C AMER A'S Foto van Essen ystuisi CASSETTES Opening rioolwaterzuiveringsinstallatie door wethouder W. G. van Zadelhoff. FLEXAJ lakken van Sikkens. Drogisterij^erfade! S( R A A L Soest voor dertig jaar. Vervolg raadsverslag. Keuze van 1®,7S tot 600,—. Edelstaal Horlogerie VAN WIEREN ïn de nieuwe Rioolwaterinstallatie werd ook geschilderd met Standen zomeravondcompetitie. v.v.z. c. PIGMA-DERM Ernstig ongeluk. De VOORZITTER verzoekt het krediet met 4000,tot 51.000,te ver hogen, zodat bij deze woningen een grote schuur gebouwd kan worden, die men eventueel als garage kan ge bruiken. De heer HOM (K.V.P.) vindt het be drag schrikbarend hoog en had lie ver gezien dat er een aantal nieuwe huizen voor neergezet werden. De heer HILHORST (K.V.P.) vraagt zich eveneens af of deze huisjes dit hoge bedrag wel waard zijn. Hij is met de heer DIJKSTRA (prot.chr.) van me ning dat het aanbeveling verdfent wo ningen met historische waarde te res taureren, maar dan liever De Drie Ringen, het oude raadhuis of de oude school. De waarde van de historische kern van Soest is niet afhankelijk van het al of niet restaureren van deze huisjes. Mevr. POLET (P.v.d.A.) is voor de res tauratie als het rijk inderdaad 40 subsidie verleent en de povincie 10 °/o, zoals in het raadsstuk staat. De VOORZITTER geeft de verzeke ring dat dit gebeuren zal. Dit bewijst reeds dat Monumentenzorg deze huis jes historische waarde toekent. Voor een leek is het moeilijk te be kijken wat wel en wat niet waard is gerestaureerd te worden. Het is bij voorbeeld zeer de vaag of subsidie ver leend zou worden voor een eventuele restauratie van De Drie Ringen. De drie huizen in de Eemstraat zijn archi tectonisch waardevoller. De kosten zijn niet gering, maar restaureren is nu eenmaal duurder dan nieuwbouw. Het werk dat gedaan moet worden is bij zonder loon-intensief en de lonen zijn hoog. Conform b.esloten met de aantekening dat de heer Hilhorst tegen het voor stel is. BIRKSTRAAT - SOEST-ZUID „De zaak met sortering". Laanstraat 77 Telefoon 4361 Enig depositair ter plaatse. 22. Voorstel tot verkoop van grond ge legen aan de Beetzlaan aan H. W. van Asch. Conform besloten. 23. Voorstel tot oninbaarverklaring van posten over het dienstjaar 1960. Conform besloten. 24. Voorstel tot voorlopige goedkeu ring van een plan tot onteigening van grond, gelegen aan de Noorderweg. Dit voorstel wordt ingetrokken omdat in een volgende raadsvergadering een voorstel zal komen om deze grond te kopen. 25. Voorstel tot aankoop van een per ceel grond gelegen aan de Dorrestein- weg van T. Kroon. Conform besloten. 26. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet van 150.000,voor de aanleg van riole ring en wegen op het industrieterrein. Het nagekomen raadsstuk dat bij dit voorstel hoort geeft bijzonderheden over enige aanbestedingen. De bedra gen van de laagste inschrijvers waren veel hoger dan de bedragen van de be grotingen en dit bracht moeilijkheden met zich mee. Gunning aan de laagste inschrijvers betekent overschrijding van 't krediet met ongeveer 150.000,-. Enige begrotingen dateren van 1959, toen het bijzonder droog was. Toen is te weinig rekening gehouden met het feit dat de grondwaterstand bij uitvoering van de werkzaamheden veel hoger zou kunnen zijn dan bij de proefboringen in de droge zomer van 1959. Ook zijn materiaalprijzen en de lonen gestegen en dit vormt met dê bronbemaling als gevolg van de grond waterstand en de verhoging van enige andere postgn een aanzienlijk verschil. De heer HILHORST (K.V.P.) is van mening dat de fout bij de gemeente ligt. Reeds vele malen eerder heeft hij erop gewezen dat men veel te laat is •met bouwrijp maken van gronden en het aanleggen van alle mogelijke dingen. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordt dat men niet alles vooruit kan aanleggen. De heer HILHORST (K.V.P.) antwoordt dat het verhogen van de aannemings sommen de hele exploitatie-opzet in het honderd gooit, maar wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) is van me ning dat dit nog wel zal meevallen om dat men de toekomstige grondprijzen zonodig kan vaststellen dat het verlies gecompenseerd wordt. Conform besloten. RONDVRAAG. Mevr. MUURLING (prot. chr.) vraagt opnieuw aandacht voor loslopende honden, want zij is bang dat die te snel afgemaakt zullen worden als ze gegrepen zijn en hun baas niet komt opdagen. De VOORZITTER stelt haar gerust en zegt dat het voorstel van de loslopen de honden opnieuw in de raad zal ko men als advies ingewonnen is bij Baarn. De heer HOM (K.V.P.) maakt zich zor gen over een openstaand kelderluik van de oude woning achter de kerk in de Torenstraat. Dit huis zal geres taureerd worden en de kelder zal er niet beter van worden als het luik altijd openstaat. De VOORZITTER antwoordt dat de eigenaar zelf moet weten of hij dit luik open laat staan of sluit, maar hij zal toch gewaarschuwd worden, want het is mogelijk dat kinderen in de kel der vallen. De heer PIEREN (P.v.d.A.) wijst erop dat Soesterberg geen lompenhandelaar meer heeft nu de enige man die dit bedrijf uitoefende op last van de ge meente ermee op moest houden. De kans is niet uitgesloten dat inwoners van Soesterberg, die hun rommel kwijt willen, dit in bossen of plantsoenen gooien. De VOORZITTER antwoordt dat de man in kwestie weigerde zich te on derwerpen aan de beperkende bepa lingen verbonden aan de ontheffing van verbodsbepalingen uit de Hinder wet. Men moest het bedrijf sluiten. Hij ging in beroep bij de Kroon maar de gemeente kreeg gelijk en zou hem nu zelfs niet mogen toestaan het be drijf weer te beginnen. Misschien is het mogelijk lompenhandelaren van Soest aan te trekken. De heer HILHORST (K.V.P.) is van mening dat niet alleen inwoners zich van zaken die ze niet meer nodig heb ben ontdoen door ze eenvoudig weg te gooien, maar dat er ook wel han delaren zijn die waardeloze spullen langs de weg deponeren om er vanaf te zijn. Na de rondvraag wenste de voorzitter de raadsleden een prettige vakantie toe en sloot de vergadering. Dindsdagmorgen is in aanwezigheid van vele genodigden de rioolwaterzui veringsinstallatie aan de Maatweg door wethouder W. G. van Zadelhoff ge opend. Deze installatie - kosten 1,6 miljoen gulden - ligt naast het Kom- postbedrijf dat een jaar geleden door Z.K.H. Prins Bernhard geopend werd. De burgemeester sprak een welkomst woord tot de genodigden, onder wie de wethouders Dr D. J. P. Oranje en K. de Haan, de. gemeentesecretaris, de heer J. J. J, M. Festen, Ir. F. N. Sik- kes, lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht, Drs Giltjens van de Provin ciale Waterstaat, de heren Ir Molle- man, J. Malda, G. van Vulpen en Ir F. H. Klokke van het ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey te Amers foort, dat het ontwerp voor de instal latie maakte, Ir. W. P. Strijland, direc teur van het aannemersbedrijf J. M. Strijland te Uithoorn dat de installatie bouwde, uitvoerder G. de Ronde van dit bedrijf, Drs B. M. Hoeks, van het Rijksinstituut Zuivering Afvalwater (RIZA) te Voorburg. Ir. J. G. Slijkhuis van de Unie van Waterschapsbonden te Haarlem, bestuursleden van het Wa terschap Langeindse Maten, alle leden van de Soester gemeenteraad, uitge zonderd de heren D. de Haan en Kal den, hoofden van dienst en van afdelin gen van gemeentehuis, de dienst ge meentewerken, gasbedrijf en kompost- bedrijf. maakt is deze oplossing nog niet. De burgemeester bracht in herinne ring dat reeds in 1942 een brief ge schreven is aan het Rijksinstituut Zui vering Afvalwater, waarin de riolering en de zuivering van het rioolwater te Soest ter sprake gekomen is. De oorlog gooide echter roet in het eten en pas in 1952 nam men deze zaak opnieuw ter hand. In 1953 werd weer advies van het RIZA gevraagd en kort daarop kreeg het Ingenieurs bureau Dwars, Heederik en Verhey op dracht een ontwerp te maken. Aanvankelijk zou de installatie 