Minder dienstbetoon. Eigen peultjes. HET OOG GERICHT OP EMIGRATIE. Twintig jaar Hervormde Evangelisatie. Rekest nog niet verzonden. S.E.C. in de komende competitie. Pech met gelukkige afloop. V a M Weekendwsjding. VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1961. SOES Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. 40e JAARGANG no. 5T ER (jfOURANT Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De vijfdaagse werkweek is nog niet overal ingevoerd, ze geldt nog niet voor iedereen en nog niet voor ieder bedrijf. Daardoor ook merken we de resultaten ervan nog niet volledig, maar dat zal niet zo heel lang meer duren. Bij die gevolgen hebben al degenen, die zo voor de invoering van de vrije zaterdag hebben gepleit, waarschijn lijk niet teveel stil gestaan. Men heeft de konsekwenties van de verkorte ar beidsweek bij de propaganda ervoor maar zoveel mogelijk verzwegen. De nare gevolgen ervan zullen echter- langzamerhand steeds duidelijker aan de dag treden. Ze zijn niet alleen van nationaal-economische aard, waar de gewone man over het algemeen te wei nig kijk op heeft om er zich druk over te maken, maar we zullen ieder per soonlijk ook geconfronteerd worden met de lasten en moeilijkheden, die het ons bezorgt in diverse facetten van ons- dagelijks leven èn vooral met de ho gere levenskosten die er uit zullen voortvloeien. Voor de meeste industriële bedrijven verwekt te vijfdaagse werkweek onoverkomelijke moeilijkheden, al is de kostprijs per uur van een produktie hoger, wanneer de machines twee da gen en drie nachten stil staan. Maar niet alle voorzieningen in ons maatschappelijk leven worden door machines verricht. Verpleging van zieken, van bejaarden en andere hulp behoevenden moet ook 's zaterdags en 's zondags doorgaan. En de koeien hebben we er ook nog niet toe kun nen krijgen om maar vijf dagen in de week melk te geven in plaats van zeven. De groenten groeien maar door, de vruchten rijpen, de treinen en bus sen wil men op zaterdag en zondag juist wel zien rijden en automobilis ten willen ook op die dagen benzine kopen. Geen mens wil deze levering stop zetten, maar de bedrijven die met al deze werkzaamheden hebben te ma ken, komen door de verkorte arbeids tijd in grote moeilijkheden. Men kan koeien b.v. nu wel electrisch melken, maar mankracht blijft er bij nodig, al was het alleen maar om de bussen met melk naar de bestemde plaatsen te krijgen, waar de arbeiders van de melkfabriek ze weer moeten ophalen. Rijpe vruchten dienen geplukt te wor den, want de volgende dag kunnen ze ongeschikt zijn geworden voor het ver voer. De hulpbehoevenden kunnen ook in het weekeinde niet zonder ver pleging, en dringende operaties moe ten worden verricht. Zijn er in zo'n bedrijf of zo'n inrich ting een flink aantal werknemers, dan kan men door wisselende werktijden wellicht nog veel opvangen. Het zal dan in ieder geval toch méér arbeids krachten vergen en juist voor zulk soort bedrijven, waar dus geen vaste vrije zaterdag en zondag kan gelden, zijn die krachten nog moeilijker te krijgen dan reeds bij de gewone fa brieken en kantoren het geval is. Men zal in menig geval dan ook niet kun nen ontkomen aan extra betaald over werk, dat de bedrijfskosten dus zal verhogen en dat uiteindelijk u en ik en wij allemaal zullen moeten betalen. Het kan dus niet uitblijven, dat de Als wij het formaat van een staats man mogen afmeten naar zijn vermogen om eigen peultjes te doppen, dan is generaal De Gaulle de grootste figuur van de regerende staatslieden in west- Europa. Hij heeft zich opgeworpen toen Frank rijk zich in de zwaarste crisis bevond, als leider naar een nieuwe toekomst. Hij heeft ook lering getrokken uit de historie en