CANBERRA De stad met 2*000*000 bomen Krabbels van Knelis. Firma VAN DE WUNGAART Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWE8 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Zuiver Uw bloed en bevrijd Uzelf zó van Rheumatlsche Pijnen. Pastoor A. J. fva. wan Meeuwen zestig jaar priester. Wilt U niet teleurgesteld worden GARAGE „DE SOESTER" TELEF. BRANDWEER 3333 Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise derde de verwezenlijking van de plan nen evenals de wereldcrisis der derti ger jaren en de Tweede Wereldoorlog. Nu echter is Canberra op de goede weg het hart der natie te worden. De iro nische opmerkingen over de „kunst matige stad" worden steeds zeldzamer. Desniettegenstaande kan men zich Canberra nog moeilijk als een stad, tintelend van leven, voorstellen. Dat ligt er nu eenmaal aan, dat het groot ste deel van zijn bewoners ambtenaren en overheidsdienaren zijn en aan de andere kant, dat deze „Parken-Hoofd stad" het bewogen fluidum ener we reldstad mist, omdat zoiets zich niet laat plannen. Als die ondragelijke pijnen een gevolg zijn van onzuiver bloed, brengt een bloedzuiverende kuur uitkomst. Kru- schen, de beproefde combinatie van zes minerale zouten, wetenschappelijk sa mengesteld, is al jaren het reddende middel voor generaties van lijders aan Rheumatiek. Neem voortaan ook Kru- schen. De aansporende werking op de bloedzuiverende organen doet uw bloed sneller stromen. Onzuiverheden - en die veroorzaken de pijn - zetten zich niet meer vast, maar worden afgevoerd langs natuurlijke weg. Emeritus-pastoor A. J. M. van Meeu wen - die tot zijn volle tevredenheid nu al 15 iaar in huize Nieuw-Mariën burg te Soestdijk woont - herdenkt op 15 augustus de dag dat hij voor 60 jaar door Monseigneur Botteman- nen, bisschop van Haarlem, tot pries ter gewijd werd. Het zal dinsdag dan ook een feestdag zijn. Om half negen wordt een mis gelezen door de 85-jarige priester, daarna zal pastoor Nijs uit Amsterdam, oud-kape laan van de parochie Heiloo, waar pas toor Van Meeuwen in 1923 benoemd werd, een predikatie houden. Dan volgt een feestelijk ontbijt met 18 fa milieleden, neven en nichten, en van 11 tot 12 uur is er een receptie in de serre van Nieuw-Mariënburg. Na een lange rust voor de bejaarde jubilaris is er een intiem diner. Pastoor Van Meeuwen werd op 8 de cember 1875 in Haarlem geboren. Hij bezocht het bisschoppelijk college te Roermond en de seminaries te Hage- veld en Warmond. Na zijn priesterwij ding in 1901 werd hij kapelaan te Nootdorp. Bespreek dan tijdig voor uw vakantie een wagen bij Tevens erkende autorijschool en alle reparatie-werkzaamheden. Smitsweg 19 - Telef. 3865 Zestig jaar geleden was t.b.c. een zeer gevreesde ziekte die men nog tering noemde en artsen constateerden dat de jonge kapelaan grote kans had t.b.c. te krijgen omdat een long aangedaan was. Aanvankelijk zou hij naar Davos gaan maar hij vond genezing in Gin- niken. Op advies van de dokter werd voor lopig afgezien van het zware werk in een parochie en de bisschop van Haar lem gaf kapelaan Van Meeuwen een taak bij de Zuster van de Voorzienig heid te Amsterdam. Deze omvatte de geestelijke verzorging van verwaar loosde meisjes, weesjongens en het les geven aan een normaalschool. Te vens moest kapelaan Van Meeuwen de weg banen voor jongens die uit het weeshuis kwamen door een patroon en een kosthuis voor hen te zoeken. Het was mooi en aantrekkelijk werk, maar na een zestal jaren verlangde kapelaan Van Meeuwen naar het werk in een parochie en zijn verzoek werd door de bisschop ingewilligd. Van 1909 tot 1913 was hij kapelaan in Rot terdam-Kralingen en van 1913 tot 1917 te Leiden. In 1917 werd kapelaan Van Meeuwen pastoor en hij kreeg de parochie Anna Paulowna toegewezen. Deze plaats had bijzonder veel te lijden gehad van de watersnood welke in 1916 een groot deel van ons land teisterde. Bijna twee meter water hadden ook in de kerk en in