DE „ÜROEP RIJKENS". BEGROTEN IS NIET GEMAKKELIJK. HET OOG GERICHT OP EEN SCHILDERIJ. iassm De laatste Radja van Serawak. Missiehuis St. Jan krijgt andere bestemming. Brommen op 't Kerkpad. DINSDAG 12 JULJ 1901. 44» JAARGANG no. 34 soestermTourant Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2568 GIRO 126156 Er is de laatste tijd nogal gefulmineerd tegen de „groep Rijkens", die onof ficiële contacten en gesprekken houdt met Soekarno en andere leden van de Indonesische regering, kennelijk om te trachten weer een beter klimaat te scheppen in de Nederlands-Indonesi sche verhoudingen. Al enkele jaren lang worden die gesprekken gehou den, doch resultaat hebben ze nog niet te zien gegeven. Nu de handelingen van deze groep van industriëlen aan het daglicht zijn gebracht, wordt er uiteraard sterke kritiek uitgeoefend. Menigeen acht dit een doorkruisen van het beleid der Nederlandse regering in de kwestie met Indonesië, waarbij Nieuw-Guinea natuurlijk als onderhandelingsobject moet dienen, terwijl de officiële poli tiek van Nederland zich immers heeft vastgelegd op het zelfbeschikkings recht der Papoea's. Het zou dus de in druk maken alsof de „groep Rijkens" wel bereid zou zijn om Nieuw-Guinea onder Indonesisch beheer te stellen onder zekere voorwaarden, in de ver wachting dat dan weer betere handels betrekkingen met Indonesië kunnen ontstaan, maar daarmede dus ingaat tegen de officiële Nederlandse poli tiek in deze. De groep heeft overigens wel de Nederlandse regering, in casu de minister-president, van de contac ten en gesprekken in kennis gesteld, waarover prof. De Quay niets anders wist te melden dan dat er kennis van was genomen en de houding van de regering hetzelfde bleef als tot nu toe. Men verwijt de minister-president nu, dat hij het contact van de „groep Rij kens" met de Indonesische machtheb bers niet heeft veroordeeld en dit als verraad tegen de politiek van de Ne derlandse regering heeft gekenmerkt. Een dergelijk contact als de „groep Rijkens" onderhoudt, is geen novum in de geschiedenis. Nog maar kort ge leden kwam b.v. ook aan het licht, dat een vertegenwoordiging van Duitse industrieën min of meer regelmatig besprekingen voert met o.a. de Poolse regering, waarmede West-Duitsland ook geen diplomatieke betrekkingen onderhoudt. Dergelijke staaltjes van contacten door industriële- en handelskringen uit el kaar niet goedgezinde of zelfs bestrij dende landen zijn geen uitzondering. Het is ook wel begrijpelijk, want vast gelopen politieke verhoudingen behoe ven in wezen geen beletsel te zijn om individueel handel te drijven. Wij zijn hier in Nederland en elders in de westelijke wereld heus niet zo vriend schappelijk gesteld tegenover b.v. Rusland, doch ook daarmede wordt handel gedreven en ook dat is meestal het gevolg van door particulieren hier- Weldadigheidszegels in Nieuw-Guinea. Vijftien september a.s. zullen op Nieuw-Guinea weldadigheidspostzegels in omloop worden gebracht, waarvan de baten ten goede komen van verenigingen en instellingen op sociaal gebied. De ontwerper is Piet Wetselaar. De voorstellingen zijn inheemse kevers met hun voedselplanten in natuurlijke kleuren. Het als altijd geïllustreerde maand blad „La Praktiko" brengt een arti kel over de ex-radja, de heer Brooke, een rechtstreekse afstammeling van James Brooke, die in 1841 radja werd van Serawak (Brits Borneo). In 1851 erkende Amerika Serawak als een on afhankelijke souvereine staat, daarin gevolgd door Engeland in 1863. Drie generaties Brooke heersten over Se rawak. Ze wisten de zeden van hun onderdanen te verzachten. Het koppen snellen behoort tot het verleden. In verscheidene opzichten was hun rege ring een