader en hij liet daarvan blijken in de Soester Courant: Ontwaakt, nu naar het Vosseveld, waar damesathletiek, op 't heerlijk mooie A.D.O.-veld u toelonkt als muziek. Tweeentwintig Soester winkeliers kregen een proces-verbaal toen de Keuringsdienst voor Waren op grote schaal een onderzoek naar de kwaliteit van consumptie-artikelen instelde. Pastoor Vossenaar was in juli 1931 25 jaar pastoor en dit werd door de parochie Soest luisterrijk gevierd, ter wijl kort daarvoor grote aandacht be steed was aan het feit dat pastoor Vos senaar 40 jaar priester was. i v. d. Pol sr. verhuurt al 40 jaar kramen. Het college van B. en W. en de politie staan zeer sympathiek tegenover deze jubileumviering, die 's morgens om 9 uur door de burgemeester van Baarn, mr. F. J. van Beeck Calkoen op het bordes van het raadhuis geopend zal worden. Na deze opening kunnen de bezoekers terecht bij de kramen, die ditmaal bijzonder fraai zullen zijn. Een jury, waarin onder meer de Baarnse wethouder, mej. A. Wafelbakker, mevr. Van Beeck Calkoen en baronesse Schimmelpenninck v. d. Oye zitting zullen hebben, zal de kramen beoorde len. Onder de genodigden die de markt op deze feestmorgen zullen bezoeken, bevinden zich leden van de gemeente raad en van de Baarnse vrouwenver enigingen. Van half tien tot 11 uur is er een re ceptie in de Pekingtuin, terwijl intus sen op de markt couverts met ver snaperingsbonnen uitgereikt zullen worden van half tien tot half elf en van half elf tot twaalf uur bonnen die recht geven op een kopje koffie. Deze koffie zal men kunnen drinken bij een gezellige instuif. Drieenveertig letters en 2 cijfers zul len aan 45 kramen aangebracht wor den en van deze letters en cijfers moe ten de bezoeksters en bezoekers een slagzin maken, die slechts aan 1 man bekend zal zijn. De winnaar van de eerste prijs krijgt een weekend-vakan tie van twee dagen voor twee personen ter waarde van 100,aangeboden en de winnaar van de tweede prijs voor 1 persoon, ter waarde van 50,-. Van vier uur tot half zes worden er DUS STEENHOFFSTRAAT 25 - TEL. 2185 100 koopbonnen uitgegeven die samen 300,waard zijn. Zonder geld kan men met deze bonnen kopen. De waar de varieert. Wie pech heeft krijgt een niet, wie veel geluk heeft zal zich met zo'n bon heel wat kunnen aan schaffen. Om 7 uur treedt het fanfare-orkest KOPS PION STEENHOFFSTR53 - TELZ8<Z - SOEST maar er werd doorgezet en tegen de oorlog stonden er 30 kramen. Direct na de bevrijding werd met slechts 4 kramen begonnen, want velen die vóór de oorlog naar de Baarnse markt kwa men om hun artikelen en waren te verkopen, waren door de bezetter om gebracht. Thans zijn er bijna 70 kra men en zij die deze huren zijn gaarne bereid geweest financiële offers te brengen om van het 40-jarig bestaan van de Baarnse markt een groots feest te maken. Acht kinderen zijn ernstig door de po litie onderhouden omdat zij een rog geveld vertrapt hebben. De ouders moeten de schade vergoeden. 0 7 nieuwe moderne kleuren. 0 Mochtecht door Mitin. 0 Geluiddempend, warmte isolerend door verbeterde haarverwerking. 0 Langere levensduur. 0 Kleurvast. 0 Prijs 20,75 p. m2. Fa. K. de Boer Zn. Laanstraat 22 - Baarn Telef. 2797 De dealer die U adviseert en veelal uit voorraad levert Op woensdagmiddag en zaterdagmid dag kan men op het politiebureau te recht voor het ophalen van de vol gende gevonden voorwerpen: twee sleutels aan ring, bril, 2 zonnebrillen, rijksdaalder, plastic regenjas, zwem broek, badhanddoek, gewicht van 500 gram, dubbele fietstas met inhoud, rode damesportemonnee, zwart jongensjack, geruite tas met zakdoeken, platic be ker en fietssleutel, zwarte vulpen, he renpolshorloge, damesportemonnee met inhoud, bruine portemonnee, heren fiets, bruine kinderportemonnee, groen damesvest, damespolshorloge, rode portemonnee, mohair sjaal, leren kap- handschoen, kindercape, regenkapje, bos sleutels, oorring, etui met school- benodigdheden, lipssleutel, jutezak, ta felmes, sportschoenen, rood zwempak, rood-zwarte trui, zilveren armbandje, zwarte regenjas, portemonnee met bus- kaart.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5