de pastorie gestaan, zodat res tauratie dringend nodig was. Vergroting van de kerk was eveneens noodzakelijk, maar daarvoor was geen geld en Dastoor Van Meeuwen kreeg toestemming ervoor te zorgen dat dit geld in de dekenaten Alkmaar, Schagen en Hoorn bijeen kwam. De opbrengst was 25.000,en dat was heel wat rond de eerste wereldoorlog. Niet al- Sges heb, maor dak de loeders die er onger zitten wel us 'n goed mitter brommers maor verrinneweere zoas noeng weer in Soes- terbarg. In de kraant van dinsdag hak eleeze dajje daor in Soesterbarg zo lekker ken zitte kieke naor de straol- jaogers en dajje zo lekker ping in je kop ken kriege van de herrie. Zat ik me daor naost 'n stokoud baosje, die schik had veur tien toen die die straol- jaogers as gekke zag vliege en wel doof mos worre vant kebaol. Ikke had watte in me oore estopt, maor hie niet. Laoter kreeg ik deur dattie dat nie neudig had omdattie bar doof was. Ikke daor 'n bietje rondkuujere, 'n bakkie koffie drinke in dat kesumptie- tentje en daor kwam ik bie die groote taofel waarop je mot kenne zien hoe ut zaokie d'r in de omtrek bieleit. Mit 'n duure naom noemie dat zogezeid 'n orienjentaosietaofel hebbe ze ming utteleege. Toenk d'r bie sting hak meteen de pé in, waant die rot jonges hebbe die taofel heulegaor verinneweerd. In brok ken leitie. Noeng moste wullie die knaope ok maor us verinneweere docht ik, maor die 't edaon hebbe leige netuurlek op ut karkhof. Maor daor blieve ze neit, ze komme netuurlek weer veur de dag en dan siaon ze weer hier of daor wat kort en klein waor aandere minse ge mak van hebbe. Zoas van die oriejen- taosietaofel. Zwaor as lood wastie, maor kepot mostie. Wullie waore vreuger niet zukke brao- ve jonges, maor nie zukke verinneweer- ders astie jongens van noeng. Je ken d'r nie an beginne, waant wul lie hebbe niet genog pelisiemanne, maor alle jonges moste daor eigeluk as snot- neuze behaandeld worre en die pelisie manne moste zeige, hier kenne wullie gin snotneuze hebbe. leen de kerk, maar ook de pastorie kon vergroot worden. In 1923 ging pastoor Van Meeuwen naar Heiloo. Daar stond een kleine kerk op de plaats waar Willibrordus eeuwen geleden een kerk stichtte. Er moest een nieuwe kerk komen en daar voor was nog meer geld nodig dan voor het vergroten van een kerk. Er kwam geld, heel veel geld, en het is begrijpelijk dat pastoor Van Meeu wen op zijn kamer in Nieuw-Mariën burg een afbeelding van deze kerk aan de wand heeft hangen, want de St. Willibrorduskerk is bijzonder fraai. Toen pastoor Van Meeuwen bijna 30 jaar geleden naar Heiloo ging waren er in deze parochie 2500 communi canten en thans bijna 4500, zodat de bouw van een grote kerk geen luxe geweest is. Op zestigjarige leeftijd begon pastoor Van Meeuwen met de gezondheid te sukkelen en het werk werd hem te zwaar. Een zware operatie en een lang durig ziekbed werden gevolgd door een verblijf in het buitenland voor vol ledig herstel. In 1939 vroeg hij emeri taat aan, waarbij hij te kennen gaf nog graag wat te willen doen. Mgr. Huyberts, de bisschop van Haar lem, keurde het goed dat pastoor Van Meeuwen als inwonend geestelijke ge deeltelijke rust vond in huize St. Ni- colaas te Lutjebroek. Deze rust was niet volledig, want pensiongasten en zieken hadden geestelijke verzorging nodig en iedere zondag preektei pastoor Van Meeuwen. In 1942 besliste een arts dat volle dige rust nodig was en die zou gevon den worden bij een schoonzuster in Overveen. De Duitsers vorderden ech ter haar huis in de verkeerde ver onderstelling dat zij daarmee de oor log zouden winnen en pastoor Van Meeuwen moest de hongerwinter door brengen in Amsterdam, waar hij in de tehuizen St. Jacob en Bernardus woon de. Tegenover huize St Jacob lag artis en de emeritus-pastoor werd hier een dagelijkse bezoeker tot de dieren na genoeg allemaal verdwenen waren door gebrek aan voedsel. Na de bevrijding werd Soestdijk de woonplaats van