«seh m mm. Hef oog gericht op hef openluchttheater. Duiven vlogen voor chronische zieken. Rit van A.C.S. Mevr. Groeneveld overleden. POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 Weekendwijding. Vleesverkoop. Tempo bij de Naardense Avondvierdaagse, Onvoorzichtig. Stuur kwijt. Jeugdige Joy-rijders. Kerkdienst voor vakantiegangers. Indeling van B.D.C. en SaEiCi VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1961. 40e JAARGANG no. 59 SOESTE R (Óp U R AN T Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJR TELEFOON 2566 GIRO 126156 De mededeling van de regering, dat zij de motie Van Doorn betreffende een versnelde repatriëring van de spijt optanten uit Indonesië, naast zich neerlegt, betekent wel een grote teleur stelling. Een teleurstelling voor de grote meerderheid van de Tweede Ka mer, die zich na een fel debat achter deze motie stelde; een nog dieper ge voelde teleurstelling ongetwijfeld voor de duizenden in wanhopige nood ver kerende spijtoptanten. Minister Beerman heeft meegedeeld, dat hij de menselijke zijde van dit pro bleem niet uit het oog verliest, maar zijn verantwoordelijkheid ten opzichte van het geheel zwaarder moet laten wegen. Hier mag dan toch wel de vraag worden gesteld hoe ver zijn menselij ke bewogenheid met het miserabele lot der spijtoptanten gaat. In elk geval niet zo ver dat hij de zakelijke moge lijkheden erbij uit het oog verliest. In het algemeen gesproken kan men dat van een landsbestuurder een juist uitgangspunt achtten, in ieder geval echter kunnen o.i. alle bezwaren die bij algehele repatriëring opdoemen, niet zwaarder wegen dan de ellende waarin deze mensen verkeren. Zij zijn eertijds, vóór de sou vereiniteitso ver dracht, verkeerd voorgelicht en in vele gevallen verkeerd behandeld door de Nederlandse vertegenwoordigers. Zij zijn afgeschoven, in de hoop dat het voor hen wel mee zou vallen en zij zich uit de situatie zouden weten te redden. De steeds moeilijker geworden verhoudingen tussen Indonesië en Ne derland hebben hen echter in eerstge noemd land tot paria's gemaakt, tot uitgestotenen, die belasterd en belaagd worden; voor wie het leven daar nauwelijks mogelijk is. Er is hier sprake van een noodtoe stand, waar noodmaatregelen tegen genomen dienen te worden. Het is als wanneer er een blok huizen in brand staat en de bewoners uit de vuurzee moeten worden gered en onderdak ge bracht moeten worden. Dan telt men ook niet of de tegenoverliggende hui zen nog wel slaapkamers en bedden vrij hebben om de slachtoffers te her bergen, ze worden daar zonder meer ontvangen, als een eerste plicht van naastenliefde en men bergt ze op zol ders en huiskamers om hen althans uit de nood te redden. Zo dient Nederland ook te staan te genover het hulpgeroep van de spijt optanten. De watersnood van 1953 heeft ons ook niet eerst doen afvra gen of het overige deel van Neder land de duizenden vluchtelingen wel kon bergen en verzorgen. Het moest, er waren mensen in doodsnood en dan gelden geen overwegingen van dit en van dat, dan helpt men en redt wat er te redden valt. Daar in Indonesië ver keren ook enkele duizenden in doods nood. Het is hartverscheurend te lezen wat zij er moeten doormaken, terwijl van velen reeds familieleden in Neder land zijn, die hen hier graag zouden helpen. Dat de Nederlandse regering hier neen blijft zeggen en niet meer dan zo onge veer 3000 per jaar wil laten overkomen, druist in tegen alle menselijke en chris telijke gevoelens van ons volk. Men blijft in deze ontzettende nood der om hulp roependen