NX F VAN ESSEN voor Foto Om de veiligheid der Let op dit embleem! Horlogerie D. van Wieren WASSERIJ GELRIA EDE vakbekwaamheid en betrouwbaarheid. Gemeenteraads vergadering. ER ZIJM RIDDERS EINJ RIDDERS! Bioscoopprogramma. DERDE BLAD Firma VAN DE WIJNGAART Aktiviteiten van de gemeenteraad. Installatie en afscheid. Ontsnapt. Krediet voor Röntgenolo gisch Borstonderzoek. Regelmatig ontsnappen onder toezicht gestelde delinkwenten uit de rijksver pleeginrichtingen en een der ontsnapten pleegde kort geleden een moord op een Amerfoortse chauffeur. Dat deze on stabiele figuur tot die daad kwam, is niet zo verwondelijk. Hij had in zijn vrij jonge leven al enige veroorde lingen achter de rug en was het zor genkind van zijn ouders. Een min of meer onvolwaardige figuur, die inder daad in een inrichting thuis hoorde en strenge tucht en toezicht nodig had, zoals ook zijn vader 't beste voor hem achtte. Dat een dergelijk type uit de inrich ting kon ontsnappen, och, daarover verwonderen we ons al niet meer. Het toezicht in die inrichtingen blijkt, ge wild of gedwongen door de omstandig heden, niet zo erg streng te zijn. Zo wel uit die psychiatrische inrichtingen als uit tuchtscholen ontsnappen vrij regelmatig vele veroordeelden. Het sy steem van heropvoeding leidt daar enigszins toe. En al hebben die ont snappingen dan al vele malen tot her nieuwde misdaden geleid, men schijnt de aard der inrichtingen en het ge volgde systeem er niet om te veranderen. Het maakt op de gewone man dan wel een heel vreemde indruk dat de maat schappij maar steeds blijft opgescheept met het risico der mogelijke misdaden van die ontsnapten, maar de psychia ters en directies schijnen dat niet zo belangrijk te vinden als de mogelijke heropvoeding van de delinkwent. Alhoewel hierover al vele malen is ge-1 schreven en gesproken, gaan de ont snappingen regelmatig door. Men hoort daar echter pas van, als de ontsnapte weer een misdaad heeft begaan en de politie bovendien weet uit te vinden dat hij de dader was. En dat is dan eigenlijk wel het merk waardigste bij deze en vele vorige ont snappingen: de politie wordt er vaak niet onmiddellijk, soms pas na dagen en soms zelfs in het geheel niet van in kennis gesteld. In de inrichtingen kijkt men eerst nogeens rustig de kat uit de boom, in de hoop dat de ont snapte man of jongen misschien nog wel uit zich zelf zal terugkomen. Dat gebeurt namelijk wel eens een keer. Ook in het huidige geval werd pas twee dagen na de ontsnapping hiervan kennis gegeven aan de politie. Toen was de moord juist geschied. We kunnen een te laat melden van een ontsnapping niet anders zien als een grote nalatigheid ten aanzien van ie ders plicht de maatschappij, de sa menleving, te behoeden tegen ieder onheil dat haar treffen kan. Aan de dood van de Amersfoortse chauffeur is niet alleen de directe dader schul dig, maar ook de directie van de in richting waaruit hij ontsnapte en die van deze ontsnapping niet direct ken nis gaf aan de politie en alom om zijn opsporing liet verzoeken. Was om deze opsporing dezelfde avond nog verzocht, liefst via de modernste middelen van telex, radio en televisie, dan zou de man vrij zeker zijn aangehouden en was de even later gepleegde moord niet gebeurd. ding. Herhaaldelijk blijkt dat een aanran ding, een moord, een inbraak, werd begaan door een ontsnapte of een ex- onder-toezicht-gestelde. Het wordt zo langzamerhand dan toch wel tijd om deze mogelijkheden te verkleinen ten koste van het individu (de verpleegde) en niet de samenleving er nog maar langer aan te wagen. t We hebben de indruk, dat het minis- terie van justitie zich bij dit probleem teveel laat leiden door de inzichten van psychiaters en psychologen, die zich nu eenmaal meer laten leiden door de belangen van het aan hun zor gen toevertrouwde individu dan door 1 die van de samenleving. Aan onze stranden kan de afkoeling na het baden soms vrij groot zijn en en het is daarom zich hiertegen te be schermen. Nu zouden wij wel een regenjas of een windjack kunnen aantrekken en het resultaat zou voldoende zijn, maar dat is niet wat wij wensen en de mode ontwerpers weten dat ook. Zij hebben van deze onbewuste verlangens dank baar gebruik gemaakt en een badjas- jesmode gecreëerd. Och we kennen ze wel, die leuke badstoffen jasjes en manteltjes, die ons nèt voldoende be schermen tegen de wind en de afkoe ling, en die toch lekker luchtig