HBIÏEBMAT1C iSckcemaker Erkende Autorijschool „DE WITTE POMPEN" Gedurende de ma mé augustus krijgt tl f100,- terug voor uw ©ud@ wasitiaehisie of centrifuge bij aasik@©p van wen H00VERMAT6C! TWEEDE BLAD Emeritus-predikant E. Groeneveld vijftig jaar dominee. B5©sc©©ppragramma. Fietsrit voor de jeugd. Firma G. van de Pol Loodgieters- werkzaamheden. Loterij zonder loten. R.K. Openbare Uitleenbibliotheek. lÊ& Van Weedestraat 72 Soestdljk - Telef. 2732 Dorpsplein 1ÖA - Soesterbsrg - Telefoon 587 UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL Openlucht aktse „Youth lor Christ". Verloting feestmarkt Baarn. Honkbalwedstrijden. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1961. Het is niet zo gemakkelijk ds E. Groe- neveld, emeritus-predikant van de Ne derlands Hervormde Kerk, ervan te overtuigen dat het een zeer belangrijk feit is dat hij zondag de dag herdenkt waarop hij 50 jaar geleden te Aequoy in de Betuwe door ds Torenbeek van Dordrecht in het ambt bevestigd is. Voor zichzelf vindt hij deze dag wel uiterst belangrijk en hij is dankbaar dat hij in de Emmakerk mag preken, maar hij acht het niet nodig dat veel aandacht besteed wordt aan dit jubi leum, dat eigenlijk helemaal geen ju bileum, is omdat hij emeritus is. Maar een actief emeritus-predikant, die nog steeds preekt, ondanks zijn 76 jaren en dit met zeer veel genoegen doet. j Om het preken, dat hem lief is, maar ook om het feit dat het hem gegeven j is op betrekkelijk hoge leeftijd nog ten dele in het kerkelijk leven te staan1 dat zovele tientallen jaren zijn volle-1 dige interesse had. De jeugdige gymnasiast Groene veld woonde in Burgwerd bij Sneek, waar j hij op 20 maart 1884 geboren werd. Zo rond de eeuwwisseling moest hij iedere dag anderhalf uur lopen naar I het Stedelijk Gymnasium te Sneek en uiteraard ook anderhalf uur terug. Dat viel niet mee, met die zware boeken-1 tas en een reisgenoot - leerling van de j Normaalschool - die bijzonder lange, benen had en daardoor heel hard op- schoot. Twaalf uur waren de beide. zijn arbeidsterrein. In Soest werkte ds Van Schaik, thans eveneens eme ritus, die in zijn vrije tijd de natuur als arbeidsterrein had, maar in de eer ste plaats dominee was. Beurtelings preekten ds Groeneveld en ds Van Schaik in de Oude Kerk en de Èm makerk en ook Zonnegloren behoorde tot hun arbeidsterrein, want het sana torium kreeg pas in 1947 een eigen pre dikant. Een deel van Hees behoorde tot het gebied dat ds Groenveld tot zijn gebied mocht rekenen. Er was aan vankelijk niet zoveel belangstelling voor kerkelijke aangelegenheden, maar er kwam belangstelling na enige bij bellezingen in de Insingerschool en dit leidde tot de stichting van een eigen kerkgebouw. leergierigen dagelijks van huis. JA! Naast de Super-reiniging Populair chemisch reinigen costuum (damei cf heren) winterjas Wei zelf brengen en halen. SOEST: Dep. Merelweg 10, tel. 3258. Dep.: van Woedestr. 5a, tel. 2504 (de Ster) met til. !n: Hil versum. Laren, Baarn, Hulzen, Bussum, Nederhorst d. Berg. Een fiets bracht gelukkig uitkomst en in de studietijd te Groningen van 1906 tot 1910 - werd het reisprobleem helemaal opgelost door het wonen op kamers. Met dankbaarheid denkt ds Groeneveld in het bijzonder terug aan de colleges van prof Van Dijk en prof Jonker. Aequoy ligt niet ver van Leerdam en in Aequoy werd ds Groeneveld in 1911 predikant. Er woonden 800 mensen. De ene helft katholiek en de andere helft protestant, zodat de jonge domi nee de