Fugers Rijwielen ONGEWENSTE HEFFING m i HET 1MD El DAAD. met vakantie van 9 t.e.m. 18 augustus. Personele belasting as volkomen zinloos. MM Teraig mt Australië. Dierenbescherming in juli. Laatste wedstrijd vasi K.P.S. VERANOEREM VAM RICHTIMG BEIJFT KM SPEL MEI DE DOOD ?-S08Rf| Naaldenrit. Vlucht vanaf Tergnier. Lekkerbek. Geslaagd. Kerkstraat 3-5 Telef. 2030 Het uitstel van de beloofde belasting verlaging zal tot gevolg kunnen heb ben, dat door overheid en Tweede Ka mer de gehele belastingheffing nog eens kritisch wordt bekeken. Er gaan trouwens meer en meer stemmen op die pleiten voor een algemene herzie ning van ons belastingstelsel. Hierbij zou de verhouding van de belasting druk van de direkte en indirekte be lastingen eens kritisch moeten worden bezien. Dit is nodig om een grotere aanpas sing van belastingstelsels te krijgen in Europees en nog meer in Benelux- verband. Bovendien blijkt de belas tingheffing van zeer groot belang voor conjunctuurbeheersing en daar is on ze wetgeving ook onvoldoende op af gestemd. Ook de bij herhaling ge plaatste opmerkingen van minister Zijlstra, dat ons heffingsniveau bij de inkomstenbelasting te hoog is, wijst in deze richting. Zodra dit probleeta grondig wordt aangepakt, moet er tevens een stap gezet worden in de richting van een zo eenvoudig mogelijke heffing met een minimum aan administratieve rompslomp. Wij hopen, dat daarbij de personele belasting tot het verleden gaat behoren omdat zij een geringe opbrengst geeft, voor velen onbegrij pelijk is en hoge inningskosten vraagt. Hinkend op twee gedachten. Het is niet zo vreemd een aanval op de personele belasting te beginnen met het vraagstuk van de inkomstenbelas ting-verlaging, want zij zijn nauw met elkaar verwant. Hoewel uit de tijd van de Republiek der Verenigde Neder landen wel belastingen kunnen worden aangewezen die als personele kunnen worden gekenschetst, hebben wij in 1822 voor het eerst in meer „moderne" vorm een personele belastng gekre gen. Dit was eigenlijk een inkomsten belasting, die in zoverre al direkt op twee gedachten hinkte dat men uiter lijke tekenen van welstand als maat staf koos voor de heffing. Wie er een diensbode en paarden op na hield, werd geacht een hoger inko men te genieten. Ook greep men toen al naar de grondslag huurwaarde van een huis, maar eveneens was van be lang het aantal deuren en vensters in een woning. Naar de maatstaven van heden was het een wonderlijke men geling van draagkracht-bepaling, maar de overheid had geen keus. Men vond het in die dagen nog te ver gaan om van de burgers een juiste opgave van alle inkomsten te vergen en dan komt men tot onbillijkheden. In 1892 kwam er een werkelijke in komstenbelasting. Omzetbelasting was er niet en daarom was de personele belasting als 'n concumtie-rem wel aan vaardbaar. Dit blijkt ook uit de gewij zigde grondslagen. Belast werd naar 't bezit van nleziervaartuigen, biljarts en motorrijtuigen met behoud van de grondslagen uit het verleden waaruit bijvoorbeeld de haardsteden en de rij wielen verdwenen. Laatste noodzaak vervallen. Twee andere belangrijke historische momenten uit de geschiedenis van de personele belasting zijn 1929 en 1941. In 1929 werd de opbrengst van de per sonele aan de gemeente toegekend, de Duitse bezetters lieten van de grond slagen er maar twee in leven: de huurwaarde en het meubilair. Sinds de Duitse bezetting kennen we echter ook de omzetbelasting, zodat de nood zaak om de personele belasting als verbruiksbelasting te gebruiken intus sen is vervallen. Nog altijd is aan de personele belas ting te zien, dat zij van oorsprong een belasting naar draagkracht is ge weest. Woningen met een geringe huur waarde zijn van heffing vrijgesteld. Voor na-oorlogse duurdere woningen wordt een grondslag aangenomen uit 1940. Ook bestaat er een kinderaftrek- regeling, die bij een