I EXPOSITIE MEDEDELING! „De CSouden Snaar" PREMKBEIRTEN. S0ESTEIBER6 CASSETTES HIT PALINGOPROER. MET RAAI EN BAAD. Soest voor dertig jaar. VAN KERK TOT FEESTZAAL pilastro combinare 't BINNENHUIS Medische dienst. Vanaf zaterdag (morgen), 12 augustus, 9 uur, hopen wij U, uitgerust van vakantie, wederom van dienst te zijn. R.K. KERKDIENSTEN Nette matroos. Vüaggestok. VerkeersteiSing» Medische dienst. Zeepost. EdeBstaa! Horlogerie VAN WIEREN POLITIE TELEFOON 4 4~44 in de nieuwe kleuren van 8 tot 18 aug. WONINGINRICHTING Fa. K. de Boer - Laanstraat 22 - Tel. 2797 - Baarr In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door de artsen G. van Beurden, Steenhoffstraat 12, tel. 2667 en J. Borst, Talmalaan 37, tel. 4662. Geopend is apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat. Steenhoffstraat 15 Telef. 2132 Na 6 uur 4413. NED. HERV. KERKEN. Oude Kerk 10 uur ds W. R. Ambrosius. Kerkkoor. 7 uur ds D. M. Jalink. Emmakerk 10.15 uur dr B. Maarsingh. 7 uur ds W. R. Ambrosius. Heeskapel 10 uur ds D. M. Jalink. Zonnegloren 8 uur ds K. H. Meijer. Vroegdienst voor vakantiegangers. 10 uur ds K. H. Meijer. Eikenhorst: 7 uur dr. B. Maarsingh. HERV. (GEREF.) EVANGELISATIE. 9 en 4.30 uur ds J. Fokkema. GEREFORMEERDE KERKEN. Julianakerk 9.30 en 5 uur ds S. Wouters van Dor drecht, 2 Wilhelminakerk 10 uur ds W. Wiersinga van Baarn. 5 uur ds Reinders uit Baarn. GEREF. KERK (geb. „Eltheto"). 8.30 ds W. Borgdorf van Baarn. 3 uur ds J. J. Arnold van Amersfoort. CHR. GEREF. KERK. 10.45 ds P. de Smit. 7 uur ds C. den Hartog van Den Haag. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Kleine Rembrandtzaal. 10 en 5 uur leesdienst. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. Kerkgebouw Rembrandtlaan 20. 10.30 uur ds J. F. Kruijt (N.H.) van Den Haag. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oranje Hotel. Geen dienst. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Chr. Ulo-school, Pr. Bernhardlaan 21a. 10.30 uur Eerw. heer Oosterwelder. VRIJE EVANG. GEMEENTE. Prins Bernhardlaan 2, Soestdijk. 10 uur zondagsschool. BAARN. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Eemnesserweg 63b. 10.30 uur ds A. J. Meerdink-v. d. Ban. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Kapelstraat. 10.30 uur ds W. F. Schröder. LEGER DES HEILS. De Wetstraat 25, Baarn. 10 en 8 uur openbare bijeenkomsten. 11.30 uur jeugdbijeenkomst. 7.30 uur Stonde van gebed. KERK SOEST, Steenhoffstraat 7 en 11 uur H.H. Missen. 9 uur Hoog mis. 7 uur Lof. In de week H.H. Missen om 7 en 8 uur. KERK SOESTDIJK, B. Grothestraat. H.H. Missen te 7.30 en 11.15 uur. Hoog mis te 9.30 uur. 7 uur Lof. In de week (uitgezonderd woensdag) de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Woensdag te 7.30 en 9 uur. KEEK SOEST-ZUID. St Willibrordus- straat 7.30 en 9 uur H.H. Missen. 16.30 uur Hoogmis. 6 uur Lof. De gemeenteraadsverkiezingen na deren en ook in dichtvorm maakten de verschillende partijen reclame voor hun eigen goede zaak: Op dan kiezer, draalt niet langer, toon thans toch uw vaste wil, maak met ons de zaken beter Op de Birkstarat werd een 55-jarige man gevonden die naast zijn bromfiets lag. Het was de Amersfoortse kelner P. H., die vertelde dat hij bij het pas seren van een fietser deze geraakt had. Hij was gevallen en had het rech ter sleutelbeen gebroken. De fietser was doorgereden. Toen de Soester politie nog met de heer H. bezig was arriveerde een Amersfoortse politieauto. Daarin