LOS ANGELES I I I I I STAD DER DROMEN. ZWITSAL SOEST MOEDER WORDEN... GESLAAGD? Voorman timi en timmerlied! gevraagd. I WIE ZOU Di I I I l< ar Eén of twee Bennies Zaterdagavond vuurwerk. Geslaagd. Rit van A.C.S. Firma G. van de Pol Loodgieters- werkzaamheden. Geslaagden R.K. EHBO. modern horloge, armband, hanger of ring ROUW- BAARJV, TEL. 2783 GARAGE „DE SOESTER" BOUI M. Ziekenhuis Bilth< LABOE (docteras^ di; Spaanse monniken stichtten in het jaar 1781 in Californië een kolonie, die ze de grootste stad van Amerika In- Reina de Los Angeles de Portiuncula" noemden. Daaruit ontstond in de loop van enkele tientallen jaren de stad Los Angeles. Volgens haar oppervlakte is ze de grootste stad van Amerika. In tussen heeft ze de andere V.S.-wereld- steden de strijd aangezegd ze wil zelfs New York overvleugelen. Los Angeles is uniek, fantastisch en welhaast onbegrijpelijk, een stad, die in onze betekenis helemaal geen stad is, maar een verzameling van voorste den zonder een bepaald kristallisatie punt, een gebied, half zo groot als het groothertogdom Luxemburg, waarin reeds jaren geleden de voetgangers formeel onder bescherming van de wet werden gesteld. Zodra in Los Angeles een voetgan ger ook maar één stap op de rijweg zet, moet elke automobilist hem voor rang geven. Zo wil het een wet, die speciaal voor deze stad geldt. Alleen Los Angeles kan zich dergelijke ver keerswetten veroorloven, want alleen daar bezitten mensen, die zich verla ten op hun door de natuur geschon ken loopwerktuigen, zeldzaamheids- waarde. Cynici beweren, dat een auto mobilist ook zonder die verordening Hollywoods gTootste attractie is het Graument Chinese Theatre, waarvoor de beroemdste sterren zich met hun voetafdrukken en autogrammen in cement vereeuwigd hebben. in Los Angeles bij het zien van een voetganger op de rem zou trappen, omdat hij dat zeldzame individu nader zou willen bekijken, voordat het hele maal uitgestorven is. Daar Los Angeles bijna 100 km lang is en 50 km breed is, is 't niet verwon derlijk, dat de bewoners van de stad zonder een auto tamelijk hulpeloos zouden zijn. Aan haar grootte heeft Los Angeles het evenwel ook te dan ken, dat het, in tegenstelling tot de an dere Amerikaanse grote steden, met haar verkeers- en parkeerzorgen ge makkelijk klaarkomt. Een van de beroemdste straten van Los Angeles is de Sunset Boulevard. Haar naam werd enkele jaren geleden door de gelijknamige titel van een van de beste Hollywoodfilms in de gehe le wereld bekend. Maar wie deze film zag, wist nadien van de Sunset Boule vard even weinig als voorheen. Die weg heeft een lengte van 65 km. Hij voert door moderne zakenwijken met luxe winkels, door buurten met een voudige huisjes, langs weiden, waarop De Skyline van Los Angeles, de in oppervlakte grootste stad ter wereld. koeien grazen en langs parken, waarin zich villa's verbergen, waarvan de aanblik meer fantasie als smaak ver raadt, waarbij de schuld minder bij de architecten als wel bij hun opdracht gevers liet. „Wat wilt u, als een cliënt bij u komt en u zegt, dat hij een villa wil hebben, die eruit ziet als het paleis van Graaf Zo en Zo bekende een van de best- betaalde architecten van Los Angeles. ,,U probeert hem om te praten, maar u weet, dat het geen zin heeft. Hij is bereid elke prijs te betalen en u moet zich naar de cliënt richten, als u hem niet wilt verliezen". Op de Sunset-Strip het middenge deelte van de Boulevard in Beverly Hills, vindt men talrijke luxe restau rants, waarin men met een beetje ge luk tafelbuur van beroemde sterren van het filmdoek kan zijn. De prijzen zijn er dienovereenkomstig. De gasten betalen ze zonder enig commentaar, want het gaat er hun voornamelijk om, te zien en gezien te worden, over geruchten te kunnen meespreken of ze rond te strooien. Los Angeles, zoals nauwelijks