453.000,kosten, later 536.000,en 600.000,maar tenslotte kwam er nog een miljoen bij. Tendele kwam dit door de invloed van de bouw van het Dano-vuilver- werkingsbedrijf, dat het vorig jaar ge opend werd. Vele moeilijkheden van financiële en technische aard zijn overwonnen en de burgemeester sprak van een feest dag nu men eindelijk zo ver was dat de installatie officieel in gebruik ge nomen kon worden. Ir F. N. Sikkes wenste de gemeente geluk namens Gedeputeerde Staten. Het is G.S. bekend hoeveel moeilijk heden overwonnen moesten worden voor de opening een feit kon zijn. Soest heeft nu in samenwerinkg met Baarn een vuilverwerkingsbedrijf en in eigen exploitatie een rioolwaterzui- FLEXA LAK IS OOK DE KWALITEITSVERF VOOR U. Gemakkelijk te verwerken en grote duurzaamheid. Vraagt onze expert bij U thuis voor een advies. Ook voor alle SCHILDERSGEREEDSCHAPPEN VAN WEEDESTRAAT 20 SOESTDIJK TELEF. 2374 Ir B. Molleman van het Ingenieurs bureau Dwars, Heedrik en Verhey dankte voor de prettige samenwerking tussen allen die de installatie tot stand gebracht hadden. Drs B. M. Hoeks van het Rijksinstituut Zuivering Afvalwater gaf hierna een uiteenzetting van de werking der nieu we installatie, die beoogt het vuile rioolwater dusdanig te zuiveren dat het onschadelijk voor vissen en dieren wordt. Ook de mens zal 't na zuivering weinig schade kunnen berokkenen, maar de installatie maakt van het ri oolwater geen drinkwater. Het rioolwater komt met zand en mod der door de leidingen het pompgebouw binnen. In het gebouw zorgt een snij- rooster, voorzien van scherpe messen, voor het versplinteren en verfijnen van de grove bestanddelen. Het water wordt dan opgepompt naar een zand vanger, waar het in beweging ge bracht wordt. Het zand bezinkt hier en rioolmodder met opgeloste bestandde len blijven in het water achter. In een groot voorbezinkingsbassin zakken de rnodderdeeltjes weg en komen tot be- zinking. Door schuiven wordt het uit deze tank verwijderd, waarna het in de slijkgistingstank verzameld wordt. juwcL/e* HORLoaeR- De burgemeester verwelkomde in het bijzonder Ir F. N. Sikkes van Gedepu teerde Staten, want zijn aanwezigheid toonde opnieuw dat G.S. bijzonder veel belangstelling heeft voor deze nieuwe installatie, die met vele moeilijkheden tot stand gekomen is. Gedeputeerde Staten hebben echter steeds achter de gemeente gestaan. Er moest iets gedaan worden aan de onhygiënische toestanden in Soest. Er moest een riolering komen en men moest een manier bedenken, die het mogelijk zou maken het rioolwater op behoorlijke wijze kwijt te raken. Hier voor was overleg met het bestuur van het Waterschap Langeindse Maten no dig. Op alle mogelijke manieren is be keken hoe het gezuiverde rioolwater kwijtgeraakt kon worden zonder dat er van wateroverlast sprake zou zijn, want het waterschap moet waken te gen deze overlast. De oplossing die ge vonden werd is niet perfect, maar uit het vinden van deze oplossing blijkt dat het waterschap niet alleen gelet heeft op de belangen van de eigen ingelanden, maar een open oog heeft gehad voor de moeilijkheden van de gemeente en voor het gemeenschaps belang. Met de oplossing die gevonden is zijn de belangen van het waterschap eerder gebaat dan geschaad, maar vol- veringsinstallatie waarmee de gemeen te heel veel andere plaatsen voor is. Kompostbedrijf en rioolwaterzuive- ringsbedrijf zullen de mogelijkheden in Soest goed te wonen vergroten. Ir Sik kes sprak de wens uit dat de exploita tie van het bedrijf volledig aan haar doel zou beantwoorden. De heer P. van Roomen sprak namens het waterschap Langeindse Maten. Het probleem van de zuivering en de af voer van het rioolwater bracht vele moeilijkheden met zich mee voor ge meente en waterschap. Er is echter op bijzonder prettige wijze samengewerkt om een oplossing te vin den. Deze is niet geheel bevredigend, maar als de samenwerking zo uit stekend blijft dan zal de uiteindelijke onlossing