In het land der Navajos. nu r Etiniii Officiële mededelingen. 9 loo? ctVWsi er vrachtwag H. VI Bij LINf TYP ASSI admiiiist (m BAARN, TEL. 2783 Wilt U niet teleurgesteld worden GARAGE „DE SOESTER" al onplevflyk Bioscoopprogramma. Be p©01tie en onze grote gemeente. Hockey-competitïe. f~~ ROUW' en TROUW kleding Verse malse POU Wilde DUIVEN pe kunnen no« geplaat C H E IV! Kerkvoogdei Gemeen Notaris A Eemnesse Bespreek dan tijdig voor uw vakantie een wagen bij Tevens erkende autorijschool en alle reparatie-werkzaamheden. Smitsweg 19 - Telef. 3865 cijnmannen. Intussen hebben zij een realistische instelling gekregen. Bo vendien studeren enkele tientallen jonge Navajos met stam-subsidies medicijnen. Zij en hun opvolgers zul len op zekere dag de medicijnmannen de loef afsteken. Bezoekt men de jaarlijkse zitting van de stamraad in de reservaathoofdstad Window Rock, dan krijgt men de beste indruk hoeveel er de laatste tijd wel veranderd is. Wel ziet men daar nog de oude klederdrachten, wel wordt daar wekenlang gediscuseerd, maar toch, als het geldt het budget vast te stellen, dan hoort men nuch tere argumenten en hoge bedragen. Voor 1961 werd een „staatbegroting" van 32,5 miljoen dollar goedgekeurd, waaronder ook geld voor een nieuwe stad, die 29 km ten noordoosten van Window Rock ontstaat. Ze zal na ge- reedkomst meer dan 2000 inwoners tellen. Bij de laatste raadszitting bleek ook dat het wantrouwen tegen de Bleek- gezichten aan het verdwijnen is, want de Navajos gaan er langzaam toe over blanke technici en managers voor hua eerzuchtige projecten te engageren. Zij weten, dat het Bureau voor Indi aanse aangelegenheden in Washing ton ervoor waakt, dat zij niemand in handen vallen, die hun gebrek aan ervaring uitbuit. Voor enkele tiental len jaren zou geen enkele Amerikaan er nog van gedroomd hebben, dat er eens blanken als wernemers van roodhuidige werkgevers zouden zijn. JA! Naast de Super-reiniging 1/2^ Populair '^hemisch reinigen NATIONAAL PLAN EN STREEKPLANNEN. De Burgemeester van Soest maakt be kend: 1. dat ter secretarie van deze gemeen te (afdeling I) en ter provinciale Grif fie van Utrecht (kamer 309), Achter St. Pieter 20 te Utrecht van 4 augus tus tot en met 24 augustus 1961 voor een ieder ter inzage ligt de ingevolge artikel 24 juncto artikel 12 van de wet van 28 september 1950, Stbl. K 415, houdende voorlopige regeling in zake het Nationale Plan en streek plannen, op 20 juni door de Staten van de provincie Utrecht vastgestelde herziening van het streekplan ter be scherming van de waterwinplaatsen, ten behoeve van de drinkwatervoorzie ning, in de provincie Utrecht, het be sluit tot vaststelling van de Verorde ning bescherming waterwinplaatsen provincie Utrecht en het besluit tot wijziging van de Schadevergoedings verordening streekplan waterwinplaat sen provincie Utrecht, met de daarbij behorende bijlagen; 2. dat belanghebbenden, die zich tijdig met bezwaren tegen het ontwerp van de onder I genoemde herziening tot Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben gewend, van 4 augustus 1961 tot 4 semtember d.a.v. schriftelijke be zwaren tegen de herziening kunnen in dienen, zulks in dier voege, dat zoda nige bezwaarschriften aan Hare Ma jesteit de Koningin zijn gericht, doch bij de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid worden ingediend; 3. dat eigenaren in de zin van de Schadevergoedingsverordening streek plan waterwinplaatsen provincie Utrecht, wier onroerend goed gelegen is in een eerste beschermingsgebied van dit plan, in het geval bedoeld in artikel 2, onder a, dezer verordening indien de schade veroorzaakt wordt door de onderhavige herziening in het algemeen slechts dan in hun vor dering