gezien, dat de inmenging van vreemden meer kwaad dan goed kan doen, getuige de commissie van goede diensten in Indonesië en bv. het ontreden van de Ver. Naties in Kongo. De Gaulle regelt zijn zaken zelf en heeft nu, tijdens de moeilijkheden in Bizerta, ook verscheidene pogingen tot bemiddeling van de hand gewezen. Noch de Ver. Naties, noch de secretaris generaal Hamarskjöld persoonlijk, noch Britten en Amerikanen vonden gehoor. Het resultaat is, dat de Tunesiërs zijn af gedeinsd en de rust en orde zijn hersteld. Dat is van president De Gaul le nog niet zo slecht bezien. Reeds te lang hebben de brutalen de halve we reld geregeerd. Het is verstandig hen een halt toe te roepen, vóór zij de an dere helft er bij hebben genomen. H.K.H. Prinses Irene, die morgen haar 22e verpaardag viert. Foto Max Koot. kosten van ons noodzakelijk levens onderhoud langzaam maar zeker weer zullen stijgen. Daar vloeien automa tisch nieuwe looneisen uit voort en daar gaat men dan ook maar weer aan voldoen, althans zolang de con junctuur dat alles kan dragen. Daarbij denkt men dan gemakshalve maar niet aan de bevolkingsgroepen, die van geen enkele loonsverhoging kunnen profiteren en die wel steeds armer worden door de hogere levens- kosten. We zullen straks allemaal mopperen, dat de dienstverleningen van over- heids- en semi-overheidsbedrijven zo veel slechter worden; dat men bij ziek zijn niet meer direct in een ziekenhuis wordt opgenomen, hoewel er bedden leeg staan; dat de bakker, de slager, de kruidenier en de melkboer hun waren niet meer thuis bezorgen en al les gehaald moet worden; dat de melk en het brood en de groenten zoveel duurder zijn; dat op de eigen vrije zaterdag de grote magazijnen en de overheidskantoren ook maar gesloten zijn. Iedereen zal dat allemaal erg las tig en vervelend vinden en de vrije zaterdagmorgen misschien helemaal niet zo plezierig, maar.we hebben het zelf gewild. Het leven zal er heus niet beter, maar wel wat moeilijker door worden, maar we zullen er aan wennen. Daar gaan echter nog wel enkele jaren overheen. Een niets en niemand ontziende vij and leeft onder ons volk. Een vijand die niet alleen volwassenen doch ook onze kinderen belaagt. Die de schoon heid van het menselijke lichaam op ontstellende wijze vervormt. Een vij and, die niet alleen lichamelijk maar vooral ook geestelijk leed teweeg brengt. Een vijand, die de dood niet als metgezel heeft met als gevolg ja renlang onnoemelijk lijden. Groot is de schade die ons volk wordt toegebracht door het ontnemen van krachten aan het arbeidsproces. De lijders aan deze vreselijke ziekte lij den niet alleen maar ook gezinsleden zijn in het geestelijk lijden betrokken. Een controleerbare collecte in de vorm van een grote nationale loterij zal van af 5 augustus tot en met 29 septem ber worden gehouden. Op 29 september zullen de hoofdprijzen en het resultaat in een speciaal radio programma bekend worden gemaakt. (19.40-20.40 uur op Hilversum 2, 298 meter). Het totaal prijzenbedrag bedraagt, 250.000,waaronder 5 woonhuizen ieder ter waarde 25.000,De loten zijn door geheel Nederland in 5 verschillende kleuren a ƒ1,per stuk op verkoopadressen, onder meer winkeliers, kantoren van de Neder landse Staatsloterij enz. kenbaar aan rheuma-raambiljetten, verkrijgbaar. De opbrengst van de aktie is bestemd voor het bouwen van meer rheuma- klinieken voer rheuma-zieken. Wanneer men voor huisgenoten, vrien den en relaties tenminste 10 loten per giro bestelt (gironummer 8 4 2 ten na me van Rheuma Rotterdam), dan ont vangt men bii de loten een speciale medewerkerscoupon. Aan deze coupon heeft het Nederlandse bedrijfsleven fraaie prijzen met een totale waarde van 20.000,verbonden. De strijd tegen