iemand bet kent, boortorens in het hart van de zakenwijk. Wild-west-films vullen nog steeds de portefeuilles der filmproducenten van Hollywood. Wat de bioscoopbezoeker als een adembenemende rit ziet, ziet de studiobezoeker als op deze foto. De Sunset-Boulevard kan er zich op beroemen de langste weg van een stad op aarde te zijn. Aan het begin vindt men bewoners, die onomwonden toe geven, dat zij nog nooit in hun hele leven het laatste huis van de weg ge zien hebben. De villabewoners van Beverly Hills, wier gronden aan de „Boulevard der Schemering" grenzen, interesseren zich voor hun vèrverwij- derde buren zo mogelijk nog minder. Los Angeles dankt zijn verrassende opkomst voornamelijk aan 't klimaat. Reeds de stichters wisten het te waar deren, dat de zon het met die streek bijzonder goed meende. De filmpio niers, die in 1911 naar Los Angeles kwamen, vestigden zich daar ook al leen, omdat het weer in Chicago - de toenmalige filmmetropole - wezenlijk slechter was. Al beroemt Los Angeles zich er vandaag de dag op, de film- hoofdstad van de wereld te zijn, in de krantenarchieven van de jonge stad kan men nog altijd artikelen vin den, die ons vertellen, dat des tijds de aankomst der filmproducenten meer weerstand als enthousiasme ver wekte. Toendertijd sprak men van de „aanval van de hel op de stad der engelen." Maar dat was precies 50 jaar geleden. Tegenwoordig denkt men er anders over. In de directiekantoren der filmcon cerns van Hollywood ziet men sinds enkele weken weer hoopvolle gezich ten. De grote crisis, zo schijnt het, is overwonnen. Begonnen is het, toen de televisiegolf Amerika overspoelde. Het aantal bioscoopbezoekers verminderde van jaar tot jaar, de inkomsten van de „Droom-industrie" liepen in gelijke mate terug. Vele studio's in Hol lywood hielden het hoofd alleen nog boven water, omdat zij hun ruimten en het personeel aan televisiemaat schappijen verhuurden. Intussen is er een keerpunt in ge komen, waarvan menigeen niet meer geloofd had. Volgens de jongste be richten van het Amerikaanse minis terie van Handel gaat het met Holly wood weer bergopwaarts. De opbreng sten van 't vorig jaar waren de hoogste sinds 1951 en het jaar 1961 belooft nog succesvoller te worden. De reden voor de wederopbloei wordt in de betere films gezien. Een goede film lokt klaar blijkelijk zelfs de meest geheide tele visiekijker van zijn beeldscherm weg. „Hollywood is weer gezond", zeggen de filmgeweldigen en tonen zich op timistischer dan ooit. Men heeft Hollywood vaak de hoofd stad der dromen genoemd. In werke lijkheid is het nog niet eens een stad, maar een voorstad van Los Angeles, waarin zeer hard gewerkt wordt, waar alleen diegenen slagen, die geen illu sies hebben. „Het zekerste bestaan bij ons", zei een bewoner van Hollywood, „is dat van psychiater en advocaat." Zij zien sterren komen en gaan, film koningen naar de top klimmen en daarna weer diep vallenalleen zij weten werkelijk, hoe hoog de prijs voor de kortstondige roem in de we reld van de film is." Los Angeles is vol merkwaardighe den. Toen het in 1850 de stadsrechten verkreeg, lagen haar grenzen nog 48 km van de zee verwijderd, waarvan het door uitgestrekte moerassen was ge scheiden. Thans bezit de stad een van de modernste kunstmatige havens van de Verenigde Staten. Over de jeugd van Los Angeles lag de schaduw van de aardbeving, die San Francisco verwoestte. Om de „Stad der Engelen" voor een zelfde lot te sparen, werd ze van het begin af aan veel uitgebreider aangelegd, waarbij men bewust afzag van veel hoogbouw. Zo ontstond tenslotte het conglomeraat dat zich Los Angeles noemt en tegen woordig ongeveer 6,5 miljoen inwoners telt. torens verheffenniet alleen film ateliers, waarin toekomstvisioenen op het celluloid vastgelegd worden, maar ook fabrieken, waarin de X-15 