zorg over 400 zielen kreeg, want onkerkelijken waren er in die tijd niet zoveel. Intensief huisbezoek en ziekenbezoek behoorde tot de dagelijkse arbeid, want in die tijd had een predikant nog wei nig steun bij dit werk van ouderlingen of diakenen. Tijdelijk nam hij waar in de gemeente Beesd voor de latere prof. Aalders. In 1916 naar Herveld, gemeente Valburg waar 1000 protestanten woon den. Onder hen nam freule Fabricius als ambachtsvrouwe een belangrijke plaats in en zij was het die de predi kanten in deze gemeente beriep en zelfs mede hun inkomen bepaalde. In 1922 naar Dalfsen nadat onder meer geen gevolg gegeven was aan een verzoek predikant is Friesland te worden. Ds Groeneveld is Fries en hij houdt van Friesland, maar juist daarom wilde hij niet in een Friese gemeente staan, daar dan de kans tot „verboeren" te groot was. Dalfsen was uitgestrekt en ds Groene veld had de zorg voor 4000 protestan ten. Hierbij werd hij aanvankelijk ge assisteerd door een godsdienstonder wijzer - het beroep dat aan het uit sterven is - en daarna door een hulp prediker, de latere dr. J. Koopmans, die in de oorlog om het leven kwam door een verdwaalde kogel. Op 10 mei 1931 naar Soest en daar kreeg ds Groeneveld een koude douche. In Dalfsen kwamen wekelijks 450 ca- thechisanten naar de dominee, de godsdienstonderwijzer of de hulppre diker, hier waren het er aanvankelijk maar een dozijn. Spoedig waren het er echter meer dan 100. De Emmakerk was bijna klaar toen ds Groeneveld naar Soest kwam en in deze nieuwe kerk lag een deel van Theorie gratis. ƒ6,— PER UUR. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 In 1949 werd ds Groeneveld 65, maar tot zijn vreugde kon hij nog 2V2 jaar volledig aktief zijn. Toen was het tijd voor het emeritaat en een druk leven, waarin verenigingen een grote plaats innamen, werd een wat minder druk leven, maar de emeritus-predikant bleef preken wanneer men hem hier voor uitnodigde en doet dit nu nog. Liever niet zo ver van huis, maar ook in de naaste omgeving is daartoe de gelegenheid. Ds Groeneveld acht het een voorrecht dat hij nog steeds aktief kan zijn. Hij is nog voorzitter van de Hervormde Wijkverpleging, waarvan hij 30 jaar bestuurslid is en men zal niet tever geefs een beroep op hem doen als er iets gedaan moet worden. Het was prettig 50 jaar geleden aktief te zijn op kerkelijk gebied, maar het is nu misschien nog prettiger, want door de jaren heen is een dominee een gewoon mens geworden en ds Groene veld kan dit slechts waarderen. Zondag is het een belangrijke dag. Niet alleen voor ds Groeneveld en zijn familie, maar ook voor de velen die ongetwijfeld om kwart over tien de kerkdienst in de Emmakerk willen bij wonen omdat het een gedenkwaardige dienst zal zijn, geleid door een do minee, die met dankbaarheid terugziet op een halve eeuw arbeid als predi kant. Van heden tot en met zondag - uitge zonderd zondagmiddag - kan men in het City-theater Caterina Valente zien in de firn „Du bist wunderbar". Zij is een Frans meisje dat in een kustplaats woont en als er bezoek komt van een Duits marineschip maakt zij kennis met de jonge adelborst Willi Schultz, die belooft met haar te zullen trouwen. Hij komt echter niet opdagen en Cata- rina gaat in Hamburg naar hem op zoek. Zij vindt de jongeman niet maar heeft succes als revuester en de man voor het leven vindt zij niet in de per soon van een adelborst maar van een kapitein. Een vlotte film met vlotte schlagers. Zondagmiddag „Verraad