TEKEN AAN DE WAND. HET OOG GERICHT OP Simultaan seance. Openluchtuitvoering van „Crescendo". Gewestelijk arbeidsbureau Soest. Afscheid van mej. A. Frankena. Geschenk van Winkeliersvereniging. Baarns Lyceum. Verlaat sluitingsuur. DINSDAG 11 JULI 1961. 46a JAAKGANG no: 52 SOESTER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Het aftreden van mr dr Van Rooy, mi nister van sociale zaken, was niet zo'n grote verrassing. Insiders wisten wel, dat zijn positie tegenover het par lement verre van gemakkelijk was en dat dit vroeg of laat tot conflicten zou leiden. Deze minister miste de politieke handigheid om met een parlement om te kunnen gaan. Een wat ongelukkige uitlating in het begin van zijn ambtsperiode, een de partementale beslissing, zonder enige betekenis, die echter aan de klok werd gehangen en die toevallig lijnrecht in ging tegen het standpunt hierover van zijn socialistische voorganger, bracht hem in discrediet bij vele leden van de Tweede Kamer. Vooral van socialis tische zijde zijn hem de laatste 2 jaar veel verwijten gemaakt en al is hij een goed spreker, hij miste de handigheid om daar de juiste zetten tegenover te stellen. Dat is hem noodlottig geworden bij de uiterst moeilijke behandeling van de algemene kinderbijslagwet in de Twee de Kamer. Dat de verdediging van zo'n precair onderwerp juist aan het lid van het kabinet moest worden toevertrouwd, dat zich niet in de gunst van een groot gedeelte van de kamer mocht verheu gen, maakte de behandeling nog maar moeilijker, zowel voor de minister als ook voor het kabinet. Toen de fiolen van toorn over zijn verdediging van het ontwerp niet alleen van socialis tische zijde kwamen, doch ook in de pers van de anti-revolutionairen en zelfs van eigen katholieke zijde tot uiting kwamen, heeft dit minister Van Rooy kennelijk zo getroffen, dat hij het bijltje erbij neerlegde. Ongetwijfeld zal hij sterk gedesillusioneerd zijn door het politieke bedrijf waarin hij is terecht gekomen en waartegen hij niet was opgewassen. Zo treft de schuld van dit tussentijds heengaan voornamelijk de samenstel ling van het huidige kabinet. Na de breuk met de Partij van de Ar beid wenste de K.V.P. het departement van sociale zaken te gaan beheren. Daar was geen enkele bezwaar tegen, doch het bleek uiterst moeilijk om hier voor in r.k. kringen een geschikt kan didaat te vinden. De katholieke arbei dersbeweging immers was niet zo ent housiast over de politieke samenstel ling van de nieuwe regering zonder socialisten. In die kringen kon men geen kandidaat verkrijgen voor de post van minister van sociale zaken. Min of meer ten einde raad is toen de heer Van Rooy, burgemeester van Eindho ven, tot deze functie geroepen. Hij heeft dat aanvaard vooral terwille van de K.V.P. en daarmede belastte deze par tij de nieuwe regering met een zwakke staat op een wel zeer gevoelige plaats. De behandeling van de algemene kin derbijslagwet is een politiek spel ge worden van geven en nemen. Een be langrijk deel van het kabinet en zich daarmee verbonden voelende partijen voelt er in principe niets voor, maar men wil ten koste van alles dit kabi net in stand houden. Het wetsontwerp is daarmede toch in behandeling ge nomen en de partijen zijn compromis sen overeengekomen in de hoop zo toch de eindstreep te halen. Men moet al een bizonder handig politicus zijn om zo'n ontwerp, dat de ene noch de andere partij erg voldoet, er zonder kleerscheuren door te kunnen slepen en daar miste minister Van Rooy fei telijk de kracht voor. In de Kamer, onder de van alle zijden komende kritiek heeft hij het toch al zo verwaterde ontwerp, dat zeker ook zijn liefde niet meer had, niet langer willen en kunnen verdedigen. Het ontwerp is teruggenomen en het beste wat deze regering er mee kan doen, is het voorlopig te laten rusten, want een volgende behandeling zou wel eens het einde van het gehele kabinet kunnen betekenen. Het heengaan van minister Van Rooy is een teken aan de wand. De ondergrondse in Parijs loopt niet tenvolle ondergronds, daar hij bij de Seine boven de grond