Soest voor dertig jaar. HET STRAATJE VAN VERMEER. Herfst- en Winterstoffen s BURGERLIJKE STAND KOM OP. GA MET ONS MEE Y0UTH F0R CHRIST w BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool ©rsgeluk door verblindend Sicht. Verstandige vader. Oude baas in de war. Mislukt spoorzoeken. Mislukte vakantie. JEUGD VOOR CHRISTUS. Sammie uit Amersfoort beroemde zich steeds op het feit dat hij zo ver schrikkelijk hard fietsen kon en hij durfde het aan een weddenschap te sluiten met een vriend die per trein van Amersfoort naar Amsterdam zou rijden. Sammie zou het per fiets doen en bij voorbaat verklaarde hij dat hij zou winnen. Sammie trapte als een gek toen hij door Soest kwam en dat vonden enige veldwachters vreemd, 'n hand werd opgestoken om Sammie te doen stoppen, maar die trok zich niets van het gezag aan, want de wedden schap achtte hij veel belangrijker. De veldwachters wisten natuurlijk niets van deze weddenschap en zij veron derstelden waarschijnlijk dat Sammie de fiets gestolen had of misschien op zijn eigen fiets reed maar zonder be lastingplaatje. Het gezag hield een auto aan en die raasde achter de zwoegende Sammie aan. Maar die liet zich nog niet van gen omdat hij zijn weddenschap wilde winen en hij glipte langs de auto die voor hem stopte. Dat werd de veld wachters te bar en ze begonnen te schieten. Nu schrok Sammie zich een aap en hij stapte van zijn fiets om zich over te geven en het relaas van de weddenschap te vertellen. De veld wachters hielden echter niet van wed den en zij namen hem mee naar het bureau, waar bleek dat hij inderdaad geen belastingplaatje had. Hij kreeg een bekeuring omdat dit bewijs van betaalde belasting ontbrak, een twee de bekeuring omdat hij niet voldaan had aan een bevel van de politie tot stoppen, hij verloor natuurlijk zijn weddenschap en hij moest naar Amers foort teruglopen omdat hij zijn fiets niet meekreeg en geen geld had voor de bus. Garage Van Geerestein bood een driedaagse autobustocht aan naar Kö- nigswinter en het Zevengebergte via Keulen en Bonn voor de kapitale som van 25, Binnenkort hebben we in onze ge meente vijf vuilnisauto's lopen die 40.000,per stuk kosten. Dertig jaar geleden kwam er een voorstel in de raad vijf vuilniswagens aan te schaffen die per stuk 84,kostten. Uiteraard waren dit wagens waarach ter een mannetje lopen moest. In dit seizoen kan men dagelijks, maar vooral gedurende de weekeinden, tal van touristen, „gewapend" met foto- of filmcamera, langs de grachten van Delft zien wandelen. Ze maken hun wandeling vaak aan de hand van een folder, die hun door de V.V.V. werd Verstrekt. Alle historische gebouwen en andere bezienswaardigheden staan er nauwkeurig op aangegeven. Doch wat er niet op staat is een antwoord op deze vraag, die toch zo veelvuldig en in velerlei talen in Delft wordt gesteld: richting van de woning op de Oude Langendijk, hoek Molenpoort, waar Vermeer zelf heeft gewoond. Wijlen de schilder Eduard Houbolt is de eer ste geweest, die sterke argumenten naar voren bracht hij had o.a. af metingen in het pand verricht om te bewijzen, dat het bedoelde huis on mogelijk dat kan zijn wat op Vermeers schilderij is afgebeeld. Wij kunnen hierbij nog een ander ar gument aanvoeren en wel dit, dat de Molenpoort in de zeventiende eeuw „Het Straatje", zoals Johannes Vermeer dat schilderde in het oude Delft. S O E S T E R KUNSTHANDEL BURG. GROTHESTRAAT 16 - TEL. 2464 heeft zojuist