blijven. Onze illustratie toont zo'n badjasje uit de nieuwe zomercollectie. Het is een soort overhemd, maar dan ver vaardigd van zware badstof in een vrij eenvoudig van model, maar het heeft toch iets aparts en wel in de leuke shawlkraag, waar van alles mee gedaan kan worden. Dit vindt U uitsluitend bij de erkende Horloger - Juwelier. Dit embleem is voor U een garantie voor Laanstraat 77 - Tel. 4361 - Soestdijk Het is niet de eerste maal dat een in richtingsdirectie nalaat direct om de opsporing van een veroordeelde le verzoeken. Hoewel men toch moet be seffen, dat deze verpleegden weer een gevaar kunnen gaan betekenen voor de samenleving, wacht men soms maar rustig op de eerste misdaad die ze weer begaan en waarmee ze dan wel weer tegen de lamp lopen, om daar door terug te keren in de inrichting. Het mag dan een vereiste daad van menselijkheid zijn om te trachten de ontspoorden en tot misdaad geneigden nog van hun zieklijke impulsen te ge nezen, dat schept dan echter tevens ernstige verplichtingen tegenover de maatschappij, die gevrijwaard dient te blijven van het risico der mislukking van de gedachte therapie. Het lijkt he laas, alsof de leiding der inrichtingen deze verplichting niet zo nauw neemt, haar in ieder geval ten achter stelt bij het belang van de patiënt en de op deze toegepaste theorie van heropvoe- De twee flappen, die uit de kraag ko men, kunnen als shawl worden omge slagen. Ze kunnen ook naar binnen gedaan worden, zodat er een normale kraag ontstaat en ze kunnen ook over het hoofd worden geslagen, waardoor als het ware een capuchon wordt ge vormd. Kijk, dat is nu eens iets leuks, waar ieder (zonne)-baadster ook echt wat aan heeft. En toch zo heel een voudig De raad onzer gemeente is bijeen ge roepen tegen woensdag, 12 juli, te 19.30 uur, ter afdoening van de na volgende agenda: 1. Vaststelling van de notulen van de raadsvergadering gehouden op 19-4-"61. 2. Ingekomen stukken. a. Verzoek van het R.K. schoolbe stuur te Soest, d.d. 10 juni 1961, om medewerking als bedoeld in artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920, be staande uit de vergoeding van de kos ten welke uitgaan boven een vernieu wing van de cokesverwarmingsinstal- latie voor de aanleg van een olie- stookverwarming in de R.K. meis jesschool voor g.l.o. aan de Steenhoff- straat, hetwelk inmiddels in behan deling is genomen. b. Verzoek van het R.K. schoolbestuur te Soest, d.d. 3 juli 1961, om medewer king als bedoeld in artikel 72 de La ger-onderwijswet 1920, voor de aan schaffing van leermiddelen voor de vakken engels en boekhouden t.b.v. de R.K. meisjesschool voor g.l.o., hetwelk inmiddels in behandeling is genomen. c. Verzoek van het R.K. schoolbestuur te Soestdijk, d.d. 17 juni 1961, om ver goeding als bedoeld in artikel 101 bis der Lager-onderwijswet 1920 (vergoe ding vakonderwijs), voor het vak nut tige handwerken t.b.v. de St. There- siaschool voor g.l.o., hetwelk inmid dels in behandeling is genomen, d. Aanbieding overeenkomstig het be paalde artikel 22 van de „Gemeen schappelijke regeling" met betrekking tot de Bescherming Bevolking in de Kring Utrecht IV van de le wijziging van de begroting 1961. 3. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het instellen van een röntgenologisch borstonderzoek van de bevolking. 4. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan K. W. Jager als on derwijzer aan de openbare school voor g.l.o. te Soestdijk. 5. Voorstel tot het verlengen van de ontruimingstermijn van de onbewoon baar verklaarde woning Dorrestein- weg 88. 6. Voorstel tot vaststelling van het partiële uitbreidingsplan regelende de bestemming van gronden, gelegen tus sen de Kampweg en de Generaal Win kelmanstraat. 7. Voorstel tot wijziging van artikel 11 van de bebouwingsvoorschriften be horende hij het uitbreidingsplan Soes- terberg-dorp. 8. Voorstel tot vermindering van het krediet voor aanvullende werken voor vernieuwing van het Soester Natuur- bad. 9. Voorstel tot verhoging van de bij drage aan de Stichting Borgstellings fonds voor de Gelderse Vallei. 10. Voorstel met betrekking tot de be zoldiging van de ambtenaren van de burgelijke stand. 11. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van de woning Soesterbergse- straat 133a. 12. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de verbouwing van een gedeelte van het gemeentehuis. 