4 HET OOG GERICHT OP STRAFFEN. Diploma-uitreiking Koningin Emma Huishoudschool. Contactcommissie van de Soester Toneelverenigingen. Rit van Tempo. Geslaagd. Kerkconcert. Geslaagd. Rectificatie. Gevonden. Weekendwsjding. Gevonden voorwerpen. VRIJDAG 14 JULI 1961. 40e JAAEGANG no. 53 5QI5TEK(()OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Vrolijk wapperden woensdagmiddag de blauwwitte schoolvlaggen bij de ingang van de Koningin Emma Huishoudschool aan de Talmalaan te Soest. Voor veel leerlingen betekende dit de uitnodiging voor een feestelijk samenzijn verbonden aan de diploma-uitreiking. Om half drie werden ouders en leer lingen door de directrice, mejuffrouw Jirris, hartelijk welkom geheten. Spr. stelde het op hoge prijs, dat de voorzit ter met enige bestuursleden, alsmede de gecommitteerde en de consulente van het leerlingstelsel, de dames Rijk en Brouwer, aanwezig waren. Een bijzon der welkomstwoord richtte zij tot de geslaagde leerlingen en feliciteerde hen met het behaalde succes „Gedurende enkele jaren hebben jullie op onze school les gehad. De een heeft beter de ander minder goed gewerkt. De aanleg en de belangstelling was ook wel heel verschillend. Voor de leer krachten heeft het heel wat zorg en moeite gekost alles op tijd klaar te krijgen. Opvallend was, dat er vele primaire leerlingen onverschillig waren voor bepaalde vakken. Een veel voor komende vraag was„Wat heb je nu aan Maatschappijleer Allerlei proble men van belasting, verzekering e.d. laat ik later wel door m'n man opknappen Wat de kleuterhulpen betreft kon spr. een heel ander geluid laten horen. De klas was een eenheid geworden en sa men ging het op het doel af. Rustig en beheerst is er examen gedaan en met zeer gunstig resultaat. Allen zijn ge slaagd. Burgemeester Bentinck wenste hierna de geslaagde leerlingen geluk. Aan een di ploma-uitreiking is altijd een gevaar verbonden, Zo_ gauw. wordt .gemeend daar drait alles om. Toch is het behalen van een diploma nog maar een stap. Het gezegde„Wijsheid komt met de jaren" gaat maar gedeeltelijk op. Spr. gaf dan ook de raad „Vergaar wijs heid". Wie het hardst heeft gewerkt, heeft het meeste profijt. Tenslotte wens te spr. degenen, die de praktijk in gaan of een verdere opleiding gaan volgen, veel succes. Hierna volgde de ondertekening en uit reiking van de diploma's. Van de 41 primaire leerlingen hebben zich er 3 teruggetrokken, 5 zijn afgewezen, 1 mag herexamen doen en 32 zijn geslaagd. Voor de opleiding kleuterhulp zijn ge slaagd Ans v. d. Bovenkamp, Soest. Gerda Heinhuis. Soest. Truus Hooge- veen, Amersfoort. Aartje Kuiper, Baarn. Harma van Deutekom, Hilversum. Rita Hoksbergen, Baarn. Tineke Krijt, Soest. Ada Stroo, Baarn. Het eindgetuigschrift der primaire op leiding werd uitgereikt aan Tineke Anders, Ans Baars, Sytske Brons, Alei- da Brons, Carla Bruins, Mary van Del den, Ria van Capelle, Janny Croon, Ine ke Duyst, Corry Kraay, Margo Groen, Berna Huisman, Greet Klomp, Trudi Onwezen, Nellie Prins, Dina Rijksen, Dientie de Rooy, Tjitske de Rooy, Ger Gruizinga, allen te Soest, Jopie van Oven, Soestduinen, Marian Brandsma, Anneke de Bree, Hannie den Hartog, Margriet van Klooster, Ludie van Pagée, Corrie Reynen, Janny Roodhart, Joyce Weiffenbach, Hannie van Wilsum, Nan- nie Pels te Baarn en Beppie van Ou- werkerk te Amersfoort. 