zegen voor het land. In 1946 werd Serawak Britse kroon kolonie. De heer Anthony Brooke, de laatste radja, vertrok naar Engeland. Hij heeft zich een andere taak opge legd: de vrede verkondigen. In het bijzonder richt hij zich tot de jonge mensen, om voor hen de noodzakelijk heid van wereldvrede te betogen. Veel heeft hij gereisd. Hij bezocht de Skan- dinavische landen, Finland, Rusland, de beide Duitslanden, het Midden-Oos ten, India en China. In 1960 riep hij een conferentie bijeen te Geneve om de opvattingen te horen van mensen uit verschillende landen en van verschillend geloof. Tijdens die conferentie werd hij overtuigd van de noodzakelijkheid van één taal voor internationaal gebruik. En zo schreef hij aan de Universala Ligo, die La Praktiko uitgeeft: Ik zie in, dat ik mijn zending niet goed kan vervullen, zolang ik de taal Esperanto niet vol komen beheers. In de wereld, waar de regeringen zo ver van elkaar staan, moeten we de volken tot elkaar bren gen. Een gemeenschappelijke taal is daarvoor eerste eis. Ik zet dus mijn reizen niet voort, voordat ik Esperanto grondig heb geleerd. over gevoerde besprekingen. De „groep Rijkens" kunnen wij daar om geen verwijt maken, dat zij tracht weer contacten te leggen met Indone sië, in de hoop t.z.t. daarmede weer handel te kunnen gaan drijven. We zouden zelfs zeggen: dat is haar goed recht. Het is loyaal en vanzelfspre kend dat zij de Nederlandse regering op de hoogte houdt van het besproke ne en dat daarbij de kwestie Nieuw- Guinea ook aan de orde is gekomen is, gezien het belang dat Indonesië hier aan schenkt, welhaast vanzelfsprekend. Dit wil echter geenszins zeggen, dat de „groep Rijkens" op dit punt onderhan delingen voert en daarbij tegen het advies en de politiek van de Nederland se regering zou handelen. De groep zal zich ongetwijfeld bewust zijn, dat politiek en commercie twee geheel ver schillende grootheden zijn. Zij zal zich waarschijnlijk het liefst willen dis- tanciëren van de politieke problemen, maar dat is bij de huidige verhoudin gen niet goed mogelijk. Waar de officiële onderhandelingen over de kwesties tussen Nederland en Indonesië zijn vastgelopen en voorlopig niet goed kunnen worden hervat zon der prestigeverlies van een der par tijen, zijn de uit commerciële overwe gingen opgenomen contacten wellicht toch een voorzichtige gelegenheid om eikaars gevoelens af te tasten. We be hoeven de „groep Rijkens" daarom niet direct te beschuldigen, dat zij bezig is Nieuw-Guinea te verkwanselen ten bate van eigen gewin. Waarschijnlijk doet zij niets anders dan mogelijkhe den voor een hervatting der officiële besprekingen over de kwestie, zo die zich mochten voordoen, aan de Neder landse regering overbrengen. Waar er geen diplomatiek contact is, is ook daar niets tegen. Mits de groep zich uiteraard maar onthoudt van po litieke beïnvloeding. Dat er ondanks al le moeilijkheden toch contacten zijn tus sen Nederlanders en Indonesiërs, kan zeker geen kwaad, want niemand zal de huidige gespannen verhoudingen ten eeuwigen dage geconsolideerd wil len zien. In de laatste raadsvergadering voor de vakantie stelde het college van B. en W. voor een aanvullend krediet van 150.000 gulden beschikbaar te stel len voor de aanleg van rioleringen en wegen op het industrieterrein. Er was hiervoor door de raad een krediet van 991.600 beschikbaar gesteld. De aan deze riolering en wegenaan leg verbonden werken zijn door het ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey te Amersfoort ondergebracht in een viertal bestekken en twee maan den geleden werd aanbesteding ge houden. Hierbij bleek dat de bedragen van de begrotingen aanzienlijk lager waren dan de laagste