zeker ook gevonden worden. De heer Van Roomen overhandigde de burgemeester een voorlopige ver dunning. Deze dankte voor de vergunning en de bloemen die het waterschap geschon ken had. De vergunning is een bij zonder waardevol geschenk op deze openingsdag, want het is het bewijs van de goede samenwerking tussen waterschap en gemeente, die ongetwij feld zal voeren tot de uiteindelijke op lossing, die voor beide partijen volle dig bevredigend is. Van alle verontreinigende bestandde len is nu 40 °/o uit het water verwij derd. Zestig procent bestaat uit kleine verontreinigende deeltjes, die door bacteriewerking bestreden worden. Het water wordt uitgesproeid boven een biologische zuiveringstank, die gevuld is met lavastenen. Van onderen wordt lucht toegevoerd. Het water zakt weg in de lavastenen en in deze tank ver richten bacteriën hun reinigende wer king. Dit gebeurt zo radicaal, dat 95 °/o van de afvalstoffen aan het water ont trokken wordt. Het water komt nu in de nabezinkings- tank en door bezinking worden de laat ste ongerechtigheden verwijderd. Het gezuiverde water wordt uit deze tank afgevoerd naar de Eem. De rioolmodder, die uit het water ver wijderd is, geeft nogal wat problemen, want het drogen van deze modder is heel moeilijk. Ten dele wordt de voch tigheid bestreden door bacteriewer king en daarna gaat de modder naar droogbedden om volledig te drogen. Dan kan het als mest gebruikt worden. Na zijn uiteenzetting wenste de heer Hoeks de gemeente geluk met de ope ning van dit mooie bedrijf. Wethouder Van Zadelhoff sprak zijn gelukwensen uit als voorzitter van het Kompostbedrijf. Hij wees op de moei lijkheden die men heeft bij het drogen van het rioolslib. Gedeputeerde Staten heeft aandacht geschonken aan een mechanische verwijdering van het wa ter uit het slib, maar hiervoor zullen proeven genomen moeten worden. De wethouder verzocht de burgemeester te willen proberen van G.S. gedaan te krijgen dat de gemeente Soest voor het nemen van deze proeven uitgezocht wordt. Na opening van de installatie door het omdraaien van een knop, werd het be drijf bezichtigd. Deze bezichtiging vormde voor de raadsleden een onder deel van een excursie welke zij dinsdag door Soest en Soesterberg gemaakt hebben. Eerste klasse A. Tweede klasse A. Polynorm 11 22 Hakaspa 9 18 Bronswerk 11 13 D.V.A. 9 13 10 11 Nefkens 11 13 "W.P.H.-Boys 11 11 V.V.L. 10 11 H.V.C/55 11 10 Hapam 7 8 K.P.S. 10 9 170 TD 2 10 5 170 TD 10 4 V.V.Z. 2 10 5 Centurion 10 4 Z. en O. 10 2 Tweede klasse B. Derde klasse A. Pantolux 7 14 Centurion 2 10 17 Z. en Sch. 9 13 Wolos 10 15 553 TD 8 11 Spoorvogels 10 11 Van Halteren 9 11 A.B.F. 10 10 V.O.G. 9 7 C.I.H.A. 10 6 Hakaspa 2 10 4 C.S.M. 10 6 Haceka 10 2 K.P.S. 2 10 5 Molenaar 0 0 Derde klasse B. Derde klasse v.v. De Graaf 9 17 v.v. C.B. 9 16 DALCO 11 16 V.V.A. 9 12 W.P.H.-Boys 2 9 10 Foxboro 9 12 RAL 8 9 G.W.K. 9 8 Electrofact 9 8 F.S.V. 9 4 G.T.D. 11 4 T.O.C. 9 2 RODA 9 2 Dokter Rio constateerde dat hij een hersenschudding had, terwijl zijn lin ker been gebroken was. Per zieken auto van de E.H.B.O. is hij naar De Lichtenberg gebracht. De fiets werd to taal vernield en de auto had een ka potte voorruit. Ook was hij aan de voorzijde beschadigd. mei en zonder zon Woensdagmiddag, om 5 uur, reed de Soester J. L. per fiets op de Beuken laan. Hij kwam uit de richting Soest- dijk en stak bij de Molenstraat zijn arm uit. Direct daarop sloeg hij links af en daardoor werd hij gegrepen door de auto van P. L. H. - eveneens een Soester - die hem juist wilde passeren. L. werd van zijn fiets geslingerd, kwam op de motorkap, verbrijzelde de voorruit en viel op het wegdek. De gemeenteraadsverkiezingen kwa men 30 jaar geleden steeds nader en er werd geadverteerd „Wie Soest uit het huidige moeras wil helpen stemme op één der candidaten van lijst 4, „Algemeen Gemeentebelang". Deze par tij zette een duur manifest in de krant, waarin stond dat Soest verloren zou gaan