1 leerling kreeg een herexamen. De navolgende leerlingen werden be vorderd. IAPlonia Abbel, Joke Blomberg, Niesje v. d. Brink, Corrie van Brum- melen, Anneke de Gier, Joke v. d. Heu vel, Willy Jonker Joke Kersten, Nellie Kuil, Fieneke Nijssen, Mieke Renooy, Carla van Scheppingen, Joke Surstedt, Beppie Terlouw, Ineke van Toor, Joke Veldhuizen, Anneke Verkaart, Edith Verkerk, Janny Verwoerd, allen te Soest en Gerda Hogendoorn en Joke Duiser te Baarn. 1B Margreet Brandsen, Nellie Bouw meester, Betty ten Broek, Cobi van Gelder, Tineke Grasmeyer, Joke Jan sen, Nellie v. d. Kieft, Corrie van Ee, Truus Kinderdijk, Lieneke Natter, Rita Spil, Irene Suik, Enie Verdurmen, Carla Versteeg, Janny Visser, Willy Wallet, Ansje Warger, Andrea van Os, allen te Baarn, Beppie Grijm, Ria Hoefman en Anneke Kooy te Soest. IC Ina Beernink, Liesje Boltjes, Corrie van Brummelen, Marga Christiaans, Ma rian Croon, Ineke Groenesteyn, Joke v. d. Hoeven, Stieneke Kareisen, Henny Kleijn, Gerry van Kooy, Elly Kraay, Meta Kriek, Willy de Kruyff, Corrie v. Velzen, Joke Wassenaar, Joke Wijn- hoff, Yvonne Odink, allen te Soest. Adrea Lap, die iedere dag Artis te Amsterdam bezoekt, mocht een fles melk opvoeren aan de enkele weken geleden in Artis geboren Watoesie koe. Een dezer dagen is een besloten verga dering gehouden van de besturen van een aantal Soester toneelverenigingen, welke vergadering op verzoek van de heren H. v. d. Pol en C. Kamerbeek, resp. voorzitters van de toneelverenigin gen ,,Kerkebuurt" en „Ons Genoegen", was uitgeschreven. In deze vergadering zijn diverse pro blemen naar voren gekomen- waarvoor een oplossing moet worden gevonden. Mede hierdoor is dan ook een contact commissie in het leven geroepen om te trachten de problemen van het ama teurtoneel te onderzoeken en tot een gunstige oplossing te brengen, o.a. sub sidie voor oefenlokaal en het houden van wedstrijden. Reeds enige jaren bestond in Soest een competitie op toneelgebied met als inzet de V.V.V.-wisselbeker. De eerste jaren werd met veel enthousiasme sportief gestreden, maar door diverse oorzaken verflauwde de animo, zodat het afge lopen seizoen 1960-'61 niet voor de V.V.V.-beker werd gespeeld. Een uitzon dering hierop vormde de toneelvereni ging „Ons Genoegen" met het bekende stuk „Het Woord" van Kaj Munck. Getracht zal worden dez:e wedstrijd nieuw leven in te blazen. In eerste instantie zal in het najaar de wedstrijd worden voortgezet door de verenigingen „Soestdijk" en „Kerke- buurt". Al is de beker een mooi bezit, het uit eindelijke doel is het toneelspel op een hoger en beter plan te brengen, hetgeen het Soester publiek ten goede komt en daardoor uiteindelijk het to neelleven tot bloei te brengen. Het voorlopig bestuur, gevormd door de heren J. van Rossum, C. P. Hilhorst en H. Hessing, resp. voorzitter, secreta ris en lid, zal allereerst trachten nog meer toneelverenigingen in deze com missie od te nemen, waardoor de werk kracht kan worden vergroot. Woensdagavond hield Tempo de derde rit van de recordcompetitie, een tijdrit over 40 km. Er werd gereden in de Hooglandse polder en de deelname was weer goed. Na loting ging Klaas van 't Klooster als eerste van start voor acht ronden. Daarna volgden de anderen met steeds een minuut tussenruimte. Op de halve minuten vertrokken de aspiranten en de veteranen, 16 in totaal. Door de zware regenval was de tempe ratuur koel en er stond nogal wat wind. Toch zijn er prima tijden ge maakt. Jaap v. d. Burgt stond geblesseerd aan de kant. Menze v. d. Broek en Adri Doekemeljer gaven na enkele ronden op. Enige renners waren absent, maar Leo Hese was weer van de partij en hij deed het best, want hij bezette de 2e plaats. De uitslagen zijn Seniores 1. Gerrit Ruttenberg, 1.01.52. 