ZOMER Ruim 28.000 gulden voor jarig Zonnegloren. VAN ESSEN voor Foto leu liet in de Sowjet-Uiiie ook zo zijn? DE WITTE POMPEN Nederlandsclie Handel-Maatschappij, HV. BANK 0 kunt niet alles weten Een apart vakantiepakje Verwaarloos ze niet die Bbenmatiscbe Pijnen UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL BROMMERS R IJ W I E L E N SERVICE vraagt enige mannelijke of vrouwelijke administratieve krachten. Verordeningen voor begraafplaats Soesterberg. Firma VAN DE WIJNGAART Bioscoopprogramma. DERDE BLAD Firma G. van de Pol Loodgieters- werkzaamheden. Het Sanatorium Zonnegloren bestond gisteren 34 jaar en de vereniging Zon negloren zal eind van dit jaar 40 jaar bestaan. Deze verjaardag en dit jubileum zijn woensdag op bijzonder feestelijke wijze gevierd en de jarige jubilaresse heeft ruim 28.000 gulden en vier televisietoestellen ontvangen. Het was weer een grootse dag, waar aan een kleine 2000 mensen deelna men. Zij waren weer ondergebracht in een enorme tent, waar zij om tien uur door de voorzitter van de vereniging, dr. C. Lion Cachet verwelkomd wer den, na opening van de dag met zang, schriftlezing en gebed. De voorzitter bracht in herinnering dat in 1921 te Utrecht de statuten van de vereniging van kracht werden. Dit betekende het ontstaan van de chris telijke vereniging tot oprichting en ex ploitatie van sanatoria voor lijders aan t.b.c. en longziekten. Anders kunt D straks niet meer op of neer... Begin morgen die bloedzuiverende Kruschen-kuur, om zelf te ondervinden - en al spoedig- hoeveel beter ge U voelt, naar lichaam en geest. Want ook uw stemming heeft van Rheumatische Pijnen zo te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen uw hele leven, belemmeren U in uw doen en laten. En dat terwijl hulp voor 't grijpen ligt. Neem toch Kruschen. De kleine dagelijkse dosis doet wonderen. Op uw hele gestel. Op 13 juli 1927 vond de feestelijke opening plaats. Geloofskracht was de bron van de energie die de oprich ters van de vereniging deed werken aan het tot stand komen van het sa natorium. Offerbereidheid van velen bezorgde de middelen en uit de aktivi- teit van hen die de vereniging en het sanatorium stichtten kunnen thans al len die het goed met Zonnegloren me nen moed en vertrouwen voor het he den en de toekomst putten. Ook in 1960 zijn de baten voor het sanatorium in ruime mate toegevloeid. Er kwam 40.000 meer binnen dan in 1959. Dr. Lion Cachet dankte allen die het sanatorium met hun giften ge steund hebben en de heren H. E. v. d. Bogaert en Brandsma in het bijzon der voor het organiseren van deze feestdag. De toekomst van Zonnegloren is af hankelijk van vele factoren. Externe, zoals de afname van het aantal t.b.c.- patiënten, maar ook interne, zoals de voortschrijdende perfectionering in de behandeling en de steeds korter wor dende verpleegduur. Steeds meer pa tiënten kunnen volledig valide en ar beidsgeschikt het sanatorium verlaten. Dr Lion Cachet herinnerde aan het jubileumjaar 1957, toen bij de ver jaardag van Zonnegloren gewezen werd op het jaar 1927. Voor vijf t.b.c.-patiënten was slechts 1 bed be schikbaar. Thans zijn er 4000 t.b.c.