mmi oorlog. w Geraas ais ontspanning op 1 Soester hoogt. HET OOG GERICHT OP NIE0WE GEKKEN. Geen inbraak. Nachtrit van S.B.C. SVSjddeSbare Handels avondschool „Baarn". WAAROM?? TELEF. BRANDWEER 3 333 POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 Sport én het komende weekeinde. DINSDAG 8 AUGUSTUS 1961. 40e JAARGANG no. 58 SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Een ..domme oorlog", zo heeft presi dent Bourguiba de korte, maar bloe dige strijd in Bizerta genoemd. Inder daad een domme oorlog", maar dan een, die met een domme daad van de Tunesische president zelf begon. Hij mocht immers geen seconde aannemen, dat een generaal De Gaulle voor zijn dreigementen zou bukken. Inmiddels, de strijd heeft aan Tune sische zijde ruim zeshonderd doden gekost en dat moge zijn eigen volk Bourguiba kwalijk nemen. Het westen zal het hem euvel duiden, dat hij zijn actie ondernam op een voor de vrije wereld, waartoe Bourguiba (naar hij steeds heeft gezegd) ook Tunesië re kent, kritiek ogenblik, namelijk midden in de crisis om Berlijn. Gelukkig is Bourguiba nog tijdig op de dwalingen zijns weegs teruggekeerd door een beroep te doen op de Veilig heidsraad der Verenigde Naties. Na tuurlijk ondersteunde deze niet zijn aanklacht wegens agressie tegen de Fransen en daarop zal de Tunesische leider ook wel niet hebben gehoopt. Maar de raad bood hem, met het ver zoek aan beide partijen het vuren te staken, wel de mogelijkheid om zich met enig fatsoen uit een onaangename situatie terug te trekken. Zijn uitno diging aan secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjöld sluit daarbij ge heel aan. Mooi aanbod. Lof in deze zo onverkwikkelijke af faire verdient zeker generaal De Gaulle. Hoewel hij uiteraard niet kon en mocht zwichten voor het Tunesische ultima tum, heeft hij zich geen ogenblik laten verleiden tot impulsen van woede, die maar al te begrijpelijk zouden, zijn geweest. In tegendeel, hij bood onmid dellijk een wapenstilstand aan en stel de voor om over de Sahara en Bizerta, waarover hij de Tunesische souverei- niteit immers al vroeger had erkend, te onderhandelen, zodra de normale toe standen hersteld zouden zijn. Het is waar, dat Bizerta al zeven jaar lang, sinds de dag dat Tunesië de on afhankelijkheid kreeg, een doorn in het vlees van deze Noordafrikaanse staat is geweest. Maar ook niet meer dan slechts een doorn, die op de duur ze ker pijnloos verwijderd had kunnen worden. De verklaring, dat Bourguiba tot zijn onverwachte optreden zou zijn geko men omdat hij, nadat Frankrijk zijn bases in Marokko en Mali had opge geven, niet voor minder anti-imperia listisch dan de andere Arabische lei ders wilde doorgaan, schijnt daarom niet zeer steekhoudend. De Arabische leider Meer waarschijnlijkheid bezit de ver onderstelling, dat Bourguiba op het ogenblik, dat Fransen en Algerijnen op nieuw gingen onderhandelen over on der meer de Sahara, meende, dat hij niet langer kon wachten met het clai men van ook een stuk van dit olie rijke gebied. Mali, dat eveneens aan de Sahara grenst, had dit al gedaan. Maar moest Bourguiba daarvoor nu zulke grove middelen gebruiken Geen wonder, dat men gezocht heeft naar een derde verklaring. Men meent die gevonden te hebben in het vol gende Bourguiba zou er van overtuigd zijn, dat Fransen en Algerijnen niet tot overeenstemming kunnen komen en als gevolg daarvan het Frans-Algerijnse conflict zal uitgroeien tot een veel uit gebreider Frans-Arabisch conflict. En daarin zou Bourguiba de leider aan Arabische zijde willen zijn. Natuurlijk is deze „verklaring" niet meer waard dan elke andere mogelijke veronderstelling. Men zou er echter toch bij willen aantekenen, dat Tune sië misschien wel geografisch de erf genaam