2. Leo Hese 1.04.29. 3. Aad Post 1.05.11. 4. Rob de Haas 1.05.37. 5. Klaas van 't Klooster 1.06.56. 6. Wim Schaeffer 1.08.07. 7. Theo Zeedijk 1.12.03. 8. Wout van 't Klooster 1.14.18. Aspiranten, 20 km. 1. Harry Visser 37.15. 2. Wim v. d. Linden 37.28. 3. Johnny Visser 38.23. 4. Theo Schaafsma 48.06. Veteranen 1. G. Visser sr., 30 km in 58.06 minuten. Voor het rijbewijs A en BE zijn ge slaagd de dames en heren Borgman, Den Dekker, Hartog, Kuijper, Kooijman, Van Leek, Olieman, Overhof, v. d. Pol, Rubbingh, Van Sitter, Westeneng, Win- deij en Witkamp. Zij werden opgeleid door Autorijschool De Witte Pompen, Steenhoffstraat 25, Soest. In de Oude Kerk is een concert gehou den ter gelegenheid van de ingebruik name van het nieuwe koororgel dat door de Muziekkring De Cantorij van Maarten Kooy is aangekocht om het oude kabinetorgel, dat men lang in bruikleen had, te vervangen. Voor dit concert was de belangstelling bevredi gend. Gert Muts speelde een orgelconcert van Handel en hij liet de toehoorders hiermee volledig kennismaken met het nieuwe fraaie instrument, dert Muts speelde dit werk als solist, begeleid door het orkest van de Cantorij. Maarten Kooy was hierbij de dirigent en het samenspel tussen orkestleden en solist was uitstekend. Van Telemann werd een suite voor orkest uitgevoerd met een driedelige ouverture gevolgd door een zevental dansvormen. Gert Muts verzorgde de continuo-partij. Voor het eerst werd een openbare uit voering gegeven van een werk van Maarten Kooy, cantororganist van de Oude Kerk. Solist en orkest voerden „Het lied van de zeven geheimen" voor sopraan en strijkorkest uit. De componist schreef dit werk aan de hand van een tekst van de dichter Guillaume v. d. Graft. In het werk zijn enige zeer bekende koralen verwerkt waaronder het over bekende „O Haupt voll Blut und Wun- den" uit de Mattheus-Passion van Jo- hann Sebastian Bach. Richtlijn in het kerkelijk jaar, beginnend met Kerst mis en eindigend met Pinksteren. Mede door het voortreffelijk zingen van de sopraan Maria v. d. Slikke kreeg dit werk van de Soester compo nist een uitstekende ontvangst en men mag aannemen dat het niet bij deze eerste uitvoering zal blijven. Een aantal koorbewerkingen over psalm 101 en 105 van Goudimel, Prae- torius en Maarten Kooy werd uitge voerd en hiermee kon men kennisma ken met de goede koorzang van het Ned Herv. Kerkkoor der Oude Kerk en met het kinderkoor. Het was een bijzonder geslaagde avond, die ertoe zal bijdragen de kerk- concerten in de Oude Kerk nog meer bekendheid te geven, waardoor de be langstelling steeds zal toenemen. Aan het Constantijncollege te Amers foort slaagde voor het eindexamen H.B.S. B J. van Veen en voor H.B.S. A P. Tool. O O n a De burgemeester spreekt tijdens de opening van de rioolwaterzuiverings installatie. Voor uitvoerig verslag zie men elders in dit blad. In ons nummer van vorige week vrijdag hebben wij gemeld, dat het chr. gem. zankoor „De Lofstem", onder leiding van de heer G. v. d. Schepop, op het concours te Elburg een eerste prijs behaalde in haar afdeling met 219 pun ten. Dit moest zijn 229 punten. Op ons bureau werd een groene kin dersweater gebracht, welke na afloop van de kindervoorstelling van Pipo, in het openluchttheater is gevonden. Dit exemplaar kan aan ons bureau worden afgehaald. Ieder weldenkend mens is er nu zo langzamerhand wel van overtuigd dat we met onze half-zachte justitie hoe langer hoe verder van huis raken en in de doodgewone aanrandings- en wurggevallen