verteringsbelasting anders niet aanwezig is. Zo komen wij er toe te spreken van een belasting die geen vlees is en geen vis. Het is een heffing, die met één been leunt op het draagkrachtbeginsel en met het andere oo de consumptie. Voor een draagkrachtheffing kennen wij nu de inkomstenbelasting. Naar de me ning van de minister van financiën is die heffing naar draagkracht al te hoog. Waarom dan tegen weten en wil len daarnaast toch nog een extra hef fing te vragen op grondslag huur waarde en meubilair, die overigens als grondslagen voor de draagkracht vol komen ongeschikt en onrechtvaardig zijn? Extra onbillijk. Principieel is die onrechtvaardigheid Steeds harder werkt Engeland aan zijn atoomreactors, die de energie zullen gaan leveren voor de engelse industrie. Reeds vier jaar heeft men gewerkt aan deze atoomreactor te Hinkley Point. Het volgend jaar zal deze pas in ge bruik worden gesteld, doch het zal dan ook de eerste reactor van 500.000 KW. ter wereld zijn. ook al door de overheid toegegeven. Dat gebeurde naar aanleiding van het grote verschil in huurwaarde tussen panden die voor en na de oorlog ge bouwd zijn. Huurders van nieuwe woningen moes ten na de oorlog niet alleen een hoger bedrag aan huur op tafel leggen, daar naast zou hun personele belasting ook nog extra hoog worden. Dit zou de onbillijkheden op het terrein van wo nen en huren nog doen toenemen Daarom kwam er een Kon. Besluit af in 1951, waarbij de huurwaarde van na 1940 tot stand gekomen gebouwen wordt herleid tot die van 1940. Dit is dus een volkomen fictie, die met draagkracht niets uitstaande heeft. Ook is daarmee het onrecht niet weg genomen. Tallozen bewonen huizen die hun draagkracht op basis 1940 te bo ven gaan, terwijl anderen door de wo ningnood gedwongen ver onder hun stand huizen of ergens inwonen. Een derde vraag ligt bij de huurwaar de-bepaling van bungalows en land huizen in een vorm zoals die in 1940 nog niet bestond. Bij de huurwaardebe paling is het draagkrachtbeginsel vol komen tot een willekeurige schatting geworden. Dubbele heffing. Ook een nadere beschouwing van de personele belasting als verteringsbelas ting leidt niet tot een gelukkige uit komst. Wij kennen immers al een re gistratierecht bij de overdracht van huizen. Wij kennen omzetbelasting bij de aankoop van meubels enz., zodat hier sprake is van een dubbele heffing op het terrein van woningen en meu bilair, die naar moderne opvattingen toch tot de eerste levensbehoefen be horen. Wanneer wij ons als burgers van onze tijd met woningnood inspannen om het woongenot langs allerlei we gen te vergroten, dan moet dit eer der worden aangemoedigd dan langs fiscale weg afgeremd. Gaat men dus de personele belasting eens wegen naar zijn rechtsgronden, dan blijft er niet anders over dan een heffing op opportunistische gronden, die niet anders verdedigd kan worden dan met het argument, dat de gemeen te deze inkomsten niet kan missen. En zelfs die vlieger gaat niet op, want de staat zou die ruim 60 miljoen op brengst wel kunnen bijpassen uit de schatkist. De personele belasting moet verdwij nen. Zij past niet in een juiste ver houding tussen direkte en indirekte be lastingen. Zij hoort niet thuis in een tijd waarin administratieve efficiency moet worden betracht. Zij wordt niet begrepen door velen en geeft dus voet aan degenen, die de belastingheffing zo graag veroordelen als een vorm van ongehoorde heffing. Tenslotte is zij er een typisch voorbeeld van hoe moei lijk een eenmaal ingevoerde belasting weer van het toneel verdwijnt. Ruim twee jaar geleden gingen de drie gebroeders Piet, Jaap en Toon Brou wer naar Australië en een half jaar later volgden drie meisjes, die weldra alle drie mevrouw Brouwer heetten. Piot bij S.E.C. als Mauk Brouwer bekend werkte als stucadoor, maar tevens was hij semi-prof van de voet balclub Wilhelmina en