zat de matroos P. W. S. uit Hoogland, die op het Amersfoortse politiebureau ge komen was met de mededeling dat hij betrokken was bij een ongeval en door de schrik de vlucht genomen had. On derweg naar Amersfoort was hij tot inkeer gekomen en naar het politie bureau gereden. De heer V. van de Jan Steenlaan deel de de politie mee dat een vlaggestok, die voor zijn huis stond, weggenomen was. Onderzoek wees uit dat de 15- jarige W. H. de dader was. Hij heeft de stok teruggebracht. In 1952 en 1957 is er langs de rijks wegen te Soest en Soesterberg een Verkeerstelling gehouden. Op 21 augus tus zal men op de Van Weedestraat (bij het politiebureau) en in Soester berg bij het Zwaantje een telling van 24 uur (7-7) houden. Het verkeer uit beide richtingen valt onder de telling, behalve voetgangers en wielrijders. Dokter D. J. R. Jellema, Paltzerweg 299, Den Dolder, tel. 03402-4555, neemt het a.s. weekeinde de artsendienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter en J. C. Lucas, Soesterberg en W. F. van den Helm te Huis ter Heide. Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, tel. 02402-2696, neemt de dienst waar voor dokter A. J. W Hagedoorn te Soesterberg. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika: ss en roep halt aan t kliekbedil. „Statendam" 13 aug., ms „Salta" 14 Op dan kiezer, op dan allen, aug., ms „Noordam" 17 aug. Argentinië: ms „Zaanland" 16 aug. Australië: ss „Arcadia" 14 aug., ss „Bendigo" 16 aug. Brazilië: ms „Cap Norte" 15 aug. Brits-Oost-Afrika: ss „La Bourdon- nais" 17 aug. Canada: ss „Statendam" 13 aug., ms „Pr. Willem van Oranje" 17 aug. Chili: ms „Pericles" 16 aug. „Tannstein" 17 aug. Ned. Antillen: ms „Vinga V" 16 aug Nieuw-Zeeland: ms „Batu" 14 aug. ms „Tugela" 14 aug. Suriname: ms „Kreon" 16 aug. niet gehandeld als een kind, sla met ons de handen samen, op ten strijde, eensgezind! Op dan kiezer, op dan allen, sta niet langer na te praten, stemt op 't beste, 't is lijst vier, een keus uit zeventien candidaten! Eindelijk was het dan zover en Soest stemde. Lijst 1 met K. Lodeesen, ms G. den Besten, P. C. Zonneveld, G. Muts en W. van Meerten, kreeg 325 stemmen. De R.K. Staatspartij met H. van Klooster, C. J. van Dam, P. v. d. Breemer, H. Th. v. d. Berg, G. Hilhorst, H. J. Habes, J. S. van Duren, J. J. Unie van Z.-Afrika en Z.-W.-Afrika: Mineur, G. Pronk, J. D. v. d. Berg, ms „Pendennis Castle" 13 aug. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. H. Butzelaar, A. J. C. Koenders en J. R. Kok kreeg 1795 stemmen. Op de Christelijke Historische Unie met M. Hornsveld, J. de Ridder, A. D. v. Krie ken, A. Legemaat, mevr. Scheltens, J. J. v. Amerom, J. v. d. Lugt, H. Bos en P. J. Cromjongh brachten 576 kiezers hun stem uit. Op de lijst Algemeen Belang met H. J. Gasille, G. J. Groote- wal, W. F. H. Busch, mej. Funke, J. Stroband, A. Mulder, C. Haver, g'. J. Roelofsen, J. Willig, A. A. Kerkkamp, N. C. v. d. Bout, J. E. Bloemens, H. G. Ruhaak, C. Kasteleyn, J. A. v. Beuse- kom, H. Pastunink en H. W. Vellinga werden 1645 stemmen uitgebracht. Op de lijst Iseger, met J. A. W. Iseger als enige 23 stemmen en op de Anti-Re volutionairen 648. Op deze lijst ston den A. Endendijk, D. A. de Bruijn, H. Dippel, T. Dorresteyn, P. J. v. d. Burg, J. v. d. Flier, W. v. d. Velden, J. Tak, en K. Lam. De S.D.A.P. kreeg met T. Bleeker, J. Noorder, A. de Nies, K. F. Mud, J. Meerding, H. J. Wiegmans Laanstraat 77 Telefoon 4361 Enig depositair ter