als men niet op lijst 4 stemde. De partijen die samen lijst 4 vormden zijn allang verdwenen, maar Soest be staat nog. „Een bewoonster van een steeg tus sen de Oude Gracht en de Hamburger straat in Utrecht ontving bezoek van 2 mannen die onder invloed van sterke drank verkeerden en het haar lastig maakten. Eén der mannen brak de trapleuning af toen hij het huis verliet en wilde daarmee de bewoners te lijf gaan. Een meisje waarschuwde een politieagent, die erin slaagde de mannen het huis uit te werken. Toen zij op de Oude Gracht gekomen waren, keerden bei den zich tegen de agent. Een ernstige vechtpartij ontstond, waarbij de om standers de agent kalm met zijn twee belagers lieten worstelen zonder een hand uit te steken. Tenslotte rukten beiden zich los en verdwenen in één der vele stegen en sloppen die op de Oude Gracht uitkomen. De agent had zijn revolver getrokken en schoot op de beide vluchtelingen. Toen assistentie voor de politie kwam opdagen slaagde men er niet meer in de vechtersbazen te arresteren. Zondagochtend werden de verzetsple- gers in Soest van bed gelicht en mee naar het bureau genomen. Eén der mannen had een kogel in zijn kuit ge kregen, die het been aan de voor zijde weer verlaten had." De verkiezingspropaganda nam steeds toe en zelfs vrouwen klommen in pennen en schreven ingezonden stuk ken. Een dame deed dat als volgt: ,,'t Zal niemand verwonderen als vele vrouwen in deze dagen de plaatse lijke bladen doorlezend deze met weerzin terzijde leggen, wanneer haar oog valt op het onverkwikkelijk ge schrijf, waarin de drijvers van ver schillende politieke partijen hun heil zoeken naar aanleiding van de aan staande gemeenteraadsverkiezing. En toch is het nodig dat ook wij vrouwen er ons van doordringen dat de dag van stemmen voor Soest een belang rijke dag is en dat het stembiljet in onze handen een machtig middel kan zijn om de belangen van onze ge meenschap te dienen en wel door deze toe te vertrouwen aan hen, die dit het meest waardig zijn. Wie dat zullen zijn? Niet zij die zich laten drijven door klassehaat of partijpolitiek. Niet zij die menen dat het in troebel water goed vissen is. Maar het zijn die plaatsge noten die ernstig en eerlijk het alge meen belang willen voorstaan, die een open oog hebben voor de maatschap pelijke noden en zich verantwoordelijk stellen voor hetgeen er geschiedt in deze plaats. Zoals een goed huisvrouw zorgt dat onder haar beheer niets aan de strijk stok blijft hangen, zo is een plichtsge trouw gemeenteraadslid zich ervan bewust dat de belastingpennigen zo doelmatig mogelijk moeten worden be steed, opdat geluk en welvaart gewaar borgd zijn voor een zo groot mogelijk aantal burgers. Vrouwen van Soest, waar het gaat om verbetering van woningtoestanden, handhaving van de drankwet, behar tiging van het onderwijs en de volks gezondheid en tal van aangelegenhe den, die nauw verband houden met het geluk van uw gezin, daar is het geraden uw stem uit te brengen op candidaten die voor dit alles pal staan en door eendrachtige samenwerking 'n bolwerk willen opwerpen tegen kliek jesgeest, winstbejag en eigenbelang, machten die in de afgelopen jaren al te zeer hoogtij vierden. Daarom gericht op het algemeen be lang van de gemeente en uw stem uit gebracht op een der candidaten van lijst 4." „Een motorrenner uit Hilversum kwam met grote vaart door Soest heen op een moment dat het verkeer vrij druk was. Op de vordering van een agent, die hem wilde aanhouden, rea geerde hij niet, maar hij reed met grote snelheid door. De agent kon slechts nauwelijks aan een aanrijding ontkomen door snel terzijde te sprin gen. De motorrenner is echter bekend en hij zal zich nader hebben te ver antwoorden over het niet stoppen op bevel van de politie, alsmede omdat hij de vrijheid en de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht heeft." Al deze dingen stonden 30 jaar gele den in de courant.

Soester Courant | 1961 | | pagina 6