de ambtelijke weg be wandelen. Men blijft de duizenden dos siers een voor een bestuderen, nadere inlichtingen inwinnen, wikken en we gen of het geval voor repatriëring in aanmerking komt of soms niet. Men meent dat verplicht te zijn tegenover de problemen, die de repatrianten hier straks zullen oproepen en moeten over_ winnen. Maar bij een dergelijke nood is er geen tiid voor bezinning. Hier mag alleen gelden: redt wat te red den valt. Wat doet 't er bij zo'n grote nood van zo velen toe of er misschien enkelen naar hier komen, die er misschien he lemaal geen recht op hebben? Als zij in nood verkeren, hebben zij altijd dat recht, geboren uit de naastenliefde. Huur schepen en stuur ze naar Indo nesië en laadt daar iedereen aan boord die een aanvraag om naar Holland te mogen komen heeft ingediend. Dat zou werkelijk betoon van naastenliefde be tekenen. Laten we hier dan maar met wat moeilijkheden komen te zitten. Die zullen we hier ook wel weer overwin nen. Waar nood is helpt men, ongeacht wat de gevolgen zullen zijn. Dat is christenplicht en dat moge onze zich christelijk noemende regering dan toch wel in de eerste plaats nastreven. Wat de gevolgen van het in één -jaar overbrengen van alle spijtoptanten ook Na zijn besprekingen met president de Gaulle van Frankrijk en de president van Italië was het commentaar van de Amerikaanse staatssecretaris Dean Rusk „Geen commentaar". Dean Rusk omringt door reporters. zouden zijn, we kunnen ons niet voor stellen, dat dit de regering politieke moeilijkheden zou bezorgen. Het Ne derlandse volk is wel bereid tot hel pen, het stuit slechts op een te ang stige regering. Meer dan 3000 duiven van de Soester verenigingen De Zwaluw en De Vriend schap en de Baarnse verenigingen De Pool en De Zwaluw hebben enige we ken geleden, ten bate van Soester chronische patiënten, vanaf het Bel gische Duffel gevlogen. Honderden Soester ingezetenen waren voor enkele uren eigenaar van een duif en 100 van hen zullen in de maand september, een prijs in ontvangst nemen. De hoofd prijs is een stofzuiger. Vijftig cent kostte een lot, dat ver kocht werd ten behoeve van Soester chronische patiënten, die veel moeten missen wat voor de meesten van ons gemeengoed is; uitgaan, vakantie hou den, iets zien van de wereld. Van de Soester vereniging De Zwaluw vlogen 900 duiven van de De Vriend schap 500, van De Pool uit Baarn 800 en van de Baarnse vereniging De Zwa luw eveneens 800. Als alle loten ver kocht zijn dan heeft deze vlucht bruto f 1500,opgebracht. De duiven werden op 16 juli, om 7.40 uur, gelost en zij moesten ongeveer 133 km vliegen om naar het hok terug te keren. In Soest arriveerde de eerste duif om zeven minuten en zestien se conden over negen en in Baarn wat la ter. Er werd gevlogen met een snel heid van 1523.27 meter per minuut door de snelste Soester vlieger, maar er waren duiven die het heel wat kal mer aan deden en sommigen kwamen pas na enige dagen terug of helemaal niet. Zij die dagen over tijd waren hebben er een vakantietrip van ge maakt en zij hebben zich op diverse plaatsen tegoed gedaan, zonder zich iets aan te trekken van het feit dat in Soest iemand 50 cent betaald had om voor enige uren eigenaar te zijn van een duif die veel meer kost dan die twee kwartjes. Niet zo geweldig veel, want we zijn niet in België waar men het presteert duizenden guldens neer te tellen voor zo'n klein vliegwonder, dat net zo goed verongelukken kan als zijn veel goedkopere soortgenoten. Het record dat voor een enkele duif be taald is ligt rond de