plaatse. TUIN MEENEMEN? Is het waar dat als huurders vertrek ken zij alle planten mee mogen ne men? informeert J. S. Antwoord: Wanneer huurders vertrek ken, dan hebben zij het recht voor hun vertrek mee te nemen wat door hen is geplant. Willen zij na hun ver trek nog rechten doen gelden, dan moeten zij daarvoor overeenstemming zien te bereiken met de verhuurder. Het is dus zo, dat deze laatste het voor het zeggen heeft. Een meneer had geld tegoed van een andere meneer, die op de Heide weg woonde en hij ging op pad om dat te innen. Inplaats van het geld te ontvangen werd hij echter bedreigd met een revolver en hij nam de vlucht. Hij reed naar de politie, die de zaak ging onderzoeken en de aspirant-schut ter een proces-verbaal gaf. Het schiet tuig moest hij afgeven. De heer J. C. Brouwer heeft het voor malige atelier van de heer A. P. Stok- hof de Jong, dat ook clubgebouw van de N.S.B. en kerk geweest is, aange kocht en zijn broer, de architect A. Brouwer heeft het ontwerp vervaar digd voor een aantrekkelijke feestzaal, die door firma W. van Reijn en Zn. ge maakt is. Woensdagmiddag is deze zaal geopend. Er is ruimte voor 60 a 70 mensen en een klein toneel biedt plaats aan even tuele muziek ,of aan mensen die zich geroepen voelen tijdens een feestelijke bijeenkomst het woord te voeren of voor te dragen en toneelstukjes met een kleine bezetting kunnen hier op gevoerd worden. Opnieuw heeft de heer Van Reijn ge toond een kleurenexpert te zijn, want hij maakte van deze kleine zaal een gezellige zaal en dit deed hij in hoofd zaak door het kiezen van de juiste kleuren, die voor de fleurigheid zor gen welke past bij het doel waarvoor dit zaaltje ingericht is. Een ruime garderobe, toiletten, keu ken en kleedgelegenheid, zodat de zaal voor gezellig samenzijn gebruikt kan worden. In 1928 werd dit gebouw aan 't Witte Paardstraatje als kerk neergezet en het scheelde maar weinig of de heer De zonen van „Bokkebek" kregen een lintje. „Bij ons in de Jordaan, waar de bloe men voor de ramen staan", is het niet altijd zo rustig geweest als op deze ietwat zomerse julidag in 1961. 75 jaar geleden bijvoorbeeld, om pre cies te zijn op 25 en 26 juli 1886, ging het er heet toe. Het volk liep te hoop, agenten werden gemolestreerd, straat klinkers vlogen door de lucht, barri caden werden opgericht, een grote po litiemacht kwam op de been, militairen verschenen op het toneel, er vielen schoten, 23 doden werden geteld en een honderd mensen gearresteerd. En dat alles naar aanleiding van een volksvermaak op de toen nog niet ge dempte Lindengracht. Hoe was dit mo gelijk? Hoe kon een zo grote volksbe weging ontstaan uit een weliswaar niet geheel onschuldige, maar toch vrij simpele publieke vermakelijkheid? En waarom kon de politie de orde niet herstellen dan nadat er tal van doden waren gevallen? Vijftig cent per dag plus 'n borrel. In december 1867 produceert de be kende Nicolaas Beets een gedicht, waarin o.m. de regels voorkomen: „De welvaart deelt naar eiken kant haar gaven rijkelijk mede". Maar wat hier gezongen werd, was beslist niet waar, want de arbeiders hadden het slecht. Op het platteland verdienden ze des zomers 50 tot 70 cent per dag en 's winters helemaal niets. Soms kon den ze voor de gemeente keien klop pen of vlas braken. De werktijden wa ren onmenselijk lang, tot 18 uren per dag toe en de kinderexploitatie was afschuwelijk. Dr A. Kuyper deelde in de kamer mee, dat uit de uitgaven van sommige