ontvangen de nieuwste uit Frankrijk - Italië - Zwitserland en Duitsland. Verkoop van Simplicity patronen. O-. cn Cfi Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. GEBOREN Jan Gerrit, zoon van J. G. van Rouwendaal en C. P. de Vaal, Rem- brandtlaan 5. Michel Johan, zoon van Th. Th. Tabak en H. P. de Jong, Nieuweweg 73. Manon Geertruida Elisabeth, dochter van J. Holdorp en C. M. A. Noliet, Kluutstraat 16, Baarn. Catharina Maria, dochter van J. H. de Jong en J. M. Hoogeboom, Middel- wijkstraat 10. Anthonius Franciscus Jozef, zoon van F. H. de Rond en A. Th. Th. Smit, Lindenlaan 10. Anja Marianne, dochter van P. van de Weerd en H. W. de Wit, Hoofdstraat 20, Baarn. Erik Frederik Gerard, zoon van W. Post en H. N. Maris, Waldeck Pyr- montlaan 1. Paulus Bernard Anton, zoon van W. R. Brouwer en M. van de Kleij, Prof. Lorentzlaan 209. Ju- dith Esther, dochter van D. de Bruin en S. Roeten, Braamweg 15. Wil helmus Richardus Maria, zoon van P. R. van Logtestijn en A. M. van 't Klooster, Kerkpad N.Z. 27. Hen- drikus Johannes, zoon van J. J. van Empelen en E. R. Willemse, Schou tenkampweg 54. ONDERTROUWD Henri Besson, Ma- riastraat 20 en Maria Bernadetta Prinsen, Kerkpad N.Z. 63. Hendrik van Geijtenbeek, Klaarwaterweg 51 en Heintje Sara Geertruida van Asselt, Koninginnelaan 132. Meindert Bol- hoven, Mathenesserlaan 447B, Rotter dam en Maria Johanna Henriette An- tonia Habes, Veldm. Montgomeryweg 36. GEHUWD Hendrik Eikelhof, Brugge- sloot 6, Mijdrecht en Lilly Anita Bar- neveld, Jacob Catslaan 19. Jan van Beek, Hohorstlaan 11, Hamersveld en Wilhelmina Kou veld, Moerbessenberg 3. Johan Kruijskamp, Ruysdaellaan 44 en Gerda Kraaijenveld, Mendels- sohnlaan 20. Sjjbo Gerrit van Leeu wen, Schoutenkampweg 139 en Al- bertje Sloots, Schoutenkampweg 139. Carl Luciën Gijsing, Verlengde Tal- malaan 11c en Mathilda Maria van der Molen, Verl. Talmalaan 11c. Bar- tus de Wolf, Molenstraat 26 en Sonja Maria Uiterwijk, Kerkpad N.Z. 49. Hermanus Wielenga, Wieksloterweg O.Z. 27 en Gijsberta Walet, Wieksloter. weg O.Z. 27. OVERLEDENGeurtje van Asch, 84 jaar, weduwe van J. de Vink, Men- delssohnlaan 19. Geeske Kuipers, 77 jaar, gehuwd met E. Groeneveld, Middelwijkstraat 5. „Waar is het Straatje van Vermeer?" Er zijn er die dit beroemde schilderij van de zeventiende eeuwse Delftse meester Johannes Vermeer (1632-1675) in het Rijksmuseum te Amsterdam hebben zien hangen; er zijn er ook, die het slechts kennen van een repro- duktie. Maar ze weten allemaal, dat Vermeer van Delft een der grootste schilders van de Hollandse School in de gouden eeuw is geweest en dat zijn „Straatje" behoort tot de beroemdste werken, die de schilderkunst in de loop van vele eeuwen heeft voortge bracht. Daarom vragen zij: waar is in Delft dat straatje? En het antwoord moet luiden: het is er niet meer zoals het door Vermeer werd geschilderd, maar er zijn zeker twee plaatsen aan te wijzen, waar het geweest kan zijn. reeds een doorgang is geweest van de Oude Langendijk naar de Burgwal, terwijl het straatje op het schilderij kennelijk naar een binnenplaats leidt. Een openbare verbinding tussen twee straten is het bepaald niet. Men heeft het straatje ook elders in de stad ge zocht en wel op het Achterom en de Voldersgracht. In beide gevallen was er echter weinig houvast. Maar wel de Spieringstraat? Ijverig speurend naar het straatje kwamen wij terecht in de omgeving van de enig overgebleven stadspoort