komt. In 1970 zal de metro echter onder de Seine doorgaan. De Franse minister Robert Buron bekijkt de maquette van het nieuwe gedeelte. De heer C. Samsom, schaakkampioen van Soest, heeft vrijdagavond simul taan gespeeld in het Oranje Hotel en 10 partijen gewonnen, 4 verloren en 1 remisie gespeeld, zodat de uitslag IOV2-4V2 is. Hij won van de heren Immerzeel, Van Coeverden, Cordeau, Landman, Ey, Verkerk, v. d. Vucht, Pilot, Boesjes, Wamsteeker, speelde remisie tegen de heer De Leeuw en verloor van de heren Blom, Van Beinum, Lie en v. d. Wal. j Het vorig jaar hield de r.k. gymnas tiekvereniging „Crescendo" een open luchtuitvoering, die een groot succes werd en voor herhaling vatbaar was. Daarom heeft men deze uitvoering ook dit jaar gehouden en zondagmiddag maakte de drumband van Crescendo een mars door Soestdijk, die als propa- ganda-mars bedoeld was. Om half drie bracht de band 250 leden van Crescendo van de Mariaschool naar het B.D.C.- terrein aan de Waldeck Pyrmontlaan, waar vele ouders en andere belangstel lenden aanwezig waren om te zien wat de kinderen zouden tonen. Voorzitter G. Schoonhoven verwelkom de in het bijzonder pastoor mgr A. G. Smit, afgevaardigden van zustervere nigingen, oud-bestuursleden en de geestelijk adviseur kapelaan Horsthuis. Hij wenste de leden veel succes bij de oefeningen, die zij onder leiding van de heer Hoogbergen en mevr. Plekke- poel uitvoerden. Kleuters uit Soestdijk brachten een zangspelletje en kleuters uit Soest vrije oefeningen. Jongens van 7 tot 11 jaar lieten hun behendigheid bij bankoefe- ningen zien en aspirant-dames en da mes brachten grondgymnastiek. Meisjes van 6 tot 9 jaar voerden een dansje uit en de dames turnden aan de brug met ongelijke leggers, de heren aan de hoge brug en meisjes van 9 tot 12 jaar sloten het eerste deel van de mid dag af met vrije oefeningen. De drumband trad op en opnieuw kon iedereen zien dat Crescendo een bij zonder aardige drumband heeft, waar van de leden bijzonder leuk gekleed zijn. Meisjes van 7 tot 11 jaar voerden een dansje uit, oudere meisjes brachten rit mische gymnastiek, jongens toonden hun lenigheid en behendigheid, de da mes brachten een knotsoefening en tot slot gingen de leden bij vele tiental len over het paard, waarna afgemar cheerd werd. Het was ook ditmaal een aantrekkelijke middag, die ongetwijfeld een traditie zal worden. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen daalde sedert april 1961 van 72 naar 50 per einde mei 1961 en steeg vervolgens tot 51 per einde juni 1961. Kon in april 1961 nog gezegd worden, dat het aanbod van mannen het abso luut minimum nog niet had bereikt, thans moet op grond van het toch al tijd aanwezig blijvende friktieverschijn- sel worden aangenomen, dat een lager aanbod welhaast niet mogelijk is. In de gemeente Baarn waren op het einde van de maand juni 1961 nog slechts 24 mannen werkloos, in de ge meente Eemnes één man en in de ge meente Soest 26 mannen. Blijkens de analyse van de werkloos heid waren nog 26 wrijvingswerklo zen en 25 minder geschikten als werk zoekenden ingeschreven. De daling van het aanbod van man nen sedert einde april 1961 moet wor den toegeschreven aan seizoenbedrijvig heid in de horeca-bedrijven en voorts aan vervulling van vakatures in scheep vaart- en transportbedrijven, als ook in de administratieve sector. In vrijwel alle bedrijfsklassen is het aanbod van mannen thans zeer gering. De vraag naar mannelijke arbeidskrach ten daalde opnieuw en wel van 213 tot 209. Deze daling van de "vraag van de ene maand op de andere betekent op zich zelf niets, maar het is wel opvallend, dat de vraaglijn sedert november vo rig jaar dalende blijft. In 1956 was er een zeer krappe ar beidsmarkt ontstaan, maar in het na jaar 1959 begon de vraaglijn ook aan houdend te dalen. Indien een ombui ging van de conjunctuur ook hieruit verklaard zou kunnen worden, dan kan een zeer geleidelijk verloop naar een evenwichtssituatie voorondersteld wor den. Tegen een aanbod van 19 vrouwen stond per einde juni 1961 een vraag naar 100 vrouwen. Totaal