is van Carthago, maar dat Bour guiba beslist niet verkeert in de positie van een Hannibal. De krijgsolifant is als sinds eeuwen geen superieur wa pen meer. De heer D. J. v. d. B. had beloofd toe zicht te houden op het huis van zijn kinderen op de Nieuwstraat zolang de ze met vakantie zijn. Hij deed dit en meldde de politie dat er inbrekers in de woning geweest waren, want een deel van het plafond was stuk. Onder zoek wees uit dat dit niet te wijten was aan het werk van inbrekers maar aan de bouwvalligheid van het huis. Op Schiphol werd de Avio-bridge door dc eerste passagiers in gebruik ge nomen. Voorlopig wordt deze Avio-bridge alleen nog gebruikt bij het aau boord gaan van de DC-8, maar in de toekomst hoopt men de brug ook voor andere vliegtuigen te kunnen gebruiken. ,,'t Is met straaljagers al net als met leeuwen", zegt meneer J. van Duimen uit Bodegraven, die met vrouw en kin deren tussen de honderden op 't Soes- ter Hoogt zit om te kijken en te luis teren naar de straaljagers, die af en aan vlieden, ,,'t Is al net als met leeu wen; je bent er als de dood voor, maar je wilt ze toch zien en horen als je weet dat ze geen gevaar opleveren. Trouwens, mag ik misschien de straal jagers bekijken waaraan ik ook mee betaald heb?". Meneer Van Duimen geniet van het geraas maar zijn vrouw niet. De kin deren hebben er blijkbaar geen erg in dat het een leven als een oordeel is. Ze zitten heel rustig in de berm te spelen met ijsbekertjes die leeggeleb- berd zijn door voorgangers-bezoekers aan 't Soester Hoogt, de grote Soes- ter trekpleister voor touristen die langs de wegen brommen, in het bos eens wat anders willen dan zeilen, liggen of kamperen met al het onge rief dat kamperen in ons klimaat met zich meebrengt. En die touristen worden op de bult tussen Soesterberg en Soest in de wat ten gelegd. Inwoners van Soest en Soesterberg hebben het nooit erg op die bult gehad en deze hoogte is er onder meer de schuld van dat Soester- berpers zich meer inwoners van de ge meente Zeist voelen, terwijl vele Soes- ters er nauwelijks enige notie van hebben dat Soesterbeg een deel van de gemeente Soest is. Lang was het op 't Soester Hoogt levensgevaarlijk voor mensen die in hun opgewondenheid over de straal jagers de weg overstaken en de kans liepen onder een auto te komen. Die kans is nu tot een minimum geredu ceerd. Ruime parkeerplaatsen voor auto's, brommers, scooters, motoren en alle vervoermiddelen die verder te be denken zijn om vakantiegangers en dagjesmensen uit het gehele land naar de bult tussen Soest en Soesterberg te brengen. Aan twee kanten van de weg ruimschoots staan- of zitplaatsen met twee aantrekkelijke theehuisjes, waar men zijn dorst kan lessen als de zon het soms al te bar maakt. En dat alles is zo goed verzorgd door de Ver eniging De Utrechtse Heuvelrug in samenwerking met de gemeente. Beide instanties hebben begrip gehad voor dit soort bermtourisme, waaraan vele duizenden zich graag enige uren of soms hele dagen wijden. Meneer G. Zandveld uit Amsterdam is een oud baasje, die hoorbaar aan zijn pijp lurkt en pienter uit zijn kleine oogjes achter een ziekenfondsbrilletje kijkt. Als wij hem vragen wat hem ertoe gebracht heeft per brommer van Amsterdam naar 't Soester Hoogt te komen dan zegt hij bedachtzaam: „Dat zal ik u nu eens haarfijn uitduije. Ik loop tegen de zeventig en als opge schoten jongen heb ik Jan Olyslagers boven Mokum zien vliegen. U weet wel, die Jan Olyslagers van astie dood is dan krijgen we misschien z'n cen ten en z'n vliegmasjien. Naast me stond toen een oud kereltje die 't niks op dat vliegen had. Mooie boel, zei die. Over een paar jaar dan gooie ze je uit die rot dinge van alles op je pet. We hebben dal mannetje toen uit