halve ton, terwijl prijzen van 20- en 30.000 gulden niet tot de zeldzaamheden behoren. Wie van zo'n duif een paar eieren wil hebben moet dan ook zo'n slordige 1000 gul den voor twee stuks neertellen. En dan maar afwachten of dat ei uitkomt, want dat kan niemand garanderen. Velen hebben in ons land hun hart verpand aan de duivensport, maar niet zo erg als bij onze zuiderburen, waar heel wat mensen rondlopen die het laten vliegen van duiven als hun be roep beschouwen en die met deze be zigheid heel wat kunnen verdienen als ze geluk hebben. De mogelijkheid van pech is echter niet gering en vooral in de laatste maanden komen vele duiven van een vlucht niet terug. Dit is zo onrustbarend geworden dat men zich op hoog niveau met deze zaak inlaat en onderzoekt wat hiervan de oorzaak kan zijn. De belangstelling in Soest voor de dui vensport blijkt onder meer aan de uitslagen, die men van het voorjaar tot in het najaar wekelijks in de kran ten kan lezen. De duiven vliegen kor te afstanden, van Duffel, Vilvoorde en het noorden van Frankrijk, maar ook van Bordeaux of Orleans, enorme af standen. Onder het vliegen wachten de eige naars van de kleine dieren op hun thuiskomst en de klokken staan klaar om aan te geven hoe laat de duif bin nengekomen is. De duif heeft een gum mi ring om de poot en zodra de kleine vlieger gearriveerd is wordt deze ring verwijderd en in &e klok gedaan. Deze noteert door vernuftig mechanisme de juiste tijd van aankomst en als alles binnen is moet er zwaar gerekend worden, want een duif die van Bel gië of Frankrijk naar een hok in Soest- Zuid vliegt legt een kleinere afstand af dan de duif die naar Soestdijk moet. Moederklokken staan ter beschikking om voor alle kloken der leden de juiste tijd aan te geven. Enige jaren geleden behoorden de ver enigingen van duivenhouders tot de beste klanten van de spoorwegen om dat alle duiven per trein naar het zui den vervoerd werden. Nu is dat wat minder geworden omdat het vervoer met auto's goedkoper is. Toch rijden er nog wel eens aparte duiventreinen met eigen personeel voor de verzor ging der dieren. De wetenschap heeft de eeuwen door veel gespeurd en veel ontdekt. Men is er echter nog steeds niet achter hoe het mogeliik is dat zo'n klein dier met zo'n klein kopje blijkbaar toch genoeg hersens heeft om de weg naar huis te weten op een afstand van honderden kilometers. Een mens is hiertoe niet in staat en toch mag men aannemen dat hij meer hersens heeft dan de gemid delde duif. Honderden kilometers met een snel heid van soms 100 km per uur. Soms in één ruk als de afstand niet zo groot is en het verlangen naar het hok wel. Bij jonge duiven is dat verlangen ge woonlijk aan de kleine kant en voor al zij zijn het die het principe huldigen, waar het goed is daar is mijn vader land. Het zijn dan ook vooral de jon ge duiven die de laatste maanden weg blijven tot verdriet en schade van de eigenaars. Honderden duiven hebben gevlogen voor chronische patiënten en hun vlucht heeft honderden guldens opgebracht. Daarvan zullen zij, die niet in de ge legenheid zijn op de gebruikelijke wij ze op reis te gaan, op andere wijze geholpen worden aan een vakantie. Dat is te danken aan de Soester en Baarnse duiven en aan de mensen die voor twee kwartjes voor enige uren eigenaar van een duif waren, met de kans hiermee een prijs te winnen. De automobielclub Soest heeft op ver zoek van enige enthousiaste leden op nieuw een rit uitgezet, welke gere den zal worden op woensdag 16 augus tus. Het is een avondrit en de bestuurs. leden, de