bedragen waar mee ingeschreven werd. Voor het leggen van rioleringen en een persleiding en het aanbrengen van ver hardingen met bijbehorende en bijko mende werken was een bedrag van Voor het opbreken van bestaande ver hardingen, het leggen van rioleringen en het aanbrengen van bestratingen met bijbehorende en bijkomende wer ken was het laagste inschrijvingsbe drag 355.000,en de begroting 295.000,Voor het bouwen van 'n rioolgemaal aan de Dorresteinweg werd 41.950,geraamd en het laagste in schrijvingsbedrag was 49.860, Voor het vervaardigen, leveren, monte ren, beproeven, bedrijfsklaar opleveren en onderhouden van de mechanische en electrische installatie voor een ri oolgemaal werd 22.000,geraamd en de laagste inschrijver gaf 25.363, op. De werken zijn nog niet gegund, maar als de laagste inschrijvers opdracht krijgen tot uitvoering dan zal het be schikbaar krediet met 135.273, worden overschreden. Voor een woon keet zal nog 9000,nodig zijn, zodat de totale overschrijding van het kre diet 144.273,— of rond 150.000 wordt. Voor de begroting van 398.500,en 295.000,en het grote verschil met de bedragen van de laagste inschrij vers zijn besprekingen gehouden tussen het ingenieursbureau en de aannemers, waaruit bleek dat de begrotingssom men zijn vastgesteld op een tijdstip dat de situatie op de plaats waar de werken komen heel anders was dan nu. Vóór de begroting werden boringen vericht en dit gebeurde in de droge zomer van 1959. Toen was de grond waterstand veel lager dan nu en dit heeft grote invloed op de kosten van bemaling. Er moet nu op bronbemaling over de gehele lengte van de riolering gerekend worden en de hoeveelheid water waarmee men te maken krijgt is veel groter dan in 1959. Naar de mening van het ingenieurs bureau zijn ook enige posten voor op ruiming en afstempelen van de rioool- sleuven te laag gesteld, zodat de be grotingen herzien moesten worden. Er zijn uiteraard meer factoren die de kosten van deze werken nadelig be ïnvloeden. De loonpost is aanzienlijk hoger dan in 1959 door het invoeren van de vrije zaterdag en de 45-urige werkweek. Het dagelijks vervoer van de arbeiders kost meer dan twee jaar geleden en naast de hogere post voor de bemaling zal men rekening moeten houden met hoge stroomkosten aan de ze bemaling verbonden omdat lange filters toegepast moeten worden daar een stoorlaag van veen in de grond aanwezig is. Een te lage schatting en verhoging van kosten en lonen hebben het nodig gemaakt een verhoging van het kre diet te vragen en de raad heeft dit zonder discussie verleend, daar men begrip had voor de moeilijkheden, die door het verstrijken van de tijd ont staan zijn. Het missiehuis St. Jan te Soesterberg zal een andere bestemming krijgen en niet meer leerlingen huisvesten die een gymnasiale opleiding volgen. Zij zul len het volgend cursusjaar naar Deurne gaan. Er zijn verschillende redenen waarom dit besluit genomen is. Het aantal priesterroepingen neemt in ons land sterk af. Het is moeilijk een prognose te maken over de ontwikkelingsgang hiervan, maar er is geen enkele reden om aan te nemen dat hier sprake is van een tijdelijke inzinking. Er is dus gebrek aan priesters die zich aan de missie willen wijden en een samen voeging van de gymnasia van Soester berg en Deurne maakt mensen vrij. St. Jan wordt nu een missiecentrum van de Nederlandse S.V.D., die 50 jaar bestaat, omdat in het jaar 1911 te Uden het eerste missiehuis geopend werd. Twee jaar later begon mgr. P. Noyen het missioneringswerk van de Nederlandse S.V.D. in Indonesië. In het jaar 1915 werd in Teteringen 'n missie huis geopend, in 1924 St. Jan te Soes terberg, dat een gymnasium huisveste en in 1945 