- patiënten in ons land en er zijn 5000 bedden. Zonnegloren had in 1960 ge middeld 315 patiënten. Een geleidelijke teruggang van heit aantal is merkbaar en hierdoor kan de akkomodatie iets verruimd worden. In tussen blijft de medische staf, gehol pen door verpleegsters, leerling-ver pleegsters en de leden van de huis houdelijke- en de technische dienst er voor zorgen dat het de patiënten aan niets ontbreekt. Dr. Lion Cachet vroeg een krachtig applaus voor de genees heer-directeur dr. Berghauser Pont en al zijn medewerksters en medewerkers en dit werd graag gegeven. ditie bestaat die alle vrienden van Zonnegloren jaarlijks in het Zonneglo- rengezin bijeen brengt. Zij die komen willen iets doen voor de patiënten en zij tonen dit altijd. Dat zij financiële hulp bieden is nodig, want Zonneglo ren draait nog volop en het neemt een ereplaats in onder het steeds kleiner wordende aantal sanatoria in ons land. Dr. Pont gaf de verzekering dat Zon negloren sanatorium zal blijven zolang er patiënten zijn die genezing van hun t.b.c. willen vinden. Jaarlijks zijn er nog 6 a 7000 slachtoffers, maar toch neemt de t.b.c. geleidelijk af. Enige sanatoria hebben hun poorten gesloten maar Zonnegloren heeft nog altijd ge middeld 300 patiënten. Onder hen zijn er die er vrij ernstig aan toe zijn, maar 96 o/o herstelt en dat is meer dan enige jaren geleden. De t.b.c. blijft echter een verraderlijke ziekte. Het aantal patiënten dat besmettelijke t.b.c. heeft maakte kortgeleden 50 °/o van alle t.b.c. lijders uit, maar thans is het 70 °/o. In 1960 is dan ook in het gehele land tweemaal zoveel voor de bestrijding van de t.b.c. uitgegeven als in 1959. Betere geneesmiddelen brachten betere resultaten in kortere tijd. In 1950 was de gemiddelde verpleegduur ruim 600 dagen, thans ruim 400. De t.b.c. onder mensen boven 50 jaar is sterk toege nomen. In 1950 waren 6 van de 100 patiënten ouder dan 50, thans zijn het er 27 van de 100, dat is 4V2 maal zo veel. De behandeling van de patiënten blijft veel zorg, geduld en toewijding eisen. Vorig jaar is het laboratorium uitge breid, dit jaar zijn er voorzieningen getroffen voor de heren- en damesaf deling. plaatsen, want in Rhenen had ze al gauw Iedereen aangeklampt. Zij kreeg de fiets en haar moeder ontving bloe men, want die had altijd het reisgeld betaald naar de plaatsen die door Teu- nie „afgestroopt" werden. Een bezoe ker vond het sneu dat Jopie de fiets niet kreeg en hij stelde voor een col lecte te houden. Dat gebeurde, maar het bleek ineens niet nodig, want de vereniging van oud-patiënten schonk graag een fiets en de collecte kwam nu ten bate van het sanatorium. Het bureautje met stoel ging nu naar An neke van Rijn in Bergschenhoek, die met de prikkaartenactie 450,inge zameld had. „We moeten paraat zijn als het straks nodig mocht blijken gedeeltelijk om te schakelen. Andere medische doelein den zullen dan gediend moeten worden, maar steeds zullen evangelie en kerk een belangrijke plaats blijven innemen bij het werk voor de patiënten van Zonnegloren, opdat wij kunnen mee bouwen aan de zichtbare en onzicht bare kerk van Christus", aldus dr. Lion Cachet, die tenslotte een minuut stilte verzocht om de nagedachtenis van de overleden erevoorzitter, de heer G. Fritsche en de oud-directrice zuster Van Steyn Callenfels te eren. De geneesheer-directeur, dr. J. A. W. Berghauser Pont noemde het een voor recht dat er een niet-onderbroken tra- NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Dr. Berghauser Pont gaf de verzeke ring dat in Zonnegloren de bestrij ding van de t.b.c. op de eerste plaats zal blijven zolang dit nodig is. Deze bestrijding wordt gevoerd met de we tenschap dat het Bijbelwoord „Dat liefde van Christus ons dringe" een opdracht inhoudt. Nieuwe wegen zullen in de strijd te gen de tuberculose betreden worden, maar de oude beproefde paden zal men tevens aanhouden. Geld noch moeite mag gespaard worden. Niet al leen ten bate van de patiënten, maar ook ten bate van het verplegend per soneel. DUS STEENHOFFSTKAAT 25 - TEL. 2185 Almelo schonk 1500,van een col lecte en Amsterdam 2600,van