een genadeloze vijand vangt op zaterdag 5 augustus door ge heel Nederland aan. De strijd voor meer klinieken voor rheuma-zieken wordt mede door uw medewerking ge wonnen in de loterij-aktie voor puur levensgeluk. De kans op geluk voor u zelf en de zekerheid voor meer le vensvreugde en levensgeluk voor hen die door de rheuma bezocht werden of nog zullen worden. Om de vijf jaar wordt er een bazar gehouden ten bate van het Hervormd Evangelisatiewerk. De bazar welke dit jaar gehouden zal worden heeft een bijzonder karakter omdat de Hervorm de Evangelisatie in Soest 20 jaar be staat. De opbrengst van deze bazar zal bestemd zijn voor het Evangelisa tiewerk en het Evangelisatiezangkoor Sursum Corda. Een comité, bestaande uit een twintigtal dames en heren is bezig met de voorbereidingen voor deze bazar, welke in september ge houden zal worden. Twee maanden geleden werd in een vergadering van de belangenvereni ging Rustenburg" besloten een rekest te zenden aan H.M. de Koningin om dat men de mening toegedaan was dat men bij gemeentelijke- en andere in stanties niet genoeg gehoor vond in zake de bouw van het bejaardencen trum „Rustenburg", waarvoor de plan nen gereed zijn. De leden van de ver eniging „Rustenburg" toonden zich ech ter verontrust omdat het wachten op het beschikbaar stellen van bouwvo lume nog wel jaren kan duren. Door verscheidene omstandigheden is men er nog niet in geslaagd een re kest samen te laten stellen en te ver zenden, maar het ligt in de bedoeling dit nu zo spoedig mogelijk te doen. S.E.C. is het afgelopen seizoen op de eervolle vierde plaats van de compe titie-ranglijst geëindigd en zal trach ten in het seizoen 1961-1962 de eerste plaats te bereiken. De oude kern van spelers zal ongetwijfeld worden ge handhaafd en verwacht mag worden dat Jan Westerveld (ex-B.D.C.) in het eerste opgesteld zal worden. Ook zal men zeker een plaats inruimen voor Ab Hooyer die van Donar komt. Hooy- er heeft in de voetbalvereniging Baarn gespeeld, ging over naar de sectie be taald voetbal en kwam uit voor 't Gooi. Hij is lid van S.E.C. geworden omdat hij thans zijn werkkring firma D. Waal, Soest-Zuid in onze gemeente heeft. Of men de jeugdige Van Duinkerken in het eerste zal opstellen zal wel af hankelijk gesteld worden van het feit of hij wenst te trainen. Tot nu toe heeft hij getoond niet zo erg veel voor training te voelen. S.E.C. komt met 5 senioresteams en 12 of 13 jeugdteams in de competitie uit. De jeugdteams zullen bij de juni ores, aspiranten en pupillen spelen. Frans Sprangers van de Waldeck Pyr- montlaan slaagde voor zijn eindexa men evenals zijn broer en dat gaf hun ouders aanleiding niet karig te zijn en voor de middelen te zorgen die nodig zijn voor een fietstocht naar Italië. Frans, zijn broer en twee vrienden gingen op pad en zij legden ongeveer 150 km per dag af. Toen zij in de buurt van Milaan kwamen kwam Frans tot een ontdekking die zijn haren recht overeind brachten. Hij was zijn por tefeuille kwijt en daarmee zijn reis geld, pas en andere papieren. Gesto len? Verloren? Veel verschil maakte het niet uit. Hij ging naar de politie, maar die kon er niets aan doen en raadde hem aan het land zo spoedig mogelijk te verlaten omdat hij moei lijkheden zou krijgen als hij geen pa pieren had. Een bezoek aan de Nederlandse con sul bracht een oplossing die weinig prettig maar wel afdoende was. Frans kreeg een kaartje voor vervoer per spoor van Milaan naar Soest met de Ik weet helaas maar al te goed dat ik geen enkele vinger in de pap heb bij regeringszaken en daar was ik nooit rouwig om. Nu echter wel, want als ik morgen maar een heel klein vingertje toegewezen kreeg dan snel de ik naar Den Haag om op een za terdag, die