pastoor Van Meeuwen en thans geniet hij reeds 15 jaar van de uitstekende zorg der zusters. Met de gezondheid is het beter dan 25 jaar geleden, maar pastoor Van Meeu wen heeft wel de indruk dat de oude dag zich nadrukkelijk aankondigt. Het lopen en horen biedt enige moeilijk heden, die echter gaarne als onver mijdelijk aanvaard worden, want pas toor Van Meeuwen is dankbaar dat hem zo'n mooie levensavond geschon ken werd. In deze levensavond zal de vijftiende augustus 1961 een heel bijzondere dag zijn, want slechts aan weinig priesters is het gegeven het feit te herdenken dat zij zestig jaar priester zijn. Daar om zal deze vijftiende augustus een feestdag zijn voor pastoor Van Meeu wen, zijn familieleden, en voor Nieuw- Mariënburg. In de overheidswijk van Canberra ligt temidden van uitgestrekte parken het sneeuwwitte gebouw van het parlement. Slechts één hoofdstad ter wereld kan zich er op beroemen, tegelijkertijd de hoofdstad van een land en van een continent te zijn. Canberra. Zou dat alleen al genoeg zijn om „Australie's Washington" een bijzondere plaats te geven, zo zijn er nog een hele rij an dere eigenschappen, die deze hoofdstad uit het raam van het algemene lichten, niet in de laatste plaats die, dat ze door één man ontworpen werd, die in de eerste plaats helemaal geen stede- bouwkundige, maar landschapsarchi tect was. Canberra zal volgens de jongste of ficiële schattingen eerst in 1969 meer dan 100.000 inwoners hebben. Momen teel zijn het er nog maar 54.000. In dit getal weerspiegelt zich Australie's grootste probleem: dat van het gebrek aan mensen. Gezicht op de woonwijken. Karakteristiek voor Canberra zijn de ringwegen. oorspronkelijk vastgestelde doel zal 5 jaar vroeger bereikt worden, mogelij kerwijs zelfs nog eerder. Elke zesde bewoners van de hoofd stad is tegenwoordig in de bouw werk zaam. Het geboortecijfer van Canberra ligt ongeveer 40 °/o hoger dan in geheel Australië, het sterftecijfer bereikt slechts de helft van 't gemiddelde voor de hele natie. Achter de nuchtere statistische ge tallen, hoe buitengewoon ze ook mogen zijn, verbergt zich een vooruitstreven de stad. Het is nog helemaal niet zo lang geleden, dat men de naam Can berra slechts heel zelden hoorde. Sydney, Melbourne, Adelaide en Brisbane leverden de slagzinnen. Zelfs voor de meeste Australiërs geldt Can berra voornamelijk als „ambtenaren-, ghetto", als een kunstmatig product, waarin papieren arbeid wordt gepres teerd. Dat alles verandert nu langzaam. „West Point van Australië". Nog in 't begin van de Tweede Wereldoorlog ge loofde in Australië niemand ernstig, dat het continent ooit aangevallen zou kunnen worden. Japanse bommenwer pers verstoorden dit geloof. Thans is men het er in Canberra over eens, dat de tijd van isolement een ding uit het verleden is en dat de landsverdediging een belangrijke rol speelt. Hun centra le zenuwstelsel is Canberra. De laatste zes jaren heeft de rege ring 400 millioen gulden voor de ont wikkeling van de hoofdstad uitgegeven Het grootste deel van de huizen is in het bezit van de regering en wordt aan ambtenaren en arbeiders verhuurd. De laatste tijd roept de regering echter ook de particuliere bouwers op. Van de rond 2000 huizen, die in 1959 kon den worden betrokken, waren reeds de helft huizen uit de vrije sector. In het inkoopcentrum der woonwijken heerst een druk vertier. De hoofdsteden der aarde hebben meestal een lange geschiedenis, zelfs dan, als zij zich alle moeite geven door te gaan voor modern, voor een stad van morgen. Canberra daarentegen is in elk opzicht een jonge stad, zelfs als men er geen rekening mee houdt, dat volgens de statistiek niet minder dan een kwart nog geen tien jaar oud is. Dit jaar viert men voor de 50e maal de dag, waarop de Amerikaanse tuin architect Walter Burley Griffin de in ternationaal uitgeschreven wedstrijd won, die de plannen voor Australie's hoofdstad moest leveren. Aanleiding