op bevel", 'n film waarin het voorspel van wereld oorlog 1940-1945 behandeld wordt. Hoofdpersoon is een Duitse journalist, die een overtuigd tegenstander van het Nazi-regiem is. Achter de schermen vindt de strijd tussen Himmler en Ca- naris, het hoofd van de geheime dienst plaats. Tegenstanders van Hitier zullen de aan valsplannen tegen Nederland en Bel gië in handen van de geallieerden bren gen, maar de pogingen mislukken en het Duitse leger marcheert op tegen het westen. V an maandag tot en met woensdag Fernandel in de kostelijke film „De koe en de gevangene". Charles Bailly, krijgsgevangene bij de Duitsers, ver langt naar Frankrijk en zijn gezin. Hij ontvlucht en maakt de tocht naar Frankrijk op klaarlichte dag in het gezelschap van een koe. Talrijk zijn de wederwaardigheden en lang is de reis, maar het wordt een kostelijke reis die Fernandel met zijn Marguérite maakt. In de donderdagcyclus „La Verte Mois- son", eveneens een verhaal uit de oor log. Het gaat over jonge Fransen die de bezetter haten en een volledige klas van een middelbare school sluit zich bij het verzet aan met als eerste doel het bevrijden van een leraar die door de Duitsers gearresteerd is. De verenigingen voor Vreemdelingen verkeer in Utrecht, Zeist, Amersfoort, Baam, De Bilt en Soest hebben een jeugdrit georganiseerd, welke dinsdag gehouden is. Officieel mochten de deelnemers om 9 uur van de verkeersbureaus in bo venstaande plaatsen vertrekken, maar de informatrice van het Soester ver- keershuis had een vooruitziende blik toen zij dinsdagmorgen in de regen wat vroeger naar de Steenhoffstraat ging dan anders, want inderdaad ston den daar reeds meisjes en jongens van 12 tot 17 jaar te wachten om te starten. Om de regen gaven ze niet en sommigen trokken zich ook weinig van die leeftijdsgrens aan. Dat was niet zo erg, want er werd wat door de vin gers gezien. In Soest startten 43 meisjes en jongens voor deze 50-km-tocht door bijzonder mooie gedeelten van de provincie. Zij reden naar Baarn, Bilthoven, Amers foort en Zeist, en lieten daar hun deel nemerskaarten op de verkeersbureaus afstempelen. Naar Utrecht gingen ze niet, want dan zou de afstand meer dan 50 km bedragen hebben en dat was niet de bedoeling. In iedere plaats kregen ze enkele woor den op en van al die woorden moes ten zij een spreuk maken. Om half tien waren alle Soester deel nemers vertrokken en zij maakten de rit met 200 andere deelnemers uit an dere plaatsen die uiteraard een wat andere route hadden. In Zeist was de finish en daar zijn de deelneemsters en deelnemers met muziek, een con sumptie, priizen en een herinnering aan deze fietstocht ontvangen. De besturen der Verenigingen voor Vreemdelingenverkeer, die deze tocht organiseerden, wilden de jeugd passen de en gezonde ontspanning bieden met deze tocht. Ook was het de bedoeling de meisjes en jongens kennis te laten maken met de natuur, maar nog be langrijker was de kennismaking met de arbeid van de V.V.V.-bureaus, die steeds meer werk krijgen omdat er steeds meer mensen met vakantie gaan. Door deze tocht hebben jeugdige vakan tiegangers contact gekregen met de V.V.V.-bureaus en zij weten nu dat zij voor alles wat hun vakanties en tochten betreft bij de V.V.V. terecht kunnen. Vreemdelingenverkeer is een publieke zaak en met deze tocht heeft de V.V.V. in Soest de meisjes en jongens hier op gewezen, zoals dat ook in de ande re plaatsen gebeurde die ingeschakeld waren bij deze tocht, die zeker voor herhaling vatbaar is, maar dan graag zonder regen. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Een half jaar geleden werden vele plaatsgenoten verrast door het bericht dat een gewezen ambtenaar van het gewestelijk Arbeidsbureau, die kort daar voor met pensioen gegaan was, in ar rest genomen was omdat hij verdacht werd van vreemde manipulaties met loten van de Staatsloterij. Velen wa ren de dupe van zijn handelingen waarmee hij lang geld kon overhouden, maar die hem tenslotte de das om deden. Als ambtenaar van het Arbeids bureau had de heer K. een inkomen dat niet toereikend was om zijn gezin draaiende te houden, want een zieke dochter kostte bijzonder veel. Met de verkoop van loten der Staatsloterij had hij enige bijverdienste maar niet ge noeg en hij ging loten verkopen die helemaal niet bestonden. Zogenaamd had hij ze zelf gekocht en lagen ze vei lig bij hem thuis, maar dat was niet het geval. Zijn afnemers gaf hij brief jes met gefingeerde nummers. Lang ging het goed. Er viel wel eens een prijs op de gefingeerde nummers, maar uit de opbrengst van de loten die hij verkocht, maar zelf nooit kocht, kon K. de zaak draaiende houden. Tot het noodlottige moment waarop enige Amersfoorters bij hem kwamen met de verrassende mededeling dat zij 5000, kwamen halen omdat zij dit bedrag als prijs gewonnen hadden. Zij lieten K. het nummer zien dat hij zelf verzonnen had en nu was Leiden in last, want hij kon het geld niet betalen. Pech voor de Amersfoorters, maar nog meer voor hemzelf, want hij werd overge bracht naar het Huis van Bewaring in Utrecht. Enige weken geleden eiste de Utrechtse officier van justitie 8 maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaar delijk. Bij deze eis werd in overweging genomen dat K. door de ziekte van zijn dochter in financiële moeilijkheden ge raakt was, maar een punt in zijn na deel was het feit dat hij misbruik ge maakt had van het vertrouwen, dat hij als ambtenaar genoot. Dinsdag veroordeelde de Utrechtse recht bank de heer K. tot negen maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, dus spoedig zal hij op vrije voeten zijn en waar schijnlijk dagelijks geconfronteerd wor den met enige van zijn slachtoffers - 63 in totaal - die hij in vijf jaar voor meer dan 50 mille benadeelde. Nieuwe boeken. Romans en detectives: Charteris, Eer ste prijs voor de Saint (det.) Char teris, Ik beschuldig de Saint (det.) Charteris, De Saint in Parijs (det.) Charteris, De Saint op de Antillen (det.) Durbridge, Er is een kind ont voerd (det.) Fabricius, Mijn Rosa- lia. Gaskin, Vrouwen aan de top. Plaidy, Marie Antoinette. Queen, De halve schaar (det.). Searls, X- GELUKKIG MET UW HOOVER THERMOSTAAT VERWARMT het water AUTOMATISCH TÈr SCHAKELT zichzelf in als de gewenste temperatuur bereikt is AUTOMATISCH WAST gedurende de gekozen tijd en schakelt zichzelf uit AUTOMATISCH ir POMPT het spoelwater uit de centrifuge AUTOMATISCH DROOGT het wasgoed AUTOMATISCH Verrijk uw huishouding met deze nieuwste ontwikkeling op wasgebied en breng een bezoek aan onze zaak of bel ons op; wij geven graag des kundig, mondeling advies. PHILIPS F 18; de roman van een testpiloot. Simenon, De begrafenis van meneer Bouvet. Simenon, De merel in de tuin. Simenon, Maigret en het lijk zonder hoofd (det.). Simenon, De weduwnaar. Stewart, Dal van stro men. De Wohl, Ik ben Dr. Zodiac (av.). Meisjesromans: Hagers, Met de zon in je hart. Hagerup, Juvi; een meisje uit Lapland. Hers, Toop en haar pupil. Marshall, Als je een neger meisje bent. v. d. Plaats, Janine en Sandra. Pulles, En toch is het leven goed. Renes-Boldingh, 't Perkoetoet mysterie. Ritner, Ella's eerste lief de. Saris, De finstering-traditie. Jeugdboeken Voorleesboeken: Bechdolt, Henkie met de hoorn. Laurens, De wonder schelp. Lennart, Iboe; Poeseversjes. Nolte, Het koekemannetje. Roo- denburg Vermaat, Piggelmee groeit en.wordt weer klein. Rooden- burg Vermaat, Het tovervisje. 