gelachen en tegen mekaar gezegd dat- tie aderverkalking had, maar dat man netje kreeg gelijk. Maar ik kon 't toch niet laten naar vliegmachines te gaan kijken. Iedere zondag ging ik naar Schiphol en nou nog. Maar in Schiphol zie je niet dit fijne werk. Daar gaat 't me veel te rustig. Kallempies landen, kallempies opstijgen. Nee, geef mij Soesterberg maar, daar razen ze tenminste nog eens lekker rond. En dan zie ik me teen wat voor dinge ze mij misschien op m'n pet gooien. Juffrouw Ria van Ingen zegt dat ze naar Soesterbeg gekomen is omdat ze genoeg heeft van de eeuwige stilte in haar Drentse dorp. Dat dorp heet Donderen en het is er beslist minder donderen dan in Soest, waar mensen genieten van straaljagergedaver, ter wijl andere mensen protest op protest naar Den Haag sturen om van het ge daver af te zijn. Een nozem met zijn nozemientje zijn' samen op de brommer naar 't Soester Hoogt gekomen om te vrijen onder het j gebrul der motoren, want ze hebben zich een beetje afgezonderd. Nee, ze vinden er niet zoveel aan. Ze zouden liever eens een zeppelin zien, want hun ouders scheppen altijd zo op over de zeppelins die ze dertig jaar gele den boven ons land zagen. Wij gaan direct ook aan het opscheppen, want we behoren tot die gelukkige generatie die niet alleen vliegtuigen als zeep kisten en iaren later straaljagers za gen, maar ook zeppelins en de zeer moderne jeugd van 1960 heeft nog nooit zo'n luchtschip gezien en zal het ook wel nooit meer zien. Meneer G. van Haren uit Rhenen is in zijn auto blijven zitten en hij is beslist niet van plan eruit te komen. Hij kan zich niet voorstellen dat ie mand het een half uur in die heksen ketel kan uithouden, maar hij moest even stoppen ten gerieve van vrouw en schoonmoeder en „Befehl ist Be- fehl" zucht hij. Zo genieten duizenden van het gebeu ren op de vliegbasis waaraan anderen zich dagelijks ergeren. Dit is echter niet zo vreemd als het lijkt, want terwijl de ene man genie ten kan van een sigaar, wordt de an der reeds onpasselijk als hij aan ro ken denkt. Dat geldt voor bier, snoep, filmbe zoek en wat niet al, dus het is niet vreemd dat dit ook geldt voor een be zoek aan 't Soester Hoogt, de grootste trekpleister voor vakantiegangers en dagjesmensen in onze gemeente. De Soester Bromfiets Club organiseert de jaarlijkse nachtrit voor brommers over een lengte van ongeveer 80 km, welke van zaterdag 12 op zondag 13 augustus gehouden wordt. De eerste deelnemer start om 8 uur bij hotel Bos en Duin. De gemiddelde snelheid is 20 km per uur en halverwege de rit wordt een pauze gehouden van 30 mi nuten-. De prijsuitreiking zal een half uur na aankomst van de laatste deel nemer plaats vinden. Er is voor deze rit een groot aantal prijzen beschik baar. Deze nachtrit geldt voor het clubkam pioenschap van Midden-Nederland. Er wordt in een A- en een B-klasse gere den. „Niet voor de school, maar voor 't le ven onderwijzen wij", zeiden de Ro meinen reeds en met deze wijsheid hebben de organisatoren van het Mid delbaar Handelsavondonderwijs ten volle rekening gehouden. Men heeft n.1. 'n zeer praktische keuze gedaan, wat de leervakken betreft. Hoe be langrijk is 't niet in deze tijd van pro gressieve belastingen en verplichte boekhouding, dat men het vak boek houden onder de knie heeft en dat men rekenen kan. Hoe prettig is 't ook de overtuiging te mogen hebben zich mondeling en schriftelijk in de moedertaal en twee vreemde talen cor rect te kunnen uitdrukken juist nu De meest voorkomende oorzaken van onge vallen door richtingsverandering 2 i j n onachtzaam, heidbij hetaf-r>' slaann. links met op het ach teropkomend verkeer letten geen richting aangeven Twintig jaar geleden brulde een zekere Adolf Hitier te pas en te onpas