een prikkaartenactie. De heer J. Peere boom uit Rotterdam deelde mee dat bij de kaarsenactie bijna 10.000 kaarsen verkocht waren, dat er 115 nieuwe bouwfondsleden geworven wa ren, dat 450 Rotterdammers met 10 bussen naar Zonnegloren gekomen wa ren en dat Rotterdam 10.400,kon afdragen. Uit Middelburg was een da me in klederdracht gekomen en zij schonk 300,Hollandsche Rading 250,uit Soest slechts 10,maar Lyda Toon uit Oud-Alblas bracht 50,die zij ingezameld had. Kam pen gaf 50p,en er kwamen nog enige kleine giften binnen en daar mee kwam men ver boven de 28.000,—. Een bijzondere verrassing had dr. Berghauser Pont voor alle patiënten en bezoekers. Hij sprak raadselachtig over geschenken in natura en toen deze onthuld waren bleken het 4 tele visietoestellen te zijn, geschonken door instanties en bedrijven, terwijl een vijfde toestel toegezegd is. Dr. Berghauser Pont sprak een dank woord en deelde mee dat over een maand het kerkorgel - gesehenk van de vereniging van oud-patiënten - zal arriveren. De Amsterdamse politiekapel, onder PARKSTRAAT 23 BAARN Enige kennis van Boekhouden is gewenst. Zaterdags is het kantoor gesloten. Hierna begon de stroom van geschen ken in geld en in natura, klein en groot. Eerst de heer Bos uit Rotter dam met 60,gevolgd door mevr. Van Driel uit Zwijndrecht met 225, Een vrolijke band. Onder leiding van de heer K. Lammers uit Aalten heeft in 9 avonden 3500,bij elkaar ge speeld en nu konden ze met trots het lied „Hoera we hebben centen" laten horen. Berichten en telegrammen wer den voorgelezen door dr. Berghauser Pont. Vriendelijke gelukwensen, maar ook toezegging van kleine en grote bedragen, zoals 500,uit Groningen. Ieder iaar leveren Zonnegloren-vrien den uit Vlaardingen en Schiedam strijd om de eer het hoogste bedrag af te dragen. Ds Van Voort voerde weer het woord voor de mensen uit Vlaardingen, van wie er 74 naar Soest gekomen wa ren. Hij bood 2000,aan. Twee da mes uit Schiedam deden verslagen toen zij slechts 1800,konden aanbieden, maar een tweede cheque was goed voor 400,zodat dit jaar Schie dam de overwinning behaalde. Een bij zonder geschenk was de gift van een inwoner van Vlaardingen, die iedere dag voor het sanatorium een dubbel tje weggelegd had, gedurende een jaar. Er was een fiets beschikbaar gesteld voor één van de 2000 kinderen die met prikkaarten voor Zonnegloren gelopen hebben en uiteraard was deze fiets voor de hoogste opbrengst. Eerst werd Jopie van 't Hoff (11 jaar) uit Ridder kerk naar het podium geroepen. He laas had zij de fiets niet gewonnen en dat kwam doordat zij zich niet alleen met de prikkaart-actie bezig gehouden had maar ook met andere acties ten bate van Zonnegloren. Honderd prik kaarten 1000,had zij vol gekre gen en zij ontving als troostprijs een bureautje met stoel. Teunie van Maa- nen, 'n twaalfjarig meisje uit Rhenen, had 1400,met prikkaarten bijeen gebracht en zij reisde hierdoor vele leiding van majoor Joh. K. Pinkse, concerteerde op voortreffelijke wij ze, terwijl de bezoekers zich tegoed deden aan belegde broodjes en koffie, waarvoor het sanatorium als een goed gastheer gezorgd had. Om half twee ging het feestterrein open en voor mensen die een andere vorm van ontspanning wensten waren er volksdansen door de „Boerendan- sers" uit Hellendoorn, terwijl de heer Terschegget uit Nijkerk met leden van zijn sportschool voor judo-demonstra ties zorgde. Er was aangekondigd dat Anton Geesink zou komen, maar die moest plotseling van medewerking af zien wegens judo-demonstraties in' Frankriik. De geschiedenis herhaalde zich hier mee, want het vorig jaar zou Geesink in het