kunnen worden ontvangen, in dien zij, of hun rechtsvoorgangers in de eigendom, binnen vier maanden na het van kracht worden van die her ziening schriftelijk bij Gedeputeerde Staten van Utrecht een gemotiveerde omschrijving hebben ingediend van verwachte schade als bedoeld in ar- titel 2, onder a, dezer verordening. Soest, 3 augustus 1961. GEEN SPREEKUUR. De wethouder van Sociale Zaken en Onderwijs van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhin derd is om op dinsdag, 8 en 15 augus tus a.s. zijn gewone wekelijkse spreek uur te houden. I- colbert japon (eenvoudig) topper kamerjas (eenveudig) Uitgezonderd wille vesten, toppers enz. SOEST: Dep. Merelweg 10, lef, 3258, Dep,: van Weedestr. 5a, tel. 2504 (de Ster) met fll. In: Hil- verjum. Laren, 8aarn, Hulzen, Bussum, Nederhorït d. Berg. WW** Van heden tot en met woensdag draait in het avondprogramma van het City- theater de beroemde film „On the Beach", die in ons land onder de titel „De laatste oever" bekendheid ver wierf. Gregory Peck en Ava Cardner vervullen de hoofdrollen in deze be langrijke film naar de roman van de kortgeleden overleden schrijver Nevil Shute. Het verhaal vangt aan in 1964. Een atoomoorlog heeft het noordelijk half rond getroffen en alle leven vernield. Australië is voorlopig gespaard geble ven, maar men verwacht dat de toe nemende radio-aktiviteit ook een einde zal maken aan het leven in dit wereld deel. Enige mensen bereiden zich in deze film voor op het einde van hun leven. Het meisje Moira beleeft een korte romance met een marine-officier, Julian ondergaat de glorie van een gewonnen autorace en Peter en Mary Holmes vin den tenslotte vrede in het besef dat zij althans de kans hebben gehad enige tijd gelukkig te zijn. Op een plein in Melbourne groepen de mensen samen rondom een bijeenkomst van het Leger des Heils. Steeds dunner worden nu de gelederen en tenslotte neemt ook Melbourne het beeld aan van een stad waaruit het leven wegebt. Alleen een spandoek blijft over en dit doek is een waarschuwing aan de mens van heden niet de krachten te ontke tenen die hem naar zijn ondergang zullen voeren. Van zaterdag tot en met woensdag kan men in de middagvoorstellingen Char- ley Chaplin op zijn best zien in „De Chaplin Revue". Men krijgt drie films te zien The Pilgrim, A dog's Life en Shoulder Arms. In de donderdagcyclus een reprise van „The Vikings" met Kirk Douglas, Tony Curtis en Janet Leigh. Het is een avon- turendrama van grote allure, met als onderwerp de strooptochten van de Noormannnen 1000 jaar geleden. Soest heeft bijna 30.000 inwoners en een oppervlakte van 4577 hectare. Dat dit een geweldige oppervlakte is kan men onder meer constateren wanneer men weet dat Amersfoort, met meer dan 70.000 inwoners, slechts 2594 hec tare groot is. Amersfoort heeft een veel groter poli tiekorps dan Soest, dat met 39 man grote moeite heeft om een behoorlijke surveillance op het enorme gemeente- gebied uit te oefenen. Ook voor de politie is de vijfdaagse werkweek ingevoerd en de minister van binnenlandse zaken heeft bepaald dat de sterkte van het Soester korps op 41 gebracht zal worden. Dat is een verheugende maar wel wat kleine uit breiding. Ook ligt het in de bedoeling voor de surveillance meer gebruik te gaan maken van gemotoriseerde voer tuigen als scooters en brommers. Dat is eveneens verheugend, want juist on ze gemeente wordt nogal eens onveilig gemaakt door ongure individuën die het voorzien hebben op vrouwen, meisjes en kinderen. Westsingel 10-11-12-13 - Amersfoort De hockeycompetitie begint op zondag 17 september en wij gaven reeds de competitie-indelingen die voor het eer ste herenteam en het eerste en tweede damesteam van belang zijn. Op de