hij is dit nog. Jaap was timmerman, Toon opperman, maar thans zijn zij weer in Soest en het staat nog te bezien of zij terug gaan, terwijl het niet uitgesloten is dat broer Piet ook naar het goede vader land terugkomt als zijn contract met Wilhelmina afgelopen is, want Soest trekt, ondanks de goede verdiensten in het land van de kangoeroe's. De laatste weken hebben televisie, ra dio en pers bijzonder veel aandacht geschonken aan het wel en wee van Nederlanders die in Australië leven en werken. In het bijzonder aan het wee, dat voor vele landgenoten niet gering is. Zij schijnen in kampen te zitten als zij gearriveerd zijn uit ons land en voor velen is het bijzonder moeilijk eruit te komen omdat de werkloos heid in Australië thans niet gering schijnt te zijn. Al deze voorlichtingen over de emi granten is natuurlijk interessant en aan trekkelijk, maar zij wordt veelal ge geven door mensen die van de zaak eigenlijk weinig afweten. Daarom leek het ons de moeite waard eens een praatje te maken met de twee heren Brouwer en hun echtgenoten die te rugkwamen. Niet als gedesillusioneer de mensen, die geen werk of geen in komen hadden, maar als vakantiegan gers, die graag Soest weer eens wilden zien en nu steeds meer tot de conclu sie komen dat Soest vele aantrekke lijke dingen heeft die men in Austra lië mist. Jaap en Toon Brouwer waren harde werkers in ons land en daardoor kon den zij in Australië in de bouw goed verdienen. Zij vinden het heel begrij pelijk dat er mensen mislukken nadat zij voorgelicht zijn door de heren die dat in ons land moeten doen. Te wei nig wordt erop gewezen dat er keihard gewerkt moet worden en dat Australië weinig mogelijkheden voor ongeschool den biedt. Teveel wordt erop geha merd dat het zo belangrijk is Engels te kennen, maar dat is helemaal niet waar. De drie gebroeders kenden met elkaar maar een schamel beetje van de taal die ze in Australië nodig had den. In de bouw zijn echter geen taal problemen als men zijn vak verstaat. De kantoorbediende, die trots naar Australië gaat met een hoofd vol En gels zal heel lang in een kamp zitten, want om mensen die Engels praten is men niet verlegen. Wel om vaklui die heel hard willen werken. Die kun nen veel verdienen, maar minder over houden dan ze denken. Wie goed verdient beurt 20 pond per week. In Hollands geld is dat 160, Als hij een normale huurwoning heeft dan is hij per week aan huur 8 pond kwijt. En dat is in Hollands geld zo'n slordige 60 gulden. De huisvrouw heeft voor de dagelijkse levensbehoeften niet zoveel geld nodig, want bakker, slager en groenteman zijn minder duur dan bij ons. Ijskas ten, t.v.-toestellen en auto's, die in ons land in vele gevalllen nog als luxe gelden, zijn daar echter levensbehoef ten omdat er veel minder vertier is dan men in ons land kan vinden. De betaling in termijnen biedt dezelfde mogelijkheden als hier, maar de man die vandaag nog 20 pond ontvangt omdat hij een week hard gewerkt heeft, die kan morgen de week ingaan met de wetenschap dat hij aan het ein de van die zes dagen 4 pond zal beu ren omdat hij werkloos is. En dat hij deze 4 pond beurt is niet altijd ze ker, want met de sociale voorzienin gen is het in Australië maar matig ge steld. Wie op zijn werk ziek wordt of een ongeluk krijgt ontvangt 60 °/o van het loon als ziekengeld, maar eventuele ziekenhuiskosten moet men zelf be talen. Wordt men thuis ziek of heeft men de pech daar een ongeluk te krij gen dan wordt er niets uitgekeerd. Dat betekent natuurlijk het betalen van ho ge premies voor particuliere verzeke ringen. In vele opzichten leeft men in Austra lië veel gemakkelijker. Voor het be trekken van een huis heeft men geen tien instanties en twaalf formulieren nodig en wie wat voor zichzelf wil be ginnen ziet zich niet geplaatst voor een berg van diploma's en beperkende bepalingen. Het is echter niet