13. Voorstel tot het beschikbaarstellen van 'n krediet voor de aankoop van een roltrommelvuilnisauto. 14. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van „De School met den Bijbel" voor de bouw van een berging bij de Groen van Prinstererschool voor g.l.o. 15. Voorstel tot verkoop van honderd- twintig bomen, staande langs de rijks weg te Soest, aan de staat der Neder landen. 16. Voorstel tot vaststelling van een drietal verordeningen in verband met de openstelling van de algemene be graafplaats voor Soesterberg, gelegen aan de Oude Postweg te Zeist. 17. Voorstel tot uitbreiding van de werkingssfeer van de vakantieregeling voor kruideniers tot de buurtschap Soesterberg. 18. Voorstel tot wijziging van de ver ordening, regelende het toezicht op tapperijen, logementen en dergelijke, alsmede op publieke vermakelijkheden. 19 Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de openbare wegen, het openbaar water en de gemeentekade (loslopende honden). 20. Voorstel om het risico van de on gedekte stichtingskosten van het noor delijk gedeelte van het industrieter rein te bouwen transformatorstation voor rekening van de gemeente te ne men. 21. Voorstel tot het verlenen van een krediet voor de restauratie van de ge meentewoningen Eemstraat 4, 6 en 8. 22. Voorstel tot verkoop van gTond ge legen aan de Beetzlaan aan H. W. van Asch. uw ttU Bureau begroot de kosten van dit on derzoek op 7500,welk bedrag is gegrond op jarenlange ervaring in di verse gemeenten. De kosten van het onderzoek bedragen 1,30 per persoon en voor de 15.000 inwoners van Soest is dit ongeveer 20.000. Nagenoeg iedereen die door gelicht wordt, betaalt 1,Extra kosten zijn verbonden aan het drukken van kaarten. Men heeft galante ridders moediae ridders romantische ridders en men heeft ook ..Pijltjesridders" die re'pas en te onpas richting aangeven hetgeen tot gevaarlijke N verwarring in het verkeer kan leiden. Van heden tot en met zondag uit gezonderd zondagmiddag draait in het City-theater de film „Doctor in Love", die begint met een enorme uit brander, welke de gebaarde Sir Lan- celot Spratt een dozijn artsen geeft omdat zij twaalf verschillende diagno ses hebben ten aanzien van een pa tiënt, maar juist niet de geelzucht waaraan hij lijdt. De onbeantwoorde liefde waaraan de patiënt lijdt is echter ernstiger dan de geelzucht en dat wordt er niet be ter op als het voorwerp van deze lief de, zuster Sally, uit het ziekenhuis ver dwijnt. Dan volgen de zotte invallen en voor vallen elkaar in zeer snel tempo op en het wordt een allergezelligst, dol VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 7 JULI 1961. verhaal, het beste medicijn tegen zor gen en moeilijkheden. Zondagmiddag kan er eveneens ge lachen worden, maar dan om Stan Laurel en Oliver Hardy, die bijgestaan worden door oude bekenden als Will Rogers, Jean Harlow en Carole Lom bard. Van maandag tot en met woensdag de ernst van de woestijnoorlog in de film „Helden van de Woestijn" met Richard Attenborough, waarin 'n deel van de strijd der geallieerden tegen de Duitsers in Noord-Afrika behan deld wordt. Het is het voorspel van de slag om El Alamein, die het begin was van de zege der geallieerde troe pen op Rommel. Een andere strijd wordt gevoerd door de komiek Norman Wisdom in de film die donderdag draait. „De Vierkante Rekruut" brengt Wisdom als lumme lige* soldaat, maar tevens als hoge Duitse officier en het scheelt maar weinig of de soldaat Wisdom wordt gefusilleerd in opdracht van de offi cier Wisdom, maar natuurlijk gaat dat niet door. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise Dindsdagmorgen zullen de meeste ge meenteraadsleden aanwezig zijn bij de opening van het rioolwaterzuiverings- bedrijf aan de Maatweg. Deze opening vindt om half elf plaats. De rest van de morgen zal besteed worden aan een rondrit door Soest, waarbij in ogen schouw genomen zal worden wat er gebouwd is en wat de bouwers onder handen hebben. De koffiemaaltijd wordt in het restau rant van het Soester natuurbad ge bruikt en de middag zal gebruikt wor den voor een rondrit door Soesterberg. Woendagavond, 12 juli, om half acht, begint de laatste gemeenteraadsverga dering voor de vakantie. De raad zal na deze vergadering niet eerder bij eenkomen dan op de derde woensdag van september. Zaterdagmiddag zullen bij de wagon „Buiten Spoor" van het Soester pad- vindstersvendel „De Bosdieren" in het Baarnse Bos enige