van Delft: de Oostpoort. In een oud, bouwvallig stadsgedeelte, dat voor sa nering in aanmerking komt, ontdek ten wij een pand, daaraan en waar om heen wij frappante aanknopingspunten 48. loJtannea Vtimeer: Was (Ut t»t ..Sjrsö/0?fVeneaasloosJe gecrel la Je ^-arwslroot le Delflf. De Spieringstraat een van de beide straatjes, dat „Het Straatje" zou kun nen zijn. Het uitzicht over de muur is precies gelijk Vermeers schilderij. Opmerkelijke aanknopings punten. Nadat sir Henri Detering in 1921 het schilderij had gekocht en het aan het Rijksmuseum ten geschenke had ge geven, waardoor het in het centrum van de belangstelling was geplaatst werden er verscheidende speurtochten ondernomen naar dit straatje, waar van met zekerheid mocht worden aan genomen, dat het zich bevond in Delft, de stad waarin Vermeer zijn gehele leven heeft gewoond en gewerkt. Weldra was het duidelijk, dat het in zijn oorspronkelijke gedaante niet meer bestond. Maar.zou dan de plaats waar het was geweest niet meer te vinden zijn? Zou het onmogelijk zijn, om, evenals men dit ten aanzien van zijn ook zo beroemde gezicht op Delft (Museum Mauritshuis, Den Haag) heeft kunnen doen, vast te stellen: hier, op deze plaats, schilderde Vermeer zijn „Straatje"? Deze vragen hebben in de loop der jaren een aantal grote mensen bezig gehouden. Wij hebben ook gespeurd en zijn tot vaak interessante conclu sies gekomen. Niet de Langendijk. Aanvankelijk ging het onderzoek in de vonden. Het huisje, dat we hier op het oog heb ben, bevindt zich in de Spieringstraat, op de zuidelijke hoek van de Vijver straat. Het is waar: het geveltje heeft niets meer van dat op het schilderij van Vermeer. Maar hoeveel is er vooral in de negentiende eeuw niet veranderd en.ook verminkt? De ge vel, zoals hij nu is, is ongeveer twee maal zo breed als de lengte van het muurtje links ervan. Het open poortje op het schilderij vlak naast het huis is er niet in de Spieringstraat, maar het poortje op het linkerplan is er wel en het merkwaardige is nu, dat het precies even ver van het huis is verwijderd als dat op het schilderij. Breedte en hoogte van het poortje kloppen eveneens. Maar nog opmerkelijker is de over eenkomst met het schilderij van wat men achter het muurtje ziet. Daar zijn: de perspectief van de dakgoot van de huizen links (De Zuiderstraat) en de pyramidevormige zijgevel ongeveer in het midden. De overeenkomst is hier werkelijk verrassend! Voor en tegen. Nu is de straat onaanzienlijk en smal. Dus kan men zich deze vragen stel len: kan in deze straat een woning hebben gestaan als op Vermeers schil derij is afgebeeld? En zo ja, waar moet de schilder zich dan hebben bevonden om voldoende afstand te hebben ge had? Het huis, dat wij kennen van het schilderij, is zeker eerder het type, dat we moeten zoeken langs een der Delftse grachten dan in een straat, die de verbinding vormde tussen een gracht en de stadswal. Op de plattegrond die Blaeuw in 1648 van de stad heeft gemaakt, ontdekken wij in de Spieringstraat geen huis met een trapgevel. Doch hier tegenover kunnen wij stellen, dat er geen enkele absolute zekerheid bestaat omtrent de betrouwbaarheid van deze kaart en dat de Spieringstraat grensde aan een voormalig rijk kloostercomplex, waar toe grote woningen kunnen hebben be hoord. En wat de ruimte van de schil der ten opzichte van het onderwerp betreft, de straat was in de zeventien de eeuw sleehs aan één zijde