zo ge makkelijk iets voor zichzelf te begin nen en de man die naar Australië gaat met de gedachte dat hij het daar wel eens even versieren zal, die komt nagenoeg altijd bedrogen uit. Vakmanschap en hard werken kunnen een behoorlijk loon bezorgen, maar in Soest is het al precies eender. En hier zijn geen huizen die 60, huur per week eisen, terwijl men wel niet ge heel van de wieg tot het graf ver zorgd is wanneer men in loondienst is, maar de sociale voorzieningen zijn hier veel en veel beter en daarmee de ri sico's van stranden veel geringer. Wij kregen de indruk dat de twee he ren Brouwer, die nu terug zijn, pret tige herinneringen aan Australië heb ben, maar dat zij eerst nog eens een nachtje willen slapen voor zij erover gaan piekeren of ze terug gaan. En het ziet ernaar uit dat de stucadoor- semiprof Piet het voorbeeld van zijn broers zal volgen. Nu speelt hij nog in het elftal dat als een hobby van de rijke Nederlander Hoboken goede voetballers de kans biedt er een pond of tien per week bij te verdienen. Toch schijnt geld niet alles te zijn, want de trek naar Soest was sterker dan de trek van de Australische pon den. In de maand juli werden vele honden naar het dierenasiel gebracht als gevolg van de belastingverhoging. Hierdoor nam het aantal zwerf- en afstandsdie- ren toe en 25 van deze honden werden in het asiel verzorgd. Ook de toeloop van pensiondieren was zeer groot, waardoor alle verblijven volledig bezet waren. Dit bracht bui tengewoon veel werk met zich mee. Zij die in het asiel werkzaam zijn wor den soms geholpen door vrijwilligers en dit is bij al het werk wel nodig om de zaak goed te doen marcheren. Ook het poesenverblijf is volledig bezet met pensiondieren, waardoor de zwerfdie ren voorlopig in andere hokken onder gebracht moesten worden. Voor de zwerfhonden werden speciaal vrije kennels gemaakt, grenzende aan hun hokken om deze dieren meer vrij heid te geven. Of deze kennels in de praktijk zullen voldoen is nu nog niet te zeggen. In ieder geval moeten de zwerfdieren zoveel mogelijk afleiding en ruimte hebben want een hok is maar een hok. Het bestuur van de Dierenbescherming is zeer tevreden over de gang van za ken en hoopt dat steeds gerekend kan worden op de steun van hen die thans ook hun medewerking verlenen. De laatste wedstrijd van K.P.S. in de zomeravondcompetitie is een weinig aantrekkelijke wedstrijd geworden om dat zowel door de spelers van het pa leis als door de mannen van H.V.C. '55 te fors gespeeld werd. Voor K.P.S. viel er niets te winnen of te verlie zen, maar H.V.C. stond nog niet vei lig. Door de 2-1 overwinning op K.P.S. ontlopen de Amersfoorters ech ter de kans op de laatste plaats. Rechtsbuiten Rakers van K.P.S. kreeg al spoedig enige scoringskansen, maar zijn harde schoten gingen net naast of voor het doel langs. Linksbuiten Ko- nings kon het H.V.C.-net evenmin vinden. De voorhoede van H.V.C. speelde veel te peuterig en omdat Schriever speciaal bewaakt werd aeor de forse Rijk van Soest konden de Amersfoorters niet scoren. Na een half uur glipte linksbinnen J. Veldhuizen door de H.V.C.-bewaking heen en hij wist met een laag diago naal schot K.P.S. de leiding te bezor gen. Met de stand 1-0 werd gerust. Toen er tien minuten in de tweede helft gespeeld was bracht Malestein de partijen op gelijke voet en twee mi nuten later werd het 1-2 door een hard schot van Putte. K.P.S. probeerde van alles, maar H.V.C. gaf geen krimp en het bleef 1-2. Verdeling van de ongevallen veroorzaakt door nchttng verandering (naar manoeuvre) Zondag 13 augustus wordt de naalden- rit gereden over een afstand van 50 en 120 km, terwijl enige rijders, die bezwaar hebben tegen een wedstrijd op zondag, deze rit zaterdag rijden. Zondagmorgen wordt om half elf bij restaurant Zonneheuvel gestart. Door de jeugd en minder geoefenden wordt 50 km gereden, door de