laatste jaarvergadering van de Mixed Hockey Club Soest werd beslo ten 400,beschikbaar te stellen voor een feestelijke ingebruikneming van de nieuwe velden aan de Schrikslaan, maar het bestuur van de M.H.C. heeft besloten zuinig te zijn en het geld te besteden aan de viering van het tien jarig bestaan in 1962. Het oude veld op de Schrikslaan wordt thans opgeknapt, maar het is nog niet zeker of het aan het begin van het nieuwe seizoen bespeelbaar zal zijn. Begin september zal er door het be stuur van de M.H.C. een ledenvergade ring uitgeschreven worden. IPa> adres nwr kei harem ean OOK GRUZE BOEDEN EN VESTEN Momenteel bezetten rond 25.000 kin deren de schoolbanken. In één gene ratie zullen er in deze stammen alleen nog onder de ouden analfabeten zijn. Thans kan bijna 50 °/o van de reser_ vaatbewoners lezen noch schrijven. De gezondheidstoestand van de Na vajos is de laatste jaren eveneens ver beterd. Indianen zijn bijzonder gevoe lig voor longontsteking, diarrhee en difterie. Lange tijd verzetten de Nava jos zich heftig tegen de samenwerking met de gezondheidsautoriteiten. Dat stond vooral in verband met de con- currentienijd van invloedrijke medi- Het is bijna honderd jaar geleden, sinds de Navajos gedwongen werden zich in een reservaat te vestigen. Slechts 8000 van hen overleefden de enorme mars en de algemene mening was, dat de stam binnen afzienbare tijd zou uitsterven. Intussen zijn de Navajos met meer dan 85000 leden de grootste Indianen stam van Noord-Amerika. Onlangs hebben zij zelfs weer de strijdbijl te gen de Bleekgezichten opgenomen, evenwel slechts in figuurlijke zin: zij stuurden een delegatie naar Washing ton. Deze moet trachten een schade loosstelling voor hun verloren land te bewerkstelligen. Het gaat daarbij om miljoenen dollars. Ongeveer 300 jaar geleden waren de Navajos een van de meest oorlogs zuchtige Indianenstammen van Ame rika, zoals de Spanjaarden zeer spoe dig tot hun verdriet ervoeren. Zo'n tweehonderd jaar duurde de kleine oorlog tussen de Roodhuiden en de Spaanse kolonisten. Een tijdlang be hoorde het bij de Spaanse families in Mexico als het ware tot het goede ge bruik Navajos als slaven te hebben. De Navajos revancheerden zich met overvallen, waarbij zij de Spanjaarden gevangen namen. In het jaar 1849 viel het stamgebied der Navajos toe aan de Verenigde Sta ten, zonder dat de Roodhuiden zich verplicht voelden hun privé-oorlog op te geven. Zo kwam het, dat Washing ton in 1863 de legendarische Kit Car- son opdracht gaf de Navajos bijeen te drijven en ze in een reservaat in Nw. Mexico te brengen. De 450 km lange mars was geen roemrijk blad in de Amerikaanse geschiedenis. De kleine jongens der Navajos verstaan het al met paarden om te gaan Navajo-vrouwen bij het tapijtweven, een oude overgeleverde kunst. Zij gebruiken geen voorbeelden en elk tapijt heeft een door henzelf ontworpen patroon. Eerst toen de Navajos beloofden aan de wet te gehoorzamen en de vre de te bewaren, mochten zij weer naar hun oude land terug, dat thans tot het 6,5 miljoen hectare grote reservaat in het zuidoosten van de V.S. behoort. Het omvat gebieden van de bondssta ten Nieuw Mexico. Arizona en Utah. Lange tijd zag het ernaar uit, als waren de Navajos inderdaad tot uit sterven gedoemd. Droogtekatastrofen en epidemische ziekten eisten vele slachtoffers en de kindersterfte onder de Navajos was soms viermaal zo hoog als in de rest van de Verenigde Sta ten. Niettemin breidde de stam zich uit. Later, toen de regering in Was hington zich om de Ruidhuiden in de reservaten begon te bekommeren, werden de verhoudingen beter, maar eerst in 1956 braken gouden tijden aan. Op het reservaatgebied was olie gevonden en de concessiegelden vloeiden in de stamkas. Hoog ontwikkeld is bij de Navajos Ze speelt in hun relgieuze De Navajos bewezen, dat de Rood huiden in tegenstelling tot de wijd verspreide mening uitstekend met geld konden omgaan. De stamraad besloot de inkomsten voor ontwikkelingspro jecten aan te wenden, inplaats van ze te verdelen. Zo ontstond een moderne zagerij die 2,5 miljoen dollar gekost heeft, arbeidsplaatsen schept en daar mee nieuwe welstand. 