heren G. Stam en E. Smit kozen het parcours dat kris-kras door onze gemeente en omgeving voert. Start en finish zijn bij restaurant Zonneheuvel in de Torenstraat. De eer ste auto wordt om half acht gestart. Na het afdrukken van het inter view met ds E. Groeneveld el ders in dit blad - bereikte ons 't bericht dat zijn echtgenote on verwachts overleden is. Ds Groe neveld zal daarom zondagmor gen de dienst in de Emmakerk niet leiden. Dr B. Maarsingh zal hem vervangen. Morgenavond, te 8 uur, heeft in de Ju- lianakerk wederom een weekendwij ding plaats. Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1. Orgelkoralen: Auf, auf mein Herz, mit Freuden, mit Freuden zart. E. Pepping. 2. Voordracht: Het witte kleed. Nel Veerman. 3. Fluit en orgel: Sonatine (Passacaglia - Intermezzo - Vivace). Gert Muts. 4. Toespraak: „Geen dwang". 5. Fluit en orgel: Sonate V (Larghetto, allegro, siciliana, gigue). G. F. Handel. 6. Orgel: Dorische Toccata. J. S. Bach. Medewerkenden zijn: Dr B. Maarsingh, toespraak; Gert Muts, orgel; Hans Mandersloot, fluit; J. Veerbeek, voor dracht. Morgenochtend (zaterdag), te 9 uur, heeft aan het slachthuis wederom ver koop van vlees plaats. Op de eerste avond van de Naarden se avondvierdaagse was niet een ren ner de sterke man, maar de wind, die nog voor het startschot gevallen was het dak van de jurytent meenam, zo dat de heren juryleden gedeeltelijk on beschut zaten. Het startschot werd gelost door burge meester N. J. C. Cramer, die een ope ningswoord sprak en allen opwekte deze wielervierdaagse tot een succes te maken. Er werd vijf kwartier gereden en daar na nog tien ronden, zodat in totaal ongeveer 55 km afgelegd werd. Van de zeventig amateurs en nieuwelingen die ingeschreven hadden startten er op de eerste avond veertig. De overige rijders zal men op de andere avonden in actie zien. De strijd was op deze eerste avond al bijzonder fel, in het bijzonder in de kopgroep. Na een kwartier werd deze kopgroep gevormd toen Jaap v. d. Burgt (Tempo), Krijn Voorn (Korten- hoef) en Jan Boog (Laren) een voor sprong namen die zij steeds vergroot ten. Tenslotte finishten zij met een ronde voorsprong op het peloton. In de eindsprint won Jaap v. d. Burgt. Jan Boog werd tweede, Krijn Voorn derde en de vierde plaats was voor Tempo-rijder Gerrit Ruttenberg. Vijfde werd B. Veerman uit Huizen, zesde Jaap Frakking uit Naarden, zevende Martin Smit uit Laren, achtste H. Winelaar uit Beverwijk en negende Teus van Tol uit Naarden. Op de tweede avond was Jan Boog uit Laren de grote man. Hij behaalde de etappezege en veroverde de eerste plaats in het algemeen klassement. Jaap v. d. Burgt (Tempo) bezet nu de tweede plaats, nadat hij in de eerste rit gewonnen heeft en in de tweede rit derde werd. Boog heeft 19 punten, v. d. Burgt 18 en de derde plaats is voor Jaap Frakking (Naarden), die 14 punten heeft. De vierde plaats in het algemeen klassement wordt gedeeld door Gerrit Ruttenberg van Tempo en de Huizer renner H. Veerman. De publieke belangstelling was bij de tweede rit nog groter dan op de eer ste avond. De toeschouwers hebben een bijzonder felle wedstrijd gezien. Steeds probeerden renners uit de grote groep •weg te komen, maar zij werden iedere keer weer door het jagende peleton teruggehaald. In de laatste ronde had den Boog en Frakking 20 meter voor sprong en zij behielden deze tot het eind. In de sprint won Boog. Vlak ach ter hem arriveerde Jaap v. d. Burgt met het peleton op zijn hielen. Teus van Tol (Naarden) won de eindspurt én hij bezette hierdoor