aantal werkloze mannen Soest juni 1960 39, juni 1961 26. Baarnjuni 1960 30, juni 1961 24. Eemnesjuni 1960 geen, juni 1961 1. Mej. A. Frankena, 15 jaar leidster van kabouters en padvindsters, heeft zater dagmiddag in het Baarnse bos afscheid genomen van het vendel bosdieren- fakkeldraagster en haar taak overge dragen aan mej. G. M. Kloet. Niet alleen de padvindsters, maar ook vele ouders en andere genodigden trot seerden de regen en begaven zich naar de grote wagon in het Baarnse bos waar het afscheid plaats vond, nadat eerst enige nieuwelingen tot padvind ster geïnstalleerd waren en de meisjes een aardig programma met zang, volks dansen, toneel en muziek gebracht hadden. Mej. Frankena sprak de meisjes die geïnstalleerd werden toe en wees erop dat deze installatie belangrijk is, maar slechts als de nieuwe padvindsters trouw aan het vendel zullen zijn en niet om kleinigheden wegblijven. Clazien van Bloemendaal, Marian van Gemert, Joyce van Hal, Hetty Jansen, Ineke de Jong, Ankie van Rij, Rina Schaap en Mary Thomas werden ge ïnstalleerd nadat ze de padvindsters- belofte afgelegd hadden en de meisjes brachten hierna met veel enthousiasme en fantasie het gezellige programma dat vooraf ging aan het afscheid van mej. Frankena. Zij kreeg een schemerlamp en bloemen en werd namens het gewestelijk be stuur en het hoofdbestuur toegespro ken door mej. A. E. Pasma uit Zeist, die wees op de waardering welke men algemeen heeft voor het vele werk dat mej. Frankena in de afgelopen 15 jaar voor kabouters en padvindsters ver richt heeft. Iedere zaterdag gaf zij met enthou siasme leiding en er zijn vele jonge vrouwen in Soest, die met plezier te rugdenken aan hun padvindsterstijd. Het is jammer dat zij weggaat want het is moeilijk goede leidsters te vin den, die willen meehelpen aan het vor men van jonge mensen tot goede leden van de maatschappij. Het is echter ver heugend dat mej. Kloet de taak van mej. Frankena overneemt en mej. Pas- ma sprak de wens uit dat meer leid sters uit het vendel zullen voorkomen. Mej. Frankena dankte voor de geschen ken en de vriendelijke woorden en zij wenste haar opvolgster veel succes toe. De Soester Winkeliersvereniging heeft vrijdagavond in het raadhuis J 800, geschonken ten bate van het Soester zwakke kind. Aan het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellingsoorden en vakantiekolonies 419,44), het co mité voor volksgezondheid van de K.A.B. 280,56) en de vereniging voor Christelijke gezondheidszorg 100,—). Deze bedragen zijn vastgesteld aan de hand van het aantal verpleegdagen. Wethouder K. de Haan voerde het woord en hij gaf de bedragen. Hij zei het prettig te vinden midden in de zomer voor St. Nicolaas te kunnen spe len van geld, dat overgebleven was van de St. Nicolaasactie 1960 der Soes ter winkeliers. Dit jaar is de netto opbrengst bestemd voor het Soester zwakke kind. Er is langzamerhand een wijziging ge komen in het soort kinderen dat uitge zonden wordt. Vroeger waren dit kin deren die zwak waren door slechte voeding of gebrek aan licht en lucht, thans worden heel veel kinderen uit gezonden wegens nerveuze aandoenin gen. Men kan deze kinderen niet slechts met meer voeding en rust genezen om dat de problemen rond de kinderen op het psychologisch vlak liggen. De ver zorging van de kinderen moet hierbij aangepast worden. Er zijn nieuwe methoden om te komen tot een meer individuele behandeling van de kinde ren. Hiervoor zijn kleinere groepen nodig die meer personeel eisen en daardoor zijn de verpleegprijzen sterk gestegen. Sneller dan de bijdragen, dus de gift van de Soester winkeliers komt goed van pas. De heer D. Waal, voorzitter van de Soester Winkeliersvereniging, die het bestuur vertegenwoordigde met de he ren M. Jansen en A. P. Hilhorst, ver zekerde dat het werk van de drie ver enigingen bijzonder op prijs gesteld wordt. Daarom fugeert de Soester Win keliersvereniging graag voor St. Nico laas. De heer J. Jongkind, secretaris-pen ningmeester van de christelijke ver eniging, dankte voor de giften. Bij ve len heerst de