600.000 Dollar werden bovendien volgens de wens van de stamraad voor de dekking der kosten gereedgehouden, dit het geschil met Washington ver oorzaakt. De Navajos argumenteren, dat het reservaat, waarin zij tegen woordig leven, kleiner is dan hun stamgebied, waaruit zij door Kit Car- son verdreven werden. Dienovereen komstig moeten zij voor het verloren gebied schadeloos gesteld worden. Washington heeft in dergelijke ge vallen dikwijls ten gunste van de aan vragers beschikt. Hier evenwel liggen de zaken moeilijker, want een deel van het gebied, dat de Navajos voor zich opeisen, wordt ook door andere Indianensammen opgeëist. Schriftelij ke overeenkomsten daarover bestaan niet. Daarom werd een afvaardiging van de oudste Navajos naar de stad aan de Potomac gestuurd om daar als getuigen op te treden, die moeten be vestigen, dat reeds hun voorvaderen op het omstreden territorium hun ten ten hadden. Het land zelf, zo zeggen de Navajos, willen zij niet terug hebben, maar zij verwachten een schadevergoeding. Die zou, zelfs als men de prijzen van de vorige eeuw als maatstaf neemt, vele miljoenen bedragen. De vooruitzich ten op een aannemelijk vergelijk wor den gunstig beoordeeld. Oude Navajo-vrouw met haar paard. Bij de stamkleding behoren ook de mooie zilveren sieraden aan de gordel. Navajos bij de registratie voor de ver kiezingen. Zij zijn sinds 1924 staats burger. vloeden maar geopend zou hebben. Binnen enkele tientallen jaren, zo zeggen vele onderzoekers, zullen de laatste resten van het geloof in gees ten bii de Navajos wel verdwenen zijn maar zo heel zeker is dat niet. Christelijke missionarissen hebben getracht de Navajos te bekeren, maar hun succes was niet bijster groot, want het Christendom geldt voor de Rood huiden als een uitvinding van het Bleekgezicht en hun eigen, mystieke geloof is in hun gemeenschap diep ge worteld. De geschiedkundigen en kunstenaars, die in grote scharen op de nederzet tingen in het reservaat aanvielen, om de cultuur van dat volk te onderzoe- Als nauwelijks een andere Indianen stam hebben de Navajos zich lang te gen de culturele en andere beschaving brengende invloeden der blanken ge keerd. Zij dachten er niet aan hun kinderen naar school te sturen, want die hadden daar Engels moeten leren en dat willen de ouderen beslist niet, omdat zulks de poorten voor boze in- ken of hun kunst te copiëren, werden weliswaar bedaard geduld, maar er ging van hen geen noemenswaardige invloed uit. De Navajos bleven zich zelf trouw. Intussen is er een wijzi ging gaande. Uitgangspunt was de Tweede Wereldoorlog. Destijds wer den vele jongemannen uit het reser vaat naar het leger getrokken. Toen zij terugkeerden, hadden zij niet al leen Engels geleerd, maar ook erkend dat het niet beheersen van die taal de oorzaak van vele misverstanden is ge weest. de kunst in het zand te tekenen, leven een belangrijke rol. Voor spoedig gevra ZWALUWENWEG Dorres Aanmelden dagel Telef Gevraagd voor enige ui Bij voorkeur Nederlan Aanmelden Ir L. Mc Soestdijk. vragen een op het Kerkelijk van de tegenwoo Inlichtingen en sc voogdij, Kerkpad telefO' vraagt Gaarne schriftelij van leeftijd en op AUSTIN laadvermo laadvolum AUSTIN A Bestelwager laadvermogi laadvolume 12 maanden

Soester Courant | 1961 | | pagina 6