indus triëlen zelfs bleek, dat in ons land kinderen van zeven jaar in de tijd van zes dagen tot 85 a 87 uur werkten. Sommigen patroons gebruikten het lok middel van de jenever om hun ar beiders nog verder te kunnen uitbui ten. In 1884 besloot het gemeentebe stuur van Leeuwarden om de kroegen tot 's morgens zes uur gesloten te hou den om te voorkomen, dat de arbeiders die tegen die tijd naar hun werk gin gen, al voor dag en dauw hun eerste borrel verschalkten, die' hun overigens maar drie tot vijf cent kostte. Organisatie van de arbeiders leek het enige middel om voor hun belangen en rechten te kunnen opkomen. In ok tober 1871 werd het Algemeen Neder- landsch Werklieden-verbond opgericht. De gemeente-ezel van Amsterdam. In 1878 werd het politie-apparaat te Amsterdam gereorganiseerd. Een groot aantal agenten moest op korte termijn worden aangesteld. Op gehalte en ge schiktheid werd daarom weinig gelet. De voornaamste eisen leken wel te zijn: lichaamskracht, een paar grote handen, een druk gebruik van stok en C. van Hengstum, die vergunning had - voor het bouwen van een smederij, kreeg geen vergunning deze te gebrui-1 Den zeer belangrijke factor was uiter- ken, want een smederij mag niet in de aard de bezoldiging. En daarmee was buurt van een kerk staan. Gelukkig het zelfs voor die tijd droevig gesteld, was men met de bouw van de smede- j zodat de betrekking uit dien hoofde rij verder dan met de bouw van de Miesminst aanlokkelijk was. Daar kerk, zodat de vergunning verleend kwam nog bij, dat de dienst onmense- werd, mits bij het werken de ramen hjk zwaar was. Men kende een 48- gesloten werden. uren dienst. De rust bestond gedurende De kerk is nooit gebruikt en lang j*'® periode hierin, dat een deel van stond het gebouw leeg. Tijdens de personeel s nachts een paar uur mobilisatie hadden militairen er hun ln een hangmat kon doorbrengen, cantine, die zij de naam 't Witte Paard gaven. De militairen gingen naar huis toen ons land door de Duitsers bezet was en het gebouw werd gekocht door de heer Van Goor den Oosterlingh. De N.S.B. gebruikte het nu als clubhuis. Mussert is zelfs nog eens op bezoek geweest. Naarmate de oorlog steeds meer scheef ging voor de Duitsers werd het ge bouw gekocht door de heer A. P. Stok- hof de Jong, kunstschilder-glazenier, die het aanvakelijk als woonhuis-ate lier en later alleen als atelier gebruikte. Nu is het een aantrekkelijke feestzaal geworden, waarin menig bruidspaar de eerste schreden op het huwelijks pad zal zetten, terwijl het ook uiter mate geschikt is voor recepties, enz. in het volkspark, bij de Nassaukade, een socialistische vergadering wordt gehouden, houdt een aantal Jordaners zich bezig met een oud vermaak. Over de Lindengracht, ter hoogte van de le Lindendwarsstraat, is een touw ge spannen, aan beide zijden aan de hui zen vastgemaakt. Aan het touw is een levende paling gebonden. De deelne mers varen telkens in een schuitje on der het touw door, waarbij een man, die op de plecht staat, de hevig spar telende paling van het touw probeert te trekken. Het spel is als dierenmis handeling bij de wet verboden. Maar spontaan is men er deze zomerzon- dagmiddag weer mee begonnen. Een surveillerende agent verbiedt het wrede bedrijf. Aanvankelijk lijkt men te gehoorzamen, maar bij controle na het aflossen van de wacht blijkt het spel in volle gang te zijn. Intussen is de vergadering in het Volkspark afge lopen en vele deelnemers hebben zich naar