bebouwd. Tegenover het huis bevond zich een open plek, die vermoedelijk het erf was van een herberg aan het Oost einde, nabij de Oostpoort. Dan de Vlamingstraat? Hoewel we dus geen zekerheid hebben kunnen krijgen, menen wij, dat dit punt in de Spieringstraat zeker één der plaatsen is waar Vermeer zijn doek heeft kunnen schilderen. Er is echter nog een tweede punt, dat bij een recent onderzoek naar voren is geko men. Dat bevindt zich op de Vlaming straat, niet ver van de Delftse Markt. Op dit punt werden wij attent ge maakt door de heer W. N. de Vries, die het pand Vlamingstraat 22 be woont. Hij is een kenner en liefhebber van de historie van zijn stad en speur de naar de geschiedenis van zijn wo ning. Daarbij ontdekte hij, dat deze ongeveer twee eeuwen geleden een herberg was geweest, genaamd „Het Hof van Holland". Van deze herberg bestaat een afbeelding, gegraveerd op het deksel van een zilveren tabaks doos. Een onderzoek in het gemeente-archief van Delft overtuigde ons, dat de vroe gere herberg thans inderdaad het pand Vlamingstraat 22 is. De gevel is in de loop der jaren sterk gewijzigd, maar als we de afbeelding op de tabaksdoos nauwkeurig bekijken, dan treffen ons de opvallende punten van overeenkomst met het „Straatje". Deze zijn: de breed te van het pand en van het poortje, de plaats en de grootte van de ramen, de hoogte van de stoep, het rollaagje boven de ramen en (het opmerkelijk ste van alles) aantal en plaats van de muurankers. Schilderde Vermeer zijn moeder? Er zijn hier dus wel heel sterke aan wijzingen, waarbij nog komt de plaats: de Vlamingstraat. Want de archief stukken vermelden, dat op 13 febru ari 1670 in de Nieuwe Kerk (te Delft) werd begraven Dyna Baltens, weduwe van Reynier Vermeer in de Vlaming straat. Aangetoond is dat het hier de moeder van de schilder betreft. Zij woonde na de dood van haar man in de Vlamingstraat. En is het nu ge waagd om te veronderstellen, dat Ver meer het huis van zijn moeder op het doek heeft vastgelegd en de vrou wenfiguur in de deuropening de moeder is? Opnieuw hebben wij de vergeelde pa pieren in het archief van de gemeente geraadpleegd. Zij gaven geen andere aanwijzing dan dat moeder Vermeer „in de Vlamingstraat" is overleden. In welk huis? Helaas dit onthullen de stukken niet. Vermoedelijk had zij de woning gehuurd en in dat geval is het verklaarbaar, dat haar man niet is te vinden bij hen, die een huis op de Vlamingstraat bezaten. Wel is uit de stukken op te maken, dat er verschei dene huizen waren met poortjes er naast en dat er gedeelten van die hui zen werden verhuurd. Wederom dus alleen maar enige heel sterke aanwijzingen. Zullen we ooit zekerheid krijgen omtrent de plaats van het „Straatje"? Wij betwijfelen het. Maar het speuren ernaar is in teressant en leidt tot verrassende con clusies. Een onbekende automobilist verblinde de achttienjarige Amersfoortse motor rijder A. v. K. die op de Nieuweweg reed in de richting van de Ossendam- weg. Achterop zat het 17-jarige meis je W. van E. uit Veenendaal. De mo torrijder week naar rechts uit en rem de plotseling toen hij voor zich twee dames zag lopen. Het waren mevr. A. van 't K. en haar 15-jarige dochter. De motor slipte waardoor de bestuur der viel en de duorijdster tegen mevr. 