meisjes door leid ster mej. A. Frankena tot padvindster geïnstalleerd worden. Hierna zal mej. Frankena afscheid nemen als leidster na dit 15 jaar geweest te zijn. Zij wordt opgevolgd door mej. G. M. Kloet. De grootste keuze camera's ter plaatse. Een negentienjarige jongen VQrtelde de Soesterbergse politie dat hij B. S. heette en met een 25-tal jongens in Epe kampeerde. Hij had een fietstocht gemaakt en een lekke band gekregen. Nu vroeg hij om reisgeld, want hij had geen cent op zak. De politie vertrouw de de zaak niet en werd bijzonder wan. trouwig toen bleek dat hij helemaal geen lekke band had. S. werd flink aan de tand gevoeld en al spoedig vertelde hij dat hij thuishoorde in een Rotterdams instituut voor moeilijk op voedbare jongens. Inderdaad kampe ren 25 van deze jongens in Epe en S. had de benen genomen. De leider van het kamp heeft hem opgehaald. Het Centraal Bureau voor Keuringen op Medisch-Hygiënisch Gebied te Den Haag acht het gewenst dat dit najaar wederom een röntgenologisch borst onderzoek van de bevolking van on ze gemeente plaats vindt. Ook het districts-consultatiebureau van de Prov. Utr. Ver. ter bestrijding der tuberculose en de Soester gemeen te-arts achten een regelmatig onder zoek om de drie a vier jaar noodzake lijk. Daar het laatste onderzoek medio 1958 plaats vond, kan het college van B. en W. zich verenigen met het plan van 26 oktober tot 17 november de gehele Soester bevolking vanaf 15- jarigen door te lichten. Het Centraal bet JWg' "J Dag Hammerskjöld. Kunt u mij de geboortedatum opge ven van Dag Mammarskjöld, vraagt A. V.-T. Antwoord Dag Hammerskjöld werd de 29ste juli 1905 te Jonköping (Zweden) geboren. Loonbelasting. Als een huwelijk b.v. in december vol trokken wordt, heeft men dan recht op teruggave van loonbelasting over dat jaar, vraagt B. D. Antwoord Een gedeelte van de loon belasting krijgt men slechts terug, wan neer men in de inkomstenbelasting valt. U valt in de inkomstenbelasting, wanneer u meer den 200,neven in komsten hebt (naast een loon als hoofd- inkomste) of wanneer u langer dan één maand lonen uit twee dienstbetrekkin gen naast elkaar hebt genoten. Aan genomen dat de inkomsten op zichzelf niet boven de gestelde grens komen (voor 1961 8000,waarboven u in elk geval al in de inkomstenbelasting valt. Het inkomen van de gehuwde vrouw wordt geacht de man te betref fen, dus in dit geval het inkomen van de echtgenote na het huwelijk. Valt de man volgens het bovenstaande niet in de inkomstenbelasting dan krijgt hij geen loonbelasting terug. Valt hij er wel in, dan wordt de inkomstenbelas ting berekend in tariefgroep II (gehuw den) en wel over het gehele jaar. Voor de inkomsten belasting is n.1. de toestand op de laatste dag van het belasting jaar beslissend. Op die ver schuldigde inkomstenbelasting komt de reeds ingehouden loonbelasting in min dering, dat is dus hetgeen van de man het gehele jaar is ingehouden plus wat over het loon na het huwelijk van de echtgenote is ingehouden. Aangezien deze loonbelasting naar het ongehuw- dentarief dat veel hoger is dan het ta rief van groep II is berekend, kan het zijn dat de te verrekenen loonbelasting hoger is dan de verschuldigde inkom stenbelasting in welk geval de man een negatieve aanslag ofwel een bedrag terugkrijgt. Werken in Buitenland. Is een Nederlander, die in Duitsland, Frankrijk of België werkt, automatisch aangesloten bij het ziekenfonds aldaar en gelden de condities ongeveer als hier vraagt G. R. Antwoord Uw vraag is niet voldoende gepreciseerd. Zo kan men hieruit niet opmaken of u in een van deze drie landen wilt gaan wonen, of er al leen maar zult gaan werken. Boven dien maakt het nog verschil of u bij een Nederlanderse of een buitenland se werkgever in dienst treedt. Wan neer u rechtstreeks in dienst treedt van een buitenlandse werkgever, valt u in elk geval onder de sociale verze keringswetgeving van dat land: De condities verschillen nauwelijks van die in ons land. Erfenis kinderloos echtpaar. Als van een kinderloos echtpaar één van beiden overlijdt, erft dan de over levende of komen ook zusters of broers van de overledenen in aanmerking vraagt mej. E. M. Antwoord Als er geen testament is opgemaakt, waarbij anders wordt be paald, dan komt bij overlijden van één der echtelieden van een kinderloos echtpaar de nalatenschap aan de langste levende echtgenoot.

Soester Courant | 1961 | | pagina 9