de Lindengracht begeven. De agenten waarschuwen opnieuw, maar men stoort zich niet aan het verbod. Op last van inspecteur Boas van het bureau Noorderstraat moet de verto ning gestaakt worlen. Enkele agenten maken het touw los. Maar wanneer zij weer tussen het volk komen, wor den zij afgetuigd. Inspecteur Boas wordt met stenen gegooid en weet slechts met moeite zijn bureau te be reiken. Revolutie. Dan begint het spektakel pas goed. Ge zien de ellendige toestand onder da arbeiders, gezien ook de miserabele si tuatie bij de politie, zijn alle voor waarden aanwezig voor een explosie. En deze komt ook. Er ontstaat groot tumult. Uit alle bureaus worden ver sterkingen gestuurd naar de Linden gracht. De handhavers van het gezag worden met bloempotten en dakpannen bekogeld, de bestrating wordt opgebro ken om aan stenen te komen, men richt barricades op en beplant deze met rode en zwarte vlaggen. De dag loopt ten einde, maar daarmee is de zaak allerminst afgelopen. De volgende dag, maandag 26 juli, wordt de grote politiemacht in en om het bureau Noordermarkt eigenlijk bele gerd en met stenen bestookt. De over heid ziet zich nu genoodzaakt de hulp van het leger in te roepen, 's Avonds trekken infanterie en cacalerie de woe lige buurten binnen. Het verzet is he vig. Er wordt met scherp geschoten. Het resultaat is helaas dat 23 jonge mensen hierbij het leven verliezen, ter wijl vele anderen min of meer ernstig worden gewond. Daarmee is het „pa lingoproer" in bloed gesmoord. Wanneer de sociale positie van de ar beiders niet zo ellendig was geweest, wanneer de politie niet met zulke on bekwame en daardoor niet betrouw bare mensen had moeten werken, zou dit alles stellig niet nodig geweest zijn. Straf en beloning Bij de begrafenis der slachtoffers ont staat opnieuw beroering, maar geen nieuw verzet. Dan volgt nog de ge ruchtmakende berechting van de ve len, die als belhamels of stenenwer pers werden gearresteerd. Veroorde lingen volgen. Maar bij arrest van 14 maart 1887 wordt beklaagde Bredius door de Hoge Raad van alle rechtsver volging ontslagen. 15 juni wordt aan de andere veroordeelden gratie ver leend. Ook beloningen worden uitgereikt. Leendert en Jacobus Mens, de zonen van „Bokkebek", de ongekroonde ko ning van de oranjelievende Willem straat, worden benoemd tot broeder in de orde van de Nederlandse Leeuw, omdat zij in het oproer de rode vlag van de Zaterdagse-brug hebben ge haald. En Chrisje van der Woude krijgt de bronzen medaille met een lof felijk getuigschrift, omdat zij inspec teur Bosz, die zonder haar tussen waarvan er drie boven elkaar waren aangebracht in een van alle hygiëne en ventilatie gespeend hok. Van slapen kwam zo uiteraard weinig. En wanneer de 48 uur er op zaten, kon de agent 's morgens om 8 uur naar huis gaan, om daar te genieten van de armoe bij vrouw en kinderen, tenzij moeder kans zag met het weekgeld van elf gulden behoorlijk rond te komen. De Amsterdamse politie-agent van die dagen was inderdaad de slechtst be zoldigde meest afgebeulde en hardstkomst Tn'het" water" zou zijn gegooid, geplaagde van alle gemeentedienaren. Niet ten onrechte werd hij ,,de gemeen te-ezel" genoemd. Palingtrekken, verboden volksvermaak. Soest kan zo'n zaal best gebruiken. Zoondagmiddag 25 juli 1886. Terwijl in veiligheid had kunnen brengen. De geschiedenis van het „Palingoproer" was afgesloten, maar dit alles heeft nog heel lang nagewerkt.

Soester Courant | 1961 | | pagina 2