voor velen reeds een rust dag bij uitnemendheid is, de emigra- tiedienst op te doeken. Lang was het lachwekkend, maar we namen het. Ijverige ambtenaren spie gelden aspirant-emigranten de heerlijk heden voor die in Australië wachtten, terwijl Nederlandse werkgevers niet aan personeel konden komen. Dat was natuurlijk kolder, maar vooruit, wat kon het ons schelen. Enige televisie uitzendingen gevolgd door noodkreten uit het land van de kangoeroe's nood zaken ons echter erop te staan dat al le ambtenaren van de emigratiedienst direct naar huis gestuurd worden. Dat zal natuurlijk niet gebeuren maar zeer gewenst is het wel. Terwijl wij Italianen aantrekken om in onze industrieën te werken en Spaanse schonen om in onze zieken huizen patiënten verliefd te maken, verpauperen in Australië jonge Ne derlanders die hier behoorlijke be trekkingen hadden, maar wilden emi greren omdat ze overzee meer moge lijkheden hadden dan hier. Dat werd tenminste verteld door de heren die propaganda maken voor de emigratie, maar die heren zwetsten slechts en waarschijnlijk zwetsten ze omdat ze emigratiedienst zo'n leuke dienst is met voor verscheidene ambtenaren de mogelijkheid van een snoeprijsje dat nodig is om de aspirant-emigrant be ter te kunnen voorlichten Of liegen? Het wordt hoog tijd dat de regering de emigratie volledig stop zet, want er is hier werk genoeg. Pas als alle Italianen en Spaanse schonen weer naar hun zonnige vaderlanden vertrok ken zijn heeft het zin de ambtenaren van de emigratiedienst opnieuw pro paganda te laten maken. Maar dan om met Johan Kaart te spreken de waarheid, schele KANTMAN. Door tussenkomst van de ambassade van de Verenigde Staten in Tunesië zullen de Franse inwoners van dit land naar het moederland kunnen te rugkeren. Reeds zijn meerdere repatri anten op Orly aangekomen. mededeling dat hij verzocht werd 104,te betalen als hij thuis was aangekomen. Frans kwam thuis en had weinig schik, want zijn vakantie was een misluk king geworden. Maar het geluk liet hem toch niet in de steek, want woens dag een week na zijn thuiskomst werd er gebeld. Een echtpaar uit Naarden vroeg of Frans Sprangers thuis was. Die was inderdaad thuis en hij ontving van het Naardense echt paar zijn portefeuille met al zijn geld en al zijn papieren erin. Zij hadden in de buurt van Milaan gereden en op verzoek van mevrouw was meneer ge stopt omdat zij enkele foto's wilde ne men. Bij het verlaten van de auto had zij de portefeuille zien liggen. Een bezoek aan een politiebureau lever de weinig resultaat op, want de Ita liaanse agenten toonden weinig be langstelling en zij vonden het best dat het Naardense echtpaar dit zelf op knapte. Hier en daar werd in Italië nog geïnformeerd of men een Frans Sprangers uit Nederland kende maar dat had geen succes, want Frans zat reeds thuis, waar hij treurde om zijn verlóren vakantie, geld en papieren. Het bezoek van het Naardense echt paar heeft echter heel veel goed ge maakt. In de Julianakerk aan de Julianalaan wordt morgenavond, om acht uur, weer een weekendwijding gehouden. De medewerkenden zijn deze keer Ali- da Leinweber, zang; Maria Maatman, voordracht en C. Barnhoorn met een korte toespraak. Het orgel wordt be speeld door G. den Broeder. Het volgende programma wordt ge geven Orgel; Koraalbewerking van J. S. Bach. a. Vom Himmel hoch da komm 'ich her. b. Ich ruf' zu dir, Herr Jesu Christ. Voordracht: Ik zoek de vrede niet. (Karei v. d. Woestijne.) Zang: Eile mich Gntt zu erretten. H. Schütz. Toespraak: Onrustig is ons hart. Zang: Pie Jesu. Fauré. Orgel: Koraalfantasie Feike Asma. a. Hoor, de Eng'len zingen de eer. b. Komt als kinderen van het licht.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1