tot deze uitschrijving was de overtui ging der Australiërs, dat geen der be staande" steden voor hoofdstad van de Commonwealth of Australia in aan merking kwam. Deze vooroordelen waren verstandig, want voor de federatie bestond Au stralië uit zes zich zelf regerende Brit se koloniën, die voornamelijk hun ei gen belangen voor ogen hadden. Na de aaneensluiting in het jaar 1900 en de zitting van het eerste bondsparlement in 1901 nam de vraag over de toekom stige hoofdstad een steeds grotere plaats in de controverses in. Het bleek uiteindelijk, dat slechts 'n nieuw gestichte stad, die gelijk Was hington en het District of Columbia verregaand onafhankelijk van lokale invloeden was, aan de gestelde eisen kon voldoen. De parlementariërs werden het eens over een 900 vierkante mijl groot terri torium, dat ongeveer 300 km ten zui den van Sydney ligt. Het werd tot bondsdistrict naar Amerikaans voor beeld verklaard. Tot aan de wedstrijd voor het bouwplan van de stad vergin gen nog ettelijke jaren. Zelfs toen de overwinnaar bekend was, duurde het nog een hele poos, voordat de bouw vakarbeiders aan het werk konden. Officieel gesticht werd Canberra eerst in 1927. Griffin kon in 1911 nog niet de mo- toriseringsgolf voorzien, die ruim een tiental jaren geleden over de wereld rolde. Dienovereenkomstig moesten z'n plannen gewijzigd worden. De grond- conceptie van een „Parken-hoofdstad" bleef echter vrijwel onaangetast. Eigenlijk moest Canberra „buigzaam" groeien. De commissie, die voor de planning van de hoofdstad is ingesteld rekende voor 't jaar 1974 met een in wonertal van 100.000. Intussen heeft zij haar schattingen moeten wijzigen. Het Australië's Nationale Universiteit in het hart van de stad. Canberra heeft het voornemen bin nen afzienbare tijd werkelijk het poli tieke, bestuurstechnische en zelfs cul turele middelpunt van Australië te worden. De aanloop daartoe is niet meer over het hoofd te zien. Tegenwoordig rollen elke dag lange kolonnes vrachtwagens door de straten. Hun lading is zwarte, vruchtbare grond uit de vlakte van de naburige Molon- go River. Door stuwing van deze rivier moet een groot kunstmatig meer ont staan. Het zal zowel de watervoorzie ning van Canberra alsook de behoefte naar zomerse badgenoegen verzorgen. In een wedloop met de tijd moet zo veel mogelijk van de grond voor de parken en tuinen van de hoofdstad ge red worden, voordat de sluizen van de stuwdam zich sluiten. De wintersportvrienden onder de burgers van Canberra komen reeds ge ruime tijd aan hun trek. Ongeveer 250 km van de hoofdstad verwijderd - voor Australische begrippen is dat nauwelijks meer dan een luchtsprong - verheft zich de Mount Kosciusko met zijn skigebied, waarvan de pistes en hotels een vergelijking met Zwitser land kunnen doorstaan. Mag Canberra momenteel nog niet zozeer het middelpunt van Australië zijn, zoals de stedelijke patriotten den ken, toch is het bijna ongemerkt het centrum van de verdediging van het continent geworden. Het is niet alleen de zetel van het ministerie van defen sie en het hoofdkwartier van het leger de luchtmacht en de marine, maar ook van de Royal Military College, het Rondom de laatste eeuwwisseling was Canberra de naam van een be scheiden inboorlingendorp. Toen in 1927 't gelijkvloerse parlementsgebouw feestelijk door de latere koning George VI werd ingewijd, waren er in Canber ra voor het overige bijna uitsluitend provisorische gebouwen. Het grootste deel van de regering verbleef wegens Het gedenkteken van de „Onbekende Soldaat" in de Australische hoofdstad. plaatsgebrek in Melbourne, de vroege re zetel van de overheid. Ook nu nog wachten ongeveer 8000 ambtenaren in Melbourne op het verhuizingsbevel voor hun instanties. De „hoofdstad in het bos", zoals Can berra lange tijd door spotters genoemd werd, heeft geen gemakkelijke start gehad. De Eerste Wereldoorlog verhin-

Soester Courant | 1961 | | pagina 6