dat hij Engeland wel eens even zou „aus- radleren". Twee jaar later constateer de de bekende arts Sauerbruch dat de Führer gek was of aardig op weg was het te worden. Dat veranderde niets aan de situatie in Duitsland, want de Duitsers voelden zich kiplek ker onder het bewind van een man die ze zag vliegen. Van zijn plaatsver vanger Rudolf Hess, die op 10 mei 1941 naar Engeland vloog, werd door z'n baas zelf gezegd dat hij gek was, dus aan regeerders die ze niet allemaal bij elkaar hadden waren ze in het Duitse rijk wel gewend. In zijn onderhoud met de Italiaan Fan- fani heeft kameraad Nikita Chroest- sjef verklaard dat Rusland zes tot acht waterstofbommen nodig zou hebben om Engeland totaal van de kaart te vegen. Eventueel zouden de Sovjets wel bereid zijn 12 van die dingen te gebruiken om dit doel te bereiken. Je moet toch wel volslagen zot zijn om zulke kolder in volle vredestijd te beweren. Nummer 1 zou Engeland ausradieren en hij pleegde zelfmoord, dus wij kunnen slechts hopen dat de geschiedenis zich herhaalt als num mer twee dat kunststukje eveneens wil uithalen. Velen zijn geïmponeerd door de fa meuze Drestatie van de Russen in het afgelopen weekend. En terecht, want het is een staaltje van technisch kun nen waaraan de vrije wereld nog lang niet toe is. Overigens zijn er 1001 din gen waaraan de mensen in het Sovjet blok nog lang niet toe zijn en die voor ons gemeengoed geworden zijn. Meneer Chroestsjef schijnt te denken dat hij na dit succes alles kan en mis schien ook wel alles kan doen. Het is echter te hopen dat de leiders van de vrije wereld zich niet laten imponeren door zijn cynische redeneertrant waaruit al te duidelijk blijkt dat de Russische leiders graag miljoenen do den voor hun rekening nemen als zij hun zin kunnen doordrijven. Laten wij de vredesmarsen naar Mos kou en vredesmeetings in ons open luchttheater ten bate van de Russen staken en ervan doordrongen zijn dat met Hitier, Goering, Himmler en al die andere fraaie broeders de laatste gek ken op hoog niveau niet uitgestorven zijn. KANTMAN. bij groeiend tourisme en internationaal contact. Men heeft zich bovendien, wat het aantal vakken betreft, een verstandi ge beperking opgelegd, zodat de leer stof op maandag-, dinsdag- en don derdagavond zonder overhaasting kan worden aangeboden en door de leerlin gen verwerkt en er blijft voldoende tijd over voor het maken van huis werk en het vastleggen van het reeds opgenomene. Twee eigenschappen, die voor ieders persoonlijkheid van belang zijn, n.1. durf en doorzettingsvermogen zijn van bijzondere betekenis voor leerlingen van een handelsavondschool. Durf, ondernemingsgeest moet men bezitten om aan een studie te begin nen, z'n vrije avonden te offeren voor eigen geestelijke ontplooiing, maar het doorzettingsvermogen, de „Aus dauer" moet blijken in de loop der jaren, in de niet aflatende strijd zich kennis en inzicht te verwerven. Het gaat hierbij niet op de eerste plaats om wat parate kennis, maar om de ont wikkeling van zijn vermogens, waar door men volwassener in 't leven staat. Wie wat wil bereiken, mag niet hal verwege de tocht opgeven, want aan de finish wacht het Rijksdiplo ma 3- of 5-jarige Middelbare Han delsavondschool, dat tevens vrijstel ling geeft van het Middenstandsdi ploma. Zaterdag speelt S.E.C. een voetbalwed strijd in Veenendaal, terwijl om 8 uur bij hotel Bos en Duin de eerste deel nemer aan de nachtrit van S.B.C. ge start wordt. Zondag organiseert de ren en touristenvereniging Tempo de tra ditionele Naaldenrit. Ditmaal zal de Utrechtse Heuvelrugroute het parcours vormen, zodat de rijders niet bij de naald in Apeldoorn komen maar wel bij de naald in Baarn.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1