openluchttheater komen en ook toen liet hit verstek gaan. Het was een prachtige dag en geluk kig was het al laat toen het begon te regenen, zodat het water slechts voor een klein deel spelbreker bij de 34ste verjaardag van het sanatorium Zon negloren geweest is. In de woensdagavond gehouden raads vergadering zijn een drietal verorde ningen vastgesteld voor de Algemene Begraafplaats voor Soesterberg, gele gen aan de Oude Postweg te Zeist. Ónder meer komt in deze verorde ningen voor dat het verboden is voor 7 uur en na 16 uur een lijk te begraven. De graven zullen in vier klassen verdeeld zijn. De kosten van een graf in klasse A zijn 275,voor 50 jaar en 55,voor elk daarop volgend tijdvak van 10 jaar. In klasse B 100,voor de eerste dertig jaar en 35,voor elke tien jaar daarna. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise Voor kinderen van 1 tot 12 50, voor de eerste dertig jaar en 17,50 voor elke tien jaar daarna. In klasse C 25,voor de eerste dertig jaar en 8,75 voor elke tien jaar daarna. In klasse D is men voor het verkrijgen van het recht van begraven 15, verschuldigd. In klasse A kost het aanbrengen van een gedenkteken 20,in klasse B 10,in klasse C 5,en in klasse D 2,Het begraven kost in klasse A 80,40,en 20,voor res pectievelijk van personen die twaalf jaar en ouder zijn, voor personen van 1 tot en met 11 jaar en voor kinderen beneden het jaar. In klasse B zijn deze bedragen 70,—, 35,en 17,50, evenals voor klasse C en in klasse D respectievelijk 40,20,en 10,—. De prijzen van het onderhoud van gra ven en grafstenen variëren van 0,75 per jaar tot 6,per jaar. Van heden tot en met woensdag - uit gezonderd zondagmiddag - draait in het City-theater de film „Nooit op zondag", die geheel in Griekenland op genomen is. Het is het verhaal van Ilya, een jonge vrouw, die haar gun sten in de haven van Athene verkoopt, maar „Nooit op zondag". Zij ontmoet een Amerikaan, die ver rukt van haar is en het nodig acht haar op het pad der deugd terug te brengen. Ilya vindt de jongeman vrij vervelend al doet zij haar best meer belangstelling te hebben voor kunst, cultuur, geschiedenis en muziek dan voor mannen met veel geld in hun zak. De Amerikaan verliest, maar een zee man slaagt er wel in haar op het goe de pad te brengen, omdat hij in haar geen symbool ziet, zoals de idealisti sche Yankee, maar een vrouw. De dagbladen schreven over deze film onder meer „In een feestelijk tempo trekken de gebeurtenissen voorbij, er vliegen uitstekende blijspeldialogen over en weer, er staan voortdurend verrukkelijke mensen voor de camera en er is zelfs een beminnelijk soort van levenswijsheid aan de comedie toe gevoegd. En fascinerend is het melo dietje dat de handeling begeleidt en deze kinderen van de zon, uit het aardse opheffend, de hemel laat bin nendansen. Een film, even zonnig en warm als het land waar hij gemaakt is." Zondagmiddag Victor Matuie in de film „Dwars -door de hel", een geschie denis die zich 100 jaar geleden in Ne- vada afspeelt. Zwermen Indianen be driegen blanken en dwars door de hel moeten zij trekken om hun doel te be reiken. Het is een verhaal vol kleur en spanning. In de donderdagcyclus de bekende film „Some like it hot" met Marilyn Monroe, Tony Curtis, Jack Lemmon, George Raft en Joe E. Brown. Het is een dolle klucht, die begint met het vervoer van clandestiene whiskey door een lijkwagen, een achtervolging door de politie en ontmoetingen met gang sters. En dan die twee werkloze mu sici, die zich aansluiten bij een dames band en een tournee door bet land maken. Dit betekent twee uur lachen om alle zottternijen die getoond wor den. De