werd het missiehuis te Uden door oorlogshandelingen verwoest. Voor dit tehuis kwam een tehuis in Deurne waar een gymnasium geves tigd werd dat in 1958 staatserkenning verwierf. Ter gelegenheid van het gouden jubi leum zal het missiehuis St. Jan een bestemming krijgen die de missie op een andere wijze zal dienen dan tot nu toe. Vóór de tweede wereldoorlog vertrok ken vanuit Nederland 148 paters S.V.D. naar de missioneringsgebieden in In donesië, Nieuw-Guinea, China, Japan, India, Noord-Amerika (negermissie), Brazilië, de Philippijnen en Argentinië. Na 1945 kwamen hierbij Ghana. Kongo, Chili, Paraguay en Canada. Van 1945 tot 1950 gingen er 94 paters S.V.D. naar deze gebieden en van 1951 tot 1961 86. Tussen 1911 en 1961 werden bovendien nog 57 broeders S.V.D. uit gezonden. Het vijftigjarig bestaan zal gevierd worden in het najaar en de officiële feestdag zal 12 november zijn, terwijl dit jubileum op 7 november in intieme kring gevierd zal worden. In oktober zal er ter gelegenheid van het jubileum een missionair symposion gehouden worden. Het symposion zal omvatten een historische schets van de missionerende instituten, te geven door dr. J. Kerkhofs S.J., drs J. Buys S.V.D. zal spreken over de veranderde situ atie op het missioneringsterrein en dr. J. Schütte S.V.D. zal spreken over de eisen die aan de opleiding van het personeel voor de missionering gesteld moeten worden. Er komt een grote fototentoonstelling, die het werk van de missionarissen S.V.D. inbeeld zal brengen en deze ten toonstelling zal in Deume, Teteringen, Soesterberg en waarschijnlijk ook nog ander plaatsen gehouden worden Tevens zal een jubileumnummer van het algemeen missietijdschrift „De Katholieke Missiën" uitgegeven wor den. Het vijftigjarig bestaan van de S.V.D. was aanleiding om het Nederlandse volk een centrum aan te bieden voor het kontact der kontinenten en dit cen trum zal St. Jan worden. Het centrum zal worden geleid door een weten schappelijke staf, bestaande uit twee missiologen, een doctor in de Indo- Iraanse letteren en de wijsbegeerte, een socioloog en een pedagoog. Dr F. Verstraelen zal directeur worden. Het nieuwe missiecentrum zal een vor mingscentrum zijn, dus niets van een school hebben. Het wil 't Nederlandse volk in al zijn groeperingen naar leeftijd, ontwikke ling en kerkgenootschap in de meest brede zin interesseren voor de konti nenten. Het centrum zal zich in het bijzonder tot de katholieken wenden, maar het wil tevens bij alle kerkge nootschappen in Nederland naar pun ten van overeenkomst zoeken, die een samengaan tussen katholieken en niet- katholieken mogelijk zal maken. Er worden cursussen gegeven, cultu rele avonden, weekends, causerieën en vooral voor jongeren zullen verdie- pingsdagen van grote betekenis kun- Een Londense kunsthandelaar heeft een brief geschreven aan de directie van 't museum Boymans-Van Beuningen en erop gewezen dat in de kelders van dit museum schilderijen staan, waarvan één exemplaar wel vijf ton waard is. Hij liet hierbij doorschemeren dat hij zeer veel interesse had voor dit Neder landse werk. Schrandere lezers - en wie vindt zich zelf niet schrander - hebben reeds be grepen dat het gaat om „De Emmaüs gangers", het schilderij dat Han van Meegeren 20 jaar geleden vervaardigde. Hij verkocht het voor 550.000,om dat hij als signatuur niet Van Mee geren gebruikt had, maar Vermeer en voor een echte Vermeer telden de kunst liefhebbers op advies van de „kunst kenners" graag ruim een half miljoen neer. Van Meegeren had met het vervaardi gen van dit schilderij een drieledig doel. Hij wenste veel geld, hij wilde toen dat hij een grote schilder was en hij hunkerde ernaar de kunstcritici, die