mening dat er geen zwakke kinderen meer zijn die uitge zonden moeten worden, maar gelukkig weten de Soester winkeliers beter. Voor het eindexamen middelbare school voor meisjes slaagden de dames W. M. E. Bloemsma, E. M. Hoorweg, M. M. Onder de Linden en C. N. B. de Vries, allen te Soest. Er staat in de Torenstraat een kerk die nodig gerestaureerd moest worden en dat is gebeurd. Er staat ook een toren, maar die was goed genoeg om nog vele tientallen jaren te blijven staan zonder restauratie. De klok in die toren was ook best, maar verstan dige mensen vonden het raadzaam de wijzerplaat te verlichten, zodat men ook in donker zou kunnen zien hoe laat het is. Dat gebeurde en het resul taat is dat men nu het gehele etmaal op die klok kan kijken. Niet om te zien hoe laat het is, maar om te zien hoe laat het beslist niet is. Die klok was best zolang niemand zich verbeeldde dat hij niet zo best meer was. Er moesten vaklui bij ko men van zo'n enorm gehalte dat ze in Soest of in de buurt van Soest hele maal niet te vinden waren. Daarom werd een klokkenkei uit Brabant in de arm genomen en lang was de klok buiten gebruik, want die vakman nam er de tijd voor. Blijkbaar heeft hij er echter minder verstand van dan ver moed werd en het is best mogelijk dat men een groot man op het gebied van luidklokken in de arm genomen heeft, die misschien helemaal geen verstand heeft van klokken die niet behoeven te luiden, maar alleen maar lopen. En dan gelijk, als het even kan. Reeds een half jaar geleden is er in de raad gezegd dat we zo langzamer hand belachelijk gaan worden met die klok. Als het nog even zo doorgaat dan verbindt men overal in het land aan de naam Soest niet de naam Soest dijk en het paleis, maar die gekke klok die niet loopt of achter loopt of voor loopt en op de diverse wijzer platen heel verschillende tijden aan geeft. Is het niet mogelijk eens een hele boze brief naar Brabant te sturen met het verzoek een mannetje te zenden die wel weet hoe je met zo'n klok moet omgaan? Misschien komt er een brief terug dat personeelstekort niet toe staat dat men voor een klok verder dan 100 km reist. Dan moet er maar in Soest, Amersfoort, Utrecht of Hilver sum gezocht worden, want we hebben er recht op eindelijk eens te weten hoe laat het is. KANTMAN. Het sluitingsuur voor hotels en café's is thans 23 uur en de vereniging „Soester Horecabedrijven" heeft de ge meente verzocht het sluitingsuur op 24 uur te brengen en de leges voor het verkrijgen van een ontheffing van het sluitingsuur te verlagen. Het college van B. en W. stelt de raad voor het sluitingsuur op 24 uur te brengen. Voor het verzoek van verlaging van de leges zal het college binnenkort met een voorstel komen. EENRICHTINGSVERKEER EN WACHTVERBOD. Burgemeester en wethouders van Soest; gelet op het bepaalde in artikel 5, 6e lid van het Wegenverkeersreglement; maken bekend, dat door hun college is besloten om, onder intrekking van hun besluit van 10 mei 1955, afd. I, nr. 2869, voorwat betreft het bepaalde onder sub B, a. het gedeelte van de Korte Kerk straat, gelegen tussen de Lange Brink- weg en het Kerkpad N.Z., gesloten te verklaren voor alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in één richting en wel in die van het Kerkpad N.Z.; b. een wachtverbod vast te stellen voor het gedeelte van de Korte Kerkstraat, gelegen tussen de Lange Brinkweg en het Kerkpad N.Z. Van dit besluit staat voor iedere be langhebbende beroep open tot het einde van een termijn van dertig da gen na heden. Het adres van beroep wordt aan de Koningin gericht doch ingediend bij de commissaris der Ko ningin dezer provincie, die een bewijs van ontvangst afgeeft. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de desbetreffende hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat, de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., de Koninklijke Automobiel club, de Koninklijke Nederlandse Mo torrijdersvereniging en aan Gedepu teerde Staten dezer provincie. Soest, 11 iuli 1961.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1