6-9 jaar Beke, Nieke Niemand op reis met Hollebol. v. Duin, Piggelmee. Smulders, Heintje Hoepelstok en zijn avonturen met Stappertje Step. Symons, Prinses Marmelinda eet pan nekoeken. Symons, Prinses Mar melinda op zolder. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 9-12 jaar: Bruyn, Toen de boshaan riep (dl. 3). Buckeridge, Rex in actie. Butner. Goud in het slangenbos. Lindgren, Rasmus en de degenslikker. Mayne, De onderaardse gang. Terpstra, Polderkinderen in de lente. Wahlstedt, Mag ik meerijden, Katari- na. Wilder, Het huis aan het zil- vermeer. Zonderland, Jeroen in ha- zevoets rijk. Zonderland, Knikkertje Lik. 12-14 jaar: Bayley, De schaduw op de muur (m). Bonzon, Het waaierver koopstertje van Sevilla (m). Dillon, Het mysterieuze zeilschip li). Dillon Het geheim van de spelonk. Elsen- doorn, In het voetspoor van Coyama. Graham, De kinderen die in een schuur woonden. Pilkington, De schat van de oude zeeman. v. Wie- ringen, Gevaarlijk spoor. v. Wierin- gen, Masker af! Over allerlei onderwerpen: Grzimek, Thulo, de kleine giraffe. Guillot, Sama, zoon van het oerwoud. Strang, Jack Hardy. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: 1946 - De eerste Youth for Christral- lies in Nederland werden belegd in Amsterdam en andere grote plaatsen. Amerikaans team - Amerikaanse me thoden - stampvolle zalen - geestdrift - felle kritiek - grote zegen - ook fou ten! Maar - Youth for Christ, revolutionair - nieuwe aanpak van de aloude op dracht: „Gaat heen prediktliep in Nederland van stapel. „Wijze" mensen smalen hoofdschud dend: „Dat duurt niet lang. Niets voor Nederland!" 1961 - 15 jaar verder. In ons land stromen nóg voortdurend kerken en zalen vol mensen, zowel kerkelijke als buitenkerkelijke men sen. Zij komen luisteren naar eenvou dige jongeren, die getuigen van hun Heer! Gewone leden van de plaatse lijke kerken. Men werkt nu ook met een podium - caravan. Een echt podium op wielen - prachtig ingericht voor openlucht- prediking. Half mei begonnen de jongelui op Texel, daarna ging het van plaats tot plaats. Hoorn, Bussum, Aalsmeer, Ouderkerk a. d. Amstel, Breukelen, Utrecht, Voor burg, Eindhoven, de Achterhoek, Ol- denzaal, Goor. Enschede, Assen, Norg Dr., Smilde, Beilen.en nu van 14 tot en met 17 augustus in Soest-Zuid en van 18 tot en met 21 augustus in Baarn. De plaatselijke kerngroep sa men met enkele Youth for Crist jon geren verzorgen de meetings. Men zie de advertentie in dit blad. Tijdens de in Baarn gehouden feest markt werd o.m. een loterij gehouden. De prijzen in deze loterij zijn gevallen op de nummers 03878, 46519, 36255, 72937, 13411, 70343 en 57103. De slagzin welke door de kopers kon worden opgelost heeft geen goede op lossing gebracht. Deze luidde: De markt diende 40 jaar lang het Baarnse gezinsbelang. Zaterdag, 3.30 uur: S.E.C. 1- H.V.C. 2. Zondag, 11 uur: S.E.C. 1-U.V.V. 3. Het eerste voetbalelftal van S.E.C. speelt zaterdagavond, om 7 uur, in Veenendaal tegen G.V.V.V. 1.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5