de vierde plaats. Veerman werd vijfde, Ruttenberg zes de, Winkelaar uit Beverwijk zevende en Krijn Voorn uit Kortenhoef bezet te de achtste plaats. We hebben een natuurbad en een stichting natuurbad, maar het natuur bad kon dit jaar niet gebruikt worden, dus de stichting natuurbad had een kalme zomer. Jammer voor de zwem- lustigen, maar daaraan kan niemand wat doen. We hebben een openluchttheater en een stichting openluchttheater en dat thea ter was prima, maar het is nauwelijks gebruikt. Op een zondagavond hebben enige hon derden opgewonden lieden er de lof van Lenin bezongen, maar dat interes seerden alleen deze honderden. Er kwam een Pipo en later kwam er nog een Pipo. De ene noemde zich de echte en de andere ook en de geleerden zijn het er nog steeds niet over eens wie nu wel de echte was, maar de kin deren vermaakten zich best. Toen was er nog een jeugddemonstratie van turners, die voor de ouders van de kinderen interessant was en verder was er niets. Helemaal niets, terwijl er heel wat guldens gemoeid waren met het opknappen van dit theater, waar van kenners zeggen dat het een bijzon der mooi theater is. Niet-kenners beweren hetzelfde, maar je krijgt weinig kans met die schoon heid in contact te komen als het hek dicht is en het betreden van de grond achter dit hek met processen-verbaal bedreigd wordt. Waarom is er eigenlijk niets in het openluchttheater te doen geweest, ter wijl er in Soest toch al weinig of niets te doen is. Er zullen toch wel gezelschappen te vinden zijn die voor een groot deel of het gehele risico dit theater op zomer avonden bespelen willen Per slot van rekening regent het niet altijd. Ik weet het, Soest is een moeilijke plaats en het valt niet mee de mensen naar het openluchttheater te krijgen, maar als we volhouden komt het best in orde. We hebben een mooi theater en we hebben het geld niet voor niets uit gegeven. KANTMAN. De veertienjarige A. G. W. liep op de Van Weedestraat zo onstuimig een win kel uit dat hij op het fietspad terecht kwam en aangereden werd door de bromfietser H. G. E. D. De jongen kreeg verwondingen aan zijn benen en werd op het politiebureau verbon den. De achttienjarige H. v. Z. uit Amers foort reed per brommer op de Korte Brinkweg met het zestienjarig meisje H. L. op de duo. De jongen reed de Stadhouderslaan op en raakte zijn stuur kwijt. Hij botste tegen een trottoirband en viel evenals het meisje. Zij werd licht gewond aan gezicht en handen terwijl de bromfiets beschadigd werd. In Soesterberg hield een agent een bromfietser aan van wie hij vermoed de dat hij te jong was om te mogen brommen. Dat klopte, want de jongen A. B. uit Hilversum, was pas 14 jaar, evenals zijn duopassagier J. N. Zij hadden de brommer bij het Hil- versumse sportpark weggenomen om wat te gaan toeren. Zij zullen er meer van horen, evenals hun ouders. De Hervormde Gemeente houdt, speci aal voor vakantie-gangers, die zon dagsmorgens een vroegdienst in de kapel van Sanatorium „Zonnegloren" aan de Soesterbergsestraat. Deze diensten vangen aan te 8 uur. In de dienst van a.s. zondag zal voor gaan ds K. H. Meijer. Eerste klasse A: Actif, A.P.W.C., B.D.C.Bilthoven, FAK, Naarden, N.S.C., P.V.C., R.K.B.V.V., Veense Boys. Reserve tweede klasse A: Amsvorde 2, B.D.C. 2, D.E.V. 2, FAK 2, H.V.C. 4, Patria 2, S.E.C. 3, Veenendaal 3, V.V.O.G. 2, Zeist 4. S.E.C. 4 speelt in de afdeling van A.P.W.C 2, Amersfoortse Boys 3, Do- nar 4, Baarn 5, Gooise Boys 3, K.V.V.A. 3, S.D.O. 4 en Victoria 4.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1