hem nooit voor vol aanzagen, in hun hemd te zetten. Daarin is hij uitstekend geslaagd en het vervalsen beviel hem zo goed dat hij nieuwe „Vermeers" maakte en zich daarna aan Pieter de Hoogh vergreep, tot het in de gaten begon te lopen dat er steeds meer schilderijen van de Delftse meester ontdekt werden. Kort na de oorlog viel hij door de mand omdat hij van collaboratie be schuldigd werd. Men achtte het name lijk niet mogelijk dat iemand miljoenen in enkele bezettingsjaren verdiend had zonder de vijand zeer terwille geweest te zijn. „Ik ben de schilder van de Emmaüs gangers", zei Van Meegeren voor de rechtbank en vele reputaties van „kunst kenners" stonden op het spel. Niemand wilde hem geloven, maar hij heeft het bewezen door in gevangenschap een nieuwe „Vermeer" te schilderen. Kort daarna stierf hij op 30 dec. 1947. In een kelder staat een schilderij dat een half miljoen waard is. Van een schilder die rijk wou worden, die er kend wou worden en die zijn tegen standers graag een hak zette. Dat wil len we allemaal wel eens, dus laat men dit schilderij ophangen in het museum en in de catalogus zetten dat dit het werk van een groot schilder was die om drie menselijke redenen een ver valser werd. Het is natuurlijk zeer achtbaar bij zonder verontwaardigd te doen als het gaat om de manipulaties van de schil der Han van Meegeren, maar deze zaak moet nu maar eens vergeten wor den. We moeten ook vergeten dat m Breda moordenaars als Kotalla, Aus der Fünten en Lages zitten, want de mi nister overweegt dit tuig vrij te laten. Als we de wandaden van deze moor denaars vergeten moeten dan moeten we toch zeer zeker vergeten dat Van Meegeren een vervalser was. Per slot van rekening gaf hij velen een lesje die dit hard nodig hadden. bare uitwisseling te komen. De directeur van het S.V.D.-centrum in St. Jan is dr, Fr. Verstraelen, die in 1927 te Stevl bij Venlo geboren werd. Hij studeerde filosofie, theologie en van 1954 tot 1956 missiologie te Rome. Verder ethnologie en linguïstiek aan de universiteit van Leuven tot 1961. Hij doctoreerde te Rome op 16 juni 1961 op de thesis „Het religieuze erf goed der Baluba en enige andere vol ken in Zuid-Oost Kongo. Dr. C. v. d. Linden, geboren in 1914, zal algemeen cursusleider worden. De functies van adjunct-directeur en gastvrouw zijn nog vakant. Hiervoor zullen leken aangezocht worden. Er staan reeds enige cursussen op het programma: godsdienst der primitieven, indische filosofie, afrikanistiek, missi- oneringsmethodiek, missiegeschiedenis, politieke en sociale ontwikkeling, psychologie van de oosterling, kateche- se en ascetische vorming. Verder zul len nog een groot aantal lessen gege ven worden die geheel op de praktijk ziin afgestemd. Hieronder E.H.B.O., hv- giëne. administratie, tekenen, muziek en talen. Brommen op het Kerkpad is verbo den maar de Soester R. H. v. H. deed0—_ het wel. Toen hij al wetsovertredend nen zijn. In de zomer kan het cenmm Allt©UlObieSclUb reed liep de vierjarge G. v. C., die j als vakantieverblijf dienen. Tevens- zal aan het spelen was, tegen de brommer het conferentie-oord zijn. - - Er zijn reeds van deze S.V.D.-centra in aan. De jongen viel, evenals de brom fietser, die schaafwonden aan zijn han- 398.500,geraamd en de laagste in-1 den kreeg. Het jongetje kreeg enige schrijver gaf 462.500,op. I builen aan het hoofd. Od dinsdag" 25 juli organiseert de Automobiel club Soest een rit met start het buitenland, n.1. in Wenen, München pti finish bii hotel De Soester Duinen. Münster. Door samenwerking met De eerste auto wordt om 19.30 uur deze centra hoopt men tot een vrucht-1 gestart.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1