gebouwd wordt, dat middending tussen straal-1 vliegtuig en ruimteschip, waarvan de Amerikaanse astronauten zich zoveel voorstellen. Het Beverly Hilton-hotel met zijn exclusieve gasten, de boortorens op de Signal Hill, een rakettenfabriek, die zo geconstrueerd is, dat ze in 24 uur kan worden afgebroken en vertrans- porteerd, de „Stack", een wegkruising van vier étages, die de draaischijf voor het autoverkeer vormt - dat alles is Los Angeles, de stad waarvan vele Amerikanen zeggen, dat ze de weg naar de toekomst aangeeft, wat niet eens overdreven lijkt. In hoogstens 10 jaar wil Los Angelos New York en Chicago als industriecentrum overvleu geld hebben. De kans, dat die droom waarheid wordt, is groot. certificaten uit aan Jan Geelen, Adri- aan van Esveld, Alie v. d. Hoed, Ria de Bes en Henny van Rossum, Er is over de gehele linie een daling van de belangstelling voor het beoefe- gesmolten op Dm tong en overtollig maagzuur is geneutraliseerd. Weg pijn - en geen angst meer voor de gevolgen van een stevig maal. Met Rennies bij de hand kunt U zonder zorgen eten, waarnaar een grage maag vraagt. Komt de nood aan de man, breekt zuurbrand uit, met Rennies blust U afdoende, in een wip, onopvallend. De haven van Los Angeles in vogel vlucht. Ofschoon L.A. bijna 50 km- van de Oceaan verwilderd is, heeft het een van de modernste havens van Amerika. Hollywood is evenals Beverly Hills of Culver City waar een van de groot ste filmmaatschappijen ter wereld haar ateliers heeft, slechts een stadsdeel van Los Angeles. Los Angeles is op de goede weg een van de belangrijkste industriële zwaar tepunten van de V.S. te worden. In het hart van de stad heeft men niet alleen zakenpanden en hotels, maar ook oliebronnen, waarboven zich boor- Ter gelegenheid van de Amerikaanse Onafhankelijksdag zou dinsdagavond op de vliegbasis een groot vuurwerk worden afgestoken. Wegens de slechte weeersomstandigheden kon dit festijn echter geen doorgang vinden, doch dit zal nu morgenavond plaats hebben. Aan de Rijks-H.B.S. te Amersfoort zijn voor het eindexamen H.B.S.-B ge slaagd mej. C. de Vries en de heren H. van Beek, J. H. Evenhuis, A. G. Hosper, G. Smorenburg, W. Postema. De Automobielclub Soest organiseerde woensdagavond een oriënteringsrit van 50 km, waarvan het parcours uitge zet was door de heer Nijhuis. Start en finish waren bij restaurant Zorrne- heuvel, waar de prijzen werden uitge reikt door de secretaris van de ver eniging, de heer E. Smit. Er werd gereden door Baarn, Den Dol- der en Bilthoven. Aan de rit namen 22 automobilisten deel. De uitslag was: 1. P. van Heugten, Amersfoort, 6 punten. 2. C. Korte (52). 3. J. Eggenkamp, Amersfoort (83). 4. E. Smit (94). 5. G. v. d. Belt (95). Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw nen van het E.H.B.O.-werk merkbaar. Dokter Van Beurden achtte dit betreu renswaardig en hij drukte de geslaag den op het hart te blijven oefenen en daardoor de vereniging te helpen. Ook is het nodig dat leden nieuwe leden en cursisten werven. Het is goed als het bestuur actief is, maar deze acti viteit heeft geen enkele zin als de le den zich niet inspannen en cursussen kunnen slechts gehouden worden als er voldoende cursisten zijn. De R.K. E.H.B.O. is klein en beschikt over beperkte middelen. Dit gebrek aan financiën remt de activiteit, maar toch kan de vereniging sterk zijn als de leden actief blijven. Slechts weini gen hebben ditmaal aan de cursus deel genomen en er zijn dus weinig ge slaagden. Wanneer zij zich echter blij ven oefenen dan betekenen zij een aan winst voor de afdeling. Er zijn mensen, die geloven dat het in Soest niet nodig is geoefend E.H.B.O.