andere deelnemers 120 km. De route is onge veer gelijk aan de Utrechtse heuvel rugroute en tweemaal wordt de naald bij Baarn gepasseerd omdat ditmaal de naald bij Apeldoorn niet in het parcours opgenomen is. Voor de groot ste groep is een wisselbeker beschik baar. De Soester duiven vlogen vanaf Terg nier, een afstand van 313 km. Zij werden om 10 uur gelost met z.w. wind. De Vriendschap: In concours 231 dui ven. Aankomst eerste duif 14.12.45. Snelheid 1239,70 meter per minuut. Aankomst laatste prijswinnende duif 14.57.01. Uitslag: C. Jak 1 3 4 5 32 50 55. J. G. Kamerbeek 2 13 19 20 23 31. Z.K.H. Prins Bernhard 6 7 44 56 58. G. Sukel 8 21 37. H. Verkerk 9 25 26 36 41 49 52. W Nieuwenhuis 10 39. P. Groene- stein 11 12 17 24. D. J. Bos 14. G. H. v- d. Broek 15. M. Staal 16. E. C. van Daatselaar 18 34. C. Roskam 22. On- wezen en De Muynck 27 53. J. Huur- deman 28. R. Koster 29 43. W. Alte naar 30 40. A. B. Grift 33. C. Kaats 38 54. J. Wijnands 43 57. R. van Duine 45 51. G. Sikkelbein 46. W. Roest 47. J. A. B. van Klooster 48. De Zwaluw had 374 duiven in con cours. Aankomst eerste duif 14.11.20. Snelheid 1246,85 meter per minuut. Aankomst laatste prijswinnende duif 14.50.21. Uitslag: A. Meesters 1 7 9 67, A. J. van Dorrestein 2. C. Dijkman 3 12 42 63. Jac. Stalenhoef 4 24. J. v. d. Brakel 5 41 45 71. G. Rijksen 6 20 28 39 48 51 52. H. Onwezen 8 72. J. Blijleven 10 15 19 34 57. A. Snijders 11. H. Woud stra 13 14 18 33 35 38 40 43 46 74. H. Gorissen 16 37 44 47 56 58 64 75. H. v. d. Wielen 17. O. L. Zimmermann 21 29. E. de Goede 22. J. Coorens 23. L. van Klooster 25. J. de Koning 26. C. van Klingeren 27 62. C. de Goe de 30 59. J. Knoops 31 61. A. Leyssen 32 69. H. den Dekker 36. C. van Soest 49. C. v. d. Hoek 50 54 55 65. J. Rauch 53. W. van Buuren 60. P. Duyst 66. J. v. d. Belt 68. C van Veen 70. P. de Bes 73. Een jongen van het Kerkpad kwam zich op het politiebureau beklagen ovér zijn ouders, met wie hij naar zijn zeggen steeds ruzie heeft en die hem zelfs bedreigd zouden hebben. De politie ging op onderzoek uit. Er was weinig aan de hand, maar er ontstond onenigheid toen de jonge ling „jus met een Vami-ijs-smaak" wenste. Aan de Hogere Technische School te Utrecht slaagde voor de afdelirfg bouwkunde de heer J. van Herwaar den Hzn. alhier. De heer J. van de Laar alhier slaagde/ voor het staatsdiploma pa troonsexamen typografie, afd. offset. KIESDELER. Kunt U mij ook zeggen hoe groot in Soest en Baarn de kiesdeler was bij de laatst gehouden verkiezingen voor de gemeenteraad en de Tweede Ka mer? vraagt H. T. AntwoordBij de in 1958 gehouden verkiezing voor de gemeenteraad was de kiesdeler te Soest 667 en te Baarn 580. Voor de Tweede Kamer-verkiezingen wordt plaatselijk geen kiesdeler vast gesteld. De stemmen uit alle plaatsen worden te Den Haag verzameld, waar na de landelijke kiesdeler wordt vast gesteld. WONING ONTRUIMEN. Het huis waarin mijn ouders wonen is verkocht en de nieuwe eigenaar wil mijn ouders de woning doen ontrui men. Nu heb ik gehoord dat mensen van boven de 70 jaar hun huis niet uit hoeven, omdat men „oude bomen niet moet verplanten". Is dat juist? schrijft W. S. Antwoord: Hoewel er geen wettelijke bepaling is, die voorschijft dat perso nen boven de leeftijd van b.v. 70 jaar wat de huisvesting betreft „onder en boven de wet" zijn, komt het er in de praktijk toch veelal wel op neer, dat de betrokken instanties rekening hou den met de hoge leeftijd van een huur der en hem dus niet tot ontruiming van zijn woning zullen dwingen. Het is dus het beste dat uw ouders niet toestemmen in de ontruiming en de beslissing eventueel aan de kanton rechter overlaten, als de eigenaar het tot een proces laat komen. Wel doen zij er goed aan, zich in geval het tot een proces komt, te verzekeren van de hulp van een advocaat of deur waarder.

Soester Courant | 1961 | | pagina 2