grootste keuze camera's ter plaatse. Vlekjes op nappaleren jasjes kunnen worden verwijderd met een sopje van goede huishoudzeep. Verdere behande ling met nappalederolie. Vergeet tijdens uw vakantievoettocht niet, uw voeten geregeld een voetbad te geven. Voor 't vertrek 's morgens een koud voetbad, drogen, inwrijven met eau de cologne en daarna poede ren. Twee Leeuwarder journalisten hebben zich, gekleed in militaire schertsuni- formen, ongecontroleerd toegang we ten te verschaffen tot de militaire vliegbasis Leeuwarden. Van hun be zoek werden foto's gemaakt zonder dat iemand daartegen iets deed. De beide journalisten hebben daarmede aangetoond, dat de controle op de vliegbasis in deze dagen nu in Navo- verband een schietcompetitie voor vliegteams van 9 verschillende landen wordt gehouden, niet bepaald scherp is en dat men wel bijzonder gemakke lijk toegang kan krijgen. Van de zijde van de Leeuwarder vlieg basis gaf men als commentaar, dat een „practical joke" als deze in de pe riode van de schietcompetitie een koud kunstje is. Er lopen zo veel militairen VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 14 JULI 1961. in alle mogelijke uniformen, dat de wacht deze onmogelijk uit elkaar kan houden. Al deze militairen worden niet stuk voor stuk op toegangsbewijzen gecontroleerd. Het spijt ons te moeten opmerken, dat we het commentaar van de vliegbasis Leeuwarden slap vinden. Het onthult tevens, wat de grap van de beide jour nalisten eigenlijk al bewees, dat er nauwelijks van enige controle sprake is. Uit het ontbreken van strenge controlemaatregelen zou men bovendien de indruk krijgen, dat Nederland geen militaire geheimen heeft, dat wij niets te verbergen hebben, kortom, dat ieder een zo maar zijn neus in militaire aan gelegenheden kan steken. Toch be twijfelen we, of onze NATO-partners er ook zo over denken. Militaire za ken zijn nu eenmaal militaire zaken en het kan niet de bedoeling zijn, dat iedereen, meer of minder vermomd, zo maar op een vliegbasis kan rond snuffelen en foto's kan maken! Wat hebben eventuele spionnen het in Nederland toch gemakkelijk! Zou het in de Sowjet-Unie ook zo zijn? Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw De vakantie staat weer voor de deur en vrijwel iedereen heeft zijn plannen gemaakt. De een gaat naar het strand, de ander naar bos en hei, een derde zoekt de grote stad. Velen gaan verre reizen ondernemen en brengen hun vakantie door in het buitenland, waar zij nieuwe indrukken opdoen. Waarheen u tijdens uw vakantie ook moogt reizen, speciale vakantiekle- ding is over het algemeen wenselijk. Nu is vakantiekleding een zéér breed begrip, er is zo'n grote verscheiden heid! Wij willen u echter eens een bij zonder leuk en apart vakantiepakje tonen, dat velen misschien belang in zal boezemen of op een idee kan bren gen. Onze illustratie toont een pakje, geheel vervaardigd uit grijze suède. Het be staat uit een short, waaroverheen een kort jasje, dat van voren met een rits sluiting gesloten kan worden. Het heeft een klein kraagje en om het middel een koord van grijs suède. Het voordeel van zo'n pakje is wel, dat het heerlijk zit, ons beschermt tegen de wind, leuk staat en onverwoest baar is. Het kan echt wel een stootje hebben. De manier waarop het model dit ge heel „af" maakte, is ook leuk. Een hoofddoek, die verdwijnt in de kraag van het jasje en daarop een modieuze strohoed. Kijk, dit accentueert nog eens speciaal de exclusiviteit van dit pakje. Op die manier ontstaat een mo dieus en vlot geheel. Wie zou zoiets niet in haar vakantiegarderobe willen hebben?

Soester Courant | 1961 | | pagina 9