vinden we dat helaas al vanzelfsprekend, zoals we het ook van zelfsprekend vinden dat aanrandingen en wurgmoorden tot de dingen van alledag gaan behoren. Een nieuwe vorm van misdaad heeft zich echter aangediend, ernstiger nog dan wat wij dagelijks horen en lezen. Een jonge vader heeft zijn vierjarig dochtertje twee jaar achtereen bont en blauw geslagen, maar dat vond hij nog niet genoeg. Een half jaar gele den heeft hij de arme kleine met ont bloot buikje tegen 'n gloeiende kachel geduwd. Niet in een woede-aanval, maar als strafmaatregel. Dat was ech ter niet genoeg, want hij liet haar na deze wandaad twintig minuten lang op enige centimeters van de kachel ver_ wijderd staan. Gelukkig ging de zaak niet in de doofpot en een arts consta teerde dat het kind een tweede-graads brandwond van 10 cm middellijn had opgelopen. De officier van justitie was woedend en hij sprak er zijn spijt over uit dat de rechtsspraak niet meer beschikken kan over stokslagen en brandijzers. Hij eiste vijf jaar tegen deze door trapte schurk. Een keiharde jongeman, zegt het psy chiatrisch rapport van deze ploert en toen ik het las hoopte ik dwaas genoeg op een telefoontje van de een of ande re justitie-instantie, die mij zou ver zoeken een einde te maken aan deze hardheid. Graag zou ik aan dat ver zoek voldaan hebben en deze' proleet met een eind hout net zo lang afge dekt hebben tot alle hardheid plaats gemaakt zou hebben voor murwheid. En met mij velen. „Hier schiet de wet tekort", verzucht te de officier van justitie, toen hij niet meer dan vijf jaar kon eisen. Dat is natuurlijk in een handomdraai te ver helpen, zoals er ook weinig voor nodig was om oorlogsmisdadigers in ons land te laten fusilleren, hoewel de wet de doodstraf niet kent. Laat men spoedig mannetjes aanstel len die bevoegd zullen zijn om dit soort onverlaten murw te slaan en laat men ophouden met het zeuren over de bitterheid, die over deze men sen komt als ze flink met een eind hout afgeranseld zijn. Misschien wor den ze wel zo bitter dat ze zich ophan gen, dan zijn wij er mooi vanaf. Vijf jaar Dan loopt hij natuurlijk over drie jaar weer tussen ons, omdat hij zo goed opgepast heeft. KANTMAN. In de Julianakerk te Soestdijk wordt morgenavond wederom een weekend wijding gehouden. Ds v. d. Loo houdt een korte toe spraak, de mezzosopraan Sjouk Schol- tens zingt, Maria Maatman draagt voor en de heer G. den Broeder bespeelt het kerkorgel. Het volgende programma wordt ge geven OrgelTwee koraalbewerkingen van J. G. Walther. a. O Welt, ich muss dich lassen, b. Es ist das Heil uns kommen her. Voordracht. Zang Aria uit de Messias van G. F Handel. „He was desprised". Toespraak „Omgaan met Jezus". Zang Dir, Dir Jehova, will ich singen. Orgel Koraalfantasie, a. Scheepje on der Jezus hoede. b. Allein Gott in der Höh sei Ehr. De avond begint om 8 uur. De toegang is vrij. Op zaterdagmiddag en woensdagmid dag kan men bij de politie terecht voor de volgende gevonden voorwer pen: autosleutel, doos met dameshand schoenen, doos met kinderschoenen, stropdas, kinderbril, bruine portemon nee, broodzaag, autoband met binnen band, rode damestas, damesfiets, doos je met poeders, groene jas, wit kin derlaarsje, armbandje, regenbroek, zonnebril, dameshandtasj'e, etui met bril en vulpen, lichtblauw kinderjasje, jasje met koperen knopen, grijze pul lover, kinderjurkjes, broodtas met in houd, etui met vulpen en balpoint, grijze damesparaplu, doos met zeep, damestas, fietspomp.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1