't K. geslingerd werd. Deze viel even eens, beschadigde haar kleding en kreeg vermoedelijk een lichte hersen schudding. Per politie-auto is zij naar huis gebracht. De motorrijder kreeg schaafwonden aan zijn benen en ont wrichtte zijn linker arm. Na behande ling door dokter van Beurden is hij naar de Lichtenberg gebracht. De twee meisjes mankeerden niets, de motor werd ernstig beschadigd. Elders in dit blad staat het bericht van de jeugdige bromnozem, die op het bureau van politie zijn bril kwam op eisen die door een agent van zijn neus geslagen was. Nadat de agent zijn le zing van het geval gegeven had toon de de vader van de jeugdigge lawaai schopper zich een verstandige vader. De jongen werd ernstig onderhouden, moet de schade aan zijn bril betalen en de bromfiets gaat voorlopig aan de ket ting. De agent vertelde dat 9 jongens op 7 bromfietsen een enorm kabaal maak ten tot ergernis van de bewoners. Hij had peen dienst maar haalde thuis een lamp om de jongens tot stoppen te dwingen en een gummistok. De aanvoerder van de herriemakers, de 17-jarige H. C. K. reed op de agent in. Kreeg een klap waardoor hij zijn bril verloor, eiste op hoge toon genoeg, doening en kreeg nog een klap. De bril werd in 2 stukken teruggevon den. Mevr. B. te Soestdijk werd uit bed ge beld door de oude heer H., die ver klaarde niet naar zijn kosthuis te wil len. De politie werd erbij gehaald en Maatschappelijk Hulpbetoon werd in geschakeld. Een advies om de man een voudigweg op de straat te zetten, werd niet opgevolgd en de politie bracht H. terug naar zijn kosthuis. Kort daarna meldde hij zich weer bij een andere woning, die hem blijkbaar beter beviel dan zijn eigen kosthuis. Weer werd hij naar huis gebracht en toen bleef hij rustig. Elf padvindsters doolden door de bos sen van Pijnenburg en gisteravond om 10 uur waren ze nog niet op hun va kantie-adres terug. De leidster werd ongerust en belde de politie. Ze werd gerustgesteld met de mededeling dat er rond Soest geen oerwouden zijn. Zij nodigde enige jongens uit te gaan zoeken maar deze hadden geen succes. Weer werd de politie gebeld en de meisjes waren nu spoedig terecht. Agenten troffen de padvindsters aan op de Biltseweg en de Wieksloterweg. Mevr. V. kwam met haar 6-jarig doch tertje uit Haarlem om het kind bij mevr. B. in Soestdijk te brengen. Zij dacht dat het meisje daar een deel van haar vakantie zou kunnen door brengen. Dat ging niet want mevr. B. heeft geen slaapgelegenheid en door haar werkkring is ze veel van huis. Mevr. V. raakte zo overstuur dat de po litie gewaarschuwd werd. Door de po litie-auto werd zij met haar dochtertje naar Baarn gebracht waar ze op de trein stapte. Goed onderhouden JON GENSFIETS te koop. Eemstraat 18, Soest. TE KOOP aangeboden 3-lamps schemerlamp 10.-, vloerkleed 75.-, kinderledikant met bed en dekentje 7.50, 5- arms lichtkroon 10.-, ronde tafel, blank eiken 5.-, slaapkamerlamp 3.50. Willibrordusstr. 8. Voor diverse fabrieks- werkzaamheden kunnen nog enkele manl. en vrl. ARBEIDSKRACH TEN worden geplaatst. Alle leeftijdsgroepen ko men in aanmerking. Aanm. dag. van 9-17.30 uur of 's av. na tel. afspr. bij N.V. Ceramiek van Breugel, Van Weedestr. 53-57, Soestdijk, tel. 2255. naar de GROTE OPENLUCHT-AKTIE. Jongeren getuigen van hun wonderbare VERLOSSER en KONING. Zang - Prediking - Getuigenissen - Muziek Op het terrein naast „ELTHETO" (Driftje). AANVANG 7.30 UUR n.m. Maandag 14 aug. t.m. donderdag 17 aug. Voor jongens en meisjes verhalen, liederen, wedstrijden en spel. Aanvang 's middags om 3 uur.

Soester Courant | 1961 | | pagina 2