- er te zijn. Als er een ongeluk gebeurt dan hoeft men slechts op te bellen en heel snel is de ziekenauto van de al gemene vereniging aanwezig. Er kun nen zich echter gevallen voordoen, waarin hulp te laat komt als gewacht moet worden op een ziekenauto of een Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding, Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE M De afdeling Soest van de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. kwam woensdagavond bijeen in 't St. Joseph- gebouw, waar aan de volwassen ge slaagden van de laatste cursus het di ploma uitgereikt zou worden en aan de geslaagde meisjes en jongens het jeugdcertificaat. Dat kon echter maar ten dele gebeuren, want de diploma's voor de dames Spij ker, Hofslot en Wees en de heer Th. A. Venus waren niet aangekomen. Zij zullen dit bewijs van het succesvol oefenen thuisgestuurd krijgen. De avond werd geopend door mej. Dan voor een goed Reijerse, de voorzitster, die in het bij zonder de cursusleider dokter G. van Beurden en kapelaan Spit verwelkom de. Zij wenste de geslaagden geluk en drong er bij hen opaan dat zij zul len blijven oefenen, want zonder deze oefening kan men geen vaardig E.H.B.O.-er blijven. Dokter Van Beurden reikte de jeugd- £7«? ad re* roor h*si huren eua en TROUWkleding OOK CRUZE BOEDEN EN VESTEN arts. Ook gebeuren er in huis vele kleine ongevallen, waarbij 'n geoefend E.H.B.O.-er zijn diensten kan bewijzen Men staat bijvoorbeeld versteld over de ondeskundige adviezen die gegeven worden en maatregelen die genomen worden wanneer mensen bij het zonne baden verbrand zijn. Een geoefend E.H.B.O.-er zal dit niet overkomen. Dokter Van Beurden wekte nogmaals tot aktiviteit op. Als er flink geoefend wordt dan zal het misschien mogelijk zijn een team te vormen dat contact kan opnemen met andere verenigingen. Kapelaan Spit toonde zich verheugd over het feit dat er nog altijd mensen en ook jonge mensen gevonden worden die hun vrije tijd beschikbaar stellen om een geoefend E.H.B.O.-er te worden. Dit doet men niet uit tijdver drijf, maar hierbij kan men spreken van idealisme. Dit idealisme moet ech ter verder reiken dan het bieden van hulp als iemand een ongeluk gehad heeft. Het moet de liefde voor de me demens tot basis hebben. Men kan niet iedere dag iemand helpen die een on geluk gehad heeft, maar men kan wel iedere dag liefde uitdragen en liefde in praktijk brengen. Dokter Van Beurden ontving van de cursisten sigaren en een boek, mej. Reyerse een sjaal en een broche, ter wijl het bestuur 't echtpaar Van Beur den een boek en bloemen schonk. De jeugd gaf aan de voorzitster bloe men. Zij dankte dokter Van Beurden voor het vele werk dat hij in het be lang van de cursisten en de vereni ging verricht had. De heer en mevr. Schipperijn, die al tijd klaar staan voor de vereniging als leden in het gebouw van het Wit-Gele Kruis bijeenkomen, werden eveneens met bloemen verrast. Aan het einde van het officiële deel van deze bijeenkomst vroeg mej. Reijer se aandacht voor de pleisteractie welke op 13 augustus gehouden zal worden en zij riep de medewerking van de le den voor deze actie in. Tevens ver zocht zij ieder lid te zorgen voor eea cursist, die op 5 september met de cur sus E.H.B.O. beginnen kan. Het officieuze deel van de avond werd verzorgd door „Het gezelschap Wim Butzelaar" en zij die de heer Butzelaar als gangmaker op gezellige bijeenkom sten meemaakten, die weten dat het een bijzonder aardige avond gewor den is. Voor al uw auto-service, uitdeuken, spuiten, erkend L.P.G.-inbouw- station. Verkoop van Benzine, Olie enz. Tevens erkende autorijschool. Smitsweg 19 Telefoon 3865 Soesterbergsestraat 32 vraagt voor het HAR1 LABORATORIUM bij voorkeur in het diploma. Schriftelijke sollicitati| Geneesheer-Directeur. Prettig in een gi vlotte ml en ALLES wat U nodil handen; I WAAR U dit vindt onderjuij station Neem cl een bria antwooij bij PO In t De Wi! ve da; lee ge m< vc V€ e\ e< e<

Soester Courant | 1961 | | pagina 6